Bij Katwijk werden „drenkelingen diverse wijzen gered Sea-Otter pikte verongelukte kano vaarders op op Zeer geslaagd slot van de zomer bloemenfeesten te Noordwijk Grieks kunstenaar schilderde Prinses Elizabeth NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 Reddingsdemonstraties K.R.B. (Van een onzer verslagge%rers) De Katwjjkse reddingsbrigade heeft Zaterdagmiddag op afdoende wyze gedemon streerd, dat zij weet hoe argeloze of roekeloze baders aan de soms verraderlijk zuigende zee-armen moeten worden onttrokken. Met lünen, boten en vliegtuigen kan aan drenkelingen hulp worden geboden. Ingesloten tussen toeschouwers spoelende zee lieten de brigade-leden het gespannen toekijkende publiek zien, hoe door hen wordt aangepakt, wanneer een drenkeling is gemeld. Via de microfoon werd het publiek toelichting gegeven bij het uitrukken van de menselijke ket- I ting, het redden met de lijn, het afzoe- j ken van een zwin of het bevrijden uit I de levensgevaarlijke wanhopige greep van iemand, die zich in grote verdrin- kingsnood weet. j Bij de kettinggreep-redding gaat een I lange slinger mensen, die elkaar om en om stevig vasthouden, de golven in om de redder de hand te bieden. Iedere i schakel in deze ketting moet zichzelf vooraf inprenten, dat onder geen beding de mederedder losgelaten mag worden. Gebeurt dat, dan komt men individueel 1 tegenover dezelfde gevaren als de dren- keling te staan, daar het verband en dus de kracht aan de ketting ontvliedt. Heeft de verst in zee lopende redder de dren- I keling bereikt, dan wordt de hand opge stoken ten teken dat de laatsten zich langzaam in de richting van het strand kunnen bewegen. Bij het afzoeken van een zwin wordt eveneens een rij gevormd, die in dit ge val echter evenwijdig aan het strand zich voortbeweegt. Meerdere malen is geble- ken, dat vooral kleine kinderen, die in I een zwin zijn geraakt, op deze manier gemakkelijk kunnen worden teruggevon den De hele rij maakt regelmatig de beweging van een schaatsenrijder, waar- bij een hele bodemstrook in één keer I afdoende wordt afgezocht. Velen zullen op het strand wel eens een haspel met een daarop gewonden I touw hebben zien staan. Die haspel is j ook bestemd voor gebruik bij verdrin- 1 kingsgevallen, Wordt een in nood verke- rende bader ontdekt, dan begeeft een ge- oefend zwemmer zich met een zwem vest, bestaande uit twee op de rug ge bonden luchttankjes, in zee. De zwemmer is aan de op de haspel zittende lijn verbonden. Een rij zwem mers helpt mee de Ujn in zee te bren- j gen. Zodra de verdrinkende is bereikt, wordt weer de arm opgestoken. De com mandant van de groep begint dan voor- zichtig de afgerolde lijn weer op de has- j pel te winden. Duidelijk werd gedemon streerd hoe een drenkeling naar het strand wordt vervoerd, hoe in de longen gedrongen water er uit wordt geperst door druk op de maag en hoe met de j handgreep van Laborde kunstmatige ademhaling wordt toegepast. De toe schouwers waren er stil van. zo maakte de levenloos lijkende figuur van een pseudo-drenkeling indruk op hen. Het meest „in de smaak" vielen de red- i dingen met behulp van vliegtuigen. Een i ver uit de kust geraakte drenkeling werd j door een Auster van Valkenburg opge spoord- De Auster kreeg daarbij de hulp I van de reddingsbrigade, die door middel van handdoeken op het strand de rich ting, waarin de drenkeling gezocht moest I worden, aangaf. Spoedig was het stipje in zee gevonden en toen viel een licht boei van de buik van het vliegtuigje in 1 het witopspattende water. De redding- boot-bemanning wist toen waar de dren- „De Stalen Band" ging Zaterdag uit Zaterdagmorgen om tien uur vertrok van de Lage Rijndijk met een grote salonboot van de maatschappij „De Ve- luwe", die de dienst onderhoudt tussen Amsterdam en