Generaal Eisenhower ontevreden over West-Europa Drie Vlissingse Geuzen Interessant congres te Graz in Oostenrijk 2 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 Rapport van Senatoren Amerika heeft strijdkrachten verdubbeld, doch partners slechts met 20 procent Het hoofdkwartier van generaal Eisenhower is ontevreden over het feit, dat, terwijl de Ver, Staten sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog hun strijdkrachten te land hebben verdubbeld, West-Europa zijn strijd krachten slechts met twintig procent heeft vermeerderd. Aldus een rapport van de Amerik. subcommissie voor de buitenlandse betrekkingen, die een rondreis door Amerika heeft gemaakt en in Juli tweemaal met generaal Eisenhower heeft geconfereerd. Europa. Het bovengenoemde rapport citeert nog de volgende verklaring generaal Eisenhower: Volgens andere punten uit dit be langwekkende rapport dienen Spanje en Joegoslavië in de defensie van West- Europa tegen communistische aggressie te worden opgenomen. De plaatsver vanger van Eisenhower, generaal Gruen- iher. aldus wordt vastgesteld, heeft verklaard, dat het mogelijk zal zijn, ge leidelijk de Amerikaanse strijdkrachten te land uit Europa terug te trekken, wanneer de defensie van West-Europa is voltooid- Voorts is men in Amerikaanse krin gen in Europa niet tevreden over hel „veelhoofdige beleid" in Washington, ten aanzien van politieke, economische en militaire operaties. West-Europa heeft Eisenhower toegezegd, dat het volgende jaar een groei aan divisies van 75 pet zal worden bereikt. Een der punt luidt, dat het ongeveer milliard dollar zal kosten, om alleen al in Franrijk vliegvelden voor jagers, voorraden-dépöts en communicatie-sys temen aan te leggen. Economische hulp moet in de eerste plaats worden leend, om bevriende landen te helpen hun individuele en collectieve defensie te versterken. En tenslotte: de handel OostWest mag niet het oorlogspotentieel vai Sowjet-Unie vergroten, ten koste van (Advertentie) TOAftCTDIT lORISINElE FLESJE.' Koel geschonken, Graag gedronken.' RANJA-SODA FABRIEKEN HILVERSUM-ROTTERDAM Russische atoomfabriek in Sinkiang Verdwenen prof. Pontecorvo zou er werken Volgens een uit New Delhi afkomstig bericht in de New York Times hebben vluchtelingen uit de provincie Sinkiang in Noordwest-China meegedeeld, dat de Russen een atoomfabriek in het district ïli hebben gebouwd, dicht bij de Rus sische grens. De vluchtelingen zouden voorts hebben gezegd, dat volgens berichten uit het ge noemde district professor Bruno Ponte corvo, de Britse atoomgeleerde, die zoals men weet enige tijd geleden met zijn gezin verdween, in deze fabriek werk- Men zoekt verband tussen deze mede delingen en het bericht van de com munistische Chinese radio op 5 Juli over een hevige vulkaanuitbarsting in een afgelegen district van de provincie Sinkiang. Geen vuil geld meer. dan geen vuil meer ook De vuilnisophalers in het Britse stadje Bath zijn in staking gegaan, uit protest tegen het feit, dat zij geen ..vuil geld" mogen verdienen. Deze gemeente-werk lieden hebben jarenlang wat extra's ver diend met de verkoop van lompen en metaalafval, die zij niet in de gemeente lijke vuilniswagen stopten, maar parti culier verkochten. De gemeente nu heeft dit verboden, waarop de vuilnisophalers het werk hebben neergelegd. Duitsland,moet nog 6.2 millioen ton kolen uityoeren Het internationale Roer-orgaan heeft het quotum voor de Westduitse steen- kooluitvoer voor het vierde kwartaal van 1951 vastgesteld op 6.2 millioen ton, on danks verzet van de Duitsers, die 5 mil lioen ton hadden voorgesteld. De prijzen van deze kolen zullen in September wor den vastgesteld. Confucius verboden in rood-China ïn communistisch China zijn de ge schriften van Confucius, als zijnde feo daal en reactionnair, voor gebruik Oij het onderwijs verboden. De in 551 voor Christus geboren Confucius heeft het Chinese leven eeuwenlang