LEXINGTON Jarenlang genoot Leiden grote winsten van het gesticht Endegeest Voor algehele modernisering zou bijna ƒ5 millioen nodig zijn „Melodie der Tropen" Maandagavond te Leiden Met naar de edelstenen NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 Dr C. P. Stotijn, directeur-geneesheer, verklaart In de gemeenteraadszitting van Maandag J.l. leverden verscheidene raadsleden uit voerige critiek op de slechte toestand, waarin de gebouwen van Endegeest verkeren. In verband daarmee hebben wU ons gewend tot de directeur-geneesheer van deze psychiatrische Inrichting, dr C. P. J. Stotijn. Hij verzekerde ons: „Men zou de indruk krijgen, dat het bezit van Endegeest van de gemeente Leiden grote opofferingen vraagt. Dit is zeker niet het geval! Vele jaren achtereen heeft de gemeente grote winsten genoten, soms tot 100.000 per jaar. Nadat het provinciaal bestuur hieraan een einde had gemaakt, werden geen winsten meer gemaakt en tegenwoordig zijn uitgaven en inkomsten vrijwel met elkaar in evenwicht. Al heeft de gemeente thans geen baten meer, lasten heeft zij evenmin". f 50.000 zouden de beide gebouwen in een behoorlijke toestand gebracht kun- ■orden. De toestand van het pavil joen E is minder erg, dan de leek bij Dr Stotijn deed ook uit de doeken, waarom geen sprake kon zijn van moder nisering en het normale onderhoud schro melijk werd verwaarloosd: Endegeest was steeds een der inrichtingen met de laag ste verpleegtarieven en jaarlijks verden immers grote bedragen aan de inrichting onttrokken. Toen ik zo vervolgde dr Stotijn in 1946 geneesheer-directeur werd, vond ik dus een zeer slecht onder houden gesticht. Het moest uitgesloten worden geacht, dat onze kleine technische dienst alleen in staat zou zijn, de inrichting weer op peil te brengen. Ik heb herhaaldelijk een dringend beroep op de gemeente gedaan om de restauratie van Endegeest energiek en met de meeste spoed ter hand te ne men. Verbeteringen kwamen echter slechts sporadisch en uitermate traag tot stand. Ambtelijke molens De weg van het voorstel van de direc tie tot de uitvoering tengewoon lang het plan is bui- ow eizaam. Vele in stanties moeten worden gepasseerd, waar mede zeer veel tijd verloren gaat: Col lege van B. en W., commissie van advies Endegeest, dienst van gemeentewerken, eventueel adviesbureau, afd. financiën, afd. algemene zaken, gemeentelijke ac countantsdienst, commissie van financiën, gemeenteraad, provinciaal bestuur Soms moeten de voorstellen worden beoordeeld door personen, die va verpleging van geesteszieken niet minste begrip hebben, die ten aa van de inrichting in een toestand volkomen onwetendheid verkeren, vaak zelfs nog nooit de inrichting hebben be zocht en die desondanks niet aarzelen de meest apodictische, echter volkomen gegronde, oordelen uit te spreken. De gang van zaken met de paviljoens E en F legt getuigenis af de uiterst moeizame wijze, waarop in Endegeest onderhoudswerken tot stand komen. In 1947 werd door het adviesbureau op ons verziek rapport uitgebracht over de toestand van de centrale verwarming in Endegeest. Hierbij bleek, dat de ver warmingsinstallatie van de paviljoens E en F in zo'n slechte toestand verkeerde, dat algehele vernieuwing dringend nood zakelijk was. Ondanks het feit, dat wij onze uitërste best hebben gedaan zo spoedig mogelijk een nieuwe installatie te krijgen, kon pas in November 1950 de installatie in gebruik worden geno men. Tot restauratie van deze paviljoens kon