Jlioutue |Tcilisci)c (Courant Vrijwilligers hadden onrechtmatig Nederlandse troepen naar Korea met onbruikbare uitrusting r massa's goederen in bezit Middelburg is van tachtig raddraaiers verlost Ook Regering wil niet tornen aan de persvrijheid wist r Belhamels 'n BRIL OF ZONNEBRIL DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 929S Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Stantvasticfj ghebleoea tnyn htrl in tcgljenspoet" Dubbele slag voor de Tuinbouw Wat inspectie aan het licht bracht (Van onze oorlogsverslaggever Alfred van Sprang) Tokio, eind Juli BIJ EEN plotselinge inspectie van kisten en plunjezakken van leden van het Nederlandse bataljon in Korea is een grote voorraad rijks goederen te voorschijn gekomen, die men onrechtmatig in zijn bezit had. In verband met het naderende vertrek van het oorspronkelijke bataljon op 29 Augustus met het Amerikaanse troepenschip General McRae is de uitrustingsofficier naar de achterhoede in Chungju gegaan om de daar opgeslagen bagage eens aan een onderzoek te onderwerpen. Het resul taat was alleszins de moeite waard. Een belangrijke partij aan de Nederlandse staat toebehorende goederen kon achterhaald worden. IMEI fen iek Er waren militairen, die vier plunje- takken propvol met uitrusting bezaten. Sommigen beschikten over ettelijke splinternieuwe uniformen, regenjassen laarzen en andere kledingstukken. Ei kwamen bontjassen en speciale chauf- feursjassen tevoorschijn die men in de wintermaanden zelfs nooit gezien had. Verder: geweren, handgranaten, radio materiaal, blikken crapefruitsap en vele andere voorwerpen. In één plunjezak trof men een boor aan, die de pioniers al maanden kwijt waren. En in een dere was zelfs een complete bazooka (anti-tankwapen) opgeborgen. Men heeft niet alles meer kunnen achterhalen. In de loop van het jaar zijn namelijk al tientallen pakketten naar huis gestuurd. Niet alles gestolen Nu zijn niet al deze goederen ge stolen. Veel ervan is door één of an dere instantie verstrekt. Een ander deel heeft men ergens gevonden. Maar dat neemt allemaal niet weg dat men het onrechtmatig in zijn bezit had. De inspectie zelf heeft echter heel wat stof doen opwaaien daar ze niet in het bijzijn van de betrokkenen heeft plaats gehad. Terecht was men het meest ont stemd over het feit, dat de kisten en zakken bruutweg opengebroken zijn. Een dergelijke manier van inspecteren is natuurlijk nimmer goed te praten. Er zijn echter weinig officiële protesten in gediend daar uit practisch elk stuk ba gage wel iets ontoelaatbaars tevoorschijn gekomen is, inclusief uit de bagage van officieren. 100 Ton voedsel Een andere verrassing heeft het batal jon beleefd met de aankomst van vier- en-twintig hoogopgeladen vrachtauto's met levensmiddelen uit Poesan. Het bleek bijna 100 ton voedsel van Neder lands fabrikaat te zijn. dat het bataljon Indertijd zelf had meegebracht. Het was echter in Poesan achterge bleven daar het uiteraard onmogelijk was een eigen fourage in stand te hou den. zoals men in Nederland blijkbaar gedacht had. Deze levensmiddelen zijn nu ineens weer tevoorschijn gekomen en liggen in twee grote tenten in Chungju te wachten op hun bestemming. Er is onder meer suiker, koffie, thee, melk in blik, kaas, ham, margarine en een flinke partij biscuits. Een deel van de artikelen is echter al bedorven. Ook zijn er zestig zak ken rijst bij, die sporen van bederf beginnen te vertonen. Het staat nog niet vast wat er met deze goederen gedaan zal worden. Maar In ieder geval hoeft men voorlopig niet meer allerlei minder aantrekkelijke ar tikelen van de Amerikaanse rantsoenen met de bevolking te gaan ruilen om weer eens een keertje rijst te kunnen eten. Onbruikbare uitrusting Ondanks het feit dat de Neder landse troepen in Korea al van het begin op Amerikaanse wijze uitge rust