„Minister vond als duif na aarzeling de vaste koers" Van het erf van School en Kerk Kabinetszitting in Djakarta in verband met woelingen Viva tüffj speciaal alkalivrij voor ZIJDE .Fellowship" van rechtzinnige Protestanten gesticht Drie Vlissingse Geuzen 2 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 15* Onderwijs in de Eerste Kamer Het nijverheidsonderwijs geniet onvoldoende vrijheid, aldus de heer Schippers te bepalen en recht op het doel af te gaan, heeft ook minister Rutten na enige aarzeling zijn koers gevonden, zei dr Van Velthoven (K.V.P.) gisteren in de Eerste Kamer. Ook de heer Schippers (A.-R.) koos een beeld. Hij vroeg de bewindsman in de hof van zijn departement bijzondere aan dacht te geven aan de tak van het nijverheidsonderwijs die bij een goede verzorging heel wat betere vruchten kan afwerpen. Het nijverheidsonderwijs geniet te wei nig vrijheid, vond de heer Schippers. Dit weet hij aan het feit dat de schoolbestu ren zich te weinig met het onderwijs zelf hebben bemoeid zodat alle kwesties wor den geregeld tussen onderwijskrachten en inspecteurs. Ook heeft het bedrijfs leven zich teveel afzijdig gehouden. Een misstand noemde spr. dat wie geen Mulo of H.B.S. heeft gevolgd niet tot de M.T.S. wordt toegelaten. De heer Van Walsum (P.v.d.A.), bur gemeester van Delft, vroeg zich af of onder de huidige omstandigheden een - strakke toepassing van de wettelijke be paling ten aanzien van de gemeentelijke medewerking bij het stichten van bijzon dere scholen wel gewenst is. Hij sneed deze kwestie aan naar aanleiding van een onderwijskwestie in Delft. Spr. had voorts niet het vertrouwen dat het be leid van de minister in zake de tweede T.H. verantwoord is met het oog op de financiële toestand van ons land. Wereldomroep: beter niets? De heer Kerstens (K.V.P.) sprak over de wereldomroep. In 1926 was Nederland op dit gebied een mogend heid van de eerste rang, nu zijn afgezakt tot de laagste rang, meende hij. Na de jongste bezuinigingen is de wereldomroep niet meer in staat zijn taak naar behoren te vervullen. We hebben thans een stadium be reikt waarin men zich kan afvragen of het niet beter is niets te doen. De communistische heer Van Santen vroeg inlichtingen over een benoeming de vacature voor Franse taal en letter kunde aan de universiteit te Leiden. De voorgedragen candidaat zou door de minister op politieke gronden zijn af gewezen terwijl de thans benoemde sedert 15 jaar geen bemoeienis met de Franse taalkunde zou hebben gehad. In de avondzitting sprak o.a. de heer Zwaan (C.H.). Hij noemde de onderwijs nota een „moedige daad", die vérstrek kende gevolgen kan hebben. Voor een wettelijke regeling van de subsidies aan jeugdorganisaties pleitte de heer Algra (A.R.). Pensioen voor zeelieden in behandeling Over de pensionnering van zeelieden heeft de regering thans een beslissing ge nomen. Minister Joekes stelt zich voor hieromtrent overleg te plegen met de zeeliedenorganisaties. Dit deelde minister Wemmers gistermiddag in de Eerste Ka mer mee tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging der buitengewone pensioenen van zeelieden oorlogsslachtoffers. Uitslag „Burgemeester Komaan roept om hulp" De uitslag van de radiowedstrijd „Bur gemeester Komaan roept om hulp", die door de VPRO in samenwerking met de ECA werd uitgezonden, is thans bekend gemaakt. De winnaars hebben vandaag Den Helder bezocht en maken morgen een reis langs de kust aan boord van de mijnenveger Schiermonnikoog. Tot de gelukkigen behoren Hilda Bouwman uit Den Haag, Rina Rutterman uit Alphen aan den Rijn en Leni Camfferman als mede Gerard v. d. Ende uit 's-Graven- De Mohammedanen: Soekarno c.s. zijn niet tegen communistische actie opgewassen Ontslag voor 700 man bij N.V. Jongerius? Geen gebrek aan werk, doch aan geld De automobielfabriek en constructie werkplaats N.V. Jongerius te Jutphaas heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Utrecht een voorlopige ontslagaanvra- Dor het 700 man tellende personeel ingediend. -Vandaag zou hierover waar schijnlijk een beslissing worden geno- De oorzaak van de