3 BATAVUS Vlaggenincident te Woerden Drie Vlissitigse Geuzen 2 ZATEHDAG 4 AÜGUSTUS I9t Klaroengeschal bij défilé van 18.000 verkenners Nederlanders zongen bij een van de zeven torens „In negentien-drie-zeven" (Van een onzer verslaggevers) ONDER KLAROENGESCHAL en tromgeroffel trokken gisteravond 18.000 padvinders uit alle delen van de wereld de Golfplatz van Aschau binnen. Oostenrijkse dorpsorkesten speelden gezellige hoempa- anuziek en langs de zachtglooiende hellingen stonden vele duizenden Oos tenrijkers en buitenlanders om getuige te zijn van de plechtige opening van de zevende wereldjamboree. (Advertentie) Zo'n flets, die langer meegaat! Twee uur lang duurde de opmars. By de Golfplatz stelden de padvinders zich op in zeven enorme rijen die de zeven wereldjamborees symboliseerden. De tul banden van de Oosterlingen, de groene calottes van de Finnen, de gepluimde hoeden van de Hongaren, de fez van de Uit de pers: Prof. F. Duynstee, die zoals men weet, de propagandist is geweest voor de vor ming van een .„rechtervleugel" in de K.V.P., heeft in De Maasbode een artikel gewijd aan het vlaggenincident te Woer den. Hij schrijft: De Ambonnezen ondervinden op ont stellende wijze wat Nederlandse dank baarheid en gastvrijheid betekent. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een grote vaardigheid ontwikkeld, r.m onze weerloze gasten in te hameren, wat het politiek bedrijf ten onzent al zo ver mag op te leveren Het is op zich zelf al een vreemd tafreel, dat Nederlandse hoofdambtenaren uitrukken om in eigan persoon te midden van allerlei hand tastelijkheden een vlag neer te halen. Wij kregen uit de persverslagen de in druk, dat de heren er beter in geslaagd zijn, de waardigheid van het Nederlands gezag door het slijk te sleuren, dan de Ambonnese vlag neer te halen. Een ver bijsterende bijkomstigheid hierbij is, dat een en ander geschiedt onder verant woordelijkheid van dezelfde Minister, die verantwc rdelijk was voor de totstand koming van de souvereiniteitsoverdracht en de Nederlands-Indonesische Unie. Men zou verwachten, dat deze omstandig heid een aansporing zou zijn, om in de Ambonnese aangelegenheid de uiterste gematigdheid te betrachten. Het tegen deel blijkt waar te zijn. Door twee maatregelen heeft in de laatste dagen het Ministerie van Binnen landse Zaken het Nederlandse volk een voorproefje gegeven van wat wij mogen verwachten, als dit Ministerie in buiten gewone omstandigheden bevelsmacht zou krijgen tot handhaving van orde en rust. Eerst het verbod voor de Stichting Door De Eeuwen Trouw, om de woonoorden van de Ambonnezen te bezoeken. Nu het neerhalen van de Ambonnese vlag. Op welke titel gebeurt dit alles? Krachtens het Uniestatuut zijn de Am bonnezen géén vreemdelingen. Terloops- merken wij op, dat men er wel voor mag oppassen, .dat.dit. zo blijft, als ooit het Unie-statuut zou verdwijnen. Maar omdat de Ambonnezen géén vreemdelingen zijn. vallen zij ook niet onder de beperkende bepalingen, gesteld voor vreemdelingen. Zij kunnen niet uitgezet worden, ook al heeft men daarmee gedreigd (waarom ook niet in een rechtsstaat?!). Zij hebben het grondwettelijke recht, om binnen de grenzen van orde ên zeden staatkundige activiteit te ontwikkelen. Geen ministe riële instructie -of ministerieel bevel kan hun grondwettelijk gewaarborgde vrij heden rechtens beperken. Vandaar, dat de Ambonnezen, ongeacht wat de een of andere Minister of ambtenaar daarover denkt, mogen ontvangen, wie zy willen, zulks binnen de grenzen der openbare orde. Vandaar ook, dat zij elke vlag mogen uitsteken, welke hun goeddunkt, zulks wederom binnen de grenzen van de openbare orde. Er bestaat geen wets bepaling, welke verbiedt de vlag te voe ren van 'n buitenlandse mogendheid, on geacht of Nederland deze mogendheid erkende of niet. Het is het goed recht der Nederlanders, om, als zij dit wensen, de Ambonnese vlag uit te steken van hun huizen. En zulks is zeker het goed recht van hen. die zich beschouwen als onderdanen van de Republiek der Zuid Molukken. De vraag, of Nederland deze Republiek erkend heeft of niet. is irre levant. De al dan niet erkenning door de overheid sluit geenszins uit, dat Ambon nezen en Nederlanders van sympathie voor het streven der Republiek van de Zuid Molukken blijk geven en deze Re publiek steunen