Jliratue griterip (Courant SERVA Gedurende 2 uur en 11 minuten deed geen der partijen een mond open Wist IJ ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en tentie-afdeling: TeL 22710 23375. Redactie: TeL 20408. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9299 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticl] Is ghebleuea toga bert la ïcgljenspoet" R U W I E l E N Rijwielenfabriek ..Serve" N.V. - Geldrop „Blij weerzien te Kaesong" En Nam trommelde maar wat met zijn vingers op tafel HET WEDERZIEN TE KAESONG van de delegaties der V.N. en der com munisten, die zoals gemeld de wapenstilstandsbesprekingen heb ben hervat, kon, naar Ass. Press bericht, vrolijk worden genoemd. Maar niet zodra werden de onderhandelingen over een bufferzone opgenomen, of de stemming daalde, totdat de conferentie over «staakt het vuren" er een scheen te worden van „staakt het spreken"De besprekingen duurden 4 uur en 15 minuten, de langste tot nu toe, maar gedurende pre cies 2 uur en 11 minuten deed geen van beide partijen een mond open 1 Admiraal Turner Joy, het hoofd der V.N.-delegatie, diende een aantal tegen voorstellen in met het doel de impasse te doorbreken. Maar de communisten wil den van geen toegeven weten. Zij per sisteerden bij hun eis. dat de militaire scheidingslijn langs de 38e breedtegraad moest lopen en gaven te kennen zelfs niets anders te willen spreken. Joy n de verschillende alternatieven en wachtte daarna op het antwoord van de rode cc mandant, generaal Nam II. Maar Nam niets, de eerste 2 minuten niet. de eerste 5 minuten niet en naar verder zou blijken. de eerste 131 minuten nietHij zat de gehele tijd onrustig sigaretten te roken, terwijl hij met zijn vingers op zijn siga rettenaansteker of op de tafel zat te trom melen. Verder keek hij gedurig op zijn horloge. Hij kreeg van zijn stafofficieren achter hem tal van briefjes toegeschoven, die hij aandachtig las. maar niet beant woordde. Zijn mond bleef hermetisch ge sloten. De overige vier communistische gedelegeerden fluisterden zo nu en dan wat met elkaar, maar hielden zich afzij dig. Turner Joy zat intussen rustig wat aantekeningen te maken. Totdat het hem begon te vervelen. Zonder zijn keel te schrapen verbrak hij het stilzwijgen met de opmerking, dat de besprekingen over de bufferzone vastgelopen schenen. Hy vroeg Nam II of deze soms een voorstel had om uit de impasse te geraken. Inder daad, Nam had er één: de 38e breedte graad als scheidslijn.Toen Joy voor stelde deze kwestie tijdelijk onbesproken te laten en op een ander onderwerp over te gaan, weigerde Nam dit. De atmosfeer tijdens deze eerste bijeen komst na de hervatting was aldus zeer geladen. De besprekingen verkeren thans in het kritiekste stadium sinds zij een maand geleden begonnen. In een officieel communiqué der V.N. wordt meegedeeld, dat de conferentie op het punt staat afge broken te worden. Vanmorgen is men voor de 21ste maal Het water begint weer te zakken Zwitserse soldaten helpen mee ravage op te ruimen Dodencijfer in gebied van Comomeei tot 26 gestegen HET WATER begint weer te zakken in het door overstromingen geteis terde Zwitserland en Italië. De weg tussen Locarno en Lugano, die door aardverschuivingen was versperd, is weer opengesteld. Ook andere passen zijn vrijgemaakt, maar enkele, die toegang geven tot Italië, zijn nog gesloten. Het spoorwegverkeer door de St Gotthard van Biasca naar Lugano is nog gestremd. Uit het Zuiden van Italië weTden bran den gemeld ten gevolge van de verzen gende hitte. In de woeste bergstreek van Calabrië en de lage gebieden aan de Adriatische kust heeft het vuur voor millioenen lire schade toegebracht aan wijngaarden, olijfgaarden, bossen