«"">llUn,h,g,lm NEW YORK, de stad die nooit slaapt Verbaasde vreemdeling krijgt spoedig heimwee Katwijkse kampeervereniging organi-1 seerde feesten NIEUWE LEIDSCHE COURANT "4 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 (Advertentie) Bij het bissen dit pakje soms dat NEW YORKde grootste Amerikaanse stad, die op alle vreemdelingen een overweldigende indruk maakt, telt thans ruim acht millioen in woners. Maar ook op talloze Amerikanen uit alle lagen van de bevolking oefent New York een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit; want de polsslag van het leven klopt daar sneller en men vindt er het culturele centrum van de Verenigde Staten. Zowel de professor van een kleine uni versiteit, die in de zomermaanden aan de Columbia-universiteit gaat wer ken, als de zakenman uit het Zuiden, die de bloemetjes eens buiten wil zetten en voor duizenden anderen is New York de stad der steden, waar men zowel van de fijne Franse keuken in sjieke restaurants kan genieten, als Bulgaars of Chinees kan eten in kleine obscure gelegenheden, waar meer vliegen dan bezoekers zitten. De stad is als het ware een bedacht zaam speuren naar kennis, het uitgelaten tumult van feesten, de pracht van balletten en de grauwe ellende van de huurkazernes. langrükste handelscentrum, de stad waar het meeste omgaat. Cijfers Het verhaal van deze enorme stad is altüd het beste in gedichten en proza werken, in muziekstukken en schilderijen New Yorks centrum Manshattan een mierenhoop, waar duizenden, die elders wonen, alleen komen om zaken te doen of congressen te bezoeken en die hun leven zo inrichten, dat zij feite- NEW YORK met zijn meer dan acht millioen inwoners maakt nog steeds een machtige indruk niet alleen op hen, die de stad nog nooit met eigen ogen hebben aan schouwd, maar ook op degenen, die het voorrecht kenden, enige tijd in deze wereldstad te vertoe ven. In nevenstaand artikel ver tellen wij wat meer over de Ame rikaanse Metropolis. lijk vreemdelingen blijven in deze stad. Maar de rest van die acht millioen? Wat doen zij? Waar jagen zij van de vroege ochtend tot de late avond naar? De vreemdeling, die ietwat verbijsterd mid den op Manhattan staat, vraagt zich af, waar al die mensen vandaan komen, waarheen zij gaan en waarom zo'n haast hebben. Tenslotte krijgt hij er heimwee van en zucht: „New York is een prachtige stad, maar ik zou er niet willen wonen, al kreeg ik geld toe In de ban Wat een bezoeker niet beseft is, dat een inwoner van New York waarschijn lijk overal voor te vinden is, behalve voor verhuizen naar een andere stad. Want deze verbijsterende, lawaaiige stad die nooit slaapt, deze vreemde door de mens geschapen wildernis van staal en beton met zijn kille straatravijnen, geda ver van het verkeer en het lawaai dat nooit door een ogenblik van stilte onder broken wordt; de stad waar de wolken krabbers tot in de hemel reiken, houdt iedereen die er woont in haar ban ge vangen. Voor het merendeel van de acht mil lioen inwoners van de vijf wijken van de stad New York is „New York" slechts een klein gebied met Times Square als centrum. New York is niet alleen het paradijs van de schrijvers of de lawaai ige wereld van de radiomensen of het centrum van de zakenwereld en het fi nanciële leven, doch ook de stad van de lommerrijke Riverside drive die een schitterend uitzicht op de Hudson geeft en over een afstand van ruim vijftien kilometer langs de rivier loopt: ook van de kapitale boerderijen op het Staten eiland bij de toegang tot de beroemde New Yorkse haven: van de dichtbevolkte wijk op de Oostelijke oever van de Hud son en voorts van de nimmer eindigende Kermis op Coney Island, waarvan het