voorzover hun dat moge lijk is. Dit alles uiteraard binnen de grenzen der Nederlandse openbare orde. Derhalve: omdat de Ambonnezen geen vreemdelingen zijn, kunnen te hunnen aanzien geen verdergaande beperkingen worden aangelegd dan ook ten aanzien van Nederlanders toelaatbaar zijn; zij zijn vrij te ontvangen wie zy willen en de vlag te voeren welke hun goeddunkt. Een andere titel zou naar wij ver namen kunnen liggen in de omstan digheid, dat de Nederlandse Staat eige naar is van de woonoorden der Ambon nezen en hun verblijf verzorgt. Wij kun nen niet aannemen, dat een dergelijke voorstelling ook zelfs maar voor een ogenblik in de hoofden der uitrukkende ambtenaren heeft rondgespookt. Het moge waar zijn, dat de Staat, als het in zijn kraam te pas komt, onder het motto „osmose" privaat- en publiek recht door een weet te haspelen. Maar zulk een extreem feodaal of kapitalistisch stand punt, dat de eigenaar van een verblijf gezag zou hebben over de gebruikers, kunnen wij moeilijk veronderstellen. Of zou het zo zijn, dat gezag en privaat recht bij staatseigendom plotseling in elkaar overlopen? Zulk een extreem Staatskapitalisme willen wij niet ver onderstellen, hoe goed men heden ten dage veelal ook de socialistische lesjes geleerd blijkt te hebben. Derhalve, louter en alleen in de eisen der openbare orde zou het wonderlijke optrèden van Binnenlandse Zaken grond slag moeten vinden. Noch in Woerden, noch elders is evenwel van enigerlei ver storing van de orde door onze Ambon nese gasten in verband met hun politieke denkbeelden gebleken. Noch de verboden vlag noch de verboden bezoeken hebben aanleiding gegeven tot wanordelijkheden. Maar het summum is wel, dat naar Nederlands staatsrecht, zoals het luidt, de Minister van Binnenlandse Zaken ge nerlei bevelsmacht heeft ten aanzien de handhaving van de openbare orde in ons land. Hij mist de bevoegdheid, hierover aan Ambonnezen of Nederlan ders n'importe welk bevel of welke in- structie ook te geven. Zelfs in het ima ginaire geval, dat de bezoeken van ver- Egyptenaren en de rokken van de Schot ten kleurde de groene hoogvlakte. Wee moedige klanken van doedelzakken ste gen op ergens achter de steeds groeiende menigte. De tambours en pijpers van Den Haag onder leiding van J. Heemann kwamen met de tambour-maitre J. Visser achter de Schotten en Engel sen te staan. Zij maakten een goede beurt door liedjes die hun buren ken den te spelen. Zij die in het rondcirkelende vliegtuig zaten, hebben dit grootse schouwspel het best kunnen gadeslaan. Onder hen moet op de groene weide als het ware een ge weldige borduurlap zijn gegroeid. Zeven torens Toen alle padvinders klaar stonden, bouwden verkenners voor de tribune van de autoriteiten in een ommezien zeven torens, die tegelijkertijd met touwen overeind werden getrokken. Achter die torens stond een groot padvinderscorps opgesteld. Verkenners uit de landen, waar de vorige wereldjamborees zijn ge houden, zongen om beurten het toen malige jamboreelied. Pittig lieten de Ne derlanders het „In negentien-drie-zeven" klinken. Op de Nederlandse toren stond de verkenner Eric Kat uit Amsterdam, die op dat bevoorrechte plaatsje een schitterend uitzicht had. Langs de ladder klauterde een Oostenrijkse verkenner naar boven die Eric de broederhand reikte. Een ceremonieel, dat ook op de andere torens plaats vond. De officiële openingswoorden van ir A. Klaren, de kampleider, en de heer Wil son. directeur van het Internationale Padvindersbureau in Londen, waren kort en krachtig, doch toen zij in drie talen over het veld uitgalmden, popelde ieder een van ongeduld om het grootse défilé Groots défilé En dat kwam toen aan de masten die het terrein omringden de vlaggen van 36 landen werden gehesen. In het stralende zonlicht marcheerden de verkenners, in Iphnhetische volgorde der naties, over de Golfplatz langs de eretribune. Voor het eerst na de oorlog waren er ook Duitse verkenners. Met hun wande lend guitaristen-orkest maakten zij een keurige indruk. De Fransen voerden in hun groep invalide verkenners op rol- stoeltjes mee. De Oostenrijkers klapten geescldrlftlg, ook voor-het Nederlandse contingent, dat vooraf werd gegaan door de Haagse tambours en pUpere, - Maar op dit ogenblik zijn de tenten, die tijdens de opening van de jamboree uren lang