Bodemkartering in de bollenstreek een zaak van algemeen belang Alle geschikte gronden zijn in gebruik l\PD Zomerbloemenfeesten te Noordwijk Eerste steen gelegd voor nieuwe „Flora-hal" te Rijnsburg DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT s MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 Inventaris moet opgemaakt IS II b< EDERLAND zit met een groot tekort aan cultuurgrond. Ook alle geschikte bollengronden zjjn in gebruik en er zjjn heel wat jonge kwekers, die een stukje zouden willen hebben. En de steden en dorpen breiden maar uit ten koste van die cultuurgrond, die we zo hard nodig hebben. Om nog maar niet te spreken van het aandeel, dat de industrie van de kostbare landen vraagt. Het is stellig nodig om te weten, welke grond in elk geval beschikbaar moet bljjvcn voor de bollenteelt, de voornaamste bron van inkomsten in de dorpen tussen Leiden en Haarlem. Het Nieuwsblad voor de Bloembollenstreek, waaraan we onderstaand artikel ontlenen, doet daarin een oproep tot algehele bodemkartering. Om uit de genoemde voornaamste bron van inkomsten te kunnen blijven putten, is bet nood zakelijk, dat we weten wat er in zit! Het gaat momenteel in het bloembol lenvak vrij goed. De kwekers, die jaren achtereen in zorg en nood gezeten heb- gen, gebukt gingen onder de lasten van de heffingen en een groot deel van hun oogst voor veevoer zagen vermalen, ademen weer op. Er is grote vraag naar hun producten, het aanbod is daarmee, waarschijnlijk ook dit jaar, vrijwel in evenwicht. Grote calamiteiten alleen zou den een aanzienlijk surplus kunnen ver oorzaken. Er is voor vele handen werk en voor vele monden brood en in zulk een situatie constateert men met genoegdoening, dat de bloembollenteelt voor de bollenstreek het hoofdbedrijf is en blijft. „Dat mag ons echter niet doen ver geten, dat er ook andere tijden geweest zijn, waarin het voor ons een groot na deel was dat we zo eenzijdig op de teelt waren georiënteerd. In die tijden, waar in het rondom slecht ging. werden wij extra zwaar getroffen omdat we geen reserves hadden om er op terug te Niet alles op één kaart Daaruit is ontstaan het streven om de bevolking ook in andere bedrijfstakken te werk te stellen, opdat niet de gehele economische positie der gemeenten in de bollenstreek staat of valt met die van het bollenvak. Het toverwoord „industrialisatie" moest dat wonder verrichten. We dienen hierbij echter het hoofd wel nuchter te houden. In het algemeen zal Nederland meer Intensief geïndustrialiseerd moeten wor den en van landhouwland industrieland moeten worden, wil men onze snel toe nemende bevolking werk kunnen ver schaffen. Maar dat houdt nog niet in, dat men daarvoor een „industrie" moet gaan ver waarlozen, die een zeer speciaal en uit zonderlijk bedrijf vormt. Nederland staat (en het is geen chauvinisme wanneer dit wordt vastgesteld) op het gebied van de bloembollencultuur aan de spits. Slechts in zéér betrekkelijke mate kan men met het oog op bloembollen spreken van een luxe-artikel, want we zien bijvooroeeld dat een land als Engeland, dat nog steeds het tijdperk van „austerity" (versobe ring) niet te boven is, nummer één is op onze klantenlijsten, en dat men in het zo zwaar geteisterde West-Duitsland makkelijk méér dan 10 millioen mark aan bollen zou willen bestedenwan neer de betalingsbalans zulk een uitgave toeliet. Daarbij komt, dat moge de bloem bollencultuur en -handel uitermate con junctuurgevoelig zijn die conjunctuur haar invloed evenmin mist op de indus trie. Hoe was het. tijdens de crisis, in onze industriecentra? Stond het er