Prinses Margaret Rose morgen meerderjarig "AKKERTJES Aan de meeste fronten laait de strijd weer op VOORDELIGE WONINGEN Opnieuw 250 personen op Java in arrest gesteld Drie Vlissingse Geuzen 2 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 De tweede dochter van Koning Georg VI Stammende uit hoog vorstelijk geslacht, maar gewoon mens van vlees en bloed TN HET LEVEN van een ieder is het bereiken van de meerderjarige leef- -*• tijd een belangrijke mijlpaal. Het is een ogenblik dat men terugkijkt op de lessen, die men voorafgaande jaren leerden en verlangend uitziet naar de nieuwe ervaringen en verantwoordelijkheden, die de volwassen leeftijd met zich meebrengt. Prinses Margaret, de tweede dochter van Koning George VI, viert morgen haar 21e verjaardag. Evenals andere jonge mensen zal zij zich vele gevallen van jeugdige verbijstering herinne ren voor de wereld, waarin zij werd geboren. Want de afgelopen 21 jaren hebben meer droevige gebeurtenissen en onrust gekend dan welke periode in de geschiedenis ook. Het volk van Groot-Brittannië dat haar goed heeft leren kennen, sinds zij op 15-jarige leeftijd haar eerste openbare plicht vervulde, heeft grote waardering voor haar persoonlijkheid. Prinses Margaret werd geboren in het'kapel en een deel van de apartementen kasteel Glamis, het voorouderlijk huis van haar moeder in Schotland er heeft gedurende het grootste deel haar leven in een kasteel cf paleis ge woond. Zij stamt af van een lange reeks van machtige koningen en zou in eer andere eeuw met honingzoete sentimen- taliteiten worden beschouwd. Er is niets hiervan in de houding van het Britse volk tegenover de jonge dochter va: Koning, want hoewel zij niets mist de eenvoudige waardigheid, welke haar erfdeel is. zij is voor hen e< vlees en bleed. Zij heeft als dig en vrolijk meisje meisje evengoed als Prinses hun harten veroverd. Toen Prinses Margaret op 21 Augustus 1930 werd geboren, zat haar grootvader Koning George V op de troon. Haar oom, de Prins van Wales was zijn opvolger; haar vader, de hertog van York. was tweede in opvolging, een opvolging waar voor niemand reden had te geloven zulks nog eens te beleven. Daar prinses Margaret vier jaar vier maanden na de geboorte van haar zuster. Prinses Elizabeth ter wereld kwam, scheen zij voorbestemd voor eei minder op de voorgrond tredende rol ii het leven aan het Hof en een geringe hoeveelheid openbare plichten dan die haar door de historische gebeurtenissen ten deel zijn gevallen. De eerste jaren van haar leven bracht zij groten deels door in het ouderlijk huis te Lon den, op Piccadilly No 145. waarvan de ramen uitzicht gaven op Green Park Buckingham Palace, het Londens v blijf van haar grootouders Koning George en Koningin Mary. De grote tuin van haar huis grensde aan de achterkant aan Hyde Park. De Londenaren vonden het heerlijk om over het hek te kijken en Prinses Elizabeth met haar kleine zusje te zien spelen. Toen Prinses groter werd moest de kleine Prinses geleidelijk aan, tussen haar muziek- en zanglessen door de be tekenis van haar positie als Prinses bij brengen. Plichten De lessen over de grondwet troonopvolgingswetten leerden haar haar plaats plaats ten opzichte van de troon te begrijpen. Men had haar de grond stellingen van de Vorstelijke plichten in geprent en de taak, die zij later op zich moest nemen als vierde in de troonop- volgingslijn. Hoewel zij nog klein 1 hadden de gebeurtenissen een grote vloed op haar. In Januari van dit jaar stierf Koning George V. in December deed haar oom, Edward VIII, afstand van de troon. Het leven zou nooit meer zyn. zoals het geweest was. Het huis met een nummer op de deur. zoals dat van iedere andere onderdaan van de Koning, moest zij verlaten; haar thuis zou voortaan Buckingham Palace zijn, met een wacht in uniform bij het hek en de Koninklijke