Harderwijk, het personeel van „De Stalen Band" der H.C.W. en N.E.M. naar Schiphol. Toen het gezel schap aan boord ging, werd al een boekje met consumptiebonnen aangeboden. Pas was men vertrokken, of er werd koffie met gebak geserveerd, terwijl om twaalf uur elk een behoorlijk lunchpakket kreeg. Nadat verschillende vliegtuigen waren bezichtigd, ging men via de Kager- en Brasemermeren naar het be kende hbtel „De Brasem", waar verver singen werden gebruikt. De reis werd hierna voortgezet naar hef vogelpark in Alphen aan den Rijn. Hier stond een uit gebreid diner klaar. Na afloop van het diner voerden enkele personen het woord om de dank der aanwezigen te vertolken. Die dank was niet gering. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: B. de Winter en M. Bak- kei, Amsterdam. Ondertrouwd: Ch. Baars en J. J. Heemskerk, Rotterdam; A. Graffner en J. L. Schmidt, Amsterdam. Getrouwd: E. L. Brouwer en G. C. van Rossum, Amsterdam; A. de Jong en G. de Clercq, bij volm. Sorong Nieuw- Guinea/Leiden; G. C. van Rossum en E. L Brouwer, Amsterdam. B ev a 11 e n mevr. Dijksman-Jansen, d Heerlérheide; mevr. Muttcrs-Roth, d., Wassenaar; mevr. van Hooff-Neumann, zBerchem-Antwerpen; mevr. Hardick- Bakker, d., Enschede; mevr. Dudok-v.an Heel, d., Amsterdam. Overleden: L. W. M. Wolters, m.. S3 j., Valkenswaard; J. A. Boom, m. 72 j., Arnhem; C. Poortman, m. 78 j., oud resident, Rotterdam; P. Ch. Ortel, m. 54 j., Amsterdam; C. W. Runte-van der Steeg, v. 58 j., Amsterdam. keling lag en ging direct aan de riemen. Als laatste programmapunt was er de landing van een Sea-Otter op zee. die de drenkelingen uit een omgeslagen kano zou oppikken. Na enkele rondjes vlie gen waren de drie op de golven dansen de hoofden ontdekt. Het landen lukte goed. al ging het gele toestel bij de eerste keer wel wat erg op en neer op de gol ven. Toen gingen de, o contradictio, for tuinlijke drenkelingen mee de lpcht bo ven Katwijk in. Een paar rondjes boven zwaaiende en juichende menigte en toen dook de otter weer in de golven om zijn last aan de reddingboot af -te leveren- Na de lange aanloop over het schuimende zee-oppervlak en het langzaam loskomen volgde nog een rondje langs het strand- Daarna verdwenen de reddende Sea- Otter en de toekijkende Mitchell achter de duinen. De redding was een door slaand succes geworden. Te veel makke schapen in een hok De Haagse politie hield Vrijdagochtend op de Rijswijkseweg onder Den Haag een vrachtwagen aan, die op weg was van Leiden naar Rotterdam. Bij het ope nen van de achterklep van deze wagen kwam een ergerlijk geval van dieren mishandeling aan het licht. 67 Schapen werden op en onder elkaar in deze auto aangetroffen. Een gedeelte van de eerste verdieping was namelijk onder het gewicht van de schapen be zweken en zo was een aantal van de die- re.i op de onderstaande schapen terecht gekomen. Eén schaap was reeds gestor ven Een deel van de schapen werd in het gemeentelijk slachthuis te Den Haag gelost. Tegen de chauffeur, de 29-jarige M v. d. P., werd proces-verbaal op gemaakt. Uitreiking van diploma's De districts-opleidingscommissie Lel den voor het boekdrukkers- en raster- diepdrukbedrijf zal Donderdagavond om 8 uur in het Vlies diploma's uitreiken aan hen. die met goed gevolg hun eindexa- hebben afgelegd. Te Noordwijk werd Zaterdagmiddag een kindercorso gehouden. De foto toont een der aantrekkelijkste groepen, hoewel er in dit geval niet zo èrg veel bloemen aan te pas kwamen. Foto N. van der Horst. Kinderbloemencorso werd een succes Begunstigd door stralend zomerweer trok Zaterdagmiddag een kleurige stoet door Noordwijks straten. Het eerste zomer-bloemencorso was gestart. Alle pessimistische verwachtingen ten spijt, is dit experiment een volledig succes geworden. Er was gewezen op de