llietuue £riJts tfft GTtmronl IN BAD ISCHL 't Kampeerdersleren niets voor de Amerikanen Washington wijst Russisch vredesgebaar af Oude notaris op geheimzinnig jacht verdwenen Wist U tCectcic WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: TeL 20403. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIkN: 0.18 per millimeter (Bü contract belangryke korting) Twee en dertigste jaargang No 929S Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi Is thtiltun mgn 6trt in tcoljrnspecr INTERNATIONAAL VOGELPARK^ Vn/ek in de wereldt ALPHEN A/D RIJN Vanaf 4 t/m. 18 Aug. dagelijks vanaf 20 u. DE 17.000 padvinders, die de zevende wereldjamboree in Bad Ischl (Oostenrijk) bijwonen, moesten gisteravond hals over kop naar hun tenten vluchten in verband met een zwaar onweer, dat zich boven de plaats en omgeving ontlastte. Velen hunner groeven in allerijl greppels om de enorme hoeveelheden hemelwater buiten hun tenten te houden, hetgeen echter lang niet altijd gelukte. Maar padvinders laten zich door dergelijk ongerief niet terneerslaan Ik heb op mijn omzwervingen door de kanen hebben tentenstad ook een kijkje genomen bij de Amerikanen. Hun kamp wordt door de anderen enigszins spottend circus" genoemd. Amerikaans „circus" In hun kamp vindt men weinig var het genoeglijke, primitieve kampeerders- leven, dat men bij.de andere contingen ten aantreft. Alles wat zij hebben L pompeus en om het lelijke woordji te gebruiken een beetje schreeuwe rig. Met groot vertoon van poorten er vlaggemasten en veel helle kleuren heb ben zij van hun nederzetting weliswaar bezienswaardigheid gemaakt, is de vraag of wat hier gebeurt nog wel iets te maken heeft met kamperen. Zo zijn hun keukens uiterst modern in gericht. Ze begrijpen niet. dat de scouts uit Nederland en uit andere kleinere landen veel gelukkiger zijn met hun primitief comfort, zonder groot muziek corps, zonder kastjes voor dit en kastjes dat. En dan nog iets: de Ameri- Amerikaanse raket 210 km hoog Met een snelheid van ruim 6000 km per uur! Een Amerikaanse Vikingraket heeft Eisteren een hoogte bereikt van 210 km. etgeen een nieuw record vormt. De vijf ton zware raket bleef tien minuten i lucht en bereikte een snelheid van geveer 6.560 km per uur. Op 22 km ten Noorden van de lanceerinrichting kvuBm het gevaarte op de aarde terug. Frank Pace, de minister voor het Leger, woonde het afschieten van de raket bij. Dit ge beurde te White Sands (New Mexico). De proefneming was bedoeld om de juis te gesteldheid van de lucht op meer dar 80 km boven de aarde en de reactie var raketten te leren kennen, ter informatie 3or de Amerikaanse stafchefs. De grootste hoogte, die een enkelvou dige raket tot nog toe behaalde, was 162 kilometer. Dit geschiedde 17 December 1946 in White Sands bij proeven met omgebouwde Duitse V-2. Prins koos nummer 13 Alle auto's in Nederland krijgen zoals men weet binnen enkele jaren een nieuw nummerbord. Ook op de hofauto's worden de bordjes verhan gen. De borden voor deze wagens ver melden de letters AA plus een num mer. Als eerste was dezer dagen de auto van de Prins aan de beurt. Op verzoek van Prins Bernhard kreeg deze het nummerAA-13. Met vuur gespeeld: drie gezinnen dakloos Felle brand op Brabantse boerderij Drie kleine gezinnen werden gisteren te Oostappen in de gemeente Asten (N.