Jlicuwo geii&ttfe ÖTeurant Russen nemen deel aan conferentie te San Francisco op 4 September Partijen blijven onverzettelijk tegenover elkaar staan Noors stoomschip Bess (39 man) op Noordzee vergaan „Een schip is te water gelaten", aldus minister Stokes Wist U DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9301 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoasticf) is gfjebftoet» tnyn bert ia ttgfjeaspoet" Een hachelijk avontuur Nieuwe vredescampagnevan Moskou Zullen zij het vredesverdrag met Japan saboteren? DE RUSSEN zullen te San Francisco deelnemen aan de conferentie over een Japans vredesverdrag. Gromyko zal de delegatie van vier man aanvoeren. Deze verrassende mededeling kreeg Alan Kirk, de Amerik. ambassadeur te Moskou op het Kremlin te horen. In de nota, waarin de aanvaarding der uitnodiging van Washington was vervat, stond niet ver meld, of de Russen het Japanse vredesverdrag ook zullen ondertekenen. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat het deelnemen van de Sowjet-Unie aan de conferentie te San Francisco deze formele bijeenkomst zal maken tot een belangrijke ontmoeting tussen Oost en West. In de meeste hoofdsteden van Europa overheerst gereserveerdheid tegenover de jongste Russische stap. De Westelijken hadden niet verwacht, reidingen bevredigend verlopen en vol ledige deelneming wordt verwacht. Tot- nutoe hebben ongeveer 24 landen te ken nen gegeven, dat zij de belangrijke ferentie zullen bijwonen. Waarnemers in Washington zün verrast, dat de Sowjet-Unie een delegatie dat de Russen toch nog aan de conferen tie te San Francisco zouden deelnemen, welke op 4 September a.s. begint. Immers het initiatief tot het sluiten van vredesverdrag met Japan is geheel Amerika uitgegaan en de Russen zijn niet betrokken geweest bij het opstellen een voorontwerp. De vorige week heeft Dean Acheson, de Amerik. min. van Buit. Zaken, er nog op gewezen, dat de Sowjet-Unie alles doen om het ontworpen vredesverdrag met Japan te saboteren. Het Amerik. min. van Buit. Zaken heeft mede bekend ge maakt. dat de Sowj et-delegatie geleid zal worden door Gromyko, waarnemend nister van Buit. Zaken. Andere leden der delegatie zijn Panjoesjkin, ambassa deur in Washington, Zaroebin, ambassa deur in Londen en Golimsky van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken. Tevens werd bekendgemaakt, dat een derde herzien ontwerp voor een Japans vredesverdrag onder de belanghebbende regeringen rond gaat De woordvoerder van het State Department McDermott wilde nog geen commentaar leveren op het Russische besluit, om aan de conferen tie. waarvoor 49 landen zijn uitgenodigd, deel te nemen. Hij zeide, dat de voorbe- Nieuw mysterie Mr Burger was Zondag in Scheveningen Terwijl politie overal naar hem speurde De raadsels rond de schipbreuk en de geheimzinnige verdwijning van het Tweede Kamerlid oud-minister mr J. A. W. Burger, schijnen thans grotendeels te zijn opgelost. Be vreemdend blijft echter dat mr Bur ger volgens Het Parool Zondagmid dag in Scheveningen geruime tijd bij het wrak is geweest zonder de poli tie van zijn aanwezigheid op de hoog te te stellen. De verslaggever van het blad trof de heer Burger aan op het strand bij het havenhoofd, waar hy donkerbruin ver brand maar weinig opgeruimd met zijn schipper rondliep tussen de honderden mensen die politie of niet een for midabele hoeveelheid aanmaakhout van de „Caro" voor de komende winter bin nensleepten. En onderwijl stonden politie-ambte- naren te gissen naar de opvarenden van dit geheimzinnige jacht, onbewust van het feit, dat de voornaamste opvarende hun tussen de benen liep, en geërgerd toekeek hoe alles wat nog enige waarde had in een minimum van