II49 i59 BINS OPRUIMING SENSATIONELE AANBIEDINGEN „GOEMAAT" Het laatste moeten wij ook kwijt 198 229 |j9 |20 BLEICHRODT CALIF0RN1SCHE HAASNOOT GEWELDIGE SUCCES v,™ NIEUWE SERIE 1.95 1.75 2.98 0.45 2.25 1.55 RIJWIELEN VANAF ƒ3.- PER WEEK v. d. PERK's Handelsonderneming J59 js9 WIJ ZETTEN HET NES ER IN nieuwe Koopjes in NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 20 JULI 1951 Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN R11N Drank en kaarten De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen het echtpaar v. B.P. gens het verkopen van sterke drank het geven van gelegenheid tot kaartspe len in hun woning. Reeds geruime tijd was het de politie bekend, dat in de ning v. B. des nachts drinkgelagen den aangericht en er grof werd gespeeld om geld door een aantal kellners. Er werden vrij aanzienlijke bedragen verlo ren. De politie nam dranken en sigaret ten in beslag. Oliebollen-actie „Hosanna" De Chr. Gem. Zangvereniging „Hosan na", die in het najaar een lustrumfeest heeft, met o.a. een uitvoering van Jahreszeiten", hield een verkoop oliebollen ter versterking van de kas. De opbrengst was f 140. Hoe de voetbal rolde Op het mooie Alphen-terrein speelde gisteravond het tweede ARC-elftal tegen Alphen 2. Alphen kwam uit mét een proefelftal, ARC had een drietal inval lers, plus de nieuweling Van Gaaien, die het soms aardig deed op de rechtervleu gel. De partijen waren aan elkaar ge waagd, met de thuisclub technisch iets Bij ARC was het plaatsen niet ver zorgd. Alphen nam spoedig de leiding, maar verder wisten Boot en Egdom de aanvallen aardig te keren. Vierbergen maakte met een steenhard schot gelijk. Rust 1—1. Ook in de tweede helft, die iets minder was dan de eerste, scoorden beide partijen één maal. Alphen nam wee leiding en Schollaardt bracht met keurig doelpunt de partijen op gelijke voet. 2—2 was het einde van deze, door scheidsrechter Verruijt goed geleide wed strijd. ARC 4 won aan de Steenstraat met 60 van Alphense Boys 4. Concourssucces Het Oudshoornse koor „Jubilate Deo", directeur onze plaatsgenoot de heer D. van Vliet, nam gisteren deel aan het meerdaagse zangconcours te Hoog-Soe- ren. Het koor kwam uit in de afdeling „Uitmuntendheid" en behaalde met 287 punten een eervolle tweede prijs. Na tuurlijk is ook van het uitstapje deze mooie omgeving zeer genoten was reeds laat toen men weer in Alphen arriveerde. P.T.T.-service Nadat reeds geruime tijd een brief kaarten-automaat aan de buitenzijde van het postkantoor bevestigd was, zijn nu ook weer postzegelautomaten aanwezig, n.) voor zegels van 2 en van 10 cent. Geslaagd Voor het Mulo-diploma A is geslaagd Th. Hillebrand van de school Paradijs- Voor costumière slaagden: Rie de Wit, Annie Zwartjes en Bep Wolfers, allen Alphen; voor het diploma lingerie: Corrie van Frankfoort, Annie Captein, H. var Engelen, Corrie Grobben en Riet v. d IJssel, allen Alphen; Gerda Kroon, Kou dekerk; Jo Hogeveen, Willy Luiben er Annie Mulders te Aarlanderveen, allen opgeleid aan de v.g.l.o.-school Paradijs laan. Afscheid van Maarten Bogaard De heer M. Bogaard, Jan Luijkenstraat „■21 te Aarlanderveen, zal op 1 Augustus 'zijn werk als eerste fitter bij de water en licbtJbedrij'ven vaarwel zeggen in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Hij was 47 jaar in overheidsdienst, waarvan bijna 39 jaar te Alphen aan den Rijn. Morgen (Zater dag) om half 12 zal men in het schaft lokaal afscheid van hem nemen. BENTHUIZEN Jongen van vier jaar gered Keesje Boevé en Koosje Verheul, twee gezworen kameraden van vier jaar, wa ren, zoals vaak gebeurt, in de omgeving van de kerk der