Maar wij denken er zó over LIED VAN TIENDUIZENDEN De Eerste Kamer voor de helft vernieuwd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Waterleidingbuizen schoon maken geleden is de transportleiding 300 van Katwyk naar Leiden op ongeveer dezelfde manier als in Kampen schoon gemaakt. Het werk werd uitgevoerd on der leiding van de toenmalige directeur van de L.D.M.. de heer Ch. van Spall, die de benodigde instrumenten ook voor enige tijd aan de Leidse ambachtsschool heeft afgestaan voor de lessen, zodat menige oud-leerling zich dit wel zal her inneren. Leiden. L. M. A. VAN BRERO, Volmolengracht 4. Groet uit Nieuw-Zeeland Velen verlangen er naar om te em ereren. Dat is op zichzelf goed, mar net houdt in, dat je alles wat Hollands is moet loslaten. Het kerkelijk leven heb je hier, maar veel zul je miss* vergeleken bij Holland. Zeker, het goed. maar toch zien wij hier de dingen iets anders. Het is vreemd om er aan te wennen. Een Nieuw-Zeelander kent het huiselijk leven wel. maar het Hol landse is nog weer anders. Huizen zijn erg schaars en duur en het land wordt geplaagd door de stakingen, wat volgens mij ongemotiveerd is. De lonen zijn goed. maar de prijzen zijn ook gestegen. Zij die emigreren zullen een goed aanpas singsvermogen moeten hebben. Neem niet het eerste het beste kosthuis, maar neem contact op met een Hollander, die je de weg kan wijzen en leer alsjeblieft Engels' Denk niet zo gemakkelijk over deze dingen, En reken op twee moeilijke jaren. Er zijn wel enkelen die klagen, maar dat zijn kerels die in Holland ver wend zijn. Pak aan! Laat je ook niet overhalen voor de paardenraces. Wat je niet kunt, kun je hier leren, en als je wilt leert het vlug. Het is wel bewezen, dat de oud-militair uit Indonesië zich hier sneller aanpast. In de kerk kom je in contact met verenigingen en dan ben je al half onderdak. Als je aanpakt slaag je hier zeker. Trouwens, de Nieuw- Zeelanders werken zelf ook hard. J. SANDERS Hamilton, New Zealand Bebouwing in Leiderdorp De laatste vijftien tot twintig jaar i Leiderdorp aanmerkelijk uitgebreid. Op de Koningstraat na heeft het zijn dorps karakter behouden. Dit is de oorzaak van het feit, dat vrijwel alle bewonen van de nieuwe woningen mensen zijn die in Leiden of elders hun werkzaam heden hebben en die het wonen buiten verkiezen boven het wonen in de stad. Het is daarom zeer te betreuren, dat het gemeentebestuur heeft de aantrekkelijkheid van het dorp ernstig afbreuk te doen door een van de schoonste delen, namelijk het park ach ter de Hervormde kerk, te gaan bebou wen. Het dorp verliest dan een prachtig plantsoen en de oude kerk wordt vrijwel geheel aan het oog onttrokken. In de naaste omgeving ligt echter voldoende bouwterrein braak, zodat directe nood zaak om dit park te doen verdwijner zeer zeker niet aanwezig is. Veel dorps bewoners hebben al het gemeentebe stuur dringend verzocht terug te komen op zijn voornemen in' deze. LEIDERDORP. L. G.' Verstoep. Pétain In verband met hét overlijden van maarschalk Pétain bracht uw blad over zijn levensloop een beschouwend artikel, waarin het woord „collaborateur" werd genoemd. Dit nu achtte ik niet op z'n plaats. Dat deze maarschalk de Duitsers een wapenstilstand verzocht was m.i. het Frankrijk van 1940 onvermijdelijk. Heeft hij door te capituleren niet het leven gered van millioenen Fransen? Als oude oorlogsveteraan had hij al on middellijk geconcludeerd dat Frankrijk het onderspit delven moest. Voorts kan lk u uit eigen ervaring verklaren, ceer hij de Franse krijgsgevangenen in Duitsland tot steun is geweest met z.g.n. Pétain-pakketten, bevattende kleding, levensmiddelen en rookartike len. Deze man was allerminst een colla borateur, doch had ziin vaderland lief. En al was zijn beleid dan niet helemaal juist, ook met het laten zenden van die pakketten heeft hij duizenden van zijn landgenoten van een wisse dood gered. ABONNé (Een gevleugeld woord zegt, dat de tijd alle wonden heelt. Iets van die wt heid hebben we allen gevoeld, toen amen, dat de grijze maarschalk dan