tijd verdween. Wij hebben de heer Burger op dat ogenblik gevraagd of dit zijn boot was geweest. Hij keek eens langs ons heen en had blijkbaar onder de om standigheden nog maar weinig zin over die hele zaak een gesprek te be- binnen. En ontkennend schudde hij het hoofd en begon maar liever over de Tweede Kamer te praten. Pas later, toen tot hem was doorge drongen, wat al vreemde veronderstel lingen waren gaan post vatten heeft hij de politie gebeld om haar de toedracht uiteen te zetten. En pas toen was het raadsel opgelost. „Daar denk je eenvoudig niet aan, dat er zulke verhalen zullen worden gespon nen, als je net op het nippertje vaste grond onder je voeten hebt kunnen krij gen", zei mr Burger toen wij hem 's avonds nog eens spraken. „Je bent blij dat je er uit bent en het eerste dat we wilden doen, was zorgen, dat we thuis kwamen, om de familie te laten zien, dat we er waren, voordat ze het van an deren moesten horen Tot zover Het Parool. Nader wordt nog gemeld dat een Scheveninger de aan gespoelde portefeuille van de heer Bur ger met een bedrag van enige duizenden guldens heeft gevonden. Ga naai de kei dei Een inwoner van Saventhem bij Leuven gaf vijftien jaar geleden, kort voor zijn dood opdracht aan zijn notaris, zijn zoon op diens 21ste ver jaardag een brief ter hand te stellen De jongeman in kwestie is thans meerderjarig geworden, aldus Reuter Hij heeft de brief gelezen en er stond in: „Ga naar de kelder en maak d vierde steen rechts van de trap los." Hij deed aldus en vond op de aange wezen plaats een doos met goudstuk ken, ter waarde van een millioen Belgische franken. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N. is gisteren te Genève aange komen. naar San Francisco stuurt, zonder dat communistisch China deelneemt. Maar, de vraag doet zich voor, of de Russen van plan zün de besprekingen te hinderen en het de delegatie onmogelyk te maken, het voorgenomen doel te bereiken. Men neemt aan, dat het eerste geschilpunt de toela ting van communistisch China zal zün. Londen wijst er op, dat de Sowjet-Unie herhaaldelijk heeft te kennen gegeven, dat zy geen vredesverdrag zal tekenen, waaraan de Chinese Volksrepubliek niet zou kunnen deelnemen. Parijs ziet ii Sowjetstap een nieuwe phase in de descampagne" en men verwacht obstruc tie. Nu de Russen toch deelnemen achten politieke kringen het onzeker of de ferentie te San Francisco wel op 8 Sep tember kan worden afgesloten. Wij herin neren er aan, dat omstreeks 12 September de Noord-Atlantische Raad te Ottawa bijeenkomt. In die periode willen de Ver. Staten met Frankrijk en Engeland alle, tussen deze drie naties hangende pro blemen bespreken. Het besluit van Moskou tot deelneming zal de invloeden in New Delhi, die tegen de ondertekening van India zijn, verster ken, aldus Reuter. Op de geallieerde schepen, die in de Koreaanse wateren varen, wordt iedere morgen de krant bezorgd. Het is een gestencilde krant, welke des nachts wordt samengesteld. Hier laat de bezorger zijn pakket met kranten zakken boven de (onzichtbare) Hr Ms „Van Galen". De besprekingen te Kaesong Ridgway wijst op het gevaar, dat de Roden hun posities aanzienlijk versterken Ook de 24ste zitting van de wapenstilstandsconferentie te Kaesong heeft heden geen uitkomst gebracht. Besloten werd morgen bijeen te komen. Gisteren handhaafden de communisten hun standpunt, dat slechts de 38ste breedtegraad als demarcatielijn kan worden aanvaard. Via radio Pjong jang heeft generaal Nam II de Noord-Koreaanse delegatieleider, de Ame rikanen er voor gewaarschuwd, dat „er geen enkele vooruitgang zal wor den gemaakt tenzij de V.S. haar standpunt inzake de kwestie van de buffer zone wijzigen. z Intussen heeft generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de V.N. troepen in Korea, vanmorgen in Tokio verklaard, dat de door de V.N. geëiste demarcatie- hjn langs de huidige frontlinies een lijn is, die rekening houdt met de huidige stellingen en tevens het terrein hand haaft, dat met goede mogelykheden ver dedigd kan worden door de beschikbare strijdkrachten. Wiel losgeraakt Ital. bus in meer gestort: 37 doden Doordat één der wielen losraakte, is gisteren in het Venostadal in Noord- Italië een autobus van de weg afgereden 25 meter omlaag gestort in een meertje. Van de 38 inzittenden wist slechts één vrouw op het laatste ogenblik uit een raampje te klimmen, zodat 37 personen verdronken. De bus ligt zodanig op de bodem van het meer, 13 meter diep, dat ontsnapping voor de inzitten den onmogelijk bleek. Duikers zullen pogen het voertuig te bereiken. De bus onderhield een geregelde dienst tussen het Zwitserse dorp Monastero en Malles Venosta in Italië. Koning Haakon in Dene marken Koning Haakon van Noorwegen is aan boord van zijn jacht Norge in Kopen hagen aangekomen. Hy brengt een par ticulier bezoek aan oude vrienden en zal waarschünlyk tydens het weekend bij Koning Frederik en Koningin Ingrid logeren. Brood per parachute in Zwitserland De Zwitserse luchtmacht heeft gisteren per parachute een ton brood laten zak ken in de Calanca-vallei in Zuidoost Zwit serland voor de dorpen, die door de over stromingen van verleden week zyn ge- isoleerd. De wegen zün nog steeds, ver sperd en de bruggen kapot. Generaal Ridgway heeft nog op het volgende gewezen: De tegenstander heeft zyn aanvalspotentieel sinds het begin de onderhandelingen over een staken het vuren „zeer aanzienlyk" versterkt deze versterking gaat nog voort, strijdkrachten der V.N. hebben hetzelfde gedaan, zo voegde Ridgway er op desbetreffende vraag aan toe, doch de tegenstander versterkt zich stelselmatig, wij niet". Op de vraag, of de communisten meei manschappen en materiaal Korea bin nenbrengen dan de luchtmacht zou kunnen vernietigen, antwoordde Ridgway: „Daar is geen twyfel aan". Vermelden wij nog, dat de communis ten bij de V.N. hebben geprotesteerd tegen bombardementen met gasbommen, die door Amerikaanse vliegtuigen uitge voerd zouden zyn. Overste Eekhout blijit nog in Korea Zal nieuwe staf van het Ned. bataljon inwerken (Van onze correspondent Alfred van Sprang) Als straks het Nederlandse bataljon 'an Korea-vrywilligers met het Ameri kaanse troepenschip General Mc Rae in het vaderland terugkeert, zal de comman dant er niet bij zijn. In zijn plaats zal majoor K. A. de Vries het bevel over het thuisvarende onderdeel voeren. Overste Eekhout heeft er namelyk op verzoek van de autoriteiten in Nederland in toegestemd nog wat langer met enkele van zijn officieren in Korea te blijven om de nieuwe staf in te werken. Deze staf arriveert pas 22 Augustus in Poesan. Uiteraard is dat veel te laat om zich behoorlyk van alles op de hoogte te stellen eer de oude functionarissen een week later scheep gaan. Het Nederlandse bataljon is thans „uit de lyn" en bereidt zich voor op de thuis vaart. De stemming onder de Nederlan ders was de laatste week slechter dan ooit, daar men langer „in de lynge houden was dan oorspronkelyk was over eengekomen. In verband daarmee heeft de bataljons leiding het niet aangedurfd mededeling te doen van een uit Nederland ontvangen beschikking, waaruit blijkt dat de Korea- toelage van 100.per maand niet wordt uitbetaald over de reisperioden naar en van Korea. Algemeen was men van me ning, dat de toelage zou worden gegeven met ingang van de datum van vertrek uit Nederland en ophield op de dag van terugkeer. Ned. padvinders morgen weer thuis De Nederlandse