ontslagaanvrage is geldgebrek. Zoals men weet, is de N.V. Jongerius in Januari wegens malversa ties ten nadele van de staat tot een boete f 76.000 veroordeeld. Deze boete heeft de financiële basis van het bedrijf ernstig aangetast. Naar verluidt heelt de N.V. zelfs een schuld van f 125.000 aan het Bedrijfspensioenfonds. Ook zou van het hulpvoorzieningsfonds f 30 a 40.000 zijn geleend om het personeel de vacan- tietoeslag van 2 pet uit te betalen. Gebrek aan orders is er niet. Insiders beweren zelfs, dat er nog werk genoeg de arbeiders 5 jaar aan de gang te houden. een brief aan verschillende ministers Kamerleden, vakbonden enz. werd on langs gezegd dat de N.V. dermate in haar pogingen tot sanering van de constructie werkplaatsen was gedwarsboomd, dat men had besloten deze werkplaatsen per 28 Juli te sluiten. Deze sluiting heeft in derdaad plaats gehad, doch alleen om dat het personeel met vacantie ging. Opperofficieren kunnen wel met de tram Kamercommissie ontstemd over gebruik van dienstauto's Met ontstemming heeft de Tweede- Kamercommissie voor de rijksuitgaven kennis genomen, van het gebruik dat opperofficieren èn leden van de Leger- raad maken van dienstauto's voor het af leggen van de afstand tussen woonhuis en bureau. De commissie is het helemaal niet eens met een mededeling van de staatssecretaris van Oorlog, dat het niet met het minimaal vereiste decorum enigbaar is als opperofficieren zich tijdens de spitsuren in Den Haag ge regeld in het gedrang van tram- of bus- gebruikers moeten mengen of per fiets van huis naar bureau moeten gaan. Een stemmig is de commissie van oordeel dat het decorum vóór de oorlog geen schade leed tpen opperofficieren geen dienstauto gebruikten. De vraag wordt gesteld of hét decorum van opperofficieren, die zich 's avonds in uniform buiten hun woning begeven zonder een auto te gebruiken, ook schade ondervindt. Het gebruik van een dienstauto voor het vervoer van een hoge functionaris tussen woonhuis en kantoor lijkt de com missie op het ogenblik zowel bij de mili taire als bij de burgerlijke departementen geregeld op een wijze waarmee het rijks belang zeker niet is gebaat. Over de geldende regeling worden uitvoerige lichtingen gevraagd. Wat de Rekenkamer heeft meegedeeld over een hoofdambtenaar van Landbouw die op Zaterdagen een dienstauto voc privé-doeleinden gebruikte, noemt de commissie ergerlijk. Ambtenarenjubilea zijn te duur Rijk niet bij uitstek geroepen voor tentoonstellingen Er is alleszins aanleiding toe dat de minister van Financiën er nogmaals bü zijn ambtgenoten op aandringt alle niet noodzakelijke uitgaven achterwege tt laten. Als voorbeeld daarvoor kan wor den gewezen op uitgaven, verbonden aan het vieren van jubilea van rijksdiensten, recepties of diners bij vertrek van amb tenaren en de uitgaven van boeken en tijdschriften, aldus de commissie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Kamer. Wat de Rekenkamer heeft meege deeld over de resultatenvan de Leger- tentoonstelling 1948 geeft niet de indruk dat de rijksoverheid bij uitstek geroepen is om dit soort manifestaties te organi seren. De plaatselijk georganiseerde tentoonstelling Rotterdam Ahoy' heeft geen tekort opgeleverd. Wellicht dient het aanbeveling bij het organiseren van tentoonstellingen door het rijk eerst eens inlichtingen in te winnen bij par ticulieren, die op dit gebied kennelijk deskundiger zijn dan de rijksoverheid, zegt de Kamercommissie, Het Indonesische kabinet heeft een zitting gehouden ter bespreking van de ongeregeldheden der laatste dagen. Na afloop verklaarde de minister van voor lichting, Mononoetoe, dat de regering krachtig zal optreden met inachtneming van de bestaande wetten. Toen hem werd gevraagd of de communistische partij verboden zou worden, zeide hij, dat er wel degelijk een zeker verband bestaat tussen de woelingen in Oost- en West- In verband met de onveiligheid in West-Java heeft de Mohammedaanse partij Masjoemi haar afdelingen in het Indramajoese, in de omgeving van Tasikmalaja en van Garoet „bevroren", en maatregelen getroffen voor de be veiliging der