prachtige strand veel bezoekers uit New York en vreemdelingen trekt. Maar New York is bovenal voor deze millioenen de stad waar zi), werken en na volbrachte dagtaak thuis rust en gezel ligheid vinden. Van de acht millioen in woners van New York die in deze stad met een oppervlakte van 320 vierkante mijl wonen, zijn er volgens de officiële gegevens minstens 2.979.743 werkzaam in de ongeveer 325.000 kantoren, werk plaatsen en fabrieken die New York ge maakt hebben wat de stad nu is: de drukste havenstad van de wereld, het be- - Het beroemde Vrijheidsbeeld, dat iedere bezoeker, die over de Oceaan Is gekomen, als 't ware verwelkomt. zaamheden en diensten waarvoor in de Verenigde Staten de gemeente moet zor gen, bedroegen in het laatste belasting jaar 1.243.451.794, een ongetwijfeld ver bijsterend bedrag. Alle wijken hebben een eigen karakter, Hoewel het moeilijk is een zo enorme stad als New York waarvan de wijken onderling zo verschillen als een „tehuis" te beschouwen, voelen de millioenen In woners van de stad waarvan er tallozen uit andere werelddelen afkomstig zijn, er zich thuis. Alle rassen zijn in New York vertegenwoordigd en men vindt er volge lingen van elk geloof. De meeste Inwo ners van New York bedoelen als zij het over hun stad hebben niet zozeer de ge hele stad als wel het gedeelte van de stad waar hun leven zich afspeelt, de wijk die zü het beste kennen. Er bestaan subtiele doch kenmerkende verschillen in woordkeus en uitspraak van de taal, ln gewoonten en gebruiken en zelfs in le vensbeschouwing tussen de inwoners van de verschillende wijken. De New Yorkers ziin in de eerste plaats aan hun eigen wijk gehecht en de wijken streven er naar hun eigen karakter te behouden. Geef mij maar Van Coney Island af tot de Bronx toe hebben alle wijken hun eigen politieke en niet-politieke organisaties en vereni gingen. De wijken hebben zelfs ieder hun Ook in New York is de woningbehoefte zeer groot. De wereldstad breidt zich nog steeds uit. Op deze foto ziet men op de voorgrond Stuyvesant Town en daarachter Peter Cooper Village, twee wijken die in 1949 gereed kwamen en 11.250 gezinnen onderdak verlenen. Slechts Va van de oppervlakte is bebouwd, het overige deel wordt ingenomen door wegen, parken, plantsoenen en grasvelden. verteld, want de gegevens die door de eigen Kamer van Koophandel. De inwo- statistici verzameld worden, geven wel ners van de verschillende wijken die elke een indruk maar kunnen nooit een vol-1 dag naar „New York" gaan, zoals zü ledig beeld geven van het leven in deze I Manhattan noemen, zeggen „New York" stad. Toch willen wij een paar cijfers ii5 niet kwaad maar geef mij U"J jjT" dan volgt de geven. Volgens een schatting had New York op 1 Juli 1950 8.358.000 inwoners. De onkosten van de reinigingsdienst, het onderhoud van de straten en wegen, de watervoorziening, en de andere werk- Schoenmaker stak zijn zuster met mes Gevolg van samenwoningsellende in Rotterdam In de Van Brakelstraat te Rotterdam heeft Zaterdag een schoenmaker met een mes een aanslag gepleegd op z\jn zuster, de 54-jarige mevr. M. K.-D. De dader is voortvluchtig. Broer en zuster hadden lange tijd samen in het huis gewoond, maar sinds enige tijd was de zuster weer getrouwd. De verhouding in huis was zo onprettig geworden, dat de zuster, op wier naam de woning stond, haar broer had mee gedeeld dat hij rfioest verhuizen. Terwijl de echtgenoot van de vrouw naar de kapper was, is de broer, die als een on gemakkelijk mens bekend staat, van morgen in de keuken gekomen en heeft hij na een twist zijn zuster met een mes verwondingen aan nek en handen toe gebracht. Na zijn daad is hij het huis uitgelopen. De gewonde