llieutvc £ciJisrl|e (üimmnl Koning Abdoellah door een kleermaker vermoord Uitnodigingen voor conferentie te San Francisco in zee Twee doden en 17 gewonden op station in Gouda Wist U ZATERDAG 21 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5!antpastfcfj is gljebltvn tngn bert in tcgljeospoct" Twee en dertigste jaargang No 9281 Besprekingen Kaesong opgeschort t- Ernstige verwikkelingen gevreesd in het Nabije Oosten In het oude Jeruzalem knalden gisteren schoten, die een einde maakten aan het leven van Abdoellah, de Koning van Jordanië. In dezelfde stad waar graaf Bemadotte enige jaren geleden op laaghartige wijze werd vermoord, maakte een moordenaarshand een einde aan het leven van een vorst, die de laatste steunpilaar van Engeland in het Midden- Oosten was. Tweede zoon regent Omstreeks twaalf uur gistermiddag werd Koning Abdoellah neergeschoten, toen hij op het punt stond de Omar- Moskee in het oude gedeelte van Jeru zalem, dat bij Jordanië behoort, binnen te treden. De aanvaller, die zich achter een der deuren van de hoofd ingang had opgesteld, werd onmiddellijk nadat hij zijn moordenaarswerk had ver- regelde Arabische strijdkrachten. Hij zou in dienst gestaan hebben van de ex-Moefti van Jeruzalem, die aanspraak maakt op de heerschappij over het Arabische gedeelte van Palestina. De tweede zoon van Abdoellah, Emir Naif, werd onmiddellijk na de moord aanslag tot regent benoemd. De nood- Koning Abdoellah, die op 69-jarige leeltijd werd doodgeschoten, was de laatste vreind van Engeland in het Nabije Oosten richt, door de lijfwacht van Koning Ab doellah ter plaatse neergeschoten. De koning zou door drie revolverschoten zijn getroffen. In het oude stadsgedeelte is het standrecht afgekondigd. Alle Jor daanse grenzen werden hermetisch ge sloten, zodat het nieuws over de moord aanslag pas enige uren later tot de bui tenwereld kon doordringen. Volgens Reuter heette de aanvaller Moestafa Sjoekri Asjsjoe. Hij was een kleermaker, die in het oude ge deelte van Jeruzalem woonde. In de oorlog tegen Israël behoorde hij tot een „dynamietploeg" van deongere- toestand werd afgekondigd en in Amman werd een algeheel uitgaansverbod uit gevaardigd. De begrafenis is vastgesteld op Maandag a.s. Het stoffelijk overschot de Koning zal worden bijgezet in het Mausoleum van Abdoellah. Ontsteltenis In politieke kringen in de Britse hoofd stad had het bericht over de moord de uitwerking van een bominslag. Deskundigen te Washington ach ten de verwikkelingen, welke kun nen ontstaan door het in een week tijds vermoorden van twee voor aanstaande staatslieden in het Mid den-Oosten zeer ernstig. Truman en Dean Acheson kensohetsen de vermoorde vorst als „een van de grootste figuren in de geschiedenis van de Arabische volken". Een Israëlisohe woordvoerder deelde mede, dat de moordaanslag niet alleen het Jordaanse volk beroofd heeft van z monarch, maar dat deze tevens een zwa slag is voor de vrede en de stabiliteit het Midden-Oosten. Uitstekend schaker Abdoellah, die de leeftijd van 69 jaar bereikte, beroemde zich er op, dat hij' rechtstreeks van Mohammed afstamde. Hij werd in Mekka geboren en werd op gevoed in ConstantinopeL Hij had zitting in het Ottomaanse parlement als tegenwoordiger van Mekka. Hij had ge voel voor humor. Zo had hij in zijn paleis een zaal met lachspiegels. Het verhaal gaat, dat hij gewichtigdoende naar de zaal geleidde om hen „de wind uit de zeilen te nemen". Abdoellah een der beste schakers in het Midden- Oosten. Hij had een eigen het spel bedacht, waarbij o.m. een tank, een oorlogsvliegtuig en een atoombom aan de stukken werd toegevoegd. 