padvinders, die de Wereld-jamboree in Bad Ischl hebben bijgewoond, vertrekken vanavond om 7 uur uit dit Oostenrijkse plaatsje. Morgen om 15.55 uur zal de trein in Arnhem arriveren. In Utrecht komt de trein om 16.52 uur aan. De „Vredesparade" van 1millioen communistische deelnemers aan het Wereldjeugdfestival in Oost-Berlijn werd om de paar minuten verstoord door een wolk van pamfletten, die per ballon, raket en parachute vanuit de Weste lijke zone kwam. Hier daalt een parachute met propaganda-materiaal tussen de menigte, die de parade gadesloeg. Scheepsramp bij de Doggersbank Slechts negen personen konden worden gered ER HEERST EEN BANGE ONZEKERHEID over het lot van vier-en-twintig op varenden van het Noorse vrachtschip Bess, dat gisteren in de Noordzee, ten Noorden van de Dnitse Waddeneilanden nabü de Doggersbank is vergaan. Slechts acht mannen en een vrouw konden worden gered. Er werden zes doden geborgen. De bemanning telde in totaal 39 koppen. Zoals we gisteren reeds meldden had de bemanning van de Bess (1116 ton) het schip Zondagavond reeds verlaten, omdat het aan stuurboord dertig graden slagzü maakte. Met drie vliegtuigen en zes schepen heeft men de Noordzee afgezocht naar de Bess en naar de reddingboten, waarin zich de bemanning moest bevinden. Het Noorse stoomschip Brabant seinde ten slotte, dat in de positie 54.48 graden N.B. 5.16 graden luiken van de Bess waren waargenomen. Men heeft het zoeken naar het schip toen opgegeven. De vliegtuigen waren afkomstig uit Noorwegen, Engeland en Nederland. De zes schepen zyn: de Duitse sleepboten Wotan en Sefalke, de Nederlandse sleepboot Holland, twee Deense stoom schepen, de Rhodos en de Samos, en het Noorse schip Baden.. Voor het laatst is de Bess waargenomen op ongeveer 160 km ten Noordwesten van het Duitse eiland Borkum. Het 1116 ton metende schip was met een lading zand en draad onderweg naar Noorwegen. Om omstreeks 9 uur meldde Blaavand- radio (Denemarken) gisteravond, dat het Deense vissersvaartuig Lady op 40 mijl ten Westen van het lichtschip Hornsrew 5 dode Noren had opgepikt, doch geen reddingboot had gezien. Kort tevoren had het Duitse radio station Norddeich een bericht ontvangen een Noors vliegtuig, dat dit om on geveer kwart voor zeven in positie 55.25 graden NR. en 5.35 graden O.L. een reddingboot had waargenomen. Het was al half elf geworden toen de Duitse radio berichtte, dat de Duitse treiler Adolf acht Noren en een vrouw had opgepikt. Onder deze overlevenden bevond zich de gezagvoerder van de Bess. Voorts dé tweede stuurman, de tweede machinist, een hofmeesteres, een messboy een passagier. Het A.N.P. weet nog te melden dat zich een vlot 12 tot 15 mensen bevinden. Schepen in de nabyheid ervan werden verzocht scherp uit te zien. Het Costa Ricaanse schip Carrena, dat moeilijkheden verkeerde naby de Deense kust, heeft de reis op eigen kracht naar Hamburg voortgezet. De sleepboot Holland, die ter assistentie was uitge- i, keerde vanmorgen om 5 uur in Terschelling terug. Dit zijn de Franse staatssecretaris Pierre Chevallier (tevens burge meester van Orleans) en zijn echt genote, die hem nauwelijks 24 uur na zijn benoeming, met 5 schoten uit een revolver van het leven beroofde en grote opschudding verwekte. In de Pyreneeën Afdaling in 1000 m diepe aardspleet Door expeditie van vier leden Dicht bü de Frans-Spaanse grens, in de Franse Pyreneeën, is enige tyd gele den een grot ontdekt, die 1800 meter boven de zeespiegel ligt en naar schat ting 1000 meter diep is. Deze aardspleet wordt thans voor het eerst aan een nader onderzoek onderworpen. Zondag is een Franse horlogemaker uit de Pyreneeën als eerste van 'n expeditie van 4 man in de grot, die by de