Zms\ 'm De melkboer in Engeland en de politie in Rusland Regering verhoogde kolenprijzen tegen alle afspraken in zMet een reisvereniging naar Tirol Geen sociale encyclieken, zegt studiegroep in Bad Boll £cMa£oiv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Drie Vlissingse Geuzen D.D.D. 3 WOENSDAG I AUGUSTUS IMI Hooit, wie klopt daar Herbert Morrison in de Prawda over vrijheid en een antwoord over andere vrijheden niet gedeporteerd of naar arbeidskampen gezonden. Indien er 's mor gens vroeg op de deur wordt geklopt, behoeft men niet te vrezen, dat het de politie is; het zal waarschijnlijk slechts de melkboer of de postbode zijn. Ik vraag me af, of gij allen eerlijk kunt zeggen, dat gij ditzelfde gevóél van persoonlijke vrijheid hebt, dat iedere Britse burger geniet. gedwongen door de houding van de Rus sische leiders, die na de jongste wereld oorlog niet tot demobilisatie zijn over gegaan. Onze plannen zijn louter defen sief. aldus de minister, zij zijn tegen niemand gericht dan tegen een aggressor. De „Prawda" antwoordt, dat er in geen enkel land een vrijheid van menings uiting, persvrijheid of persoonlijke vrij heid, vrijheid van organisatie voor arbei ders. boeren en intellectuelen is als juist de Sowjet-Unie. Het blad meent, dat veel groter vrijheden zijn. die juist Engeland ontbreken, n.l. het vrij zijn i uitbuiting voor het volk, het vrij van economische crises, van werk loosheid, van armoede. Het blad erkent, gevangen- en werkkampen in Rusland zijn, doch slechts voor „vijanden van het volk", zoals landeigenaars, kapi talisten, terroristen, dieven, moordenaars, en agenten, die een omwenteling moeten bewerkstelligen. De „Prawda" gelooft er niets van, dat het Atlantisch Pact niet met aggressieve bedoelingen is tot stand gekomen en haalt de kwestie-Korea aan om te bewijzen, dat Engeland en Amerika helemaal niet zo vredelievend zijn. In Russische radio-uitzendingen werd het Russische antwoord uitgezonden. De verklaring van Morrison echter alleen haar Engelse uitzending. Britse bladen hebben hun teleurstel ling geuit over de „bittere toon'" antwoord van de „Prawda" Aldus schrijft de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, in een artikel van 1500 woorden, dat overeenkomstig een gemaakte afspraak in extenso is opgenomen in het Russische blad „Prawda". Het blad zelf geeft hier op een „antwoordartikel" van ruim 2500 woorden. Beide artikelen zijn tegelijker tijd in een groot aantal Engelse bladen gepubliceerd. Morrison schrijft verder, dat vele feiten het Russische volk worden ont houden, doordat er geen vrijheid van meningsuiting is. De onwetendheid schept vrees en wantrouwen jegens de bedoe lingen van andere volken, terwijl het in Rusland verboden is, Britse bladen te lezen of naar Britse radio-uitzendingen te luisteren. In Engeland daarentegen mag men gerust luisteren naar uitzen dingen van Radio-Moskou en men kan er zelfs de „Prawda" kopen. Morrison betoogde, dat Engeland zich niet voorbereidt op een nieuwe wereld oorlog, maar dat het tot herbewapening is (Advertentie) Nerf ris uv* mond en geniet van de qeionie. Klanten luchten verontwaardiging op onschuldige handelaren DE VERHOGING van de brandstoffenprijzen kwam voor het grote pu bliek volkomen onverwacht uit de lucht vallen en heeft dan ook in vele gezinnen veel beroering gewekt. De brandstoffenberekeningen, die waren gmaakt om de benodigde contanten tijdig bijeen te brengen, bleken nu plotseling niet meer te kloppen. De brandstoffenhandelaren die aan de verhoging part noch deel hebben, werden vaak het kind van de rekening en in de laatste dagen zijn heel wat deuren door verontwaardigende klan ten nijdig in het slot gegooid en veel telefoongesprekken werden afgebro ken, omdat de teleurgestelde afnemer de hoorn op de haak smakte. zien en dergelijke niet te honoreren toe zeggingen schokken het vertrouwen in de overheid, terwijl de brandstoffenhan- Deze verontwaardiging bij de consu menten is zeer begrijpelijk, want de Re gering had immers nadrukkelijk ver