zijn, blijven er steeds weer Nederlandse vrijwilligers met een complete, onbruikbare uitrusting komen. „Het is gewoon krankzinnig zoals men in Den Haag te werk gaat.." gaf een van de officieren van de laatste groep aflossers te kennen. Het vlaggenincident Aandrang van Indonesië op de regering? Over het neerhalen van de Nederlandse n Ambonnese vlag in het kamp te Woerden heeft het Tweede-Kamerlid Krol (C.H.) thans aan minister Van Maarseveen schriftelijk enkele vragen gesteld. De heer Krol vraagt o.a. in welk opzicht de Ambonnezcn in het woonoord inbreuk op de hun verleende gastvrijheid hadden gemaakt. Voorts in formeert hij of de opdracht om de vlag gen te strijken tevens van toepassing is op de andere Ambonnese kampen en of deze opdracht mede een gevolg is van aandrang van het Indonesische Hoge Commissariaat. Ook het Eerste Kamerlid Reyers (C.H.) heeft zoals men weet vragen over het vlaggenincident gesteld. Nog geen spoor van de vermiste toeriste Nog steeds zoeken de Oostenrijkse berggendarmerie en de reddingsdienst met honden naar de Nederlandse Johan na van der Linde die wordt vermist sinds zij op 27 Juli per kabelbaan de Bürkser- berg in Vorarlberg had bestegen. Er is nog geen spoor van haar gevonden. ting in ontvangst nemen. Practisch leder een wist uit krantenartikelen en brie ven dat men er in Korea niets aan zou hebben omdat men daar met Amerikaans materiaal uitgerust zou worden. Ook de fouriers waren daarvan op de hoogte. Maar de protesten van de betrokkenen leverden geen enkel resultaat op. „Orders zijn orders. We moeten ver strekken wat er op de kledinglijsten staat en daarmee uit..." was het com mentaar, „maar zodra u in Korea komt wordt alles toch op een grote hoop ge gooid en in brand gestoken". Volkomen overbodig Dat is gelukkig echter niet waar. Wel wordt echter alle Nederlandse uitrusting meteen ingenomen en ergens opgeslagen. Het is derhalve volkomen overbodig om alles mee te nemen. Een aantal vrijwil ligers heeft dat ingezien en heeft de uit rusting thuis in Nederland opgeborgen. Anderen hebben een minder gewenste methode toegepast en verschillende arti kelen voor het vertrek verkocht. Ook aan boord (waar nog meer uitrusting verstrekt is) hebben sommigen er zaken mee gedaan. Er is van de zijde van het Neder landse bataljon zelf in Korea en door de Liaisonstaf in Tokio verscheidene malen in brieven en rapporten aan de Generale Staf in Den Haag ver zocht om nieuwe transporten zonder de overbodige Nederlandse uitrusting te sturen. Maar als zovele andere verzoeken heeft men in Den Haag ook dit volkomen genegeerd. Tengevolge van het doordringen van Noord-Koreaanse troepen in het r trale gebied van Kaesong, vertrok de Westerse delegatie uit protest r, Tokio. Hier ziet men de schenders van de overeenkomst oprukken. Twee meisjes en een jongen verdronken Nog vier andere dodelijke ongelukken Het vijfjarige meisje A. Verhoef uit Schoonhoven was gistermorgen met en kele familieleden naar Lopik gegaan om een dagje op het strand aan de Lek door te brengen. Tegen de middag werd de kleine vermist. De gehele middag heeft men gedregd, maar zonder resultaat. Aangezien de kleding van de kleuter is gevonden, moet worden aangenomen dat het kind is verdronken. In het natuurbad te Renkum is gister middag de 5-j. Gerrit Schut uit Door- werth verdronken in een ondiepe vijver. De tienjarige Pieter B. is gisteravond te Rotterdam-Delfshaven spelend in de Voorhaven geraakt. Een kwartier later werd zijn lijk opgehaald. In de Jacob van Lennepstraat te Am sterdam raakte het 6-jarige meisje C. El. Joh. Lichter gistermiddag bekneld tussen een vrachtauto en de deur van een garage. Zij was op slag dood. De 51-jarige J. H. A. B. Heintjes, In specteur van de Raad van Arbeid te Rotterdam, overleed tijdens een fiets tocht in de omgeving van Luntercn