Geref. Gemeente het spelen. Aan de slootkant moesten de jongens torren gaan vangen. Koos genoegen met de torren, die aan de Ijant zwommen, maar Kees moest per se die uit het midden van de sloot hebben, met het gevolg dat hij met zijn hoofd tussen de varens in de modder terecht kwam. Koos werd hierdoor echter niet van de wijs gebracht en greep zijn vrind bij de benen. Zo werd hij uit het water ge trokken. Een kranige daad. HAZERSWOUDE Geslaagd Onze plaatsgenoten Paul Madern en HILLEGOM Rumoer rond „Casa Nova" Bij de villa „Casa Nova" hebben zowel de brandweer als de E.H.B.O. hun kun nen getoond. De brandweer kwam op de propRen met de nieuwe brandspuit en de spuitgasten besloten de oefening zelfs met een nummertje springen in het red- dingszeil. Van zijn belangstelling gaf ook de burgemeester blijk. Weer een winkelbeurs Op een vergadering van VW werd medegedeeld, dat het in het voornemen van de plaatselijke middenstand ligt, om van 14—21 September weer een winkel- beurs te houden, waarschijnlijk ln een grote tent. Men zal B. en W. verzoeken, deze tent op het voormalige remiseterrein aan de Vosselaan te mogen plaatsen. Burgerlijke stand GEBOREN: Anna J. M.. d. v. L. Waas dorp en C. G. Beugelsdijk; Corstiaan H. M., z. v. C. J. van Leeuwen en M. C. Broekhof: Johanna A. P., d. v. L. Hage- man en M. J. Godrie; Frits, z. v. W. van Zanten en D. C. Stoffer. ONDERTROUWD: W. A. G. Ellenbroek en C. A. Bakker, T. E. Oderhem en A. C. der Nederlanden. GETROUWD: A. C. van Kampen en M. J. W. van der Valk, M. C. van Wijk en J. Philippo. KATW11K AAN DEN RUN De grote dag voor kinderen Gisteren hebben de laagste drie klassen van de Hervormde School, hoofd de heer M. M. Voye, hun jaarlijks schoolreisje gemaakt. In een drietal autobussen ging de reis eerst naar het Wassenaarse Die renpark, waar de kinderen hun ogen uit keken. Na zich wat vermaakt te hebben in de speeltuin rldaar, gingen de kinderen naar Meyendel om te picnicken Een prachtige rit door Scheveningen, Den Haag en Wassenaar volgde, waarna ge durende de rest van de middag in Duyn- rell werd gespeeld en geravot. Moe maar opgetogen kwamen de jongens en meis jes weer thuis. Dinsdag naakten de kinderen van de laagste drie klassen van de Geref scnool, hoofd de heer W. van Veen. een derge lijke reis. Ook zij trokken eerst naar het Dierenpark in Wassenaar, om daar de vele dieren te bewonderen. Na de mid dag volgde een rondrit door Den Haag en Scheveningen, terwijl daarna nog een paar uur in Meyendel werd gespeeld. Huisschilder De heer J. van der Tol slaagde voor het diploma huisschilder. KATWIJK AAN ZEE Strandfeest van V.V.V. Ook dit iaar houdt V.V.V. een strand feest. Het is vastgesteld op Woensdag 25 Juli. Om 9 uur wordt er al begonnen met zakdoeken-wisselen voor jongens meisjes van 6 tot 8 jaar bij de muziek tent. Verder: 10 uur kikvorsenrace kinderen van 6 tot 8 jaar; 11 uur dribbel bal voor jongens van 9 en 10 en va tot 13 jaar; 2 uur bloempottenwedloop voor meisjes van 9 en 10 jaar en van 11 tot 13 jaar; 3 uur behendigheidswedstrijd op rijwielen voor kinderen van 14 jaar; 4 uur tobbetjevaren in de Uitwatering (alleen goede zwemmers eh zwemsters van 14 jaar en ouder mogen hieraan deelnemen); 8 uur concert in de muziek tent door de Marinekapel van Valken burg. Filmavond Gisteren was er grote belangstelling jor de in het Jeugdhuis vanwege V.V.V. gegeven filmavond. Op veler verzoek zal volgende week Donderdag weer avond worden gehouden. Geslaagd Voor het Mulo-examen slaagden giste ren Leuntje van Duyn, Ine Kroon, Dirk van Leeuwen en Huig Ouwehand. De geslaagden waren leerling van de Chr. Ulo-school, hoofd