levens van haar leden. De voorzitter van de Masjoemi in West- Java, kiai Isa Ansjary, verklaarde, dat een der redenen voor de onveiligheid is, dat het kabinet weliswaar steunt op de meerderheid in het parlement, maar op de grote meerderheid van het volk buiten het parlement. Vele maatregelen het kabinet getuigen volgens hem van beleid. Volgens zijn oordeel het hoofdbestuur van de Masjoemi zich Nederlanders zullen radio- omroep terugkrijgen Dé leider van de Indonesische radio- omroep, de heer Joesoef Ronodipoero, heeft medegedeeld, dat zodra de tech nische moeilijkheden overwonnen zijn. het Nederlandse programma weer naar de eilanden buiten Java zal worden uitgezonden. Dr Houwink eerst naar Zuid-Afrika De pas afgetreden president-directeur der Javasche Bank, dr A. Houwink, is Vrijdag met de K.L.M. naar Singapore vertrokken, vanwaar hij met „de Ruys" naar Zuid-Afrika vertrekken zou. Van daar zal hij naar Nederland reizen. Eerst dan zal hij beslissen of hij als adviseur van mr Sjafroeddin naar donesië zal terugkeren. Djakarta krijgt grootste lucht haven van Z.O.-Azië De Garuda Indonesian Airways deelt mede, dat Kemajoran bij Djakarta het grootste vliegveld van Zuidoost Azië zal worden als de nieuwe startbaan gereed komt, welke 2475 m lang en 60 m breed Dan zal daar het grootste en zwaarste vliegtuig ter were-ld, de Engelse Cornet, kunnen landen. Ook legt men een plat form aan van 90 m breed en 200 meter lang. bewust van de ontevredenheid onder het grootste deel der Islamieten. Hetblad Abadi wijst er op, dat de communisten door middel van de Sobsi de openbare vervoermiddelen, de scheep vaart en het luchtverkeer tot stilstand kan brengen en zodoende de gehele maatschappij kunnen verlammen; Prof. Schermerhorn drijft geen politiek Naar aanleiding van enkele beschou wingen in de Indonesische pers heeft prof. Schermerhorn te Djakarta medege deeld, dat zijn bezoek aan Indonesië geen enkele politieke bedoeling heeft. Hij is daar slechts voor technisch-wetenschap- pelijke doeleinden. Als wetenschappelijk adviseur van de KLM-aerocarto voerde hij besprekingen met de Indonesische de partementen en diensten over de wijze waarop de voor dit land belangrijke tech niek der luchtkartering dienstbaar kan worden aan de economische ontwikkeling het land en hoe de KLM aerocarto technische hulp kan verlenen aan een In donesische organisatie voor dit doel. Ver der heeft hij als deken van het interna tionale opleidingscentrum voor luchtkar tering te Delft overlegd in hoeverre In donesische technici al dan niet door be middeling van de Verenigde Naties aan dit centrum een opleiding kunnen krij gen. Prof. Schermerhorn is Vrijdag naa dere landen in Azië vertrokken soortgelijke besprekingen. Advertentie ZniTere huid zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 ct. Groote Beer en Oranje in Amsterdam de Vanmiddag om 12 uur t Javakade te Amsterdam de ontscheping van de 290 passagiers die met de Groote Beer uit Indonesië zijn aangekomen. Onder de opvarenden bevonden zich tachtig militairen. De Oranje wordt Vrijdagmorgen met 800 passagiers uit Djakarta in IJmuiden verwacht. De ont scheping begint om 9 uur aan de Java kade te Amsterdam. Ongeveer honderd personen zullen i-n Southampton aan land gaan. Poolse vluchtelingen bij Delfzijl opgepikt De patrouilleboot van de Kon. mare chaussee heeft aan de Groningse kust bij Delfzijl het motorjacht Zaglota opgepikt dat lek was geslagen. Aan boord bevon den zich twee Polen die volgens hun zeggen reeds vier en een half jaar zwer vende zijn geweest nadat zij waren uit geweken naar Zweden. Hun laatste lig plaats was Helgoland en vandaar waren ze thans onderweg naar Delfzijl. Het jacht zal in Delfzijl gerepareerd worden maai de Polen mogen niet van boord. Er komen 217 nieuwe Neder landers bij Er zullen 217 personen de Ned. natio naliteit verkrijgen, daar de Eerste Ka mer gisteren tien naturalisatiewetsont werpen heeft aangenomen. Woord en daad Geen rode roebel voor de mensheid De heer Lubin, de Amerikaanse af gevaardigde bij de Unesco, heeft een overzicht ^gegeven van de Sowjet bij dragen