vrouw is in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. Haar toestand is redelijk, maar zij kon nog niet verhoord worden. Zij zou juist die dag met haar man naar België gaan. Eerste locomotieven naar Indonesië De eerste 2 van de door de Indonesi sche regering bij Krupp bestelde serie van 100 locomotieven zullen Woensdag uit Amsterdam worden verscheept. De locomotieven, die elk een gewicht hebben van 64.000 kg. zullen als deklast op het m.s. Celebes van de Mij Neder land worden vervoerd. Voor de verscheping van de 100 loco motieven zullen de Rott. Lloyd, de Mij Nederland en de Oceaan ingeschakeld worden. „Antwoordman" half AVRO-, half ECA-man Naar wij van de zijde der AVRO 'ernemen. is de uitzending van de .Antwoordman" het resultaat van be sprekingen tussen de AVRO en de ECA- voorlichtingsdienst, waarbij bepaald is dat drie vragen over de ECA per uitzen ding behandeld mogen worden. De AVRO houdt de leiding van deze rubriek, die met gesloten beurzen tot stand is ge bracht. De rubriek zou niet als reclame object bedoeld zijn. -an hun eigen w\jk. Ën zij menen het, de New Yorkers zijn verknocht aan hun eigen wijk. Dat dateert nog uit de tijd toen New York een conglomeraat van steden, dorpen en gehuchten was waartussen grote, onbe bouwde stukken lagen. Het leven in New York vertoont wei nig overeenkomst met de voorstelling, die de'tallozen ervan hebben, die dat het leven er zenuwslopender is dan waar ook ter wereld omdat de mensen er volgens hen bijna nooit slapen, maar altijd op zoek zijn naar vertier. Maar zo is het niet, de vrouwen en moe ders in New York besteden evenveel tijd en aandacht aan hun man en kinderen als die buiten New York. De New Yorkse kinderen zijn vrolijk en gezond. De ge zinnen, die in de voorsteden van New York wonen, zien Manhattan, Times Square en Radio City alleen een enkele keer in de vacantie. Er zijn dozijnen wij ken in New York, die feitelijk afzonder lijke gemeenten vormen, die hun inwo ners alles bieden wat Manhattan biedt tot grote warenhuizen toe. Zo is New York de trotse metropo lis, de stad waar het tempo van het leven steeds meer wordt opgevoerd, maar ook de stad die een machtige indruk achter laat op de bezoeker. De schoonheid van New York ligt niet in een enkel mooi ge bouw of een wolkenkrabber, maar in zijn totaliteit als wereldstad. Gestolen essence in vuilnisbelt Tijdens een nachtelllke drijfjacht zijn te Elspeet drie wilde zwijnen neergelegd Twee andere krulstaarten werden de volgende dag gedood met stokken hooivorken, ir Twee Zaandamse arbei ders zijn gearresteerd wegens diefstal van grondstoffen ter waarde van f 7000 a f 8000 bij de essencefabriek Polak Schwartz. Zij verstopten hun buit in de vuilnisbelt vanwaar hij door de vuilnis ophaler naar een ijsbereider werd ver voerd. Ook de vuilnisman is aangehou den. Honderdzeventig kippen van de landbouwer R. G. v. d. Veen te Dalen (Dr.) zullen wegens pseudo-vogelpest worden vernietigd. 6 Ruim honderd le den van de Ned, Blindenbond hebben vorige week genoten van een vacantie in de Eekhoorn te Lunteren. Weggebruikers pas op voor legercolonnes 1 Weggebruikers zullen van Maandag a.s. tot en met Woensdag 23 Augustus in het Zuiden en het Oosten van ons land mi litaire colonnes ontmoeten die in verband met de oefening Mars 's nacht met afge schermde lichten kunnen rijden, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst mee Strijd zal zwaar zijn Candidatentournooi Ned. schaakkampioenschap (Van onze schaakmedewerker.) Hedenavond beginnen te Amsterdam de voorwedstrijden om het kampioen schap van Nederland schaken voor heren. Zoals men weet zal de eigenlijke kam pioenswedstrijd. in 1952 te Enschede