JUettme £rilts ctfe GTmtranl Minister Rutten: 't Wordt tijd Wim Hageman met 8 andere gewonden op Schiphol aangekomen ,De vrolijkste man van de hele troep", zei zuster Koopman Acheson: troepen Verbondenen blijven in Korea Nog geen besluit - zegt president Truman Wist IJ Onderwijssysteem op de helling 1951 VRIJDAG 20 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. -22710 en Tel. 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoasticfj Is gebleven tnyn bert ia tcgfjenspoct" Twee en 'dertïgele Jaargang No 9280 (Van een onzer verslaggevers) Gezagvoerder Ruige van de „Prinses Marijke" zette gisteravond zijn Jnachine, die de route KarachiTeheranLyddaAmsterdam gevlogen had, op het platform neer, juist voor een aantal groene ambulance- Wagens. Deze waren bestemd om Wim Hageman en acht andere gewon den, die van het Koreaanse slagveld kwamen, snel naar Nederlandse Jiospitalen te brengen. Nadat een aantal Perzen, Brits-Indiërs in een rijzige rabbi uitgestapt eir.g de KLM-dokter naar binnen jestand der gewonden op te nem i volgden kolonel Daniëls, chef-staf tan de inspecteur-generaal van het Ver- alsmede majoor P. F. Dor- lout Mees, en ritmeester Broertjes e chef van de Generale Staf. I Toen duurde het nog even en zij kwa- buiten: Voorop in een licht irijze Amerikaanse uniform Wim Hage- i, geleid door zuster Koopman, die van tokio de hele reis meemaakte, alsook en kele soldaten van het Rode Kruis. Hij [iep goed rechtop. Toch was het een arynende aanblik. Deze stevige ge jonde knaap daar te zien, met zijn han- i niet meer dan verbonden stompji - onder de mouwen van zijn overhemd jn starend in de verte Daar moest Amsterdam liggen. Hij zal let vaderland nooit meer kunnen z Zuster Koopman vertelde, dat hij heest opgewekte patiënt van allemaal pas geweest. Hij zong steeds het hoogste led en was in de moeilijke momenten, fee het transport beleefde, de ziel van je troep Gestrand in Hongkong I In Hongkong heeft men dit gewonden- tansport van het hospitaalschip, dat het t Tokio bracht naar een hospitaal joerd. omdat de artsen aan boord het niet ferantwoord vonden, patiënten de hitte van de Rode Zee bloot te De Nederlanders moesten toen m; jachten, tot er een vliegtuig kwam i ar Singapore te brengen. Dat i veertien dagen gelukt. Een lange >arin men zich in Nederland kig ongerust gemaakt heeft. Van Singa- 3 ging het met een gecharterde KLM- :hine naar Karachi en vandaar snel n vertrok gisteren om 0.00 uur en was i 20.13 op Schiphol) naar het hart van jederland. Kapitein C. van Marlon uit Overveen, Se daar inspecteur van politie was en feil taak weer hoopt op te nemen, als zijn ferwondingen genezen zijn, begroette op fchiphol zijn vrouw met de woorden Dag mammie, hoe is 't met de kinderen" Hij zei: „Ik ga alléén terug, als de Ver- pigde Naties ons weer nodig hebben e vrede te herstellen. Daarom ben ik ook Stgetrokken. De prijs, die Korea betaal- je. was h~os- Van Taegoc tot de 38ste reedtegraad staat letterlijk niets meer. |n als het nu nog maar geholpen heeft!" 'Soldaat Dantuma uit Groningen kreeg fnslige inwendige kneuzingen. Maar hij éi (en wij weten niet hoeveel bravour parbij was: „Als ik beter ben ga ik zo erug". Zo waren niet allen. Zeker niet k jonge soldaat Schouten uit Dordrecht, die ook thuiskeerde. Hij is. als de anderen, gewond geraakt bij die vreselijke slag om de befaamde heuvel in de buurt van Hoengsong. Hij is al weer lopend patiënt. Hij was blij thuis te zijn. De verschillende hospitalen in het land hebben de gewonden opgenomen. Allen droegen zij de badge van de Verenigde Naties, ingesteld voor