daar zoveel beter voor dan in de bollen streek? Waren er in verhouding zoveel minder werklozen? De vestiging van industrieën heeft niet alleen economisch, maar ook paedago- gisch in zoverre een goede uitwerking, dat de jongelui in de bollenstreek, die toch heus niet allen in het steeds gemechaniseerd wordende vak tewerk kunnen worden gesteld, zich er van wust worden, dat Nederland-in-het-alge- meen geschoolde vakmensen vraagt de industrie, en dat zulke mensen oc andere landen als emigranten het n gewenst zijn En verder is het natuurlijk wel goed, wanneer de gemeenten uit de bollenstreek niet alles op één kaart zet ten en ook geschikte industrieën zoeken aan te trekken, niet bedrijven waar m zich met meisjes redden kan, maar c waarin geschoolde vakmensen werk vi den. met name de metaal-industrie. Toch zullen deze gemeenten, voor zover wt het thans kunnen bekijken, nimmer in dustrie-centra worden. De bloembollen teelt zal hoofdbedrijf blijven en de streek tussen Haarlem en Leiden zal bekend blijven als De Bloembollenstreek. Inventaris moet opgemaakt Toch zit ook het bloembollenbedrüf met zorgen. We zitten vrijwel aai grond. Alle bollengronden, die geschikt zjjn, zjjn ook in gebruik. De meeste meenten hebben bij de vaststelling van hun uitbreidingsplan die uitbreiding zeer beslist niet gezocht op de bollengronden, niet de kip met de gouden eieren te slachten. In Hillegom, Lisse en Sassen- heim ziet men dan ook de grote uitbrei ding tot stand komen in de richting van het Oosten, van de ringvaart om de Haarlemmermeer. Mogelijkheden liggen er nog in Noord- wijkerhout. In deze gemeente is zeker nog wel 1000 ha te verbeteren of ge schikt te maken als bollengrond. Vooral het plan voor het „ontspan ningscentrum", het kunstmatige meer nabij het Langeveld, niet door Ds Van Apeldoorn en zijn nieuwe werk Ds J. C. van Apeldoorn hoopt op Zon dag 2 September afscheid te nemen van de Hervormde Gemeente van Joure- Op Zondag 9 September hoopt hij dan zijn intrede te doen in de Gemeente van Kol- ham (bij Hoogezand in Groningen). Ds Van Apeldoorn zal in Kolham niet als hulpprediker naast een predikant werk zaam zijn. Hij heeft de geestelijke be arbeiding van deze plaats volledig aan vaard. Vandaar ook dat er op 9 Septem ber een officiële bevestiging plaats vindt. De bevestiger is de predikant van Joure Feestavond T.I.V. De reisvereniging „Tot ieders Ver maak" hield Zaterdag een feestavond in de kleine Burcht ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan. De voorzitter van dc feestcommissie, de heer C. Smit, hul digde het bestuur en bood de penning meester een vulpen aan- Verder werd de avond gevuld met muziek en toneel. De verzorgers oogstten veel succes. geven dit plan geen al te beste (ei kansen), kan men in Noordwijkerhout nog lang voort. Daar liggen zeer geschik te gronden, ook voor hyacintenteelt. Voor Noordwijkerhout is het nadeel, dat deze gemeente altijd een arme ge meente, een gemeenschap van kleine luyden, kleine kwekers ook, is geweest, dat men daar het kapitaal mist om dit goed aan te pakken, zodat grote stukken teeltgrond momenteel in gebruik zijn bij firma's „van de straatweg", de bedrij- uit de drie grote bollengemeenten. Men ziet in Noordwijkerhout echter zeer el de mogelijkheden en dit gebied vormt, voorzover thans te bekijken is, het reservaat voor de streek wat de bloembollencultuur betreft. Het is echter noodzakelijk dat men precies te weten komt, welke gronden ter beschikking staan voor de cultuur elke verbeterd zouden kunnen wor den. Daarvoor moet de inventaris van bollengronden In de streek