llieume frütsclje (fimrattl Maar wij denken er zo over Perzië verwacht de Britse missie-Stokes nog deze week in Teheran Averell Harriman is bereid te blijven, „zolang als het nodig is" Bliksem eiste mensenleven en trof vier -boerderijen Vier uitbrekers zaten rustig in lege kolenwagens Wist IJ WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stttnlcasllcfi is g(i(bleoen mjn bert in tcghcnspoct" Twee en dertigste Jaargang No 9290 Laatste moeilijkheden opgelost IN OFFICIËLE Perzische kringen verwacht men, dat de Britse missie onder leiding van minister Stokes aan het eind van deze week reeds in Teheran zal arriveren om de onderhandelingen te hervatten over het Brits-Perzische olieconflict. Tien uur nadat Harriman de speciale gezant van Truman, uit Londen in Teheran was teruggekeerd, waren de laatste hinderpalen voor de nieuwe Brits-Perzische besprekingen uit de weg geruimd. De punten, die volgens de Britse re gering nog moesten worden opgehelderd, zijn thans geregeld. De Britse regering is er nu van op de hoogte gebracht, dat de weg geëffend is en datum en plaats van de bijeenkomst kunnen worden vast gesteld. Aan officiële Perzische zijde was men zeer optimistisch gestemd. De Per zische regering neemt aan, dat Harriman in Teheran blijft zo lang de Brits-Per zische onderhandelingen duren. Harri man zelf heeft verklaard, dat hij bereid Is, zo lang als nodig is te blijven. Al vorens te gaan dineren met minister president Mossadeq, confereerde Harri man met autoriteiten op de Britse am bassade en stelde hen vermoedelijk op de hoogte van Perzië's standpunt met be trekking tot de definitieve bijzonderheden van de oliebesprekingen. De Britse arbeiders in het oliegebied - van Abadan juichten en wuifden met hoeden en petten toen gisteren Aanbod van Nederlander Een diamantveld voor Koning Boude wijn? Maastrichtenaar vond schat tijdens olifantenjacht De Maastrichtse kellner J. H. G. C. Marijncn heeft aan Koning Boudewijn van België aangeboden een diamantveld aan te wijzen dat hij 28 jaar geleden tijdens een olifantenjacht in de Bel gische Congo ontdekte. De diamanten liggen in het waterbassin van een berg beek in Kasai, het meest woeste gebied van de .Congo. De heer Marijnen was be roepsjager voor het Belgische gouverne ment en keerde enkele maanden na de Ontdekking,- in December 1923, naar dérland terug. Amsterdamse experts kenden de waarde van de gevonden ruwe diamant als-van hoog gehalte er meenden dat op de vindplaats waar schijnlijk nog veel meer en grotere ste nen ontdekt zouden worden. Jaren lang hield Marijnen zijn vondst geheim. Pas na de oorlog trachtte hij de belangstelling van de Belgische regering te wekken. De Maastrichtenaar vroeg 5 millioen francs (plm. 350.000) plus tien procent van de opbrengsten. Brussel ging echter op dit voorstel niet in. Op 23 Juli heeft de heer Marijnen zijn aanbod aan Koning Boudewijn gedaan. Antwoord heeft hij nog niet ontvangen. Britse torpedojagers bij Abadan de rivier opstoomden. De aankomst van de sche pen heeft het moreel onder de Britse technici doen toenemen. In Abadan beschouwt men de aan komst als vlagvertoon, terwijl de diplo maten in Teheran en Londen spreken over een hernieuwing van de onderhan delingen. Door de Eeuwen Trouw krijgt haar eigendommen terug Gisteren heeft de rechtbank te 's-Her- togenbosch het bezwaarschrift behandeld van de stichting Door de Eeuwen Trouw tegen de inbeslagneming van stukken bescheiden door de justitie, en bepaé dat alle in beslag genomen stukken heden voor 4 uur n.m. moesten worden teruggegeven worden aan de stichting. Zout werd vandaag 7 cent per kilo goedkoper De winkelprijs van zout is met ingang van