worden gehouden en 12 deelnemers tellen. Zeven van deze 12 zijn van het spelen van voorwedstrijden vrijgesteld, de heren Euwe (kampioen). Prins. Cortlever, Van Soheltinga, Donner, Van den Berg en Kramer. Voor de overblijvende 5 plaatsen wordt thans gestreden door twaalf schakers, die in de komende twee weken dagelijks, doch niet op Zondag, in het Amsterdamse Sohaakhuis hun krachten meten. De deelnemers zijn: Barendregt, Bouw meester. Karper, Op 't Einde en Orbaan (allen Amsterdam), Seewald (Alkmaar), Van Donk Cs-Gravenhage), Bunt (Gro ningen), Stumpers (Eindhoven), Van Steenis en Van Oosterwijk Bruyn (beiden Utrecht) en Vinken (Spekholzerheide). Dit is een tamelijk homogene groep, waarin, naar men mag verwachten, de winstpunten duur zullen zijn. Om elk half punt zal zwaar gestreden worden. Het ligt echter voor de hand, dat ge routineerde spelers als Van Steenis Stumpers goede kansen zullen hebben zich voor de eindstrijd te kwalificeren. Indien wij tussen de overblijvende 10 keuze zouden moeten doen, zouden wij Van Donk, Bouwmeester en Barendregt voor de overige beschikbare plaatsen willen tippen. Bij de gegeven geringe krachtsverschillen mag men zich echter niet verbazen indien een der andere deelnemers kans ziet zioh in de finale te spelen. Wij komen op het verloop van deze wedstrijd nog terug. V.N.A.-nederlaag- wedstrijden Uitslagen: VNA-juniorenLugdunum- junioren 24; VNA 3Sleutels 2 54; VNA-adspirantenLeidse Boys adspi- ranten 4—5; VNA 1—SVOW 1 2—0. Niettegenstaande het ongunstige v was VNASVOW een aantrekkelijke wedstrijd. VNA nam vrij spoedig door midvoor De Gunst de leiding Ondanks de goede voorzetten van linksbuiten Dubbeldeman bleef de stand onveran derd. Ook in de tweede helft was de tegenpartij sterk in de aanval, maar Dubbeldeman wist 2—0 te maken. Er waren nog tal van kansen, maar de stand veranderde niet meer. „Groenoord"-voetbal ging door De jeugdige voetballers, die meede den in het voetbal-jeugdtournooi „Groenoord", dat de wedstrijden in kader van de vacantiebezigheden orga niseerde. hebben Zaterdag maling ge had het Het tournooi was Donderdag al uit gesteld en daarom hebben zij Zaterdag maar gezegd: „Wat 'beuren moet, moet "beuren!". Gespeeld hebben ze, weer of De uitslagen waren: Winnaarsronde afdeling A: Wester kwartierVogelenwijk 61; Noorder kwartierGroenoord 06. Winnaars- ronde afdeling B: MarelitaGroenoord B 3f; MorskwartierVogelenwijk 32. Verliezersronde afdeling B: Rond de WatertorenMorskwartier 50; Noor derkwartierWesterkwartier 05. In de finale, die Donderdag wordt ge houden, volgen dus nog in de winnaars- ronde afdeling A: Westerkwartier Groenoord A en in de winn ronde afdeling B: MarelitaMorskwar- Kinderen genoten toch HET ZAND AAN KATWIJKS STRAND stoof Zaterdagmiddag voor een wildebrai van een Zuidwester uit. En als het daar maar bU was gebleven! Maar de dikke olken konden dat aanstellerige gedoe van het zand niet aanzien en prompt gooiden zU „regen ln het eten", 's Middags kon men al niet spreken van een tjokvol strand, tegen de avond lagen strand en boulevard helemaal eenzaam en verlaten ln •eer, waarmee de herfst geen gek figuur zou hebben geslagen. En onder deze omstandigheden moesten er diverse strandfeesten plaats vinden niet vergeten. En snoepen konden ze allemaal. Toen de kinderwedstrijden waren af- gelopen, werd er even gewacht tot het ergste leed van een overtrekkende regen- bui was geleden. Daarna begon een voor stelling van het Stichts Jeugdtoneel. La- ten we het direct zeggen: het was een mooie, een beste voorstelling. Vast en zeker zullen er kinderen zijn geweest, die buikpijn van het lachen hebben ge kregen. Een gezonde „ziekte" overigens.. Ook