Standaard daar boven. Prinses Elizabeth, die nu tri opvolgster was kreeg meer te leren haar voor haar grotere verantwoordelijk heden voor te bereiden en ook Prinses Margaret kreeg zwaardere plichten. Oorlog Toen de oorlog uitbrak zetten de Prin sessen gedurende enige maanden hun intensieve studies voort op het koninklijk kasteel Balmoral in Schotland. Later brachten de Koning en de Koningin hen naar het Zuiden, naar Windsor Castle- Zo nu en dan wisten hun ouders een dag vrij te maken van hun talrijke plichten tegenover hun volk. om hen te bezoeken. Bij zulke bezoeken hoorden zij van de gebombardeerde steden die hun ouders hadden bezocht, van de bezoeken aa uit Duinkerken uitgeweken troepen; de bommen die op Buckingham Palace neerkwamen, in totaal negen aanvallen, waarbij het zwembad van de zusters, de (Advertentie) Wèg die pijn die Uw nachtrust. Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J 87 Joden kregen biljet met een „J" Sinds begin 1947 zijn inderdaad te Am sterdam aan Joodse Nederlanders ii taal 87 formulieren voor de verrekening van belastingaanslagen uitgereikt, met een „J" waren gemerkt Minister Li.ftinck vindt deze gang van zaken be treurenswaardig en heeft er voor gezorgd dat de aanduiding „J" voortaan niet meer gebruikt zal worden, zo blijkt uit het antwoord van de bewindsman op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Suurhoff (PvdA). Tijdens de bezetting werden bedragen die wegens teveel betaalde belasting aan Joodse Nederlanders moesten worden terugbetaald, dikwijls door de ontvanger onder zich gehouden in afwachting van betere tijden. Zo werden in Amsterdam de bijzondere depots van terug te be talen gelden geboekt in een afzonderlijk journaal met de letter „J". Toen na de bevrijding voor sommige van de geboekte nesten een bepaald formulier nodig was, heeft men onnadenkend deze ,.J" op het formulier overgenomen, aldus de mi nister. de Koningin werden verwoest Toen Prinses Elizabeth kort na haar ie verjaardag als chauffeur-monteur bij het leger kwam. moest Prinses Mar garet de Meisjes-Padvinderij en andere activiteiten van haar zuster overnemen. Na de oorlog liet zij o.a. schepen te wa ter. woonde bijeenkomst en van jeugd organisaties bij. bezocht gerechtshoven en zag daarbij de Britse wetgevers in actie. Zo werd zij een bekende figuur. Met wie zal zij trouwen Met wie zij zal trouwen is een onder werp van voortdurende speculaties. Maar de onderdanen van haar vader zijn van één ding zeker, n l. dat de man die zij trouwt tenminste over gelijke kwaliteiten zal moeten beschikken als haar zwager, de Hertog van Edinburgh. PRINSES MARGARET ROSE ....morgen meerderjarig.... Republikeinse aanval op Truman en Acheson Een achttal Republikeinse leden var de Amerik. Senaatscommissie van onder zoek, hebben hun rapport over het ont- van McArthur gepubliceerd. Hierin wordt vastgesteld, dat een regeling var het Koreaanse conflict, met een bestands linie ten Zuiden van de Jaloe, een over winning van de Chinese communisten zou betekenen. Een felle aanval wordt gedaan op de buitenlandse politiek der Ver. Staten, in het bijzonder op Dean Acheson. Het ontslag van McArthur door president Truman wordt „een slag de nationale trots" genoemd. Opgemerkt wordt, dat de buitenlandse politiek der Ver. Staten te veel op de defensie van Europa is gericht, ten koste van de Ame rikaanse belangen in Azië. De democra tische senatoren uit de commissie zullen de Republikeinen van repliek dienen. Positie van Duitsland in E.B.U. beter De positie van West-Duitsland in de Europese betalingsunie is in Juli beterd dank zij herzieningen op grond van de verhoging van het Duitse quotum, .Vest-Duitsland verleende in deze maand cred'iet ten bedrage van 1,4 millioen dol lar en ontving goud ter waarde van 69.4 millioen dollar. Een soortgelijke ontwik