250 Ned. vrijwilligers naar Korea vertrokken Vanmorgen zijn weer 429 militairen uit Rotterdam naar Korea vertrokken daar een ongeveer gelijk aantal bij hun zware taak af te lossen, Een Nederlands aanvullingsdetachement van 250 man en een Belgisch man scheepten zich in op het Ameri kaanse troepenschip General J. H. McRae tussen de Nederlanders liepen dertig Surinaamse rijksgenoten die ook hun aandeel willen leveren in de strijd tegen de communistische aanval. Luit.-gen. C. Buurman van Vreeden wenste namt de minister van Oorlog de k een telegram van de Ko ningin, waarin H.M. de wens uitsprak, dat het detachement de Nederlandse soldaat hoog zal houden. De Belgen werden toegesproken door luit. gen. A. P. J. Rosenbaum, bevelhebber de Belgische binnenlandse strijd krachten. De Kon. Militiare Kapel speelde het Belgische en het Nederlandse volkslied toen het schip zich langzaam de kade verwijderde. Geruchten rond minister Lieitinck (Van onze Parlementsredacteur) Reeds enige weken lopen er zowel in binnen- als buitenland geruchten, dat de huidige minister van Financiën, prof. mr P. Lieftinck, in het najaar ons land gaat verlaten om een functie te aanvaarden bij de Wereldbank in Washington. Enige ochtendbladen maakten er heden mel ding van. Minister Lieftinck zelf heeft gewei gerd deze geruchten te bevestigen. Er zijn zoveel geruchten rond hem, dat hij meent daaraan niet te kunnen beginnen. Dit standpunt van de minister sluit vol komen aan bij zijn bekende gevoel voor humor! Uit gesprekken met functionarissen die in nauw contact met de minister staan, is ons gebleken dat ten departemente niet veel waarde aan deze geruchten wordt gehecht. Ook wij staan er uiter mate gereserveerd tegenover. Immers, herhaalde malen is gebleken, dat prof. Lieftinck zijn ministerschap uit heilige overtuiging beschouwt als te zijn in het belang van Nederland. Vandaar zijn „ze telvastheid", die hij tot op zekere hoogte als een erzaak ziet, ten einde Nederland de moeilijkheden het hoofd te kunnen doen bieden. Onder deze omstandigheden zou een definitief vertrek naar het bui tenland de betekenis hebben van het ver laten van een zinkend schip. Overigens is het natuurlijk niet onmo gelijk, dat prof. Lieftinck gaarne een functie bij de Herstelbank zal aanvaar den, wanneer bijv. de Tweede Kamer een beslissing zou nemen, die prof. Lieftinck niet met zijn verantwoordelijkheid zou kunnen dekken. Deze mogelijkheid is er bijv. bij de behandeling van de wet con trole credietwezen. In dat geval zou een aftreden van prof. Lieftinck trouwens ook een kabinetscrisis tot gevolg hebben, want het is niet te verwachten, dat de P.v.d.A. haar partijgenoot in de steek zal laten. Het Japanse vzedesveidiag Aan Rusland verzocht nog vóór 13 Augustus commentaar te leveren aan de strijd in het Verre Oosten, uitgenodigd, de conferentie over het vredesverdrag met Japan op 4 September te San Francisco bij te Aan China werd geen uitnodiging gebonden. Aan Japan zelf is de overgelaten, welke Chinese regering het wil uitnodigen om het verdrag te ondertekenen. De Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou overhandigden nota's aan de Russische onder-minister van Buit. Zaken, Gromyko. Aangenomen wordt, aldus Reuter, dat hierin ook een in vitatie voor Rusland was vervat. De tekst van het aangeboden ontwerp