de heer F. W. A. Ei kerbout. Benoemingen Chr. onderwijs Aan de Chr. opleidingsschool hoofd de heer C. van Rooijen werd tot onder wijzeres benoemd mej. J. Swaneveld, thans te Waddinxveen. Tot elfde leer kracht werd (voor tijdelijk) benoemd de heer W. Vis te Leiden. Hoog en laag water Zaterdag 21 Juli: hoog water 4.49 17.21; laag water 0.41 en 13.07. (Advertentie Ladders ophalen en machinaal stoppen Schoenmagazijn SUxUi Voorstraat 29, Katwijk a. Zee Advertentie j SPECIALE AANBIEDING met dichte hiel 8.95 WIT.EN GRIJS SCHOENHANDEL Voorstraat 52, hoek Koordeinde, Te-l. 2265 tOUDEKERK AAN DEN RIJN Vrolijke meisjes op de fiets De meisjesvereniging „Van knop tot bloem" maakte gisteren per fiets een stapje naar Heemstede, Haarlem en geving. Zij tioffen goed weer, dus de meisjes hadden de grootste pr' LEIDERDORP Geslaagd Onze plaatsgenoot C. Anker, leerling van de Chr. Nat. Ulo, is geslaagd voor het examen. Van de vier opgeleide leer lingen zijn er nu drie geslaagd. LEIMUIDEN Koninklijke goedkeuring De statuten van de afd. Leimuiden van het „Groene Kruis" hebben de Konink lijke goedkeuring verkregen. Collecte De collecte voor „Het Hogeland" heeft deze gemeente 29,32 opgebracht. Landbouwschuur B. en W. hebben aan de heer P. Lange- slag vergunning verleend tot het bouwen van een landbouwschuur. Bevordering Aan het Instituut voor kunstnijver heidsonderwijs te Amsterdam werd van de voorbereidende klas naar de afdeling „edelsmeden" bevorderd onze plaatsge- note mej. H. de Ren. LISSE Bollenwereld in actie Het rooien is in volle gang. Reeds wor- ;n de eerste zendingen voor de veiling gereed gemaakt. Men is zeer benieuwd hoe de eerste veilingen zullen zijn wat de prijzen betreft. De meningen lopen nogal uiteeen, maar men ""denkt toch wol, dat zij, die hun gewassen in het voorjaar al groen hebben verkocht het beste af zul len zijn. Geslaagd Voor het examen mulo zijn tot dusverre geslaagd: Jan Koppenaal, Jan Eveleens, Jan Rietkerk en Wim de Graaf (Geref.); Anneke Limburg, Daan Balkenende. Jan der Linden en Piet de Zee (Herv. ulo). Geen voorrang ravage Doordat de heer N. geen voorrang ver leende aan een vrachtauto geladen met zand, komende uit de richting Keukenhof moest de chauffeur in een ogenblik de wagen op het trottoir sturen bij de wo ning van dokter Holl. Gevolgd: boom ver nietigd, het hek om de tuin van dokter Holl kapot en planten en bloemen in deze tuin tegen de grond. Gelukkig bevond niemand zich op dat gedeelte van het trottoir. De auto's liepen geen schade op, dank zij het optreden van de chauffeur an de zandauto. Gediplomeerden Geslaagd zijn voor het lingerie-examen: Joke Wiering, Jo de Ree, Ada van Noort, van Ruiten, Jopie van Eijk, Ger Luyten, Tien Wassenaar, Suze Veltman, Corrie Smit, W. Keveling. Voor het exa- costumnaaien slaagden- de dames Corrie Onderwater. Toos Bergman, Jopie Koek, Lyda de Hertog, Stien Wessels, Bertha van der Meer, Cath. van der Veer, Corrie Clemens, Willie Schulte, Lena Daudeij, Jo van der Meer. Ds De Gier weer beroepen Ds K. de Gier, predikant van de Geref. Gemeente, heeft een beroep' ontvangen uit Dordrecht. Zomeravond op „Keukenhof" V.V.V. organiseert morgenavond (Za terdag) een groot zomeravondfeest waar- verschillende verenigingen meewer- o.a. turnverenigingen, padvinderij, muziekverenigingen enz. Een groot kamp- zal het slot vormen van deze avond, die in alle opzichten een fantastisch ka rakter draagt, o.m. door de schitterende illuminatie, welke zal worden aange- NOORDWIJK Uitbreiding van roulette In Noordwijk bestaat sinds ongeveer tien jaar de amusementsvereniging „En- tre Nous", een cercle privé die