- B.) dakloos doordat vier kinderen met vuur hadden gespeeld. De brand ontstond in een strooien schuur en aangewakkerd door de felle wind sloeg het vuur binnen enkele minuten over op een grote schuur van de weduwe E. Berkers, ongeveer 60 meter verder gelegen. Vandaar sprongen vestjes, hoofddeksels, broeken, jasjes en J?6 ^Jan?.men Yeer °ver op de kaPitale hemden in lelüke felle kleuren met boerderij van de weduwe en op de daar- allerlei insignes en etiquettes te dragen en ze kijken je dan aan of ze zeggen willen: „Nou, zie ik er niet aardig uit zo?" Een andere opvallende groep in het jamboree-kamp is die van de Duitsers. Er zijn twee versohillende soorten Duitse padvinders. Men heeft de Christe lijke en de neutrale groepen. De Christe lijke verkenners voelen er niets voor ook maar enigszins op de vroegere Hitlerjugend te lijken. Zij zingen wel, maar niet zo kort, zo soldaatachtig als de neutrale groepen. Bij de laatsten schijnt dit systeem nogal in de smaak te vallen. Niettemin zijn zij concrete kampeerders, al her innert het militaristische in hun houding onvermijdelijk aan de Nazi-jeugd. Men heeft me verzekerd, dat de Duitse pad bij staande houten noodwoning landbouwer J. Stevens. Tien minuten later was het grote complex gebouwen één vuurzee waartegen de brandweer niets kon beginnen omdat zij het water over een afstand van 800 meter moest aanvoeren uit de Vlierdense Aa. Toege schoten boeren en padvinders konden de inboedel nog grotendeels redden, doch alle landbouwmachines en de hooioogsten gingen verloren. Alles was verzekerd. Een oude boer redde op het nippertje een van de kinderen die de brand oorzaakt hadden. Op hun beurt tonen -'-v; Op de Wereld Jamboree bloeit een levendige ruilhandel in nationale attributen. Hier probeert de Tilbur- genaar Harry Wittens een paar klompen te slijten aan een broeder- verkenner uit Kameroen. vindersbeweging echter niets liever wil dan zich in haar ideeën aan te sluiten bij de Westerse opvattingen. Indianen op klompen Grote belangstelling genieten ook de ier Indianen met hun verentooi. Ze orden om de haverklap gefotografeerd. grote interesse voor de Nederlandse klompen en er is al menig scalpeermesje vooi een paar houten voetbe kleedsels geruild. Trou wens de klompen die de Nederlanders hebben meegenomen zijn ook bij de andere groepen zeer intrek. Men kan zelfs zeggen, dat de traditio-' nele „klompenkoorts' hier in alle hevigheid woedt, maar het i: Nederlanders verboden geld te vragen voor spullen. De ruilhandel echter viert hoogtij er is zelfs een bepaalde koers voor de verschil lende artikelen. Hopman C. D. Godefroy uit Rot terdam zei, dat zijn jon gens nogal kwaad v. op Roeltje die het waagde om zijn klompen te rui len voor zo'n doodge woon Zwitsers petje. Dat is een vorm van markt- bederven vonden zij, ~v~j| want klompen zijn veel •iSvmeer waard. Onlangs hebben de Nederlanders bekijks gehad van Pakistanse Prinses, die haar echtgenoot, Prins Ali Janab Major moud Abbas, de leider van het Pakistanse kamp kwam opzoeken. Geen behoefte aan bespreking pact van vijf „Laat het Kremlin eerst eens de verplichtingen van het Handvest nakomen" PRIMAIR is en blijft, of Rusland bereid is in het kader der Verenigde Naties met de overgrote meerderheid der vredelievende naties mede je werken om het periodieke uitbreken van geweld of een nieuw wereld- :onflict te voorkomen. Rusland zal dit moeten bewijzen door daden, die i-oor de hand liggen en door ieder weldenkend mens kunnen worden ipgesomd. saboteren, dan aan een nieuw pact met de grote mogendheden, aldus In de plaats daarvan heeft de Sowjet- nie een zgn. vredescampagne ontketend, estaande uit een vreemde mengeling beschuldigingen aan het Westen en