aan een hartverlamming. Te Arnhem is de 52-j. vloerenlegger L. A. R. gisteren aan ae Klarendalseweg van een 7 meter hoog dak gevallen en overleden. De man was bezig met het doorzagen van daklatten. Plotseling bleef de zaag klemmen, maar toen de arbeider er aan rukte, brak de lat door en stortte R. naar beneden. Aan boord van de Reeuwjjk raakte gisteren te Amsterdam een havenarbei der met zijn hoofd tussen een balk van enkele duizenden kilo's en het luikhoofd van het ruim. Hij was op slag dood. Bij een botsing met een autobus te Ahlhorn in Duitsland liepen een Ned. automobilist, de houthandelaar C. Wijma uit Apeldoorn en mej. J. Noteboom uit Apeldoorn, die met hem meereisde, ern stige verwondingen op. Ook vier bus passagiers werden gewond. Koe sprong boven op auto: 2 personen gewond Twee Nederlandse gezinnen, die 's avonds ln hun auto's over de stille landwegen van West-Vlaanderen i België) reden, zagen bij het plaatsje Gits plotse ling vijf koeien op de weg lopen. De eerste auto kon de dieren ontwijken, doch de volgende, bestuurd door de heer A. Brouwers, kwam midden tussen de beesten terecht. Een der koeien schrok zo dat zij bovenop de auto sprong. Het voorste gedeelte en het dak van de wagen werden geheel ingedrukt en de ruiten werden verbrijzeld. De heer Brou wers en mej. R. Haagh liepen verwon dingen aan gezicht en handen op. Vijf Ncd. geleerden o.l.v. prof. H. A. Kramers uit Leiden voerden gisteren in Kjeller bij Oslo besprekingen over de vereenvoudiging van de Noors-Ned. sa menwerking bij het atoomonderzoek Philips-man bij vliegongeluk in Indonesië gedood Bij een sportvlucht met een Pipercub van de Djakartaanse vliegclub is de heer C. de Vries Jr van de Philips Fabricage Handelmaatschappij verongelukt. Het vliegtuig raakte verward in een hoog spanningsleiding, stortte neer en brandde uit. Kinderverlamming in meisjeskamp In een J.H.C.-meisjeskamp te Wapen veld in de geméente Heerde (Geld.) heeft zich een licht geval van kinderverlam ming voorgedaan. De patiënte is naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht en voor het kamp is een quarantaine inge steld. Reden tot ongerustheid is er echter niet. Grote oefening voor lichting 1950-11 De dienstplichtigen van de lichting 1950-11 zijn thans zo ver opgeleid dat zij in groter verband kunnen gaan oefenen. Van Maandag 13 tot en met Woensdag 22 Augustus zal de 31e gevechtsgroep waar bij zij ingedeeld zijn onder wisselende omstandigheden oefenen tegen andere onderdelen, o.a. de bataljons die thans voor herhalingsoefeningen in de leger plaats bij Oirschot verblijven. Op Donder dag 23 Augustus zal de 31e regiments gevechtsgroep defileren in Meppel. De lelletjes met de Ambonnezen Toen zij werden weggevoerd klonk af en toe een strijdlied HET VERTREK van de 80 raddraaiers bij de onlusten in Middelburg uit het kamp aan de Seisweg naar woonoorden in het Noorden des lands is zonder incidenten verlopen. Een correspondent van Trouw meldt, dat de Ambonnezen allen op het voorterrein van het kamp stonden en nu en dan een Ambon9 strijdlied zongen. Zij volgden echter stipt de bevelen van de Koninklijke Marechaussee en de rijkspolitie op. Eerst werd hun bagage in een speciaal gecharterde vrachtauto geladen en daarna namen zij plaats in gereed staande autobussen. Tegen twee uur vertrok de eerste bus onder escorte van de marechaussee. De Middelburgse bevolking toonde zich wei nig enthousiast, toen de grote touring cars door de straten reden. De Ambon nezen juichten, wuifden en speelden op hun banjo, doch niemand beantwoordde hun groet. Hun optreden van de laatste dagen is hiervan stellig de oorzaak. Nog wordt gemeld dat het Zondag avond zeer veel moeite kostte om dc nodige politieversterking te krijgen. In het begin van de nacht verscheen deze en Maandagochtend vijf uur werd hi kamp