de rou lette beoefent. Door een grote toeloop van nieuwe leden heeft deze club zich genoodzaakt gezien, een geheel nieuw clubgebouw in te richten. Noordwijk heeft thans de twijfelachtige eer over een „Casino"-zaal te beschikken met drie speeltafels, en wel in hotel De Zeeleeuw. Bekerwedstrijd Morgenavond om 7 uur wordt in het sportpark aan de Van Panhuysstraat een bekerwedstrijd gespeeld, georganiseerd door „Noordwijk". Er komen twee eerste klassers tegen elkaar ln het veld, nl. E.D.O. uit Haarlem en A.G.O.V.V uit Apeldoorn. Beide verenigingen komen met hun complete eerste elftal, zodat een mooie partij voetbal de toeschouwers te wachten staat. De winnaar ontvangt de door „Noordwijk" uitgeloofde beker. De elftallen verschijnen in de volgende op stelling: E.D.O.: v. d. Berg, d.; Dweelaard en Bax, a.; Karpes, Schijvenaar en Evers, m.; Verdam, Koning, Roodselaar, Berends en Korevaar, v. A.G.O.V.V.: Bremer, d.; Alferink en Van Asselt, a.; Peters, Jonkers en Dijk graaf, m.; Beumer, Yntema, Hanskamp, Brummel en Loois, v. Ingebruikneming orgel Maandag 8 uur wordt het nieuwe orj;el in de Geref. kerk te Noordwijk aan in gebruik genomen. Na de overdracht zal George Stam een concert geven. Het programma vermeldt: Toccata en fuga in D moll, J. S. Bach; Sonate VI (Varia ties over het gebed des Heren), F Men- delssohn-Bartholdy; Prélude Fugue et Variation, C. Franck; Improvisatie, George Stam. Broederstrijd. Morgenmiddag gaan drie elftallen der Hervormde jongensclubs per fiets naar Voorsohoten om daar tegen drie Voor- schotense elftallen van de Hervormde clubs te voetballen. Om half twee heeft het vertrek plaats. Burgerlijke stand Geboren: Edgar Th., z. v. H. Schwyn en A. Mans; Arie, z. v. B. van Duin en H. T. v. d. Berge; Johannes C., z. v. N. H. Hermans en M. Kozijn; Petrus J. C., z. v. P. C. v. d. Laar en C. M. M. Meyer; Anna M. J. d. v. A. G. Kapel en C. H. Salman; Florentius M. P. B. z. v. W. A. van Zaal P. C. A. Alkemade; Cornelia J., d. v. H. P. Steenvoorden en W. P. Vink; Engel- bertus, z. v. W. de Haas en P. Haasnoot. Ondertrouwd: N. Berg, 28 j. en P. E. van Stijn, 30 j.; J. A. Slats, 32 j. en H. de Rid der, 26 j.; F. A. Kooien, 28 j. en C. M. J. de Mooy, 29 j. Jeugdnatuurwacht geïnstalleerd In de grote zaal van de Van den Bergh- stichting installeerde de burgemeester de ruim 350 leden tellende Jeugdnatuur- wacht Noordwijk. De heer Verweij, lid van het werkcomité, vertelde hoe een lid van de natuurwacht zich moet gedragen. RUNSBURG Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelia M., d. v. W. Star en M. v. d. Haak, Kanaalstraat 50; Cor nelia, d. v. G. v. Egmond en W. Guijt, Burg. Hermansstraat 25a; Wilhelmus J., z. v. H. G. L. Bogaards en M. C. Juffer mans, Herenweg 14; Helena J., d. v. D. C. Knijff en J. H. Brands, Langevaart 42; Jan G., z. v. H. C. den Haan en J. W. Overduin, Kanaalstraat 18; Dingene R. M., d. v. Th. Mulder en Ch. P. v. Schie- Herenweg 13; Jan, z. v. J. v. Egmond en N. Onderdijk, Hofstraat 13. ONDERTROUWD: J. Hogewoning, 25 j., Brouwerstraat 46, en W. C. Glasber gen, 23 j„ Moleneind 40; D. de Roode, 29 j., Oegstgeest, en G. Peursum, 24 j., Langevaart 26; J. C. Oudshoorn, 28 j., Burchtstraat 3, en J. W. Versluis, 29 j., Rotterdam. GEHUWD: P. Goemaat, 27 j„ Oegst geest, en P. J. Heemskerk, 24 j., Lange vaart 34a. RUNSATERWOUDE Collecte De collecte voor „Het Hogeland" heeft in deze gemeente 23,09 opgebracht. SASSENHEIM GEBOREN: Jan H., z. v. W. J. Keuning en A. Ie Cointre, Parklaan 72: Geertruida M. J. G., d. v. J. P. van Steijn en M. C. J. Ritzen, Sporthoflaan 25: Elisabeth H. M., d. v. W. G. Lefeber en H. J. de