grote mensen leden er aan. dus dan zullen de kinderen Dikkie Dapper wel helemaal nooit meer vergeten. Regen en kou konden de geestdrift der kinderen niet doven. Na dit festijn volgde het gecostumeerde avondfeest voor de groten. Voor de reddingsbrigade, die een de monstratie zou geven met groot materiaal en zelfs met vliegtuigen, was de zee te ruw en het gebeuren kon dan ook niet doorgaan. Volgende Zaterdag beter! Het tobbetje varen, dat al een keer was uitgesteld, omdat het gemaal in werking moest treden, werd opnieuw van het pro gramma geschrapt. Men vestigde de hoop op vandaag. De kampeervereniging „Katwijk" liet het er niet zo gauw bij zitten. Vrijdag avond had burgemeester mr W. J. Wol- dringh van der Hoop de festiviteiten ge opend en zijn echtgenote gaf ook van haar belangstelling blijk. De kampvlag werd gehesen en vervolgens begon een feeërieke lampion-optocht, waaraan 400 kinderen deelnamen. Natuurlijk gingen zy niet vroeg naar bed en de volgende morgen liep daardoor nog wel eens een dreinende peuter in de duinen. De kinderwedstrijden begonnen Zater dag al vroeg. De jeugd van 415 jaar liep hard of estafette, raapte blokjes en deed nog veel meer leuke spelletjes. En het mooiste was: ieder kreeg een prijs. De echte prijswinnaar natuurlijk een heel mooie, zoals een auto, die je kon opwin den. of een bal. Maar de anderen werden A.R.C. bedwong landskampioen „Huizen" Gasten waren technisch beter, maar schoten niet ARC krjjgt met 600 de vellen, gaf een 12-jarige knaap Vrijdagavond als z'n me ning te kennen over de eindstand van de wedstrijd ARCHuizen. We moesten aan deze uitspraak denken, toen de Hulzers reeds na twee minuten met 20 de leiding hadden. Toen hoorden we een andere pessimist beweren: het wordt min stens 150. Het eindresultaat was echter 1—1 en waren de kansen door de Alphe- naren beter benut, dan waren de gasten mèt bloemen, maar zónder één punt huis waarts gegaan. Het weer voorspelde op het aanvangs- uur weinig goeds: de regen gutste neer en dit is ongetwijfeld op het bezoek van invloed geweest. Maar tijdens de wed strijd is het best meegevallen en de toe schouwers kregen een vrij aardige wed strijd voortgezet, die door scheidsrechter Noorlander prettig geleid werd. Zoals gemeld, werd op het terrein van de Alph. Boys gespeeld. Met tik-tak-spel, waarop men in de ARC-achterhoede in het eerst geen vat had (men werd van het kastje naar de r gestuurd) liepen de gasten van stapel. Dat resulteerde reeds direct ln enkele corners en tot tweemaal toe ke ken de Alphense achterspelers vriende- Laatste Wéhaténieuws Ruim 17.000 mensen bezochten de tentoonstelling Burgemeester S. Hoogenboom zei tegen de deelnemers „tot weerziens (Van c Westlandse correspondent) De Derde Westlandse Handelstentoon stelling in het gebouw van de C.C.W.S. te Naaldwijk is weer voorbij en thans kan eerst goed geconstateerd worden dat dit evenement met een volledig succes be kroond is. Zelfs Vrijdag, een ongunstige voor tentoonstellingen, waren er toch nog 2527 bezoekers, waardoor Vrijdag- vond in totaal 14.603 bezoekers geteld Zaterdag was het wederom druk, uiter aard vooral 's avonds. Het eindcijfer 17.000 betalende bezoekers ligt dan ook aanmerkelijk hoger dan vorige malen. Zaterdagavond werd de Wéhaté in het tentoonstellingsrestaurant in aanwezig heid van burgemeestèr S. Hoogenboom en diens echtgenote, het bestuur va: tentoonstelling en de standhouders offi cieel gesloten. De heer G. Vijverberg, voorzitter van de Wéhaté, constateerde in zijn welkomst woord dat hij van vele zijden goede klan- over deze expositie had gehoord. In het bijzonder bracht spr. dank aan de standhouders. Zij hadden het fundament de