Pas Pierre St Martin gelegen is, ten Zuid-Westen van Pau, af gedaald. De horlogemaker, Leplneux, werd later gevolgd door de drie anderen. De Belgische professor Cosyns, de leider der expeditie en de Britse professor Chialini, die by de afdaling van boven af aanwüzingen geven, zullen later vol gen. De mannen hebben een speciale kampeeruitrusting bü zich en staan te lefonisch in verbinding met professor Cosyns. Momenteel bevinden de onder zoekers zich op 390 meter diepte en zü seinden naar boven, dat de temperatuur acht graden onder nul is. Op deze diepte aangekomen staan zy aan de ingang van een grote galery, die 100 meter hoog en 75 meter breed is en bezaaid ligt met enorme keien. Het nieuwe Britse olievoorstel Maar zullen de Perzische Mohammedaanse fanatici het straks torpederen? Toen minister Stokes gisteravond de Perzen een Brits plan tot beëindiging van het oliegeschil had overhandigd, glimlachten de Perzische onderhan delaars bij het verlaten van de bijeenkomst. De heer Stokes zelf zei: „Ik ben verheugd ik heb een.schip te water gelaten". „Wij geloven, dat een accoord mogelijk is", zeiden de glimlachende Perzen zy haastten zich naar een gemeenschap pelijke vergadering van het kabinet de oliecommissie, ten huize van minister president Mossadeq. De Perzische minister van Onderwys Saudjabi verklaarde zelfs: „Na kennis ge nomen te hebben van Stokes' vo zijn we nog steeds optimistisch. Er DAT de Eindhovense politie opsporing heeft verzocht van de 18-j. melkknecht Eduard Clara Dreesen aldaar die onder behandeling van een psychiater was sinds 5 Augustus wordt vermist. DAT de Noord-Veluwe onveilig wordt gemaakt door een dief of dieven die reeds inbraken pleegde (n) in midden standszaken te Doornspijk, Nunspeet er Hulshorst. DAT de Nederlandsch-Indische offi ciersvereniging een gedenkboek over het K.N.I.L. van 19401950 heeft uitgegeven met een inleiding van Prins Bernhard en luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden. DAT het Arnhemse gemeentemuseum een grote verzameling 18e eeuws zilver ten geschenke heeft gekregen van V. Ba ron Brantsen, enig bestuurder van de C. M. Brantsen- en J. C. Gravin van Lim burg Stir urn-stichting. DAT de 17-jarige Almelose loopjongen F. K. die Vrijdag met ƒ5.000 van zyn werkgever verdween, thans in Hengelo is aangehouden nadat hü 100 had opge maakt in Zuid-Limburg. DAT minister Mulderüe op 8 Septem ber het in 1948 verbrande en thans ge restaureerde gedeelte van de R.K. Vak school Harreveld te Lichtenvoorde, een internaat voor regerings- en voogdü- pupillen, zal openen. DAT de 48-jarige schoenmaker A. H. D. te Rotterdam die Zaterdagmorgen zün 45-jarige zuster met een mes aan hals en handen verwondde, zich bü de politie heeft aangemeld. DAT na Utrecht en Zwolle nu ook Den Bosch een spoorbio met 64 zitplaat sen zal krijgen. DAT te Hierden bü Harderwük drie jonge zwaluwen waarvan de ouders ver dwenen door een mannetjesmus worden grootgebracht. DAT de nationale investeringscommis sie afwüzend heeft beschikt op een cre- dietaanvrage van ƒ225.000 voor herstel het park Het Valkenburg te Breda men volgend jaar het 700-jarig be staan van de stad wil vieren. DAT minister Rutten aan het Tweede- Kamerlid Hoogcarspel (Comm..) heeft medegedeeld nog bezig te zyn met over leg inzake de bepaling volgens welke HBS-leraren geen raadslid mogen wor den in tegenstelling met leraren aan gymnasia. DAT het viaduct bü Moordrecht in de weg van Rotterdam naar de rüksweg Den Haag—Utrecht nog vóór eind Augustus in gebruik wordt genomen. DAT aan de scheepswerf Van Giessen te Krimpen aan de IJssel bouw van een by na 15.000 ton metend motortankschip voor Finland is opge dragen. DAT het tekort van Nederland