vóór het sociale werk der V.N. De Sowjet afgevaardigde, Arkadiev, had in de Raad beweerd, dat door de Westelijke bewapening geld onttrok ken werd aan het programma om de minder ontwikkelde landen te helpen. „Laten wij eens kijken, hoe zeer zij zich bezorgd maken over het lot van deze mensen", zo begon Lubin zijn negatieve opsomming van de Sowj et- bijdragen. Het Internationale noodfonds der V.N. voor kinderen: „Niets, maar dan ook niets". Palestijnse vluchtelingen organisatie: „Dito". Internationale vluchtelingenoi'ganisatie: „Geen bij drage van de Sowj et-Unie". Het tech nische hulpprogramma voor minder ontwikkelde gebieden: „Geen enkele rode roebel". Wereld gezondheidsorga nisatie: „De Sowjet-Unie is in gebreke gebleven haar aandeel te betalen". In ternationale Bank voor de wederop bouw en de ontwikkeling: „Geen rooie „Onnodig te zeggen", zo besloot Lu bin zijn opsomming, „dat de Sowjet- Unie het niet dienstig heeft gevonden een stuiver bij te dragen voor Korea". Franse socialisten willen echt scheidingen vergemakkelijken Een groep socialistische afgevaardig den heeft in de Franse Nationale Ver gadering een wetsontwerp ingediend- met het doel de echtscheiding bij derzijds goedvinden te herstellen hen die ten minste twee jaar getrouwd zijn en ouder zijn dan 21 jaar. Echtscheiding bij wederzijds goedvin den werd tijdens de revolutie in Frank rijk ingesteld, doch in 1816 afgeschaft. De Griekse militie is bij koninklijk decreet ontbonden. De leden moeten middellijk hun wapens inleveren. (Advertentie) Het risico met alkalivrij voor alles en nog watis mij te gortigzegt de textielmaru Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. Temmer onder pool van olifant De Ierse dierentemmer Jesserich is dezer dagen te Brussel in het Neder landse circuS Mikkenie aan de dood ontsnapt toen de olifant Anna haar zware poot op zijn arm zette. Tijdens de uitvoering had de dresseur vast gesteld dat de ton waarop de dikhuid moest plaats nemen niet juist was neergezet. De heer Jesserich wilde de ton iets dichterbij schuiven, juist toen Anna haar voorpoten ophief om deze er op te plaatsen. De temmer kreeg per ongeluk een slag van de slurf viel op de grond. De olifant stapte naast de ton en trapte met een van haar poten op de linkerarm van haar baas. „Ik dacht toen: dit is het einde", vertelde de heer Jesserich later. Ge lukkig bemerkte Anna onmiddellijk dat zich iets ongewoons onder haar poot bewoog en trapte zij niet door. Anders was mijn arm zonder enige twijfel vermorzeld". Bij een Röntgen onderzoek in het ziekenhuis bleek dat de temmer niets had gebroken e met een scheur in de armspier was afgekomen. (Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Aardappelmoeheid bij proeven verdwenen Dank zij apparaat tegen aardstralen Met de afschermapparaten tegen aard stralen. een vinding van de wichelroede loper J. G. Mieremet uit Wassenaar, zijn thans opvallende resultaten geboekt bij de bestrijding van aardappelmoeheid en boomkanker. In één zomer zijn alle aal tjes, die de aardappelmoeheid veroorzaak ten, verdwenen van een groot perceel De Krim (O.) en van enige planten te Brakel in een bietenveld w opgeslagen. Naast het afgeschermde stuk grond in De Krim ligt een onafgeschermd perceel met dezelfde aardappelen, v in doodzieke plekken voorkomen terwijl de wortel zwaar bedekt zijn met aaltjes. Het afdoende resultaat tegen kanker in bomen is bereikt bij de heer Vogelaar in Krabbendijke. Dit is zeer opmerkelijk, want na de natte winter wordt overal veel nieuwe kanker in bomen waargeno- De slag met de afscherming is nu volle dig gewonnen, aldus de rijkslandbouw- consulent ir Cleveringa. Reeds twee jaar lang is hij met proefnemingen op het gp- bied van aardstralen bezig geweest. Het ministerie van Landbouw financiert daar bij de xoedeloper en het plaatsen van d putten voor de afschermingsapparaten. Bezoepingswerk Ned. Hcrv. Kerk iroepen: te Valburg-Homoet B. G. A. v. d. Wiel te Tholen; te Tietjerk O. A. Zjjlstra, cand. te Moerkapelle. ingenomen: naar Sellingen (als hulppred. voor een jaar) V. de