Raad van Leiden sprak weer eens over de toestanden in Endegeest Commissie van financiën sceptisch tegenover bepaalde verbeteringen Met de Leidse VER0N in de Noordwijkse duinen ter vossenjacht hobby Radio-onderzoek is een vol romantiek Vijfhonderd blinden kunnen door een operatie weer ziende worden In bijna de helft der gevallen zeer goede resultaten bereikt Overweldigend veel gladiolen op de wekelijkse keuring NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 31 JULI 1951 Regering nam nog geen besluit over de Mare De GEMEENTERAAD VAN LEIDEN heeft In zijn vergadering: van gisteren langdurig aandacht geschonken aan de voorgestelde verbeteringen in de in richtingen Endegeest. Git het debat bleek, dat de gestichten zo langzamerhand in een toestand zijn komen te verkeren, die uit „algemeen menseiyk oogpunt" geheel ontoelaatbaar is. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen commissie van financiën had zich in de discussie uitgesproken tegen een gedeelte van het voorstel, omdat periodieke restauraties aan de gebouwen toch maai lapmiddelen zouden zijn te beschouwen. „Er moet een nieuw complex komen". Het merendeel van de raad zei echter: „Zo lang dat er niet is, moeten we bedragen voteren om de inrichtingen toch enigermate op peil te houden. De patiënten mogen niet de dupe worden." Aan het begin van de vergadering stel werd met 23 tegen 4 stemmen i wenste de heer Van Weizen een korte verklaring af te leggen naar aanleiding van de herdenking van het 100-jarig be staan van de Gemeentewet, waaraan d( communisten niet hebben deelgenomen. De oorzaak van deze weigering moest gevonden worden in het feit, dat de nister. die bij deze herdenking het woord voerde, de gemeentelijke autonomie om zeep zou brengen, getuige het geval- Finsterwolde. Ook herinnerde de heer Van Weizen er aan, dat de communisten Uit verschillende commissies waren gezet. Tot onderwijzer aan de opleidings school voor u.l.o. aan de Driftstraat werd benoemd de heer D. Wijma te Beilen; tot onderwijzeres aan de opleidingsschool voor gymnasium en H.B.S. aan de Kern 6traat mej. J. C. Hondius van Herwerden te Heemslede, tot onderwijzeres openbare school voor l.o. aan de Paul Krugerstraat mej. J. W. van Weperen tot tijdelijk leraar Nederlands aan 1 gymnasium dr J. W. Weevers. De voordrachten gaven de heer De Hosson aanleiding op te merken om aar Leidenaars meer kans te geven. Dit zou ook beter zijn met het oog op het huis- vcstingsvraagstuk. „Er is in Leiden nog een heer Weima, gekomen van Leeuwar den, die zich genoodzaakt zag acht maan den gescheiden van zijn gezin te leven, omdat hij hier geen woning kon krijgen." Ook de heer Lombert kon „doodgewone lekenverstand" niet bij. De heer Van Schaik betoogde voorkeur aar Leidenaars te willen geven als dezen ge lijk staan aan andere candidaten. De voordrachten zijn na serieus onder zoek en overleg uit de bus gekomen. De Leidenaars die in de voordrachten zijn genoemd, worden in ieder geval oog gehouden. Aangenomen werden de voorstellen tot kosteloos gebruik geven van vijf kinder speeltuinen aan de Bond van Speeltuin verenigingen voor Leiden en omstreken; Inzake het verhogen van het ten behoeve van de aansluiting van de Zoeterwoudse- weg en van het verlengde van de Lam- menschansweg aan de provinciale weg VoorschotenLammebrug beschikbaar gestelde bedrag; inzake het beschikbaar stellen van' gelden voor het uitbreiden van het zuidelijk rioolgemaal trale riolering met een derde pomp, als mede tot het verkopen van een strook grond gelegen in de Bos- en Gasthuis- polder aan L. den Holder. Het voorstel tot het verpachten van hel Burchtcomplex bracht een reactie van de heer De Hosson. Hij meende, dat door de verhoging de billijkheid in het ge drang kwam. De heer Jongeleen ant woordde, dat er van pressie op de heer Van Leeuwen geen sprake was. De on derhandelingen droegen een zakelijk maar toch vriendschappelijk karakter. Ook