toch eindelijk was overleden 95 jaai oud. Want onze eerste gedachten gingen niet uit naar de misstap van Vichy, doch de held van Verdun, die met zijn jeu sacré het stervende Frankrijk leven in blies. Zo zal het ook de geachte inzender zijn gegaan. De taak, kroniekschrijver mag echter nir aarden in een romantiseren. Zijn vonnis dient wel overwogen en rechtvaardig te zijn. Maar dan kunnen de deportatie van honderdduizenden Franse arbeiders naar het Derde Rijk, het willen uitleve ren van de Franse vloot e.d. onmogelijk worden verdoezeld. Red.) Bureaucratie De bureaucratie dringt al duidelijker het individuele initiatief op de achter grond. Naar bepaalde richtlijnen opge stelde circulaires en formulieren leiden ons doen en laten. Op eigen initiatief mogen we schier niets meer doen. Eerst moeten we een officiële opdracht hebben gekregen. Echter, ook dat maakt de :n tot machines. De officiële fotograaf te Pearl Harbour was juist, toen de Jappen hun bommen lieten vallen, op het strijdtoneel versche nen. Hij nam echter geen foto's, want hij had daarvoor geen officiële order ontvan gen. Hier zien we ook weer de negatieve werking van de bureaucratie. Van ouds her bestaat er een overeenkomst tussen :en en kamelen. Als kamelen door de woestijn trekken, lopen ze in een lange rij achter elkaar. De kameeldrijvers heb ben grote moeite, een kameel te vinden die voorop wil gaan. Bijna alle kamelen willen achter een andere lopen. Dan voe len ze zich veiliger. Kamelen zijn geen leiders. Het is misschien wel wat dreven, wanneer we dit op de rr toepassen. Maar het gaat toch al aardig die kant uit. En dat in een wereld, waar initiatief zo bitter hard nodig is. Niet de bureaucratie, maar het particuliere initia tief behoort meer te worden aangemoe digd. Men eerbiedige de wens van H.M. houde de schone traditie in ere. Men wanneer de haring wordt aangeboden, in de opperkeurmeester de vertegen woordiger der Overheid, in de reder die van het gehele bedrijf, in de schipper de bemanning van de gehele vis sersvloot. En men waardere de belang stelling en het medeleven, van welke H.M. bij deze jaarlijkse gebeurtenis tel kens blijk geeft. In zekere zin is dit ook reclame, maai :n reclame, die niet een bepaalde rede rij, maar het gehele bedrijf, inclusief de handel, ten goede komt. Immers alge meen is bekend, dat vele landgenoten de eerste haring niet lekker en nog te stug vinden, en ze eerst dan gaan eten, wan neer de dagbladen melden, dat het Ko ninklijk Huis ze ontvangen heeft. Dan stijgt direct de consumptie. Tenslotte: De ontstemming in Katwijk Scheveningen is begrijpelijk. Een re geling, waarbij de vissersplaatsen bij beurten voor aanbieding in aanmerking komen, ware zeker de overweging waard, n zou vele grieven, veel misverstand t-egnemen. A. C. L. Doodsklok over de Raden van Arbeid Onlangs verscheen de Memorie va Antwoord op de Organisatiewet Sociale Verzekering. Meer en meer blijkt thans, dat het streven van bepaalde zijde, de Raden van Arbeid die vaak ten onreohte worden beschouwd als uitslui tend Overheidsorganen ten voordele de particuliere bedrijfsverenigingen te doen verdwijnèn, geslaagd mag heten. Of deze gang van zaken inderdaad de broodnodige vereenvoudiging sociale verzekeringswetten zal bevorde ren. blijft voor mij vooralsnog een open vraag. Dat het Nederlandse volk, dat zo bij deze wetgeving betrokken is Philips II en ijle haring In mün ingezonden stuk van 23 Juni jl. heb ik alleen getracht een uiteenzetting te geven van de wjjze, waarop bjj keu ring en aanbieding van de Koninginne- haring wordt te werk gegaan. Mocht, ge zien de critiek der heren De Ruiter Dijkhuizen, aan het beleid van de opper keurmeester, resp. van de dienst, onder deze ressorteert, iets haperen, dan acht ik de Scheveningse en Katwjjkse reders mans genoeg, zelf te bevoegder plaatse hun grieven kenbaar te maken. Levendig kan ik mij voorstellen, dat het vooral voor' Scheveningen met een vloot, die groter is dan die van alle overige visserijplaatsen tezamen, minder prettig is, dat hun naar ik