Jlieuiue £eited)c Courant Wij kunnen het nu eenmaal niet zonder steunpunten in Spanje stellen Daar we rekening moeten houden met de strategische werkelijkheid „Alle vreemde troepen moeten uit Korea verdwijnen" Vrouwen-invasie verstoorde de rust in het Lagerhuis Wist U Na het jubileum Twee chauffeurs gedood op 'n onbewaakte overweg DONDERDAG 19 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. "J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpasticf) Is qhebUvea tngn hert la tegljeospoeT Twee en dertigste jaargcmg No 9279 Hoofddaders in de zaak Menten onvindbaar? Acheson tot Engeland en Frankrijk: *)i Generaal Franco's nieuwe kabinet Toespraak onverwachts afgelast Generaal Franco heeft gisteren op het laatste moment een toespraak afgelast, die hij zou houden bij de opening van een school voor kinderen, in de nabij heid van Madrid. Hierbij zou hij de na tionalistische opstand, 15 jaar geleden, herdacht hebben. Een verklaring voor deze afzegging werd niet gegeven. Wij herinneren eraan, dat vandaag de benoe ming van twaalf nieuwe Spaanse minis ters zal worden gepubliceerd. Franco blijft premier en ook de huidige min. van Buit Zaken, blijft in functie. Het staats secretariaat van de premier wordt ver anderd in een ministerie. Evenals bij de hervorming van 1945 blijven vier minis ters op hun oude post. Het ministerie voor Partij-aangelegenheden, Phalanx, dat in 1945 afgeschaft werd, wordt vol gens A.F.P. weer in het leven geroepen. De min. van Industrie treedt af, omdat hij beschouwd wordt als de voornaam ste hinderpaal voor een Spaans-Ameri kaanse toenadering. Pers, radio en pro paganda worden ondergebracht in het ministerie van Volksopvoeding. De toestand in Frankrijk Mayer treedt op als kabinetsformateur Maurice Petsche gaf zijn opdracht terug Maurice Petsche heeft, na acht dagen van „polsen" der partijen, de pogingen om een nieuw kabinet te vormen, op gegeven. De vroegere, Onafhankelijke min. van Financiën, slaagde er niet in de standpunten van de Socialisten en de Conservatieve Onafhankelijken ten aan zien van een „glijdende loonschaal" met elkaar in overeenstemming te brengen. Ook slaagde hij er niet in, degenen, die steun van de overheid wensten voor de confessionele soholen met hun tegenstan ders te verzoenen. De Franse president Auriol heeft daarna Robert Schuman, de min. van Buit. Zaken van de MJt.P. aangezocht, als kabinetsformateur op te treden, maar deze bedankte. Thans heeft Rene Mayer, de Radicale min. van Ju stitie in het aftredende kabinet de taak, om met verschillende partijleiders over leg te plegen, aanvaard. Hij zal de uitslag nog vandaag of mor gen bekend maken. Tegenover de pers verklaarde hij: „Mijn taak zal zeker niet eenvoudig zijn". De 56-jarige Rene Mayer is een telg van de familie Roth schild. het Int. Verbond van Vrije Vakvereni gingen. Daarentegen oefent de Spaanse pers felle critiek uit op de houding van Engeland en Frankrijk, die de „Alliantie" tussen Amerika en Spanje willen dwars bomen. Het Madrileense dagblad „A.B.C." schrijft: „Het nieuws van Shermans be zoek aan Madrid heeft te Parijs een schudding verwekt, welke bijna kinder lijk aandoet." AMERIKA heeft geantwoord op de bezwaren van Frankrijk en Enge land tegen het inschakelen van het Spanje van Franco bij de algemene verdediging van West-Europa. Dean Acheson, de Amerik. minister van Buit .Zaken, verklaarde, dat de Ver. Staten besprekingen zijn begonnen met Spanje, teneinde een indruk te krijgen van hetgeen dit land bij de defensie van West-Europa zou kunnen presteren. De Amerikaanse militaire autoriteiten achten Spanje strategisch uiterst be langrijk en vandaar, dat het contact met Franco via admiraal Sherman werd aangeknoopt. De Ver. Staten begrijpen de motieven