heden verlaagd van 21 tot 14 cenl per kilo, zulks in verband met de af schaffing van de accijns op consumptie- zout. Dit wordt van officiële zijde mee gedeeld. Gejodeerd zout kost thans 19 ct per kilopak. Piet Bruin op liets in Well? De postbeambte van Well (Noord- Limburg) vertelde aan een klant op het kantoortje, dat hij zojuist Piet Bruin voorbij had zien komen, de Amsterdamse jongeman die al vele weken wordt gezocht omdat hij f 113.000 heeft gestolen en die on langs zijn collega's met een taart De bezoeker vond dat ze hem din maar eens achterna moesten gaan. Ze haalden de jongeman hij reed. op een fiets en had een dun tricothemd aan oij de pont in en draaiden eens om hem heen. Toen trok de postb^le de stoute schoenen aan en zei tegen de jongeman: „De pont blijft lang weg, meneer." De onbekende zei niets. Hij sprong op zijn fiets en reed weg zo hard hij kon. De postbode reed naar de politie en die ontplooide terstond een geweldige activiteit. Piet Bruin was wéér ge vlogen. Als het Piet Bruin geweest is. De postbode is er zeker van, maar de politie zegt: Met 113.000 gulden op zak ga je niet in een dun shirt op een fiets zitten. Invalide weduwe van 35 gld. beroofd Laffe overval in Doorn De 60-jarige invalide weduwe S. is in de nacht in haar afgelegen huisje aan de Kampdwarsweg te Doorn door twee per sonen overvallen. Terwijl een van hen haar in bedwang hield, haalde de ander de linnenkast overhoop. De twee indrin gers verdwenen met een buit van f35.-. De vrouw had opengedaan, toen er op de deur geklopt werd. omdat zij dacht dat haar pleegzoon thuiskwam. De twee mannen die haar beroofden, gaven haar stompen in de maagstreek. Ze zakte in elkaar en toen ze bijkwam, waren de ro vers verdwenen. Met haar krukken sloeg ze op de muur, totdat de buren kwamen. Die waarschuwden de politie. Man gedood in Weert bij familietwist Bij een nachtelijke familietwist is de zer dagen in Weert een zekere M. S. ge dood en de jongeman Van D. levensge vaarlijk gewond. S. had Van D. met een dolkmes in de rug gestoken en werd door anderen dermate geslage'n, dat hij aan de verwondingen is overleden. Een zwager van S. sloeg het hele huisraad kort en klein en gaf zelfs een pastoor, die S. geestelijke bijstand wilde verle nen. een paar rake klappen. Over de oorzaak van deze twist bestaat nog geen klaarheid. Stoere adelborsten defileerden gistermiddag in Den Haag voor vice-admiraal Jonkheer Van Holthe, die afscheid, nam, als chef marinestaf. Staande öp het bordes van het Ministerie van Marine aan het Lange Voorhout sloeg de vice- admiraal de troepen gade. Rumoerig atscheid van Juli Onweer, hagel en slagregens na de eerste hete zomerdag TTET OnVeER dat gisteren boven heel Nederland woedde, is niet alleen i-A oorzaak geweest van het afbranden van vier boerderijen, maar heeft ook een mensenleven geëist. De 30-jarige J. G. te Biggekerke op Walcheren is gisteren op weg naar zijn werk, door de bliksem getroffen en onmiddel lijk overleden. De hevige onweders, die vooral het Westen teisterden, maakten een einde aan de eerste hete zomerdag. Het was gisteren de warmste dag 't jaar: voor het -eerststeeg het kwik boven 30 graden Celsius (Eindhoven 31 graden, Ypenburg 29 graden). De voch tigheid van de lucht was zeer groot, het weer werd drukkend, de kans op on' groter. In de namiddag kwamen dan ook de voorlopers van het urenlange onweei boven Limburg en Noord-Brabant, ge paard met hagelbuien en windstoten tot 70 km per uur. In Beek daalde de tem peratuur in korte tijd van 30 tot 19 gra den. In het hele land vielen slagregens. Enorme vuurzeeën werden gisteravond waargenomen; "aak waren de vertakkin gen van de bliksem tegen