beïnvloed. (Advertentie) Hoofdpijn Een barstendehoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of twee "AKKERTJES ...die helpen direct! J „De materiële, intellectuele, geestelijke, technische en andere bronnen, waaro' de vrije wereld kan beschikken, zijn overweldigend, vergeleken bij hetgeen de landen achter het „IJzeren Gordijn" bezitten, dat het bijna belachelijk is, dat wij zo vaak spreken in termen angst en hysterie". De eenheid achter het „IJzeren Gordijn" werd tot stand ge bracht door achter ieder individu een revolver te houden! Kort geding Ambonnezen tegen de Staat Uitgesteld voor enige weken Naar we vernemen is de behandeling van het kort geding door enige Ambon nezen, vertoevende in een woonoord te Woerden, tegen de Staat der Nederlanden, inzake de beperkende bepalingen ten aanzien van bezoek, uitgesteld. Oorspronkelijk zou het Woensdagoch tend voor de president van de Haagse Rechtbank dienen, waarschijnlijk zal dit u in September geschieden. Geen ontslag van 700 man bij Jongerius De moeilijkheden bij de N.V. Jonge- ius constructiewerkplaats te Utrecht schijnen tijdens departementale bespre kingen grotendeels te zijn opgelost. Zo- had de N.V., die nog voor jaren orders heeft lopen en ook voor de Ned. regering werkt, wegens gebrek aan liquide middelen het onslag van 700 man personeel aangevraagd. Vermoedelijk zal de personeelsbezetting thans slechts gedeeltelijk worden ingekrompen. Bin- >n enkele dagen valt de beslissing. Bestelauto uit De Lier kreeg ongeluk Een bestelwagen uit De Lier is gister middag in de bocht van de zgn. Elle- ise Draai te Doesburg tegen een ach- een boom geparkeerde werkwagen de Wegenwacht gebotst. De bestuur- van de bestelauto, de heer E. v. S. zijn echtgenote werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Velp ver voerd. De voertuigen werden beschadigd. Nog 1000 Ned. militairen in Indonesië De Nederlandse militaire missie i Indonesië omvat op het ogenblik rond 1000 man. Aanvankelijk had alleen de marine reeds 1000 man in de Oost, sinds half Juni is het grootste gedeelte daarvan gerepatrieerd omdat het vrij maken der Indonesische wateren mijnen thans is voltooid. Ook de taak van de luchtmacht op de militaire vlieg velden loopt langzaam af. Dan rest no£ slechts de adviserende taak bij de op bouw van de Indonesische strijdmacht. Dit vertelde gen.-maj. A. J- A. Pereira, hoofd van de Nederlandse militaire ie in Indonesië, die Zaterdag per vliegtuig voor een „routinebezoek" land is teruggekeerd. Javasche Bank wordt Bank Indonesia De Indonesische minister van finan- ën, mr Joesoef Wibisono, heeft mede gedeeld, dat de circulatiebank der Java sche Bank voor het einde van het jaar genationaliseerd zal zijn en dan zal heten .Bank Indonesia". Zodra de nationaii- ;atiewet is aangenomen, zal er een ad viserend lichaam benoemd worden, dal bankraad zal heten. Een noodwet zal de positie regelen der Bank Negara In donesia, die Import- en Exportbank van Indonesië zal worden. Tevens wordt een bankindustrie opgericht. Hiermede zal Indonesië vier staatsbanken hebben met de Bank Rakjat Indonesia mede, welke laatste de middenstandsbank wordt Een vrouweneiland boven Java Bawean, benoorden Java, kan zich met reoht het vrouweneiland noemen. Van de 45.000 inwoners zün er niet minder dan 30.000 vrouwen. De meeste mai verlaten namelijk het eiland om elders werk te zoeken. Zijn zij oud dan keren zij terug. Het eiland is zodoende bevolkt door vrouwen, kinderen en oude mannen. Als we in Innsbruck slapen gaan, twinkelen op de bergen de lichtjes (Van een onzer redacteuren). jO'N NACHT in de trein blijft toch een zorglijk geval. De optimisten zijn van de beste voornemens bezield, en inderdaad we ten ze zich vaak nog wel wat slaap aan te praten,' maar anderen gaan de nacht in met iets van een doffe berusting In onze coupé ontbrak het optimisme niet. Werd er zelfs niet een wekker af gesteld