leeg hebben gestaan, weer be zet en de zevende wereldjamboree is in volle gang. tegenwoordigers van de Stichting Door De Eeuwen Trouw of dat het uitsteken de Ambonnese vlag verstoring van de openbare orde zou meebrengen, zou de Minister van Binnenlandse Zaken hieraan geen enkele directe bevoegdheid ontlenen. Naar Nederlands staatsrecht is de handhaving der openbare orde zaak van gemeentelijke autonomie. Het ge beurde te Woerden is dan ook een in greep niet slechts in de rechten der Ambonnezen en voor wat de verboden bezoeken betreft der Stichting Door De Eeuwen Trouw, doch ook een ingreep in de gemeentelijke autonomie. Als de Woerdense gemeenteraad ter bescher ming van de openbare orde een veror dening had gemaakt betreffende het uitsteken van de Ambonnese vlag, dan zouden de burgemeester van Woerden de politie aldaar bevoegd zijn, nale ving van deze verordening af te dwingen. Zoals de zaak thans ligt is het optreden zonder enige deugdelijke rechtsgrondslag, noch wat betreft hetgeen gedaan werd, noch wat betreft degeen, die optrad. Uit het gebeurde mogen degenen, die meenden, dat de handhaving van de openbare orde op nationaal niveau bij Binnenlandse Zaken veilig zou zijn, de juiste conclusie trekken. Blijkens de recente ervaringen zou men rekening moeten houden met de reële mogelijk heid van een algehele „osmose": een osmose van politieke stokpaardjes en ordehandhaving, van publieke bevoegd heden en private rechten, van Rijkstaak en gemeentelijke taak, van recht en wil- Haagse militair redde kind van de dood Met auto tegen muur gebotst om ongeluk te voorkomen Door zijn eigen leven te wagen, voor kwam de 23-jarige korporaal-chauffeur Piet van der Spiegel uit Den Haag gis terenmiddag te Heemstede de bijna wisse dood van een 13-jarig meisje, dat zonder op het verkeer te letten op haar fiets de iorrangsweg overstak, meldt de Tel. Midden op de weg, iuist voor de Cru- quiusbrug over de Ringvaart, aarzelde het kind en sprong het van de fiets. Van der Spiegel zag dat uitwijken met zijn militaire auto niet meer mogelijk daar op het trottoir van de brug twee jongens stonden. Zonder aarzelen gooide hij het stuur om. De auto kwam slipoend dwars op de weg en reed met een flinke vaart tegen de stenen muur langs de oprit van de brug. Met donderend lawaai stortte de muur in het water. De auto kwam tot,stilstand juist voor het gapende gat. naast de twee jongens op het trottoir. Het meisje, Hennie H. uit Heem stede, was nog door de achterzijde var de auto geraakt, doch had slechts, eer schrammetpe aan een been opgelopen. Van der Spiegel is drie jaar als militair in Indonesië geweest. Vragen over verhoging van kolenprijs Het communistische Eerste-Kamerlid Brandenburg heeft minister V. d. Brink schriftelijk gevraagd of hij bereid is de prijsverhoging van de kolen onmiddel lijk ongedaan te maken. De heer Bran denburg informeert voorts o.a. of de be windsman niet van oordeel is dat door de prijsverhoging van brandstoffen ook de prijzen van alle mogelijke hndere artikelen ongunstig zullen worden beïn vloed. Vloedgolf van nieuwe aufo- bestuurders Nog nooit heeft het zo storm gelopen met de aanvragen van nieuwe rijbewii- in Noord-Holland, en wellicht ook niet in andere districten van ons land. In Noord-Holland werd onlangs het re cord van 780 aanvragen per dag geno teerd en gemiddeld is de dagnotering 500. Het bureau Wegenverkeerswet te Haar lem kan het met zijn 25 ambtenaren niet i dezen moeten herhaaldelijk c werken. "GLOBE" .SNIPPERS Ook volkspolitie-agenten in Oost- Duitsland schijnen het rode regiem niet alleen-zaligmakend te vinden. Het aantal vluchtelingen naar het Westen neemt steeds toe. In Juli zijn 105 agenten ge lucht, waardoor het totaal dit jaar reeds 777 beloopt, -fr Een Libanese handels delegatie zal met verschillende West- europese landen, w.o. N e d e r 1 a n d handelsbesprekingen voeren, -fr Onge veer 700 Kalmukken, die zich thans in een vluchtelingenkamp in Zuid-Duits- land bevinden, mogen zich in de vestigen, -fc In Kiel is gisteren de Kieler studentenweek 1951 begonnen, waarbij o..m. een Nederlandse delegatie aanwezig is. -fr Premier Clement Attlee is gisteren met zijn vrouw voor eer cantie van tien dagen aan boord hetvfregat Widemouth Bay uit Rosyth (Schotland) naar Noorwegen vertrok ken. -fr De