pas worden overgegaan, nadat de centrale verwarming geree£ was geko men. In 1949 werd hiertoe een voorstel ingediend. Dit werd eindeloos getrai neerd en' tenslotte te elfder ure ver worpen, waarna een klein crediet werd aangevraagd voor de meest urgente verbeteringen. Aangezien de commissie van financiën bezwaar maakte, groot debat van de raad nodig vereiste toestemming te verkrijgen. Nu is het wachten op de toestemming van de provincie. Het is geenszins zeker, dat deze kan worden verkregen. In ieder geval betekent het vrij grote vertraging In de uitvoering. Vernieuwing noodzakelijk Het toegestane crediet van f 30.000 is voor de restauratie van de paviljoens natuurlijk onvoldoende, doch extra-crediet van naar schatting eerste kennismaking meent. De ge blakerde verf, het stro, dat op enkele plaatsen door het plafond steekt, en het gescheurde behang zijn beschadigingen tengevolge van de aanleg der centrale verwarming en zij zouden reeds lang zijn weggenomen, indien met de behandeling van het voorstel tot algehele restauratie niet twee jaar gemoeid was geweest. Want gedurende deze tijd mochten geen verbeteringen worden aangebracht. Het gesticht is overigens zeer solide gebouwd en het zou absoluut niet zinloos zijn verbeteringen aan te brengen heeft men het doen voorkomen, Endegeest in een zodanige toestand verval zou verkeren, dat het ieder ogen blik kon instorten. Het is een eis verstandig beheer, dat men de noodzake lijke verbeteringen tijdig invoert en niet wacht tot de zaken zijn verwaarloosd. Goed onderhouden is het provinciaal ziekenhuis te Santpoort, dat al meer een eeuw oud en nog steeds een der beste inrichtingen van ons land Is. De instelling van Noord-Holland was wel heel anders dan die van Leiden! Dr Stotijn vervolgde: Door mij is op 27 Februari 1950 een uitvoerig plan in gediend voor de modernisering van Ende geest, waarin met alle wensen rekening is gehouden. Volgens een globale raming van gemeentewerken zou voor dit plan 4.900.000 nodig zijn. In dit plan zijn o.a. de volgende grote werken begrepen: nieuw observatiepaviljoen 1.250.000; niéuwe werkplaats met magazijn 700.000; verbetering en vernieuwing van de cen trale verwarming met inbegrip van een :e bouwen ketelhuis 1.040.000; verbete ring van het rioolstelsel en aansluiting op het gemeente-riool van Oegstgeest 150.000 en bouw van een cantine 100.000. De rest van het bedrag, 1.700.000, is voornamelijk bestemd voor restauratie en bouwkundige voorzieningen van kleinere omvang. Vermoedelijk zal echter op dit laatste bedrag door betrachting van de uiterste soberheid niet onbelangrijk kun nen worden bezuinigd. De bouw van het observatiepaviljoen zou een stijging van de verpleegprijs tot gevolg hebben van 0.17 per dag, bij uit voering van het totale plan van 1.20 per dag. Vrijwillig (wan)beheer Endegeest is een stichting van de ge meente Leiden en deze heeft het beheer vrijwillig op zich genomen, aldus dr Stotijn. Zij heeft zelfs aan het einde van de vorige eeuw met Dordrecht een strijd gevoerd om het voorrecht een Psychia trische Inrichting te stichten. Nu de consequenties van het door Leiden ge voerde beheer duidelijk aan de dag zijn getreden, is door sommigen de gedachte gelanceerd Endegeest aan provincie of rijk over te dragen. Gezien de winsten, die Endegeest in vroeger jaren aan de gemeente heeft opgeleverd en gezien het feit, dat Leiden zich daartegenover nim mer enige opoffering heeft getroost, is dit wel een uiterst