meen slechts één keer, Katwijk verscheidene malen o a. nog in 1945, de eer te beurt viel den. Volgens de heer De Ruiter is de keur wel oud, maar niet gezond en hij vraagt of er nu in andere vissersplaatsen geen flinke vakmensen zijn om als keurmees ter te fungeren. Ongetwijfeld. De keur is echter een eeuwenoude, nuttige kerngezonde instelling, van welke in Vlaardingen nog geen afstand wenst te doen, terwijl men ze in Scheveningen en Katwijk blijkbaar nooit heeft begeerd. Belachelijk vindt de heer Dijkhuizen die kwestie in 1950 met de haring H.M. de eerste rijpe haring aan te bie- „Karel Doorman". Hoewel de opperkeur meester, m.i, zeer terecht, de haring dit schip niet geschikt achtte, om H.M. te worden aangeboden, zond de reder ze toch. Vanzelf is men aan het Hof hoffelijk, dus H.M. toonde zich met dat vaatje ha ring „zeer ingenomen". Maar het is de heer D. waarschijnlijk niet bekend, dat de instructie betreffende de aanbieding via de opperkeurmeester niet van het ministerie, maar van H.M. de Koningin zelf is uitgegaan. De aanleiding daartoe was als volgt. Voorheen voer de vloot op Buisjesdag, 15 Juni, pas uit. Dan was de eerste we dus rijp. Later voeren de schepen steeds vroeger uit. Soms kwam begin Mei reeds de „eerste" aan en, der traditie getrouw, haastte men zich deze eerste nieuwe haring aan H.M. aan te bieden. De kwaliteit was van dien aard, dat H.M. op de aanbieding van zulke haring geen prijs stelde. Deze ijlachtige „nazwemmers" w blijkbaar ook niet naar de smaak Koning Filips van Spanje, want dd 9 Maart 1580 verschijnt een placcaat, vol gens hetwelk verboden wordt vóór 1 Juli te vissen. „Ende alsoo verder tot onser kennisse ghekomen is, dat eenige singulier profijt den harinck vangen vóór haer saysoen ende tijdt ende a 1 dezelve g o e t en recht natureel is oi eten, dieselfde in tonnen souten ende al soo ter markt brengen ende verkoopen, niettegenstaande de voorschreven ha rinck gheheel ontijdich, onbequaem, enz., enz." (A. Hoogendijk Jzn., De Groot visserij op de Noordzee). Kortom, naar aanleiding van boven genoemde klacht van H.M. werd om streeks 1911 verordend, dat alleen haring van prima kwaliteit, gekeurd door de opperkeurmeester, aan H.M. zou worden aangeboden. Weliswaar heeft nadien eens - delaar met het nodige vertoon, zonder zich aan de wens van H.M. te storen, de eerste nieuwe aangeboden, en verleden jaar de reder van de „Karei Doorman.' Waar is het einde? En wat eer inderdaad belachelijke vertoning zou hel met!zijn geweest, indien b.v. op 1 Juni jl., Verke ersprobl e em Als de Blauwpoortsbrug voor een schip open is. gebeurt het heel vaak, dat het verkeer van links en rechts Turfmarktsbrug opdringt, waardoor al tijd moeilijke situaties ontstaan. Een fiet ser hoeft meer dan eens niet te proberen er door te komen. Ik heb nooit begrepen, dat de Leidse verkeerspolitie, die bij de Blauwpoortsbrug en directe omgeving steeds vertegenwoordigd is, dit zonder meer maar toelaat. Kunnen de bussen, de grote vrachtwagens en de vele luxe auto's, die dan allemaal over die smalle Turfmarktsbrug moeten, niet geduldig wachten? Bovendien zijn de trottoirs op die brug zo ongelukkig smal, dat de voet gangers ook nog gevaar lopen. Het ge beurt '.en minste meermalen, dat eer grote wagen, komende van de Beesten markt, de bocht bijna niet kan n< en dan maar met zijn vurige wielen het trottoir rijdt. Gevolg: vluchtende voetgangers. Ik erger me daar altijd aan dat ellendige verkeer op wielen, dat tot elke prijs maar door wil rijden. En de politie doet er niets tegen. Nog niet LEIDEN. De G. Rokende vrouwen (I) Naar aanleiding van het „ingezonden stuk" van P. C. S. over „Rokende wen" het volgende: le. Als het werkelijk waar was. dat babies van rokende moeders allemaal ziek geboren worden, zouden de medici ei dan niet veel meer tegen waarschuwen' Ik ken verscheidene rokende vrouwen die kerngezonde kinderen kregen o.a mijn eigen moeder. Ik vraag me af ii welk medisch vod P. C. S. die onzir gelezen heeft. 2e In V.K.