omsingeld. Incidenten deden zich daarbij niet voor. De tweehonderd maréchaussée en rijkspolitie namen pos ten in rondom het kamp. Zij waren uit gerukt met gevechtswagens, een radio wagen en een verzorgingswagen, er waren volkomen gevechtsklaar. Het kamp zelf werd, in tegenstelling tot vroegere berichten, niet bezet, zodat de 230 bewoners beperkte bewegingsvrijheid hadden. Het was de bedoeling, om zodra het transport van Ambonnezen andere kampen begonnen was, de singeling te beëindigen en de achter- Hamer en sikkel boven Priok Avondklok te Djakarta De procureur-generaal van Indonesië heeft aan Aneta medegedeeld, dat de deelnemers aan de aanval op de politie post te Tandjong Priok een rode vlag voerden, welke thans in zijn bezit is. Tevens zijn 50 arrestaties verricht. Vol gens Ass. Press hadden de deelnemers ■ode banden om de arm met hamer en sikkel en de vredesduif van Picasso. Van officiële zijde wordt thans onderzocht in hoeverre de aanval op Priok en de hand granaataanslag te Buitenzorg met elkaar verband houden. Naar aanleiding van in de Javapost verschenen artikel het communisme in Oost-Java geeft thans toe, dat er daar een beweging gaande is, die door het buitenland ge leid wordt. In Djakarta is thans een uitgaansver bod afgekondigd van zonsondergang tot opgang. Gemeld wordt, dat er te Priok is doden zijn gevallen. Later meldt Aneta, dat op een der ge sneuvelde bandieten te Priok het legiti matiebewijs ener arbeidersbeweging is gevonden. Onder de burgers vielen twee doden en 5 licht gewonden. De aanval lers droegen rode linten om het hoofd met hamer en sikkel op een zwarte achtergrond, omgeven door een krans rijsthalmen. De minister van Finan- Wibisono, zeide, dat indien de acties in Priok, Buitenzorg en Oost-Java ver oorzaakt zijn door rode elementen, krach tige regeringsmaatregelen gewenst zijn. Door de hittegolf in Texas zijn gedu rende het afgelopen weekeinde ten min negen personen om het leven geko- l Hier en daar steeg de temperatuur tot 43 graden Celsius. gebleven Ambonnezen volledige bewe gingsvrijheid te geven. Men zal echter streng blijven optreden in de binnenstad, teneinde mogelijke nieuwe woelingen de kop in te drukken. Naar aanleiding van het A.N.P.-bericht, volgens hetwelk de onlusten te Middel burg Zondagavond „tijdens de kermis' zouden zijn ontstaan, protesteert een abonné, er op wijzende, dat Middelburg nooit kermisvermaak op Zondag toestaat Inderdaad is gelijk de gemeentesecreta ris ons meedeelt de kermis Zaterdag avond gesloten. De onlusten zijn dus uit gebroken één dag nadat de kermis ge ëindigd was. De tragiek van Ambon, dat door de eeuwen heen de trouwste sol daten voor het K.N.I.L. heeft ge leverd: het kamp te Middelburg onder militaire bewaking na jongste relletjes in de Zeeuwse hoofdstad. Geheel links kan i met moeite nog enige pantser wagens onderscheiden. Onze foto graaf moest n.L op grote afstand dit plaatje maken. Vriendschappelijk over leg te Teheran Tussen Britse en Perzische olie delegaties Gistermiddag zijn de besprekingen tus sen de Britse en de Perzische delegaties jver het olie-conflict, begonnen. De bij eenkomst. die gehouden werd in het zo erblijf van de Sjah, duurde ander half uur en verliep volgens uitlatingen Perzische delegatieleden „vriend schappelijk". De besprekingen waren be moedigend, hoewel zij pas in het begin stadium verkeerden. Er zal later eer agenda worden opgesteld. Tijdens de afwezigheid van Stokes, dit heden met Harriman een bezoek aar Abadan brengt, zullen de Perzen bespre kingen voeren met het Britse delegatie lid Ferguson, die nauw betrokken weest bij de nationalisatie van het gas- en electriciteitsbedrijf in Engeland. ~~'J zal het natinalisatie-proces aan de Per zen uitleggen. Opsporing wordt verzocht van de 21-j. Ada Poel te Santpoort (gem. Vel- zen) die geestelijk