worden op gemaakt, en dit moet geschieden door middel van bodemkartering. Diepgaande bodemkartering els Deze kartering geschiedt niet alleen naar de oppervlakte, zodat men op eer plattegrond kan zien waar de bollen gronden liggen, maar vooral naar de diepte. Men verkrijgt een doorsneebeeld van de grondlagen en kan daaruit de conclusie trekken of een bepaald terrein geschikt is, blijft of te maken is voor de bloembollencultuur. Momenteel geschiedt dit meest parti culier en doen verschillende firma's eer onderzoek naar de gesteldheid van hun eigen grond instellen. Wil het bollenvak, wil de bloembol lenstreek in haar geheel echter de vruch ten plukken van dit onderzoek, dan zal het ook moeten in groot verband. Dan zal de gehele streek daaraan moeten medewerken, alle gemeenten, eventueel met steun van rijk en/of provincie, hier aan moeten bijdragen. Het bloembollenvak is voor ons land, niet alleen in deze tijd van deviezen- nood, een hoogst belangrijke „industrie". Het zal er ook in de toekomst belang rijk toe kunnen bijdragen onze handels balans in evenwicht te houden, vooral omdat tegenover de uitvoer geen noe- vaardige invoer (b.v. van grond stoffen) staat. Daarom is het niet alleen belang voor iedere vakman, iedere gemeente, heel het land, dat de inventaris wordt opgemaakt en men aan de hand daarvan het beleid voor de toekomst kan uitstippelen. We konden onlangs melden, aldus het blad, dat in de Noord-oostpolder wellicht de mogelijkheid bestaat van vestiging van bloembollenbedrijven. Het is ons echter nog niet mogen gelukken, enige officiële bevestiging hiervan te krijgen, noch ook in dit stadium iets te vernemen over de wjjze waarop deze gronden zullen wor den toegewezen. Daarom zullen we er voorlopig goed aan doen, dicht bij huis te blijven eerst eens te zien wat we zélf kunnen opbrengen. Alleen door ons te rcalis wat we hébben, kunnen wc de lijnen uit stippelen voor wat we daarmee gaan Een allereerste eis voor vak en vooi streek is dan ook: een diepgaande bo demkartering! En daar moet men maai niet al te lang mee wachten! duur en vooral de schelvis, r 225 kisten in de hal stonden, bleef de gepeperde kant. Voor de grote middel soorten had de handel graag f 61 'er de braatjes deden gemiddeld f per kist. Voor zwarte koolvis betaalde ook al f55 per 125 kg en de platvis lag al even stevig in de markt. Voor de grote schol werden prijzen van f6065 per kist betaald, terwijl de kleinere broe ders f37 opbrachten. In de fijnvisprijzen og steeds weinig verandering, zodat de grote tong rond de rijksdaalder bleef hangen en de grove slips f 1.16 per kilo opbrachten. Mooie reisjes De Catharina Duyvis sloot Zaterdag ;n 10-daagse haringreis af met f18.400, de Dirkje haalde'f 11.300 voor negen da gen binnen en de Bergen mocht ook niet .icren met f15.800 voor 10 dagen. Het relatief beste schip werd de KW 9. die met niet minder dan f 12.340 ging strijken. Zoek maar uit De markt had vandaag niet over de invoer te klagen, want behalve de Norma Maria, de Mary en de Schoorl, die bijna 4000 kisten haring aanbrachten aardig partijtje bijvis. losten in vroege beurt drie loggers een flinke a er verse vis en in de late beurt wa 12 kotters en 13 loggers present, wa 1 de gezamenlijke vangst 660 manden diverse, 60 makreel, 65 schol, 78 kabel jauw en 5000 kg tong was plus 352 kisten platvis en vijf tonijnen. Voor deze laatste dieren kon de KW 51 een mooi prijsje bedingen. Dit schip had bovendien nog 90 manden diverse aan boord. Markt van morgen Voor de Dinsdagmarkt verwacht IJmui- den de Petten en de Simon de Danser, die n naar