op zes uur? Maar toen we zo tegen de mor gen wat ingedommeld wa- helaas weer niet stomme ding begon af te lopen een gehoorzaamheid, slechts door luidruch tigheid werd geëvenaard, as het ook „afgelopen" et onze lichte sluimering. Anderen, die zichzelf kenden, hadden in de nacht volstaan met al dan niet duistere blik ken te werpen op het duis- Duitse landschap. Omstreeks het midder nachtelijk uur, toen we Keulen passeerden, had- we reeds de gaten ge zien van verwoestingen en >s, nü nog, zovele jaren na de oorlog, en die nachtelijke indrukken von den wel bevestiging over dag. Merkwaardig, overigens. hoe zo'n Hollands wereldje, dat daar voortijlt in de nacht, zichzelf kent. Men is veelal wel familie-van familie, of kennis-van kennissen en in het spaar- zamelijke geval waarin ook dat verschijnsel zich Met een reisvereni- ging naar Tiiol niet voordoet, welnu, dan hebben we nog wel een gemeenschappelijke domi nee. die op zijn wijze in onze herinneringen domi neert. Och, waren zij er niet. onze samenleving zou zijn gesplitst. Ti en in het haastige rhyth- ontstaat spoedig een sfeer van saamhorigheid en van gemeenschappelijke ver wachtingen. En intussen ijlt de trein voort. Het land gaat zich glooien daar is Stuttgart al, waar we de groep op vangen die boven de nacht trein de dagtreln heeft gekozen. Gezamenlijk gaat het naar Ulm en wat later is daar ook al Friedrichs- hafen aan de heerlijke Bo- densee, waar gelukkige mensen aan het zeilen zijn en aan het zwemmen, en dan is daar Lindau en Bregenz en rijden we via de prachtige Arlbergbaan Oostenrijk binnen. Zeker, wij Hollanders kunnen spoorlijnen aanleg gen door polders en over rivieren, maar is deze lijn minder knap, zoals ze daar ligt langs hellingen en over ravijnen en zoals voor haar een weg is ge boord in tunnels, waarvan er een zelfs een lengte heeft van meer dan 10 km? Daar is ook St Anton, het vacantieverblijf van onze Koningin, daar is ook de snel vlietende Inn, die ons naar Innsbruck brengen gaat, en daar is dan Inns bruck zelf, gastvrij en ge reed om ook weer deze grote groep Nederlanders op te vangen. Wanneer we 's avonds nog wat wandelen door de vriendelijke verlichte win kelstraten, dan voelen we ons echt al een beetje thuis, al vallen de prijzen wel een beetje tegen Maar ja, het kan niet over al uitverkoop zijn! Maar boven op de hellingen der bergen zien we lichtjes branden. En dat hebben wij in Holland nu weer niet. Honderden arrestaties in Oost-Sumatra Gericht tegen communistische elementen? Honderden personen zijn Zaterdag bij razzia's in geheel Oost-Sumatra gearres teerd. Radio-Medan riep een bekendma king om van de plaatselijke militaire commandant, waarin werd meegedeeld dat ledereen in huis moest blijven verband met een militaire oefening. Door de straten patrouilleerden tanks en pant serwagens en van tijd tot tijd zag men bussen waarin arrestanten werden ver voerd. Het trein-, telegraaf- en telefoon verkeer werd volledig stilgelegd. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men dat de actie was gericht tegen georganiseerde en ongeorganiseer de verstoorders van orde en rust. De aanmoediging tot hun werk zou geschied bepaalde zijde, zoals ook werd vermoed bij de gebeurtenissen die on langs op Java voorvielen. Sommige van de gevaarlijkste elemen ten konden zich echter uit de voeten ma ken doordat de kranten hadden gemeld dat arrestaties op grote schaal misschien verwacht konden worden. China geprikkeld over Indonesië Ambtenaren van ambassade niet toegelaten Ondanks het protest van het rode China heeft de Indonesische regering aan zestien stafleden van de ambassade en consulaten der Chinese volksrepubliek nog steeds geen toegang verleend. Zij werden gedwongen naar China terug te keren hoewel zij van de Indonesische ambassade op 19 Juni visa hadden ont vangen. „Het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken beschouwt deze maat