niet normaal is en sedert Zondagmiddag wordt vermist. De plannen tot Grondwetsherziening Wel bereid het aantal Kamerleden op te voeren De ministerraad heeft zich over het interimrapport van de staatscommissie tot herziening van de grondwet beraden. De ministerraad heeft daarbü in beginsel besloten, dat de voorgestelde wijziging van hoofdstuk 13 van de grondwet in- De 16 jaar oude kleinzoon van wijlen koning Abdoellah van Transjordanit, die zijn grootvader wel zal opvolgen, daar zijn vader, prins Tallal, niet tot de uitoefening van het hoge ambt in DAT de 19-j. leerling J. J. B. van de radioschool te H'sum, die ongeoorloofd een stengun bezat en daarmee had ge schoten, door de A'damse politierechter tot f10 boete is veroordeeld (eis: f50). DAT prof dr L. Seekles, hoogleraar in de veeartsenij kundige scheikunde te Utrecht is benoemd tot ereraadsheer in de hoge raad voor wetenschappelijk on derzoek van Spanje. DAT besloten is tot oprichting van 'n vereniging voor verf-research in Neder- DAT Pim Muiier aan de gemeente Wonseradeel, waarvan hij ereburger is. een schilderij van Alvastate voor de ge restaureerde raadzaal heeft overgedra gen. DAT Buren en Buurmalsen (Geld.) thans waterleiding hebben gekregen, aansluitend op die van Geldermalsen. DAT 't rijk voor de overneming van het vliegveld Leeuwarden aan de K.v.K. in Friesland f 128.000 en aan Leeuwar den f272.000 zal vergoeden terwijl men voor het laatste bedrag 20 huizen wil bouwen. DAT m.i.v. vandaag weer verbalen worden uitgedeeld aan hen. die in Zand- voor: van het twee kilometer lange pachte strand in zee gaan oir DAT de 61e jaarvergadering van de Ned. Heidemaatschappij op 7 September in Haarlem wordt gehouden. DAT het Tweede-Kamerlid Beernink (C.H.) aan de ministers In 't Veld en Lieftinck heeft gevraagd wat zij zullen doen voor de uitvoering van het wo ningbouwprogramma nu vrijwel geen enkele gemeente langlopende leningen kan aangaan tegen de voorwaarden van prof. Lieftinck. DAT ln Apeldoorn proces-verbaal is opgemaakt tegen L. H. D„ die zijn drie jarig zoontje naast zich zette en een auto liet besturen. DAT men volgens het Tweede-Kamer lid V. d. Wetering (C.H.) na het opleg en van de belastingaanslag geen boeken neer behoeft over te leggen en hij mi- ister Lieftinck heeft verzocht de belas ting-inspecteurs hierover instructies te geven. DAT het Eerste-Kamerlid Molenaar (V.V.D.) aan de ministers Lieftinck Staf heeft verzocht de aanvulling op hei ilitaire inkomen, die bij herhalings oefeningen door verscheidene werkgevers vrijwillig wordt gegeven, vrij te stellen van de vereveningsheffing. DAT gisteren in het Instituut voor de Tropen te A'dam een congres van psycho, analysten is begonnen, waar 400 personen uit 17 landen aan deelnemen. DAT het Cenir. Inst. voor Chr. soc. Ar beid (C.I.C.S.A.) op 28. en 29 Sept. zijn 25-j. jubileum ln A'dam viert. DAT de heer Finke, eigenaar van de dierentuin te Paderborn, twee leeuwen, enige apen en zeldzame vogels ter ge zamenlijke waarde van 40.000 mark terug eist, die in Nov. '45 door een Engelse legergroep aan Artis zijn geschonken. DAT over de eventuele overbrenging van de inspectie der registratie en suc cessie uit Zierikzee naar elders aan mi nister Lieftinck schriftelijk vragen zijn gesteld door het Tweede-Kamerlid Stok vis (Comm.). DAT de St. Crt. van gisteren een be schikking bevat betreffende aanduiding van maten en gewichten op meet- en weegwerktuigen. DAT een filmmaatschappij uit Colum bia momenteel in ons land een film maakt over het gebruik van de fiets in Nederland. DAT C. W. van Calcar te Groningen en H. Postuma te Leeuwarden, resp. voorz. en vice-voorz. van de Bedrijfsgroep As surantie-Makelaars/Bezorgers en Agen ten van functie hebben verwisseld. DAT de Ned. verffabrikanten de uit voer van hun producten naar Duitsland onmogelijk