schatting 2500 kisten haring aanbrengen. Binnengekomen loggers Zaterdag kwamen binnen: KW 20, KW 49, KW 85, KW 24, KW 45. KW 53, KW 89. KW 27, KW 210, KW 94. KW 34. KW 59. KW 108. KW 170. KW 169, KW 30. K W17, KW 107, KW 125, KW 51 en KW 114. De KW 54 en KW 47. die elders hebben gerepareerd, zijn weer in IJmuiden terug- De visproductie van Venezuela De visproductie van Venezuela bedroeg het eerste kwartaal 1951 alleen met uitzondering van de riviervisvangst van de Guanare in totaal 11.875.010 kg, oftewel 1 millioen meer dan in dezelfde periode van het voorgaande jaar. De waarde hiervan bedroeg 9.669.038 Boli- Een visnet van 4000 jaar oud Onlangs is in Zweden op een diepte var 15 voet in een veenlaag in de provincie Scania een visnet gevonden, dat op 4000 jaar wordt geschat. Het net is In Scheveningen verrijst voor Radio Holland een gebouw, dat als reparatie inrichting voor scheepsradio-installaties zal worden ingericht. Ook zullen de vissers er 's winters les kunnen krijgen in de bediening van zenders en ont vangers. Het vrijwel voltooide gebouw. Bloemenweelde aan de boulevard Zaterdagmiddag is er een corso (Van onze Noordwijkse correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis heeft Noordwijk naast de feesten, die in het voorjaar georganiseerd worden, ook in de zomer een bloemenfeest. Niet om de waarde van dit festijn ook maar enigszins disputabel te stellen, maar uitsluitend om de juiste proporties in het oog te houden, dient aller eerst opgemerkt, dat dit evenement niet kan en ook niet mag worden ver geleken met de lente-bloemenfeesten. En wel hierom niet. omdat het ma- welke wedstrijd fraaie prijzen zyn teriaal, waarmee thans gewerkt moet bonden, worden, geheel andersoortig is. In het Bovendien wordt Woensdag, traditie voorjaar zijn er de tulpen en hyacin- getrouw, op de Kon. Wilhelminaboule- ten, welke zo bijzonder geschikt zijn vard, een door de harddraverij vereni voor het vormen van mozaïeken, en ging „Prinses Irene" georganiseerde deze ontbreken nu. Thans zullen in kortebaandravery gehouden. Deze hoofdzaak gladiolen en misschien dah lia's gebruikt kunnen worden voor ver siering. Dit neemt niet weg, dat juist deze bloemen zo geëigend zijn voor massale versiering. Een gunstige factor hierbij is, dat de Noordwijkse kwekers bij de gladiolenteelt een plaats in het aller- voorste gelid innemen, en dat dus bij medewerking hunnerzijds gegarandeerd kan worden, dat een fantastische kleu renweelde allerwegen vertoond kan worden. En inderdaad, wie de moeite neemt langs de Noord-boulevard te wandelen, zal onder de indruk komen van de pracht van dit gewas. Heel jammer is het, dat het weer wei nig meewerkt, waardoor veel verwaait. Er is echter behalve op de boulevard nog meer te zien. Het Middenstands actie-comité heeft deze week eveneens een wedstrijd georganiseerd, waaraan door 85 winkeliers wordt deelgenomen. Allen hebben hun etalages meer of min der fraai versierd met gladiolen, aan Ten slotte zal Zaterdagmiddag kinderbloemsncorso worden gehouden. Het comité verwacht een groot aantal deelnemers. Het corso wordt opgesteld in de Prins-Bernhardstraat, en vertrekt Het is te hopen dat deze poging van het comité, om in de zomer ook de gas ten te laten meegenieten van Noord- wijks bloemenpracht, zal slagen. Speeltuinjongens hebben succes In ons blad van Zaterdag hebben wij abusievelijk gemeld, dat een groep jon gens in de speeltuin Westerkwartier met een zandfort geld verzamelt voor de kan kerbestrijding. Dat moet niet zijn Win terkwartier, maar Zuiderkwartier, kunnen tevens berichten, dat de