en boerderijen. Een munitiefabriek bij Bari en een dorp bij Reggio Calabria bleven als door een wonder gespaard, doordat de wind op het beslissende ogenblik draaide. bijeen gekomen, zonder evenwel vorde ringen te maken. In tegenstelling tot de „vredige" zitting" van gisteren, was de bijeenkomst van vandaag „stormachtig", zo wordt nader gemeld. Nam II verliet boos de conferentiezaaL nadat men ver geefs gepoogd had de impasse te ver breken. Morgen zullen de besprekingen worden voortgezet. Nieuw communistisch protest Intussen heeft generaal Nam II bij Turner Joy opnieuw geprotesteerd tegen de aanval van de geallieerde luchtmacht op een Noordelijke vrachtauto, thans dagen geleden. Hij noemde Joy's antwoord op het eerste protest totaal onbevredigend, terwijl hij de geallieerde opmerking, dat de communisten moge- >en witte vlag op een auto, die voor andere dan conferentie-doeleinden ge bruikt werd, een beledigende insinuatie vond en niet op feiten gebaseerd. Kleine terreinwinst voor V.N.-troepen Van het front wordt gemeld, dat de Verbonden troepen ten Zuidwesten van Kaesong kleine terreinwinst hebben be haald. Vijandelijke tegenaanvallen wer den afgeslagen. Geallieerde bommen werpers hebben in de afgelopen nacht 200 voertuigen, 5 onderkomens, 160 gebouwen en 20 spoorwagons vernietigd. Ruim 2000 voertuigen werden op de Noordkoreaanse wegen waargenomen. Wim Hageman geniet volop van muziek bij z'n radio Dank zij de belangstelling van onze lezers (Van een onzer verslagevers) Ongeveer duizend militairen zijn in Zwitserland opgeroepen om hulp te bie den aan de door overstromingen geteis terde gebieden van de kantons Grau- bunden en Tessino. Zij zullen meehelpen aan het vrijmaken van versperde wegen, het herstel van vernielde bruggen en het ruimen van puin. De regenval in Zwit serland was in de afgelopen twee dagen de zwaarste, die ooit werd geregistreerd, zo deelde de Zwitserse radio gisteravond mede. In de buurt van Bregall werden drie autobussen meegevoerd; verschei dene bruggen bezweken. In Locarno viel in vier uur meer dan 7 cm regen! Verscheidene dalen in de kantons Tes sino en Engadin zijn onbegaanbaar ge worden. Het gehele verkeer naar Italië is omgeleid door de Simplon-routes. In het dal van Colcantone, waar vele huizen zijn ontruimd, is een man door het water meegevoerd en verdronken. In het gebied van het Comomeer waar het vloedwater wijkt, zijn al 26 lijken ge borgen. President Robert naar Zuid-Alrika Het geheimzinnige jacht President Robert, aan boord waarvan zich o.a. de 74-jarige Maastrichtse notaris Q. en de Haagse kleermakersfamilie L. bevinden, is vermoedelijk op weg naar Zuid-Afrika. Het arriveerde op 20 Juli in Londen en vertrok vandaar op 2 Augustus. Via Le Havre, Lissabon, Dakar en Monrovia zou het naar Kaapstad varen. Robert L., de leider van de „President Robert Com pany", zou te Londen verklaard hebben dat hij en zijn medepassagiex-s op een zakenreis waren in verband met scheep- vaartbelangen. Het jacht staat geregistreerd in Monro via, de hoofdstad van Liberia, en meet 328 bruto register ton. Boekhouder uit Zeist stal 20.000 Een 34-jarige boekhouder uit Zeist, die zich ten nadele van een bouwonderne ming te Zaandam de afgelopen anderhalf jaar f 20000 had toegeëigend, is thans gearresteerd. De zaak kwam aan het licht toen de boekhouder op een reke ning een bedrag van f 1,700 veranderde In f 17.000. Trieste gevolgen van de catastrophale regenval in het grensgebied Zwitser- land-Italië. Boven: een van de vele weggespoelde auto's. Uit deze wagen voerde het woeste water een wieg mede, die later ledig werd terug gevondenOnder: de autobus, die door een aardverschuiving bijna 400 meter werd