werd aangenomen het voorstel tot het verhuren van de beneden--en zolder verdieping van het perceel Breestraat 119. Het prae-advies op het adres van be woners van woonschepen in de gemeente Leiden leverde slechts een opmerking van de heer Van Weizen op. Hij kreeg van de heer Van der Kwaak een bevre digend antwoord. Het voorstel inzake het toekennen van een subsidie voor1949 aan de Stichting voor tuberculosebestrij ding te Leiden ten behoeve van haar sanatorium „Sole Mio" te Noordwijk werd door het college van B. en W. terugge nomen. De gemeentebegroting en de be groting van de dienst voor sociale zaken 1951 zullen gewijzigd worden in verband met een verandering van de normen voor ondersteuning van armlastigen. Als gemeente-arts werden herbenoemd mej. dr C. Hovens Greve en de heer J. H. F. Lahr. De medische staf van de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst zal met een derde schoolarts worden uitgebreid. Tevens zullen enige voorzieningen in het gebouw worden ge troffen. De lantaarn Over de monumentale lantaarn op het Stadhuisplein zijn nogal wat woorden ge vallen. De heer Lombert vroeg, of het bedrag in deze tijd van financiële nood niet beter kan worden besteed. Hij vond dit voorstel belachelijk. Mr dr Knol had gehoord, dat de gemeente ook nog iets voor het nieuwe carillon zou moeten be talen. Is het geld daarvoor niet te ge bruiken? De heer Jongeleen verklaarde een warm voorstander van deze paal te zijn. De kosten van herstel van het carillon worden geheel door het rijk vergoed. Bo vendien zal Leiden met deze paal de na gedachtenis van de ontwerper en bouwer van het stadhuis, architect Blaauw, eren. De bouwer heeft de paal zelf ontworpen. De heer Van Dijk meende, dat het stad huis zelf wel in staat is het werk van de heer Blaauw niet te doen vergeten. Hij achtte het niet verantwoord thans een dergelijke uitgave te doen. Het zou goed geweest zijn. aldus de heer Questroo, als over dit voorstel geen woord was geval len. De wethouder belichtte ten slotte nog een ander aspect van de zaak. Het Stad huisplein is 's avonds te donker. Komt deze paal er niet. dan moeten er toch andere palen worden geplaatst. Het voor genomen. Erbarmelijk.. Toen kwam de zaak-Endegeest ter sprake. De heer Frohwein was de eerste spreker. Hij had juist een bezoek aan de inrichtingen gebracht. De toestand daar noemde hij ontzettend en ten hemel schreiend. Een arrestantenlokaal doet nog beter aan. Velen van de raad weten niet eens hoe erbarmelijk de situatie wel is. Met tal van voorbeelden staafde de heer Frohwein zijn betoog. Hij deed gelukkig ook nog betere indrukken op. Maar ver beteringen zullen binnen de kortst mo gelijke termijn moeten worden aange bracht. Desnoods roepen wij de inves teringscommissie uit Den Haag er bij. Hij diende een motie in, waarin B. en W. werden uitgenodigd om op grond van 'n bezoek aan de inrichtingen aan de raad rapport uit te brengen. Speciaal vroeg spr. aandacht voor de mannen- en vrou wenpaviljoens en voor de gestichtskle- ding van de patiënten. Wij zijn geheel in de lijn van de heer Frohwein, zei de heer Knol namens de financiën. De commissie heeft niet gezegd, dat het niet noodzake lijk is om dit hele gesticht tegen de grond te gooien. Endegeest voldoet niet Er moeten inrichtingen komen.'kwestie. De heer Knol pleitte voor de noodzake lijkste verbeteringen. De zaak-Endegeest is in de commissie van financiën se behandeld. En de heer Frohwein moet nu niet denken, dat hij voor het deze toestand naar voren brengt Mevrouw BraggaarDe Does trachtte de oorzaak van het tekort aan verpleeg sters op te sporen. Zij meende die te hebben gevonden in de gebrekkige huis vesting van het personeel. Men heeft al voor vele duizenden guldens personeels advertenties geplaatst. Er is een grote achterstand in te halen. De conclusie van het betoog vai heer Elsgeest was, dat het voorstel zoals dat door B. en W. op tafel was