keling vertoonde de positie van België/ Luxemburg, Italië en Zwitserland. Daar- •ntegen is het tekort van Frankrijk ge- tegen. Dit land ontving credieten ter waarde van 14.8 millioen dollar en be taalde eenzelfde bedrag in goud. In totaal beeft Frankrijk thans 134.9 millioen dol- lan credieten verstrekt en 30-9 lioen dollar aan goud ontvangen. Bij aanmonsteren voor de Aster geen fouten Bemanning nam risico voor haar rekening Uit het bericht over drie Nederlanders e in Port Said de onder Costaricaanse vlag varende tanker Aster hebben ver laten omdat de lading benzine waar schijnlijk voor Noord-Korea was be stemd. zou men kunnen opmaken dat er bij het aanmonsteren in Rotterdam iets in orde is geweest. Dit is echter al lerminst Jiet geval, verzekert men in Rotterdamse havenkrmgen. Een zeeman die op een schip voor de wilde vaart aanmonstert kan er mee bekend zijn dat hij tevoren niet weet in welke havens hij terecht zal komen. Vaak ontvangt de kapitein van zo'nsdhjip pas in volle zee zijn instructies- Maar ook al is de eerste aan- ooohaven bekend, ieder lid van de be manning weet dat hy zich bij algemeen contract heeft verbonden voor onver schillig welke havens. Wie daarenboven en wilde vaart monstert die de vlag voert van een land dat zich niet aan be paalde internationale regelingen heeft gebonden, zoals b.v. Panama en Costa Rica, weet dat hij extra risico op zich neemt wat accomodate, bestemming of it dan ook betreft, aldus onze zegs lieden. Voorbereiding van R.T.C. Ned. commissie is niet welkom in de West Over de voorbereiding van de Ronde tafelconferentie met Nederland hebben Suriname en de Ned. Antillen thans vol ledig overeenstemming bereikt- Beide rijksdelen hebben aan minister Peters meegedeeld het niet wenselijk te achten dat de commissie van voorbereiding zich in verbinding zou stellen met politieke oartijen. instanties en andere autoriteiten in de West, De zaak zou daardoor weer - een onrustige sfeer worden getrokken Zoals men weet. had minister Peters voorgesteld dat de Nederlandse commis sie van voorbereiding een bezoek zou brengen aan de Ned. Antillen en Suri name Dit werd dezer dagen op een pers- -onferentie i ïeegedeeld door de voorzit ter van de Antillaanse regeringsraad, mr dr M. F. da Costa Gomez, die Suri name heeft bezocht in gezelschap van de 'mdsminister voor onderwijs J. H Sprockel en de secretaris van de rege ringsraad. mr F. P. de Vries. Ook op Curasao een loonsverhoging Nadat de staking bij de Lago op Aruba is verlopen, is thans ook de loonkwestie op Curasao opgelost. Door onderhande lingen is het in diit geval niet tot een staking gekomen. De reders en de Na tionale Havenarbeiders Unie zijn het eens geworden over een loonsverhoging van tien pet. Aanvankelijk hadden de •rbeiders 15 pet gevraagd en de reders 5 pet aangeboden. In antwoord op de vraag of achter de -taking bij de Lago communistische agi tatie zou kunnen staan, heeft mr Da Costa Gomez, voorzitter van de Antillaanse geringsraad. meegedeeld, dat de eilanden naar zijn mening nog niet door het com munisme zijn besmet 200.000 Oekrainers strijden ondergronds In de Oekraïne wordt op het ogenblik door ongeveer 200.000 man ondergronds verzet gevoerd tegen het Sowjet-regime, aldus heeft de bevelhebber van de Oekrainse nationale garde, generaal Ta- rasboelba-Borowetz, verklaard. R.L.S.-instructeur Th. Rijntjes ,Ome Sjaak" een kwart eeuw in de lucht Zaterdag 22 September wordt in de luchtvaarlschool Ypenburg een receptie gehouden ter ere van de heer J. Th. K.jn- Ijes, in de vliegwereld beter bekend als ,Ome Sjaak', aie aan 25 jaar in het Dezit zal zyn van het F.A.I.