meegesleurd en in een moeras geduwd, doch waaruit de 19 Nederl. passagiers zonder letsel en grote schade ontkwamen. „Mneer, wat vind ik dat leuk", zo be groette Wim Hageman ons gistermiddag, toen wij hem enkele gramofoonplaten kwamen brengen by zijn radio- en picK- up-installatie. Wim zat in de stoel naast zijn prachtige toestel en bediende de knoppen zelf. Hij was enthousiast over de klank. Wij moesten hem beloven ieder, die had meegeholpen hem dit te geven, van harte nogmaals te bedanken, wat wij hierbij dan ook doen. De ingebouwde pick-up is gekocht van >n gedeelte van het geld, dat onze lezers bij elkaar hebben gebracht. De radio werd geschonken door een bekende han delaar in onze stad. Ten slotte nog een woord van hulde voor Annelie Goote, een jongedame, die de Mulo bezoekt en twee wekeii van haar vacantie ging werken om Wim. met f 24 te verrassen. De laatste verantwoording: J. W. 1.-, P. E. V. f 5.-, via Friesch Dagblad f29.-, A. G. 24.-, waardoor het totaal bedrag werd f 1484,73. Hevige treinbotsing in Louisiana8 doden/ 60 gewonden Een treinbotsing, waarbij acht doden en ongeveer 60 gewonden te betreuren zyn, heeft zich gisteren voorgedaan in het moerassige gebied van Simmesport in Louisiana. Een troepentrein, welke 500 mariniers vervoerde, reed door nog on bekende oorzaak in op. een personentrein, de „Southern Belle", welke tussen New Orleans en Kansas City rijdt. De beide diesellocomotieven vlogen na de botsing in brand en verschillende rij tuigen sloegen aan stukken, andere ont spoorden. De eerste wagen van de troepentrein brandde uit. Pléven gaf Frankrijk een nieuw kabinet Het 15de na de oorlog Na bijna 24 uur onafgebroken onder handelen, is Réné Pléven er vanmorgen vroeg in geslaagd Frankrijk een nieuwe regering te geven. Dit is het 15de kabinet na de oorlog; de regeringscrisis heeft in totaal 32 dagen geduurd en is daanee de langdurigste crisis van de na-oorlogse periode geworden. Pléven zelf is minis ter-president. terwijl Robert Schuman Buitenlandse Zaken blijft, nieuwe kabinet telt twee vlce-mi- :-president met vérstrekkende be voegdheden om kwesties met betrekking tot bewapening en landsverdediging te coördineren. Het zijn Réné Mayer (Eco nomische Financiële Zaken) tot wiens taak de coördinatie van de wapenproduc tie zal behoren en Georges Bidault (De fensie). die in deze hoedanigheid de con ferentie van het Noord-Atlantische pact zal bijwonen. Een moeilijkheid vormde aanvankelijk nog de portefeuille van de Verbonden Staten in Indo-China. Minister Letour- e de portefeuille opnieuw is aangeboden scheen niet te willen terug keren, maar later verklaarde hij zich be reid. Aan het nieuwe kabinet wordt niet deelgenomen door de socialisten, de Gaullisten en de communisten, die teza- grote meerderheid vormen. De partijen, die aan het kabinet deelnemen, vormen een minderheid, het zijn de radi calen, de links-radicalen, de onafhanke- lijken en de R.K. Volksrepublikeinen (mrp). Vanmorgen is de nieuwe regering aan de Nationale Vergadering gesteld. Nader wordt gemeld, dat de Franse Nationale Vergadering met 390 tegen 222 stemmen haar vertrouwen heeft uitge sproken in de regering-Pleven. Grijsaard door auto in sloot geslingerd Kleuter in Den Helder verdronken De 70-jarige wielrijder J. Bunschoten uit Hobrede bij Purmerend werd gist avond op slag gedood toen hij op de Purmerenderweg in de Beemster aangereden door een personenauto. De oude man had de naderende wagen blijk baar niet opgemerkt en stak plotseling de weg over. Hij werd in volle vaart ge grepen en in de sloot naast de weg ge slingerd. Toen omstanders toesnelden om hem op het droge te brengen, bleek hy reeds te zijn overleden. In de Leidsestraat