-K.N.I.L., Marva en V.H.K. werden sigaretten officieel van regerings wege verstrekt. Zou het Rijk dan niets van al die dode babies af weten? 3e. Vrouwen hebben geen zwakkere, maar, integendeel, een sterkere consti tutie dan mannen. Juist omdat veel toekomstige moeders zijn, heeft God haar een sterker gestel gegeven dan de mannen. Mannen hebben alleen sterkere spieren. 4e. Dat roken een onvrouwelijke ge woonte is, heeft men er van gemaakt. Mannen zijn er mee begonnen. Waarom is die gewoonte dan, als later de vrouwen ook willen roken, opeens onvrouwelijk? Vrouwen kregen het kiesrecht ook pas veel later dan de mannen. Ook mogen ze pas de laatste 50 jaar studeren. Is dat nu ook allemaal onvrouwelijk" EEN ROKEND MEISJE Rokende vrouwen (II) In de courant las ik een ingezonden stukje tegen rokende vrouwen en meis jes. Doch mijns inziens loopt het met dat „kwaad" nogal los. Het denkbeeld om een bond op te richten ter bestrijding van dit verschijnsel vind ik belachelijk. Laat men dan eerst eens een bond tegen rokende mannen en jongens oprichten. In de Bijbel staat nergens dat een vrouw niet roken mag. Wanneer roken door een vrouw als zondigen-tegen-het-lichaam moet worden beschouwd, dan geldt dat evenzeer voor f rokende Bovendien zijn er toch tal va oie ook graag snoepen. Ik ken jongelui, die bij het uitgaan van de kerk al sigaret aansteken op de gaanderij, hoeveel geld wordt er door de mar niet weggegooid aan sigaretten! Overigens ben ik van mening, dat een vrouw met een sigaret in haar mond heel goed een toen de eerste haring van misschien wel •tille zachtmoedige geest kan hebben. 10 verschillende rederijen bijna tegeljj NIET-ROOKSTERj kertüd werd aangevoerd, elke reder een werkgevers zowel als arbeiders deze aangelegenheid met grote belang stelling zal volgen, is wel zeker. De vraag of en daar gaat het om met de arbeiders met deze wetgeving gebaat zijn, kan niet beantwoord wor den. ABONNE. Wat is recht [t vèrhaal van mijn veroordelingen gevangenschap is, dank zij de vele pu blicaties in de verschillende persorga nen, voldoende bekend. Weet iedereen ook hoe het met mijn invrijheidstelling gegaan is? Hoe ik van het ene gesticht naar het andere, van kamp A naar kamp B en van cel zus naar gel zo gesleept werd, zogenaamd „omdat ik nog ter beschikking van de regering stond", in werkelijkheid oi te gaan, of er in mijn geestvermogens toch niet een zodanige afwijking te vin den zou zijn, dat ik voor altijd achter slot en grendel gezet kon worden. Het is niet gelukt. Ik ben weer vrij. Maar nu! Werk wil ik hebben en niets anders. Maar er is nog geen mens in staat ge weest mij dat te versohaffen. Indien ik op het punt stond, hierin te zullen slagen, werd ik door bepaalde autoriteiten hier te lande tegen gewerkt. Elke ontslagen nazi krijgt zijn huis en alles terug, doch ik als oud-illegaal lei der krijg ten antwoord: „Zie maar, hoe je je huis terug krijgt". Terwijl ik daarin een bouw- en makelaarskantoor exploi teerde en dit mijn broodwinning was. Mijn dossier wordt maandenlang bij het ministerie van Justitie vastgehouden, hoewel mijn advocaat en ik het nodig hebben, om de zaak in revisie te krij gen. Indien het ministerie van Justitie nu nog iets deed en ons allen en algeheel zou rehabiliteren, dan was dit vasthouden gerechtvaardigd. Doch niets \an dit alles gebeurt. Zelfs weigert mer mij een paspoort, terwijl ik als admini stratie-officier in Amerikaanse dienst kan komen. Er was dus werk voor mij dat men hier niet in staat is mij te bie den. Intimideren en dreigen, zoals steeds gebeurt, indien ik voor mijn goed recht opkom, met: „Denk erom, je staat nog steeds ter beschikking van de Regering", laat ik mij niet welgevallen. Den Haag WIM KICKEN „Gij mannen van Athene Waar Paulus werd weggehoond stromen Christenen samen (DOOR PROF. DR W. C. VAN UNNIK) IN HET VORIGE ARTIKEL vertelde ik, hoe de Paulus-herdenking het karakter droeg van een rondreis langs de plaatsen, die de Apostel in Griekenland bezocht heeft. Ook al ziet men op deze wijze slechts een klein gedeelte van het uitgestrekte arbeidsveld van Paulus, toch