van hun beide bondgenoten, die van het Amerikaanse streven reeds maanden op de hoogte waren, maar „wij moeten rekening houden met de strategische werkelijkheid." Uit de lange uiteenzetting van Dean Acheson, brengen wij, kort samengevat, nog het volgende naar voren: Elke over eenstemming, welke tussen Spanje en Amerika zal worden bereikt, zal geba seerd zijn op de grondslag van onze bui tenlandse politiek, namelijk het opbou wen der defensieve kracht van West- Europa. Wij zijn vastbesloten, West- Europa te verdedigen, indien het wordt aangevallen en er is geen sprake van, dat wij er hoofdzakelijk naar streven West-Europa, na een eventuele bezetting, weer te gaan bevrijden. Hiervan getuigt ook de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in West-Europa en het feit, dat generaal Eisenhower opperbevelhebber is der Westerse strijdkrachten. Een andere aanwijzing voor de verde diging van West-Europa is gelegen in de reusachtige militaire en economische hulpverlening aan onze bondgenoten, een hulp, die een hoge graad van voorrang heeft. Hierin zal geen wijziging worden gebracht. Het Noord-Atlantische Pact vormt de basis van onze Europese poli tiek. Acheson weigerde te zeggen of te Madrid gesproken was over een toelaten van Spanje tot het Pact of dat slechts gestreefd was naar het bereiken van een speciale Spaans-Amerikaanse overeen komst. In diplomatieke kringen te Washington is men er van overtuigd, dat Amerika, ondanks de bezwaren van Engeland en Frankrijk, een defensie-accoord met Spanje zal sluiten. De bases hebben wij gisteren reeds vermeld. Engeland maakt echter niet alleen bezwaar tegen toe lating van Spanje tot het Atlantisch Pact, doch ook tegen „elk nauwer samengaan van Spanje met een der verdragslanden". Men vreest vooral, dat de communistische propaganda er munt uit zal slaan. De publieke opinie is immers steeds tegen communisme en fascisme gekant. Het is de mening der Britse regering „dat een overeenkomst met Spanje de barrière tegen het communisme, die de Ver. Sta ten en het Verenigd Koninkrijk beide willen verstevigen, ernstig zou ver zwakken. Negatieve reacties ten aanzien van het streven van Washington om Spanje bjj de Westerse defensie in te schakelen, ko men uit Parijs, Bonn en van de zijde van Thans officieel bevestigd Toch Engelse militaire centra in België Tussen België en Engeland is een over eenkomst getroffen over de vestiging van twee tactische vliegvelden in Belgisch Limburg en twee militaire depots der Engelse troepen in de provincie Ant werpen, zo wordt in het kabinet van het Belgische ministerie van Landsverdedi ging bevestigd. In de provincie Antwerpen zijn zestien honderd hectare beschikbaar gesteld, waar de Britse troepen 26 kampen zul len vestigen. Onder meer zal te Grob- bèndonk een benzinedepot worden inge richt op een terrein van driehonderd hectare. Het ligt in de bedoeling vanuit de te stichten „traffic centres" de in Duitsland gestationneerde Britse troepen te bevoorraden. De kosten van de instal laties, die op 1200 tot 1400 milioen frank worden geraamd, zullen door Groot-Brit- tannië worden gedragen. I-n de te stich ten militaire centra zullen driehonderd gezinnen van Britse militairen worden gehuisvest. Het ligt niet in de bedoeling de in Limburg aan te leggen tactische vlieg velden in vredestijd te bezetten. Auto van Koningin had aanrijding Vlak voor paleis Soestdijk Een hofauto, waarin Koningin Juliana gezeten was, heeft Dinsdagmiddag aanrijding gehad met een personenauto uit Amsterdam. De Koningin liep bij de botsing geen letsel op, doch de auto werd licht beschadigd, zo meldt De Volkskrant. De aanrijding gebeurde ongeveer voor het hek van paleis Soestdijk. De Amster damse auto remde plotseling 6terk, waar schijnlijk