bevat enige kleine wijzigingen, verge leken bij het ontwerp van 11 Juli jl. Ook het min. van Buit. Zaken te Den Haag bevestigde, dat gistermiddag om vier uur de uitnodiging werd overhan digd. Later werd geseind, dat Gromyko Inderdaad het ontwerp voor een Japans vredesverdrag ontving, terwijl in een begeleidende nota verzocht werd, vóór 13 Augustus commentaar te leveren. President Truman heeft Dean Acheson i John Foster Dulles o.a. belast met de leiding der delegatie voor de conferentie te San Francisco. Het staat nog niet vast, of de Britse min. van Buitenl. Za ken, Morrisson, persoonlijk te San Fran cisco aanwezig zal zijn. Frankrijk staat er op, dat ook de ver bonden staten van Indo-China, Vietnam, Cambodja en Laos vertegenwoordigd zul len zijn op de komende belangrijke con ferentie van 4 September. Er zijn Azia- Overleden na aanslag op verloofde De 27-jarige B., die vorige week wegens en aanslag met een geladen revolver op zijn vroegere verloofde in Assendelft was gearresteerd, is in het Huis van Be varing te Haarlem overleden. Een con troleur vond hem dood in zijn cel. Het slachtoffer was sinds zijn arrestatie in zeer overspannen toestand. Zelfmoord wordt uitgesloten geacht. tische staten, die tegen deze deelneming van Indo-China ernstige bezwaren koes teren. De Philippijnse regering is tegen het ontwerp, in zijn huidige vorm. Nieu we aggressie moet in de toekomst on mogelijk zijn. Flessenmelk Maandag één cent duurder Ook andere zuivelproducten Flessenmelk en enkele andere zuivel producten worden met ingang van Maan- één cent duurder in vrijwel het gehele land. Dit heeft het Bedrijfschap oor Zuivel bepaald. Het gaat hier om de artikelen die ge bonden zijn aan de prijsvoorschriften van het bedrijfschap: gepasteuriseerde fles senmelk, karnemelk, yoghurt, gortepap i havermoutpap (alle in flessen). Ook voor een aantal andere melk- artikelen, de z.g. vrije artikelen, staan prijsverhogingen te wachten. Door de Eeuwen Trouw kreeg huiszoeking Evenals het Bureau Zuid-Molukken In opdracht van de procureur-gene raal van Den Bosch is gistermiddag huiszoeking gedaan bij de leden van het dagelijks bestuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven. De huiszoeking stond onder leiding va officier van Justitie, mr Bruigom, e rechter-commissaris, mr Wisse. Uitdruk kelijk werd medegedeeld, dat het hier uitsluitend ging om te onderzoeken of er devlezenovertredingen waren ge pleegd. Drie leden van .,Door de Eeuwen Trouw" werd een verhoor afgenomen, o.a. ook de penningmeester, wonende Nuenen, alwaar men met 8 man ste de huiszoeking verrichtte. Uiteraard gaf dit in dat overigens stille dorpje veel opschudding. Een vierde lid het dagelijkse bestuur was met vacantie. Men kwam echter toch het huis binnen dank zij de medebewoners van dit pand- De afwezigheid van dit bestuurslid ver hinderde niet, dat men de huiszoeking doorzette en alles meenam, wat meende nodig te hebben. In Den Haag werd onder leiding hoofdinspecteur Vonk huiszoeking richt op het bureau Zuid-Molukken- Overal zijn de archieven, boeiken en dere bescheiden in beslag genomen. De verschillende personen zijn geen beper kingen opgelegd. Amerik. sttaaljagers naar Europa Maandag vertrekt het Amerik. trans portschip „Corregidor" naar Europa met straaljagers voor de Westelijke landen, w.o. Nederland. Amerikaanse waarschuwing Olievelden niet in handen der Roden De Amerik. onderminister van Buit. Zaken, George McGhee, heeft het