nderzijds vredelievende betuigingen, die haar eigen handelingen bijna dage- )ks worden weersproken. Aldus de reactie van een zegsman van te Nederlandse departement van Bui- inlandse Zaken op de boodschap van de lussische president Sjvernik aan presi- ent Truman, waarin werd voorgesteld in vijfmogendhedenverdrag te sluiten :r versterking van de vrede. Ook in andere Westerse landen is het oorstel met zeer gemengde gevoelens ntvangen, zodat men in feite kan spre- in een afwijzing van de Russische enkbeelden. Amerika zelf betitelt het voorstel ls een propaganda-stunt, gelijk wij isteren reeds konden melden. lcDermott, een officiële woordvoer- er van het State Department heeft ezegd, dat het Kremlin dermate te- ort geschoten is in het nakomen an zijn verplichtingen, dat de we- eld het vertrouwen in de achting an de Sowjet-Unie voor verdragen eeft verloren. Eerst moet het ver touwen in het woord der Russen 'orden hersteld door het nakomen an reeds bestaande verplichtingen. bestaat meer behoefte aan het akomen van het Handvest der Ver- nigde Naties en andere verplich- ingen, die het Kremlin probeert te verklaarde McDermott. Londen heeft het Russische voorstel „koel en onverschillig" beschouwd. Het brengt, zo meent men, geen wijziging in de toestand. „Wij hebben dit al eens meer gehoord" was de commentaar. Parijs meent, dat er geen behoefte aan een vijfmogendhedenvredespact bestaat, daar zoiets verwezenlijkt dient te worden binnen de Verenigde Naties. Het Hand vest staat gelijk met een vredespact tus sen alle landen, die het ondertekend hebben. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken noemde het Rus sische voorstel de jongste spruit van de tactiek, welke er op gericht is. Rusland de overheersing over de gehele wereld te bezorgen. In Brussel was men nog aan het studeren op het voorstel. Men gaf voorlopig slechts uiting aan „verbazing". Gevangene sprong ge boeid door ruit Een man die gisteren door de Amster damse rechtbank tot 2tfc jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is enkele mi nuten daarna geboeid en wel door een ruit van het arrestantenlokaal gespron gen. Hij rukte met wilde halen het kip pengaas. dat voor het venster was aan gebracht. weg. sprong vervolgens, be reikte zo de binnenplaats en stormde de keuken van de concierge binnen. Diens vrouw had op hetzelfde ogenblik de si tuatie overzien, zij vloog naar de bui tendeur en deed deze op slot. Een wacht- loper van de rijkspolitie greep de vast gelopen vluchteling in de kraag. „Inbraak" Een dezer nachten is er in het Engelse kamp een inbraak gepleegd, die ging echter niet gepaard met geweldpleging; het was alleen maar een aardigheidje van oubaas Scheepmaker van het Neder landse contingent, die niet kon hebben, dat de Engelsen de Nederlanders na- aapten. Zy hadden n.I. óók van dennen molen gemaakt en dat wa< oubaas Scheepmaker aanleiding oir de Engelse molen een bord te hangen met het opschrift: „Made in Holland". Gelukkig vatten de Engelsen dit grapje nogal sportief op, want zij lieten het bord rustig een poosje hangen. Ondertussen is op het jamboree-terrein thans meer orde gekomen. Er zijn hele straten gevormd en „stadswijken", die af gescheiden zijn met touwen en balken. Ieder kamp is een bezienswaardigheid op zichzelf en de padvinders en verkenners uit de verschillende landen gaan vaak bij elkaar op bezoek. Dat is ook de bedoeling de jamboree: internationale vriend schap te leggen tussen de jongens. En de gebarentaal, die internationaal is, schiet