omdat de bestuurder het paleis eens goed wilde bekijken, in de hoop een glimp van een der koninklijke be woners op te vangen. De hofauto van de Koningin kon niet tijdig meer uitwijken en botste tegen de wagen uit Amsterdam. Koninklijk Paar in de lente naar Amerika In aansluiting op het bericht van gis teren betreffende het bezoek van Konin gin en Prins aan de Ver. Staten en nada in de loop van hef volgend jaar, wordt uit Washington gemeld, dat presi dent Truman het koninklijk paar heeft uitgenodigd voor een bezoek in de ko mende lente. Als Prinses heeft de Koningin reeds tien bezoeken aan de Ver. Staten ge bracht. Het komende bezoek aan de Ver. Sta ten zal het vierde statiebezoek van he! koninklijk paar zijn. Het eerste werd ge bracht aan Parijs (23—26 Mei 1950), het tweede aan Londen (2124 November 1950), het derde aan Luxemburg (1921 Juni 1951). Bromfietser gedood in Oranjewoud Gisteren is de gehuwde 29-jarige vee houder De V. uit Ter Idzard met zijn bromfiets tegen een autobus gereden en enkele uren later overleden. Oude eis der Roden te Kaesong De voortdurende gevechten werpen 'n schaduw op het wapenstilstands-overleg GENERAAL RIDGWAY heeft de toestand op Korea geïnspecteerd en is daarna weer naar Tokio teruggekeerd. Men beschouwt zijn terugkeer mede als een aanwijzing, dat de besprekingen te Kaesong tóch goed vorde ren in de richting van een accoord. Het commando der Verbondenen heeft bekend gemaakt, dat correspondenten en fotografen zich in het vervolg alleen binnen een gebied van 800 meter van de conferentieplaats mogen ophouden. Radio-Pjongjang en „Tass" blijven verkondigen, dat het onmo gelijk is, een vreedzame oplossing te bereiken, als de buitenlandse troepen niet uit Korea worden teruggetrokken. Radio-Peking dreigt opnieuw met tegenmaaregelen als de Verbondenen „hun offensief" niet staken, zolang er onderhandeld wordt. Inderdaad werpen de voortdurende gevechten een schaduw op de wapenstilstandsbesprekingen. Ook de Amerikanen melden toenemende acti- Door aardverschuiving: Dertig arbeiders levend begraven Door een aardverschuiving zijn giste ren bij Caserta in een steengroeve 30 ar beiders levend begraven. Brandweermannen, die zich uit het nabije Napels en Caserta in aller yl naar de plaats van de ramp begaven, wisten acht lijken te bergen. Er is weinig hoop dat men de anderen levend zal aan treffen. Proef met Engelse atoombom Explosie over enkele maanden bij Australië Volgens een bericht in de New York Herald Tribune zal binnen een jaar en wellicht reeds over enkele maanden, de eerste Engelse atoombom tot ontploffing worden gebracht. Australië wordt ge noemd als de plaats, waar dit zal ge schieden. viteit langs het front. Zij beweren dat grote communistische eenheden de Ver bonden troepen hebben aangevallen, blijk baar uitvoering gevende aan hun dreige ment der „tegenmaatregelen". Overigens beperkt de actie der Verbon denen zich hoofdzakelijk tot luchtaanval len, o.a. te Sinandjoe aan de Westkust er strategische punten in Noord-Korea. In- zake de mindere bewegingsvrijheid der dagbladcorrespondenten te Kaesong, schijnt deze ten doel te hebben, te voor komen, dat er geen contact met de Ko reaanse burgers wordt gemaakt. Dit wil len de Chinezen en Noord-Koreanen niet. Onze correspondent Alfred van Sprang fotografeerde, aldus U.P. een Chinese sol daat, die met een dreigend gebaar zjjn pistool halverwege uit de holster trok. Evenveel salaris verlangd als de mannen Vijfhonderd employees met spandoeken stroomden de vestibule binnen DE WAARDIGE RUST van het Lagerhuis werd Woensdagavond wreed verstoord door 500 woedende, vrouwelijke regerings employees, die in een in de buurt gelegen zaal, uiting gegeven hadden aan hun veront waardiging over het feit, dat