gedepo neerd, tot het meest dringende was terug gebracht. De commissie van financiën zal het met deze voorstellen wel eens maar zij zal bezwaren "koesteren ten zien van de financiering. Bij niet door gaan van de verbeteringen zou de zuinig heid de wijsheid wel eens kunnen be driegen. Dokter Kortmann belichtte voor al de medische kant van de zaak en vond het voorstel ook geheel gemotiveerd. De heer Frohwein trok zijn motie in. Wethouder Van der Kwaak was tegen het voorstel in deze vorm. Vernieuwing de verwarmingsinstallaties van iwenpaviljoens E en F gedoogt inder daad geen uitstel. Spr. achtte het niet ver antwoord zo veel geld in een „verouderd zaakje" te steken. Als er nu nog maai uitzicht was. De wethouder van onder- het niet met zijn collega eens Als de verbeteringen niet zouden plaats hebben, zou Endegeest moeten worden gesloten. Het wordt dan een moeilijke zaak met de provincie nog eens in onder handeling te treden. Wij mogen deze situatie niet zo laten. Het betreft hier uit gesteld onderhoud. De heer Jongeleen onthulde tegen het einde van de discussie, dat binnenkort rapport van Gemeentewerken in het college van B. en W. in behandeling zal komen. Deze voorzieningen passen ge heel in het kader van de uitvoering van groot plan. Dat had u wel een half eerder kunnen zeggen, merkte de heer Van Iterson op. In de rondvraag deelde wethouder Van Schaik mee, dat de regering nog geen beslissing heeft genomen in de Mare- (Advertentiej ïeuw ra 5473 jaren." an constante kwaliteii CABALLERO." Gunning van werken te Leiden B. en W. hebben de levering van h zand voor de bestratingsdienst geduren de het tijdvak 1 Augustus 1951—31 Juli 1952 gegund aan A. Noort Zn te Lei den; het vervoer van gemeentematerialen gedurende het tijdvak 1 Augustus 1951 31 Juli 1952 aan A. Noort Zn te Lei- de aanleg van de Trekvlietweg en dt afwerking van een gedeelte van de Lam- menschansweg aan A. Th. Stuifzand te Leiden voor 111.200; het maken van rioleringswerken het Stationsplein nabij de viaducten Rijnsburgerweg en Gevangenlaan a; Smallegange te Haarlem voor 106.485. Nieuw carillon half Augustus naar Leiden Concert op 2 October Naar wij vernemen, worden de klokken voor het nieuwe carillon van het Leidse stadhuis hoogstwaarschijnlijk op Augustus as. alle op vrachtwagens Leiden vervoerd. De mogelijkheid bestaat ook, dat op 14 Augustus de eerste grote klokken naar onze stad zullen vertrekken dat dan de rest op de zeventiende volgt. Er wordt met het transport ge wacht tot de keuring van de klokken heeft plaats gevonden. Wethouder Jongeleen heeft in de gistermiddag gehouden vergadering de gemeenteraad medegedeeld, dat al het mogelijke zal worden gedaan om het carillon op 2 October a.s. te laten spelen. Mechanisch is het dan nog niet helemaal in orde, maar door middel van het klavier n concert toch mogelijk. „Getuter" in de aether (Van een onzer verslaggevers) Als we u gaan vertellen van een vossenjacht, die wij dezer dagen hebben meegemaakt, denk dan niet dat wij hoog te paard hebben gezeten met een sierlijk rood getailleerd jasje om de lendenen; dat er een meute snuivende blaffende Engelse jachthonden bij was. Wij galoppeerden niet door bos en beemd. Er vloeide geen bloed en evenmin legden wij na afloop van de jacht onze buit neer aan de voeten van een jonkvrouwe, die ons haar hand voor een kus toestak. Een jagersmaaltijd bij kaarslicht in een romantisch kasteel vormde niet het besluit van het kleurensprookje, waaraan ge wel licht zoudt denken. Neen! De jagers waren enkele Leidse jongemannen in windjack of colbertje toen het „spul" was afgelopen aten een broodje lever. Zó uit de vuist. er toen wèl een dame bij was heeft niets met de jacht te maken. De middelen, waarmee Reintje werd opgespoord, waren ijzig-vernuftige, nuch tere 20ste-eeuwse radio-apparaatjes, die ontvangen op de 80 meter band. Die waren door de jongemannen van de ver eniging voor experimenteel radio-onder zoek in Nederland, afdeling Leiden (VERON) zelf gebouwd. De Reintjes waren er twee: vader- en zoon-vos bestonden uit twee flinke zenders, die ergens in de omstreken van Noordwijk irborgen zaten. De kunst was nu om door peilingen de plaats van de zend toestellen te bepalen. Dat noemt men een „vossenjacht" als men amateur is, of het opsporen van clandestiene zen ders, als men P.T.T. heet. De jagers, vier in totaal, verzamelden heel prozaïsch bij de N.Z.H.