Steen, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken veetal: te Dieren (vac. G. v. An- del) J. M. Bloemkolk te Treebeek en A. J. R. Brussaard te Bruchterveld. iroepen: te Murmerwoude A. T. Besselaar, cand. te A'dam; te Oud Vos- semeer G. Heyeman, cand. te Varsseveld. Geref. Kerken art. 31 K.O. •roepen: te Niezijl-Kommerzijl W. G. de Vries, cand. te Groningen. Chr. Geref. Kerk leroepen: te De Krim, Maarssen Oosterbeek C. den Hertog, cand. te Mijdrecht. Twee doopsgezinde predikanten overleden In de ouderdom van 82 jaar is te Zeist ds I. Hulshoff overleden, em. pred. der Doopsgez. Broederschap. In 1895 te Baard in Friesland predikant geworden, neeft hij de gemeenten te Noordbroek, Irnsum Workum, tot zijn emeritering in gediend. Te Bilthoven is ds A. van der Wissel overleden, eveneens em. pred. der Doops gez. Broederschap: hij had in 1889 te Tjal- leberd het predikambt aanvaard vanwaar hij na een jaar naar Drachten ging. In 1903 had hij emeritaat verkregen wegens zijn benoeming tot voorganger van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Leiden, hij tot 1925 heeft gestaan. Jaarverslag Schoolraad verschenen Verschenen is het 58ste jaarverslag nn de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel over 1951- Hierin zijn opge- »n de 1810 scholen (waaronder 17 kweekscholen en 40 kleuterscholen) die op 1 Juli 1951 bij de Schoolraad waren aangesloten. Ook is er een naamlijst der leden en oud-leden van de Schoolraad- alsmede statuten en huishoudelijke re glementen van de Schoolraad en van de verschillende commissies. Opgenomen is het verslag van de 58ste algemene ver gadering van de Schoolraad op 28 Maart 1951 te Utrecht met het openingswoord de voorzitter dr G. P- Itterzon en de toespraak van ds J. C. Koningsberger uit A'dam over ,-De opvoeding van de na-oorlogse jeugd". Naar eenheid in etenografie- Groote Drie stenografiedeskundigen hebben een comité gevormd met de bedoeling een commissie in het leven te roepen ter voorbereiding van een landelijk stenogra fie-congres van alle Groote-schrijvers. Deze commissie wil het initiatief nemen om eenheid te brengen in de schrijfwijze van het stelsel Groote. Dr J. H. Terlingen, lector voor Ita liaans en Spaans aan de R.K. Universi teit te Nijmegen, is bevorderd tot gewoon hoogleraar met leeropdracht Spaanse Italiaanse letterkunde. TEKENEN M.O.-ACTE Md 's-GRAVENHAGE, 7 Aug. Geslaagd voor examens Tekenen M.O.-Acte M.A.: me) G M Ca reis, Den Haag, mej A Crince le Den Haag. W van Klaveren, Zaandijk, P H Koornan, Heemstede, W J J van Ringele- iteln, Den Haag. Afgewezen: 3 candidatei Predikanten emigreren naar Canada „Aan de opbouw en ordening kerkelijke leven in de jonge immigran tengemeenten wil ik in Canada mijn krachten gaan wijden", aldus ds J. Tam- minga van de Chr. Geref. Kerk te En- schede, die vandaag per s.s. „Volendam" van de HAL vertrok om zich in Chatham (Ontario) te vestigen. Chatham ds Tamminga geen onbekede ge- H^jte; hij heeft er vorig jaar nog ge preekt tijdens de reis die hij in opdracht van de Ged. Staten in de Old Christian Reformed Church, de Amerikaans-Cana dese zusterkerk van de Chr. Geref. Kerk heeft gemaakt. Nu is hij in die gemeent* beroepen en zal naast zijn herderlijke werk speciaal tot taak hebben de nieuw aangekomen landgenoten op te vangen en geestelijk onder dak te brengen, w< - bij natuurlijk het sociale aspect niet het oog mag worden verloren. De dien sten worden gemiddeld door 100 zielen bijgewoond. Ds Tamminga is 44 jaar i zijn gezin telt vier kinderen. Candidaat A. de Jager uit Kampen pas afgestudeerd aan de Theolog. Hoge school van de Geref. Kerken, heeft me zijn jonge vrouw eveneens de reis naai het nieuwe vaderland aanvaard. Hij door de Synode van Grand Rapids be noemd tot hulpprediker in algemem dienst in het gebied van Zuid-Alberh de tijd van 9 maanden. Nadiet hoopt cand. De Jager een beroep te krij gen naar een van de Christian Refo'mei Churches aldaar of naar meer dan ééi gemeente, wat gezien het kleine zielen tal geen onwaarschijnlijkheid is. De 29 jarige emigrant ziet in Alberta arbeidsveld. Eveneens aan boord van de „Volen dam" troffen wij ds P. de Jong de reis als geestelijk verzorger Prot. passagiers meemaakt. Ds de Jorij die anders als Geref. predikant in he IJsselmeergebied werkt, zal de volli maand, dat hij in Canada blijft, benuttei een reis langs de Ned. immigranten gemeenten en zich op de hoogte stellei de plaatselijke toestanden. Op 1' September hoopt hij weer huiswaarts t keren. In totaal zijn met de „Volendam vertrokken 367 volwassen emigranten 426 kinderen, w.o. 29 zuigelingen. Nationale afdelingen zijn geheel zelfstandig (Van een onzer verslaggevers) DE INTERNATIONALE conferentie van rechtzinnige Protestanten, welke deze week op „Woudschoten" wordt gehouden, heeft gisteren de vorm van de nieuw te vormen organisatie en de constitutie daarvan be sproken. Na uitvoerige discussie is besloten geen geheel nieuwe organisatie te stichten, doch een wereldwijde „fellowship", een soort verband dus, waarin de nationale afdelingen volledige zelfstandigheid bewaren, ook wat de vorm van deze nationale groepen betreft. be ien Engels M.O.-A dc dames E C J Corporaal en de heren D B Th Oldemans, C J van Oosten I C Knippenborg. R Kor er In de bespreking werd de vraag op geworpen of een nieuwe grote interna tionale organisatie wel wenselijk was en vooral door afgevaardigden uit de Scan dinavische landen werd deze gedachte bestreden, aangezien zij vreesden, dat de Worlds Evangelical Alliance dan ge heel zou verdwijnen, terwijl zij bezwa ren opperden tegen de National Asso ciation of Evangelicals, die h.i. te veel polemisch is. Zij wensten de W.E.A. te handhaven. Een voorstel om een krach tige wereldorganisatie te stichten, waar in de nationale associaties zouden wor den opgenomen, kon geen meerderheid verkrijgen. De voorzitter der conferentie, Sir Arthur Smith, wees er nog eens nadruk kelijk op, dat elke nationale groep vol komen zelfstandigheid dient te genieten en geen dwang inzake de organisatievorm diende te worden opgelegd. De bestaande groepen kunnen blijven bestaan, doch Advertentie) Vole lijders aan Bhenmatische Pijn zitten zichzelf in de weg. En bun pijn maakt ae ook tot plaag van hun omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neerzitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en irgewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloeds omloop te ontwikkelen, waardoor voor komen wordt dat pijnverwekkende zu ren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak worden van Uw pijn cn ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. „Denk erom", had Bram 's morgens nog ge zegd, „denk erom, we moeten heel rustig en heel voorzichtig roeien; zonder te plassen". En gedachtig aan deze woorden, hanteerde Kees zijn riem alsof hij elk ogenblik kon bre ken. Langzaam liet hij hem telkens in het wa ter zakken en haalde hem rustig, zonder rukken, naau z«ch toe. Al gauw waren ze het haventje uit, wat ze konden merken aan het schommelen van hun vaartuigje. Het bleek, dat er een nogal stevige bries stond, die de jongens de regen met kracht in het gezicht blies. Zwijgend roeiden ze voort. Bart hield met vaste hand het roer omkneld en tuurde inge spannen naar de duinkant. „Recht op dat klei ne lichtje aan", was Brams instructie geweest. Dat is een bunker op het eind van de boule vard- Dan kan het niet missen". Nu moesten ze ongeveer in de buurt van de „bomvrije" zijn, en ginds, schuin vooruit, lag Grand Hotel Brittannia. En daar, precies op zij, daar moest ergens Badhuisstraat no 27 wezen. Daar zouden ze nu zitten: vader en moeder, oom Dirk en tante Nel, grote Nel en de kleine Nel en Rinie. De kleintjes lagen nu vast en ze ker al onder de wol. Het; leek Bart eeuwen ge leden, dat hij voor het laatst om de hoek Bart voelde hoe zijn adem hem in de keel stokte. Brams handen omknelden de zijne en deden het roer een scherpe zwaai naar de walkant ma ken. Inktzwarte duisternis. Onafgebroken plensde de regen in 't water. In dodelijke spanning zaten de jongens bijeen. Tuurden naar links, vanwaar ze nu duidelijk stemmen hoorden, boven het ge- tuf van een motorbootje uit. door Aleid van Rhijn „Roeien!", fluisterde