omstandigheid, dat in dit jaar getijde de bloemen niet zo geschikt zijn voor versieringen en dat de inge zetenen het te druk zouden hebben voor dergelijke liefhebberijen, alsmede soortgelijke zwartgalligheden. Ook nu hebben de ongeluksprofeten ïgelijk gekregen, want de deelneming was behoorlijk, er waren niet minder dan 90 deelnemende groepen, 130 kinde in reden of liepen i.i de stoet mee. Het bleek eveneens een fabel te zijn, dat gladiolen en dahlia's niet geschikt zouden zijn voor versieringen; we zagen verschillende, soms zeer fijne, werk stukjes. Leuke ideeën waren verwerke lijkt, zoals een boerenbruiloft, een groep Indianen, versierde schepen, enz. Heel mooi waren enkele fietsen ver sierd, terwijl de kleintjes met hun auto- steps zich ook niet onbetuigd lieten. Veel bekijks trok een tweetal peuters onder een paraplu, terwijl ook de leuke tweeling van de heer Beuk aller belang stelling had. We kunnen ons dan ook voorstellen, dat het de jury veel hoofdbrekens kostte vast te stellen wie de prijzen be-, haalde. Als prijswinnaars werden ten slotte aangewezen: 1 kinderen Hupsche, 2 Waasdorp, 3 Houwelink 4 L. Roos, 5 kinderen Merks, 6 V. d. Molen, 7 groep Jong Holland, 8 V. d. Linden, 9 Magda Beuk, 10 Carla van Bruggen, 11 tweeling Beuk, 12 Anneke de Winkel, 13 Truus Verheugd, 14 Bob Wetering, 15 E. Droogh. Het vergde heel wat tijd, voordat alle stukken gekeurd waren, maar eindelijk ging de stoet, met het fanfarecorps „Ex celsior" aan de kop, de Q. van Ufford- straat op. De route was niet lang, wat zeer verstandig was van de organisa toren, en via de Kon.-Wilhelminaboule- vard werd een gedeelte van Noordwijk aan Zee doorgetrokken, waarna de stoet weer ontbonden was. „Johan Mater" houdt dahlia-keuring De dahliakeuring van de Leidse dahliavereniging „Johan Mater" zal wor den gehouden in het clubgebouw van dc speeltuinvereniging „Oosterkwartier", einde Borneostraat. Dit is de eerste maal ;r een keuring plaats heeft met als inzet de Johan Mater-wisselbeker. In leveren op 7 September. Op 8 en 9 Sep tember is de tentoonstelling voor het publiek te bezichtigen. Hiermee waren de eerste zomerbloe menfeesten te Noordwijk achter de rug. We kunnen niet anders getuigen, dan dat dit initiatief van de V.V.V. „Noord wijk Vooruit" en van het Bloemencomité een volledig succes geworden is. Verheugend was ook de grote deel neming van de badgasten aan deze fees ten, iets wat het actieve bestuur van V.V.V. ongetwijfeld een goede stimulans gegeven heeft! Gevestigde en vertrokken personen In de week van 13 t/m 18 Augustus Te Leiden vestigden zich: W M J Alvares Correa, advocaat en proc. Breestraat 3B; M P M Bergers, text, technicus, P de la Courtstraat 24; H Hyl- kema-Bolhuis, Damlaan 12; J L Brons geest, Zeemanlaan 57; I H J W Ver schoor-van Dalen, L Morsweg 74; Francescon, terrazzo-werker, Burgsteeg 7; D. Frowein, Vliet 3; Wed. B. Verdam van Hees, Noordeindeplein 2b; E. Heij- nis, 3e stuurman grt vaart, Warmonder- weg 33; J. Hoegen, Coornhertstraat 51; J van Ispelen, sergeant telegr KM, Hooi gracht 52; A C Jansen, Ordezuster, Pe likaanstraat 1; Wed. A. Sangers-van Kla veren, Plantsoen 1; G. van der Kleij militair, Schachtenhof 13, I M Laninga 11 verpleegster, Mezenstraat 2; W. Paau- we en Fam., bankwerker, M Moonsstr 34; E T van der Putte, gezinverzorgster, Morssingel 8, J M Sassen, Maredijk 45; B G Schop, verpleegster, Boerh.laan 43; A J van Schravendijk, polijster, Aloëlaan 43a; T J van Tol en Fam, sergeant tele grafist KM, B Ballotstraat 77; J Vavier, gieter, Looierstr. 