te Amsterdam kwam gisteravond een 27-jarige wielrijdster botsing met een voetganger die c oplettend overstak. Zij viel met haar hoofd op het plaveisel en overleed in het ziekenhuis aan de gevolgen. Uit de Liniegracht in Den Helder is gistermiddag het lijkje opgehaald vaj 2V£-jarig dochte.cje van het echtpaar Pijper. Het kind v*exd sinds enkele vermist. Toen de moeder en enige buur vrouwen gingen zoeken, vonden zij het lichaampje in het water. De 70-jarige Arnhemse huisvrouw M. D. is op de Rijnbrug te Arnhem door auto aangereden en in het zieken huis overleden. Uit de Rijnhaven te Rotterdam is gis teren het lijk opgehaald van de Zweedse zeeman S. B. uit Sundsval. Hij werd enige tijd geleden op het Zweedse stoomschip Evika vermist. Buit in De Purmer maar dertig gulden De autoriteiten hebben de brandkast geopend van de fam. Laan, bij wie de roofoverval in De Purimer was gepleegd. De f 5000, die naar het zeggen van Suzanna Laan hierin moest zitten, be vond zich er inderdaad nog in. Slechts huishoudportemonnaie met f 30 wordt veimist. Van de dader Is) ontbreekt nog ieder spoor. In de gemeente Purmerend zijn in de loop dezer dagen vele personen een verhoor onderworpen, doch zij werden allen weer op vrije voeten -e- steld. Straks margarine met aardappelmeel De margarinefabrikanten zullen waar schijnlijk verplicht worden aan mar garine van lagere kwaliteit en prijsklasse een zeer gering percentage aardappel meel toe te voegen. Op de verpakking moet dit door een apart merk worden aangegeven. De keuringsdienst kan dan heel eenvoudig vaststellen of margarine van lagere kwaliteit niet te duur wordt verkocht. De bedoeling is dus het pu bliek te beschermen. Door het aardappel meel wordt de kwaliteit van de mar garine niet geschaad. In vele andere landen wordt het gebruik van aard appelmeel of sesamolie als herkennings middel reeds toegepast. „Een luisteraar uit Wassenaar vraagt Antwoordman werktuig van de Amerik. propaganda Den Amsterdams luisteraar doet een merkwaardige onthulling Elke week ontvangt de Antwoordman van de AVRO duizend brieven. Dins dagsavonds en Donderdagsmorgens beantwoordt hij een klein deel ervan voor de microfoon. De rest wordt schriftelijk afgedaan. Hij draait zijn hand niet om voor de onmogelijkste vragen, maar een vraag gaat hij angstvallig uit de weg: wie is de Antwoordman. Deze vraag heeft hij nooit beantwoord en hij had er zijn reden voor. Wie de Antwoordman is komt er overigens niet zo erg op aan, maar wel wie er achter hem staat. Dat is in het kort gezegd Washington, zo meldt „De Volkskrant", om dich ter bij huis te blijven Parijs. In het hart Parijs Is de Europese hoofdzetel van de Bruce Chapman-organisatie, publiciteitsbureau, dat in dienst staal van de Marshall-organisatie oftewel de E.C.A. In de Verenigde Staten organi seert deze instelling „Answerman"-pro- gramma's, die door radiostations steden worden uitgezonden. Het zijn vraag- en antwoordrubrieken radio, doorschoten met onopvallende pro paganda voor de economische en militaire hulpprogramma's van het State Depart ment in het bijzonder en voor de Amerikaanse gedachten in het algemeen Die organisatie heeft ook een corps van Antwoordmannen in Europa opge bouwd. In acht Europese talen bevredigt de Antwoordman (zo heet hij in Hilver sum, „Answerman" in Luxemburg en voor de A.F.N.