wordt zijn persoon ons daardoor zeer nabij gebracht. Men leert hem in zijn omgeving zien. Terwijl wij heel gemakkelijk in autobussen zitten, stuiven we „inboor lingen" voorbij, die moeizaam voortgaan over de stoffige wegen of schrij lings gezeten op een schonkige ezelrug de weg afleggen. We zien de smalle paadjes, die zich omhoog winden tegen het gebergte met een plaveisel, dat nauwelijks die naam kan dragen. Kaal is het landschap; de wegen liggen open in de felle Zuiderzon, slechts hier en daar staan wat olijvenbomen of cypressen. ducht laten gelden. Hij moet wel gewel dig taai geweest zijn, die weinig aan zienlijke man van Tarsis, om al deze vermoeienissen te doorstaan. Hij kon het ook bestaan om een hele nacht met de gemeente van Troas te spreken en d dc volgende morgen direct te gaan wï delen naar Assus (Hand. 20 11 v.v.). In de vroege morgen Als men dan rondziet, kost het weinig moeite om zich de Apostel met zijn reis gezelschap voor te stellen op weg van de ene stad naar de andere. Men komt diep onder de indruk van zijn lichamelij ke, bijna zei ik sportieve prestaties. Na tuurlijk, Paulus en de zijnen waren in die streken geboren en getogen en voor hem was het een heel gewoon klimaat dat ons Noorderlingen bijna bezwijken deed. Maar zelfs dan nog zijn het bijzonder lange tochten geweest, die hij ondernomen heeft. Daarbij dient men niet te vergeten, dat Paulus' lichamelijke constitutie verre van sterk was. De „doorn in het vlees" (2 Cor. 12) wat deze ook geweest moge zijn hinderde hem: de geselingen, waaraan hij in Philippi blootgesteld is geweest en de andere folteringen, die 2 Cor. 11 meldt, hebben zich natuurlijk ge- al is het slechts kort, in het Zuiden geweest is. Men reisde in het algemeen slechts in de maanden April tot October. In de wintertijd lag de scheepvaart prac- tisch stil. De bergwegen waren dan ook grotendeels onbegaanbaar. Als rr, >mer de rivieren ziet, dan zijn het slechts smalle stroompjes, somn terwegen zijn helemaal uitgedroogd. Maar ziet duidelijk, hoe breed eigenlijk de rivierbedding in het natte sei zijn met haar bruisende en kolkende watermassa's. Op zeer veel plaatsen kan ze dan vrijwel niet overschrijden. Men is dus wel op de genoemde den aangewezen geweest. Maar.... wat het er dan heet! De tweede helft van Juni dit jaar misschien wel een bijzonder warme tijd, waarover zelfs de Grieken klaagden, de temperatuur die we meemaak ten, is toch voor Juli en Augustus heel gewoon. De stenen zuigen de warmte in; ik zat eens op een avond ir, toen de zon al enkele uren onder in een oud bouwwerk te Athene: de 6tenen waren nog gloeiend. De nacht schenkt weinig verkwikking. Tussen 1 uur ziet men in het drukke centrum Athene vrijwel niemand op straat, want het is zelfs in de schaduw niet ple zierig. Men moet dus wel 's morgens vroeg of in de late namiddag Maar dit laatste geeft niet zo bijzonder veel tijd, want de avond valt betrekkelijk oeg èn snel. Men heeft vrijwel geen schemering als bij ons. (Hel.had me wel landen en kerken. getroffen, dat in de Bijbel alleen de tegenstelling tussen dag en nacht, licht en duister gesproken wordt, zonder overgang; maar dat is in het Zuiden volkomen begrijpelijk). Nog speelt als in de Oudheid een groot gedeelte van het leven zich buitenshuis af en ontel baar zijn de „kaphneia", de grote of kleinere café's, waar men elkaar ont moet. praat en speelt. Het is een grote verrijking voor het lezen van de Bijbel om zo eens „aan den lijve" dat klimaat, dat sinds Paulus' dagen hoegenaamd niet veranderd is, te voelen. C.H. en V.V.D. wonnen elk een zetel ten koste van K.V.P. en C.P.N. Gisteren'hebben de provinciale Staten van Zuidholland, Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe een halve nieuwe Eerste Kamer gekozen i.v.m. de a.s rlodickc aftreding van de helft der leden op de derde Dinsdag van Septembei Het resultaat van de stemming is weest, dat de C.H. voor de provincie Zuidholland een zetel meer heeft gekre gen ten koste van de K.V.P. Voor de vier andere provincies heeft de V.V.D. een