hen die de veld tocht meemaakten. Bovendien droegen enkelen het onder scheidingsteken voor zestig acties! Zuster Koopman uit Alkmaar, die wy reeds noemden, is drie maanden in Korea en de rest van haar diensttijd in Tokio geweest. Zij heeft ginds veel nuttig werk gedaan. Of zij weer teruggaat? „Dat weet je nooit als je verpleegster bent". De thuisgekomenen De thuisgekomenen waren: soldaat G. J. v. d. Bos uit Wateringen, soldaat eerste klas J. Dantuma uit Groningen, soldaat eerste klasse W. C. Hageman uit Den Haag, soldaat J. Horbowicz uit Delft, kapitein C. van Marion uit Overveen, korporaal J. J. Massar uit Rumst (België), soldaat eerste klasse A. Noordergraaf uit Rotterdam, soldaat J. Ruitenbeek uit Kerkrade, en soldaat W. C. Schouten uit, Dordrecht. Dienstplicht in 1952 20 maanden Zo spoedig mogelijk hele divisie paraat De regering is tot de overtuiging geko men dat het van groot belang moet den geacht zo spoedig mogelijk eei hele divisie paraat te doen zijn. In de legeropbouw brengt dit geen wijziging, maar te beginnen met de lichting 1951-1 (die in 1952 opkomt) moet de diensttijd van 16 maanden op 20 maanden worden gebracht. Dit deelt minister Staf mee in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer. De verlenging van de diensttijd hing af van de beschik bare kazerneruimte en het beschikbare Het legerplan behelst behalve de ming van vijf divisies ook een effectieve opzet van de territoriale verdediging. De Nederlandse divisies zullen ook oorlogstijd onder bevel staan van Nederlandse Commandant Strijdkrachten te Velde. In 1952 zo is het voorn zullen oefeningen worden gehouden met twee divisies. De minister deelt nog mede dat artillerie-inrichtingen in 1950 voor millioen aan de Nederlandse krijgsmacht hebben geleverd. Reis van de Prins kostte 3 ton De reis van Prins Bernhard naar Zuid- Amerika vorig jaar kostte ongeveer drie ton. Daarvan komt f150.000 voor reke ning van het ministerie van Buitenl. Zaken, f75.000 van Econ. Zaken f75.000 van het M.U.O.R. Dat deelt nister Stikker schriftelijk aan de Kamer an de gewonde Koreastrijders op Schiphol was er nogal wat i de pers. De jongens hebben echter voor hetere vuren ge n batterij journalisten en fotografen en ze verloren dan ook geen ogenblik hun kalmte.*.. Onderwijs op de helling Minister Rutten komt met plannen Elders in dit blad vindt men uit voerig vermeld, dat minister Rutten vandaag in een nota aan de Tweede Kamer 'jn plannen heeft ontvouwd voor een geleidelijke hervorming van onderwijs. De belangrijkste pun ten uit deze nota zijn: De indeling L.O., M.O. en H.O. ver valt en het wordt: kleuter-, basis-, I voortgezet en wetenschappelijk onder wijs (resp. K.O., B.O., V.O. en W.O.). De U.L.O. maakt plaats voor de Al- I gemene Middelbare School (4 jaar). I De HB.S. wordt zesjarig en een- I voudig Latijn wordt er een verplicht I vak. Het basis-onderwijs (zes jaar) laat I het starre klassikale stelsel los en er I worden homogene groepjes leerlingen gevormd. Zo min mogelijk huiswerk _op deze basisscholen. Er komen vele soorten voortgezet ^onderwijs, o.a. het E.V.O. (Eenvoudig ^Voortgezet Onderwijs), voor alle kin- aderen die later geen andere school «meer zullen bezoeken. j| Voor alle voortgezet onderwijs is ^minstens één vreemde taal verplicht, H De voorgestelde regeling kost niet afmeer dan de huidige. Ds D. Broer maakt reis mee naar Korea Ds D. Broer Jr, Gereformeerd predi- pnt te Haulerwijk en van 1946 tot 1948 feerpredikant in Indonesië, zal op ver bek van de hoofdlegerpredikant morgen (et het aanvullingsdetachement uit Rot- irdam naar