-microfoon in München, en weer anders in Rome, Berlijn en Athene) de nieuwsgierigheid van zijn internatio naal publiek. Elke vraag, waarop kan worden geantwoord, neemt hij aan. Uit- Weer 67 Nederlanders uit Rusland terug Een nieuwe groep van 67 uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Neder landers zou vandaag aan de Nederlandse autoriteiten te Frankfurt aan de Oder worden overgedragen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hierover een officieel bericht ontvangen van de Sowjetregering. De namen van de be trokkenen zijn nog niet bekend. Ontslag van 80 man in Dieren Wegens het teruglopen van de export aar het Verre Oosten en in Europa heeft de Lepper-Zadelfabriek te Dieren het ontslag van 80 man personeel aan- xagd bij het Arbeidsbureau in De Steeg. Na de oorlog is het aantal arbei ders van de fabriek van 200 tot 340 ge stegen. In het begin van dit jaar kwamen echter moeilijkheden die na het uit breken van de strijd in Korea slechts tijdelijk zijn Prins Bernhard bij zijn moeder Prins Bernhard is gistermiddag met de twee oudste Prinsessen voor een kort bezoek aan zijn moeder, Prinses Arm gard, in Roisdorf bij Bonn aangekomen. Vanmorgen zou de terugreis aanvaard worden. DAT 35 van de 38 jongelui die op 16 Juli de gratis scholierencursus voor a.s. vliegers in Teriet begonnen thans het B- brevet zweefvliegen hebben behaald en J. L. J. Huberts te Venlo alsmede M. G. J. v. Welsem te Deventer (beiden 19 j.) het zilveren brevet kregen. DAT 60 meisjes van het South London Girls Choir *.e houden van 31 Augustus tot 8 September een tegenbezoek bren gen aan het dameskoor Femina te A'dam. DAT ons land van 3 tot 8 September op het congres voor de bijenteelt te Leamington Spa (Engeland) wordt ver tegenwoordigd door dr A. Minderhoud. ir J. F. A- M. Mommers, mr L. J. R. Rid der van Rappard en J. Andriessen. DAT 20 graslanddeskundigen uit 10 Europese landen van 27 tot 31 Augustus de Ned. voorbeeldbedrijven zullen be studeren. DAT kol.-vlieger-waarnemer J. L. Zegers het commando over de vliegbasis Twente en het garnizoen Enschedé heeft overgedragen aan maj.-vheger-waarne mer jhr mr R. W. C. G. A. Wittert van Hoogland. DAT veel R.K.-zaken Woensdag ge sloten zijn i.vjn. de viering van Maria ten Hemelopneming. DAT de N.V. Ned. Stoomvaartmaat schappij Oceaan te A'dam die met zes „blauwpijpers" bijna alle wereldzeeën bevaart Maandag 60 jaar bestaat DAT 800 Fransen, Italianen en Span jaarden vandaag op een tiendaagse va- cantiereis met het toeristenschip Home land in Amsterdam arriveerden en o.a. het Vredespaleis in Den Haag bezochten waarna ze dineerden in Scheveningen. DAT de Noorse Trondanger gisteren als 8000ste schip van dit jaar de Rotter damse haven is binnengelopen (v.j. op 22 Augustus). DAT de kustvaarder Sporata van de Haagse rederij Spora gisteren te Lobith van stapel liep en op 21 September in Nieuw-Zeeland in gebruik wordt ge- DAT de A'damse politie twee diefstal len van in totaal f 6.000 aan foto-appa raten heeft opgelost en een van de he lers bovendien de dief van 454 heren overhemden bleek te zijn. DAT Eindhoven op 18 September zijn bevrijding zal vieren, o.a. met binnenhalen van een bevrijdingsfakkel die door wielrijders uit Bayeux (Frank rijk) wordt overgebracht DAT tengevolge van onvoorzichtig oversteken in het eerste kwartaal van dit jaar te A'dam 151 ongelukken ge beurden, waarbij 8 personen werden ge dood, 53 ernstig en 60 licht gewond. DAT de ministers Joekes en Wemmers blykens hun antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Schmal (C.H.) een nieuwe regeling van de rustdag voor Rijnschippers niet nodig achten daar onlangs nog een desbetreffend ontwerp verdrag is ondertekend. DAT minister Stikker aan het Tweede- Kamerlid Welter (K.N.P.) heeft meege deeld geen aanleiding te zien om zich tegenover Amerika uit te spreken in zake de toenadering tot Spanje. DAT het beleid in zake de vestiging in de N.