tentoonstelling gelegd. Spr. had alom bewondering gehoord over de richting van deze expositie. De voorzitter dankte B. en W. van Naaldwijk en veilingbestuur voor de medewerking. De heren Anes uit Katwijk en Rijswijk implimenteerden het Wéhatébestuur met de organisatie. Zij hadden nu reeds besloten volgend jaar terug te komen. Ook ir Wormmeester uitte zijn waar dering. Secretaris M. Penning sprak dankwoor- ;n en verzocht de standhouders om op- bouwenden critiek te leverpn, waarmee een volgende maal zijn voordeel zal kunnen doen. Als ere-voorzitter voerde tenslotte bur gemeester S. Hoogenboom het woord. Hij dankte het bestuur en sprak de wens uit dat men op de tot nu toe gevolgde eg voort zal blijven gaan. Tot de stand houders zeide spr. „Tot weerziens". Hieronder vindt men de prijzenlijst de op de Wéhaté gehouden verloting ten bate van de afdeling Welfare van Ned. Rode Kruis te Naaldwijk. De prij zen zullen, na toezending van het desbe treffende lot aan de afd. Naaldwijk var het Ned. Roode Kriys. Dijkweg 46 tt Naaldwijk, worden toegezonden aan de winnaars. Ze kunnen ook aan genoemd adres worden afgehaald. Smyrnakleed no 555 (groen lot); Kelim kussen no 411, groen lot; kelimloper nc 316 groen; Smyrnakleed no 738 blauw lot; damestas no 674 blauw; kelimkussen no 658 blauw; loper no 152 blauw; porte feuille no 296 blauw; kelimkleed no 461 geel lot; smyrnakussen no 482 geel; ke limloper no 795 geel; portefeuille no 75( geel: kelimkussen no 99 geel; smyrna kleed no 439 rood lot; smyrnakussen nc 775 rood; kelimloper no 10 rood; thee muts no 478 rood; loper wol no 319 rood; smyrnakussen no 211 rood; kelimkussen no 743 rood; kussen no 951 rood; kelim loper no 859 rood; handweefloper no 26( rood; handweefloper no 390 rood. Ten slotte de hardgele loten: smyrnakleed nc 175, smyrnakleed no 466, kelimloper nc 1352; smyrnakleed no 1896; smyrnakleed o 1557; loper wol no 108; loper wol 299; wit schaapje no 1827; kelimloper 138; kussen wol no 139; kussen kelim 1433. Het bestuur brenkt ten slotte dank allen die tot het welslagen van d< verloting hebben bijgedragen. Argentijnse adelborsten leren ons land kennen Grote soirée op Kasteel Oud Wassenaar (Van een onzer verslaggevers) Een reeks van ontvangsten, en excursie: staan op het programma van de 166 adel borsten van de Puyerredon, het Argen- opleidingsschip, dat tot Vrijdag te Amsterdam ligt. De commandant, de kapitein ter zee Alicio Ogara, zal met enige officieren er adelborsten morgenochtend door H. M. de Koningin ontvangen worden te Soestdijk, waarna op Kasteel Oud-Wassenaar een lunch met minister Staf volgt Zaterdagavond gaf de Argentijnse ge zant, Antonio de Valenzaela, te hunner een soiree op het Kasteel, wa: Nederlandse zijde o.m. aanwezig de staatssecretaris van Marine, a admiraal Moorman, de bevelhebber de Nederlandse zeestrijdkrachten i admiraal A. de Booy, de secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr Boon en de chef van het Pro tocol van Buitenlandse Zaken, mr Visser. Verder zagen wij de Duitse en de Franse ambassadeur, de gezanten van Ierland, Egypte, Denemarken, Portugal, Spanje, Griekenland, Peru en Tjecho- Slovakije. Deze week zullen de adelborsten oolc Rotterdam bezoeken en excursies maken naar Werkspoor, Kromhout en een jene verstokerij. Schipper Heyblok overleden Schipper Heyblok van de Willem van der Zaan is plotseling tengevolge van een hartverlamming overleden, juist voordat deze oorlogsbodem met 60 pad vinders aan boord van Willemstad naar Saba zou vertrekken. Hij is vorige week Zaterdag met militaire eer op het Pro testantse kerkhof te Willemstad ter aarde besteld. Indonesië zal P.K.I. niet verbieden Het dagblad Merdeka heeft