31; G J van den Berg- Veldpape, Zoetenv. singel 96; M A Ver Productie Edelachtbaar stopgezet Per 1 September lusie met VossenBieueis In verband met het feit, dat een samen werking tot stand gekomen is tussen de Edelachtbaar-sigarenfabrieken te Leiden en de sigarenfabriek VossenBreuers N.V. te Tegelen, zal de productie en af levering van het eerstgenoemde bedrijf, welke tot dusverre te Leiden plaats von den, van 1 September af in Tegelen gaan geschieden. Dit betekent, dat de productie te Lel den per 1 September wordt stopgezet. De bedoeling van de genomen maatrege len is, om door samenvoeging der beide producties een verlaging van de alge mene kosten te bereiken. Uiteraard heeft de directie van de Edelachtbaar-sigarenfabrieken een en ander grondig overwogen, voora ook met het oog op de zeer onaangename conse quentie, dat het personeel te Leiden'ont slag zal moeten worden verleend. Ge zien de huidige toestand in de sigaren- industrie acht zij het echter, hoezeer haar dit ook spijt, noodzakelijk deze stap te Aldus luidt directie. communiqué de De mens in zijn vrije tijd Programma voor morgen Hyacintenplein: half 8 tot 8 uur wa genspel; opvoering van de klucht „De Driftkoppen" door het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel en "de N.A.T.U.; ir tot half 9 volksdansen door de groep van het Leidse Volkshuis; half 9 tot half 10 concert door de accordeon vereniging D.VV. (programma: 1. Accor deonmars van W. Schootemeijer; 2. Hoch- zeit der Winden van J. Hall; 3. Im Reiche des Indra's van P. Lincke;. 4. Veneta- klokken van J. Lindseij; 5. Ouverture Pique Dame van F. van Suppé; 6. Leve de Marine van W. Schootemeijer). De Genestetplein: half 8 tot half 9 eert door de R.K. harmoniekapel (pro gramma: 1. Death of Glory van R. van Hale; 2. Feestmars van J. van der Glas; 3. Lente-ouverture van M. Cerfontaine; 4. Officer of the Day van R. Hall; 5. Het vaandel van Rocourt van J. Vlotter; 6. Walspotpourri van Joh. Strauss; 7. Prin- Irene-mars van Ant. van der Leest); half 9 tot 9 uur wagenspel; opvoering de klucht „De Driftkoppen" (zu verder boven); 9 uur tot half 10 volks dansen (zie boven). Plein Pasteurstraat: 8 uur tot half 9 volksdansen door de dansgroep „De grote Ronde"; half 9 tot half 10 concert door „De Post" (programma niet bekend); half 10 tot 10 uur wagenspel; opvoering de klucht „De Driftkoppen" boven) Demetrius Trilyllis enkele dagen in Nederland (Van onze Kunstredacteur) Een kleine beweeglijke man van middelbare leeftijd. Al wandelend tussen de mooie kunstschatten van de Griekse Legatie in Den Haag sprak hij over anderenover kunstenaars en over prinsessen, over fabrieksdirecteuren en over kinderen. Zichzelf vond hij waarschijnlijk te onbelangrijk. Zie naar mijn werk. Dat ben ik", was zijn aanvankelijke reactie op onze vragen. Ook „De Professorenwijk" bestreed de baldadigheid afdoende Drie weken geslaagde vacantiebezigheden Naast verschillende andere Leidse speeltuinverenigingen bracht ook „De Profes sorenwijk" aan ongeveer driehonderd kinderen van zes lol veerlicn jaar gedurende drie weken een rijk-geschakeerd vacantieprogramma, dat niet alleen gezonde ontspanning bood, maar ook opvoedkundig volkomen verantwoord was. Op be wonderenswaardige wijze demonstreerde de organisator, de heer P. D. Beversluis, met dit programma de macht en de mogelijkheden van het kleine. Met een indeling naar leeftijd gaf elke dag, onder beproefde en volkomen voor haar taak berekende damesleiding, aan de kinderen elck wat wils. Leidse musea werden bezocht en de molen ,.De Valk" buiten beklau- werd van binnen terd. Aardewerk den niet vergeten, siteit, de Burcht zeepfabrieken als de univer- het sociaal-medisch rine. Als algemene orogramma-onderdelen trokken ook kin- dercabaret, kinderfilm en brandweer demonstratie de volle belangstelling. En van het Haagse planetarium, de daktuin van de Haagse Bijenkorf, de Schevcning- se bosjes, de speeltuin „De Bataaf', het kinder-wonderland in de Houtrusthallen en het park Groenendaal te Bloemcndaal