-O. polder niet zal worden wyzigd daar tot nu toe alle gezindten gelijke kansen hebben gekregen, hetgeen minister Wemmers heeft geantwoord aan het Tweede-Kamerlid Engelbertink (K.V.P.). DAT de oud-penningmeester van de R.K. Bouwvakarbeidersbond E. H. M. Sjamaar, 68 jaar oud. te Utrecht is over- DAT een 23 man sterke padvinders band uit Bad Ischl is vertrokken voor een reis door Nederland, België en Frankrijk. drukkelijk wordt echter herhaaldelijk ge zegd, dat vragen die op het gebied var arts, advocaat of priester liggen, niet voor beantwoording in aanmerking komen. Vragen als „Waren de vrouwen in het oude Rome ook bang voor mui zen?" en „Waar komt de naam Schiphol vandaan?" zijn zonder twijfel afkomstig van argeloze luisteraars. Maar de Ant woordman wil meer kwijt: hij vertelt uit hoeveel pagina's het Atlantisch Verdrag bestaat, dat Zweden het enige land in West-Europa is, dat zichzelf kan voeden, wat de huidige sterkte is van het Ame rikaanse leger, en hoeveel mensen in de satellietlanden achter slot en grendel ge zet zijn. omdat zij weigerden het „Vre- desmanifest" van Stockholm te tekenen. Camouflage Het zijn deze vragen, („Een luisteraar- ster uit Wassenaar„Een briefkaart uit Zwolledie afkomstig zijn de Bruce Chapman-organisatie, in dracht van de E.C.A. Het hele vraag- antwoordspel is opgezet als camouflage voor deze propaganda. De stof daarvoor wordt compleet uit Parijs geleverd. De Parijse vragen zijn de politieke koe koekseieren in het nest der nationale wetenswaardigheden. In Luxemburg kochten de Amerikanen eenvoudig zendtijd, in Duitsland be schikken zij over eigen zenders e Nederland stelde de AVRO haar m foon beschikbaar aan de heer Ven Schadd, die voorheen werkzaam was bij de radio-afdeling van de Regeringsvoor lichtingsdienst, maar nu in directe dienst staat van de Bruce Chapman-organisatie. Door een eigen omroepster af te staan (Netty Rosènfeld) wist de AVRO de in druk te wekken, dat de succesrubriek van de Antwoordman een eigen pro gramma onderdeel was. Medisch ingrijpen op de Wereld jamboree: Johan Bodegraven (van de Haak-in-actie) heeft zjjn vinger bezeerd en wordt behandeld door oubaas dr H. van WeL De assistent contingent-leider H. Rozendaal kan de bloedige operatie niet aanzien en slaat de handen voor de ogen. Alweer een depressie Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en va nacht zwaar bewolkt n enige regen, hoofdzakelijk de Zuidelijke provincies. Morgen overdag wisselend bewolkt en plaatselijk buien. Tijdelijk zwakke anderlijke, overigens mati ge wind uit Westelijke richtingen. Aan houdend koel weer. ZON EX MAAN Zondag: zon 5.17 tot 20.12 uur; maan 17.18 tot 23.45 uur. Maandag: zon 5.19 tot 20.10 uur; maan 18.25 tot 0.00 uur.. Op 17 Aug. V.M. Tussen Gelerina en Sanedan (Zw.) doorbrak de Inn op drie plaatsen haar bedijking tengevolge van de enorme regenval, die de zwaarste sinds 60 jaar in West-Europa is geweest. Een opname uit Sanedan, dat geheel overstroomd is en grote schade leed. Gerechtigheid Er gaat een roep om gerechtigheid door de wereld, schreef Emil Brunner in de oorlogsjaren. Men kan met het volsta recht deze uitspraak vandaag herhalen. Ook nu is de wereld vol ellende en vol angst, omdat de gerechtigheid zoek is. Recht en onrecht zijn twee tegengestelde begrippen, maar ze liggen in onze wereld soms vlak naast elkaar, schuiven over elkaar heen. ja verwisselen zelfs van plaats. Heel sterk hebben we dat in d® oorlog gezien, toen het onrecht werd ver heven tot het hoogste recht. Men mene niet dat dit kwaad met het verdwijnen van het Hitlerregime verdwe nen is. Het was er ook voor die tijd en het is er nu. Het leeft voort in het com munisme en het is overal waar de staat macht na macht aan zich trekt In wezen is het beginsel van de totale staat nieis anders dan het tot systeem geworden on recht