Amerik. hulpprogram voor het Midden-Oosten en Afrika toegelicht. Hij legde er de nadruk op, dat de helft der olievoorraden van de wereld in dit gebied gelegen zijn en dat de Europese industrieën komen stil te liggen als het communistische blok zich deze olievelden zou meester maken. De steun zal 540 millioen dollar bedragen, waarvan 125 millioen voor economische bijstand. De missie van Sherman Na Londen, Napels Nadat Forrest Sherfman de Amerik. chef voor de marine-operaties te Londen geconfereerd heeft met admiraal Lord Fraser, chef van de Britse marinestaf en andere experts, is hij naar Napels vertrok ken. Daar zal hij besprekingen voeren met de Amerik. opperbevelhebber, onder het ressort van Eisenhower. Aardig verhaaltje Een boerin in de omgeving van Ulm (Beieren), zo meldt het ANP, zou met hulp van een buurvrouw een kip onthal- Daar de dames geen bloed konden keken beiden een andere kant op, het vonnis werd voltrokken. De kip raakte zijn kop kwijt, de buurvrouw een De Amerikaanse Export-Importbank heeft Spanje een lening van 7.5 millioen dollars toegestaan voor de verbetering der spoorwegen. Hierdoor heeft Spanje dit jaar totaal 30.5 millioen dollars aan leningen ontvangen. Treinen met 25 km vaart op elkaar gebotst Haags treinstel vol met vacantiegangers boorde zich in stilstaande wagons (Van een onzer verslaggevers) MET EEN GEWELDIG GERAAS botste vanmorgen om 7.11 uur het Haagse deel van de exprestrein naar het Noorden op het station Gouda tegen het Rotterdamse treinstel. De wagenbestuurder van de Haagse trein. De Beus uit Utrecht, werd zó ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. Een op 't voorbalcon staande reiziger, H. Sips, uit Amsterdam, werd op slag gedood. Zeventien personen werden gewond. Zij zijn in de drie Goudse ziekenhuizen opgenomen. Een klein aantal andere reizigers is licht gewond. Een enorme ravage was het gevolg van deze botsing. 43-jarige H. Sips uit Amsterdam gevon- Het ongeluk gebeurde met de diesel- electrische exprestreinen die van morgen om 6.48 van Den Haag SS en om dezelfde tijd van Rotterdam-Maas wa- vertrokken. Deze treinstellen wor den in Gouda gekoppeld om dan de reis te vervolgen naar Groningen en Leeu warden. De Rotterdamse trein stond vanmorgen langs het tweede perron in Gouda te wachten op het Haagse wagen- stel. Tot verbijstering van wie het zagen, schoot dit treinstel echter door in plaats langzaam te naderen. Met een vaart 25 kilometer reed de Haagse trein op de Rotterdamse in. Zeker anderhalve meter drong het Haagse stel in andere. Het voorbalcon en de bestuurs- cabine van de aanrijdende trein werden geheel ingedrukt. De gevolgen waren ontzettend. Overal steeg geroep om hulp en ge jammer van gewonden op. Een man zat beklemd tussen een opengevlo gen deur en een verwrongen treinwand. Bloedend lagen anderen op de vloer van de gehavende wa gens Kinderen liepen radeloos het perron. In deze verbijstering schoot het sta- tionspersoneel toe om te helpen wat ei te helpen viel. Brancards werden aan gedragen en al spoedig werden de eer ste slachtoffers naar de Goudse zieken huizen vervoerd. Artsen en geestelijken waren spoedig op het station aanwezig. De aanrijdende trein ontspoorde met een as van het eerste onderstel. E spoorverbinding Utrecht—Den Haag- Rotterdam en omgekeerd is echter niet versperd. Een na de ramp ingesteld onderzoek heeft voorlopig uitgewezen, dat de men van het Haagse treinstel in orde waren. Zowel de hoofdconducteur van de Haagse