-halte Beek laan te Noordwijk en de jager met wie wij de vossen-familie zouden opsporen, was de heer P. Wijling. Vader en zoon zonden beurtelings vijf minuten uit. De oude vos draaide plaatjes en zoon-lief maakte een praatje of zond „getuter" de aether in. De zoon moest het eerst wor den opgespoord. „Je kunt maximum en minimum pei len", vertelde onze jagersman. „Als ik nu door het hoepeltje (de antenne) kijk, glijden de zendstralen er langs. Het ge luid is dan het zwakst, dus de richting, waarin ik kijk, is de richting, waarin ik de vos moet zoeken". Hij draaide eens wat met zijn kastje en al direct bleek, dat de zoon-vos in de duinen van Noordwijk moest zitten. Dus we trokken Westwaarts. Zo'n vossenjacht kan zo „mechanisch" niet zijn, of je moet er toch flink bij lopen. Door Noordwijk trokken we en van peilen kwam niets: „Te veel last van reclame-borden en electrische draden", verklaarde vriend Wijling. Toen hij de Weteringkade in het oog kreeg, zei hij: „Dat is een pracht punt om een peiling te doen". Hij draaide weer wat met zijn toestelletje, dat drie kilo weegt. De rich ting, waarin we zochten bleek juist. Ver der trokken wij weer. Door onze kop telefoons hoorden we de vossenzoon zeer duidelijk. Dat was de heer H. A. Grims- bergen, of wat voor radio-amateurs zegt PAoIQ. Op een gegeven ogenblik hoorden wij hem niet zonder j sarcasme zeggen: „Kom er maar uit pa. dan gaan de zoon en de jagers naar je muziek luisteren". En daar stonden we dan weer, want eerst moest de zoon op gespoord worden en aan al die vrolijke muziek hadden we op dat ogenblik nog Ten slotte kwamen we aan het eind an de boulevard bij het poortje van het rijwielpad. Peilingen wezen uit, dat de i recht-vooruit moest zitten. Of de het geroken had, dat we op het goede spoor zaten! Hij hield zijn snuit en „pa kwam er weer in". Later zou blijken, dat de listige vos zich zo had opgesteld, dat hij c „Hij zal wel in een bunker zitten", zei >nze begeleider. „Hier? Nee, daar is :o veel prikkeldraad", dacht hij hardop. ,En dat? Hm. een 'eeg hol", wijzend op ;en van de Duitsers geërfde vluchtplaats mor auto's. Als we niet konden peilen, ;ebruikten we goed onze ogen. Een an tenne zou de zoon evengoed kunnen ver raden. Maar we zagen niets. Een baken ons was een jager, die met een van ;s stralend gezf-ht voorbij kwam. Vooruit dus nog evei! Nog een keer zochten wij het spoor met het apparaat. Toen viel ons oog op een groepje mensen bovenop een duintop: het nest van de jonge vos. In een gemetselde geschuts- opstelling of iets dergelijks stonden de apparaten en daarachter; vriend Grims- De oude vos Terwijl we naar de l oulevard terug wandelden daagde de jonge vos de an dere jagers uit tot meer apoed. .,We wil len weg hier, want we worden hier op gevreten door de muggenl was zijn nood kreet. Op de drukke boulevard deed Wijlings verscheidene peilingen op de oude vos. Dat liep nogal in de gaten en vele voorbijgangers maakten opmerkin gen. Het spijt ons te moeten.zeggen, dat geen één komische bij was. Wel onbe schofte! Jammer, als je geen waardering kuiiï hebben voor de hobby van een an der.. Alleen hebben we gelachen om de opmerking uit een meisjesmond: „Hé. hebben jullie koude oren?", doelend op de koptelefoons. De jacht begon spannend te worden. Juist toen we voor een „verdacht" huis de boulevard stonden, viel de zender uit. We gluurden toen maar door de ramen, liepen eens achterom en ken uit naar een