de jongens te hulp als zü elkaar iets duidelijk willen maken. De Jordaanse minister van Binnen landse Zaken, Said Pasja El Moefti, ls per vliegtuig naar Genève vertrokken besprekingen met Emir Talal, wiens 16-jarige zoon de vermoorde Koning Ab- doellah zal opvolgen. Zoals men weet volgt niet Emir Talal de Koning op, om dat hij lijdende ls aan een geestehjke afwijking. „Je zult groot nieuws over mij lezen" Stortte zich waarschijnlijk onder invloed van kleermaker in een avontuur T~\E MAASTRICHTSE notaris Q., 74 jaar oud, is sedert 18 Juli spoorloos -L' verdwenen. Op die datum is hij te Oostende in België aan boord gegaan van een geheimzinnig jacht dat de vlag van Liberia voert. Onder zijn cliënten in Limburg heerst grote ongerustheid over de aan zijn beheer toevertrouwde gelden. Daar de notaris wordt verdacht van deviezen- smokkel, heeft de politie zijn opsporing verzocht. De vrees is niet ongegrond, dat de oude heer zich ondanks zün hoge leeftijd in een avontuur heeft gestort onder in vloed van de kleermaker L., meldt de Vkrt. Het staat vast dat deze man die-ns zoon zich in het gezelschap van notaris bevinden. De politie heeft hun opsporing verzocht. Door L. senior geraakte de notaris indertijd verwikkeld in qen nogal duistere West-Indische emigratie affaire die onder de naam „Particu lier Initiatief" veel stof heeft doen opwaaien. Notaris Q. schijnt deze zaak veel geld te hebben loren. Fantast en avonturier De oude L. staat bekend als st en avonturier. Hü kleedt zich graag in het zwart om de schijn te wekken dat hü iets met de geestelijke stand te maken zou hebben. Het is niet bekend of de notaris, die zeer vermogend is, inderdaad aan zün beheer toevertrouwde gelden heeft mee genomen. Verscheidene relaties van de notaris hebben de laatste tüd nogal vreemde ervaringen met hem opgedaan zo meldt het blad. Klachten bü de Ka mer van Toezicht over notarissen brach ten aan het licht dat de heer Q. de belangen van zyn cliënten niet behar tigde zoals het een goed notaris betaamt. Zün onkostenrekeningen waren buiten sporig hoog, doch de Kamer vond geen aanleiding tegen hem op te treden. Enige tijd geleden heeft notaris Q. tegen een vriend gezegd: „Binnen kort zal je groot nieuws over mij in de kranten lezen". De politie vraagt zich af of deze uitlating al iets met zijn komende verdwijning te maken had. Chinese muur (1600 km) wordt met bomen omringd Radio-Peking heeft bekend ge maakt, dat de grote Chinese muur zal worden omringd door een bomenrij van 1600 km lengte. Deze bomen zullen het zand van de Gobi-woestijn moeten vasthouden en moeten verhinderen, dat dit zand overwaait naar de Noordwestelijke provincies van China. Radio-Peking voegde eraan toe, dat de eerste aanplantingen in het voorjaar hadden plaats gehad. Men is niet te weten gekomen of het Liberiaanse jacht door de oude heer werd gekocht of gecharterd. Wel is ont dekt dat aan boord twee auto's zün in geladen. Vermoedelük hebben ook de vrouw van de notaris en zün huishoud ster zich ingescheept. Naar de verblyf- plaats van de vrouwen wordt thans gezocht, evenals naar die van het 16- jarig dochtertje van de huishoudster. Krantenpapier zal nog schaars blijven De schaarste aan krantenpapier in het Westen zal voorlopig yoortduren, aldus heeft een commissie van zes leden (w.o. Nederland) van de internationale grond- stoffenconferenlie te Washington mee gedeeld. Er worden thans fundamenten gelegd voor een poging om te komen tot een stelsel van vrijwillige internatio nale toewijzingen. Een