genoten de kinderen zeker niet minder. De gelegenheid, om als gasten verschil lende uitstapjes mee te maken, grepen meer dan honderd belangstellende vaders en moeders aan. Voqrts werden vértel- en filmuurtjes en een speur-wandeltocht georganiseerd. Er werd gezwommen, er werden ontelbare ijsjes en glaasjes limo nade verorberd, terwijl tenslotte ook kinderen van andere speeltuinverenigin gen enkele malen gastvrijheid werd ver- Het was dan ook niet te verwonderen, dat de heer Beversluis met zijn staf aan hét einde van dit kinderfestijn de grote dank van bestuursleden, -ouders en deren in ontvangst had ie nemen. Men heeft het niet bij woorden gelaten. Ver schillende geschenken getuigden er van hoe zeer men deze arbeid had gewaar deerd. Als besluit van de vacantiebezig heden werd aan organisator en leidsters een spontaan door de ouders gefinancierd „erkentelijkheidsavondje" aangeboden In deze weken werd aan de jeugdbal- dadigheid geen gelegenheid gelaten. Voor talrijke gezinnen bracht deze van ontspanning een zeer welkome lichting van de vacantielasten. En de kosten vielen zeer mee. Voor de drie weken werd per deelnemend kind bedrag van f4,58 besteed, waarvan f3,07 uit bijdragen van de ouders werd gedekt. Vergeefse moeite Het was Demetrius Trifyllls, Griekse kunstschilder en een gevierd portrettist in Amerika. In Kythera werd hij geboren en eerst studeerde hij Athene. Als jonge man vertrok hy ech ter naar Amerika, waar hij zijn studie voltooide aan de Boston Academy of Fine Arts. Reeds ongeveer 30 jaren leeft hij al in Amerika en zijn grote atelier in New York is een centrum van kunste naars en kunstminnaars. Dat zijn zo de weinige gegevens die hij ons over zich zelf wist te vertellen. Niet uit verlegen heid of uit valse bescheidenheid, maar omdat hij als echt kunstenaar zichzelf uitschakelt terwille van zijn werk. Trifyllis is een echt kunstenaar, ^oms wat verstrooid, soms wat baldadig, be giftigd met een grote dosis humor er gesterkt door het „savoir vivre". Alles, ook zijn werk wordt vergeten als het gesprek op Frans Hals komt. In sport- termen zou men hem een „Hals-suppor ter" kunnen noemen. „Dat is de groot ste schilder die Nederland voorbracht" is zijn mening. „Rembrandt was mis schien groter philosoof, maar Frans Hals was de grotere virtuoos en senkenner". In zijn werk is Trifyllis vaak geinspi- reerd geworden door Frans Hals en het joyeuze van Hals' schilderijen is ook Deduceren en combineren Aanrander liep langs omweg tegen de lamp Een timmermansgezel vervoegde zich Donderdagmorgen bij een dame en weerde, dat hij een reparatie kwam richten in het benedenhuis. Aangezien hij in dit pand geen mensen aantrof, vroeg hij, of hij misschien wel op het juiste adres was. Zij verwees hem toen naar dc overkant van de straat, waar hij vermoe delijk moest zijn. Op dat ogenblik greep hij haar aan met minder nobele bedoe lingen. De dame riep toen aan het open raam om hulp, waarna de opdringerige timmerman haastig de benen n: Nu kreeg de politie Zaterdag bezoek van een timmermansbaas, die aangifte kwam doen van diefstal van een meet- latje. Hij verdacht één van zijn knechts. De politie, nog met het verhaal van Donderdag in haar hoofd, sloeg aan het combineren en deduceren om met Sher lock Holmes te spreken en liet de timmer mansknecht op het matje komen. Deze bekende zich schuldig gemaakt te hebben aan de aanranding. Het meetlatje bleek hij.... niet te hebben ontvreemd! Vijf jaar „De Sleutels" De voetbalvereniging „De Sleutels' leden van de Kon. Ned- Grofsmederij, bestond vijf jaar en ter gelegenheid van dit eerste lustrum werd Zaterdag een ge zellige avond in de Kleine Burcht ge houden. 