antenne. Mis! Straatje in straatje uit, achter ons minimi aan. De jonge vos riep om: en staan de jagers zich op de boulevard verbijten Inmiddels was het donker geworden. We zagen een schim met een kalotje gymschoenen voor ons uitschieten: ook een enthousiaste jager. Alsof hij door wespen vervolgd werd beende hij e los, kennelijk met het doel ons vóór te zijn. Bij talrijke vreedzame burgers gluur- ;n we nog naar binnen en dachten de bekenden van de VERON te zien achter hun zender. Telkens geen succes. Toch het geluid zeer zwak. dus de vos dichtbij. We trokken een duinterrein in, beschenen struiken met een sterke zak lamp, deden onze vingers zeer aan prik keldraadEen man riep ons toe: „Hé, dit is verboden terrein!" en wij gingen niet weg. De schim op gymschoenen kroop ook tussen de struiken door, maar ging het in een andere richting zoeken. Dat moesten wij tenslotte ook doen. Na omtrekkende beweging stonden we uiteindelijk aan de andere kant van het duinterrein, op de Katenblankweg. De auto van de heer Van Weerlee hadden al ontdekt, dus de zender moest dicht bij zijn. Maar de laatste loodjes wegen het zwaarst' De peilingen wezen twéé huizen aan. Eén van beide moest het senhol zijn en natuurlijk namen we juist het verkeerde. „Hiernaast", riep een vanuit de woonkamer en toen we in het huis van de familie Lind- hout de oude slimme vos de heer P. Weerlee of PAoYZ. „Er moeten twee jagers komen", zei Reinaard. Ook de schim was nog niet boven water. We hadden trek gekregen in een broodje lever, maar dat hebben we al verteld Burgerlijke stand van Leiden GETROUWD: W Siera en C W de No bel; H L Vos en J Schaft; L Vogelen zang en J Beij; J J van Mastrlgt en W F C de Kievit. OVERLEDEN: D de Vries, man, 81 jr; P Klootsema, zoon, 16 dagen; I van der Woerd, vrouw, 51 jr; J Blansjaar, hulsvr in van Oosten, 41 jr. GEBOREN: Adrianus C, z v C P Kriek en A M Hogenes; Antoinetta E, d v W A Houps en J E van der Velden; Elly, d v C J A Braat en B de Vogel; Ann M, d v A G James en S van Poel geest; Jan W R. z v J Hoogwerf en N J Groeneveld; Marian, d v J den Holder C C Vlasveld; Bernardus J M, z v J C van Aarle en B van Leeuwen; Hans, L J Wetselaar en M Buis; Sara G, L A van Brero en S Groenendijk; Adriaan M J, z v A van den Berk en H M L J Damen; Willibrordus G C, z v J C van Benten en J G Versluis; Tho mas C. z v T R Vrolijk en A C C Hoes; z v J Beurse en J C van Esmond; Hendrina C, d v C Krijgsman en H Ver does; Gerrltje, d v J A Nieboer en J l Loe. Man 111 Schei uit III 't Wonder der hooinvliestzansplantatie HOEWEL het wonder van de hoomvliestransplantatie het vervangen van een stukje ondoorzichtig hoornvlies van het oog van een blinde door een stukje gezond hoornvlies van een pas overledene, waardoor de blinde het gezichtsvermogen geheel of ten dele terug kan krijgen in ons land nog maar pas ruim tien jaren wordt toegepast, dateren de proefnemingen daartoe reeds van de eerste helft der vorige eeuw. Reeds pl.m. 150 mensen in ons land herkregen door een dergelijke operatie het gezichtsvermogen en er zijn nog pl.m. 500 Nederlandse blinden, die eenzelfde geluk deelachtig zouden kunnen worden als meer personen toezegden vlak na hun dood hun dan nog gezonde hoornvliezen voor dit doel te willen afstaan. Over deze hoornvliesoverbrenging heeft prof. dr H. J. M. Weve, hoogleraar Utrecht, onlangs een rede gehouden, wij het volgende ontlenen verslag daarvan in het orgaan var Nederlandse Rode Kruis. Het oog kan worden vergeleken met ?n fotografische camera met een gevoe lige plaats als netvlies, met samenge stelde lens en diafragma. De eerste lens is dan het hoornvlies. Het diafragma de iris geeft de kleur het oog. De eigenlijke „lens" zit daar- Het oog is gevuld met vocht en daar door is de breekkracht van die tweede lens betrekkelijk gering. Twee derde de breekkracht van het oog wordt ge leverd door het hoornvlies, en me die b.v. van staar zijn geopereerd, v