de vrij hoge bewolking te zien. Het gerommel was echter maar zwak. Branden Vier boerderijen zijn gisteravond door de bliksem getroffen en totaal afgebrand, terwijl ook de inboedel overal vrijwel geheel verloren ging. De branden woed den te Vinkei (N.B.), in een kapitale boerderij van H. Huysmans; te Bentelo (O.), in een kapitale boerderij van H. J. Ottenschot, in Ezinge (Groningen), (de boerderij van B. Meisinga) en in Peize (Gr.), in de hoeve van U. Berends. In Ouderkerk a. d. Amstel ging een hooiberg verloren. Boer Huysmans te Vinkei, die enige tijd geleden ook een Pleidooi inzake Bertha Hertogh De raadsman voor de ouders van Ber Hertogh, mr Kenneth Seth, heeft voor hoogste hof te Singapore betoogd, dat het huwelijk van Bertha zowel volgens de Engelse, de Nederlandse als de Islamie- tische wetten ongeldig is. Het was geen huwelijk zoals dit gebruikelijk is tussen twee personen, van het Maleise ras, i tussen twee personen van verschillende godsdienst, nationaliteit en domicilie. Mocht, zo besloot hij, het gerechtshof van oordeel zijn, dat de lagere rechter buiten zijn bevoegdheid is gegaan met de nie tigverklaring van het huwelijk, dan zou het desniettemin de beslissing inzake de voogdij kunnen bekrachtigen. Amerikaanse delegatie naar Spanje boerderij door blikseminslag verloor, had de thans afgebrande hoeve slechts zeer laag verzekerd. Vermoedelijk dank zij de vrij hoge be wolking is het aantal inslagen minder geweest dan de hevigheid van de buien zou hebben doen vermoeden. De einduitslag der Israëlische verkiezingen Hangende de definitieve cijfers van de algemene verkiezingen in Israël is de partijverhouding volgens de slottelling als volgt (tussen haakjes het aantal zetels): Mapai 37.1 pet (45 of 46 zetels), Algemene Zionisten 16,4 pet (19 zetels), Mapam 12,3 pet (15 zetels). Religieuze Arbeiderspartij 6,8 pet (8 zetels), heidsbeweging 6,6 pet (8 zetels). Com munisten 3,9 pet (4 of 5 zetels), Progres- sn 3,3 pet (3 of 4 zetels). Weer goud uit toestel van K.L.M. verdwenen Thans een kistje met staafjes ter waarde van 120.000 Een kistje goud ter waarde van geveer 120.000 gulden is tussen Johan nesburg en Rome uit een KLM-vlieg- Te Johannesburg gelooft men, dat de verwijning in verband staat met het verloren gaan van diamanten ter waarde van 250.000 gulden in Maart jl. tussen Johannesburg en Londen en het verdwijnen van een zending tussen Londen en Zuid-Afrika op 28 Juni. Men vermoedt, dat een en ander het werk is van een internationale bende. Het thans vermiste kistje bevatte 22 staafjes goud van 22 karaat. Het is zonden door een firma in Johannesburg en onder politiebewaking naar hef ternationale vliegveld van Palmietfon- tein vervoerd. Toen het vliegtuig Rome landde was het kistje verdwenen, Zuid-Limburg krijgt eigen televisie Nog dit jaar een zender in Hulsberg In Zuid-Limburg komt, naast de regio nale radio-omroep, nog dit jaar ook eer eigen televisiezender, die waarschijnlijk December met de eerste uitzendingen begint. Eerst zullen de Hilversumse pro gramma's via Lopik-Eindhoven-Roermond orden doorgezonden, maar later wil len tot een eigen gewestelijk televisie programma komen. De zender komt te staan op de Emma- weg in Hulsberg bij Valkenburg, waai ook de, studio en de zendmast van Om- roep-Zuid zijn Deze studio zal ook de televisie worden gebruikt. Daarmee reeds bij de bouw rekening houden. Dze Limburgse televisiezender zou halve heel Zuid-Limburg ook Aken Keulen, Luik en Spa en wellicht zelfs8 Brussel kunnen bereiken. Men wil op den duur drietalige programma's gaan uitzenden. Ingrijpend K.N.V.B.-besluit Gehele N.A.C.