trein als de president-direc teur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, constateerden dat de remmen nog heet waren. Een van de eersten die uit de werd bevrijd, was de bestuurder vi Haagse treinstel, de 52-jarige L. de Beus uit Utrecht. Hij was zeer zwaar gewond. Vrijwel direct na aankomst in het zie kenhuis is hij overleden. Op het voorbalcon van de otnspoorde Haagse trein hadden de reddingploegen inmiddels het stoffelijk overschot DAT de uitgestelde bondsdag van de Ned. bond van varkenshouders op 22 Aug. in Den Bosch wordt gehouden. DAT Nederland op het internat, pluim veeteeltcongres, hetwelk van 2—9 Aug. in Parijs wordt gehouden, wordt ver tegenwoordigd door een delegatie o.l.v. ir Th. C. J. M. Rijsenbeek, dir van het Veeteeltwezen. DAT dr ir E. W. B. v. d. Muijzenberg, dir. van het inst. voor tuinbouwtechniek te Wageningen, en zijn medewerkers ir N. Feis en P. A. Spoelstra, op 11 Aug. voor een studiereis naar de V.S. zullen vertrekken. DAT de 19-j. mej. D. uit Enkhuizen, die haar vroegere werkgever, een Zaan- damse manufacturer, voor f20C0 zou hebben bestolen, is gearresteerd, even als haar verloofde, een Zaandams. mili tair, wegens schuldheling. DAT een tot nu toe onbekende passa gier op doorreis van Duitsland naar Londen op Schiphol souvenirs en siga retten met valse dollars heeft weten te betalen. DAT de Egypt, gezant Mohammed Aly Sadek Pasja gisteren de Rembrandt- tentoonstelling in Haarlem bezocht. DAT E. A. Kuiper, hoofd afd. Oud heidkunde en Natuurbescherming van O., K. en W., gisteren het nieuwe hoofd kantoor van het Openluchtmuseum te Arnhem opende. DAT B. Lahnstein te A'dam, die 50 J. voorz. is van de ver. Het vaderland ge trouw, de gouden eremedaille van de orde van O.-N. heeft gekregen. DAT twee deelnemers aan de gisteren in Zeist geopende internat, conferentie van het Jeugd-Rode Kruis een dagboek ontvingen, waarin al het besprokene moet worden opgetekend, opdat zij in eigen land ervan verslag kunnen doen. DAT de Israëlische handelsdelegatie die thans in ons land vertoeft, gisteren als gast van de K.L1I. Schiphol, Volen- dam en Marken bezocht. DAT de Vestigingswet kleinbedrijf 137 van toepassing is verklaard t.a.v. de fotografische bedrijven, blijkens het Staatsblad 252. DAT het verzoekschrift van B. en W. in A'dam om meer reclameverlichting i een aantal straten toe te staan, door min. v. d. Brink is ingewilligd. DAT de Kinabu (uitzending van Ned. kinderen naar buiten) het vorig jaar 1738 kinderen heeft uitgezonden. DAT mr David Mayer vanmiddag na mens Clarence E. Hunter te Maastricht een E.C.A.-tentoonstelling opende. DAT dr J. H. Reichart, hoofd van tbc-afdeling van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, 63 j. oud aldaar is over- DAT pseudo-vogelpest is uitgebroken in Enter, Slagharen en Almelo. DAT Max Ra Nunes, dir.-eigenaar van •n der oudste A'damse advertentie- bureaux, op 73-j. leeftijd is overleden. DAT Nederland twee nieuwe gezant schapsgebouwen rijker is geworden en el in Dublin en Bonn. DAT 40 50 Eerste- en Tweede Kamer leden van 10 tot 14 Sept. op uitnodiging de centrale werkgeversorganisaties excursie gaan maken naar de in dustrieën in het Zuiden, ter voorberei ding van de debatten over de industriali satie-nota's. DAT drs J. H. Derksen, secr. van de Alg. Kath. Werkgeversver., benoemd is tot alg. secr. van deze ver. en het Kath. Verbond van Werkgevers-vakvereni gingen. den. Hier volgen de namen van de gewon den. Van de negen