Bram opeens. „Roeien, zo hard als je kunt! Ik zal wel sturen." Bart struikelde over Brams knieën, toen hij zich haastig naar de riemen wilde begeven. Met een smak kwam zijn hoofd tegen de scherpe rand van de boot aan. -Een snijdende pijn be nam hem zowat de adem. Een vuurrood de deur in de huiskamer gekeken had. Zouden hit briUje iïtó MiS«f'zouden8 ^^^zUn^en. Maat, bes^endjlat to Plotseling voelde Bart een hand op zijn arm. „Pas op! Een boot!" Hoofdstuk VIII Zal de tocht mislukken? Het was Bram, die de motorboot het eerst ge hoord had. i op aan kwam en dat hij nu vechten moest voor zijn vrijheid er misschien wel voor zijn leven, streed hij met al de kracht die in hem was, tegen de opkomende flauwte. Hij beet zijn lippen tot bloedens toe stuk, balde zijn vuisten, werkte zich overeind en greep naar de riem, die Kees hem toestak. En terwijl een hevige angst zich van hem mees ter maakte, trok hij als razend aan zijn riem „Niet plonsen!", fluisterde Kees hem hees in de oren. „Ze kunnen ons zo horen!" Langzaam bijtrekkend nu uit zijn halve ver doving, spande Bart zich met alle krachten, die in hem waren in, zijn hoofd koel te houden en trok vlug maar voorzichtig. Welke kant ze nu opgingen, besefte hij niet. Maar Bram had gezegd dat ze roeien' moesten. Zo hard ze konden. En dat zou hij doen. Uit alle macht. De boot schommelde nu minder hevig. Het leek wel of ze in kalmer water waren ge komen. Hij trachtte de duisternis te doorboren, maar behalve wat sterretjes, die voor zijn ogen schoten, was alles zo zwart als de nacht. „Riemen in!", kwam opeens de zachte stem van Bram en op hetzelfde ogenblik legden de beide jongens hun riemen voorzichtig en geluidloos binnenboord. Tegelijkertijd voelden ze hoe iets langs de boot schuurde en toen Kees zijn handen uitstak, voelde hij de glibberige, met groen mos begroeide paal tjes van een pier. Ze lagen dus onder de wal. Waarvoor? Veel tijd om na te denken was er even wel niet, want opeens straalde een brede licht bundel over zee. Hij kwam vanuit de richting, waar ze zo even stemmen hadden gehoord. Met een grote zwaai zwenkte het licht over de woelige zee. Soms bleef het even rusten op een bepaalde plek, om dan weer zijn wijde boog te vervolgen. Intuï tief trokken de jongens hun boot schuin achter de palen, zodat zij, toen een ogenblik later het licht hun kant uitkwam, vrijwel onzichtbaar wa ren. Langzaam streek de bundel langs de bou levard Duidelijk, alsof het klaarlichte dag was, zagen ze de „bomvrije", op nog geen honderd meter afstand. Meer en meer naderde het licht. (Wordt vervolgd). zij" zullen moeien komen tot een inter nationale samenwerking, die ook effect sorleert. Tenslotte is besloten pen wereldwijde „fellowship" van rechtzinnige Protes tanten te stichten. De Scandinaviërs, n toch een zekere vorm van een organisatie meenden te zien, stemden tegen. Een voorstel van Franse zijde, om een commissie te benoemen, die later met concrete voorstellen zou moeten komen, was vooraf verworpen Constitutie. Hierna begon de conferentie met be spreking van de Constitutie van de „fellowship", waarin allereerst worün uitgesproken, dat een eenstemmig ge tuigenis van alle Christ-gelovigen nood zakelijk is ter oplossing van de wereld problemen. Het doel is de genrenschap alle orthodoxe Protestanten te zoeken en te bevorderen, met als taan de verbreiding van het Evangelie en voorzover mogelijk een eenstemmig handelen op verschillende levenster reinen. Afgewezen wordt de gemeen schap met ongelovigen en hen, die on- ouw aan het Evangelie zijn. Tevens wordt in de Constitutie uitge sproken, dat de nationale afdelingen ol groepen in de „fellowship" voiledigi zelfstandigheid zullen hebben en di „fellowship" op de bres zal staan voo dc verdediging van de Christelijke vrij held en bijstand zal bieden aan zwakke .eiijke groepen, welke hulp hebben. Lid van de „fellowship" kunnen zijn afdelingen of groepen, die gevormd kunnen worden door kerkgemeenschap pen, verenigingen en zelistandige per sonen. Aangenomen werd een amende ment, waarin is vastgelegd, dat de tegenwoordigende