regel als een schending van het interna tionaal gebruis en als uiting van een onvriendschappelijke houding", al dus het Chinese communistische nieuws agentschap Hsin Hua. Volgens de Indonesische minister van Voorlichting kan echter van een gespan verhouding of koude oorlog tussen Indonesië en China niet worden gespro ken. De Indonesische regering ziet in de weigering tot toelating geen aantasting de belangen van een bevriende staat, aldus minister Monohuto. Op Aruba staken 4000 arbeiders Ontevredenheid bij grote oliemaatschappij Bij de „Lago Oil and Transport Cy" op Aruba is het tot een staking van 4000 ar beiders gekomen. De arbeiders willen namelijk 20 loonsverhoging, terwijl de Lago slechts een gemiddelde verhoging van 16.1 wil toestaan. Dit conflict is ernstig geworden dat bijna de gehele regering van de Antillen op Aruba is aangekomen- Een compagnie mariniers heeft de raffinaderij van deze maat schappij een van de grootste ter we reld moeten bezetten. Nadat politie- versterking was aangekomen konden de troepen weer terugkeren. Zaterdagavond j de poort van de fabriek enig tumult geweest, mede veroorzaakt door de op muren gekalkte communistische emblemen. De politie heeft 6lechts enkele malen in de lucht behoeven te schieten Vier politieke leiders van het eiland heb ben inmiddels door middel van luid sprekerwagens een beroep gedaan op de irbeiders om het werk voort te zetten Een klein deel van de raffinaderij wordt op gang gehouden voor een aantal em- ployé's en leden van de buitenlandse staf KERK EN SCHOOL Beroepingswezk Ned. Herv. Kerk. Beroepen tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden i.v.m. de arbeid voor de Evang. Broedergemeente in Su riname G. J. Graafland, cand. te Zeist en i.v.m. de geestelijke verzorging der Kon. Marine: H. Woldendorp, cand. te Leeu warden, welke beide standplaatsen wor den gebonden aan de kerk in haar geheel. Bedankt voor Nieuwland H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; voor Wouden berg J. R. Cuperus te Doornspijk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Leerdam G. Zwerus te Middelharnis. Universitair instituut van Wereld raad van Kerken Het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken heeft te Rolle (Zwitserland) besloten een universitair instituut op te richten voor oecumenische studie. Het In stituut moet theologische studenten in staat stellen uit de eerste hand inlichtin gen te krijgen over de oecumenische be weging, haar doel en haar ontwikkeling. Het instituut zal staan onder het ge meenschappelijke beheer van de We reldraad en van de Universiteit var Genève en zijn zetel hebben in Bosset bij Genève. Intern, conferentie van Chr. Vredesbeweging Deze week werd in de Oostenrijkse stad Graz de jaarlijkse conferentie ge houden van de Intern. Chr. Vredesbewe ging. Na ontvangst door de Landeshaupt- mann van Stiermarken gaven de verte genwoordigers van de verschillende lan den een politiek, sociaal-ecconomisch- en kerkelijk overzicht. Namens de Ned. de legatie werd dit gedaan door mevr. prof. dr G. H. J. v. d. Molen. Prof. dr J. Xijl- stra uit Adam sprak over „Gefahrdung und Bewahrung des Menschen in Poli tik und Wirtschaft". Bestuur van de „World Evangelical Fellowship" Het bestuur van de pas opgerichte „World Evangelical Fellowship" werd op het congres te Woudschoten als volgt samengesteld: president: lt-gen. Sir Arthur Smith (Evang. All. Engeland), penningmeester: mr. John Bolten (Nat. Ass. of Ev. in USA). De overige bestuurs functies zullen worden verdeeld over dr A. P. Gurusmany (Ceylon), ds Kelichi Hlraide (Japan), Direkfor F. Heitmüller (Duitsland) en dr Clarence W. Jones (Ecuador). Wereldraad en wereldvrede Dr Visser 't Hooft, secr.