slachtoffers die in het Van Ittersonziekenhuis werden opgeno men, zijn er 5 slecht aan toe. Van de 30-jarige J. v. Harmeien, Rijs- wijkseweg 47 te Den Haag, zijn beide benen verbrijzeld. Zijn echtgenote, de 26-jarige W. v. Harmelen-Siben, had lichte verwondingen gekregen, evenals de 51-jarige mevrouw I. A. Taken-Knoet te Rotterdam. Naar dit ziekenhuis zijn tevens gebracht de 38-jarige H. Vermeulen-Letterie uit Den Haag, de 8-jarige Adriaan Koets uit Den Haag, de 9-jarige Henny Harlaac Den Haag. de 57-jarige B. Idenhoff uit Delft, de 27-jarige J. P. J. Meulenberg uit Den Haag en E. A. van Nieuwen- hoven-Helbach uit Vdorburg. In het St Jozefpaviljoen liggen de 60- jarige mevr- F. E. Idenhoff uit Delft, die een linker beenbreuk opliep haar kinderen, die beide enkels brak, en de 54-jarige mevrouw K. Mijnheer-Krul uit Den Haag, die klaagde de borst. In het diaconessenhuis-wijkverpleging zijn opgenomen 4 personen, t w. de 61- jarige mevrouw M. A. E. Mooyen de Conté, die ernstig aan één van haar ogen werd gewond, en haar 54-jarige echt genoot, die lichte verwondingen kreeg, alsmede een vertegenwoordiger uit Delft, de heer Wiedenhof, die licht gewond werd en een kleine jongen die naar huis Het voorste gedeelte van de Haagse trein werd bij de zware botsing in Gouda vanmorgen ge heel vernield. De bestuurder werd gedood, alsook een passagier uit Amsterdam. Trein ontspoord Terwijl de verplegers en doktoren op het door de politie afgezette perron hun werk deden, waren ploegen van de spoorwegen met snijbranders aan werk om de verongelukte treinstellen van elkaar te branden. Voorlopig zouden zij met dit werk wel niet klaar zijn, daar de Haagse trein met een as van het on, derstel is ontspoord. Twee treinen ontspoord in Maastricht Grote ravage en vertraging Gistermiddag liep de stoptrein uit Roermond op het station te Maasricht uit de rails. Hetzelfde gebeurde 'smid- dags met de stoptrein uit Heerlen. De materiële schade was groot; er gebeur den geen persoonlijke ongelukken. Het reizigersverkeer werd ernstig vertraagd. De drie hoofdsporen werden versperd. I>e stoptreinen kwamen te vervallen. Ook andere diensten werden tijdelijk gestaakt. De oorzaak van de ontsporingen is vermoedelijk een verkeerde wisselstand. (Advertentie) MACH. SMYRNA KARPETTEN 200 x 300 295.— prima kwaliteiten kijkt U eerst bij BULTHUIS Botermarkt 23 Woninginrichting Tel. 20854 WEERBERICHT Zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog. Koude nacht; morgen overdag zon nig en vrij warm weer. Zwakke veranderlijke wind. ZON EN MAAN Zondag: Zon 4.4520.46; maan onder 9.31, op 22.25. Maandag: zon 4.47—20.45; maan onder 10.53, op 22.36. 25 Juli EK. Hoogleraren terug naar Makassar? Van goed-ingelichte zijde deelt men ons het volgende mede: TN VERSCHILLENDE Nederlandse dag- bladen verscheen vorige week het be richt van Aneta dat het Indonesische ministerie van Onderwijs te Djakarta aan de thans in Nederland verblijvende oud-docenten der Economische Faculteit van Makassar telegrafisch had verzocht zo spoedig mogelijk naar die plaats te willen terugkeren voor hervatting van hun werkzaamheden, aangezien „67 stu denten met de handen in de schoot zitten." Enige Indonesische kranten schreven, dat de telegrammen door de studenten te Makassar verzonden waren. Tot op heden heeft evenwel geen van de be trokken docenten een dergelijk telegra fisch verzoek ontvangen. Het hiervoor genoemde Aneta-bericht beweert, dat de Economische Faculteit in Augustus j.l. gesloten is in verband met de zaak-Abdul Aziz. Dit is echter in strijd met d* werkelijkheid. Tijdens de gevech ten medio Mei, die zich- in -de onmiddel lijke omgeving der Faculteit afspeelden. zij noodgedwongen enige dagen op ..