-bestuur geschorst verwatering van het amateurisme heeft de KNVB ingrijpende maatregelen geno men tegen het bestuur van de Zuidelijke eerste klasser NAC (Breda), dat niet de hand hield aan de amateursbepalingen. Niet -minder dan het gehele bestuur werd geschorst, terwijl aaft de leden van- het bestuur voorwaardelijke schorsingen wer den opgelegd. De commissie voor ama teurisme heeft het NAC-bestuur „schul dig" bevonden aan: 1. het aanbieden van cadeaux aan de spelers; 2. het betalen loonderving; 3. het betalen van de bezoeken van spelers aan interlandwed strijden en 4. het vergoeden van dokters kosten voor door spelers opgelopen bles- 3 tijdens wedstrijden. De aanslag in Vietnam Moordenaar liep rustig met handgranaat Ook Franse generaal gedood Bij de aanslag op de gouverneur van Zuid-Vietnam, Thai Lap Thanh, is ook de Franse generaal Charles Chanson om het leven gekomen. Van het vermoorden van de gouverneur maakten we gisteren reeds melding. De aanslag werd gepleegd door een na tionalist. De 25-jarige dader ging bijzon der koelbloedig te werk. Hij flaneerde met zijn handen in de zak door een politie- cordon en wrong zich tot dicht in buurt van de gouverneur, die wuifde lachte naar de menigte, nadat hij uit zijn auto was gestapt. De moordenaar had plastic-granaat bij zich. Toen hij dicht genoeg bij de gouverneur was gekomen bracht hij de granaat tot ontploffing. De gouverneur overleed terstond, de moor denaar leefde nog een half uur. Vier hoge Franse officieren werden per vliegtuig Saigon vervoerd. Britse ambassadeur in Mos kou op Kremlin ontboden De Britse ambassadeur in Moskou, Sir David Kelly, is gisteren op het Kremlin ontboden. Hij ontving een ant woord op een vraag die hij de Russische regering had gesteld. Over aard en om vang van het antwoord is nog niets be kend. Vl* Bij zon warmte ga ik er toch ook nog Terwijl Groninger politie speurde Beschikten over ladder, touw en oude kleren en zaagden tralie door "PiE VIER GEVANGENEN die Zaterdagmiddag uit de strafgevangenis te A-' Groningen ontsnapten, hadden de zaak terdege voorbereid. Zij zaagden een tralie van een werkcel door. Een van hen, die over iets meer bewe gingsvrijheid beschikte, zorgde voor een laddertje. Zij hadden ook de be schikking over een touw en wat oude kleren. Zaterdagmiddag braken zij de tralie uit,! tuin kaapten zij bessen om de honger ïrdwenen via het touw uit de werkcel stjjjen verdwenen via het touw uit de werkcel gebruikten het laddertji ur te klimmen. Om achtervolgers het spoor bijster te maken, doorkruisten zij enige malen het Sterrebos, staken daarna de Heereweg over, waaraan gevangenis en bos zijn gelegen, en kwamen via de wijk Helpman op de Paterswoldse weg. Waar deze weg zich iets verbreedt, gin gen zij door weilanden, waar zij een poosje gingen zitten kaarten. Bessen gegeten Om half tien 's avonds gingen zij naar het Groningse stationsemplace ment, waar zij een prachtige schuil plaats vonden in een lege kolenwa gen op een dood spoor. Hier bleven zij de gehele Zondag. Uit een nabije Scheidsrechter in Argentinië bewusteloos geslagen Zoals bekend kan het in Zuid-Amerika j voetbalwedstrijden nogal heet toe gaan. Ook, of misschien juist, buiten de lijnen. De Britse scheidsrechter Walter Muller, die in Buenos Aires verschillende wedstrijden heeft geleid, kan daarvan meepraten. Verscheidene malen werd hij gemolesteerd en één keer door opgewon den supporters bewusteloos geslagen. Te zamen met andere Britse scheidsrechters, die soortgelijke gevallen hadden onder vonden, heeft hij bij de Argentijnse voet balbond een aanklacht ingediend. Stikker of Zuid-Amerikaan op het V.N.