-generaal de Wereldraad van Kerken, heeft op persconferentie t.g.v. het besluit var bijeenkomst van het Centrale Comité de Raad verklaard, dat het Comité uitnodiging aan het Vaticaan Patriach van Moskou om samen met de Wereldraad een manifest t.b.v. de we reldvrede uit te geven, had besproken. Men was evenwel tot de conclusie ge komen dat de huidige internationale toe stand te lang geduurd had en te inge wikkeld was, dan dat een snelle beëindi ging van deze toestand of een eenvoudige oplossing mogelijk zou zijn. Landdag van de Protestantse Unie De Landdag voor leden van de Prot. Unie, abonné's op „De Vrije Natie", en de belangstellenden in de Prot. Unie, wordt ditmaal gehouden in het Ontspan ningsoord „Oud Valkeveen" bij Naarden op Donderdag 16 Aug. om 11 Sprekers zijn dr H. E. Gravemeyer uit A'dam, de heer J. A. Mulder uit Oegst- geest en ds L. Boer uit Scheveningen. Uit Den Haag en Scheveningen vertrek ken speciale bussen, waarvoor inlichtin gen zijn te verkrijgen bij de gebr. Spaans, Badhuisstraat 190. Scheveningen, Te'. 555128, b.g.g. 550032 en 555061. Notarieel examen 's-Gravenhage, 11 Aug. Voor het no tarieel examen le gedeelte is geslaagd de heer L A. M. ten Brink te Hillegers- berg. Leesapparaat voor blinden De 38-jarige Duitse electro-technische ingenieur Walter Blum uit Emmendingen heeft een apparaat uitgevonden, dat vo< blinden het lezen van een boek of krai mogelijk maakt. De letters worden door het toestel stuk voor stuk hoorbaar ge maakt. De machine spreekt de taal dus uit, zoals zij geschreven wordt. Doofstommen uit de gehele wereld zullen van 19 tot 23 September te Rome bijeenkomen op het jaarlijkse 'doofstom- mencongres. (Advertentie) De uren verstreken en toen het tegen 2 uur liep, stond Bram op en wekte Kees. „Vooruit, ouwe jongen! Dacht je dat dat bed van jou alleen was?... Hé, word eens wakker... Heb je ooit zo'n slaapkop gezien!... Kees, vooruit, jo, doe je ogen eens open... Hela..." Eindelijk ontwaakte Kees uit zijn zoete dro men. „Alles nog o.k.?", informeerde hij, toen hij een beetje bijgekomen was. „Prima", was Barts antwoord. „We gaan de motor aanzetten. Zal ik 'm maar op gang bren gen, Bram?" „Vooruit maar", was 't antwoord. „Er is toch niets te horen in de omtrek hè? Even stonden de jongens doodstil bij elkaar. Met de ogen dicht, om nóg beter te kunnen ho ren, stonden ze bijeen en tastten de omtrek af, op zoek naar een of ander gerucht. Maar er viel geen onraad te bekennen. Alleen het suizen van het water langs de flanken van het bootje en de nauwelijks hoorbare fluittoon van de wind door de tuigage was te horen. Maar dit was schone muziek. Muziek, die hun vertel de, dat er vaart in hun boot zat. Dat ze met elke seconde verder van het gevaar af gingen en dichter bij de vrijheid kwamen. Bram voelde een neiging in zich opkomen om hun scheepje te strelen en te danken, dat het zich zo gewillig liet meenemen op wind en golven. Hei was, alsof dit vaartuigje óók een kameraad was geworden en of het bewust zich inspande om het doel van de tocht te bereikpn. Nu, op dit ogenblik, kon hij best begrijpen, dat zeelui van hun schip gingen houden, zoals een moeder van haar kind. Het was maar niet een dood ding. Maar het leefde. Dat voelde je aan het trillen van de bodem en aan het dansen van de kop, die zachtjes dook in de deining en er zich dan weer krachtig en sierlijk uit ophief. „Draaien maar!", maakte hij een eind aan zijn overpeinzing. Bart had de motor al te pakken en, gehol pen door Kees bracht hij hem op zijn plaats Met krachtige hand draaide hij de vleugelmoer „Als 't-ie het nou i doet", bedacht Kees. Rhijn „Gegarandeerd", was Barts antwoord. De bei de anderen hoorden hem in het pikkedonker scharrelen. Opeens klonk een zacht gepuf. Toen weer stil. „Verdikkie", schold Kees. Maar nauwelijks had hij op deze manier zijn gemoed gelucht, of een zacht sputterend ge luid klonk op, dat langzaam aanzwol en zeker zou zijn losgebarsten in een oorverdovend ge daver, als Bart niet gauw gas geminderd had „Voila", zei hij. En het was alsof hij de slag van Trafalgar gewonnen had. Opgewonden