zetel meer gekregen, ten koste van de communisten. In de verdere partij verhoudingen zijn geen wijzigingen ge komen, wel in de bezetting der zetels door personen. Zo zullen (afgezien van de vraag, of er door niet-aanneming van de benoe mingen nog wijzigingen komen), als nieuwe leden in de Eerste Kamer komen prof. dr F. C. Gerretson (C.H.), J. var Tilburg (Arb.), prof. ir W. Schermer- horn (Arb.). R. H. Baron de Vos var Steenwijk (V.V.D.) en de heer Chr. Mat- ser (K.V.P.). Niet terug keren dan de heren H. J. Kuiper te Utrecht (K.V.P.). A. Kievit te Rotterdam (Arb.), J. Schal- ker te Rotterdam (Comm.) en H. C. Nij- kamp te Enschede (K.V.P.). De wijzigingen In de partüstcrkte zyn eensdeels een normaal gevolg van de verschuivingen, die hebben plaats gehad by de staten-verkiezingen in 1950. Deze verschuivingen zijn echter geaccentueerd, doordat in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland enige C.H.leden en een enkele K.V.P.-er ge stemd hebben op de lUst van de V.V.D.. terwyi in de provincie Zuidholland de heer Welter en twee leden van de V.V.D. de C.H.-candidaten hebben gesteund. Voor de provincie Zuid-Holland zijn Voor de C.H. de heren J. de Zwaan te Leiden en F. C. Gei-retson te Utrecht; de A.R. de heren A. Anema te Haar- en J. Schipper te Utrecht; voor dc VVD de heer A. N. Molenaar te Wasse- voor de PvdA de heren J. va Kieft te Bussum, J. L. Hoogland te Het Bildt, H. J. de Dreu te Assen en J. Tilburg te Rotterdam; voor de CPN de heer A. D. Schoonenberg te Amsterdam oor de KVP P. J. Witteman te Over- en H. A. M. T. Kolfschoten te Eind hoven. Voor de provincies Gelderland, Gro ningen, Drenthe en Overijssel zijn ge kozen: Voor de P.v.d.A. de heren J A. Jonkman te 's-Gravenhage, H. Ooster huis te Amsterdam, W. Schermerhorn te De Bilt (Utrecht) en S. de Jong te Enschede; voor de A,R. de heren W. Rip te Voorburg en J. Tjalma te Hoogeveen; de V.V.D. de heren H. D. Louwés te Ulrum en R. H. baron de Vos van Steen- wijk te De Wijk; voor de C.H. de heren G. Kolff te Geldermalsen en G. Vixse- boxse te Holten; voor de K.V.P. de heren T. C. Beaufort te Nijmegen, H. M. Verhey te Didam en Chr. Matser te Arnhem. Na de derde Dinsdag ln September zal de Eerste Kamer dus als votgi zyn samengesteld (tussen haakjes staan de thans nog geldende getallen): 7 (7) A.R.; 6 (5) C.H.; 14 (14) P.v.d.A.; 16 (17) K. V.P.); 4 (3) V.V.D. en 3 (4) communis ten. Grote inbraak in A'damse goudsmidswinkel smidswinkel in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam en voor een waarde van 25.000 gld. aan goederen meegenomen. Via een luik in het trapportaal van een belendend huis kwam de inbrekers onder de winkel, kropen tot midden onder de vloer en zaagden daarin een keurig gat van 30 bij 36 cm. Dit kwam uit in een niet afgesloten kastje in de winkel. Zo konden zij ongezien en ongestoord alles wat van hun gading was uit de winkel en de étalage wegnemen. Bijna de gehele voorraad gouden horloges, armbanden, ringen etc. hebben de dieven meegeno men. Voorts behoren verchroomde horlo ges. broches met briljanten en nog di verse andere sieraden tot hun buit. Een kok was een van de vele Hage naars, die gisteren voor het gebouw van de Hoge Raad een hulde brachten aan de Bloemenkoningin. De bloemen zijn bestem9 voor zieken en ouden van dagen. Vice-adm. Van Holthe onderscheiden De minister van Oorlog en Marine. C. Staf, heeft gistermorgen in hi ministerie van Marine afscheid genomen van de aftredende Chef Marinestaf Bevelhebber der zeestrijdkrachten, v. admiraal jhr. E. J. van Holthe, in a wezigheid van staatssecretaris Moorman, mr L. W. Beudeker, de leden va: admiralitei'tsraad en officieren var marinestaf. Minister Staf uitte mede namens de regering zijn erkentelijkheid voor vele, dat vice-admiraal Van Holthe zijn lange loopbaan voor de marine gedaan en deelde mede, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd de aftredende chef marinestaf te benoemen tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Commandeur G. Koudijs, pl.v. chef Marinestaf, sprak namens