definitief besluit is nog niet genomen. i padvinderskamp, waar 15.000 jongens bijeen zijn, zoals nu het geval is op de Jamboree te Bad lschl, moet scherp acht gege- worden op de reinheid. Daar mankeert het dan ook niet aan. zoals deze foto van de „douches" aantoont. Drie ouden van dagen neergeslagen Ernstige roofoverval in de Purmer In de afgelopen nacht om half een zijn drie bejaarde mensen het slachtoffer geworden van een ernstige roofoverval. Aan de Oosterweg in de Purmer (ge meente Monnikendam) woonden Jan van Laan. oud 79 jaar, Suzanne van Laan. oud 76 jaar en Nèeltje van Laan, oud 74 jaar. Deze oude mensen zijn zwaar mishandeld en daarna is alles wat zich in huis bevond overhoop gehaald. Neeltje, de minst gewonde, is het op een wijze die de politie-autoriteiten in verband met haar verwondingen nu nog verbaast, gelukt de aandacht v de buren te trekken. Dezen hebben tc.- stond alarm gemaakt. De drie slacht offers zijn in het ziekenhuis te Purmer- end opgenomen. De toestand van Jan is ernstig. De verwondingen moeten met een hard voorwerp zijn toegebracht. De rijkspolitie stelt een ernstig onderzoek in. Zij is er nog niet in geslaagd vast te stellen wat wordt vermist. Evenmin kon zij een volledige reconstructie van di levensgevaarlük. die van Suzanne zee: misdaad geven. Het buraeu van de stichting wel vaartsplan Nederlandse Antillen t€ Willemstad is gesloten. De pers op Curasao meldt dat de heer R. van Haarcn directeur van d< lands radio- en telefoondienst op de An tillen zal worden. Opzegging Brits-Egyptisch verdrag Londen verrast over Egypte's houding Zaak waarschijnlijk voor Veiligheidsraad Naar aanleiding van de mededeling van de Egyptische minister van Buiten lands Zaken, dat binnenkort het Brits- Egyptische verdrag van 1936 zal worden opgezegd en dat de deur voor onderhan delingen thans gesloten is, heeft men in officiële kringen te Londen verklaard verrast te zijn. Indien Egypte zijn plan nen doorzet, zal Engeland de zaak waar schijnlijk aan de Veiligheidsraad voor leggen. 'In het Brits-Egyptisch verdrag van 1936. dat Egypte nu wil opzeggen, is o.m. de aanwezigheid van Britse troepen in de Suezkanaal-zone en de rechten van Groot-Brittannië in -de Soedan vastge legd. Egypte wil. dat de Britse troepen het land verlaten en verder, dat de Soe dan bij Egypte komt. Redactie). vorige week heeft minister Morri- erop gewezen, dat een stabiele toe stand in het Midden-Oosten afhankelijk an vriendschappelijke betrekkingen tussen Londen en Cairo. Ook Nieuw-Zeeland heeft thans (als 11de lancli bij Egypte geprotesteerd tegen de belemmeringen van de scheep vaart door het Suez-kanaaL Schacht: In Indonesië moet harder gewerkt worden ..Devaluatie is j Na aan te bevelen" verblyf van vijf dagen in- De olie-onderhandelingen Stokes werd rondgeleid langs arbeiderswoningen te Abadan Perzisch protest tegen uitingen van een Brits consul DE BRITTEN nogmaals te overtuigen van de redelijkheid der Per- v-/ zische nationalisatiewensen hebben de Perzen de Britse minister Stokes en Trumans speciale adviseur, Harriman, gisterochtend rondgeleid langs de arbeiderswoningen van Abadan, waar personeel van de Brits- Perzische oliemaatschappij woont. Ook werd ondanks de grote hitte een bezoek gebracht aan het „tentendorp", waar 10.000 Perzische arbeiders met hun gezinnen wonen. hedenavond te houden bijeenkomst met de Britse delegatie zal wellicht het Per zische antwoord worden overhandigd. Voorts heeft de Perzische regering tij dens een speciale zitting