ston den de jongens te luisteren naar het heerlijke geluid. Ze voelden dadelijk, dat de boot meer vaart kreeg. Hier en daar kraakte een spant. „Maakt het niet teveel lawaai?", wilde Kees Ue dag breekt aan! weten. „Dat lijkt erger dan het is", was Barts ant woord. Je moet niet vergeten, dat we de laat ste uren zo goed als niets gehoord hebben; en dan lijkt elk geluicj natuurlijk tien keer zo hard als het werkelijk is. Maar voor alle zekerheid zal ik hem nog maar niet op volle toeren laten draaien, vind je ook niet, Bram". „Nee, dat lijkt me ook het beste. Dat kunnen we beter overdag doen. Nou, jongens, dan ga ik maar eens op één oor liggen. Alsmaar de zelfde koers houdenHa, dat is al heel ge makkelijkKijk, daar heb je de Poolster. Houd die maar precies rechts. Dan kan het niet missen. En als er wat bijzonders gebeurt, direct roepen, hoor!" „O.k., commandant", zei Bart. „Maf maar rustig De nacht verliep verder zonder dat er iets ge beurde. Om een uur of vier trok hoog c-ver de jon gens heen een stelletje vliegtuigen. Bart beweer de, dat het Spitfires waren, maar Kees legde uit, waarom het géén Spitfires konden zijn en wèl Hurricanes. Af en toe zette Bart de motor plotseling stop en legden ze hun oor te luisteren. Maar het leek wel of zij de enigen waren, die deze nacht op zee zwalkten. Toen het tegen vijven liep en hel eigenlijk Brams tijd was om op te staan stelde Bart voor hem maar rustig te laten slapen. Het ging goed zo. en Bram, als aanvoerder, moest zorgen dat hij goed uitgerust was, als hij straks zijn taak weer op zich nam En zo werd besloten. Tegen zevenen stootte Kees opgewonden zijn vriend naast hem aan. „Kyk eens achter je. Intern. Chr. Vredesbeweging Ook de Ambonnese kwestie kwam ter sprake GRAZ, 9 Augustus 1951. VIER OF VIJF JAAR GELEDEN zou het voor de Nederlandse lezer stellig in teressant zjjn geweest om, behalve over een buitenlands congres, ook iets over de reis in het land zelf te vernemen. Een buitenlandse reis immers was toen nog een vrij zeldzaam iets. Dit alles ls nu wel sterk veranderd. Drommen en drommen Nederlanders trekken over de grenzen en een niet gering deel daarvan gaat naar Oostenrijk. Het lijkt net, of de vergunning om per man ƒ400.in buitenlands geld op te nemen voor vacantiedoeleinden, soortgelijke effecten heeft als de fameuze snoepkaart van weleer. Wie zijn bonnen niet verbruikte, voelde zich tekort gedaan. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de geneigdheid buitenlandse reisjes te maken, op soortgelijke wijze reageert als de snoeplust op de snoepkaart Het doel van onze reis, Graz, congres van de Internationale Christe lijke Vredesbeweging, bijeen is, ligt Zuid-Oostenrijk, 35 km van de Joegosla vische grens. Het is na Wenen de groot ste stad van Oostenrijk, met 235 000 in woners. Het congres wordt gehouden in het Evangelische Schülerheim in de Mo- serhofgasse. De stad ligt in een door ge bergte ingesloten laagvlakte, waardoor het er nog al erg warm is. Ook wat het uiterlijke van de stad en bevolking be treft. krijgt.men een Zuidelijke, ietwat sub-tropische indruk, terwijl Slavische trekken eveneens duidelijk waarneem baar zijn. Laat ik U eerst iets vertellen over d« Internationale Christelijke Vredesbewe ging. Zij dateert uit de jaren van de eer ste wereldoorlog; de concrete aanleiding was een belevenis van een Franse offi cier bij de bezettingstroepen van hel Roergebied, die in de sfeer van haat er nijd tussen Fransen en Duitsers aan hel Heilig Avondmaal de weg tot zijn Duit- broeders hervond. Sinsdien heeft de beweging zich uit gebreid en zij omvat Christenen van velt kerkformaties. met inbegrip van rooms- katholieken. Haar arbeid bestaat in eer eoncreet mogelijk dienen van dt vrede, door twee middelen in het alge- In de eerste plaats door de ontmoe ting van mensen uit verschillende landen. name uit landen, welke in conflicten en oorlog elkaar