klaard, dat de prijs van de anthraciet tot April 1952 ongewijzigd zou blijven. Voor de andere brandstoffen waren prij zen vastgesteld voor drie perioden, even eens eindigend op 1 April 1952. Zij die in goed vertrouwen op deze toe zegging nog geen brandstoffen bestelden, voelen zich thans natuurlijk beetgenomen. Nu is de Regering wel genoodzaakt de prijzen te verhogen, vanwege de hoge prijs van de geïmporteerde kolen. Deze importen zijn bovendien zeer groot, om dat de handel slechts over kleine voor raden beschikt. In het koude voorjaar van 1951 werd n.l. de helft meer kolen verstookt dan in andere jaren. De brandstoffenhandel vraagt zich ech ter af waarom de Regering dan deze toe- (Van t verslaggevers) De nieuwe Eerste Kamer De huidige Eerste Kamer is volle- dig gekozen door de Provinciale Staten, zoals deze waren samengesteld na de verkiezingen van 1946- Gisteren heb ben in de helft van Nederland door pro vinciale staten verkiezingen plaats gehad in verband met de periodieke aftreding van de helft der Eerste Kamerleden op de derde Dinsdag in September. Deze nieuwe helft moest gekozen worden in de provincie Zuidholland (groep IV, 12 leden) en in de provincies Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen (te zamen groep II, 13 leden). Dit nieuwe deel der Eerste Kamer is gekozen door provinciale staten, zoals die zijn samen gesteld na de verkiezingen van 1950. Wij zien dus, dat na de derde Dinsdag in September de Eerste Kamer voor de helft bestaat uit leden, wier onderlinge partijverhouding beheerst wordt door de sterkteverhoudingen uit 1946 en voor de helft uit leden in partijsterkte-verhou ding uit 1950. De verschuivingen, die in politiek opzicht in 1950 in de verschil lende provinciale staten hebben plaats gehad, komen straks in de Eerste Kamer als geheel bezien, dus maar gedeeltelijk tot haar recht. Geen wijziging komt er in de vertegenwoordigers voor groep I (Noordbrabant, Zeeland, Utrecht en Lim burg), die 13 senatoren oplevert, nl. 1 AR. 1 CH, 2 P.v.d.A. en 9 KVP. Evenmin komt er verandering in de vertegenwoor diging voor groep III (Noordholland en Friesland), bestaande uit 12 hoogmogen- den, t-w. 2 AR, 1 CH. 4 P.v.d.A., 2 KVP. 1 VVD en 2 communisten. Voor Zuidholland was de verdeling tot nu toe: 2 AR, 1 CH, 4 P.v.d.A., 3 KVP, 1 WD en 1 communist. Voor groep II (Groningen, Gelderland, Overijssel en Drenthe) hadden nu zitting 2 AR, 1 CH, 4 P.v-d.A, 3 KVP, 1 WD en 2 communis ten. De verkiezingen van gisteren hebben bewerkstelligd, dat voor de provincie Zuidholland (groep.IV) 1 CH meer zit ting zal hebben, waartegenover 1 KVP minder. Voor de vier andere provincies (groep II) heeft de WD een zetel mee: gekregen en wel ten koste van de Com munisten. Deze verschuivingen zijn niet alleen een gevolg van de normale wijzigingen, die hebben plaats gehad bij de staten verkiezingen in 1950. Onderlinge stemaf- spraken zijn ook van invloed geweest. Zo hebben in de provincie Zuidholland de heer Weiter en twee leden van de WD op de CH-lijst gestemd, waarmee zij prof. G^erretson het lidmaatschap van de senaat deden verwerven. In elk der pro vincies Groningen, Overijssel en Drenthe stemde een CH-statenlid op de VVD- lijst en in Gelderland deden dit een CH- lid en een KVP'er, waarmee zij de heer R. H. Baron de Vos van Steenwijk in de Eerste Kamer haalden. Na de derde Dinsdag in September zal de Eerste Kamer dus 1 CH en 1 WD méér tellen en 1 KVP en 1 Communist minder, de borst Vrouw vervoerde 13 pond opium Te Rotterdam is een 34-jarlge vrouw, M. R.