merkwaardige ge- dachtengang, stelde dr Stotijn vast. Bovendien blijkt hieruit een verkeerd begrip ten aanzien van de dekking der exploitatiekosten van Endegeest. De ex ploitatie van de gestichten gaat practisch buiten de gemeentelijke begroting om. Alle lasten worden goedgemaakt door de verpleeggelden. Ook de rente en aflos sing van door de gemeente ten behoeve van de gestichten gesloten leningen wor den geheel uit de exploitatie terugbe taald. Hieruit volgt, dat het in financieel opzicht van geen belang is of de gestich ten door de gemeente Leiden dan wel door een andere instantie worden ge ëxploiteerd, al zou het voor een vlotter beheer wellicht bevorderlijk zijn de in richtingen aan het rechtstreekse gemeen telijke beheer te onttrekken en te exploi teren in de vorm van een stichting. Aldus besloot de geneesheer-directeur van dit Leidse „stiefkind" zijn uiteenzet ting. De afzanding van Noordzijder polder zal millioenen kosten Gaaf Nooidwijkeihouls „Merenplan" dooi of niet AMERICA'S BEST TOBACCOS Avond van muziek en dans Maandagavond beleeft Leiden een bij zondere avond in het kader van de zomer- is der Universiteit en met medewer king van ons blad. Onder de titel „Melo die der Tropen" wordt een avond van muziek en dans uit tropische landen geboden. Het programma wordt verzorgd door artisten uit Indonesië, Suriname en Nederland. Het Indonesische gedeelte, waarmede de avond begint, wordt ge boden door het gezelschap „Babar Layar", dat Javaanse gamelanmuziek brengt, voorts door R. M. Pakun en R. (Advertentie) Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Al phen, De Haan, De Jager, Simons Kortmann. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van terdag 4 Augustus 13 uur tot Zaterdag 11 Augustus 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastr. 31, tel, 20313. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: R- Meyer, litt stud en F R M Elders, theolog stud, Almelo-Am- sterdam. Ondertrouwd: A P van der Kulk en W Verbeek, Rotterdam. Getrouwd: R J Krom er en R F Nijstad, Amsterdam; Mr K Meerkamp van Embden en F J Mulock Houwer, Bussum: L Blanksma en A G v d Horst, Zeist-Apeldoorn. Bevallen: Mevr Glastra van Loon- Boon, d, Warmond; Mevr Delsman-Perk, <j, Hilversum. Overleden: M J Engers-van Belle, v, 34 j, Amstredam; D A de Graaf-Koe- nen, v, 81 j. Zeist: G J Nijenhuis, m, 70 j, Amsterdam; A H Sanson-Catz, v, 59r j, Rotterdam; A A E S Roukens, v, 73 j, Amsterdam; J van de Vegte-Visser. v, eerder wed v Roozendaal. 70 j, Zwolle: G J Spruyt, m. 65 j, Rotterdam; J C Göebel, m, 52 j. Amsterdam; C M Schultz- van Geen, v, 82 j. Amsterdam. UW WONING HASSELMAN t PANDER BREE5TRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 E IDEf' Lid Financieringsinstituut Sosrosuwarna, die een Javaanse dans uitvoeren, en door A. A. G. O. Djlantik, e een dans van het eiland Bali toont. Dit gezelschap is juist teruggekeerd uit Wales, waar het in het kader vai Festival of Britain met dergelijke pro- veel succes had. Wij" twijfe- aan, of 'het zal ook in Leiden het publiek in de juiste sfeer weten te brengen en het een inzicht geven in deze Indonesië zo hoog geschatte 'kunst- Ged. Staten hadden het bestuur van de Noordzijder polder te Noordwijker- hout doen weten, dat de landeigenaren •age tot afzanding bij dit college moesten indienen. Daartoe moet eerst een enquête onder de ingelanden worden gehouden, die f500 zal kosten. De gisteravond in „De Nachtegaal" ge houden vergadering