-brevet. De heer Ryntjes werd in 1899 te Den Haag geboren, en behaalae op Soester- beig zyn brevet. Na enkele jaren cuens'. als jacntvlieger, werd hij ingedeeld by ,g. maanavliegers. Ry ging toen te- clamevluchten maken en ieidae bij ae Haagse en Leidse zweelvliegclubs veet vliegers op. In de Meidagen 1940 vloog hij op een oude Fokker enkele oorlogsvluchten en van 1941 politiek gevangene in Duitsland te zijn geweest, meldde hij zich bij de L.S.K. Hij vloog toen veel verbindingsvluchten in Europa. In 1946 ging „Ome Sjaak" over naar de Rijksluchtvaartschool, waar hij jongelui opleidt tot verkeersvlieger. Nieuw wereldrecord met Sabre-straaljager De Amerikaanse kolonel Ascani heeft iet een Sabre-straaljager een nieuw wereldrecord gevestigd, door een afstand 100 km af te leggen met een snelheid ruim 1000 km per uur. lOrya Beroepingswerlc Ned. Herv. Kerk >roepen: te Weesp Ctoez.) F. C. Bosboom te Rotterdam-Hillegersberg. dankt: voor Giessendam-Neder- Hardinxveld G. M. van Dieren te Ede. iroepbaar: cand. C. v. d. Steen, hulpprediker te Sellingen. Geref. Kerken 1 ..ingenomen: naar Spijkenisse cand. A. W. Meeder te Overschie, die be dankte voor Ouddorp. dankt: voor Elburg D. Brilman te Borger. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Neerlandia (Canada) H. A. Stel te Zuidwolde; naar Winschoten cand. W. G. de Vries te Groningen, die bedankte voor Arum. Buitenpost, Ten Boer, Fenverd-Hallum. Haulerwijk, Garrelsweer, Nijega-Opeinde- Suameer, Nijmegen, Barendrecht-Pemis, Niezijl-Kommerzijl en voor Uithuizen. Chr. Geref. Kerken roepen: te Leerdam cand. C. den Hertog te Mijdrecht. Zware luchtactie boven Korea Lokken de Roden incidenten uit, teneinde het contact te Kaesong te verbreken? Reeds is te Kaesong de subcommissie voor het vaststellen van een demar catielijn voor de vierde maal bijeen geweest. De Westelijke afgevaardigden keerden naar het kamp te Moensan terug, zonder dat enige vordering was gemaakt. De situatie wordt getekend door het feit, dat, volgens Reuter, aan het gehele front, behalve in het Westen, de strijd weer is opgelaaid. Er wordt gewag gemaakt van een nieuw beperkt offensief door generaal Van Fleet. Ook in de lucht heerste hevige activiteit. Sedert generaal Van Fleet een wapen stilstand voorstelde, zijn weer hevige ge vechten uitgebroken aan het Centrale front, met banjonetaanvallen en zwaar artillerievuur. De infanteristen der Ver bondenen rukten onder barre slagregens op. over een aantal heuvels ten Noorden van Janggoe, een kruispunt van wegen op 55 km van de Oostkust gelegen- Bij luchtgevechten kwamen 120 straaljagers met elkaar in strijd, waarbij volgens Ass. Press, twee rode Mig-toestellen werden vernield en een vijftal beschadigd. Ook hebben vliegtuigen der Geallieer den gedurende het weekeinde bevoor- radingswegen der communisten gebom bardeerd en werden in totaal 780 aan- valsvluchten uitgevoerd. Negen vliegende reuzenforten bombardeerden een spoor weg-emplacement aan de Oostzijde van Pjongjang, waarbij 100 ton springstoffen werd uitgeworpen. Het Amerikaanse slagschip ..New Jersey" nam de leiding bij een aanval van de zevende vloot, einde de actie der Noordelijken tussen Kosong en Kansong aan de Oostkust af ■te slaan. Aan de beschieting door Ge allieerde oorlogsschepen hëeft ook thans weer de Nederlandse torpedoboot- jager Van Galen deelgenomen. Wat de besprekingen te Kaesong be treft, er zijn geen vorderingen gemaakt, maar ook geen tekenen die er op wijzen, dat de conferentie afgebroken zal wor- te Oegstgeest en Sassenheim WEINIG KAPITAAL BENODIGD De N.V. Standaardbouw heeft (vanaf 1 October a.s. te betrek ken) wederom enkele zeer voordelige woningen beschikbaar welke met weinig kapitaal kunnen worden gekocht, n.l. TE SASSENHEIMMooie geriefelijke herenhulzen 12.500. Alles met Inbegrip van de grond, terwijl voor ieder vestigings vergunning wordt, gegarandeerd. Betaling in overleg met koper. Hoge hypotheek beschikbaar. Inlichtingen N.V. STANDAARDBOUW 's-GRAVENHAGE Zeestraat 71 Telefoon 18.23.66 (twee