-S., aangehouden, die 13 pond opium, afkomstig van een schip in de haven, vervoerde. Ze had reeds voor f 1000 verkocht. Het handeltje was op gezet door haar echtgenoot in samen werking met drie ander© mannen. Twee Chinezen, wonend* op Katendrecht, zouden de party ontvangen hebben. Oostenrijk vertrokken is, betekent dat, dat de Verenigingsreis-1951 van de Ned. Chr. Reis-Vereniging begonnen is dat uit deze vereniging niet minder dan 154 reislustigen op weg zijn naar Tirol. Een deel van dit gezelschap, reeds zijn grootte indrukwekkend, is van avond zelfs al een flink stuk op weg. Vanmorgen immers zijn reeds 48 adspirant- Tirolers met de dagtrein op pad gegaan. Morgenochtend treffen we elkaar Stuttgart en dan rukken we „en ma op naar Innsbrück, het centrum, i waaruit we in prachtige tochten het mooie Tiroler land willen gaan verken- Ja, het wil wel met die Verenigings- reizen van de N.C.R.V. Na de oorlog heeft men ook in dit opzicht de traditie destijds hervat. Zo ging men in 1949 met aar Interlaken, in 1950 me; unnen, en dit jaar is Inns brück aan de beurt. Het plan voor deze reis is al beraamd in October van het vorig jaar. Inderdaad, ijl wij, gewone mensen, ons zo'n beetje gingen instellen op de komende winter, staken de kopstukken van de Ned. Chr. Reis-Vereniging de deskundige hoofden al bij elkaar voor het komende voorjaar en de komende zomer. Wat ei it de bus kwam was het plan voor dezi •is. Een gelukkige keus? Geen mens dii ■aan twijfelt. Trouwens, men zal gaarne willen toe geven, dat de N.C.R.V. het „doet". Op 18 Juli van dit jaar werd het 10.000-sie lid ingeschreven: mevrouw M. W. Wil- lemse uit Amsterdam, en met het nog altijd stijgende ledental is men weer aar- in de richting van de 14.000 leden vóór de oorlog. De N.C.R.V. „doet" enmen weet haar te gebruiken voor wat ze waard is. Het aantal reizen neemt sterk toe en dit jaar zijn er zelfs 2500 deelnemers. Dat voor verschei dene reizen velen moesten worden te leurgesteld moge jammer zijn voor wie hei treft, maar het is ook wel een bewijs de reislust envan het verlrou- t welke de organisatie weet te winnen de service welke zij weet te bieden. E organisatie men begrijpt, dat daarvoor zo het een en ander komt kijken. Daar is het ontwerpen van de het uitstippelen van de pro gramma's. Daar is de omvangrijke cor respondentie met hotels en vervoers ondernemingen in binnen- en buitenland. Die hotels moeten vaak reeds worden gereserveerd vóórdat de reis is aange kondigd en lang vóórdat er nog maar één deelnemer is. Dan zijn er de berekenin- van de kosten, iets wat in deze prijsschommelingen (in de regel zijn het prijsstijgingen) het nodige hoofd breken vergt. Gelukkig beschikt de Vereniging ovei een prima organisator in de directeur, at heer M. W. Schouten, die een jarenlange ervaring heeft opgedaan bij Wagons-Lits en op het brede terrein van het toerisme het klappen van de zweep door-en-door kent. Een vaardige staf van personeel, voor een belangrijk deel door hemzelf geschoold, staat hem terzijde, en ir keurig ingerichte, nog onlangs herni de Centraal Bureau aan de Weteringkade in Den Haag stelt men er een eer in. problemen, welke men op het gebied het reizen en trekken vóór zich krijgt, zo vlot en zo prettig mogelijk op te Dat organiseren omvat waarlijk niet alleen de „gewone" reizen van een groep onder een leider, al zijn deze uiteraard normaal en ook het talrijkst. Daarnaast echter verzorgt het Bureau van de N.C. R.V. ook privé-reizen van al wie hun zorgen maar aan dit Bureau wensen tot te vertrouwen. Alles wordt dan gereed gemaakt, bij wijze van spreken van he; ogenblik waarop men de huisdeur achter zich dichttrekt tot het moment waarop men ietteiaat weemoedig gestemd de sleutel weer in het slot steekt. En dan zijn er ook de „pri-gro-reizen", die di ge combinatie van privé-reizen groepsreizen: Men reist als groep, doch in de standplaats is men geheel vrij; voel blijft een leider ter beschikking, die gaarne van advies wil dienen. Over enkele uren zitten we dus tussen de wielen. De zorgen laten we dan achter ons. Maar dat kunnen we alleen, omdat anderen dit alles voor ons hebben willen verzorgen. Ik vermoed, dat onder- weg onze gedachten nog wel eens tr dank zullen toeven bij wie het uitstapje hebben voorbereid. del bij het publiek het gelag moet be talen. Bovendien werd met de federatie brandstoffnehandelaren op geen en kele wijze overleg gepleegd over de te maatregel, wat ook vreemd ge noemd moet worden. Het publiek neemt het de handel vooral kwalijk, dat