zij minder salaris krijgen dan hun mannelijke collega's. Voordat de verraste politie en het Lagerhuis-personeel beseften, wat er gebeurde, begonnen de vrouwen met spandoeken en borden de ves tibule binnen te stromen, waar zij op luide toon een onderhoud met de af gevaardigden hunner kiesdistricten eisten. Een attente politie-agent versperde hun de weg, door de zware eikenhouten deuren voor hun neus dicht te gooien. De politie liet versterkingen aanruk ken, daar de vrouwen op de deuren beuk ten en „wij willen Gaitskell' riepen. Hugh Gaitskell, de Britse minister van Financiën, heeft onlangs het verzoek om gelijke salarissen voor mannelijke en De vrouw in Liempde door haar man opgehangen Schoonvader <72 jaar) was tweede dader Na vier dagen recherchewerk is het bewijs geleverd, dat de 39-jarige boeren- w H. uit Liempde (N.-B.), die zich Zaterdag door ophanging van het leven beroofd scheen te hebben, vermoord werd De beide daders, de echtgenoot van het slachtoffer, de 34-jarige J. K., en zijn 72- jarige vader hebben een bekentenis af gelegd. Over de motieven bestaat nog geen klaarheid. Samen hebben zij de vrouw 's nachts aangevallen en opgehangen. Het echtpaar December vorig jaar getrouwd. De boerenfamilie stond zeker niet ongunstig bekend. Twee Korea-vrijwilligers veroordeeld Sloegen officier van gezondheid tanden uit de mond Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde hedenmorgen de 26-jarge soldaat P A. J. V. uit Heerlen tot een gevange nisstraf van zes maanden m. a. en de 30- jarige soldaat G. M. B. uit Breda tot acnt maanden m. a. De eis was tegen beiden acht maanden. B. en V., beiden Korea-vrijwilligers, hebben op 5 Maart j.L tijdens een vecht partij, die begon in een stadsbus in Den Haag, de kolonel dr H. J. van der Gies- sen dirigerend officier van gezondheid eerste klasse, een pak slaag toegediend, waardoor deze twee snijtanden uit zijn bovenkaak verloor. In eerste instantie waren zij tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Interpellatie gevraagd (Van onze parlementsredacteur) De heer Droessen (K.VlP.) heeft van middag in de Tweede Kamer verlof ge vraagd de Regering vragen te stellen over de toepassing van het bevreem- dingsbesluit onroerende zaken, in net bijzonder voor wat betreft de bemoeiing van de administratie bij de bepaling van de schadeloosstelling. Op dit verzoek zal morgen worden be slist De interpellatie zal in ieder geval na de zomervacantie worden gehou- vrouweljjke employé's afgewezen, in ver band met de hoge kosten, die daaraan verbonden zouden zijn. Het geschreeuw van de vrouwen werd in de vergaderzaal gehoord en de „ser geant at arms", die officieel verantwoor delijk is voor de rust en orde in het Huis, kwam in uniform, compleet met mantel, kuitbroek en zwaard, naar buiten, o zien wat er aan de hand was. Een der politie-autorlteiten verklaarde plechtig, dat de deuren gesloten w; omdat de „autoriteiten van oordeel waren dat voldoende vertegenwoordigers tot het Huis toegelaten waren voor een bezoek aan de leden." De gelukkigen, die er in geslaagd wa ren binnen te komen, moesten lang wach ten, vóór zij de afgevaardigden konden spreken. Ten slotte echter werden zij in kleine groepjes in de grote vestibule toe gelaten. In brandende auto omgekomen De 23-jarige vertegenwoordiger O. i£ gisternacht met zijn Volkswagen op de Kielsterachterweg te Groningen in de richting Veendam tegen een stilstaande auto gereden en gedood. De Volkswagen werd volkomen in elkaar gedrukt en vloog in brand. Door de uitslaande vlam men kon men O. niet direct bevrijden. Toen zulks mogelijk was, kon men slechts de dood constateren. Men vermoedt dat O. door het lidht van een tegemoet komende auto verblind werd. In 17 Va uur van Londen naar