van deze tijd. Dat niet oefenen van de gerechtigheid brengt onrust met zich mee. Naar het woord van Calvijn zijn de mens van na ture bepaalde begrippen van recht en gerechtigheid ingeboren, schijnt een licht der gerechtigheid in de mens. Onrecht de mens aangedaan maakt hem daardoor wrevelig en opstandig. Het kweekt verzet en zal, naar men zelf min der de gerechtigheid kent, tot revolutie Dat is het grote gevaar van het niet oefenen van gerechtigheid door de over heden. Ze ontketenen daardoor krach ten die straks alle gezag en alle gerech tigheid overboord werpen. De wereld van vandaag laat telkena zien hoe men zich leiden laat door de om standigheden, door het direct aanwijsbare nut of voordeel. De Indische kwestie heeft duidelijk geleerd, waar men terecht komt als men het oefenen van gerechtig heid nalaat. Men heeft tenslotte alleen bereikt dat niemand tevreden is. TTOE soms met de gerechtigheid gesold wordt, leert Engeland dat partij trok voor Soekarno c.s., maar in Malakka soortgelijke bewegingen met wapenge weld onderdrukte. En toen zijn oliebelan- gen in Perzië werden bedreigd, was elk middel goed om die belangen veilig te stellen. Dit alles ondermijnt het vertrou- in de overheden en verhindert daar door het stil en gerust leven. Maar niet alleen op staatkundig terrein, hetzij na tionaal of internationaal, is er een roep om gerechtigheid. In de sociale sector is het niet anders. Niemand zal ontkennen, dat er op sociaal gebied in de laatste halve eeuw geweldig veel veranderd is. De jaren na de wereldoorlog hebben een grote verbetering gegeven in tal van opzichten. Het beginsel van de twee tegengestelde maehten werknemer en werkgever is aan het afbrokkelen en de bedrijfsge- dacbte, de wil tot samenwerking is aan het groeien. Althans zo schijnt het. Maar zijn alle verbeteringen gevolg 'van het zien van de eis van gerechtigheid? Of is het niet zo, dat vele maatregelen aanvaard zijn, omdat die voor het functionneren van het bedrijf gewenst zijn, omdat de rust in het bedrijf daardoor verzekerd werd? Gaven economische motieven niet meer dan eens de doorslag? En wat in dien de economische omstandigheden slechter werden indien het bedrijf dat alles niet meer dragen kan? Gaat men dan weer tornen aan die goede dingen? Of gaat men ook anderzijds eisen stellen die alleen zijn ingegeven door het willen be vredigen van materiële verlangens? jVATUURLIJK heel wat is bij de wet li geregeld, ligt dus vrij vast, maar het gevaar dat de machtstrijd herleeft, blijft steeds aanwezig indien men de sociale verbeteringen niet ziet als uitvloeisel van de gerechtigheid, als beleving van het Schriftwoord dat een mens kostelijker is dan goud. Gerechtigheid oefenen is iets anders dan het handhaven van een stel wettelijke bepalingen, al kan dat er niet by gemist worden. Gerechtigheid ligt vlak naast de liefde. Het is het gehoorzamen aan de wet Gods en is de hoofdsom van de wet niet het God liefhebben boven alles en de naaste als zichzelve? Wanneer de wereld van vandaag roept om gerech tigheid, dan kan tenslotte alleen de Christen op deze roep antwoorden. Dat antwoorden is zyn roeping. Roeping van de Christen als persoon, roeping van d® Christenen in hun totaliteit als kerk. Het is een zware roeping. Een roeping, die de kerken meer dan eens uit de weg zijn gegaan. Tot schade van de kerk en van de wereld. Gerechtigheid is er alleen te vin den op welk levensterrein dan ook, ia Christus die zelf de gerechtigheid is. Alleen door het geloof in Hem kunnen we als mensen in welke kwaliteit dan ook gerechtigheid betrachten en zo strijden tegen de duivel en zyn ganse rijk en met Hem overwinnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1