de reeds maanden geleden bestelde kolen nog niet zijn afgeleverd. Daar de kolenhandelaar niet kan leveren tegen de prijs, die op het tijdstip bestellen gold, doch gedwongen is de prijs op het tijdstip van aflevering in rekening te brengen, zijn deze vroege bestellers nu toch genoodzaakt de verhoogde prijs te betalen. De heer P. K. Oly, voorzitter Chr. Bond van Brandstoffenhandelaren, vertelde ons echter, dat snellere afleve ring niet mogelijk was, omdat de han delaar niet over voldoende voorraad be schikte. Men ontvangt slechts 70 procent van hetgeen werd afgenomen in het stookseizoen 19491950 en deze toewij zing wordt over 12 maanden verdeeld. Óm dezelfde reden kunnen thans be stelde kolen eerst in September of Oc tober a'fgeleverd worden en vele han delaars zijn genoodzaakt grote orders tf verminderen om al hun klanten te kun- helpen. De vrees bestaat, dat zelfs de verhoogde prijzen nog te laag zijn om het komende seizoen de geïmpor teerde kolen te kunnen betalen en dii brengt een nieuw element van onzeker heid dat voor handel en verbruikers zeer onprettig is. Orders geannuleerd De vereniging van handelaren in brandstoffen in Het Gooi heeft alle voor de maand Augustus geplaatste orders ge annuleerd, omdat de kolen-prijzen zon der overleg met de handelaren zijn ver- De Christen in de wereld Gemeentebestuur Huissen gedagvaard Op 9 Augustus zal in Arnhem het ge meentebestuur van het Betuwse plaatsje Huissen in de persoon van burgemeester F. Terwindt terecht staan en zich moeten verantwoorden over een besluit op de Gemeentespaarbank Huissen be legde gelden ad 1245 staande t comité Ouden van Dagen, te confiskeren en over te dragen vanwege het gemeentebestuur gevormd geïnstalleerd nieuw comité. Het oorspronkelijke comité, dat al paar jaar werkzaam was, had de uitgaans- dit jaar voorbereid, maar plot seling greep het gemeentebestuur belastte het zgn. Gemeentecomité i organisatie. De penningmeester van het eerste co mité heeft, als houder van het desbetref fende spaarbankboekje. B. en W. gedag- 'aard. Nieuwe stichting gevormd: „Ons Recht" Opgericht is de stichting Ons Recht, ter behartiging van de belangen van hen „die. t.g.v. toepassing van Londense be sluiten of andere al dan niet na-oorlogse besluiten of watten onrechtmatig zijn ge troffen." Het bestuur bestaat uit S. Dokter, oud directeur P.T.T., Rotterdam: P. J. v. d. Elshout. bouwkundige te Breda en B. G. P. Holleboom, te Breda. Deze stichting deelt mede een andere zijn dan de stichting Comité 1945—'50, thans genaamd stichting Oud-politieke delinquenten. Utrechtse advocaat kreeg een jaar De Utrechtse rechtbank heeft gisteren de 58-jarige advocaat mr dr H. A. Th- van H. uit Utrecht tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Verdachte had indertijd, bij de be handeling van een zaak tegen een ze kere Den I. uit Utrecht, die terecht stond wegens dollarzwendel. tuige a décharge aangezet tot meineed. De officier van justitie had twee jaar geëist. De Maarssense fabrieksarbeider J., die de meineed had gepleegd, werd ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek. Tegen hem was een half jaar gevraagd. Een Utrechtse aan nemer Hdie als zwager van Den I. medeplichtig was aan de uitlokking kreeg vijf maanden gevangenisstraf; de eis tegen hem luidde tien maanden. Een veerboot, varende op Ameland, is op een zandplaat vastgelopen. De onge veer 150 passagiers moesten de nacht op het wad doorbrengen. Christelijke organisaties kwestie van beginsel H of van practijk? (Van een onzer verslaggevers) OEWEL DE CHRISTEN geroepen is in de wereld het goddelijk gebod van liefde en gerechtigheid gestalte te geven, is het tegen de geest en traditie van de Kerk,indien zij „encyclieken" op sociaal gebied zou uit geven. Het Woord van God biedt voor alle tijden algemene richtlijnen, niet alleen voor het leven van de individuele mens, maar ook voor de verhou ding tussen mens en gemeenschap. Dat concludeert een van de negen stu diegroepen die door de „leken"-conferentie van de Wereldraad