lijn«n) den. Volgens een radio-uitzending het Geallieerde hoofdkwartier wordt de Roden ..thans nog een kans geboden, ïan te tonen of zij werkelijk in goec -ouwen willen onderhandelen- Wor den de besprekingen afgebroken, dan dragen de communistisohe leiders hier voor de volle verantwoordelijkheid". Volgens de correspondent van het c munistische blad Daily Worker zouden troepen der Verbondenen het dorp Song- nor.gl hebben aangevallen, gelegen bin nen de overeengekomen neutrale Fr is hier dus weer sprake van een dent, Tydens een botsing werd een munistische soldaat gedood en een andere gewond. Aan de commissie van leden uit beide partyen is de zaak in onderzoek gegeven. In een, heden te Tokio uitge geven, officiële verklaring van de Ver. Naties wordt geopperd, dat de hier ge noemde schending der zone van Kaesong door een politieke groep is veroorzaakt, met de bedoeling de onderhandelingen af te breken. Van het erf van School en Kerk Kampeerder bewusteloos in lichtmast Bij het „spoorzoeken" In de bossen te Dongen (N.-Br.) gebruikte de 19-jarige kampeerder J. L. uit Schiedam dezer dagen een der masten van de 50.000 volt- lijn der N.V. Prov. Noordbrabantse Elec- triciteitsmaatschappij als uitkijkpost. Hoe wel de masten op duidelijke wijze voor zien zijn van borden die waarschuwen tegen dreigend levensgevaar, klom de jongeman naar boven. Hij kwam in aan raking met de stroomvoerende koperlei ding en bleef bewusteloos in de mast hangen. Wonder boven wonder kwam hy er met een verbrande voet af. Stopzetting uienuitvoer naar Engeland op 23 Augustus De uitvoer van onze uien naar Enge land zal te 12 uur in de nacht van Don derdag op Vrijdag worden stopgezet. Zo als men weet was de lnvoerperlode in Engeland eerst verlengd tot 1 September. Het uitvoerverbod loopt officieel tot 1 December maar er is een redelijke kans dat het met 14 dagen zal worden bekort. Lijk van vrouw opgehaald in Leidschendam De gemeentepolitie van Voorburg heeft hedenmorgen bü het rijksmagazijn van de P.T.T. het lijk van een 55 60- Jarige vrouw opgehaald. Haar Identiteit is nog onbekend. De politie verzoekt in lichtingen. Najaars Schoenenshow in Amsterdam Op Dinsdag 4 September zal om 2.30 uur in Victoria Hotel. Damrak te Amster dam, een Najaars Schoenen-show worden gehouden, georganiseerd door het Mode centrum voor de Schoen- en Lederbran che. Getoond zal worden een keur uit najaars- en wintercollecties der Ned. schoenindustrie. Na Bloemendaal Apeldoorns Geref. kerk heeft eigen zender Gistermorgen heeft de Geref. kerk van Apeldoorn de in de Wester kerk geplaat ste radio-zendinstallatie in gebruik ge nomen. In de eerste uitgezonden dienst heeft ds Seringa, voorzitter van de radio commissie, het Woord bediend. In een toespraak tot de zieken der ge meente heeft hij de dank van hen en van de gemeente vertolkt voor de tot standkoming van deze installatie, waar de zieken en ouden van dagen in woningen kunnen worden bereikt. Deze zendinstallatie werkt op een spe ciale golflengte waarop alleen de toe stelletjes ten behoeve van deze radio- zendinstallatie zijn vervaardigd, kunnen worden afgestemd. De zender is in een straal van ongeveer 20 km te beluisteren. Na afloop van de kerkdienst heeft o.a. burgemeester, mr A. L. des Tombe vani Apeldoorn, diie de dienst had bijgewoond', zijn gelukwensen aan de kerkeraad aan geboden. Zoals men weet heeft de Geref. kerk van Bloemendaal reeds vele jaren een eigen zender, eveneens voor het uitzen den van de kerkdiensten. Leraren bestuderen onderwijs in de Ver. Staten Met de Rijndam zijn I vijf leraren naar de Ver. Staten vertrok ken om op uitnodiging van het Ameri kaanse departement van Onderwijs een studiereis van zes maanden te gaan ma ken Een van hen is dr J. N. van der Erade, directeur van de Thorbecke-H.B.S. in de 3e v. d. Boschstraat in Den