bleek dan ook voor namelijk te zijn belegd om van de in gelanden machtiging te verkrijgen deze f500 te voteren. De voorzitter, de heer E. J. Hogervorst, zette uiteen, dat een plan tot het in cul- brengen van de polder doör mid- 'an omspuiting, afzanding en nivel lering moet beginnen met een enquête. Zo'n plan is immers niet eenvoudig. Veel werken moeten worden uitgevoerd en de kosten zullen in de millioenen lopen. Hoewel de aanwezige ingelanden dach ten, dat de afzanding-zelf besproken zou worden, bleef - het dus bij het voorstel om een enquête te houden. Na stem ming bleek, dat er 25 ingelanden vóór de enquête waren, 11 tegen en drie stem den blanco. Deze stemming gaf echter geen beeld van de persoonlijke meningen, want een groot-grondbezitter kon wel de bezitters van weinig ar één stem uitbrengen. Vergouwen van de Tuinbouw- Voorhout zette vooraf de toe- de polder uiteen en gaf aan. „ou moeten gebeuren. Hij ver zocht de vergadering achter het bestuur an, maar men was het met zijn 'ijze niet eens en verweet het be stuur geen spoed achter de zaak te heb ben gezet. De secretaris van de polder, de heer Oostdam, vertelde daarna het bestuur in het verleden had gedaan. Ook het „Merenplan" kwam ter sprake. De voorzitter was van mening, dat het best kans zou zijn, dat het plan uitge voerd zou worden. In zijn openingswoord had de voor zitter meegedeeld, dat eerst het plan be stond om een vergadering te beleggen met de steenfabrikanten en de groot grondbezitters. Dit kon echter niet door gaan, omdat het onmogelijk was met de ze heren cantact te krijgen. Het bestuur besloot toen zonder dat contact de ver gadering te laten doorgaan. gIDedhee school t( En omdat Bowientje's juwelenkistje slechts een ring met een steen van labra doriet, een halsketting van synthetische Is, een Singapore-gouden broche en Tiroolse armband bevat, omdat zij nochtans vrouw genoeg is om de schoon heid van anderer bijoux met gulzige teugen in te drinken, en ten slotte, omdat zij wist dat het Geologisch museum o.m. rijke schat aan edel- en half-edel stenen herbergt, besloot zij gistermorgen met mij een bezoek aan het domein van professor Escher aan de Garenmarkt te brengen. Wij werden liefderijk ontvangen door de conservator, de heer H. W. Nelson, die onder de aardkorst even thuis is als er bovenop, en mejuffrouw Van Mourik, een van zijn aardige assistenten. Gij zult zo zeggen, dat het niet zo ver standig van mij, als man, was, dat Bowientje van mij mee te nemen naar een uitstalling van juwelen, omdat een dergelijk uitstapje maar ontevredenheid kiveekt. Maar in dit opzichti is Bowientje net als Madame de Sévigné, die ee zegd heeft: „Als we niet hebben, we veel van houden, moeten wi houden van wat we hebben." En, eerlijk is eerlijk, anderhalf uur later ging dat Bowientje 'van me even tevreden- huis als toen we het museum binnen- neer ze hoorden spreken over millioenen en zelfs milliarden jaren geleden. Ik had zo'n groot stuk kwarts in handen, ondertussen. Ruw, maar glinsteringen. Zeer oud. Uit de tijd, zeg gen de geologen, toen er op de aarde nog geen spoor van leven te bekennen viel. En opeens moest ik denken aan he woord van Robinson Jeffers: „De schoon heid der dingen was er vóór mensenogen ze konden zien; hun hartverrukkende glans zal er zijn nadat geen mensenhart klopt". In de klomp aardkorst, di m'n handen hield, lag een stuk or begrijpelijke wijsheid verborgen, di geen mens kan doorgronden. En ook Bowientje werd