Johannesburg Recordvlucht van Comet- passagiersvliegtuig Het met straalmotoren uitgeruste Co- met-passagiersvliegtuig van The Havil- land is gisteren in de recordtijd van 17*4 uur van Londen naar de Rand in Zuid- Afrika gevlogen. Dit is negen uur kor. ter dan de tijd, die gewone lijnvliegtuigen over dit traject doen. Het toestel, dat vloog op een hoogte van 9000 tot 12.000 meter, legde de af stand van bijna 10.000 km af met eer gemiddelde snelheid van 670 km per urn- De topsnelheid was 700 km. De vliegtijd van Londen naar Palmiet- fontein, de internationale luchthaven var Johannesburg, was 14 uur en 42 minuten. Er waren echter tussenlandingen ge maakt in Cairo en Oeganda. De Cornet zal Zondag naar Londen te rugkeren. Koning Boudewijn het eerst naar de Congo Koning Boudewijn de Eerste van Bel gië zal, naar het voorbeeld van zijn vader, lange reis door de Belgische Congo maken, alvorens zijn statiebezoeken a; de Europese staatshoofden te brengen. Geen woningnood meer in Zegveld Door aanbouw van zes noodwoningen de woningnood in Zegveld opgeheven. Er staan zelfs twee woningen leeg. Een unicum in deze tijd. De speciale afgevaardigde president Truman, Averell Harri- die in Perzië besprekingen voert over het olie-probleem, bracht een bezoek aan de broer i de Shah, prins Ali Reza. Lini vrouw Harriman en naast haar v.l,n.r. haar echtgenoot, prins Ali Reza en de Amerikaanse ambassa deur Gradij met diens echtgenote. KOFFIE: 506 en 514 Bon 506 Algemeen (voorkomend op A- n B-kaarten) en bon 514 Algemeen (D- kaart) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie, van Vrijdag a.s. in met 4 Augustus. Het rantsoen dient voor zes weken en de volgende bon wordt dus op 30 Augustus aangewezen. Na de eerste experimenten: Vier uur televisie per week Het programma van de eerste televisie uitzending van de grote zender in Lopik op 1 September aanstaand, zal door de Nederlandse Televisie-stichting, waarin de vier omroepverenigingen zitting heb ben, worden samengesteld. In een korte experimentele periode zal, zoals men weet, tweemaal in de week, Dinsdags en Donderdags een televisieprogramma van anderhalf uur in het genre van dat van Philips Experimentele Televisie, worden uitgezonden. Deze experimentele periode zal enkele maahden duren. Daarna, zo meldt de Volkskrant, wordt vier maal in de week op Dinsdag, Donderdag, Za terdag en Zondag een televisiepro gramma van één uur uitgezonden door de omroepverenigingen. Onderhandelingen met de Nederlandse Bioscoopbond over het gebruik van films zijn gaande. Naar schatting staan in de Nederlandse huiskamers thans ruim 5000 televisie-ontvangers. DAT 23 Ned. firma's en de groep Bloe misterij uit de Ned. Tuinbouwraad zullen deelnemen aan de van 23 Aug. tot 9 Sept. in Stockholm te houden St Eriksmasse. DAT t.m. Woensdag a.s. in Kampen de nationale tentoonstelling Kampen roept wordt gehouden. DAT de groep Bloemisterij uit de Ned. Tuinbouwraad snijbloemen en potplanten stuurt naar de Intern, tuinbouwtentoon stelling die van 31 Aug. tot 3 Sept. in Hannover wordt gehouden. DAT een tijdig ontdekte brand in de de Lutmastraat te A'dam vannacht ge- confectie-industrie De Vries en Susan aan ringe schade aanrichtte. DAT de Tweede Kamer gisteravond aannam de wetsontwerpen tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Gro ningen en Noorddijk en tussen de ge meenten Wymbritseradeel en Wonse- radeel. DAT morgen achter het hotel Seinpost te Noordwijk aan Zee een golfbaan wordt geopend. DAT van 823 September in Gent de Belgische najaarsbeurs wordt gehouden en alle inlichtingen hierover worden ver strekt door H. Kleyn, Meerweg 45, Bus- DAT het in Maart te water gelaten mo torvrachtschip Apsara (4275 b.r.t.) giste ren door Van der Giessen's scheepswerf