gemeenschappen, in de nationale afdelingen of groepen elk jaar opnieuw de geloofsbasis dienen te onderschrijven, teneinde king van het getuigenis der „fellowship" te voorkomen. De conferentie is gisteren nog niet gereed gekomen met de behandeling van de gehele Constitutie, waarn-i nog de Geloofsbasis moet worden gesteld en de naam van de „fellowship" moet worden bepaald. Men hoopte van daag deze arbeid te voltooien. Teven moet dan nog een bestuur worden ge kozen uit de vertegenwoordigde lande lijke groepen. ZWITSALETTEN? i;; DE ANTI-PIJN TABLETTEN - ...iiiiiiiii'ii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniillffli g Het lied der aethergolveiYL DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 |Ber HILVERSUM I. 402 m. Adl AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8. 9 00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.! 10.30 Dc Antwoordman. 10 45 Gra Voor de kleuters 11.00 Radio Philha orkest 11.45 „Een avontuurlijke naar de Stille Zuidzee", causerie. 12.00 Gi muziek. 12 38 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Mi delingen. 1.20 Orgelconcert. 1.45 „U kui geloven of niet". 1-50 Gram. 2.10 A mentsmuziek. 3 00 Voor de zieken. 4.00 Pi menade orkest en solisten. 5.00 Muziekcoi cours te Kcrkrade. 5.35 Wereldjamboree. 5.' Gram. 5.50 Regeringsuitzending: H M. Lau| man: „In vogelvlucht over Nieuw- 6.00 Nieuws. 6-15 Sport. 6 30 Lichte 6.55 „Een bezoek aan de marinewerf Niei wediep. 7.05 „60 Kaarsen voor M 7,25. Gram. 7,40 „Reist per worst", ÓoO Nieuws. 8.05 „Salzbuvger Festspieli „Idon eneo", opera. 10.15 „Velasques en Venus", hoorspel. 10.25 Gram, (intermezzi Gesproken brief uit Londen). 11.00 N 11.15 Sport. 11.30—12.00 Gram. HILVERSUM I. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 715 Ochtendgymi 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8 00 N 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgei 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de ziekei 12 03 Gram. 1233 Gram. 12.55 Zona 'ijzer 1.20 :eital. NCRV: 2 00 Pr( orkest en solist. 2.45 Voor de vri ram. 4 00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5 00 Vo Jeugd 5.30 Salon orkest. 6.00 Verzi ■ogramma. 6.30 „Naar de toekomstige •Ijfsorganisatie", causerie. 6.45 Leger Hetls muziek. 7.00 Nieuws. 7.15 Levensvr; illerlei aard en pastoraal antwoord. Muzikale causerie. 7 40 Radiokrant, fieuws. 8.05 Gram. 8 45 „De nieuwste •eld", causerie. 9.00 Sopraan en piano. \musementsmuziek. 10 15 Buitenlands o :icht. 10.35 Gram. 10.45 Avondoverdenk :i.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 12.00 Volksdansen. 1220 Voor de boer 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 Nieuws. Mededelingen. 1.20 Film. 1.55 Sport. Lichte muziek. 2 15 Reportage. 3.00 Gr! 3.15 Hoorspel. 3 45 Gram. 4.15 Wet< pelijke causerie. 4.45 Causerie. 5.00 6.00 Nieuws 6.15 Sport. 6.20 Ma uziek. 7.00 „Talk yourself c this". 7.30 Zangrecital. 8 00 Gev. prog: Twintig vragen. 9.00 Nieuws. 9.15 Cal 9 30 Clavocimbel ensemble. 10.30 Ho< 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programn 1500 en 247 m. 12.00 Volksdansen. 12.20 Zang en pldC-J 12.30 Voor de arbeiders, 12.55 Orgelspel. Voor de jeugd. 1.45 Voor de kinder Orkestconcert. 3.00 Lichte muziek. 315 iJL'^ Orgelspel. 6.15PC (Advertentie) progr. 6.45 Hoorspel. 7 00 Niern 7.30 Verzoekprogr. 8.00 Hoorspel. 8.30 AmiTY mentsmuziek. 9.00 Gev. progr. 10.00 Nieu Jj' 10.15 Oude dansmuziek. 11.00 Voordra 11.15 Orgelspel. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram. 12.40 Gram. 100 Nieuws I 1.45 2.00, 2.30, en 3.00 Gram. 3.30 Inslr ku let. 4.00 Lichte muziek. 4.30 Gram. 4.35 Gf r 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.15 Voor de i ren. 6.15 Gram. 6.30 Voor de soldater Nieuws 7.30 Zang en piano. 7.50 Causi 8.05 Verzoekprogr. 9 00 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10.15 Moderne kar 1100 Nieuws. 11.05 en 11.30—12.00 Gram BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws. 1.10, 1.30, I 3.00 4.00. 4.30. 5 10, 6.30. en 7.30 Gram '<])e Nie -

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2