's Middags had men een excursie naar de Kettingfabriek gemaakt, waarop een gezellig diner volgde. De voorzitter van de personeelsvereni ging. de heer Van der Voort, richtte har telijke woorden tot de directie, waarna verscheidene nummers door eigen krach ten ten beste werden gegeven. Visclub „Tuinstadwijk" De visclub „Tuinstadwijk" hield eer viswedstrijd in de Ringvaart. Ondanks het goede weer viel de vangst tegen. Er werd 1270 gram vis aan de schaal ge bracht De uitslag was: 1. J- v. d. Reyden 345 gr-; 2- Chr. v d Pluym Jr 275 gr-; 3. Van Houten 185 gr.; 4. Griffioen 155 gr.; 5 Habraken 105 gr-; 6. Regeer 105 gs.; 7- Van Dorst 100 gr. Jeugdgroep L.P.C. De jeugdgroep van de L-P-C. hield Zaterdag een wedvlucht met jonge dui ven van Hengelo af. afstand 138 km- Aankomst eerste duif 2.48.34, laatste duif 2.55 22. De uitslag luidt: J. Driessen 1, 2, 3, 12; J. Veilbrief 4, 8; H. van Oosten 5. 6; A. de Graaf 7, 9; H. Zwart 10, 11. Woensdagmorgen om 6 uur zullen ruim 7000 duiven voor de Haarlemse bond worden gelost onder leiding van de heer B. Geenjaar op het terrein der Ned- Spoorwegen bij de ambachtsschool. Burgerlijke stand van Leiden OVERLEDEN: N. Glasbergen, m„ 57 j. GEBOREN: Catharina M., d. v. G. P. Meskers en M. Freeke; Adam, z. v. A. v. d. Blom en C. Huf; Sophia, d. v. R. Wol- r. Versteegt; Frederik H.. z. v. H. J. Schuman en N. de Bruyn; Neeltje, D. Chaudron en W. Slierings; Cor nelia A. H. M„ d. v. C. Vogelaar en M. M. Kaptjjn. merkbaar in het werk van deze Griek, Ook bewondert hij Goya en Vermeer: Goya om zyn stralende pracht. Vermeer om zijn rust en intimiteit. Maar in Frans Hals vindt hij zijn eigen gezegde weer: „I od not work with my hands and eyes. I work with my entire being". Dat zegt de schilder en zijn werk is er het bewijs van. Zijn talrijke i tretten zijn er om aan te doen dat prachtige techniek dienstbaar wordt gemaakt aan het onderwerp, aan uitbeelding, aan de expressie. En als dan opdrachtgeefsters eens een echt „mooi" portret van zichzelf willen heb ben, dan voldoet hij hieraan wel, i toch weet hij iets van het karakter vast te leggen. „Het is over het algemeen niet voudig vrouwen te portretteren. Ze zyn zo ijdel en willen graag een schoon uiterlijk hebben". Vaak maakt hij de vrouwsportretten dan ook met crayon. „Dat gaat sneller, speciaal voor dames die niet veel tijd hebben voor artisten' Vol trots toont hij een zeldzaam mooi portret van de grote Griekse dirigent Dimitros Mitroupolous met diens hand tekening. Dit door Trifyllis geschilderde portret is een van de sterkste van collectie. Verschillende kunstenaars werden door hem geschildert, o.a. de Russische bas Feodor Chaliapin. Aan de wand van de ontvangzaal in de legatie staat een portret van Prinses Elizabeth van Engeland. Dat is het laatste werk van Trifyllls en nu gaat hy naar Londen om dit portret aan te bie den aan Prins Philip, de gemaal van Elizabeth. Ditmaal schilderde hy te gen zijn gewoonte in naar een foto. Het is een uitzonderlijk mooi werk ge worden, niet alleen goed gelijkend, maar ook zeer raak typerend. Een zeldzaam fijn kleurgevoel zal mede dit schilderij tot een waardevol bezit van het En gelse Kon. Huis maken. De gastheer, de Griekse gezant Z.E. N. G. Lely, is niet zonder reden trots op zijn kunstzinnige landgenoten. meer, verkoopster. Druivenstr. 43; W C E A de Vries, rijksambtenaar, Rijnsb. weg 58; J A Zwanenburg, Hogewoerd 76. Uit Leiden vertrokken: C. Bakker, Poelgeeststr. 12a: Amster dam. Nassaukade 48 IH; A. I. Boersma, de Goejesrr. 1: Velsen. Lekstr. 46; A. M Blokker, Rijnsb.weg 10: Amsterdam. N. Hoogstraat 30 II; H. Boogaard en fam., Cobetstr. 95: Delft, Spoorsingel 90a; N, H. Brummelkamp, Haarl.str. 181: Dongen, Hoge Ham 129; M. Brzozowski, Juliar.a- straat 2: Canada; S. H. Corsel en fam., „aan boord" Eureka. Haagweg t/o 180: Valkenburg Z.H. a/b „Eureka" liggende achter Katwijkerweg 15; IJ. J. H. van Dijk, Rijnsb.weg 10: Zutphen, Coehoom- singel 13; M. van Het Veld-Elser, Kas tanjekade 20a: Haarlem, Leidsevaart 83; H. K. van Eijkem, Papengrt 11: Huizen N.H., Vliegheiweg 25; M. Faas, Herenstr. 