Korea vertrekken. Hij zal geestelijke verzorging aan boord van s General McRae behartigen en komt kt hetzelfde schip terug. Geen Koninklijke auto aangereden Pil de aanrijding voor het hek van het jninklijk paleis Soestdijk Dinsdag- 'ddag j.l. was geen auto van de ko- pklijke stallen betrokken, aldus wordt |n de zijde van het secretariaat van [Koningin medegedeeld. (Gisteren ont- [nden we het bericht van de aanrijding {n de Volkskrant. Red.) Dodelijke val van glazenwasser Een 63-jarlge glazenwasser is in de Feede Atjehstraat te Amsterdam tij- fns zijn werk onwel geworden. De man pl van een hoogte van drie meter op faat en is enkele uren later aan zijn pwondingen overleden. Morgen voorfzeffing (e Kaesong Totdat een hechte vrede verzekerd en nieuwe aggressie volkomen uitgesloten is VANMORGEN vertrok de delegatie der Verbondenen naar Kaesong om de besprekingen voort te zetten, maar door overstromingen was het niet mogelijk „de plaats van onderhandelen" te bereiken. Toen de lucht opklaarde, hoopte men de besprekingen spoedig te kunnen hervatten. Een woordvoerder der Verbondenen heeft, zoals in een deel onzer edities gis teren nog vermeld, te kennen gegeven, dat de eerstvolgende besprekingen zullen beslissen of de onderhandelingen geheel afgebroken zullen worden of verder voortgaan. Een omstreden punt is het „terugtrekken der buiten landse troepen". Acheson heeft verklaard, dat de Verbondenen op Korea moeten blijven, totdat een hechte vrede verzekerd is. De conferentie is daardoor in een kri tiek stadium getreden. Vice-admiraal Joy, de leider van de delegatie van de Ver bondenen wil alleen zuivef militaire ken bespreken. De leider der Noordko- reanen, generaal Nam lil, eist, dat ook het terugtrekken der buitenlandse troe pen op de agenda moet voorkomen. De Noordelijken hebben voorgesteld: 1. Te rugtrekken der troepen; 2. Instelling van een neutrale gordel langs de 38e breedte graad; 3. Concrete maatregelen tot een „staken van het vuren." Dean Acheson heeft in zijn jongste uiteenzetting gezegd, dat de Verbonde- in Korea zijn, krachtens 'besluiten, genomen als gevolg van een verzoek der Ver. Naties. Als er een definitieve wa penstilstand is, zal toch een strijdmacht der Verbondenen in Korea moeten bly- om nieuwe aggressie te voorkomen. De vroegere fout zal niet herhaald worden. Radio-Peking beschuldigde vandaag de Amerikaanse li chtmacht er van. Chinees Oude man wilde andeie grijsaard beroven De 69-jarige M. J. W„ die uit gesprek ken op de „oudemannenbank" in een Dordts plantsoen had opgemaakt, dat de 70-jarige A. F. E. G. gistermiddag voor zoon f4400 naar het postkantoor moest brengen, bracht G. met een smoes je achter een struikgewas, waar hij hem neersloeg en de enveloppe met het geld greep. Hevig bloedend zakte G. in elkaar, aar hij begon ook luidkeels te schreeu- en. Een jongeman liep de bejaarde ro- >r achterna en kon hem enkele straten verder aan de politie overleveren. De veloppe me; het geld werd terugge vonden... in het struikgewas van het plantsoen. grondgebied aan de andere zyde van de Jaloe te hebben gebombardeerd, ook na de aanvang der besprekingen te Kae song. Volgens een later Rcuter-telegram, is officieel meegedeeld, dat de volgende bijeenkomst te Kaesong Zaterdagochtend zal worden gehouden. Manschappen van de genie zijn bezig de rivier-overgangen te herstellen. Amphibie-vocrtuigen staan klaar voor het transport naar de over kant. VerhoudingAmerikaSpanje Franco moet eerst bewijzen, dat zijn nieuwe „team" democratischer regeert In hoeverre is het Amerikaanse standpunt tegenover Spanje