permanente commissie vi Raad van Europa heeft besloten met Washingtn contact op te nemen o onderzoeken of het mogelijk is, dat Ame rikaanse Congresleden en leden va Raad van Europa in de nabije toekomst in het openbaar van gedachten kunnen wisselen, -jüj- De West-Berlijnse politie heeft weer 30 jongeren aangehouden, die vannacht illegaal de Oostduitse grens wilden overschrijden om aan het com munistische wereldjeugdfestival te kun nen deelnemen. Ten einde paal en perk te stellen aan de toeloop voor dit festival, heeft de .Westduitse regering bevolen alle interzonale passen in te houden en de doorreisvisa aan alle buitenlanders, die naar het festival willen, te weigeren. Geen nutteloos gepraat over Nieuw-Guinea De Regering acht de stelling van Indonesische regering onjuist, dat er verdere onderhandelingen over Nieuw- Guinea geen sprake kan zijn, tenzij deze gegrond zouden zijn op de basis var souvereiniteitsoverdracht. Nieuwe onder handelingen moeten echter worden voor komen wanneer bij voorbaat zou moeten worden aangenomen, dat zij geen succes kunnen hebben, aldus de ministers Peters en Stikker in een memorie aan de Eerste Kamer. De regering staat onveranderd op het standpunt dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bij het Koninkrijk blijft berusten, zo lang ter zake tussen Neder land en Indonesië niets anders is over eengekomen. Ned. Herv. Kerk :pen: te Tolbert cand. M. J. de Jong te Hoogcarspel. ïmd: tot hulpprediker te NoordwoldeDe Blesse G. Hopster, hulp- préd. te Stadskanaal (benoeming aange- e 1 a t e n tot de Evangeliebe diening G. J. ten Zythoff, Beukenweg 13, Velp, J. I. J. Knottnerus, Franken- straat 33, Den Haag en W. J. Schön- hardt, Kastanjelaan 33, Winschoten. ;pbaar: cand. T. H. L. Beer- nink, Ibisstraat 4, Leeuwarden, Gcref. Kerken (Art. 31 K.O.) ngenomen: naar Hoek cand. K. Deddens te Kampen, die bedankte voor Aalten, Doesburg, Doetinchem, Winters wijk, Alblasserdam, Bilthoven, Blokzijl, Buitenpost, Ferwerd-Hallum, Hauler- wyk, MinnertsgaOude Bildtzjjl, Mur- mervvoudeOenkerk, Musselkanaal Tweede Exloërmond, NiezylKommer- zijl, Oud-Loosdrecht, Sliedrecht, Uithui zen en Zaandam. Chr. Geref, Kerken Tweetal: te Dedemsvaart cand. C. den Hertog te Mijdrecht en W. Meljn- hout te Franeker. Beroepen: te Ouderkerk Amstel en te Meppel cand. B. Byleveld te Haarlem. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen: naar IrnsumPop- plngaweer mej. J. W. Zuidema, prop. te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Beroepen: te Vlissingen H. Ligten- berg te Rotterdam-West. Nu het schuim van het bier is... Brits-Perzische onderhandelingen op basis van „geven en nemen" Hamman hoopt, dat de Perzische- nationale aspiraties kunnen worden verwezenlijkt VANDAAG zal wellicht de Britse regeringsmissie, die staat onder leiding van de minister voor strategische grondstoffen, Lord Zegelbewaarder Stokes te Teheran aankomen. Gisteren konden wij nog in een deel onzer edities het vertrek uit Londen melden. Bij dit vertrek verklaarde Lord Stokes, dat hij naar Perzië ging om het oliegeschil te regelen op basis van .geven en nemen", hetgeen echter niet zou betekenen, dat „elk zal krijgen at hij hebben wil." De Perzische minister-president Mos- sadeq verklaarde vandaag in de senaat, dat hij liever zou aftreden dan een over eenkomst met de Britten tekenen, die niet in het voordcel van Perzië zou zijn. Hij voegde er aan toe. dat de onderhan delingen met de Britse delegatie geba seerd zouden zijn op ,,de erkenning door beide partijen van het beginsel van de nationalisatie van de olie-industrie". Voor Lord Stokes vertrok ontving hij een welkomstboodschap van de Perzi sche regering, hetgeen hij als een goed voorteken beschouwde. Het litg in de bedoeling, dat Stokes morgen een onderhoud heeft met mi nister Mossadeq. Maandag zou hij in het oliecentrum Abadan poolshoogte gaan nemen. De Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd vergezelt Stokes. Reeds eerder was een missie van de Engels-Iraanse Oliemaatschappij via Amsterdam naar Teheran vertrokken. De leider van deze delegatie, Elkington, verklaarde: „Nu het schuim van het bier is heb ik de indruk, dat de Perzen zich met de realiteit van de toestand zullen gaan bezighouden". Harriman, Truman's speciale afgezant, die zo'n groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de besprekingen heeft verklaard, dat de beide regeringen de onderhandelingen beginnen in een geest van goede wil. Hij vertrouwde er op, dat in deze geest een goede oplossing gevonden kan worden, waarbij Perzië zijn nationale aspiraties zal kunnen ver wezenlijken en tegelijkertijd de nodige technische en verkoop-hulp zal krijgen, onontbeerlijk voor het bereiken van een maximum aan opbrengst uit de olie bronnen- Onderzoek naar „La Prensa" gevraagd De internationale federatie van kran tendirecteuren en hoofdredacteuren heeft de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties verzocht een onderzoek te stellen naar de opheffing van het Argentijse blad „La Prensa". Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Het lied der R.K. Kerk ook in Albanië van Rome geïsoleerd De Albanese regering heeft de R.-K. kerk verboden voortaan organisatorische, economische of politieke betrekkingen met het Vaticaan te onderhoden. De aartsbisschop mag voor godsdienstige aangelegenheden in verbinding staan met kerken cn godsdienstige instellingen in het buitenland, maar alleen via de Staat. Zo meldt het officiële Albanese pers bureau. De regering zal de kerk sub sidiëren. ACADEMISCHE EXAMENS ENGELS MO A AMSTERDAM, 3 Aug. Geslaagd' me; M S Ch Faassen en de heren H H Leen W Bekenkamp, H E Hectcbry, P d Jong, K Slachter en H J Verhoef. Bijna 800 leiders voor de burgerlijke verdediging De cursus voor leidende functionaris sen in de burgerlijke verdediging waar mee in Februari .op kasteel De Schaffe- laar te Barneveld onder leiding van ko lonel b.d. G. A. Geel werd begonnen, zal in September ten einde zijn. In totaal zijn er dan 23 cursussen van een week gehouden waaraan ongeveer achthonderd personen hebben deelgenomen. Op 3 September wordt begonnen met de opleiding van hoofd-instructeurs. Deze cursussen duren waarschijnlijk twee tot drie weken en zijn bestemd voor oprui- mings- en reddingsdienst, verbindings wezen, hersteldienst, brandweer en Garantiewet Indische Nederlanders De regering zal binnenkort een wijzi- gingsontwerp van de garantiewet indie- hetwelk speciaal gericht is op de belangen van de Nederlanders, die door geboorte, opvoeding en levensstijl nauw aan Indonesië verbonden zijn. De regering is van mening, dat het in belang van de betrokkenen is, zich trouwd te maken met de gedachte, dat hun verdere toekomst in Indonesië ligt, aldus de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting van Upiezaken. (Advertentie) N.V. ORGANON - OSS 17 Maar Kees had volgehouden. Het kan", had hij gezegd. En met vuur had hij zijn plan ver dedigd. Jij, Bart, bent een technicus. Jij kunt de boot in orde maken. Bram is een ouwe zee rot. Jij hebt verstand van varen, en zo. En ik ben van alle markten thuis". Het laatste had hij er met eén schijnheilig bescheiden snuit aan toe gevoegd. En hij had het er door gekregen. Voelhorens werden voorzichtig uitgestoken, materialen verzameld, routes bestudeerd. En nu was het zo ver. De boot was klaar. De spullen waren aanwezig. De tocht was uitgestip peld. Nu was het allgen nog wachten op donkere maan en gunstig weer. In deze dagen liepen de jongens vaak doelloos door hun huis. Meer dan èens gebeurde het, dat meneer de Poorter aan zijn zoon vroeg, waar om hij toch zo in gedachten naar buiten stond te staren. Dan schrok Brammetje op uit zijn ge peins, kreeg een kleur, en stamelde maar wat. En toen het Nieuwe Maan was en het weer met de dag beter werd, had Kees moeite het eten door zijn keel te krijgen. Alleen Bart was onbewogen. Tenminste uiterlijk. Maar in zijn hart bonsde het, als hij goed bedacht, dat hij rgens im, HOOFDSTUK vu. Engelandvaarders. Eindelijk was de grote dag aangebroken. De wind was gaan liggen en een onafgebroken regen stroomde neer over het land van Walche ren. 