de officieren van de staf. Tevens namens de offi cieren van de staf bood hij de model versierselen aan, welke behoren bij de zojuist toegekende onderscheiding. Vice-admiraal Van Holthe heeft sprekers voor hun waarderende woorden bedankt. Vele honderden Hagenaars hebben 's middags in de omgeving van het Bui tenhof een keurige groep adelborsten van 200 man door de straten zien cheren. Hun witte petten staken boven de vacantiegangers uit en voorop liep de Marinierskapel, die marsmuziek speelde. De adelborsten, die om half drie van de Alexanderkazerne waren afgemarcheerd, défileerden op de Lange Vijverberg v jhr van Holthe en brachten op deze w de scheidende commandant van de 2 strijdkrachten een hulde, die tegelijk voor de vele toeristen een spectaculaire afwisseling bood. Minder prettig was het défilé echter voor de matroos, die op het Lange Voorhout verzuimde het vaandel te groeten en die deswege al zijn papieren moest inleveren aan Militaire Politie De olilant voor Tiuman Aan boord van het N ederlan 8.s. Ruys is gisteren de olifant, die door de Koning van Cambodja president Truman is geschonken, in Singapore aangekomen. Het dier zou vandaag met een ander schip naar de V.S. worden vervoerd. Bij aankomst in New York zal de olifant naar Washington gebracht worden door de persoonlijke kornak van de koning, die het dier aan de president zal aanbieden» Paulus met vrees en beven kwam. niet bij het stadje dat tegenwoordig Corinthe heet, een tamelijk onbelangrijke plaats 10.000 inwoners, maar een eind land- inwaarts. Het oude Corinthe lag enkele km van ;e op een soort terras van 100 m hoog te. Dreigend en indrukwekkend verheft zich daarachter de Akrokorinth, de hoog ste top, laatste vesting, waar de befaam- beruchte Venustempel stond. Aan de Westelijke kant van de Isthmus lag Lecheum als haven, door een lange straat tussen muren met de eigenlijke stad verbonden; aan de Oostelijke zijde lag Cenchrea (vgl. Rom. 16 1). Hier werden de schepen met handelswaar van Oost en West overgeladen; daaraan ont leende Corinthe zijn bloei. Het was zo gunstig gelegen aan de twee zeeën, toen nog geen kanaal hen verbond. Verrukke- het uitzicht midden op de land- engte als men zijn blik naar beide zijden wendt. Het is een vruchtbare streek di« een verkwikking biedt als men lang naar de kale bergen, bekoorlijk door hun lij. nen, troosteloos door hun dorheid ge zien heeft. Corinthe was een reusachtig» stad in Paulus' dagen met een omvang van 9 km, afgezien van de voorsteden. Dank zij de opgravingen die sinds het eind van de vorige eeuw daar gedaan zijn, is een interessant stuk van de stad blootgelegd en nog gaat men verder. Herinneringen TMPOSANT is de opgang langs dl Lecheische weg naar het marktplein. Daar is de „rechterstoel" waar Paulus volgens Hand. 18 12 op gestaan heeft te voorschijn gekomen. Interessant is het ook te horen, dat men daar een steen met de naam van Erastus (Rom. 16) ge vonden heeft, waarvan men aanneemt, dat hij van dezelfde persoon als Bijbel genoemd afkomstig is: „Erastus legde deze bestrating voor zijn aediel- schap (een Romeinse functie) op zijn eigen kosten". Deze steen heeft men ge vonden dicht bij het oude theater, dati ook in Corinthe als in alle antieke steden) een rol van betekenis vervulde. Of welke gedachten vervullen als we een kapotte steen zien, waarop ii ruwe, onbeholpen letters staat: „Syna goge der Hebreeën"; hoe vele malen zc Paulus daar niet over gegaan zijn? Hier woonde die moeilijke gemeente, men zo in partijschappen leefde, omdi de ene voorganger het wat anders det dan de andere; waar Paulus scherp t onder tranen aan geschreven heeft. Hu ergens was het huis, ivaar hij met Aqi en Priscilla verblijf hield aan de Romeinen schreef. Hier Aqiilü brill Onvergetelijk blijven de indruk-, ken zelfs bij een vluchtig bezoek. Zn wordt iets levend van de wereld,' waar de Apostel het Evangelie van Jezus Christus en dien gekruisigd ge bracht heeft, en waarvoor wij dank. baar danken met Christenen uit velt Vervallen stad der wijsheid "PJE twe» belangrijkste