66- Velsen, Provinciaal Ziekenhuis; W. M. van Fessem, Clarensteeg 20: Den Hel der. Buitennaven 5Wswd; L. J. Fortrie, Hoefstraat 56c: Lisse, Grachtweg 59a; E. Goslings, Maresingel 20: Oegstgeest, Bur- gem. van Griethuysenplein 3; wed. A. der Valk-Glasbergen, de L. de Kan te rstraat 2: Katwijk, Zeeweg 27; E. M. C. Zandee-Hertel, Haagweg 208: Voorscho ten, Pr. Beatrixstraat 15; C. den Hertog, Rijnsb.weg 10: Wassenaar, Schouwweg 52; J. A. Hes. de Genestetstr. 47a: Naar- den, Oud Blaricumerweg 28; L. O. Kraak- Karsseboom, Scheepmakersstg 2a: Apel doorn, Hoofdstr. 32; J. Kloek, Gortescr. 12: Groningen, Plantsoen 34a; F. Kool, Mereistr. 46: Amsterdam, Molenbeeks'r. 2 II; J. A. G. Kuijpers, Haagweg 36: Maastricht, Jos Hollmanstraat 26a; W. J. Klein-Xangezaal, Caeciliastr. 12: Rotter dam, Oostmaasln 191; B. Leenstra. Spie- ghelstraat 40a: Nieuw-Zeeland; W. J. van der Meij: Groenesteeg 49b: Amsterdam, 2e Helmersstr. 107 I; M. C. van der Star- d. Mark en fam., Joubertstr. 28a: Den Helder, Oostslootstr. 52; J. Zwaan-Muller cn fam., Oostdw.grt 13: Leiderdorp, Jaag pad 9; L. A. Neels, Gasstraat 3: Ede Gld, den Brink 4; L. A. Overdevest, Moriaan- steeg 6: Alphen a/d Rijn, Wilhelminalaan 22, G. F. Paans en fam., 3 Octobcrstr. 43a: Noordwijk, Marcellusstraat 13; S. Pajak, 3 Octoberstraat 22a: Canada; J. H. C. Parmentier, W. Singel 60: Ver. Staten Noord-Amerika. J. Piso en fam., Thorbeckestr. 78: Zutphen, Coehoornsingel 50; P A Poll- i, Hoogstr. 3: Nieuw Zeeland; A. Re- del, Herengrt 4: Maarn. Amersfoortse- weg 34; S. A. Boersma-Regeer, Ooster- dw.str. 27: Velsen, Lekstr. 46; W. Roden burg en fam., Zijlsingel 87: Oegstgeest, Spaargarenstr. 50; G. Seijbrands, de Sit- terln 14a: Nederlandse Antillen; A. M Schilperoort, Pelikaanstr. 1: Eindhovea. Lieshoutstraat 5; W. P. Smidt, Oude Vest 11a: Nieuw Zeeland; T. de Schep per-Smit, Kaarstenm^tr. 20: Amsterdam, O. Z. Achterburgwal 72II; E. H. van Eijk-Smolders, Vondelln 12: Alkmaar, Zeglis 138; L. E. de Bruin-Stephan en Toon, Celebesstr. 17: Hoensbroek, Dem- str. 75; A. L. H. Stols, Haagweg 22, 's-Gravenhage, Joh. Bildersstr. 8; T. Swaak, Haven 31: Zuid Afrika; M. Truy- Morsstraat 22: Voorschoten, nood woning achter perceel Donkl. 61; M. J. M. Verhoog, Plantsoen 51: Vlagtwedde Gereformeerde Pastorie; A. M. Veuge- lers, Noordeinde 50: Heerlen, St. Fran- ciscusweg 49; E. J. W. Vogelzang. Plant- rï 105: Voorburg. Parkweg 328; A. E. Voorhoeve en Fam., Rijnsb. weg 4: Laren. NH., Tafelbergweg 5; C. E. Wan- schers, Boerhavelaan 2: Voorschoten, Leidseweg 159; B. Warring. Haarl. weg 6a: Egmond aan Zee, Wilhelminastr Huis ter Duin". D. J. Wassenaar, Bili- tonstr. 11a: Amsterdam, Amsteldijk 152 III; H. A. E. van der Wielen, Zeemanln 8a: Breda, Marksingel 46; wed. P. Raad- ran Wijk, H. Rijndijk 22: Veghel, Beatrixsingel 13; J. A. Wynveldt en fam. Wassstr. 10: Australië; J. Zandee, H. Rijndyk 54: Voorschoten, Pr. Beatrixstr 15; W. KL Zöllner en fam., Lorentzkade 19: Ede '~'J t !4; wed p an "i.insb. weg 99. 'riloo, N"T. Ringweg 15. Prachtige zomeravond en muziek boden veel schoons Tweede openluchtconcert in Noordwijk aan Zee Het initiatief van de Stichting Noord wijk valt niet genoeg te loven wat het organiseren van de openluchtconcerten betreft. Het bijwonen van deze concer ten geeft het publiek nieuwe belevenis sen en doet het de muziek weer eens geheel anders ondergaan. Hier is alles ruimte, de blik wordt niet gevangen door wanden en plafond van de concertzaal, maar krijgt gelegenheid weg te dromen naar dennengroepen en omhoog, de hemel tegemoet, waar het laatste avondrood