's Morgens bij het opstaan had Kees tegen Bart gezegd: „Vandaag is de dag". Ook Bram scheen van die mening, want nauwelijks hadden de Badhuisstraters hun ontbijt door de keel, of daar kwam hun makker aanzetten. Met het vrien delijkste gezicht van de wereld groette hij de aanwezigen, bleef even staan gekheid maken met oom Dirk, en stelde toen met een onschuldig gezicht aan zijn vrienden voor een eindje op te Op de boulevard, gezeten op een bank bij het standbeeld van Michieltje, maakten ze hun laat ste afspraak. Een half uurtje later liepen ze weer de stad Rhijn in, en bij het huis van de familie Most geko men, namen ze afscheid met de woorden, gefluis terd: „Tot vanavond zeven uur!" Het verdere van die dag leefden Kees en Bart als in een droom. Kees was wonderlijk lief voor zijn kleine broertjes en zusjes. Af en toe nam hij Jaapje op schoot, of knuffelde hij de dikke Milly. Bart betrapte zich er op. dat hij dikwijls stil naar zijn vader en moeder en naar Ne) zat te staren. Met geweld propte hij het middageten door zijn keel. „Wat hebben de jongens toch?" vroeg tante Nel, na het eten aan haar man. „Hoe bedoel je?", vroeg hij. „Ik vind ze anders dan anders", was het vage antwoord. Meneer Most trok peinzend aan zijn sigaret. „Nou je het zegt... ja, ze zijn anders dan an ders", zei hij. Onder het avondeten dreigde het een ogenblik helemaal mis te lopen. Zonder een woord te zeg gen stond Kees opeens op en verdween naar de keuken. „Wat scheelt die jongen toch?" vroeg zijn vader, die ook opstond en zijn zoon achterna ging. „Is er iets?" vroeg tante Maal aan Bart. „Heb ben jullie ruzie gehad, of zo?" Bart, die zijn hart in zijn keel voelde kloppen, zette het theekopje, dat hij juist aan zijn mond wou brengen, hardhandiger neer, dan zijn bedoe ling was. „Of er iets gebeurd is?" deed hij verwon derd. „Wat zou er gebeurd zijn?" Gemaakt on verschillig haalde hij zijn schouders op en nam een flinke hap van zijn zesde boterham. Hij voelde aller ogen op zich gericht. Het angstzweet brak hém uit. Vooral, omdat Kees zo wonderlijk deed. Als die de boel maar niet ver raadde... Daar kwam oom Dirk gelukkig alweer terug in de kamer. ,En wat was er?" informeerde tante Nel. „Hij beweerde, dat hij zich verslikt had", ant woordde vader. „Hij was wat water gaan drinken" Een ogenblik later kwam Kees weer binnen. „Is 't over?" vroeg zijn moeder. Over?... O... eh... jd... het is alweer gezakt" „Met een vuurrood hoofd ging hij zitten. Keek tersluiks even naar Bart die zat te kauwen als of de hele zaak hem niet aanging. „Hoor het eens regenen!" zei tante Nel. .,En het is zo donker buiten!" viel Rinie bij. „Ja" vond oom Joost, het is geen weer om een hond naar buiten te sturen". (Wordt vervolgd) (Advertentie) Ontdekking in de Congo België gereserveerd t.a.v. diamantvondst „Wij kunnen geen geheimen aankopen" Zoals wij reeds meldden heeft de* heer J. Marijnen, kellner te Maastricht, Ko ning Boudewijn van België het geheim ten verkoop aangeboden van zijn ont dekking van een diamantveld in een rivier in de Belgische Congo. Hij deed deze ontdekking 20 jaar geleden, toen hij als beroepsjager in Belgische dienst een jacht meemaakte. In aansluiting op het antwoord van het Belgische ministerie van Koloniën, dat wij gisteren publiceer den en waarin de heer Marynen te ken nen werd gegeven, dat hij geen enkele aanspraak kan doen gelden op de vind- plaats, wordt thans het volgende mee gedeeld: Uit de stukken blijkt, dat de heer Ma- rijnen zich destijds inderdaad met de departementale instanties in verbindin; heeft gesteld voor het „verkopen van eei geheim". Verklaard wordt in dit vei band evenwel, dat het ministerie var Koloniën niet gemachtigd is ontdekkin gen of „geheimen" aan te kopen, heeft de heer Marynen aangeboden procpectie-vergunning te verlenen, die hem in staat zou stellen na te gaan, of het door hem bedoelde diamantveld in derdaad zo rijk is aan diamanten als hij meent. Aan deze prospectievergunning het verstrekken een zgn. terrein vergunning verbonden zijn, waarvoor d< heer Marijnen dit door hem ontdekte diamantveld eventueel ook zou kunnen ontginnen. De heer Marijnen heeft, zoals wij reeds meldden, evenwel uitdrukkelijk doen weten, dat hij geen enkele vergun ning wenst en slechts zijn- geheim wil verkopen. Het ministerie heeft zijn in deze aangelegenheid ingenomen, stand punt hierop bevestigd. Hopman Spijkerman droeg Zilveren Wolf Hopman H. J. Spijkerman, de oud- secretaris van De Ned. Padvinders, die, zoals we gisteren in een deel onzer edities meldden in zijn woning te Wassenaar overleden, was 52 jaar oud. Zijn verdien sten voor de padvindersbeweging werden 1949 erkend toen de Engelse Chief Scout Lord Rowallen hem onderscheidde met de Zilveren Wolf, die slechts één maal per jaar aan één