in het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen ii Juli f99.909.600 heeft bedragen. DAT te Woudenberg nog steeds slacht offers vallen van de pseudo-vogelpest er. in één bedrijf niet minder dan 3500 kippen zün afgemaakt DAT het Garderegiment „Prinses Irene" op 28 Aug. een bezoek aan Gro ningen zal brengen t.g.v. de jaarhjks aldaar te vieren bevrijdingsfeesten. DAT de centrale recherche van de A'damse politie twee 25-jarige daders van een serie expeditiediefstallen, be nevens vier helers, heeft gepakt en de totale waarde der gestolen goederen on geveer f 3000 bedraagt DAT J. Glerum te Kruiningen (Zee land) is benoemd tot cükgraaf van het waterschap Kruiningen. grote trekken een mogelüke ovei komst geschetst- Thans hangt veel van de details af'. Een ander lid van de oliedelegatie klaarde: ..Overeenstemming moet moge hjk zün op basis van Stokes' voorstellen". In de voorstellen biedt de Britse rege ring een waarborg tegen elke interventie in de Perzische binnenlandse aangelegen heden. Zü erkent voorts het principe der olienationalisatie. Uit mededelingen van Stokes blijkt voorts, dat de BritsPerzische o maatschappü zal ophouden te bestaan dat haar activa tegen vergoeding aan Perzische regering zullen worden ov gedragen. De voorstellen wijzen op de noodzake lijkheid van eerlijke samenwerking tot een doelmatige productie en afzet te komen. Deze samenwerking zal berusten op een Techt van de Perzische staat op het beheer van de olievelden, volgens de wet van 20 Maart, waarin slechts het nationalistische principe werd vastgelegd Inmiddels is de positie van minister president Mossadeq niet benijdenswaar dig. Indien hü het Britse aanbod vaardt. zullen bepaalde Perzische ele menten hem verwijten, dat hij vai nationalisatiewet van 1 Mei. waarbü de BritsPerzische oliemaatschappy werd onteigend, afwü'kt. Hü zal heel wat over tuigingskracht nodig hebben, om de pu blieke opinie in gematigder banen te lei- Kasjani. een der invloedrijkste Mohammedaanse leiders, heeft er op ge zinspeeld, dat Mossadeq wellicht ver moord zal worden, als hij een compromis met de Britten zou aangaan Basisonderwijs HET Basisonderwüs, dat in de nota van minister Rutten de plaats van het huidige lager onderwüs gaat innemen, is naam zegt het reeds het funda ment waarop verder gebouwd moet wor den. Niet in sommige gevallen, maar altüd. Want de basisschool duurt zes jaar de leerplicht acht jaar. Iedere leerling zal dus tenminste twee jaar op een ver- volgschool moeten gaan. Nu is daar va- Éte genoeg, van eenvoudig voortgezet onderwüs (e.v.o.) af tot voorbereidend wetenschappehjk onderwys toe. Hier ligt een moeilijkheid voor die leer lingen die niet verder studeren zullen. Ze volgen het e.v.o. en kunnen daartoe naar aparte streekscholen of naar e.v.o.-afde- lingen van nyverheidsschool of landbouw school. In de steden zal dit weinig moeite geven, maar hoe gaat het op het platte land? Een e.v.o.-school is te verkiezen boven een e.v.o.-afdeling van een nüver- heidsschool by'v., want het algemeen vormend onderwijs gaat daar steeds in de bepaalde richting waarvoor de school opleidt. Maar zal men overal e.v.o.-scholen kunnen oprichten? Niet in elk dorp uiteraard: de minister ziet dat zeer wel maar in elke streek? Dat komt dus hierop neer, dat er per streek tenminste drie van die scholen moeten zün: christelijk, neutraal en r.k. Gezien de ervaring met het huidige o. geloven we daar niet veel van. Maar de kinderen zijn nog leerplichtig, ten dus naar school. Ook als er alleen neutrale e.v.o.-school is en misschien alleen een neutrale ambachtsschool? Dat kan natuurhjk niet, dat zou een aanflui ting zijn van de pacificatie, waar men niet in zou kunnen berusten. MEN mene niet dat dit maar een denk beeldig geval is. Het stichten van zelfstandige e.v.o.