achten als de Torquay- invoerheffingen van kracht worden dan de Duitse grondstoffen voor hun in dustrie zullen weren. DAT het m s. June (400 ton) uit R'dam te Holtcnau (Hamburg) ernstig werd be schadigd bij een aanvaring met Zweedse schip Bulleroe, doch zijn tocht naar Zar.ndam voortzet. stelling van de Kamer voor grondwets herziening) en van hoofdstuk 14 (over gang naar een nieuwe rechtsorde) in verdere behandeling zullen worden ge nomen. Meer Kamerleden Voorts nam de ministerraad het i Iopig besluit, dat twee wetsontwerpen zullen worden voorbereid tot het uit breiden van respectievelijk het aantal leden van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer. De ministerraad ging in beginsel ac- coord met een uitbreiding van het pas sieve kiesrecht voor de Tweede Kamer: mitsdien zal voorgesteld worden de minium-leeftijd, die men bereikt moet hebben om lid van de Tweede Kamer te kunnen zijn, te verlagen. Ook de voorgestelde nieuwe artikelen betreffende de buitenlandse betrekkin gen zullen het voorwerp van nadere bestudering en verdere behandeling zijn. Persvrijheid dient behouden Het lltg niet ln het voornemen van dc ministerraad de voorstellen van dc staatscommissie met betrekking tot het vervallenverklaren van revolutionnai: vertegenwoordigers van het lidmaat schap van vertegenwoordigende lichamen en ten aanzien van de drukpersvrijheid en het verbod van bepaalde uitgaven de orde te stellen. Over de onderwerpen waarmee de ministerarad zich in principe verenigd heeft, zal thans nader overleg worden ge pleegd en zullen wetsontwerpen en me mories van toelichting worden voor bereid. Alvorens deze wetsontwerpen de Staten-Generaal zullen bereiken, zullen zij uiteraard nog punten van behandeling in de ministerraad en de Raad van State uitmaken. Op welk tijdstip zij aan de Staten-Generaal zullen worden aange boden, is nog niet nauwkeurig te zeggen, maar, zoals bekend, is het de bedoeling der regering, dat de behandeling in de Staten-Generaal zal geschieden vóór de Tweede Kamerverkiezingen in 1952, op dat voor deze grondwetsherziening geen afzonderlijke Kamerontbinding en niei we verkiezing noodzakelijk zullen zijn. (Een en ander betekent dus, dat de ministerraad alleen voorstellen aai Staten-Generaal zal doen. waarvan enige zekerheid mag worden verwacht, dat zij de Instemming van een voldoende aantal Kamerleden verwerven zullen. Men zal zich herinneren, dat maatregelen tegen communistische leden van tegenwoordigende lichamen en beperking van de persvrijheid slechts door de helft van de leden van de grondwetsherzie ningscommissie waren voorgesteld.) Hitlers huis te Berchtes- gaden gaat neer Opdat het geen bedevaartplaats wordt Dc Beierse regering heeft besloten het buitenverblijf van Hitier te Berchtes- gaden, de Berghof, geheel af te breken, om te voorkomen, dat het een bedevaart plaats voor nationaal-socialisten wordt Zoals men weet togen vele aanhangers van de neo-nazistische Ideeën de laatste tijd naar Berehtesgaden bij wijze bedevaart. Als herinnering aan deze hen blijkbaar heilige plaats namer kiezelsteentjes uit de tuin of andere voorwerpen mee. TTET IS niet voor tegenspraak vatbaar, dat de Ambonnese oud KNIL-mili- tairen naar Nederland moesten komen als gevolg van de na-oorlogse regerings- politiek, een politiek, die helaas door de meerderheid der Staten-Generaal is goedgekeurd. Deze politiek heeft zich gekenmerkt door slapheid tegenover de illegale machthebbers te Djokja. die door het beleid der Nederlandse regering zijn gepromoveerd tot legale machthebbers te Djakarta. Ook na de souvereiniteitsoverdracht heeft de regering eenzelfde slapheid aan de dag gelegd. Tegen de Indonesische manipulaties tot vorming van een een heidsstaat. in flagrante strijd met het geen bij de souvereiniteitsoverdracht is overeengekomen, is