Haag. In de V.S- zal ieder zijn eigen weg gaan. Aan prof. magister dr C. Friethoff O.P-, hoogleraar in de Thomistische wijs begeerte aan de gem. universiteit te Am sterdam. is op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Hij wordt opgevolgd door nater lector B. Barendse O.P. te Zwolle. (Adv er tenue) Ook Nederlanders ingerekend? Strenge maatregelen aangekondigd tegen ongezonde critiek" in de pers DE GOLF van arrestaties in Indonesië is nog niet ten einde. Volgens radio-Djakarta zijn Zaterdag op Oost-Java ongeveer tweehonderd personen opgepakt. Onder hen bevinden zich verscheidene Nederlanders en Chinezen uit Madioen. De actie concentreerde zich voornamelijk op Soerabaja, dat door verschillende regeringspersonen een „broeinest van communisme" is genoemd. Daar zou ook de Nederlander T., een gedemobi liseerd lid van het K.N.I.L. zijn aangehouden. Het lied der aethergolven DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 845 Orgelconcert 9.00 Morgenwijding 9 15 9.30 Waterstanden 9 35 Gram 10 50 de kleuters 11.00 Gram 11.30 Voor de zieken 12.00 Schots militair orkest 12 30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor j iet platteland 12.40 Pianoduo 1.00 Nieuws .15 Mededelingen of gram 1 20 Reportage of j jram 1.30 Orkestconcert 2.00 TJechische volksmelodieën 2.40 Gram 3.50 Cabaret 4.30 Hawaiia Ook in Bandoeng (West-Java) zijn naar schatting vijftig communisten gear resteerd. De militaire politie bezette in deze stad het hoofdkwartier en het bu- van het communistische vakver bond Sobsi en nam documenten in beslag. Beide kantoren werden verzegeld. Wat de arrestaties op Oost-Java betreft, officieel meegedeeld dat deze niet ge richt zijn tegen een bepaalde groep of ideologie. De bevolking wordt aange spoord rustig te blijven en op normale wijze haar dagelijks werk te verrichten. Onder de arrestanten op Oost-Java be vinden zich verscheidene journalisten. Een van hen is de heer Go Tjing Hok, hoofd redacteur van de Javapost, die in de afgelopen week opzienbarende onthullin gen heeft gedaan over 't bestaan van ondergrondse beweging in Indonesië. Aangehouden werden bovendien afdelingsvoorzitter van de communistische „Dat zal wel betekenen: zwaai met je hand", ontdekte Bram. „En „Keep heart"... eh... nou, it is zoiets als: houdt moed, lijkt me..." „Prachtig," riep Bart uit, die eindelijk zijn sigaret aan had. „Lees het nou nog eens helemaal voor, Kees!" Tegen elkaar aan gedrukt, tuurden de jongens op het papier en lazen met Kees mee, die hardop vertaalde: „Op weg naar Engeland? Zo ja, zwaai met je hand. Dan zullen wij alle schepen in de... in de..." «nabijheid!", interrumpeerde Bram. „...Juist! ...in de nabijheid waarschuwen om jullie aan boord te nemen. Houdt moed!" „Vooruit, Bram! Jij bent de commandant! Zwaaien!", beval Bart. Intussen waren de toestellen alsmaar aan het rondcirkelen om de „Holland". Toen Bart op de achterplecht klom, maakt het ene toestel zich weer los van de formatie en kwam op hen af. En terwijl Bram met zijn hand rustig stond te zwaaien, scheerde het rakelings langs hen heen Even zagen de jongens een flits van een lachend gezicht, dat begrijpend knikte. Nog één maal keerde het vliegtuig terug, een hand werd tot afscheid geheven en toen voegde het zich bij zijn collega's. Een ogenblik later waren ze nog maar als een paar kleine stippen aan de horizon te zien. De jongens bleven in opgewonden spanning achter. Bart had het papier met een spijker aan de mast geslagen en de jongens konden hun ogen niet van af houden. Dit was dan het eerste contact met het land. waarheen ze voeren. Je kon er van op aan, dat van nu af alle schepen in de omtrek naar hen uitzagen. Kees, die bezig was dikke boterham men te snijden met zijn zakmes, zei: „Als ze ons maar in de gaten krijgen vóór het donker wordt... Maar dat zal wel