er stil van. Wanneer jt met zo'n stokoud brok onbegrepen schep ping in je hand staat, voel je tegelijk ook de eindigheid, de kleinheid van de mens Kleinheid, ook in zijn gedragingen. Ten slotte mochten we nog even in di „lichtbak". Een vitrine in een afgeslotei ruimte. En in die vitrine grote en kleini stukken ruwe mineralen. Zo op het oog enige schoonheid. Maar toen de gordijnen werden gesloten en een ultra violette bestraling werd ingeschakeld, begon het in deze ongevormde en koude klompen te gloeien. Donkerrood, Het tweede deel is gewijd aan de negermuziek. De negro- spirituals zullen vermoedelijk wel het enige programima-onderdeel zijn, dat de hoorders bekend is. Behalve deze spiri tuals wordt nog een andere vorm van negermuziek gebracht, namelijk muziek uit Zuid-Amerika door het Caraibische gezelschap „Conjunto Sibony". Met het opwindende geluid van troms en mara- ka's nog in de oren naklinkend, zal men naar huis gaan met het inzicht dat de muziek uit de tropen, naast grpte ver schillen, toch ook zekere overeenkomst heeft en dat het zijn nut heeft om ver schillende vormen er van .eens in hun meest authentieke stijl te vergelijken. Verdere bijzonderheden over de avond, die bij gunstig weer op een unieke plaats wordt gehouden, namelijk in de Hortus- tuin, vindt men in een advertentie in dit ginge: „Vertelt U me eens, meneer Nelson," zo startte Bowlentje, „waardoor wordt nu eigenlijk, de waarde van edelgesteen ten bepaald? Door de zeldzaamheid?" En toen hoofden we lelijke dingen var een machtig wereldconcern, dat grote voorraden diamanten stiekem plekje heeft opgeslagen, zodat deze niet in de circulatie komen en de I wèl roulerende edelstenen dus een ze- hel programma ere graad van zeldzaamheid behouden. ten behoeve van de de steenfabriek van d Anderen dachten er niet zo ie overtuiging toegedaai ragdgroen, oranje, diepblauw. En met het voortgaan der seconden steeg de warme schoonheid uit deze stukken aard korst op. De koude, dode stenen van daarnet, waren brokken van levende, ■gelijkelijke schoonheid ge- naar Bowientje en ik adem- w.„ verrukking staarden „Karak ter is wat je in het donker bent", heeft eens een Engelsman gezegd. Wij, wijzi mensen, willen alles wat opi ons heen zo graag in het felste daglicht zien, o dat we menen dan het best te kunnen waarnemen. En Bowientje bracht onder woorden, wat ik eigenlijk dacht, maar niet kon formuleren; toen we dankbaar naar huis gingen, zei ze: „We moesten alle mensen, waarmee we omgaan en van wie we zoveel te gen hebben, ook eens in die lichtkast kunnen plaatsen. We zouden dan achter de narigheid van overdag misschien ee" hele hoop mooie dingen ,zien opgloeien' Waarmee ik het volkomen eens Zestig jaar hou en trou Dinsdag a.s. is het 60 jaar geleden, dat he eohtpaar L. Mieremet-Mielo lief en leed begon te delen. Mevr. Mieremet is thans 79 jaar oud en de baas-zelf 81. Zij wonen in de Baatstraat op nr. 23. Natuurlijk heeft het echtpaar zo zijn moeilijkheden des levens meegemaakt, maar samen wisten zij die wel te over winnen. De heer Mieremet heeft bijna 50 jaar gewerkt bij de dekenfabriek van de firma Zuurdeeg en toen deze werd opgeheven, ging hij de dagelijkse arbeid ook tabé zeggen. Het zal wel een groot feest worden met de uitgebreide familie! Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden: herenhuis met garage en schuur te Oegstgeest, Prins Hendriklaan 17, in bod f26.000, en het bouwterrein aldaar, in bod f3.050, zijn niet verkocht; herenhuis te Leiden, Hoge Rijndijk 138, in bod f 10.700, koper de heer J. C. G. Alkemade q.q. te Voorschoten voor f 10.701. E. J. H. Alt 25 jaar bij Rotogravure De heer E. J. H. Alt herdacht gisteren de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Ned. Rotogravure Mij. Hij werd mot zijn vrouw en zoon in de di rectie-kamer ontvangen en toegesproken door de directeur, de heer J. C. Stafleu- Deze noemde de jubilaris een trouw N.R-M.-er en prees zijn grote accuratesse. - heer Stafleu overhandigde de heer Alt een enveloppe met inhoud en sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog vele iaren zijn beste krachten aan het bedrijf zal mogen geven. Mevr. Alt werd verrast met een bouquet bloemen. Namens» het personeel sprak de heer W. Streefland, die de prettige samenwer king met de jubilaris belichtte en hem iank zegde voor zijn arbeid ten dienste van de vakschool-opleiding. Hij bood de heer Alt een electrisch scheerapparaat aan- De heer M. Tonkens voerde het woord namens het personeel van de te kenkamer en gaf de heer Alt ook een enveloppe met inhoud. De jubilaris dank te, ontroerd, voor de blijken van sym pathie. Prinsesjes bezochten het Rijksmuseum Gistermorgen hebben de Prinsesjes Bea trix en Irene, vergezeld door jkvr C. J. A. M. Sickinghe, een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam, waar zU de tentoonstelling Bourgondi sche pracht bezichtigden. dat niet deden, mevrouwtje," zei de heer Nelson, zou iedereen bijvoor beeld diamanten kunnen dragen. Zo goedkoop zouden ze dan zijn." „Wat gemeen," zuchtte Bowientje, ter wijl ze verrukt keek naar een diamant, zo groot als een okkernoot, die evenwel een stuk netjes geslepen kwarts bleek We stonden voor de vitrines, die laden bevatten met een keur van opaal, beryl, tourmalijn, titaniet, diamant, topaas, spinel, granaat, korund, zircoon erC hoe al die welluidende namen mogen zijn. Speciaal voor ons waren ze uit de brand kast gehaald, en Bowientje mocht zomaar een kapitaal van een halve ton in haar hand houden, wat ze deed met de teder heid van een lieve ouwe juffrouw, die eenvogeltje van de straat heeft opge- Maarvervolgde de heer Nelson, „hei is niet alleen de zeldzaamheid, die de waarde bepaalt. Er is ook nog altijd de hardheid, de kleur, de zuiverheid ei warmte. Een diamant is het hardste alles. Die heeft in de lijst van hardheid nummer 10. Kwarts staat nummer 7. En wanneer U nu weet. dat gewoon stof veel kwarts bevat, begrijpt U wel, dat edelsteen in een ring bijvoorbeeld, stens 7?/4 moet zijn, wil hij op den duur niet beschadigd worden. Maar dat is iets Een valse edelsteen, een imitatie dus, vraagt wil hij „goed" zijn een goede i en behoorlijke kleur. Dat zo'n „diamant" van glas gemaakt is. wordt door de ondes kundige niet gezien." „Wat is nu het verschil tussen „vals" en „niet echt"? wilde Bowientje weten. „Niet-echt wordt een edelsteen ge noemd, wanneer hij uit Vrijwel dezelfde bouwstoffen bestaat, maar in een labo ratorium is gemaakt. Een synthetische steen dus. Hier hebt U een synthetische korund. In wezen is èr geen verschil. D\ is een robijn. Maar ja, het geeft nu een maal meer voldoening een edelsteen te bezitten, die nu eens niet aan de lopende band in een fabriek gemaakt kan worden. Maar de kleur, de kleurschifting, de hard heid is precies eender." Toen volgde er een uitgebreid college over het ontstaan van de edelstenen de aardkorst. De basisstof is hoofd zakelijk vloeibare magma, die