padvinder in buitenland wordt uitgereikt. Samen mot hoofdverkennes Rambonnet had de heer Spijkerman in 1927 bij De Ned. Padvin ders de centrale spelleiding ingevoerd er de grondslag gelegd voor de verenigings- zoals men die heden kent. In 1930 kreeg hij een aandeel in de leiders- training te Ommen en werd hij leider van een trainingsteam. Ook had hij eer belangrijke functie bij de wereldjam- e 1937. Na de bevrijding heeft hop- Spijkerman het hoofdkwartier de grond af opgebouwd. Controvcr- tegen zijn beleid veroorzaakten November j.l. zijn aftreden als secretaris het hoofdkwartier. Slaking dreigt in Java's ziekenhuizen De vakvereniging van verplegend per soneel in West-Java dreigt met een sta king van 2000 vroedvrouwen, verplegers ander ziekenhuispersoneel in de gou- vernementsziekenhuizen. - Drukkend weer (Van onze weerkundige medewerker) Wij mogen nog enkele dagen warm omerweer verwachten, dat echter een toenemend onstabiel karakter krijgt. Uit vanwege een hoeveelheid koelere lucht die zich, gescheiden door een z.g. koude- front, over Engeland naar onze omgeving beweegt. Plaatselijk komen aldaar dan ook al eer buien voor. Uw radiotoestel kan helpen om de kans op onweer vast stellen. Wanneer tfeze vooral op de lange golf door krakers wordt gestoord, neem de kans op onweer sterk toe. Het weet zal, vanwege de groter wordende voch tigheid van de lucht, weer een zwoel er drukkend karakter krijgen. Advertentie Er verdwenen drie kinderen maar gelukkig liep alles goed af Zijn kinderen veranderden in kerktorens. Zijn poe6 kreeg vijf poten en zijn vrouw werd niet meer dan een slagschaduw. Be hoorlijke foto's kon hij beslist niet maken Eindelijk werd hij zo verstandig, zich een Philips Flitscamera aan te schaffen. De bediening is zo eenvoudig, dat zijn foto'! nu niet kunnen mislukken, zelfs al zot hij willen. Overdag schitterende foto's (zonder flitslamp). Des avonds of bin nenshuis brillante opnamen (met flits lamp). handelaar toont U zo'n Philips Flits- era gaarne! aethergolven ZONDAG 5 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM L 402 m. VARA: 8.00 Nieuws. 8 15 Arbeiderskoor. 1.30 Voor het platteland. 8 40 Gram. 9.15 Ver- mekprogramma. 9.45 „Geestelijk leven", cau serie. 10.00 Voor de Jeugd. 10.25 „Met en •onder omslag 10.50 Gram. 11.15 Voor dacht. 11.30 Omroeporkest. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.30 „Joegoslavië en Tito", iserie. 12.40 Orgelspel. 1.00 Nieuws. 1.15 dedellngen. 1.20 Intern, muziekconcours. Kerkrade. 1.50 „Even afrekenen Heren". 2.00 Gram. 2.05 Boekbespreking. 2.30 „Dido encas", opera. 3.45 Film. 4.00 Dansmu- 4.30 Sport VARA: 5.00 Koorzang. 5.20 itervende detective", hoorspel. 5.40 Gram G.OO Sport. 6.15 Nieuws en sport. VPRO: 6 30 Korte Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 7.00 Voor de jeugd. 7 35 Bijbelvertelling voor de jeugd. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.05 Wereldjam boree. 8-15 Omroeporkest. 8 55 „De Seinhuis wachter," hoorspel. 9.30 Avro-orkest, vrou wenkoor en solisten. 10.05 Cabaret. 10.30 Pro menade-orkest en solist. 11.00 Nieuws. 11.15 Actualiteiten. 11.25—12.00 Lichte muziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. NCRV; 9.30 Nieuws. 9.45 Vocaal dubbelkwartet. IKOR: 10.00 „De Open Deur", causerie. 10.30 Remonstrantse kerkdienst. NCRV: 12.00 Or gelconcert. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12 40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Amusementsmuziek. 1.45 „Uit het Boek der Boeken". 2.00 Gram. 2.40 Resi dentie-orkest en soliste. 4.00 Gram. 4.10 tholiek thuisfront overall". 4.15 Sport. Vespers. NCRV: 5.00 Geref. kerkdienst. Gewijde muziek. 7.15 „In de Disclpelkring van de Heere Jezus Christus", causerie. 7.30 Nieuws. KRO: 7.45 Actualiteiten. 7.52 Boek bespreking. 8.05 Gev. progr. 10.45 Avondge bed. 1100 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 I 12.10 Critieken. 1.00 Nieuws. 1.10 „Country Magazine". 1.40 Operamuziek. 2.15 „Londor Pride". 2 30 Orkestconcert. 3.00 Pianorecital. 4.00 Orkestconcert. 5.00 Voor de kindere 6.00 Nieuws. 6.15 Reportage. 6.35 Kamero kest. 7 45 Kerkdienst 8.25 Liefdadlgheids'.p- roep. 8.30 Hoorspel. 9.00 Nieuws 9.15 Cause rie. 9 30 Klankbeeld 10 30 Cello en piai 10.52 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogr. 1.15 Gev. progr. 