-fluweel Mr Stikker wordt nog steeds genoemd als candidaat voor het voorzitterschap de V.N-assemblee. De Zuid-Ameri kaanse landen verzetten zich echter tegen de candidatuur, aangezien zij vin den, dat zij aan de beurt 2ijn. DAT het Argentijnse marine-oplei dingsschip Pueyrredon (6100 ton) van 1117 Aug. officieel A'dam bezoekt. DAT de veerdienst ZijpeAnna Jaco- bapolder tijdelijk wordt onderhouden met een ander schip en er dan slechts auto's van maximaal 9 m lengte kun nen worden overgezet. DAT de St. ert van 31 Juli een loon regeling enz. bevat voor de akker- en weidebouw en de veehouderij, o.a. in Zuid-Holland. DAT staatssecr. Cals het ontwerp van Peter Roovers voor het gevallenenmonu- ment in Den Bosch heeft goedgekeurd. DAT de 72-j. R'damse masseur A. B. wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, in de Maasstad tot tien geldboeten van f10 en 14 dg voorw. is veroordeeld. DAT de Franse mijnenvegers Bisson, Oise, Somme en Meuse van 36 Aug. een niet-officieel bezoek aan A'dam brengen. DAT de adjudant-electromonteur „ome Jaap" Westhof na 34 dienstjaren met pensioen is gegaan en gisteren af- Prof. Sidney Sufrin van dc Syracuse scheid nam van de onderzeebootdienst university zal de leiding hebben van in R'dam. economische delegatie, die naar DAT de machinist A. E. v. E. uit Spanje zal gaan voor een onderzoek Utrecht wegens diefstal van boter ter het gebruik van de industrielenin- I waarde van 10.000 tot 1 jaar werd ver gen der Export-Importbank. oordeeld. DAT de Gelderse staten niet zijn in gegaan op het voorstel van G. S. om het subsidie voor de verbetering van de Oude IJssel tot f2% millioen te verho gen, en voorlopig twee ton beschikbaar stelden voor de honorering van de reeds gedane gunningen. DAT de griffier van de Gelderse sta ten, mr J. J. L. van Heest, met pensioen' is gegaan en gisteren afscheid nam. DAT de samenwerkende K. v. K. in Gelderland minister Wemmers hebben gevraagd de x-ijksweg R'dam-Meteren door te laten trekken tot Eist, Kesteren of Tiel. DAT pseudo-vogelpest is uitgebroken in Onstwedde (Gr.), by Nijmegen, Kes teren (Bet.) en in Leur (West-Bi-abant). DAT het jaarlijkse zeekamp van het Nat. Jongeren Verbond van 315 Aug. wordt gehouden met Medemblik als thuishaven, en er 130 jongens aan deel- DAT als eerste publicatie van de staats commissie voor de pensioenwetgeving bij de Staatsuitgeverij een vergelijkend over zicht is verschenen van de pensioennwet- geving voor ambtenaren en spoorweg personeel enerzijds en voor een aantal Ned. bedrijfs- en buitenlandse overheids regelingen anderzijds. DAT de 85-j. Bruggeman uit Gorssel met een roeiboot twee padvinders, die reeds onder water waren verdwenen, uit de IJssel redde en een arts de be wusteloze jongens spoedig weer op ver haal bracht. DAT het Tweede-Kamerlid v. d. Weij- den (K.V.P.) n.a.v. een vonnis der Alk- maarse rechtbank waarbij een bereidcr van mengvoeder werd ontslagen van rechtsvervolging aan minister Mansholt heeft verzocht de betreffende voorschrif ten beter uitvoerbaar te maken. DAT een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het Noors-Nederlandse verdrag om dubbele belasting te vermij den. DAT in een wetsontwerp wordt voor gesteld de internationale inschrijving van fabrieks- of handelsmerken voor de Ned. Antillen te laten vervallen, doch wel een nationale inschrijving mogelijk blijft. DAT het Tweede-Kamerlid Weiter (K.N.P.) aan minister Stikker heeft ver zocht Amerika te doen blijken dat er in Nederland ook kringen zijn die de agita tie tegen een nauwere samenwerking met Spanje bezorgd gadeslaan. DAT de kapt.-luit. t.z. A. J. Quanjer, M. A. J. Derksema en P. A. Mulook van der Vlies Bik zijn bevorderd tot kapt. ter zee, evenals de als zodanig reeds tijdelijk benoemde kapt.