van Kerken waren ingesteld om de opdracht van de Christen in kerk en wereld te be studeren. Europese problemen Op weg naar Wereldjamboree Voor 400 Nederl. padvinders: Goede reisgoed kamp" (Van een onzer verslaggevers) IN HET MOREELSEPARK te Utrecht stonden vanmorgen ruim 400 pad vinders, die naar de Wereldjamboree in Oostenrijk gaan, in het gelid opgesteld. Vele Utrechters deden d ejonge ambassadeurs van ons land uit geleide. En de Postharmonie speelde daarbij vrolijke muziek. Johan Bodegraven van de N.C.R.V., in het uniform van zeeverkenner, sleepte met een draad over het plein om de luis- Deze studiegroep stelt voor dat alle kerken of de oecumenische raden, in elk land studiegroepen zullen instellen om de sociale vraagstukken te bestuderen deze arbeid in de Eurpese landen te coördineren. Tevens wordt ook door een andere studiegroep, zoals we al meldden gepleit voor een Europese Raad van Kerken. Een ander rapport over „mogelijk heden en grenzen van de samenwerking tussen Christenen en niet-Christenen in het politieke en sociale leven", trekt de aandacht, temeer omdat in deze studie groep twee leden van het dagelijks be stuur van het C.N.V. zitting hadden. Geen Chr. organisaties De meerderheid in deze groep was van oordeel dat de Christenen, indien dit maar enigszins mogelijk is, dienen mede te werken in algemene organi saties en bonden, zowel op politiek als op sociaal gebied, teneinde daar hun invloed tot gelding te brengen. Deze meerderheid zag een grote kans om werkgemeenschappen van Chris tenen in deze organisaties of partijen en h te vormen om het Christelijk getui genis zo sterk mogelijk te maken. Wel sprak deze meerderheid uit dat er zich concrete situtaties kunnen voordoen, waarin het noodzakelijk kan zijn, dat Christenen zich organi seren in afzonderlijke vakbonden of politieke partijen, doch zij meend- tevens ernstige gevaren in deze „christelijke" organisaties te zien. De leden van deze bonden en partij i zullen zich steeds moeten afvragen, of hun invloed niet groter zou kunnen zijn, indien zij niet „geïsoleerd" stonden, aldus de meerderheid. „Wij menen, dat dit afzonderlijk organiseren geen principiële kwestie, doch een practische vraag is tegenover welk standpunt een Neder lands lid van onze groep heeft staande gehouden, dat Christelijke vakorganisa tie wel een vraagstuk is, waarbij het beginsel een rol speelt", zo lezen wij het rapport. Vele leden van deze groep achtten het niet gemakkelijk precies te zeggen, welk opzicht het program van dergelijke „christelijke" bonden of partijen speci- fiek christelijk kan worden genoemd. 1045 Christenen hebben een taak in deze ereld, zo verklaarden deze leden, en deze taak kunnen wij het best volbren- vanneer wij ons solidair tonen met naasten. De Christenen vormen een machtige minderheid in deze wereld en zij kunnen hun invloed beter tot haar recht laten komen, indien zij deelnemen de arbeid in de politieke en sociale organisaties. teraars iets te laten horen van het ge juich en het gesprokene bij dit afscheid. De burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, zei o.m. tot de pad vinders: „De centrumstad van Neder land is trots op deze uittocht van de pad vinders naar de Wereldjamboree. Ik hoop dat jullie een prachtige reis zullen hebben. Ik heb gehoord dat dit de Jam boree van de eenvoud zal zijn. Dat be tekent dat jullie de handen extra uit de mouwen zullen moeten steken. Weest ook eenvoudig van harte en laat de voud uw geest sieren. Goede reis goed kamp." zOok werd namens de Oostenrijkse ge zant een woord ten afscheid gesproken. Daarna kwamen de yells. Het plein da verde van de jonge stemmen. Na het „Contigent geeft acht!" speelde de har monie het Wilhelmus, dat door de stram De texti'elvakman neemt geen risico met alkalivrii, dat geschikt Advertentie) Hij weet: het overvette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van in de houding staande padvinders eerbie dig werd aangehoord. Achter de muziek marcheerden de ver schillende groepen naar het