1.45 Interviews. 2.15 Lichte muziek. 3.15 „Sur mer Showtime". 4.00 Hoorspel met muziek. 4.30 Gram. 5.30 Hoorspel. 6.00 Gev. progr. 6 30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.30 Lichte muziek. 8.30 Community hymn-singing. 9.00 Gev. progr. 10-00 Nieuws 10.15 Reciatl. 1030 1 causerie 10 45 Orgelspel. 11.15 Lichte i ziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Orgelspel. 12.15 Radiojournaal. 12.33 Lichte muziek. 1.15 Gram. 1.30 Voor de sol daten. 2.00 Opera- en bel-cantoconcert. 4.00 Orgelrecital. 5 05. 5 15. 5 40 Gram. 5.55 Sport. 6 0v Strijkkwartet. 6 25 Gram. 6.30 Godsd. halfuur. 7 00 Nieuws. 7.30 Gev. progr. I Actualiteiten. 9.45 Gram. 10 00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogr. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Gram BRUSSEL. 484 m. 12.03 Gram. 100 Nieuws. 1.10 Verzoekprogr. 2.00 Voor de landbouw. 2.30 Lichte muziek. 3.00 en 4.00 Gram. 4 30 Dansmuziek. Sport. 6.00 Gram. 7.00 Godsd. halfuurtje. 7.30 Sport 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkest en listen. 9 00 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 Dans muziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.35 Voor de vrouw. 10.50 Voor de zieken. 11.40 Clavecim- belrecltal. 12.00 Gram. 12.38 Hawaiian-mu- ziek 1.00 Nieuws. 1.15 Voor de middenstand. 1.20 Instrumentaal trio en solist. 1.45 Gram. 2.00 „Lichaam en Gezondheid", causerie. 2.15 Bariton en harp. 2.35 Kamerkoor en or kest. 3 00 „Kleine annonces", hoorspel. 3.50 Gram. 4.28 „Die Jahreszeiten: Herbst". ora torium. 5.00 Voor de jeugd. 5.25 „Die zeiten: Winter", oratorium. 6 00 Niei „Neem dienst bij Leger of Lui causerie. 630 Vara-Varia. 6.35 Instrumentaal kwartet. 7.00 Parlementair overzicj Pianorecital. 7 45 Gram. 8-00 Nleu' Actualiteiten. 815 Amusementsmuzi Cabaret. 9.30 Orgelspel. 9 45 „Het onderwijf op de helling", causerie. 10.00 Coi jrkest Socialistisch solist 7.30 Gram. 7 45 Een woord voor de dag 100 Nieuws. 8.13 Gewijde muziek. 8 45 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Marinierskapel. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Piano en zang. 11.30 Gram 11.45 Lichte muziek 12.33 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 Suri naamse volksmuziek. 1.45 Gram. 2 00 Vooi de Jeugd. 2.35 Gram. 2 45 Voor de vrouw 3.15 Lichte muziek. 3 40 Viool en altviool. 4.00 Bijbellezing. 4 45 Gram. 5 00 Voor da ers 5.15 Orgelconcert. 5.45 Regerings uitzending: Drs J H W Warners: „Sociali in Indonesië". 6 00 Gram. 6 25 Zigeu-, uziek. 6 45 Boekbespreking 7 00 Nieui 7.15 ..Volk en Staat", causerie. 7.30 Gra 7.40 Radiokrant. 8 00 Nieuws 8.05 Comral taar over de werkzaamheden van de „Int national Convention of Evangelicals", t Strijkkwartet. 8 55 „De bliksemafleide hoorspel. 9.30 Gram. 9 45 Wereldjambor 10.15 Gram. 10 20 Carillon en orgel. 10 45 A'-ondoverdenklng. 11.00 Nieuws. 11.15—12. tare. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. progr. 1.55 Cri- rketuitslagen. 2.00 „Summer songtimé". 2.45 „London Pride". 3.00 Schots orkest en solist. 4.00 Hoorspel 5 00 Voor de kinderen. 6 00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.30 „The Dunmow Flltch" 6 45 Lichte muziek. 7.00 Gev. muziek. Symphonie-orkest en solist, 9.00 Nieuws, 9.15 Hoorspel, 10.45 Chansons. 11.0011.03 ENGELAND. BBC Light I 1500 t 247 li 12.30 Sport. 1.15 Voor de jeugd. 1.45 Gev. progr. 2 00 Lichte muziek. 2.30 Spot 2 45 Re portage. 3.00 Sport, 3.25 Reportage. 3.38 Sport 3 "1 Gev. progr. 4.03 Reportage 4.20 Ge' progr, 4.30 Lichte muziek. 4.55 Sport. 5 Lichte muziek. 5.25 Sport. 5.35 „Fairs and Fe( tivals". 6.00 Sport. 6.10 en 6.35 Sport 7.C Nieuws 7 25 Sport. 7.30 Gev progr. 8.30 Gev. progr. 9 00 Gev muziek. 9.45 Voordracht. 10.00 iws. 10.45 Dansmuziek 11.0" "oordracht. —12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. .45 Gram 12.40 Gram. 1.00 Nieuws ■n. 2.00 Voor de vrouw 3 00 Kamermuziek. Gev progr. 5.00 Nieuw». 5 10 Lichte 6 00. 6.2" Gram. 6.25 Voor de duiver jers. 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nle 7 30 Gram. 7 50 Radiofeutlleton 8 00 Orl teert 9 00 Actualiteiten 9 15 Omroeporkest^: solist. 10.00 Nieuws. 10 15 Vlaar 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Verzoekprogramm* Jfiec «eht< ichtii «M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2