jongens nu reeds ƒ3,16 bijeen hebben gebracht. Visserij golfjes Bloemen vragen ruimte en lucht Omstreeks 1918 ging men de „ouwe" zaal bouwen. Hiervoor werd f5700 be taald. Een paar jaar later werd de grote zaal, voor f27.200, gezet. Het bestuur moest over deze bouw eerst heel lang praten, want het was me een werk. Een stimulans om door te zetten was de mening, dat „Flora" nu wel nooit meer ruimte kort zou komen. Maar het jaar 11923 was nog niet koud, of de architect Kraan kreeg opdracht een ontwerp te maken voor een zaal en tribune. In 1931 werd de koelcel opgetrokken. Vanzelf sprekend is ook deze cel te klein gewor- iücu iel yiaawc ucwiiu, ic >i»eu. den: als het kamp weg is Een uitkomst voor alle betrokkenen (Van onze correspondent) E EERSTE STEEN voor de nieuwe „Flora"-hal te Rijnsburg is Zaterdag gelegd. De voorzitter, de heer T. Kralt, verrichtte de plechtigheid. Het was geheel overeenkomstig de gevoelens van de „Flora"-vrienden om aan deze daad een bij zonder karakter te geven, temeer omdat men over de geschiedenis van „Flora" alleen maar met tevredenheid zjjn blik kan laten gaan. In korte tijd is heel wat gepresteerd. dan hoopt men de Internationale studie Omvang van de programma's verdubbeld DE U.N.O. en haar speciale organen stelt dit jaar ruim 2000 beurzen en premies voor studies in het buitenland beschikbaar. Volgens een publicatie van de U.N.O. zullne dit jaar tweemaal zoveel mensen door de U.N.O. en haar speciale organen in de gelegenheid gesteld worden in het buitenland te studeren. Hieraan wordt toegevoegd, dat dank zij het nieuwe uitgebreide technische steunprogramma toenemend aantal specialisten uit minder ontwikkelde gebieden in de gelegrn- heid gesteld is, in het buitenland een studie te maken van de daar toegepaste me- de economische en sociale vooruitgang Men moet bij deze studies twee cate gorieën onderscheiden, n.l. studie in groepsverband en individuele studie. Voor individuele studie in het buiten land op gebieden als economische ont wikkeling, sociale voorzieningen, be stuursaangelegenheden, arbeidsvraagstuk ken, onderwijs, landbouwwetenschappen, gezondheidszorg, kinderverzorging en natuurwetenschappen zijn 1470 beurzen premies beschikbaar. Uit een over zicht van vorig jaar blijkt dat er toen slechts 660 dergelijke beurzen werden verleend voor studie in groepsverband op het gebied van landbouwweten schappen, voedingsleer, gezondheidszorg, hulp aan onvolwaardige kinderen, econo mische ontwikkeling en andere speciale vakken op het hoofdkantoor van de U.N.O. en bij haar speciale organen. Ver leden jaar kregen 380 personen een der gelijke speciale opleiding. Van de zijde van de U.N.O. wordt er op gewezen, dat deze beurzen en studie toelagen bevoegde specialisten in staat stellen enige maanden in het buitenland door te brengen om zich op de hoogte te stellen van moderne methoden, die in eigen land met voordeel toegepast zouden kunnen worden. De candidaten worden gewoonlijk door de aangesloten regeringen aangewezen. In dit overzicht wordt er op gewezen, dat aan acht Joegoslaafse deskundigen een beurs is toegekend om in de Ver enigde Staten en Engeland een studie te maken van de daar bij de arbeidstherapie gevolgde methoden. Van de zijde van de U.N.O. wordt ook een aantal gevallen genoemd, -vs doktoren uit Zuidoost-Azië in het buiten land met buitenlandse deskundigen heb ben samengewerkt bij de malariabestrij ding en het zoeken naar een oplossing van het t.b.c.