veranderd? Deze uiterst belangrijke vraag werd aan Truman op een persconferentie voorgelegd. De President antwoordde hierop, dat nog geen beslissing was genomen. Shermans bezoek aan Spanje had ten doel te onderzoeken, waartoe Spanje bereid is en welke stappen Amerika diende te doen. Dit advies inzake het Spanje van Franco was verstrekt door het Amerik. min. van Defensie. t de verdere verklaringen van Truman blijkt, dat hij toegeeft, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van Spanje reeds „enige wijziging" heeft ondergaan, aldus Ass. Press. Voor Amerika betekent de nieuwe verhouding ;n strategische noodzakelijkheid. Inmiddels heeft admiraal Forrest Sherman, de leider der Amerik. vloot- operaties, aan generaal Eisenhower te Parijs verslag uitgebracht over zijn onderhandelingen met Franco. Bij aan komst te Parijs werd Sherman, volgens Reuter, met een stortvloed van vragen bestormd. Maar hij zeide slechts: „Ik ben hier voornamelijk om Eisenhower te raadplegen." Elders in dit nummer geven Het Spaanse kabinet gereorganiseerd Franco biedt„Elck wat wils" Franco heeft dus thans, de eerder aan gekondigde, samenstelling van zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. Volgens waar- rs is de Spaanse regering gereorga niseerd. omdat de Caudillo zijn betrekkin gen met de Atlantische mogendheden wil verbeteren. Ja, hy zou van plan zijn Spanje weer een koning te schenken. De ministers van Buitenlandse en Binnen landse Zaken en van Arbeid, en nog drie anderen zijn aangebleven. In totaal, aldus Reuter, telt het nieuwe kabinet zestien leden. Het heeft een libe raler inslag en omvat meer politieke scha keringen. Onder de ministers bevinden zich twee Rooms-Katholieken, 2 leden der Spaanse Phalanx, 1 Traditionalist, 2 Mo narchisten en negen technische deskun digen. De Monarchisten, graaf Valellano en Iturmendi vestigen de aandacht op zich. Laatstgenoemde behoort tot een R. Katholieke groep, die de 61-jarige prins Xavier van Bourbon-Parma tot koning Spanje zou willen zien uitgeroepen. De aanhangers van de Spaanse kroonpre tendent, Don Juan, beschouwen iedere monarchist, die een functie aanvaardt on der het bewind van Franco, als een „heu ler met de tegenstander". wij het bericht over de vorming van Franco's nieuwe kabinet. In officiële kringen te Washington heeft men zich hierover gereserveerd uitgelaten. Men is van oordeel, dat de nieuwe Spaanse regering eerst de be wijzen moet leveren, meer democrati scher opvattingen te zijn toegedaan. Radio-Moskou heeft nog geen commen taar gegeven, doch radio-Praag deed een beroep op de Spanjaarden „in verzet te komen tegen de uitlevering van Spanje aan het Yankee-imperialisme"! De Spaanse „Republikeinse regering in ballingschap" heeft te Amiens een waar schuwend geluid doen horen. In Franse bladen werd de foto van de nieuwe, Spaanse min. van Defensie, generaal Munoz Granda gepubliceerd. Hierop staat deze afgebeeld in de uniform van nazi- generaal. Hy was indertyd commandant der Spaanse „blauwe divisie", die aan de zijde van Duitsland streed. Polsslag van Pétain niet meer voelbaar Sedert Woensdag jl. is ex-maarschalk Pétain niet meer bij bewustzijn geweest. Volgens deze berichten is zijn polsslag ~'et meer voelbaar. Zoals bekend, werd de 95-jarige oud maarschalk de vorige maand naar een particuliere villa op het eiland Yeu over gebracht. Krokodillen in Dierenpark Wassenaar In het Dierenpark Waasenaar zy 30 krokodillen aangekomen. De oppassers moeten bij het voederen uitkijken, want zelfs deze kleine krokodilletjes zijn reeds aggressief en beschikken over een stevig