-luit. t.z. H. Bos. DAT de Drentse Staten 100.000 uit trokken om de voormalige ambtswoning van de commissaris der Koningin en het voormalige gemeentehuis op de Brink te Assen in te richten als kantoren voor het provinciaal bestuur. DAT er dit jaar (7 millioen kg) heel wat minder augurken worden verwacht daa 't vorig jaar (13 millioen kg). Zondagavond ging het viertal uit el kaar. O. en P. vertrokken langs andere' wegen en door weilanden naar Assen, zij een „lift" naar Meppel kregen. Daar ruilden zij bij een vrouw een siga renaansteker voor een wittebrood om de ergste honger te verdrijven. Lilt was hun ongeluk Van Meppel naar Zwolle liftten zij weer juist toen zij in Zwolle een nieuwe lift kregen, werden zij gearresteerd door de rijkspolitie. Deze bracht hen naar Gro ningen terug. Bij het verhoor maakten zij de indruk, dat zij het wel best vonden weer gearresteerd te zijn. Zy wezei die in Amsterdam was gegrepen, als de hoofdman aan. Diens gratieverzoek was n.l. afgewezen en hij wilde toch graag de vrijheid. Alleen de vierde man, een Rot terdammer, is nog zoek. Kapsel-show'in een rijdende trein „Pardon, er zijn drie dames voor U" stond er op een vouwblaadje, dat een lieftallige dame in lila en wit gisteren in de trein van Amsterdam naar Utrecht aan vex-schillende reizigers overhandig de. Nauwelijks was z ijverdwenen of er kwamen inderdaad drie dames de coupé binnen. Zij vielen slechts op door de keurige manier waarop zij het haar droe gen. Het viertal was op een proefreis een kapselshow die op iedere Dins dag, Donderdag en Vrijdag in Augustus op de treinen tussen AmsterdamDor drecht en AmsterdamAmersfoort zal worden gehouden. De demonstratie gaat uit van een Nederlands bedryf en staat onder leiding van mevr. Elias-Smit. Een dergelyke show heeft nog nergens ter wereld ooit in een rijdende trein plaats gehad. De elegante brigade bezit een speciaal spoorboekje. Met het oog op de grote drukte in de treinen zal de rond gang van de mannequins slechts gebeu ren van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur.. Dure kolen De verhoging van de kolenpryzen midden in de zomer heeft onrust onder ons volk teweeggebracht. Vanouds kenden we zomer- en winterprijzen, maar het schijnt dat we daar nog een midzomerprijs tussen moeten voegen. De prijsverhoging is hierom zo teleur stellend, omdat op 1 April van dit jaar de zomerprijzen werden vastgesteld. Dia zomerprijzen golden tot 1 September. Na die datum zouden er hogere prijzen, dus winterprijzen zijn, tenminste voor cokes en eierkolen, want voor anthraciet bleven de prijzen het gehele jaar gelijk. Aldus werd door de regering geordon neerd. De prijzen lagen dus voor een jaar vast. Maar zie daar komt eind Juli die zelfde regering met de mededeling dat de prijzen tóch omhoog gaan en behoor lijk omhoog gaan. Wat heeft ons volk aan een regeringsmededeling als men daar niet op vertrouwen kan? Indien men de zaak niet over een zo lang tijd vak kan overzien, laat men dan liever zwijgen. Op deze wijze verwekt men zelf onrust, ondergraaft men het vertrouwen i dupeert men vele burgers. Bovendien schijnt de regering tot deze prijsverhoging te zijn overgegaan zonder overleg te plegen met de kolenhandeL Ook dat is vreemd en ook dat wekt on rust en verzet. Tenslotte moet de handel de maatregel uitvoeren, moet de handel de klachten en de ontstemming incas- 1. Het minste wat men van een re gering verwachten mag, is toch wel, dat ze de betrokkenen raadpleegt. Deze kolenkwestie brengt nog een an- der probleem mee. Bij de laatste loons verhoging heeft de regering immers toe gezegd, dat in het najaar bekeken zou worden of de consumptie-beperking de