Groot, Van Rijckevorsellaan 4, Lisse; Jacobus L. M., z. v. W. C. van Ruiten en Th. G Grimbergen, Zuiderstraat 29; Johanna A. M. Chr.. d. v. K. J. van Bourgondiën en C. H. M. Smit, Weeresteinstraat 21, Hillegom; Elisabeth J. Th., d. v. J. H. Akerboom en B. M. van Werkhoven, Broekweg 58, Lisse: Arend, z. v. C. Smit en N. van Beelen, Marijkestraat 36; Gre- gorius B„ z. v. Q. F. van Kesteren en J. P. Beijk, Hoekstraat 9; Rudolf, z. v. A. J. Helmus en G. Jenlnga, Van Heemstra straat 32; Aldert R.. z. v. K. P. Barn- hoorn en B. E. van der Wijk, Toekomst straat 21. Noordwijk. ONDERTROUWD: C. G. Wassenaar. Hoofdstraat 90, 37 j. en G. H. Kemper. Leiden. 30 j.; N Berg. Rusthoflaan 8. 28 j. en P. E. van Stijn, Noordwijk, 30 j.; K. Eikelenboom. Hoekstraat 22. 26 j. en N. J. Groen, Lisse, 22 j.; G. A Posthu mus. Hoofdstraat 299, 33 j. en M. Kroes, Aalsmeer, 29 j.; G. Dannijs, Molendwars straat 1, 24 j. en M. Spierenburg, Voor hout, 26 j. GETROUWD: M. Los, 26 j. en J. Wil brink. 23 j., Loosterweg 45, Voorhout. OVERLEDEN: A. van Elswijk, Hoofd straat 285. 90 j.; B. L. Jonkman, Menne- weg 7, 46 j.; H. Boomsma, vr. v. P. Lo- dewijks, Hoofdstraat 82, 69 j. TER AAR Reisje buurtvereniging De buurtvereniging „Aardamseweg" heeft een reisje gehouden. Des morgens half 7 vertrokken de deelnemers naar het park „De Hoge Veluwe". In Rijsen- burg werd gedineerd. Ook werd nog de Westerbouwing bezocht. Op de terugreis werd in de omgeving van Zeist ontspan ning gezocht en gevonden in een speel tuin. Wout Brand van Langeraar ver zorgde het muzikale gedeelte met zijn accordeon. Om 11 uur was het gezelschap veer thuis. Uitstapje vrouwenvereniging De leden van de vrouwenvereniging ,Niet in eigen kracht" maakten gisteren :en trip naar het Katwijkse strand, waar, zoals men had verwacht, echte rust werd gevonden. De wangen gekleurd keerde men terug. Besprekingen over kassenbouw Gisteravond werd de tweede bespre king gehouden met de kassenbouwers, georganiseerd door de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst en het instituut voor tuinbouwtechniek te Wageningen. Dr ir v. d. Muijzenberg wees er op, dat de pogingen om de kassenbouw zo veel mogelijk te normaliseren, van ver schillende zijden belangstelling heeft. Dank zij de goede samenwerking van het rfjkstuinbouwconsulentschap, het in stituut en de gemeente-architecten is men in deze streek reeds tot plannen gekomen, die nu besproken zullen wor den met de kassenbouwers. omdat aan de op- en aanmerkingen en aan de er varing van deze groep veel waarde wordt gehecht. Ofschoon er aan het slot van de avond nog wel verschillende menin gen waren, kon toch gezegd worden, dat de bijeenkomst vruchtbaar was geweest. VOORSCHOTEN Voetbalwedstrijd jongensclubs Morgenmiddag heeft een voetbalont moeting plaats tussen drie Hervormde jongensclubs uil onze plaats en drie uit Noordwijk aan Zee. De wedstrijden, op het Rouwkoopterrein, kunnen zeer span nend worden. WOUBRUGGE Vijftig jaar getrouwd Op 1 Augustus hoopt het echtpaar C. RoosG. J. Vink de dag te herdenken, dat het vijftig jaar geleden in de echt werd verbonden. Dit huwelijk werd ge zegend met de geboorten van vier zonen en drie dochters. Er zijn 29 kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. De gezondheidstoestand van het bruids paar is nog zeer goed. De bruid is 74 jaar, maar zij houdt zelf haar huisje schoon. En de bruidegom, 76 jaar, kan ook nog wel bepaalde werkjes opknappen. De scheeps werf „De Dageraad" is iets veel weet te vertellen. Ruim 25 jaar heeft hij hier g£werkt. De werf storid toen riog onner leiding van de heer W A. Boot. Als bijzonderheid