practisch niet op getreden. De herhaalde malen afgelegde verklaring, dat Nederland het niet eens is met de Indonesische opvatting (lees: verkrachting) van het zelfbeschikkings recht is gebleken, niet meer dan een pla tonische te zijn. De vriendschap van Soekarno werd in waardering gesteld boven de trouw van de Ambonnezen. Als gevolg hiervan, tegen haar eigen zin, is de regering genoodzaakt geweest, vele Ambonnezen naar Nederland te laten komen. En nog blijft zij volharden in een naar de ogen zien van Soekarno c.s. De Ambonnezen worden feitelijk be schouwd als onwelkome gasten en als zodanig worden zij behandeld. Het vlaggen-incident te Woerden is er een voorbeeld van. "f^IETTEMIN is er bU het Nederlandse volk een grote sympathie voor deze ..displaced persons". Het Nederlandse volk weet trouw nog te waarderen. Het is echter buiten kijf. dat gebeurtenissen als tijdens het weekeinde te Middelburg zich hebben voorgedaan, niet getolereerd kunnen worden. Hier was sprake van orde-verstoring zonder meer. Daartegen behoort streng te worden opgetreden. Dat de regering dat dan ook heeft gedaan, is niet meer dan het volbrengen van een plicht der overheid. Wij hadden echter gaarne gezien, dat de Nederlandse regering haar plicht ook eerder had verstaan. Zij had met even veel kracht als waarmee zij nu tegen de Ambonnese belhamels optreedt, er voor moeten zorgen, dat zij niet in de nood zaak was komen te verkeren, deze Am bonnezen naar Nederland te laten komen. Met de souvereiniteitsoverdracht had er een einde moeten komen aan het naar de ogen zien van Djakarta. Sindsdien is zij voortgegaan een politiek te voeren van „terwille van de smeer likt de kat de kandeleer". De oplossing van het Ambonnese vraagstuk ligt slechts hierin, dat de Am bonnezen weer terug kunnen keren naar hun eigen vaderland. Doch dit kan slechts, wanneer alsnog het zelfbeschik kingsrecht van iedere Indonesische be volkingsgroep wordt erkend. Hieraan moet de regering, krachtens hetgeen bij de souvereiniteitsoverdracht is overeen gekomen, al haar krachten wijden. Des noods via een beroep op de Veiligheids raad. Dan pas heeft zij. naast het nu reeds bestaande recht der Overheid, ook het volledige morele recht, tegen even tuele belhamels op te treden. Parlement juichte Brits-Egyptische verdrag wordt opgezegd Voor een juichend parlement heeft Mohammed Salah, de Egyptische minis- /an Buitenlandse Zaken gisteravond verklaard, dat Egypte zeer binnenkort het Brits-Egyptische verdrag van 1936 zal opzeggen. Volgens de minister heeft de verklaring die zijn Britse ambtgenoot Morrison vorige week in het Lagerhuis heeft afgelegd, verdere onderhandelingen zerbodig gemaakt. Het verdrag zal nog voor het einde van de zitting van het parlement, waarschijn lijk nog deze maand worden opgezegd. Franse kabinetscrisis Pléven heelt wind mee en tegen Rene Pléven heeft president Auriol meegedeeld, dat hij bereid is, te pogen een regering te vormen. Morgenochtend zal hij het parlement om goedkeuring vragen. Het heeft er alle schijn van, dat hij deze hindernis zal overwinnen. De Radicale partij, de Onafh. conservatieven, de M.R 1' en de Socialisten hebben nl. toegezegd hem te zullen steunen. Het is echter niet zeker, dat hij daarna zal slagen een regering te vormen, waaraan deze 4 partijen deel nemen. aangezien er een sterke socialis tische fractie tegen deelneming is. (Acta •ntte) Opticien van Muyen Hooigracht 54 Leiden Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king en enkele verspreide buien. Vanavond vrij krach tige. overigens matige Zuid westelijke wind. Morgen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. (Opge maakt om 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 5.11 tot 20.20 uur; maas 11.37 tot 21.50 uur. Op 10 Aug. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1