besloten bij Engeland te protesteren tegen de uitla ting van de Britse consul-generaal. Capper, dat enige Perzen, onder wie be doelde Hoessein Makki. gevaarlijke ele menten zijn. die uit Abadan moeten den teruggetrokken, als voorwaarde het beginnen van besprekingen Teheran. Volgens het Perzische delegatielid Makki, die een redevoering voor talrijke arbeiders hield, zijn deze verstoken van de meest elementaire levensvoorwaarden. Ingrijpende hervormingen zijn volgens hem dan ook nodig om in de toekomst eer behoorlijke levensstandaard te verkrij gen. Na het bezoek vloog Harriman terug naar Teheran. Stokes zou vandaag pas terugkeren. Inmiddels heeft de Perzische oliecom missie gisteren op een speciale byeen- komst een brief van Stokes bestudeerd, rin deze een algemene uiteenzetting zijn standpunt heeft gegeven. Op de DAT 40 Zuid-Afrikaanders tijdens de tentoonstelling „Zij hebben het gemaakt" te Enschedé (21 Aug. tot 1 Sept.) een „Braaivleis-aand" houden, waar vlees in. het spit wordt gebraden. DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in Juli steeg van bijna 1-563-000 tot 1-571-000 en het aantal aangeslotenen op de radiodistributie in Juni daalde van 478.300 tot 477.500. DAT in Den Up (N.-H.) voor het eerst sinds enkele maanden weer pseudo- •ogelpest is geconstateerd en bij W. de Boer en de wed- A. Wals resp. 120 en 110 kippen moesten worden vernietigd- DAT Ged. Staten van Gelderland hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van de raad van Ede om een garantie van f90.000 te verlenen voor de bouw van een Prot.-Chr. streekzieken huis in Bennekom. waarvoor Wagenin- gen de garantie weigerde. DAT in Kerkrade tydens een hevige rukwind een bioscooptent is ingestort en de concourstent, waar een Frans corps concerteerde, een lichte paniek ontstond, doch zich geen ongelukken voordeden. DAT de veilingvereniging Zuid-Beve land te Goes een pool van goudreinetten Jonathans zal vormen om de afzet te verspreiden. DAT mr J. Bentfort van Valkenburg, rechter in de Dordtse reohtbank, 66 jaar oud tydens zijn vacantie in Bennekom is overleden. DAT het Tweede-Kamerlid Nederhórst (PvdA) aan minister Lieftinck schrifte lijk heeft verzocht het centrale produc tieplan voor 1951 spoedig te publiceren. DAT het Tweede-Kamerlid Ruys de Beerenbrouck <KVP) aan minister In 't Veld schriftelijk vragen heeft gesteld over beweerde ergerlijke toestanden in het barakkenkamp te IJsselstein bij Venray (L.). DAT 800 entomologen (insectekundi- gen) uit 40 landen van 17 tot 24 Aug. in Amsterdam deelnemen aan een con gres waarvan prof. dr D. J. Kuenen uit Leiden voorzitter is. DAT in Zeeland nu een derde deel van de bevolking (72.000 personen) is onder zocht op t.b.c. en in de thans afgewerkte streken 25 pet weigerde zich te laten doorlichten. DAT dr P. C. Gugelot als directeur van het Ned. sanatorium te Davos (Zwit serland) wordt opgevolgd door dr W. C. J. B. Hulscher, thans eerste geneesheer van Berg en Bosch te Biltihoven. DAT de douane te Nispen (N.-B.) na de arrestatie v»n twee Belgische vee smokkelaars thans nog een Belg alsmede de landbouwer J. v. S. te Nispen en de expediteur W. P. M. uit Roosendaal heeft gegre.ten. DAT de belangen van het toenemend aantal Zeeuwse bloembollentelers thans worden behartigd door de Zeeuwse Groentekwekers Ver. en het groene product dit jaar vermoedelijk direct na de oogst zal worden verkocht om in Lisse geveild te worden. DAT tegen de 48-jarige Utrechtse ingenieur E. A. J. H. N. die een onjuiste vermogensaangifte had gedaan en 67 Amerikaanse effecten verduisterde waar over hü het beheer voerde voor de Utrechtse rechtbank 9 mnd. is geëist. DAT de A'damse politie op jacht is naar een „geveltoerist", die de hoofd dader is van een inbraak by de N.V. Noordmetaal te A'dam en drie mede daders reeds zün gearresteerd doch de buit (f 10.000 aan metalen) nog niet werd achterhaald. DAT bij de Z.