willen wij nog ver melden, dat de woning, waarin het bruidspaar thans woont en die op de ach tergrond van de foto te zien is. de plaats is, waar ook de eerste bruiloft, die van de trouwdag zelf, is gevierd. Men heeft er dus altijd gewoond. Het zal het echtpaar straks stellig niet aan belangstelling ontbreken. Uitstapje De Chr. land- en tuinbouwarbeiders hielden gisteren een uitstapje naar Bloe- mendaal, Bergen en Schoorl en naar Kamperduin. Ook kregen de sluizen te IJmuiden de bewondering van het ge zelschap. Het was de bedoeling via het water van de kust huiswaarts te keren maar met het oog op de tijd kon dat niet meer. De stemming bleef toch opperbest, zodat het dorp het wel kc.i merken, toen de uitgaanders terugkwamen. ZOETERWOUDE Volksfeesten met regen en zon De volksfeesten, die ieder jaar in ons dorp door de Oranje-vereniging worden georganiseerd hebben belangrijk aan fleur ingeboet. Zo zijn de ringrijderij en de Schenkelloop zeer verbleekt. De fees ten werden ingezet met een -muzikale rondgang door de St Jansfanfare en de Schenkelloop. Aan de loop namen uit sluitend Zoeterwoudse athleten deel. G Belt was eerste. De volgorde was verder: 2 Theo Engel; 3 Kees Onderwater; 4 D. van Leeuwen: 5 W. Janmaat; 6 W. Belt. Door de prestaties van de twee Beits en Janmaat bleef de wisselbeker dus in han den van de Weipoort. Op de morgen van de feestdag trok een optocht van schoolkinderen naar het raadhuis. De St Jansfanfare zorgde voor de muzikale begeleiding. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer H. A. Friebel. sprak de burgemeester toe als vertegenwoordiger van het Vorstenhuis De burgemeester repliceerde en wees de kinderen op het wijze bestuur van ons Vorstenhuis door de eeuwen heen. Na het Wilhelmus trokken de kinderen naar feestterrein. Het slechte weer hield niet al te lang aan en zo konden de kinder spelen toch worden afgewerkt. 's Ochtends waren de hindernisraces te paard gehouden Eerste werd hierbij H Borst, tweede en derde Nic. de Jong en J Paardekoper. 's Middags kwam de ringrijderij aan de beurt. Dit eertijds boeiende schouwspel had niet veel om het lijf. Prijswinnaars werden 1 C. v. d. Poel en mej. T Bohemen; 2 J Mooyman en mej. S. A. Borst; 3 A. van Bergen Henegouwen en mej. A. v. d. Meer. De volkspelen omvatten: een kruiwa genrace: 1 G. de Koster en Riet Verstee- gen; 2 Piet van der Poel en R. van Leeu wen; 3 Th. de Koster en C. v. d. Poel; een wedstrijd in blaastrappen: 1 mej Kuijf: 2 Ank van Leeuwen; 3 Bets Pie- terse: sprietlopen: 1 H. Opdam; 2 Cok Overdevest; 3 A. Opdam. Koos Geest won de ronde van Schenkel. Jan Belt werd tweede en' Jan van der Geest De blokkade van het Suezkanaal Egypte heeft de Amerikaanse ambassa deur in Cairo meegedeeld, dat de kwestie van het Suezkanaal langs normale diplo matieke wegen kan worden geregeld (Momenteel circuleert een Britse ont- werp-resolutie over deze kwestie bij de Ver. Naties en binnenkort zal een Israë lische resolutie door de Veiligheidsraad besproken wortjgpj. De deelnemers aan dé internationale kaasconferentie, die 17 en 18 Juli in Den Haag werd gehóuden, zijn door mimstei Mansholt namens de Nederlandse rege ring ontvangen. De internationale zuivel- bond bood een maaltijd aan. Het Westen late zich niet in slaap wiegen... T"\EAN ACHESON, de Amerik. minister van Buit. Zaken, is van oordeel, dat de Westelijke wereld bij de besprekingen wapenstilstand op Korea niet al haar troeven moet uitspelen. Als men zich te Kaesong in slaap zou laten sus sen, loopt men de kans, binnen een jaar op een ander gevaarlijk punt een veel zwaardere klap te ontvangen. Met Dean Acheson