-school zal menig maal niet mogelijk zy'n en het Chr. nüver- heidsonderwü's (bü het landbouwonder- wy's gaat het wat beter) is nog steeds stukken achter bü wat het feiteUjk toe komt, mede dank zü de dwaze bepaling dat gemeenteraden moeten verklaren of zulk een school nodig is. Schiedam heeft daar nog enkele weken geleden het voorbeeld van gegeven, waar zelfs Roomse raadsleden (die een Roomse school natuurhjk hard nodig vonden) zich uit economische overwegingen verzetten tegen een Christeüjke nüverheidsschooL economie woog zwaarder dan het recht de plicht der ouders om him kinderen op te voeden in overeenstemming met eigen geloof en levensovertuiging. Nu kan men in de nota wellicht een uitlaatklep vinden. De minister wil nl. bü wüze van uitzondering voor een aantal basisscholen twee klassen toevoegen voor die leerlingen, die geen e.v.o.-school of -afdeling kunnen bereiken. Accoord dit betekent geen school van de zelfde richting als de basisschool. Maar leer dat inderdaad de bedoeling is, zullen scholen met twee extra klassen geen uitzondering bhjven, maar veelvuldig voorkomen. Ook hier dient men nu reeds waakzaam te zün voor wat mogehjk straks officieel vastgelegd zal worden. TpEN tweede opmerking aangaande het ■*-J basisonderwüs is van meer practische aard. Met de basisschool verdwünen de opleidingsscholen en opleidingsklassen. Immers, volgens de nota dient de eerste differentiatie pas aan te vangen na het zesde leerjaar van het basisonderwüs. Is dat mogehjk? Kunnen de leerlingen ie naar een gymnasium gaan büv. het daar gegeven onderwijs dan volgen? Kunnen ze dan in zes jaar klaar komen? Reeds nu wordt geklaagd, dat het pro gramma van de gymnasia en gedeeltehjk van lycea en HBS-en overladen is. Hoe moet dat dan, als de leerlingen straks geen grammatica kennen? Want kan toch aannemen dat het bü zon der aandacht schenken aan lezen, spre- en schrüven van de moedertaal, wat de nota voor het basisonderwüs noemt (aantrekkelük overigens), niet onvoldoen de is om straks het onderwys in vreemde 1 vooral oude talen te volgen. Was het niet verstandiger, deze kwestie an meetaf onder het oog te zien? Waar- ia niet de mogelükheid opengelaten tot et vormen van hetzü opleidingsklassen, hetzü brugklassen hetzü voorbereidende klassen op de scholen voor voorberei dend wetenschappehjk onderwüs? De praktük kan dan hier ook een woord mee spreken. Dat kan nooit kwaad, zelfs niet een wetenschappehjk opgezet plan. Gebeurt dat niet, dan voorzien we dat straks op grote schaal de hand zal worden gelicht met het enerlei basis-onderwüs. Boeren in Ubbergen hielden de wacht Alle boeren in de gemeente Ubbergen hebben de afgelopen nacht de wacht be trokken op hun erven. Zoals we grsterA meldden neemt men aan dat de aldaar plaats gehad hebbende boerderij branden door een misdadiger veroorzaakt zyn. Men neemt dit thans als een vaststaand feit aan en de gehele bevolking is inge schakeld om alle onregelmatigheden, welke zü meent op te merken, onmid- dellyk te melden. Een geraffineerde brandstichter richt hier het onheil aan en men vermoedt dat hier afgunst in het spel zit, daar het alleen grote boerde- rüen zün die een prooi van zyn mis dadig plan zün geworden. Advertentie EUcidcttgoH LICHT KRACHT NEON LEIDEN APELDOORN WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met aanvankehjk enkele verspreid voorkomende lich te buien. Zwakke tot matige wind uit Westehjke richtin gen. Iets hogere tempera turen. (Opgemaakt om 10 uur). Woensdag: Zon 5.22 tot 20.6 uur; maan 19.42 tot 2.22 uur. Op 17 Augustus VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1