station, ter wijl vele ouders hun jongens nog een paar goede wenken toeriepen. De extra trein die voor de padvinders gereed s en waarmee ook uw verslaggever zal reizen, was even later een gekrioel van uniformen en overal klonk het pad vinderslied „Hoort zegt het voort". Nieuwtjes uit de West Het Statenlid der Antillen, mr J. C. de Brot, heeft in zijn begrotingsrede verklaard, dat de stichting welvaarts plan Nederlandse Antillen sinds 1946 niet veel meer is geweest dan een gratis reisbureau.een volslagen mislukking, die zo snel mogelijk verdwijnen moet- In de Staten der Nederlandse An tillen heeft de heer Gerharts (Bonaire) gewaarschuwd, dat als men doorgaat de lonen en gages van de havenarbeiders en schepelingen op te jagen, nog meer schepen, die op Curagao thuis horen, naar andere havens zullen gaan. Het lid der Staten van de Neder landse Antillen Goslinga heeft een plei dooi gehouden tot afschaffing van het burgerlijk huwelijk ten voordele van het kerkelijke. 14 Zwijgend aanvaardden ze de terugtocht; ach ter elkaar; totdat ze in de beschutting van de eerste huizen kwamen. Even bliezen ze uit. Toen zetten ze hun tocht voort door de duistere stad, waar hier en daar op de hoeken der straten een armetierig blauw lampje brandde. Een kwartier later zaten ze in de „Fokker". Drie roodgewaaide jongenskoppen met verwar de haren. Toen ze de keukendeur binnengekomen waren, had Kees' moeder, die stond af te wassen, ge vraagd: ,,Wat moesten jullie met dit weer nog zo laat buiten?" Kees had iets gemompeld van „een wande lingetje langs de haven", en vlug waren ze doorgelopen, naar boven. En daar zaten ze nu. Bart nam direct het woord: „Het kan. Maar er zal veel aan moeten gebeu ren. In de eerste plaats zal de voorsteven moe ten verhoogd worden. Dan moet er een kast in gemaakt worden om proviand in te bergen. Ook moeten er behoorlijke riemen zijn, en vanzelf sprekend: een motor. Ik geloof, dat we het met die buitenboord-motor van Giessen wel kunnen klaarspelen. Hij zal natuurlijk drommels goed moeten nagekeken worden. Maar dat kunnen we beter laten doen..." „Dus het getimmer aan de boot wou j® zelf doen?", vroeg Bram, die stil had zitten luisteren „Ja", antwoordde Bart. „Dat is niet moeilijk. Dat neem ik wel op mc". „Maar waar moet dat gebeuren?" wilde Kees weten. Bram streek door zijn donkere krull°bol. „Ik geloof, dat ik een idee heb..." „Prachtig! Voor de dag er mee!" „Kijk eens", begon Bram, „die reparatie aan de boot kan natuurlijk niet in het haventje ge beuren. Daar zijn altijd veel te veel moffen in de buurt aan het rondzwerven. En als ze je niet vertrouwen, pikken ze je de boot af. Nee... dat moet ergens binnenshuis gebeuren..." „Precies", zei Kees ongeduldig. „Maar waar?" „Nou", ging Bram verder, „In de Paarden straat staat al jarenlang een kleine schuur leeg. Oud en vervallen. Wordt niet meer gebruikt. Hij is van Peters, de meubelmaker, geloof ik. Als ik nou eens vroeg of we een poosje die door Aleid van Rhijn schuur mogen lenen. Dat doet-ie best voor niks Vader kent 'm goed. Komt er altijd met melk en zit met 'm in het bestuur van de Oranje vereniging". „En al vraagt hij er wat voor, dan kunnen we 'm nog altijd betalen. We hebben immers geld!" zei Kees. „Ja, van geld gesproken", kwam Bart opeens „Hoeveel hebben we eigenlijk nou precies bij el kaar?" „Laten we maar eens even tellen". Kees liep naar een hoek van het kamertje, stak zijn hand in een holte tussen het kruispunt van twee balken en haalde een klein pakje voor de dag. Het touwtje werd losgemaakt, en daar rolden centen, dubbeltjes en kwartjes over de tafel. Zelfs waren er een paar briefjes bij. Vier van een gulden en één van een rijksdaalder. Ieder nam een deel voor zijn rekening. Bram was het eerst klaar. „Vier acht en twin tig", zei hij, en schreef het bedrag op een stukje papier. Bart had vijf gulden negentig geteld. „Dat is dan bij mekaar 16.90", rekende Bram uit. „Niet te veel, maar daar komt nog veel meer bij. Mijn fiets brengt zeker eenpaar honderd gulden op en voor mijn