in door gaans welingelichte kringen te Djakarta dat de Indonesische regering de Indonesische munistische partij (P.K.I.) te verbieden of in haar bewegingsvrijheid te beper- De rode vlag in Soerabaja Voor het autobedrijf Charles Mussry op Simpang te Soerabaja is de rode vlag gehesen door het stakende personeel. Pers die aan het werk wild<~ werden door posters aangehouden. De opmaker van de loonstaten kreeg het „advies" niet aan het werk te gaan, dat er geen loon werd uitbetaald. lijk toe hoe de kampioenen daaruit de hal toch wel over de lijn wisten te werken, it was de eerste vijf minuten al Hui- wat de klok sloeg. Toen er eindelijk eens een ARC-aanval kwam, was het eneens direct raak, want Den Hoed wist zich vrij te spelen en schoot van dichtbij hard in. Na 7 minuten was de stand 12. De Huizen-ban was gelijk gebroken en daar (voornamelijk door het ontbreken de uitstekende speler H. v. d. Born) achterhoede der gasten onbetrouw baar bleek, kreeg ARC pracht kansen. Eerst faalde V. d. Linden vlak voor doel. alleen de keeper voor zich, maar toen hü even later weer volkomen vrij gelaten werd, wist de bekwame doelman Visser ziin eerste schot uit een voorzet in v. Heusden te stoppen, maar de te- gspringende bal werd door de ARC- rechtsbuiten onhoudbaar ingeschoten: 22. Na een kwartier spelen was de stand gelijk. Met goed verzorgd spel, wat traag, maar waarbij het vrülopen opviel, trachtten de gasten weer een voor sprong te krijgen. De ARC-stopper, Monij, kreeg echter nu het aanvals- spel der tegenpartij door en greep telkens goed in, waarbij Bergshoeff en Wittebol uitstekend assisteerden. 7,o kregen de gevaarlijke midvoor Boor en linksbuiten Baas niet eens zo veel kansen om het de ARC-ver- dediging moeilijk te maken. Aan de overzijde faalden Van Duin en Van Heusedén (die weer als linksbuiten optrad, maar de langdurige rust nog ln :'n benen had) met hun schoten en daagde ook Den Hoed er niet in om en kele goed aangegeven ballen door Bos (die blijk gaf z'n rechtsbinnen de eer te gunnen) te benutten. Toen tegen de rust de gasten weer wat sterker werden, pas seerde Bergshoeff, na knoeiwerk in de achterhoede, z'n eigen doelman. Rust 2—3. Voordat het spel hervat werd felici teerde de ARC-voorzitter. de heer G. Sch reuder, het kampioenselftal en bood bloemen aan. Met de wind schuin in de rug toog Huizen, dat 1 invaller telde, direct n rust ten aanval. Met kunst- en vliegwerk hield de ARC-verdediging echter stand en doelman V. d. Mark deed toen prima werk. Na een kwartier was een hard schot van Boor hem echter te machtig: 2—4. Vrijwel ieder dacht toen dat ARC ge slagen was. maar de roodbroeken zelf gingen tot een flink offensief over, w tegen de gasten in het laatste kwartier tempo te kort kwamen. Visser, die r ingreep moest eindelijk zwichten een fraai boogsrhot van rechtshalf Bergs hoeff, dat over veel hoofden heen juist onder de lat kwam (34) e-n ongev 5 minuten voor hel einde maakte Bos keurig gelijk, hoewel'we m^nen, dat hij de hal in buitenspelposltié ontving. De laatste kansen waren nog voor de gasten en er kwam nog een boogschot op de lat terecht. Het gelijke spel echter wel de beste verhouding. In de voorhoede vlotte het nog volledig, maar overigens zaf het door ARC vertoonde spel el moed voor de komende competitie. Vermelden we dat Roest na de rust uitviel en door Spek vervangen werd. Slijkhuis wint op Britse spelen Tijdens de Britse spelen in het sta dion van White City heeft Sylvia Chee- seman (G-Bde 100 yards gewo in 114 sec Onze landgenote Puck Brouwer werd vijfde De race werd gelopen in de motregen op een natte Slykhuis (Ned.) werd eerste op de 3 mijl in 14 min 0 3 sec met 15 me ter