-vraagstuk in die landen, of economen uit de minder ontwikkelde ge bieden een studiereis naar sterk geïn dustrialiseerde landen hebben gemaakt om daar gegevens te verzamelen of functionarissen belast met het toezicht op irrigatiewerken in aride streken een studie hebben gemaakt van werkwijzen, die er toe konden bijdragen de land bouw in hun eigen land op hoger peil te brengen. De programma's voor studie in groeps verband tonen grote overeenkomst met die voor individuele studie. Meestal v den gezelschappen van deskundigen verschillende landen gevormd een speciale cursus wordt gegeven over technische problemen op het gebied waar op zij werkzaam zijn. De F.A.O. is bezig in verschillende lan- ?n cursussen te organiseren voor de be strijding en het voorkomen van bosbran den zulks in verband met het feit, dat elk jaar duizenden hectaren bos door brand verwoest worden. Dank zij bijdragen uit het noodfonds jor kinderen is een dokter in het uiter ste Noorden van Lapland werkzaam om verbetering te brengen in de zorg voor moeder en kind in dat gebied, terwijl in ettelijke door de oorlog zwaar geteisterde Europese landen kinderartsen hun col lega's daar op de hoogte brengen van de modernste methoden en nieuwste vin dingen. De kosten verbonden aan de uitvoering an de programma's worden gedragen door de U.N.O., de I.L.O., de F.A.O., de U.N.E.S.C.O., de internationale organisa tor burgerluchtvaart, de W.H.O., de Internationale Bank voor Herstel en Ont wikkeling, het Internationaal Monetair Fonds en het Noodfonds voor kinderen. W.W. brengt serenade Zaterdag hoopt de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" een serenade te brengen bij het echtpaar J. Rietkerken. Waardstraat 28, dat 45 jaar gehuwd is. Men vertrekt om 8 uur uit de Veste- straat naar het jubilerende medelid. Wedvlucht jeugdgroep L.P.C. Zaterdag hield de jeugdgroep van de Leidse postduivenclub een wedvlucht met jonge duiven van Deventer, afstand 114 km. Eerste duif om 4.13.22 uur, laatste duif om 4.43.22 uur. Uitslag: J. Driessen 1, 2, 12; J. Veilbrlef 3, 4, 16; H. van Oosten 5; N. Vogelenzang 6; J. van der Weele 7, 11, 14. 15; J. Opten- drees 8; H. Zwart 9, 10; B. Brandt 13; H Vogelenzang 17. Eerste prijs aangewezen duif N. Vogelenzang. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem zn v. J. Nieboer en A. M. Jansen; Ewoud zn v. W. van Leeu wen en W. S. van der Mark; Jacob H zn v. H. J. Haasnoot en D. A. Schone- wille; Elisabeth N. dr v. G. van Egmond en J. de Jager; Willy dr v. L. van Berg en C. Ie Maitre; Isaac J. zn v van Went en M. Neuteboom; Agnes dr v. J. van Tongeren en J. van Rhijn. OVERLEDEN: H. F. van der Woerd, wed. van Kraaneveld, 87 jr; C. Ie Maitre. huisvr. van v. d. Berg, 40 jr; F. P. M. Turk, zoon, 9 dagen. Amerikaanse senator Harold Stassen op Schiphol Op doorreis naar München arriveerde op Schiphol Zaterdag met het KLM- toestel uit New York de Amerikaanse senator Harold Stassen. H(j werd welkomd door de directeur-generaal de KLM, dr Plesman. Aanwezige jour nalisten werden niet te woord gestaan. nog niet te zeggen cel uit te breiden. nieuwe zalen, waarmee drie ton gemoeid zijn, zullen een uitkomst op leveren voor allen, die met „Flora" te maken hebben. Bloemen zijn een product, dat ruimte en lucht vraagt. En die factoren zijn soms in de verste verte niet aanwezig. De heer Kralt sprak bij de plechtigheid wens uit, dat „Flora" steeds groter zal worden. Na de heer Kralt kwam wethouder L. de Neef aan het w<jfrd. Hij wenste het bestuur geluk namens de gemeente Oegstgeest. De heer De Neef maakte deze gelegenheid gebruik de mening te bestrijden als zou „Flora" maar een .aanhangsel" van Oegstgeest zijn. Mr P. N. Höweler is altijd trots ge weest op „Flora". Zaterdag lukte het hem weer deze trots in overtuigende woorden uit te drukken, al liet hij de toevoeging, dat de veiling niet op Rijnsburgse bodem staat, niet weg. Met de gesteldheid „Flora" staat of valt Rijnsburg, aldus mr Höweler. Verder spraken de heren Nic. den Heyer namens de vereniging van snij bloemenhandelaren. M. Lindhout de raad van bijstand, G. Hogewoning. directeur, en G. Docter, hoofd Chr. tuinbouwschool. De heer Docter kreeg nog het mooie bericht, dat vergunning is verleend voor de aankoop van een stuk land voor een nieuwe school. Als er nu maar geld is. il de verwerkelijking van de plannen niet lang op zich laten wachten. Collecte Buitenschool: 981 De collecte voor de Leidsche Buiten school heeft ƒ981,01 opgebracht, zo deel de de verheugde oudervereniging ons voorzitter van de Rijnsburgse veiling .Jlora", de heer T. Kralt. legde Zaterdag de eerste steen oor de nieuwe hal. Bij hem s net bolhoed) de burgemeester an Rijnsburg, mr P. N. Höweler. Foto N. van der Horst. Vijftig Korea-strijders per vliegtuig terug Aankomst 21 Augustus op Schiphol Zaterdag vertrok een Constellation van Schiphol om 50 militairen ter aflos sing van anderen naar Biak (Nieuw- Guinea) te brengen, waar het op 15 Augustus wordt verwacht. Van Biak vervoert het dan vijftig vrijwilliger* voor het Nederlands detachement Ver enigde Naties naar Tokio om vandaar op 18 Augustus te vertrekken met vijf tig leden van dit detachement, die wor den afgelost en op 21 Augustus op Schip hol zullen aankomen- Ds W. Loopstra naar Canada De predikant bij de Geref. Kerk art 31 K O. te 's-Gravenhage-Loosdumen heeft het beroep naar de Canadian Reformed Church in Hamilton (Canada) aangeno men. Ds W. Loopstra werd op 29 April 1911 geboren en stu deerde aan de TheoL Hogesch. te Kampen. Op 30 October 1938 werd hij predik kant bij de Ger. Kerk te Hijken. welke plaats hij op 24 Jan. 1943 verwisselde voor Hoogkerk. Bij de vrijma king in de Ger. Kerken ging ds Loopstra over naar de Geref. Kerken art. 31 K.O. Na het vertrek van ds J. Smelik uit 's-Gravenhage-Loosdui- nen naar Apeldoorn kwam ds Loopstra op 24 Maart 1946 als predikant naar deze gemeente. Den Haag verliest m hem een zeer gezien herder en een krachtig predi ker. Niet alleen in Hamiltbn. maar in de gehele omgeving zal dr Loopstra zijn ambt uitoefenen onder de vele immigran ten, die tot de Canadian Reformed Church behoren. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 6 t.m. 11 Augustus Te Leiden vestigden zich: Barker, O. Vest 35; Wed. M. W. Dagniaux-Bartstra en Fam., Rijnsb. weg C. M. van den Berg, Militair KM, Zoeterw. singel 96; J. Crama-Blansjaar, Madoerastr. 23; N. Brand en Fam., tuin der, Vliet 48; S. L. Chang, zeeman, Pie- terskerk-Koorsteeg 26; N. Cuperus. kan- toorbed., Utr. Jaagpad 35; W. H. L. Bal- lego-Dagniaux. Rijnsb. weg 131; A. A. de Greef, banketbakker-kok, Vreewijkstr. 11; M. de Graaf-Heijkoop en Fam., werk ster, O. Rijn 13; M. C. van der Hoorn, dienstbode. Rijnsb. weg 90; J. J. Hui- zinga. Nachtegaallaan 2; E. L. O. Bro- kaar-Hummel en Fam., Koninginnelaan 8; W. Louwe en Fam., Hogerbeetsstr. 3; K. Lu ij er en Fam.. sergeant KL, L. Mors- 40; P. S. R. F. Mathijsen, W. Singel 4; I. M. C. Matroos, onderwijzeres, Zoe terw. singel 103; J. van der Meer. Utr. Jaagpad 1; J. J. van Ollefen, winkel-chef schoenhandel, Gangetje 12; W. H. de .a en Fam., varensgezel. Rapenburg 79; H. Rigter en Fam., directeur acc. dienst, de Gijselaerstr. 