plaatsen van Paulus verblijf in Griekenland zijn nog niet genoemd: Athene en Corin the. De eerste stad had in de dagen van de apostel haar rol uitgespeeld als poli tieke grootheid. Men leidde er het rus tige bestaan van een universiteitsstad. Na de sluiting van de school, die ook beroemde Christelijke leidslieden als Basilius en Gregorius van Nazianze on der haar leerlingen had geteld, is de stad helemaal vervallen en gedurende eeuwen was het niet meer dan een Turks dorp op en om de Acropolis, de hoogste top met zijn prachtige Parthenon, dat allerlei gedaanteverwisselingen van hei dense Tempel tot Christelijke kerk en Mohammedaanse moskee ondergaan heeft om tijdens een belegering in brand ge schoten ten onder te gaan. Na de vrijma king van het Turkse juk werd Athene weer hoofdstad van het koninkrijk Hel las en thans is het een moderne stad met ruim anderhalf millioen inwoners, zeer ruim gebouwd. Het is een wonderlijk heerlijk iets om de Acropolis rol van herinneringen uil de Oudheid te bestijgen en rond te zien naar de Piraeus, de haven in het Zuid- Westen, naar de gave Theseus-tempel in het Noord-Westen, waar men duidelijk het centrum van het antieke Athene kan waar de Amerikaanse oudheidkun digen met grote toewijding hun opgra- vingswerk verrichten. En daar vlak voet van de Acropolis steekt kleine rotsplateau van de Areopagus, ieder lezer van Hand. 17 bekend, boren. Wat een machtig uitzicht moet Paulus gehad hebben, toen hij daar stond rondom zich zag.' De glorie var oude wereld, het Athene, dat ieder Grieks hart met trots vervulde lag daar hem; overal waren de tempels van hel heidendom te zien. Daar is heel wat veranderd, als wy daar op een avond samen zijn met een schare van tienduizenden in een Vesperdienst en het verhaal van Hand. 17 nog eens horen lezen. Wat klinkt dat direct op de man af: „Gij mannen van Athene.de Aller hoogste woont niet in tempels met handen gemaakt!" En nu klinkt daar het loflied ter ere van die Jezus, de Opgestane om wiens naam Paulus daar weggehoond werd. Bloeiend Corinthe /"'ORINTHE ligt op een afstand van ±70 km, 2 uur rijden met een snelle bus van Athene. Als men de nau we landengte, de Isthmus, die de Pelo ponnesus met Griekenland verbonden houdt, passeert, gaat men langs de plaats, waar de beroemde spelen gehouden wer den, waar Paulus wellicht in 1 Cor. 9 op zinspeelt. Men zoeke de plaats, Korea-militairen kunnen niet altijd in hoger beroep Van de vonnissen, gewezen door dt krijgsraad te velde „Korea", zu" betrokkenen alleen in hoger beroep kuiv! nen gaan bij het Hoog Militair Gerechts! hof als hun is opgelegd de doodstraf, r onvoorwaardelyke vrijheidsstraf van t minste 1 jaar, dan wel de onvoorwa delijke bijkomende straf van ontslag i de militaire dienst of ontzetting van h recht van bij de gewapende macht 1 dienen. De St.Crt van gisteren bevat wijzlf gingen van een viertal prijzenbeschik) kingen. die alle betrekking hebben r bokser Jimmy Coco en de Nt- derlander Meyer te Surabaja heeft ee: dodelijke afloop gehad voor eerstgenoety Tramkaartje tnt maar een miezerig stukje papin eft ook niet langer dan twee, drie Heel erg onaanzienlijk is heel je bestat] n toch, zonder jou zal het waarlijk ma Dat. weet je zelf oók wel, parmantig toet maar eens luist'ren naar 't /ie/ij gekakt als iemand van 't vrouwvolk jou niet meer kan uindn en de gedupeerde zich op zit te unnda Want wie jou niet toont op geünifomi betaalt andermaal of verlaat fluks de j Elk weet dat hij jou kort maar goed mol wil hij z'n Jiguur en z'n centen besparei Dat alles staat klaar op je voorhoofd géschrevd Dat geeft juist de glans aan jouw neder* Klein ben je e hoezeer de verliezer lelijk maar 't réchtl laat je peldn mag toet 'ren of schelda Als overal elders, ook buiten jouw wagei 't geüniformd mensdom zo stellig bleef naar 't recht van 't geringe, het zwal dan kwam 't met de wereld wel i ROBBIE RADAi Wees toch eens een ogenblik stil, Soft dan kunnen we het dreunen van j waterval ook eens horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4