boeken krijg ik vast ook nog wel een paar tientjes. En jij Bart, met je electrische trein en mecanodozen, komt zeker ook wel aan de driehonderd gulden... Nou, er Kees verpatst zijn fototoestel en zijn voetbal schoenen en zijn boeken... Nee, we zullen niet ver van de duizend gulden af zijn..." „En nu wou ik maar eens voorlopig de rollen gaan verdelen", stelde Kees voor. Bram, jij pro beert morgen die schuur van Peters te huren Bart bekijkt die motor nog eens goed, en als je denkt dat-ie voor ons doel geschikt is, koop je 'm. Maar niet meer dan honderd gulden. We betalen af met een tientje per rnaand Ik zal zorgen, dat er planken komen voor de reparatie En als dit alles gebeurd is, brengen we de boot naar de schuur. O.k.?" „In orde", stemden de anderen in. „Ik ga naar huis", zei Bram. me nog een eindje weg?" „Vooruit dan maar weer", antwoordde Bart. Enkele ogenblikken later, met de belofte aan hun ouders om binnen tien minuten terug te zijn, liepen Kees en Bart met Bram de donkere Bad huisstraat uit. Boven Breskens tastten zoeklichten de lucht af. Heel in de verte klonk motorengebrom. „Brengen jullie (Wordt vervolgd) De studiegroep die de „verantwoorde lijkheid van de Christen in het huidige Europa" bestudeerde en mede pleitte de vorming van een Europese Raad Kerken, noemde als in Europees verband te bestuderen problemen: her leving van het nationalisme en daar aan verbonden gevaren, evangelisatie, oecumenische arbeid ten bate van de vluchtelingen, jeugdarbeid in Europa enz. Speciale vragen voor verscheidene beroepen kunnen in werkgroepen wor den behandeld. In haar laatste zittingen heeft de con ferentie al deze rapporten besproken. ENGELS m.o. A AMSTERDAM 1 Aug. Geslaagd de da- es J M Schotten, P J M Hoenselaar. A Bongaarts en de heren H G Heesbeen. L H Henssen. A J Olijslager. M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN A AMSTERDAM, 1 Aug. Geslaagden: A A G Smits, Den Haag; K G v d Spek, Delft: R J Smit. Heemstede: M H Soetens. Rotter- V Smink. Zuilen, N Tiesman, Utrecht; P A Stolk. Den Haag: G A Steen den. Hillegom: C Terbrack. Amsterdam; ~~ïck. Bellen. NOTARIEEL EXAMEN 's-GRAVENHAGE. 31 Juli Geslaagd: C Lubbers te Laren (NH) (tweede ged.) (Advertentie) ïsmlddel tegen lidaandoenlnge rDoet de jeuk bedaren i doodt de ziektekiemen, z e huid z Het lied dei aetherqolven DONDERDAG Z AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening.- AVRO: 8.00 -Nieuws. 8.15 Gram.- wijding. 9.15 Gram. 9.35 Gram.. 1050 Voor_.de kleuters. 11.00 Zo- 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Lichte muziek. 12.38 Pianospel. 1.00 leuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 Metropole- kest. 1.35 „U kunt het geloven of niet". 2.00 Gev. progr. 3.00 Voor de zieken. 4.00 icr tot vijf". 5.00 Orkestconcert. 5.30 5.50 Regeringsuitzending: Voor de jeugd: „Wij slaan op de Advertentiet Chefarine „4" doet wonderen, tegen pijnen en griep 20 tabletten f 0.75 BeroepingswerJc Geref. Kerken Beroepen: te Twijzel cand. J. Tuinen te Dokkum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Mussel cand. J. Faber te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Leersum P. v. d. Bijl Katwijk aan Zee. Kerkelijke opleving op Aruba Binnen afzienbare tijd zal het op Aru ba weer tot een kérkelij ke eenheid der Protestanten komen, of tot een ortho dox-Protestantse kerk apart. Daarmee zal de toestand van grote verdeeldheid, :r enige tijd geheerst heeft, dan gro tendeels voorbij zijn. Deze verwachting sprak ds E. J. Was- sink, Gereformeerd predikant te Doe- tinchem uit, toen hij na een reis door het Caraïbisch gebied, gemaakt in op dracht van generale deputaten, deze week in ons land terugkeerde. De verdeeldheid op Aruba was mede veroorzaakt doordat in 1949 ds Van der Wall, predikant van de Protestantse Ge meente, was afgezet. Ds Wassink is zyr werk aldaar begonnen met een kleine groep, die zich in de loop van het jaar uitgebreid heeft tot het huidige aantal in 200. De band tussen de groeperingen hechter geworden. De achtergrond