zich on een kern ging kristalliseren door afkoe ling. Erg geleerd was het. Maar Bowientje scheen het wel te snappen. Maar ik ge loof dat sommige theologen bedenkelijk hun hoofd geschud zouden hebben, Programma avond- muziek Het programma voor de avondmuziek, te houden in de Hooglandse Kerk op Maandag 6 Aug., om half negen (organist: Piet Uiterlinden), luidt als volgt: 1. a. Prelude, fuga en Ciaconna, Joh. Pachel- bel. b. Wie schön leuchtet der Morgen stern, idem; 2. a. Nun komm der Heiden Heiland, J. S. Bach, b. Toccata en fuga d kl. t„ idem. c. Ich ruf zu Dir. Herr Jesu Christ, idem; 3. Adagio en allegro uit orgelconcert in bes, G. F. Handel; Koraal in a kl. t. No. 3, Cécar Franck. Volgende avondmuziek: 20 Augustus. Op overweg bij Voorhout: Paard en wagen door trein gegrepen Gisteravond vond' op een particuliere overweg bij Voorhout, onder de gemeen- Noordwijkerhout, een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. De veehouder G. van der Poel passeerde met een paard en wagen, met hooi be laden, de spoorlijn. Het schijnt, dat het paard geschrokken is van het veilig zet- it sein. Het dier wilde niet of achteruit. De voerman zag .ie om 8.25 uit Leiden Haarlem was vertrokken, reeds naderen iprong van de wagen af om zich te rédden. Met volle vaart reed de trein op het gespan in. Het paard werd gedood en de wagen versplinterd. De wagenvoerder verliet bijtijds zijn cabine en kon zich daardoor vrijwaren van ongelukkem De cabine was ingedrukt. De dissel boerenwagen kwam juist op de plaat! an de wagenvoerder terecht en al het as werd versplinterd. De trein kon op eigen kracht niet arder en werd op dood spoor gezet op het station te Noordwijkerhout. Er moest gedurende een uur over enkelspoor wor- den gereden. De reizigers moesten in eer andere trein overstappen en hadden bij1 na een uur vertraging. Jonge vrouw tijdens de was gedood Te Aarle-Rixtel is dezer dagen de 24-] mevr. Van Schayk-Van Houten, terwij zij de pas gekochte wasmachine wildf aansluiten, met de electrische stroom it aanraking gekomen en op slag gedood Een ondeugdelijke draad bleek de zaak van dit ongeval. De kinderverlamming Zeventien nieuwe ge vallen in Den Haag In het gehele verdere land slechts drie gevallen In de week van 22 tot 28 Juli werdei in Den Haag 17 nieuwe gev kinderverlamming aangegeven. Tot op heden zijn daar gedurende di jaar in totaal 58 gevallen gesignaleerd terwijl er in ons gehele land 98 waren Op het ogenblik zijn er buiten Dei Haag slechts drie patiënten, n.L 1 Rijswijk, 1 in Tegelen en 1 in Grams bergen. De beide laatste gevallen zijl In het Griekenland van tegenwoordig ziet men vaak de typische klederdracht van de Balkan. Twee mannen bespreken de vragen van de dag op de markt van een der kleine steden. Speciale keuring te Haarlem Gaat gladiolen-wisselbeker weer naar Noordwijk? Men kan Maandagmorgen aan de Leid se Vaart in Haarlem een paar niet-alle- daagse dingen zien gebeuren. Véél ger dan normaal arriveren daar dan dc vaderlandse gladiolenspccialistcn met gensvol zorgvuldig verpakte bloemen. 