voorsprong op de Brit Grrdon Pi- rie Derde werd Parker fG-B). Riparia riparia riparia In Koudekerk vond een kolonie oever zwaluwen goede huisvesting Terwijl de gemeente Koudekerk de woningnood tracht te lenigen dooi het bouwen van nieuwe woningen aan de Willem de Zwijgerlaan, is de huisvesting voor een kolonie oeverzwaluwen er al geen probleem meer. In de wanden van een put, die bij de nieuwe huizen is gegraven en waarin een installatie voor de zuivering van rioolwater is gebouwd, hebben de oeverzwaluwen vijftien nesten gemaakt. Dit. zijn horizontale gangen van 60—200 cm. in i heid, dat zij in Nederlandse bodem hun huizen hebben ingericht. In de zand- fgravingen bij Noordwijkerhout en in Zuid-Limburg is dat heel gewoon, maar het is in dit Koudekerkse geval juist irdig, dat de metterdaad „vliegens vlugge" vogeltjes direct gebruik maakten die kleine, bijna loodrechte en veilig gen wanden ln het vlakke polder land. 'aluw keert als regel min zijn geboortegrond terug Het is nu heel goed mogelijk, dat zij van het Zuiden op weg naar de afgravingen bij Noordwijkerhout (De Zilk) hoogst- irschijnlijk de plaats, waar eens hun g stond de bouwput te Koudekerk hebben opgemerkt en van deze mooie enheid wilden profiteren. Deze ko- is echter aan de late kant, want van Augustus tot half October trekken oe oeverzwaluwen weer naar het zonnige Zuiden Daarom is het niet uitgesloten, dat het hier een tweede broed betreft kolonie, die eerder werd ver stoord. Hoe het zij, de oeverzwaluwen zijn er en als men hun nesten bekijkt eigen lijk ziet men niets meer dan een gat moet men weer bewondering krijgen voor de natuur De taaie klei hebben zij met de snavel bij stukjes en beetjes af gehouwen. tot zij tenslotte een lange gang kregen Aan het einde daarvan werden de eieren gelegd op droge grassprietjes en wat voor zachts de vogels nog meer konden vinden Hun eigenlijke broedtijd is van half Mei tot Juli. De vogel staat in het zeer officiële boek van de dieren-burgerlijke-stand inge schreven als Riparia riparia riparia (Lin naeus). Laten wij het rr zwaluw" houden. Terwijl de jongen pie pend bijeen zitten ln hun veilige gang, ziet men de groten kris-kras de lucht doorklieven op jacht naar insecten. Me een snelle „duikvlucht" schieten de kwie ke diertjes daarna de kleine ingang hun nest in om de jongen te voeden Geloof ons. veel méér dan die vijfl gaten in de wand van de put is er i ien. Laat deze oeverzwaluw-kolonii bezienswaardigheid worden e minder een object, waarop kwajongen hun baldadigheid gaan botvieren. En da de put voor de septic-'ankinstallatie no| niet worde dichtgegooid! Trad ook Engelse politie op in Eindhoven Het Eindhovense gemeenteraadslid A Bakker (Partij voor Vrede en Welvaart heeft aan B. en W. van Eindhoi schriftelijk vragen gesteld over „de w ordelijkheden op Zondag 5 Augustu waarbij 1000 militairen en honderde burgers gedwongen werden zich te dedigen tegen een niet uitgelokt, provo cerend en gewelddadig optreden vi gelse militaire politie, Nederlandse mili talre politie en gemeente politie." Dient bij de regering niet ten scherp ste te worden geprotesteerd tegen aanwezigheid van Engelse militaire pi litie in de stad en tegen het onbevoeg en gewelddadig optreden van deze bu tenlandse strijdkrachten, informeert heer Bakker. Voorts vraagt hij of B W. van mening zijn dat de Eindhoven: gemeentepolitie door haar onbeheer optreden mede verantwoordelijk is de grote omvang van de wanordelij) De lord mayor van Londen, sir Den; Lowson, is 4 Augustus j.l. op doorre naar Australië te Djakarta gewee: Onder geleide van de Britse ambassadei hééft hü de stad bezichtigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4