23; H. N. Schreu- der, huishoudster, H. Morsweg 84a; K. Seriier en Fam., filmoperateur, Margriet straat 7; A. Smorenburg en Fam., amb tenaar Gew. arb.bureau, Damlaan 2; J W. Snellen, K. Mare 14a; J. Vliegenthart- van Steenbergen en Fam., huishoudster. Druckerstr. 21; J. Tieman en Fam., amn- tenaar Min. v. Oorlog, Damlaan 18; M. Boot-Tromp, Zijlsingel 73; G. M. Thonen- van Uden, Borneostr. 38a; P. H. de V< en Fam., juridisch-adviseur, Rijnsb. weg 50; Wed. E. M. Geel-Verhave. kraamver pleegster, Joh. de Wittstr. 23; C. E. Wan- schers, verpleegster. Boerh.laan 2; M. G. Wilhelm, le luit. der Mariniers. Noord- einde 2a; 5. M. Witsenburg, dienstbode. R. Visscherstr. 33; J. G. Zwart, employé BPM, C. Huygenslaan 19. Uit Leiden vertrokken: Wed. H. M. de Roo van Aldcrwerelt- BoekwUt. Kagerstr. 2, naar 's-Graven- hage. Pauwenlaan 17; G. J. M. Boumans en fam., Thorbeckestr. 49, n. Heemstede, Eikenlaan 35; W. Brans, Stieltjesstr. 42, n. 's-Gravenhage. Soendastr. 20; C. H. Coree, Zoeterw. singel 18, n. Zwolle, Klimopstr. 6; J. Damen, Volmolengrt 2a. n. Amsterdam, Orteliusstr 287 II; W. J. van der Drift en fam., Herensingel 15, n. Naaldwijk, Mid Broekweg 150; W. G. de l'Ecluse, Trompstr. 10, n. Canada; J. W. Falkenburg. Rapenburg 4, n. Heem stede, Overboschlaan 21; A. van Klave- i-de Goede. J. v. Goycnkade 10, n. Zoeterwoude, St Willebrordstr. 26; G. W. Hasselt, Haarl.str. 93. n. 's-Graven hage, v. Wouwstr. 24; H. Heering, Groen- hovenstr. 4, n. Zierikzee. Oude Haven A 418; wed. J. M. Wurzer-Hofman, Noordeinde 38. n. Alphen a. d. Ryn. Pr. Hendrikstr. 69; A. C. van Houten. Kruis- t 50. Utrecht. Weerdsingel O/z 4 bis; J. Jansen, Oosterstr. 36. n. Arnhem. Vel- perweg 147; M. van Waveren-Jansen, Vrouwensteeg 18a, n. Leiderdorp, Ko- ningstr. 42; wed. H. G. Kreps-Jessurun, de Sitterlaan 21, n. Suriname; R. L. Kal lenberg en fam., H. Rijndijk 138. n. Voorburg, v. Faukenbergeplcin 20; S. K. Kho, Rapenburg 24, n. Oestgeest, de Kempenaerstr. 35; F. L. R. Kidner en fam., v. Slingclandtlaan 4. n. Verenigde Staten van Noord Amerika; M. C. ter Meer, Thorbeckestr. 58, n. Uithuizermee- den. Hoofdstr. B 14; H. Mendels, Rijnsb. weg 10. n. Amsterdam. Weesperstr. 8 I; G. van den Nieuwendijk. Herenstr. 24, n. Alphen a. d. Rijn. Raadhuisstr. 44; M. J. Nout. H. Rijndijk 42. n. 's-Gravenhage, Jaarsveldstr. 276; H. Nijemanting, Ra penburg 131, n. Gorinchem, Korte Sla- genstr. 12; E. Oosthoek, Boerh.laan 7, n. Lisse, Heereweg 186; N. G. J. Plokhoolj. W. Singel 27. n. Venezuela; P G. Prins, Rapenburg 49. n. Canada: A. J C. Dries- sen-v. Puffelen. Zuidsingel 30. n. Delft, Gasthuislaan 196; J. B. Smeulders. Haarl. straat 295a, n. Tilburg, Wagenaarstr. 10c; C. S. M. Smittenaar, Mcermanshof 12, n. Lisse, Heereweg 33: L. Steenvoorden en fam woonschip Haarl. trekvaart, n. Leidschendam. aan boord; H. J. M. van der Stok. Boerh laan 9, n. Arnhem. Toor- opstraat 30; H. B. T. Tammes, J. v. Goyen- kade 27, n. Den Helder, Seringenlaan 26; A. M. Tromop, J. v. Goyenkade 22. n. Holten, A 13d; G. J. Uiterwijk, Rood- horststr. 28. n. Indonesië; A. G. van Veen, Haagweg 47. n. Rotterdam, Statenlaan 9; J. Alkemade-Velthuijsen. P. Krugerstr. 17, n. Noordwijk. Emmaweg lc; H. N. A. Verheij. Zoeterw. singel 70. n. 's-Graven hage, Bezuidenhoutsewcg 221; J. D. Ver meer, Klokstecg 31. n. Indonesië; J. Vier- sen en fam., Hogerbeetsstr. 3. n. Wasse naar, Violierenweg 30; M. Volkers. Coorn- hertstr. 49. n. Rijswijk Z.H.. Pr. Hendrik laan 20; G. van der Wegen, Vondellaan 27, n. Oegstgeest. de Kcmpenaerstraat 9; E. M. van Werkhoven, Bocrhaavelaan 4, n. Oegstgeest, Dorpststr. 68; E. A. van Wilsum, Herenstr. 9a, n. Amsterdam. Ruysdaelstraat 68 III.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3