kan men het grotendeels eens zijn, dat de waarde van de Korea-politiek voornamelijk herin gelegen is, dat de communistische samenzwering tegen de vrije wereld, hier werd afgeslagen. Del besprekingen te Kaesong zijn nog slechtsI een begin en momenteel valt hier voor ds toekomst nog niet veel te projecteren. Het voorstel der Noordelijken, beogende neutrale bufferzone langs de 38ste parallel, waarbij alle buitenlandse troe pen zouden worden teruggetrokken, ral de Verbondenen niet te accepteren zijn Immers Ridgway houdt militair- strategisch een veel gunstiger positie oe- zet dan de 38ste breedtegraad. Alle ge marchandeer over de politeke kant der kwestie is echter secundair; het gaat allereerst om een „staken van het vuren" Dean Acheson is niet de enige, die vreest voor communistische bedreiging op an dere punten, ingeval een wapenstilstand op Korea zou worden gesloten. Zo heeft keizer Bao Dal van Vietnam een mobilisatie-decreet getekend, waar door een nieuwe periode van militaire samenwerking met de troepen der Franse Unie in de strijd tegen de communisti sche Vietmlnh moet worden Ingeluid. Waren het 'f Verklaarde uitzicht kelijk slechts gueriUa-strijders, die onder leiding van Ho Tsji Mimh, tegen de Franse troepen opereerden, omstreeks November 1950 volgde een geducht Vietminh-offensief. De Fransen hebben toen een hachelijke tijd in Indo-China doorgemaakt en Bao Dai wenst thans blijkbaar het gevaar van aggressieve Chinese troepen aan de grens niet zonder meer af te wachten. In leder geval is zulks een verstandi ger maatregel, dan af te drijven op een ongemotiveerd voorbarig optimisme. Dit immers kan verleiden tot een politiek van „laisser faire laisser aller" inzake de militaire paraatheid, waartegen in Amerika, de „dictator" der mobilisatie. Wilson, terecht is opgetreden De confe rentie te Kaesong is uiterst belangrijk, maar naar de diepere motleven van Peking en Moskou kan men slechts gissen, De tactiek van Moskou, onder de Verbondenen verdeeldheid te zaaien, heeft meer dan eens succes opgeleverd Landen als Frankrijk en Engeland staan minder scherp afwijzend tegenover com munistisch China dan de Ver. Staten. In economische zin is de bewapening voor deze landen veel moeilijker te dragen. Een fraai staaltje van dit relatief „los van Amerika" werd te aanschouwen ge geven door de links-extremistische Labourlleden. onder leiding van Bevan die in een brochure hun bezwaren tegen het enorme Westelijke oorlogsapparaat hebben ontvouwd. Een kind, bij wijze van spreken, kan beseffen, wat er zou gaan gebeuren, als men thans de Russi sche voorsprong inzake de bewapening nog ging vergroten. De les van Korea zou vergeefs zijn geweest. Heeft niet de Britse staatssecretaris van oorlog zojuist niet verklaard, dat Rusland op het ogen blik in totaal 215 divisies onder de wapenen heeft, hetgeen zou neerkomen op vier millioen man. In dit verband wijs ik nog op een artikel van Eddy Gilmore, de correspon dent van Ass. Press in de Russische hoofdstad. Hij heeft de vraag, of in 1951 een wereldoorlog zal uitbreken, voorge legd aan een vijftigtal hooggeplaatste diplomaten. Geen enkele der ondervraag den, wier taak het is over Rusland aan hun regeringen te rapporteren, heeft een categorisch „ja" doen horen. Niettemin vinden allen, dat de situatie ernstig is en men wees op andere gevaarlijke plaataen als China, Joegoslavië, Duits land, Indo-China en Perzië. Velen zijn daarom van mening, dat de leiders der grote mogendheden bijeen moeten komen. Wie echter nauwkeurig de onder handelingen der „plaatsvervangers" te Parijs gevolgd heeft, kan zijn ogen niet sluiten