gebit. Drie ,.dubbeldeks"-wagens bij Duitse trein De West-Duitse spoorwegen zullen op de lijn FrankortDortmund een trein inleggen, die een uursnelheid van 215 km kan bereiken. Het treinstel bestaat uit drie dubbeldekswagens met totaal 290 zitplaatsen, aldus Reuter. DAT de in Europa wonende Zuidafri kaners in April 1952. als in Z. Afr. de geboorte van Jan van Riebeeck wordt herdacht, naar Culemborg zullen komen, waar Van Riebeecks wieg stond. DAT vele binnen- en buitenl. geleer den en autoriteiten worden uitgenodigd voor een congres, het welk op 27 Oct. in A'dam wordt gehouden ter viering van het 25-j. bestaan van de Ned. ver. tot rheumatiekbestrijding. DAT de Ned. ver. van suikerzieken ;n rusthuis voor suikerzieken wil stich- n en thans een gebouw zoekt. DAT 1334 deelnemers aan de driedaag- fietstocht door N.-Brabant gisteren in Den Bosch zijn gestart en tot Grave kwamen. DAT het aantal nieuwe gevallen van been- en gewrichts-tbc op 2500 a 3000 per jaar moet worden gesteld. DAT de voor 60 passagiers en 26 be manningsleden bestemde Braziliaanse boot Guara Puava (40 m lang), die bij G. de Vries LeiYtsch te Alphen a. d. Rijn is gebouwd, gisteren de proefvaart op het Nooxdzeekaaaal maakte. DAT prof. dr R. Kronig uit Delft van 2128 Aug. in Oxford een congres over physische verschillen bij lagere tempera turen zal bywonen, en tien Ned. che mici o.l.v. prof. dr ir P. E Verkade naar een congres gaan in New York en Wash ington. DAT de Duitse grenspost tegenover het Ned. grenskantoor Kerkrade—Holz is opengesteld voor alle reizigersverkeer behalve militair verkeer. DAT een thans in A'dam gearresteerde 40-j. oud-stuurman vele relaties om geld vroeg voor reparatie aan zijn auto, doch hij helemaal geen auto bezat, en het ge leende nooit terugbetaalde. DAT B. en W van A'dam voor 20 stra ten en pleinen vergunning voor meer reclameverlichting hebben gevraagd, zo als ook voor Den Haag en Scheveningen is toegekend. DAT een vertegenwoordiger van een Ned. naaimachine fabriek naaf Rio de Janeiro is vertrokken om zijn geluk te beproeven op de door Prins .Bernhard verkende markt. DAT tussen de Oranjesluizen en de A'damse havens de Oranjewerf in aan bouw is met de eerste dwarshelling van de hoofdstad, bestemd voor grote bin- nenachepen en kustvaarders. DAT 600 Belgen, die gisteren in Ter- neuzen zouden deelnemen aan een krab- ben-viswedstrijd, door een misverstand daar niet aankwamen, maar de wedstrijd toch doorging. DAT aan notaris J. de Wijn te Den Helder op zyn verzoek eervol ontslag is verleend. DAT mr J. G. de Vries op verzoek eer vol is ontslagen als vice-president van de A'damse rechtbank en mr J. F. Camp- huis als O. v. J. te Almelo, beiden m.i.v. 1 September. DAT de Ned. Ver. van ex-pol. gevan genen (uit de bezettingstijd) haar con gres in 1952 te Den Bosch houdt. DAT de eieren in Barneveld gisteren ƒ13,75ƒ14,75 de honderd deden (vorige week ƒ13—ƒ14). DAT vannacht tengevolge van een aanvaring op de rede van Vlissingen het Ned. ss. Gaasterkerk een scheur van 3 meter lengte opliep en het Zweedse ss Hernodia een ingedeukte voorsteven kreeg. DAT Vlaardingen gisteren een nieuwe werf kreeg, er vier industriehallen aan de eigenaren werden overgedragen en er een groot koelhuis in gebruik werd ge nomen. Een fraaie opname van Malta, u vele oorlogsschepen van Engeland i de Verenigde Staten voor ar' liggen ter bewaking van het Mid dellandse Zeegebied. Dit gebied ners de laatste tijd een veelbe sproken plekje op de aardbol. Men denke aan het incident tussen Egyptische en Engelse oorlogs bodems, aan de incidenten in Al- ié, aan