-O. polder thans een drijvende asfaltfabriek van 67 by 14 meter in gebruik is genomen, waardoor de fabricatie van zinkstukken voor de dijkwerken sterk is bespoedigd. DAT 350 man van het regiment Betuwe (lichte luchtdoelartillerie) te Bussum waarschynlijk zullen deelnemen aan oefeningen in Duitsland en het gehele regiment in October naar Laren ver huist. DAT men van 11 tot 22 September ook in Goes (na Delft en Den Haag) de bloemetjes buiten zal zetten en o.a. een wondertuin wordt ingericht Gisteren arriveerden met de Sibajak te Rotterdam begeleid door hun grootmoeder, mevr. A. M. T. Hooper, de kinderen van kapitein Westerling, die sinds diens illegaal optreden in Indonesië werden vastgehouden. Het zijn Johnny T. en Cel ia Fourier, re-- pectievelijk 6 en 3 jaar oud. donesië heeft ook dr Schacht als zyn oordeel uitgesproken dat Indonesië ,mehr arbeite" moet (Hetzelfde middel s al maandenlang door Soekarno en an deren aangeprezen, maar tevergeefs.) Schacht zeide, dat hij tegen devaluatie Hij gelooft niet dat een weloverwogen wijziging van de wisselkoers een redelijk effect zal opleveren. Door een devaluatie gaat de productie niet omhoog en wordt de prikkel om te sparen kleiner. Zij vormt een hinderpaal voor een individuele eco nomische ordening. Hij wees er op. dat de Duitse valuta stabiel bleef, zolang hij verantwoordelijk was voor het geld stelsel. Deze verklaring was een antwoord op geruchten, dat Indonesië op zyn advies ;n nieuwe geldzuivering of devalua- Dr W. C. J. B. Hulscher, eerste ge neesheer van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, die per 1 Sep tember a s. dr P. C. Gugelot zal op volgen als directeur van het Neder lands Sanatorium te Davos (Zwitser land). Auto met roomijs in brand Door een te korte uitlaatpyp raakte Maandagavond op de Velserweg te Am sterdam de vloer van een vrachtauto met roomys in brand. De vlammen sloegen de cabine en de chauffeur moest uit de wagen springen. Hij wist het vuur een paar emmers water te blussen. De lading roomys, die een waarde had 500 gulden, sijpelde na het brandje in dunne straaltjes uit de laadbak Meisje bij botsing met bromfiets gedood Kleuter in sloot verdronken De 20-jarige mej. J. van V. uit Roo sendaal is gisteravond op de Kruisstr. halverwege haar woonplaats en 't grens dorp Nispen met haar bromfiets tegen vrachtauto van de firma Loos uit Nispen gereden. Zij was op slag dood. Het byna tweejarig zoontje van het echtpaar Weverwyk in Haarzuilen (U:) bij de ouderlyke woning in een sloot geraakt en verdronken. Advettentie LICHT KRACHT NEON LEIDEN APELDOORN WEERBERICHT Nieuwe depressie in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond enkele opklarin gen. daarna overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tydelyk regen. Matige, af en toe vrij krachtige wind, aanvanke- lyk uit Oostelijke richtin gen. later weer draaiend naar Zuid of Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Opgemaakt om 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag: Zon 5.12 tot 20.18 uur; Maan 13.00 tot 22.05 uur. Op 10 Augus tus EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1