voor het feit, dat juist de Russen, althans voorlopig, een conferentie van de „Grote Vier" hebben getorpedeerd. Genoemde correspondent heeft als ge vaarlijk aanvalsobject Kasjmir niet ge noemd. Gisteren heeft men kunnen lezen, dat volgens premier Liaquat Ali Khan van Pakistan, in de Oostelijke Pendsjaab en in Kasjmir grote troepenconcentraties van Indiase troepen plaats vinden. West- Pakistan wordt hierdoor direct bedreigd en daardoor ook de wereldvrede. De premier van Pakistan had, via de tegenwoordiger te Lake Success, de Veiligheidsraad van deze bedreiging op de hoogte gesteld. Men zal zich herinne ren, dat de bemiddelaar van de V.N., Frank Graham, naar Kasjmir is gevlogen, om de klachten te onderzoeken, welke India tegen Pakistan, wegens grensschen- dlngen ingediend heeft. Pandlt Nehroe. de premier van India, verklaarde, dat niet Kasjmir doch een veel dieper ge schil de vriendschappelijke relaties tus sen India en Pakistan in de weg staat. Pakistan is volgens Nehroe een Hindoe- Mohammedaanse staat, welks ideologie aggressief van karakter is. Zo ziet men, dat behalve Korea er nog andere bedreigde punten ln overvloed zijn. De Westelijke wereld kan voorlopig niet veel anders doen dan voortgaan op de weg der bewapening. Het verdrag van wederzijdse bijstand tussen de Ver Staten, Australië en Nleuw-Zeeland. het vestigen van Amerikaanse troepen bases op Japans grondgebied betekent het opwerpen van een barrière tegen de penetratie van communistisch China. Misschien slaagt Amerika er nog ln alle staten, die direct belang hebben bij de Stille Oceaan, binnen een veiligheids- stelsel te coördineren. Een conferentie over de verdediging van Afrika staat voor de deur. Gedreven door het zeldzame Seizoenopruiming, gaan wij voort met een NIEUWE ZENDINGEN: Dames fantasie schortjes Tientallen dessins Mooie zwarte dameskousen Zijde met zijde geplatteerd Iets beschadigd, waren 2.98 NU Dames onderjurken met schouderband, pracht kwaliteit waren 4.80 NU Plastic herenriemen van 70 voor... Reeds 60 jaar een Reputatie in Textiel. KATWIJK AAN ZEE, VOORSTRAAT 7 RIJNSBURG. VLIET N.Z. 28 IJzersterke sajetten werksokken merk „BONZO", in bruin, grijs en blauw, waren 2.85 NU Zeldzaam mooie kwaliteit zijden damesdirectoires (werden verleden week 1000 stuks van verkocht) ENZ. ENZ. waren 2.45 NU Lage prijzen Ruime sortering en 1 jaar garantie Vooruitbetaling niet noodzakelijk LANGEVAART 4 RljNSBURG CHARMEUSE DAMES JURKEN. Opera mo- L del, dubbel geweven, in wit - zalm - tur- koois lila en zwart ONDER- Fantasie Damesschortjes. Leuke frisse dessins. Een extra grote maat schortje, van 3.95 voor KLEIN PARTIJTJ DAMESKOUSEN LINKS GEWEVEN. Hiel en teen versterkt met NYLON E PARTIJTJE CREME KA1 DAMES SOKJES f Verschillende maten. 1 rOENEN LEUKE FANTAS DAMES CAMISOLES OPERA MODEL Prima kwaliteit. Wit en Zalm. CO Cs PARTIJ BADHANDJ MOOIE ZWARE 1 KWALITEIT I Goedkoop en goed ES RODE ZAKDOEK EXTRA ZWARE 1 KWALITEIT Maat 60 x 65 cm. 1 EN LINGERIE KATOE Extra beste kwaliteit In rose, bleu en zalm. WICO-MAGAZUN RIJNSBURG VOORSCHOTEN 2 Kaarten elastiek nu 25 Linkse dameskousen nu 1.79 Jongens tino shirts nu 1.48 Wollen jongens slipovers nu 3.95 Wollen babyjurkjes nu 3.90 Pracht ontbijtlakens nu 5.75 Badstof keukendoeken nu 1.95 Pracht wollen sokken nu 2.48 Prima heren pyama's nu 9.75 Flinke Slopen2.28 Dames fantasieschortjes 1.95 Dames camisoles nu 1.29 Dames directoires.nu 1.29 Prima gekleurd flanel 1.49 Geborduurde lakens 160 br9.75 Geborduurde Slopen 3.25 Wollen jongenssportkousen maat 3 4 5 6 nuf 1.75 f2.33 f2.48 f2.25

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9