«n-actief gesteld. De nog heviger ge vechten van begin Augustus hadden plaats toen de faculteit wegens de grote vacantie haar poorten had gesloten. Het besluit der docenten om naar Ne derland terug te keren is geen uitvloeisel van de Aziz-affaire en haar nasleep, maar van de als een directe bedreiging gevoel de redevoeringen van enkele vooraan staande Indonesiërs t.a.v. Nederlands- Nieuw-Guinea. In welk andere plaats in Indonesië ook, men wenste niet langer te blijven. Vanaf het begin van Septem ber tot einde October is men doorgegaan met het afnemen van examens, ten einde de studenten zo weinig mogelijk te du peren. CEDERT HET VERTREK der docenten is de Econ. Faculteit formeel blijven bestaan, zodat de toen neg aanwezige studenten de bibliotheek als gewoonlijk konden blijven gebruiken. Zij dachten, dat de meeste Nederlandse docenten na korte tijd wel weer zouden terugkeren en dat het onderwijs uiterlijk in Sep tember 1951 zou worden hervat. De Indonesische regering wil echter klaarblijkelijk eerst de in 1950 te Dja karta geopende Econ. Faculteit zo goed en zo volledig mogelijk uitrusten. Een eventueel verzoek aan bovengenoemde docenten om terug te keren, zal daarom dienen om het nog steeds slui merende Doornroosje van Makassar te wekken, maar om de faculteit te Dja karta beter te doen functionneren. Daartoe wilde men ook de. wel kleine aar goed geselecteerde en moderne bibliotheek van de zusterfaculteit te Ma kassar naar Djakarta overbrengen. De studenten te Makassar hebben zich ech- hand en tand daartegen verzet, wel wetende dat anders de kans tot her opening van hun Alma Mater voor ge- lime tijd, wellicht voor altijd verkeken iu zijn. Voor een goed begrip van dit alles diene men te weten, dat vele studenten Makassar een werkkring hebben, zo dat zij voor hun studie op de plaatselijke faculteit aangewezen zijn en derhalve ook met ongeduld op een heropening wachten. Maar ook buiten de kring der studen ten ziet men in Zuid-Celebes met lede ogen, dat klaarblijkelijk zo'n heropening, althans voorlopig, niet te verwachten is, terwijl men wel bezig is om de Econ. Faculteit te Djakarta op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Men voelt zich daardoor ten achtergesteld bij Java en heeft daarom bij monde van de nieuwe gouverneur van Celebes bij de centrale regering te Djakarta op een spoedige hervatting van het economisch hoger onderwijs te Makassar aangedrongen. Het Aneta-bericht over het verzonden- jn van de telegrammen met het drin gend verzoek om naar Mrkassar terug te keren, heeft waarschijnlijk dan ook tot doel om de gemoederen der Makas- studenten en hun medestanders te kalmeren en hun het idee bij te brengen dat aan de kwestie al „gedokterd" wordt. Maar daarmee is zij nog niet opgelost! Brutale overval op post kantoor Helvoirt Twee jongemannen hebben gistermid dag in het postkantoor te Helvoirt een bakje met wisselgeld, alsmede bank papier ter waarde van f500 geroofd Zij sprongen in hun auto en verdwenen. Men heeft slechts een vaag signalement van het tweetal. a hen was even tevoren bin nengekomen om een postzegel te kopen, maar kennelijk in werkelijkheid om de toestand te verkennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1