niet, denk ik." voegde hij er met een zucht aan toè. „Hoe laat is het?", wilde Bram weten, die het roer weer bediende. Kees, die de enige was, die een horloge rijk was, antwoordde: „Tegen drieën. Het zal nog zeker wel twee 'oor Aleid van Rhijn uur duren voor het helemaal donker is. Me dunkt, we zullen toch wel niet zo ver meer van de Engelse kust af zijn." Bram, die de route vrijwel uit zijn hoofd geleerd had, antwoordde: „Van Vlissingen tot aan het dichtstbijzijnde puntje van de overkant is ongeveer 120 kilo meter... Nee, zo heel ver zullen we er zeker niet meer van af zijn. We zijn nu ongeveer negentien uur onderweg. Die eerste uren betekenen niet veel. Verder hebben we natuurlijk bij meKaar minstens een uur stil gelegen met die vliegtui gen... Laten we eens aannemen dat we zo bij mekaar een uur of 12, 13 gevaren hebben... nee, dan kunnen we nèt niet ver meer van de kust zijn.maar ja, je moet twee dingen niet vergeten: in de eerste plaats, dat we allicht met bochten varen en in de tweede plaats, dat we om tien uur gisteravond vloed hadden, zodat we toen zes uur lang niet hard opgeschoten zijn." „In ieder geval moeten we maar goed uitkij ken", vond Bart. „Als we om beurten eens in het kraaiennest kropen, Kees," stelde hij voor, de achterplecht wijzend. „Ik zal eerst een half uur op de uitkijk staan. En dan jij." „O.k.," stemde Kees toe. „Een meesterlijk idee", was Brams oordeel En vanaf dat ogenblik werd de zee afgetuurd met de nauwkeurigheid van een duikbootcom mandant, die op zoek is naar prooi. „Hebben we nog benzine genoeg?", wilde Kees weten. „Plenty," was Barts antwoord. „We zouden, als het moet, onafgebroken nog zeker een uur of dertig kunnen varen. Maar laten we hopen, dat dit niet nodig zal zijn." „Speel eens een mopje, Bart!", verzocht Bram. Dit hoefde niet twee maal gevraagd te worden. En onmiddellijk schalde de pittige melodie van de K.L.M.-mars over het water. Kees, languit op de bodem van het scheepje, galmde uit volle borst mee. Bram bromde bijstem. Niet helemaal zuiver. Maar goed bedoeld. Hij was geen groot zanger, maar kweel de graag een liedje. En nog liefst de tweede stem ook! Na een half uur losten Kees en Bart elkaar af Reeds waren de allereerste tekenen van de naderende schemering te bemerken. De volle scherpte van het daglicht was verdwenen. In het zuiden stapelden zich, vlak bij de horizon, don kere wolkenmassa's op elkaar. Er begon meer wind te komen. Een beetje bezorgd keek Bram tersluiks op Kees' polshorloge. Vier uur. Zouden ze straks weer de donkerte in moeten? (Wordt vervolgd) partij Indonesia, twee bestuursleden de afdeling Soerabaja. de bestuursleden Soerono en Soetomo van de Sobsi (com munistisch vakverbond), de voorzitster de vrouwenorganisatie Gerwisx. Parjanl Ilham, de voorzitter van de Indonesisch-Chinese vriendschapsbewe ging en een leerlinge van de Chinese school. Optreden tegen pers De Indonesische regering zal volgens Soeprapto, de procureur-generaal, niet schromen strenge maatregelen te treffen tegen alle publicaties in de pers die het karakter dragen von ongezonde critiek en die het land kunnen benadelen. Vooral de buitenlandse pers dient te beseffen dat zij slechts gast is in Indonesië. (Volgens nieuwe richtlijnen behoren vele Chinese bladen tot de buitenlandse pers). De viering van de 17e Augustus blijkt overal zonder incidenten te zijn verlopen. Alleen in Bandoeng is een handgranaat ontploft, die echter geen slachtoffers heeft gemaakt of schade heeft veroorzaakt. Nader wordt gemeld dat volgens het blad Abadi bij de razzia's in Djakarta ook twee Amerikanen zijn gearresteerd. De jongste arrestaties in Oost-Java heb ben zich niet beperkt tot Soerabaja, doch strekten zich uit over de residenties Ma- lang, Bondjonegoro, Madioen en Kedivk Internationaal gebied in Parijs Frankrijk en de Ver. Naties