bij de troebele lens is verwijderd, kunnen danook nog heel behoorlijk zien, ook dik wijls zonder bril. Oorzaken van blindheid Men kan door verschiUende oorzaken blind zijn. Het netvlies kan ziek zijn, de lens kan troebel zijn, (staar), maar lens. het hoornvlies dus, kan zijn aangetast. Het kan, troebel zijn door verschillende oorzaken, b.v. door infectie, door etsing, met kali-loog e.d. of door een oorlogsgas. Ook wanneer het hoornvlies vervormd is, onregelmatig van vorm dus kunnen holle of bolle lenzen in de bril lenglazen niet baten. In deze gevallen i: veelal slechts één oplossing: het aan getaste ondoorzichtige of vervormde stukje hoornvlies vervangen door leuw, gezond stukje. Deze gedachte is geheel Europees reeds in 1824 werden proeven genomen met stukjes hoornvlies van dieren. Het overbrengen van dierlijk weefsel op de had geen succes. Het aangebrachte stukje werd uitgestoten. Al spoedig bleek, dat alleen homo-transplantatie, dus het overbrengen van weefsel van i kon baten. Hierbij spelen leef- geslacht of bloedgroep absoluut geen rol. Ieder gezond hoornvlies kan worden overgebracht; het succes hangt vooral af in de aard van de hoornvliesaandoening in de te behandelen patiënt. In 1877 hielp von Hippel de medische wetenschap aan een zeer bruikbaar in strumentje, een soort appelboortje, i uiterst fijn, de zogenaamde trepaan. Met uiterst fijne naaldjes worden de hech tingen uitgevoerd en vanzelfsprekend wordt gewerkt met :.eer sterk vergroten de loupes. Als bij een overledene de hoornvliezen zijn verwijderd, worden deze gedurende bewaard in een vloeibare paraf- fine-oplossing, bij een lage temperatuur (4 gr. C.). Tevoren is penicilline of een ander ïti-septisch middel gebruikt om gevaar aor eventuele infectie te voorkomen. Toen Reisinger bijv. met zijn proeven begon, verkeerde hij door het ontbreken anti-septische middelen, in een veel moeilijker positie dan de doktoren tegen woordig. Ook cortisone is van nut ge bleken bij de nabehandeling. Het kwam in het nieuw aangebrachte stukje hoornvlies de bloedvaten binnen- groeiden, waardoor het schijfje opnieuw troebel werd. Door cortisone wordt dit vermeden. Nederland kwam achteraan Elschnig :n Praag begon in '14 op grote schaal de mogelijkheden van transplan tatie by de mens te onderzoeken en deze operatie toe te passen. Het feit, dat land betrekkelijk laat is begonnen (1940 Leiden) vindt zijn oorzaak hierin, dat land een betrekkelijk laag blinden- cijfer heeft. Vijf op de 10.000 mensen zyn ns blind, hetgeen het laagste blin- dengetal van de gehele wereld is. Het grootste percentage daarvan zou niet ziende gemaakt kunnen worden, doordat het mensen betreft die of blind geboren zijn of een oogziekte hebben die niet te genezen is. In Rusland is 40 tot 50 pet te wijten aan hoornvliesaandoe ningen, in ons land is dit niet meer dan 10 pet. Onze algemene hygiënische toe stand is beter, wij kennen geen pokken epidemieën meer en geen trachoom zo als Egypte, de Oost, China, Marokko. Prof. Weve schat het aantal lijders ,n blindheid in ons land die geholpen zouden kunnen worden op 4 k 500. Wij moeten niet alleen rekening houden met totaal blinden, doch ook met mensen die met één oog niet kunnen zien of minder valide zijn doordat ze slecht Meer materiaal Het publiek nu moet wakker gemaakt worden opdat meer materiaal ter be schikking komt en de hierover door het Ned- Rode Kruis samengestelde film helpt hiertoe ongetwijfeld mee. Men is iver. dat men in goed geoutilleerde centra een 40 tot 50 pet fraaie resul taten boekt. Wanneer iemand, die voor heen slechts het verschil kon ontdekken tussen lioht en donker, na de trans plantatie weer alleen op straat kon wan delen, zal hij gelukkig zijn en Je handen kussen van dankbaarheid, aldus prof. Weve, maar zolang hij niet gewoon kan lezen en schrijven, beschouwen we dit resultaat nog als ongunstig. Als Iemand aan twee ogen blind ls en de