van de moeilijkheid is het rassenverschil, in het bijzonder de tegenstelling Arubanen-niet-Arubanen. Wassink is ook tweemaal naar Su- Tie geweest om er de verzorging de Protestantse Christenen en, in hoofdzaak om de sacramenten te bedienen en diensten te leiden openbare belijdenis des geloofs werd gedaan. De arbeid, door hem in de West gonnen, zal voorgezet worden door andere Nederlandse predikant, die thans gezocht wordt Minister pleegde overleg met kleinhandel Minister Van den Brink heeft gisteren •oor de tweede maal met een conn uit de georganiseerde kleinhandel de prijspolitiek gesproken, vooral ii band met de liquiditeit van de midden stand. De minister zal samen met zijn ambtgenoot prof. Albregts, die - -egens uitstedigheid de bespreking niet kon bij- in, het overleg voortzetten. 6.00 6.15 Sport. 6 30 Weerise liedjes. 6.50; Voor Burger en Militair. 7-00 Lichte mui Zuid-Amerikaanse muziek. 7.40 „Post- /en". 8 00 Nieuws 8.55 Holland Festival: sa identie-orkest. koor en solisten. In de I ze: Beiaardconcert. 10 05 „Het erge", nc hoorspel. 10.15 Gram. Intermezzo: Gesprc brief uit Londen. 11 00 Nieuws. 11.15 Sport. 11.30—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRQ: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuwsi 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV- 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Kerkkoor. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 A-Capellakoor. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1 20 Plano en orgeL 1.35 Zang en plano. NCRV: 2 00 Re portage van de grote landelijke Zendlngs- 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Promenade? t en solist 4.00 Bijbellezing. 4 45 Bari- n piano 5.00 Voor de jeugd 5 30 Gram. 6.00 Verzoekprogr. 6.30 „Opvoering van de productiviteit" causerie. 6.45 Gram. 7 00 Nieuws 7.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7.30 „In dienst vaa het Vaderland", causerie. 7.40 Radio? krant. 8.00 Nieuws. 8 05 Jamboree. 8.15 Grs 9.00 „Genealogie", causerie. 9.15 Surinaan volksmuziek. 9 30 Amusementsmuziek. 10.15 Buitenlands overzicht. 10.35 Gram. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Dansmuziek. 12.20 Voor de boeren.' 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 Nieuws. 1.10 Mededelingen. 1.20 Film. 1.55 Soort. 2.00 Lichte muziek 3.00 Hoorspel. 3.30 Gram 4.15 Pianorecital. 4.45 Causerie. 5.00 Voor de kin deren. 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Marsen en walsen 7.00 „Talk yourself out nf l.his'Y 7.30 Pianorecital. 8 00 Gev. progr. 8 30 Twin tig Vragen. 9 00 Nieuws. 9.15 Tower of Lon den". 10 00 Gev. progr. 10 30 Hobo en pianor 10.45 Voordracht. 11 00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuziek. 12.20 Licht progr 12 30 Voor de arbeiders. 12.55 Orgelspel. 115 Voor! de Jeugd. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Lichte muziek 2.55 Sport. 3.10 Lichte muziek. 3.45 Dansmuziek. 4 15 ..Mrs Dale's Dagboek". 4.301 Orkestmuziek. 5.15 Gram. 5.30 Strijkensem-1 ble. 6.00 Dansmuziek, 6 45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Gev, progr. Hoorspel. 8.30 Muziek ln miniatuur. 9.00 Gev progr 10 00, Nieuws. 10.15 Dansmuziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Orgelspel. 11.56—12 00 Nieuw^ BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.33 Voor de landbouwers 12 40 Gram. 1.00 Nieuws. 1 15. 1.45, 2 00 en 2.15 Gram. 2 30 Hoorn en orkest 2.53 Gram. 3.00 Engelse les. 3 15 Gram. 3.40 Franse les. 4.00 „Europa treedt aan". 4.30 Symphonlsche luzlek. 5.00 Nieuws. 5.15 Voor de kinderen. .15 Marsmuziek. 6.30 Voor de soldaten. 7 00 Nieuws 7.30 Vlaamse liederen. 7.50 Causerie. .00 Verzoekprogr, 9,00 Klankbeeld. 9,30 l-ram. 10.00 Nieuws. 10.15 Pianorecital 10.45 Iram. 11.00 Nieuws 11 05—12.00 Dansmuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws. 1 10, 1 .30. 200. 00. 4.00, 4.30, 5.10. 6.30 en 7.00 Gram. 7.45 ieuws. 8.00 Gram. 10.00 Nieuws. 10 10 Gram 10.55 Nieuws. 11.00 Gram, 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2