bestreden heb ben; door deze zeer persoonlijke en zeer menselijke contacten, waarbij men el kaar steeds weer in Christus tracht te vinden, kan veel worden bereikt. In de tweede plaats wil men overal optreden daar, waar nood en ellende concreet be streden kan worden; in deze jaren heeft zich vooral met de verjaagden en vervolgden bezig gehouden. Onze naaste Het thema van de conferentie is: De naaste van de mens. Drie sprekers be handelden achtereenvolgens: „Wat is de waarde van de mens?" (ds Casalis uit Straatsburg); „Gevaren voor de waarde de mens in maatschappij en politiek de bestrijding daarvan (prof. dr J. Zijlstra, uit Amsterdam) en „Onze ont moeting met de in zijn waarde aangetaste (mevr. dr Kurzuit Bern). Over deze referaten en de conclusies daaruit hoop ik iets meer te vertellen. Maar eerst wil ik nog iets zeggen de entourage van en de deelnemers aan het congres. Onze Nederlandse groep be staat uit mevr. prof. dr G. van der Molen, Boissevain. mevr. Van de Wete ring, mej. Brouwer. mej. Goldschme- ding, ds Van Boeijen, de heren Gold- schmeding, Veenhuizen. De Jong en Voll- werk, schrijver dezes en zijn echtgenote last but not least twee Ambonnezen de heren Patty en Kuhuwael. Het is vreugde U te kunnen mededelen, dat twee Ambonnese vrienden de ferentie om zo te zeggen stormenderhand hebben veroverd. Op Zondag 5 Augustus is een gemeen schappelijke kerkdienst gehouden, waar- plaatselijk predikant, ds Pom- voorgegaan. In deze dienst heeft de viering van het H. Avond maal plaats gehad. Later op de dag heeft de Landeshauptmann van Stiermarken het congres ontvangen. Een merkwaar dig bewijs van de vriendelijkheid van de Oostenrijkers hebben wij tijdens dit bezoek ontvangeji. Op het plein voor hel gebouw, waar de receptie werd gehou den, werd plotseling een raam openge schoven en bood een vrouw de verza melde delegatieleden een kolossale hoe veelheid van werkelyk de prachtigste welke zij, ons ziende, vlug in haar tuin had geplukt, zodat de delega tieleden leder met een donkerrode roos (Wordt vervolgd). Vijf en zeventig jaar Rijks- landbouwonderwijs In September zal het 75 jaar geleden zijn dat in ons land door het Rijk met het geven van landbouwonderwijs een begin gemaakt werd. In September 1876 erd In Wageningen de eerste Rijks- landbouwschool opgericht, waaruit de Landbouwhogeschool ontstond. Dit jubi leum zal te Wageningen worden gevierd op 13, 14 en 15 September a.s Op 13 Sept. zal om. een „Agrarische auto- en motorrit" worden gehouden De officiële viering geschiedt op 14 Sept ln Junls- hoff, waar de minister van Landbouw de president-curator dr ir D. S. Hui- zinga redevoeringen houden Die dag is ook de eerste vertoning van de jubi leum-kleurenfilm. Het studententoneel een opvoering verzorgen Op 15 Sept wordt een agrarische optocht ge houden, de jubileumtentoonstelling ln het landbouwmuseum worden geopend en bezoek gebracht aan proefvelden, laboratoria, etc In het nationaal cre- comité hebben o a. zitting de ministers Drees, Mansholt, Rutten, Peters en Staf. Vervolging van R.K. Kerk in China Uit kerkelijke bron in China wordt srnomen, dat vorige maand in Peking l katholieke priesters zijn gearresteerd, 12 parochiehuizon zijn gesloten en aan buitenlandse missies huisarrest is op gelegd. Binnenkort zullen soortgelijke maatregelen tegen Katholieken en andere Christenen in geheel China worden ge nomen. De communisten maken propa ganda voor een „onafhankelijke" katho lieke kerk, die geen betrekkingen met het Vaticaan zal onderhouden. versierd, hun opwachting bij de autori teiten konden maken. Ds Casalis Een zeer boeiend referaat mochten wij öp Maandagmorgen beluisteren, toen pas teur Casalis, uit Straatsburg, tot ons sprak over het wezen van „die Würde des Menschen", waarin fundamenteel vanuit de Bijbel het vraagstuk van de menselijke waardigheid werd belicht. „Würde" moet letterlijk worden vertaald met „waardigheid"', maar men kan toch ook wel spreken van de „waarde" of de „waardij" van de mens. In het korte bestek van deze reisbrief kan ik moeilijk een beknopte weergave van dit heldere referaat geven. Het was in wezen een zeer theologisch verhaal en in het debat traden dan ook voorname lijk de theologen naar voren. Mevr. prof. Van der Molen gaf een verslag over Nederland en de resultaten van de beweging in ons land, waarna de heer Kuhuwael over Ambon en het Am- bonnesse vraagstuk sprak. Voor de meeste conferentiegangers was dit volkomen nieuw, doch de wijze, waarop de heer Kuhuwael hen inlichtte, maakte werke lijk een zeer diepe indruk. Door grote soberheid en directheid werd het een zeer aardig en indrukwekkend betoog. Over de verdere referaten, de heftige discussies over de Duitse herbewapening enkele andere zaken hoop ik een vol gend maal te vertellen. Prof. dr J. ZIJLSTRA. (Advertentie) Het lied der aethergolVen DINStoAG 14 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: Dagopening VRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram Morgen wij ding 9 15 Gram Sopraan en piano 11.30 Voor de zieken 12 :lek 12.40 Pianospel 1.00 Nieuws 1 igen 1.20 Interviews 1.30 Salom kest 2 00 Gram 3.20 „Paul Vlaanderen en 1 Madison Mysterie", hoorspel 4 00 Gram 4 Musette-orkest en solist 5 20 Gram 5 30 Dai muziek 6 00 Nieuws 6.15 Pianospel 6.30 RVU: Dr J Schouten: ..Verlegen! concert .7.35 Vocaal dubbelkwartet 7.50 ..De evolutie van het vliegveld", causerie 8 00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Opt •lek 9.15 De Antwoordman 9.30 Gi Dans- en zigeunermuzlek 1045 Buitenlands o-erzlcht 11 00 Nieuws 11 15—12.00 Gi HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym 7 30 Kinderkoor 7 45 Morgengebed 8.00 .15 Gra r de hulsvr 0 00 de kleuters 10.15 Gram 11.00 Vt 30 Kamerorkest 12.00 Angelus 12 03 G: 12.33 Gram 1255 Zonnewijzer 1.00 Nle> 20 Nieuws van de L.S.K. 1.25 Amuseme: rkest en solist 2 00 Lichte muziek 2 53 Gi 30 ..Ben Je zestig" 4 00 Voor de zieken Ziekenlof 5 00 Voor de Jeugd 5.15 Felicitaties de Jeugd 5.45 Regeringuitzending: Ab- doel Shamsul: „Het land der Boegi 6.C Pianospel 6.15 Gram 6 45 Sport 6 54 .Dl ven", causerie 7 00 Nieuws 7.15 A. n 7.23 „Hier is Europa" vaudevllle-pro- ïma 7 52 Buitenlands overzicht 7 56 Gra Jieuws 8 05 Residentie-orkest 8 25 „Thoi witte stadje", klankbeeld 9.35 Actual!- n 9 42 Bariton en piano 10.00 Kami 10 35 Voordracht 10 45 Avondgebed iws 11.15—12.00 Gram. vs 1.10 Gev muziek 1,55 Sport 2 00 Oi oncert 3 0 Vespers 3.45 Mandoline-mi 4.00 Sport 4.30 Gram 5 00 Voor de kir i 6.00 Nieuws 6 15 Sport 6.20 BBC Mir land Light Orchestre, koor en solisten 7 f spel 7 30 Recital 8.00 Klankbeeld 9f ,vs 915 Actualiteiten 9 30 Gev muzie Causerie 10,20 Recital 10.45 Causerl 11 00—11 03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 e 12.55 Orgelspel 1 15 43 Voor de kleuters 2 00 BBC Welsh Ot hestra 3.00 Gev muziek 3 45 Amus< nuziek 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4 3( nuzlek 5.15 Orgelspel 5.45 Populaire 15 Amusementsmuziek 6 46 Hoorsr Jleuws 7 25 Sport 7.30 Hoorspel m lek 8 00 Gram 9 00 Gev. progr 9 3( icket" 10 00 Nieuws 10 15 DansmuzU 'onrriropht n 15 Orkestconcert 115 roeporkest 1.00 I* arlton en plano 2.00 Gev muzie 4.00 Vlaamse muziek 4 30 Grai Nieuws 5 10 Gram 6 15 Voor de kleute Gram 5 50 Boekbespreking 6.00 ..L'Enf le» sotilèges" muzikaal sprookje 6 30 Vt* de soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Gram 7 50 C«- serie 8.00 Hoorspel 8 25 Symphonle-orkest solist 8 50 en 9.00 Gram 9 45 Actualiteit" 10 00 Nieuws 10 15 Gram 1100 Nieuw» 11 i Orkestconcert. BRUSSEL 484 m. 12 05 Gram 1.00 Nieuws 1 10. 1.30. 2 00 3 (K. Gram - Verzoekprogr 4.30 Dansr ziek 6 30 en 6.45 Gram 7.45 Nieuws 8 00 J'élals rol", opera 10 00 Nieuws 1010 Gr 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieu

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2