6 morgen voert men in het Krelage- is weer de jaarlijks terugkerende spe ciale gladiolenkeuring op. De gladiolencultuur hing er vóór de oorlog maar een beetje bij te bungelen. Men teelde de gladiolen bij gebrek wat anders, bij wijze van spreken. Doch de laatste jaren wel wat anders geworden. Het werd van een hoofdartikel, waaraan zeer vriendelijke inkomens te verdienen bleken! En daar deze tak van het bollenvak ieder jaar maar weer een ontstellend aantal soorten op de markt probeert te brengen zelfs doorgewinterde kwekers zeggen, dat ze er compleet „kruisdol" van worden is het voor de kwekers zeer interessant om te zien, welke variëteiten de gladiolen-geleerden nü als je-van-hèt aanprijzen, door ze te vereren met de wisselbeker of een diploma 'voor de beste witte, rode, oranje en noem-maar-op In 1948 en '49 was die wisselbeker zuiver Noordwij kse aangelegenheid, die jaren immers toog de firma Salman zegevierend met de beker huiswaarts beide keren behaald met General Eisen hower en men verwachtte vorig jaar eigenlijk al, dat de firma de beker defi nitief in het kantoor te kijk en te praal mocht zetten, toen men dan vrij onver wachts Eisenhower met hoofse minach ting vooi-bijliep en de beker aan de rose Northern Queen van de heer Preyde uit Breezand toekende. Het heet, dat Noordwijk dit jaar op- ieuw een serieuze gooi naar de wissel beker zal doen. Niet alleen heeft de fir- i Salman een paar opvallende creaties petto, doch bovendien heeft Konijnen burg en Mark een firma die al jaren lang met het gladiolenbijllje hakt de nodige kanspaarden! Het blijft overigens altijd riskant om niet te zeggen: on mogelijk om bij voorbaat de te wijzen. Gistermorgen omstreeks kwart negen zijn te Zandvoort ter hoogte het Noordelijke vrije strand twee ma nen verdronken. De 43-jarige P. Verme uit Zeist kwam bij het zwemmen or lukkigerwijze in een mui terecht. De jarige Zandvoorter. P. Lefferts, begaf zi( op het hulpgeroep te water, wist drenkeling te bereiken, doch werd da deze zo stevig vastgegrepen, en zo; bewegingen belemmerd, dat <met V. verdronk. Sinds 1948 had de u bij Zandvoort geen slachtoffers geëist. grensplaatsen, terwijl het Rijs wij kse wel bij de Haagse groep gereken mag worden. Dit is te merkwaardige! daar in 1950 in Den Haag slechts geval van kinderverlamming werd ge constateerd in December. Landelijk het totaal toen 78. De top lag in Juli 21 gevallen. In 1949 waren er totaal 16( gevallen, waarvan in September hoogste aantal, n.l. 44, werd geconsts teerd. De patiëntjes zijn vrijwel allen kindi ren beneden de 5 jaar. Helaas kan me nog steeds de oorzaak van deze gevree de ziekte niet vaststellen. Gevecht met dodelijke afloop in cel Eerst thans is bekend geworden, d de psychiatrische inrichting, die i het Huis van Bewaring in Utrecht is bonden, een gedetineerde, de 63-jafige W., door een mede-gedetineerde, de jarige Pool J. D. uit Den Haag -- v' dacht van moord eveneens in de inr: ting opgesloten om het leven is bracht. Beide mannen zaten in één In de morgenuren van 19 Juli werd oudere man dood in de cel gevonde Volgens de verklaringen van de Pool v hem lastig gevallen, waarna t gevecht zijn gevolgd, met genoemde noodlottige afloop. De Justitl Bi stelt een onderzoek i Oi Muziekwedstrijd in België voor jeugdige pianisten In Mei 1952 zal te Brussel de inte nationale myziekwedstrijd „Koning Elisabeth van België" voor pianisti worden gehouden. Hieraan kunnen pl nisten meedoen, die op 1 Januari 19: ten hoogste 30 jaar zijn. Er zullen prijzen van 10.000 150.000 Belgische francs worden uitg reikt, benevens medailles en diploma Nederlanders kunnen zich door ti senkomst van de Nederlandse Regerii doen inschrijven. Zij moeten zich daart voor 1 October 1951 richten tot de deling Kunsten van het Ministerie i W. Twee mannen te Zand voort verdronken

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4