hebben ee verdrag getekend, waarbij een klein deel van het centrum van Parijs gedurende enige maanden van dit jaar tot inter nationaal g:bied wordt verklaard. Dit is het gebied van het Palais de Chaillot, aan de Seine tegenover de Eiffeltoren. Hier zal de Algemene Vergadering van de Ver. Naties op 6 November bijeenko men voor een zitting, die, naar aangeno men wordt, tot in 1952 zal voortduren. De overeenkomst werd getekend door secretaris-generaal Trygve Lie en minis ter Schuman De conferentie duurde half uur en vond plaats op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Op 24 October, de geboortedag van de Ver. Naties, zal Frankrijk de sleutels vai Palais de Chaillot overgedragen, aldus Ass. Pres' 4.50 Am Nieuws 6.15 iel 6.33 R.V.U.: Dr J Schout Hoe behee ..Ver en" 5.00 Fanfave-orkest 7.25 Musette-or- 8 00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Pro- j t! ide orkezt, dameskoor en solist 9.15 De I -oordman 9.30 ..Het drinklied ln de 1 a". muzikale causerie 10.15 Mezzo-so- praan en plano 10.45 Buitenlands overzicht P' 00 Nieuws 11 15—12.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek f 30 Amusementsmuziek 7.45 Morgengebed 1 liturgische kalender 8.00 Nieuws en weer- I •richten 8.15 Gram 8 55 Hoogmis 10.15 Voor de kleuters 10.30 Gram 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram 12.00 Angelus 12.03 Gram 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram i ju 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws en katholiek ileuws 1.20 Actualiteiten 1.25 Amusements- y_ nuziek 2.00 Lichte muziek 2.53 Zang en orgel 1.15 Gram 3.30 „Ben je zestig?" 4.00 Voor de gc leken 4 30 Ziekenlof 5.00 Voor de Jeugd 5.45 m Regeringsultzending: J Curiel: „Het bedrijfs- ;ven in Suriname" 6.00 Filmmuziek 6.10 J m letropole orkest en solist 6.45 Sportpraatje I u, .54 „Dit is leven", causerie 7.00 Nieuws 7 15 i k] ictualiteiten 7.23 „Hier is Europa", vaude- i w ■He-programma 7.52 Politieke overzicht 7.!»6 jy 1 Nie> list I inder 8 05 Kamerorkest luze: Actualiteiten 9.15 Gra 10.00 Gram 10 35 „Gesprek 10.45 Avondgebed en liturgis ,00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. 330 i kt 9.35 j «;i; ENGELAND. BBC Home 12.00 Gev. muziek 12.30 v«nr de arbeider 2 55 Weerberichten 1.00 Nieuws 1.10 Ge- ïuziek 155 Cricketuitslagen 2 00 Orkestcor ert 3.00 Vespers 3.45 Gram 4.00 „Thamt rogramme; Port of London" 5 00 Voor d of London" 9.00 Nlei 9.30 Revue orkest en e 10.30 Pianokwartet 1 ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 347 m. 00 Sportreportage 1 15 Voor de je 1.45 Voor de kinderen 2.00 Orkestcon 00 Sportreportage 3 30 Pianospel 3 45 Lii -nuziek 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4.30 Or- kentconcert 5.15 Orgelspel 5.30 Sportrepo tage 6.35 Gn:n 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws i radiojournaal 7 25 ^nort 7.30 Gev. progr. 8 i -am 9.00 „Top Town" 9 30 Hoorspel 10. '•'•uws 10.15 Sportreportage 10 20 Lichte m ziek 11.00 Voordracht 11.15 Lichte muziek tl 56—12.00 lieuws. i 12 32 Om- BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.30 Weerberichte! roeporkest 1.00 Nieuws 1.15 Klassieke mi ziek 2.00 Gev. progr. 3.45 Gram 4 00 God: dienstige muziek 4.30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 "Hide liedjes 5.15 Voor de kleuters 5.30 Sa- lonorkcst 5.45 Gram 5.50 Boekbespreking 6.00 De Boeren jeugdbond 6.30 Voor daten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7.50 Syndicale rroniek 8 00 Hoorspel 8 55 Gram 9 45 Actu liteiten 10 00 Nieuws 1015 Lichte muzli 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Grai BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram 1 00 Nieuws 1.10, 1.30, 2.00. 3. 4.30. 5.10. 6.30 en 6.45 Gram 7.45 Nieuw Omroeporkest en koren 10 05 Nieuws Gram 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2