als noodzakelijk aanvaarde 5 pet over schreed. Zou dit in aanzienlijke mate het geval zyn, dan moest een nieuwe loom- ronde volgen. Tot grote vreugde zowel van de regering als van het georgani seerde bedrijfsleven toonde het indexcij fer van het gezinsverbruik geen neiging tot stijgen. Een nieuwe loonronde zou dus niet nodig zyn. Deze stijging van de kolenprijzen legt echter een zware last op het gezinsbudget en het is de vraag of de optimistische verwachtingen thans ei in vervulling zullen gaan. Al met al werpt deze kolenprijsverho- ging maar een donkere schaduw op veler vacanfcievreugde. Onderzoek gewenst Het schijnt in Korea met 't Neder- landse aanvullingsdetachement niet bepaald rooskleurig gesteld te zijn- De fouten bij de werving waarop onze oor logscorrespondent Alfred v. Sprang reeds had gewezen en die door de president de krijgsraad werden erkend, blijken slechts een begin te zijn. De berichten, wij gisteren plaatsten, werpen een .nog veel schriller licht op de wijze waar- en bij de werving en bij de keuring heeft omgesprongen met de vrijwilligers, hetzij als aanvulling hetzij als ver vanging naar Korea gingen. Het blijkt dat van een werkelijke me dische keuring geen sprake is geweest, althans in vele gevallen niet. Men heeft personen die absoluut ongeschikt waren, het Koreaanse front gestuurd, is in één woord verbijsterend. Men mag toch aannemen dat de keurende in stanties op de hoogte waren van de e eisen die de oorlog in Korea aan de mensen stelt? Hoe is het dan mogelijk dat min of meer invaliden en zenuw patiënten daarheen worden gestuurd? Deze handelwijze is onverantwoordelijk. Niet alleen om de mensen zelf, niet al leen omdat hiermee weer heel wat geld weggegooid de ongeschikten moe ten immers zonder iets gedaan te hebben naar Holland terug maar ook omdat de Nederlandse naam hier door het slijk gesleurd wordt. Het Nederlandse detachement had een uitstekende naam. De Hollandse mili tairen hadden getoond goede soldaten te zijn. Ze waren deswege meer dan eens eervol vermeld. Dat schept verplichtin gen. Dat stelt aan de vervanging hoge en daarmee heeft men blijkbaar in het geheel niet gerekend of niet kunnen rekenen. We zijn daarom van mening :en ernstig onderzoek hier zeer op zijn plaats is. Aan wat hier gebeurd is. en mag men niet zwijgend voorbij gaan. Suriname wil spoed met Ronde Tafelconferentie De landsregering van Suriname heeft ïan de Staten medegedeeld, dat zij er met klem bij de Nederlandse regering op heeft aangedrongen om de Ronde- Tafelconferentie met de West uiterlijk in de eerste maandtn van 1952 te hou den. Van bevoegde zijde in Den Haag deelt ien mede, dat de Nederlandse regering thans de benoeming overweegt van een commissie, welke de conferentie met de West zo vlot en vruchtbaar verloop moet schenken door zich te bezinnen op een „working paper", vermoedelijk bestaande uit de heren mr v. Schaik, mr Van Hels- dingen, mr Van der Grinten, mr dr Pos, mr De Brot. Zodra de werkzaamheden der commissie zo ver zijn gevorderd, dat begindatum kan worden bepaald, zal tot de bijeenroeping der conferentie overgaan. (Advertentie) Reparatie en Wikkelinrichting voor Electromotoren en Stofzuigers ABSPOEL Korevaarstraat 16 Telef. 20164 WEERBERICHT Morgen koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van- nacht zwaar bewolkt met re- gen- of onweersbuien, som- yfc.' mige wellicht met zware Jr" windstoten, morgen overdag opklaringen en afnemend buiig. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Zuid-West en West Koeier overdag. (Opgemaakt te 10 uur). Donderdag: zon 5.0120.30 uur; maan 3.59-20.40 uur. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1