de blokkade van het Suezkanaal en niet te vergeten de can Perzië.... Kinderverlamming neemt nog toe Vijf nieuwe gevallen in Den Haag Het verloop van de kinderverlamming in Den Haag blijft zich in ongunstige zin ontwikkelen. Het aantal gevallen sinds half Mei bedraagt thans omstreeks 40 en betref: voor het merendeel kinderen be neden 5 jaar. Voorts zijn er enige ge vallen van kinderen van 5 tot 15 jaar. De jlwassen-leeftijd loopt tot 30 jaar. In ae week van 814 Juli zijn er in het gehele land 12 gevallen geconstateerd, aarvan 5 in Den Haag, 1 in Zwolle, 2 Rotterdam, 1 in Voorburg, 1 in Zierik- :e en 2 in Heerlen. Zoals men weet. zijn voorzorgsmaat regelen tegen deze ziekte niet mogelyk, -ordt aangeraden, alle oververmoeid heid. ook bij sportbeoefening, te ver mijden. Belgische grens morgen voor goederen dicht Alle Belgische grensposten zyn morgen voor het goedervervoer over de weg ge sloten. Dit geldt ook voor het transito- verkeer door België. Dit staat in ver band met de viering van de Belgische nationale feestdag, die wordt gelijkge steld aan de Zondag. Zuster Ina Koopman, die de gewonde Koreavrij willig ers op hun tocht naar Nederland verpleegde. Emigratie van communisten naar Rusland gevraagd Twee Haagse studenten, de 22-jarige J. D. Landheer en de 21-jarige M. O. K. v. d. Berg. hebben de Tweede Kamer verzocht emigratie naar de Sovjet-Unie te bevorderen. De heer Van den Berg verklaarde aan het A.N.P. zich wel te kunnen indenken, dat slechts een zeer kleine groep Nederlanders gebruik zal maken van een eventuele mogelijkheid om naar Rusland te emigreren. Alleen communisten of communistisch-gezinden, meende hij cn hij verzekerde, dat het verzoekschrift niet onder drang of in vloed van of in overleg met een bepaalde partij of organisatie is geschreven. De hoge commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is door HM. de Koningin in het paleis Soestdyk in audiëntie ontvangen. QP 2 DECEMBER 1949 nam de Tweede Kamer een motie van orde aan, waar in de minister van Onderwijs werd uit genodigd, met inachtneming van de vrijheid van onderwijs en wetenschappe lijk verantwoord plan van onderwijs voorzieningen samen te stellen. Vandaag heeft minister Rutten aan het verzoek, in deze motie vervat, voldaan door het indienen van zijn Nota betreffende onder wijsvoorzieningen. Reeds het feit, dat de Kamer destijds de bovengenoemde motie aanvaardde, bewijst, hoe men algemeen van mening dat er ten aanzien van het onder wijs iets moest gebeuren en dat met nam® de samenhang tussen de verschillende soorten van onderwys nader bezien dien de te worden. t is niet voor de eerste maal. dat een dergelijk pogen ondernomen wordt. De omstandigheid, dat de verschillende on derwijswetten ietwat incidenteel en in verschillende tijden tot stand kwamen. oorzaak, dat de onderlinge samen hang wel eens te wensen overliet. De klachten over de gebrekkige aan sluiting tussen lager en middelbaar on derwijs zijn legio geweest. Het ministerie- Kuyper stelde daarom in 1903 de zgn. Ineenschakelingscommissie in, die in 1910 rapport yitbracht. Al bevatte dit rapport aantal belangrijke wenken, uitvoering r nimmer aan gegeven. Een poging, in 1934 door minister Marchant ondernomen, bleef geheel binnenskamers. De derde poging dateert van 1946, toen dr Bolke- stein een eerste deel van een schema van organisatie van het onderwijs in discussie gaf. Thans ligt de vierde poging voor ons hopelijk zullen zowel de volksver tegenwoordiging als de onderwijswereld allen die belang stellen in ons onder wijs hierover het hunne zeggen. Dat is nuttig en