operatie slaagt aan één oog. ls dit voor de man gelukkig maar het resultaat noe- wij ook dan niet goed. Maar het mooie is: het kan worden overgedaan, de operatie kan worden herhaald. Er zijn b.v. complicaties waarvan de medische wetenschap nog niets begrijpt- Het komt voor, dat een nieuw stukje hoornvlies plotseling, zonder enige aan toonbare reden, weer troebel wordt bin nen zes maanden na de operatie. Blijft het zes maanden en langer goed. dan heeft men practisch de zekerheid dat de operatie is geslaagd. Tweede operatie vaak beter In het eerste geval kan de operatie dus worden herhaald. Daarom wordt aan een patiënt nooit de garantie ge geven. dat hij na één operatie genezen zal zijn. Veelal slaagt de tweede trans plantatie beter dan ae eerste. En ait is geworden tot een nieuwe therapie, namelijk het voorbereiden van een de finitieve transplantatie door een voor afgaande. Er zijn verder gevallen, bv. bij een zweer op het hoornvlies, waar bij men niet het hele schijfje, maar al leen de bovenste laag uitboort en daar in een gezond stukje aanbrengt. Zo is het dus duidelijk, dat als er 200 a 300 gevallen per jaar zouden moeten worden geholpen er wel 400 hoornvlie zen nodig zouden kunnen zijn. De trans planterende oogartsen vormen een groep superspecialisten. Dit is hard nodig. La ten we aannemen, dat er 180 oogartsen, zijn, die een of twee keer per jaar een transplantatie verrichten. Deze mensen zouden dan wel een veertigjarige prac- tijk moeten hebben wilden ze over enige ervaring op dit gebied gaan beschikken. Daarom heeft de practijk het transplan teren beperkt tot een groep superspe cialisten die hun ervaringen uitwisselen en zodoende het maximum resultaat kunnen bereiken. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat niet iedere oogspecialist de operatie zou mógen uitvoeren, maar een oogarts die dit voor een enkele keer zou moeten doen, zal dit niet graag op zich nemen en het liever overlaten aan de op dit gebied meer gespecialiseerde artsen, aldus prof. Weve. ...Wonderlijke oogoperatie De getuigschriften vielen dik De gladiolensector had gistermorgen C. S. van Dobben de Bruyn Jr. Noord- zóveel bloemen in de keuringszaal ge-1 wyk. viel vooral de grote Blue Monarch "op. Enorm best was White Superior t Zo had Konijnenburg Mark, Noord wijk, een pyramide-vormige stand in elkaar gezet met wie-weet-hoeveel- soorten. U vond daar o.a. de blauwe Ravel, in de blauwe nog steeds je-van- hèt, de formidabele gele Gelben Herku- les, de zeer merkwaardige smokv Prairy. de zeldzaam-mooie Red Pepper, Duizend- -één-nacht, best blauw, de fijn-rose Logica en-zo-maar-verder. De getuig schriften vielen nogal tamelijk dik en bovendien kreeg deze collectie een gouden medaille. Dezelfde onderscheiding verkreeg H. J. Salman Zn, Noordwijk, die natuurlijk Maria Goretti, de geweldige, opgesteld had naast de voortreffelijke Fleming, de witte Mgr Sheen, de vrij oude. maar qua kleur nog steeds troffen Memorial Day, de zeer apart ge tinte magenta Puccini, de forse blauwe Blue Giant en nog veel meer. Van de -ve waren Lustige Witwe en Dream Girl wat hard van kleur. Zeer mooi de oranjescharlaken Pride of Holland. Ook hier vonden heel wat get. v. ver dienste een plaatsje, terwijl de gouden medaille niet ontbrak. De met een zil- medaille bekroonde inzending van Bijvoet Co., Overveen, bevatte naast paar Primulinus grandiflorus-zaal- lingen, de fraaie lichtblauwe Odysseus. ieer bekende Card. Spellmai gele Yellow Surprise. Van P. Visser. St Pancras, werden de volgende bekroond: de rode Poppy Day (get. eerste klasse), de gele Hollandia (verd.), de witte Radar (verd.), de Diamond (verd.) en de viooltjes Blue Bird (verd.). Colijn Zn, Voorhout, behaalde met vier aanwinsten niet minder dan vier getuigschriften, óók: het get. eerste klasse voor Show Girl en de donker zalmrose Benelux en het get. v. verd. voor de rose Pink Glow "e witte Fort Pierce. In de stand van GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie AFSLUITING VERKEER Burgemeester en Wethouders der ge- eente Leiden brengen ter openbare kennis, dat de weg langs de Haarlemmer- trekvaart, voor zover gelegen tussen de Postbrug en de Warmonderhekbrug. van 1 tot en met 4 Augustus 1951 voor het rij- verkeer. met uitzondering van het ver keer met rijwielen, zal zijn gesloten. Militairen zeemacht komen terug Met de Van Speijck keren morgen de volgende militairen van de Zeemacht te Den Helder terug: Lt. ter Zee A. 2 A. H. Hulscher, Rijns burgerweg 107, matroos 1 C. Klein, Nic. Beetsstr. 20, matroos 1 H. J. Verbruggen, B. Korfstr. 20a, Serg. Telgr. Th. J. van Tol. B. Ballotstr. 77, stoker 1 P. G. Nle- vaart Kortenaerstr. 65, korp. hofmeester A. G. Speel, Coornhertstr. 35. hofmeester 2 R. J. Arkeveld, Utr, Jaagpad 76. Te Rotterdam komt op 6 Aug. met de Sibajak aan matroos 3 I. C. van Meurs, Van Speijckstr. 47. A. J. Preyde, Breezand. Weinig of niets minder zo met het blote oog te zien! dan Maria Goretti. Behalve een groot aantal gladiolen zagen we een mooie nieuwe vaste plant van Maas Van Stein, Hillegom: Gypso- phila Bristol Fairy Perfect. Een verlo- ping uit de gewone Bristol Fairy, die zich van de moedersoort onderscheidt door grotere bloempjes. Een beste lilium Henry-zaailing was er weer van J. A. v. d. Zwet, R'veen, en zo mocht de fa Van der Zwet haar zoveelste getuig schrift mee naar De Venen nemen! Tot slot een machtig-mooie groep gele Calla's van F. Roozen, Vogelenzang. De zeer grote, diep-gele Golden Perfection kreeg de hoogste onderscheiding (eerste klasse), terwijl de vrij kleine, goudgele Golden Cross en de flinke licht-gele Souvenir het get. v. verd. kregen. Helfdhaftige redding van een kraai Voor de heldhaftige redding van een kraai van het dak der Ned. Hervormde kerk aldaar op 20 Juni jl. is M. A. van Dijke te Hazerswoude door de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren onderschei den met het diploma voor dierlievend hulpbetoon. Twee maanden 't Glippertje Reeds 4000 passagiers Het is al weer twee maanden geleden, dat ,,'t Glippertje" zijn kronkelend pad door de Leidse straten ging zoeken. In die tijd hebben 4000 passagiers genoten van hetgeen de Sleutelstad aan interes sants heeft te bieden. De grote „stoot" bezoekers kwam in Juli en onder de vreemdelingen valt speciaal het grote aantal Denen en Zweden op. Iedereen zelfs de doorgefourneerde Leidenaar staat na afloop van de tocht verbaasd over de vele bezienswaardig heden, die onze stad rijk ls. Vooral het Gravensteen en het Gerecht, waar nog geen 100 jaar geleden iemand werd ont hoofd, spreken sterk tot de verbeelding der mensen. En de kinderen rijden met 't Glippertje" mee om het rijden allécn. Jahn houdt morgen een feestmars Morgen is het 35 jaar geleden, dat de Chr. gymnastiekvereniging „Jahn" werd opgericht. De viering van het jubileum zal worden ingezet mét een mars door de stad. Het vertrek geschiedt om half 8 bij het gebouw „Rehoboth" aan het Rapen burg. De route is: Papengracht. Papen straat. Breestraat, Koren brugsteeg, Vis markt, Aalmarkt. Apothekersdijk. Prin- kade. Oude Vest. Pelikaanstraat. Hooigracht. Nieuwe Rijn, Gangetje. Stecnschuur, Langegracht en Papen- gracht. Het is jammer, dat veel leden met vacantie zyn, zodat de Jahn-familie niet in haar geheel voor het voetlicht kan treden. Maar het zal toch een aantrekke lijke mars worden. Verder vermeldt het feestprogramma verschillende feest avonden in November en December. Op o 21 November is er een jubileum- uilvoering. A.D.O.—R.C.H. In verband met de te verwachten drukte bij de wedstrijd A.D.O.—R.C.H., die Donderdagavond om 8 uur op het L.F.C.-terrein aan de Haagweg wordt ge speeld, is mede op aandrang van de po litie de ingang verlegd naar de Da Costa- straat Daar ls tevens een ruime gelegen heid voor het stallen van fietsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3