de langzaam voort drijvende wolken kleurt met tinten, die wedijveren met de teerheid van de mu- riek. Natuurlijk moest het oor zich even in stellen op het luisteren in deze ruimte, de klank niet zo direct tot het publiek komt, maar na de Ouverture ,Die verkaufte Braut" van Smctana was dat bezwaar geheel overwonnen. Het be gon reeds te schemeren toen Toon Vcr- hey de eerste inzet aangaf van de „Un- vollendete" van Schubert en gepakt door het wondermooie thema zwierf myn blik omhoog, de ruimte in, en verstilling daalde in mij cn vreugde en dankbaar heid verdreven sombere gedachten. Al leen Schubert was aan het woord met zijn „Unvollendete", die mij deed peinzen over de wereld, welke zo schoon kan zijn als symphonic, maar waar de menselijke geest nog zoveel stryd doet leveren, dat het hier op aarde nog steeds „unvollen- det" is. Het warme applaus riep mij tot de werkelijkheid terug en tevens naar het derde nummer, de Peer Gyntsuite 1 Grieg. Deze suite werd een der hoog tepunten van de avond. Toon Verbey voerde het orkest tot grote hoogte en het kan niet anders of deze kunstenaar met zijn warme en gevoelige natuur moet ook de sfeer van deze avond aangevoeld hebben, zo wist hij zijn artisten te bren gen tot prachtig orkestspel. De strijkers waren uitstekend en de blazers, die bijna in duisternis speelden, bleven hierbij niet achter. Toen bij volkomen duisternis de pauze inging, waren de orkestleden dan ook niet geheel tevreden over de slechte ver lichting (zeer terecht, dat mag zo niet voorkomen). Maar heren, gij hadt zoveel schoons geschonken dat de dank baarheid van velen Uw moeilijkheden wegvaagde. Na het kopje koffie werd aangevangen met het tweede gedeelte. Ik schrijf het toe aan de vochtige avond mist. dat de violen bij de inleiding van de Casse Noisette Suite van Tschai- kowsky wat onzuiver klonken. Dit is euvel dat meer voorkomt bij open luchtconcerten en daarom hoorde lk over dat bezwaar heen. Het beluisteren van dit orkestwerk bracht nog eens naar voren dat de Haar lemse Orkestvereniging onder Verhey's leiding de laatste 2 jaren grote artistieke vorderingen heeft gemaakt en mij vol verwachting naar een volgend concert doet uitzien. Toon Verhey weet wat mu- ziekmaken is, hij is muzikant. Dat is een ere-titel. Het concert besloot met „Les Prélu des" van Liszt en hier kon het koper be wijzen welk een prachtig forte het kon opbrengen; ingehouden en toch krach tig. Deze tintelende, warmbloedige mu ziek bruiste door de stilte van de heer lijke avond de sterren tegemoet, de ruimte in en bracht ruimte in de harten van de talrijke luisteraars, die na de dirigent en het orkest warm gehuldigd te hebben, blij-gestemd huiswaarts gin gen, onder elkaar de dirigent en het or kest prijzend. Is dat niet de grootste beloning voor deze musici en voor de Stichting Noordwijk? Joh. M. S. Dame viel met haar fiets Gistermiddag kwam de 56-jarige mevr. A. de V. uit de Meidoornstraat op de Stationsweg met haar fiets te vallen. Zij kreeg een lichte hersenschudding, een schouderfractuur en een wond aan haat knie. Per E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Tekort op handelsbalans ruim f 2 milliard In Juli werd evenals in de voorafgaan de maand 65 pet van de Nederlandse in voer door export gedekt Vergeleken met vorige jaren is dit echter een achteruit gang. want in Juli 1950 bedroeg het dek kingspercentage 71 en in Juli 1949 was het 69. De waarde van de invoer beliep 997 millioen (v. m. 950 millioen) en de waarde van de uitvoer 593 millioen (v. m. 618 millioen), zodat het tekort op de handelsbalans vermeerderde met 314 millioen en voor dit jaar een hoog te van in totaal ruim 2 milliard be reikte. Sfeer in 't gezin? De „Nieuice Leidse he" er

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3