nodig, omdat men zo komen kan tot een onderwijsstelsel, dat algemeen aanvaardbaar wordt geacht. /"YF minister Rutten in zijn opzet ge- slaagd is. is een vraag, die niet zo direct te beantwoorden is. Te verwachten is zelfs, dat tegen bepaalde gedachten sterke bezwaren zullen ryzen. We denken hier aan het feitelijk ver dwijnen van het zo populaire Ulo, aan eer eenvoudige basisonderwijs, dat de mening van velen wel geen vol doende basis zijn zal voor voorbereidend wetenschappelijk onderwys. Zo zou er te noemen zijn, maar er is nog ge legenheid genoeg op bepaalde onderdelen in deze Nota terug te komen. Over het geheel moet erkend worden, dat hier een poging ondernomen is, die rekening wil houden met de, sinds de totstandkoming van de onderwijswetten volkomen veranderde aspecten van de samenleving. Er is een ander geestelijk en sociaal klimaat dan enkele tientallen jaren ge leden. Verkeer en techniek hebben daar toe het hunne bijgedragen. Het begrip onderwys is. vergeleken bij vroeger, aan merkelijk veranderd. Meer en meer is gaan inzien, dat onderwys niet alleen is het bijbrengen van kennis, maar ook inhoudt opvoeden, (een zienswijze, die bij het Christelijk onderwijs overigens allang gemeengoed was). Paedagogiek en psychologie hebben voorts verschillende inzichten meer of minder grondig gewij zigd, zodat een nieuw onderwijsstelsel allerminst weelde is. TTET grote bezwaar van het brengen van iets nieuws is altijd, dat dan het oude afgebroken moet worden. De Nota heeft gemeend het goede in het bestaande te hebben behouden. Hier is natuurlijk verschil van mening mogelyk. Doch daarom kwam de minister ook niet en wetsvoorstel, maar met een Nota. Een nota is eigenlijk de inleiding tot de discussie, vraagt om discussie. Bij die discussie zal men echter steeds moeten bedenken, dat het hier niet gaat om een enkele tak van onderwijs, maar om het geheel. Heel de opzet is, de jeugd datgene bü te brengen wat ze nodig heeft, onnodige ballast te vermijden en de differentiatie niet in het oneindige door te voeren, maar die zoveel mogelijk te doen ingaan daar, het eind van de schooltijd in zicht komt en de jongeman of het meisje zich beginnen te realiseren, dat ze straks het volle leven ingaan. De Nota stelt geen afbraak voor, maar geleidelijke reorganisatie. De zaak moet groeien. Prettig is het, daarbij te mogen constateren, dat nieuwe schooltypen ge bruik kunnen maken van de gebouwen verdwijnende typen. Op hoge kosten jaagt deze Nota indien de plannen wer kelijkheid worden ons dus niet. Dat de reorganisatie geleidelijk zal moeten plaatsvinden, volgt ook uit het feit, dat aan de opleiding van de leer krachten zwaardere eisen gesteld zullen worden. Maar ook dat is een hoofdstuk apart, waaover we nog het een en ander hopen te zeggen. Vooralsnog is het zo: Hier ligt een plan, dat de moeite van het bestuderen ten- volle waard is. Vroegere Duitse kroonprins overleden Kroonprins 'Wilhelm van Pruisen, zoon van de voormalige Duitse keizer Wil helm de Tweede, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in zijn woning te Hechingen Württemberg) overleden. Hy leed aan hartaderverkalking. Mooi of slecht weer Met een fototoestel en rolfilm van FOTOHANDEL N. d. HORST ALTIJD GOEDE RESULTATEN Doezastraat *39 Telefoon 24702 Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met aanvankelijk nog vrij veel bewolking, maar morgen perioden met zonneschijn. ■Will»- Zwakke winden, hoofdza- kelijk tussen Noord en West Vooral in het binnenland hogere temperaturen. (Opgemaakt te ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1