te Krimpen a.d. IJssel is overgedragen aan de Franse opdrachtgevers. DAT twee ingezetenen van Apeldoorn, J. W. M. en G. L. H., te Ede zijn inge sloten wegens het opgraven en verduis teren van kabels op de voormalige start banen van het vliegveld Deelen. DAT te Rotterdam negen mannen en jongens zijn gearresteerd wegens diefstal van papieren cementzakken uit bouwkeet. DAT B. en W. van R'dam f6 millioen hebben aangevraagd bij de raad een drinkwaterleiding naar R'dam-Zuid, Pemis en de eilanden Voorne en Putten. DAT de dames T. Bosman, Groningen, C. Dijkhuis, Doetinchem en E. H. Paul, Harlingen, met negen andere jonge Westeurop. vrouwen Maandag a.s. In de V.S. aankomen om daar een ECA-cursus in de landbouw te volgen. GEVIERD hebben we zeer onlangs het jubileum van de honderdjarige ge meentewet. En voor zover we niet actief aan de viering van dit jubileum hebben deelgenomen, zo profiteren we toch aUen van het bestaan van deze wet. waaraan bij het jubileum vele en bovendien goede woorden zijn gewijd. Geen wonder ook, want de gemeente neemt in ons leven, ook in ons heel ge wone dagelijkse leven, een belangrijke plaats in. Dat is ook dan het geval wan neer we het ons niet bewust zijn. Dat gebrek aan bewustzijn kan zelfs een aan wijzing zijn dat de gemeente die belang rijke plaats inneemt zonder zich daarop te laten voorstaan en zonder overigens diep in het leven in te grijpen. Wat dan alleen maar te prijzen is ook als een in onze dagen niet aUedaags verschijnseL Wat de gemeente thans is, is zy voor een belangrijk deel, dank zij de gemeen tewet die voor de gemeenten de weg opende om te worden wat zij behoorden te zijn, om te geraken tot bewustheid en tot een belangrijke mate van zelfstan digheid. Daarover is in ons land het oor deel wel algemeen en daarom kon de viering van dit jubileum ook zo alge meen zijn. echter hopen, dat het de belangsteUing voor de gemeente nog eens heeft ver levendigd. Een jubileum als dit pleegt vergezeld te gaan van woorden, goede woorden natuurlijk (anders jubileert men niet) en van schrifturen, als het kan ook weer goede schrifturen. Welnu tot schrifturen is men bij dit jubileum van de gemeentewet wel gekomen. Geen tijd schrift dat zich tot in de verte interes seert voor politiek of staatkunde of het heeft het zijne gezegd. Wij denken o.m. aan het lezenswaardige artikel van de heer H. Algra in het jongste van A.R. Staatkunde. Aanbevelen willen wij al lezing van een boek dat ter gelegenheid dit jubileum uitkwam bij de op dit gebied wel zeer bekende firma N. Sam son N.V. te Alphen aan den Rijn. Het heet: „De gemeente en het maatschap pelijk leven". Reeds de titel doet uit komen dat er in deze eeuw gemeente wet wel een en ander is gebeurd. T")E GEMEENTE is een plaats gaan in- nemen in het brede maatschappelijk leven en daarvan vertellen in dit boek. en algemene inleiding van mr F. A. Helmstrijd: J. de Bruin, „Arbeid en In dustrie": drs J. W. J. Toe Water. „Maat schappelijke Zorg", dr A. Querido „Volks gezondheid", dr G. Pekelharing. „Volks huisvesting", J. C. Haspels, „Volksont wikkeling en Opvoeding", mr P. J. M. Kallen, „Gemeentebedrijven". Ook deze titels van de verschillende hoofdstukken spreken na een eeuw gemeentewet wel Dor zichzelf. Nogmaals er is in deze eeuw op ge meentelijk gebied wel iets gebeurd. Spreekt het geen boekdelen, dat, toen men de gemeentewet ontwierp, daarin ook een artikel werd opgenomen, waar in de gemeenten werd toegestaan met andere gemeenten tecorresponderen? Daarover kan men zich na een eeuw wel enigermate vrolijk maken, maar zo lagen toch destijds de zaken, dat het op nemen van een dergelijk artikel waar lijk niet voor niets was. Men bestudere deze dingen, men leze ook dit boek, opdat men als staatsburger weet wat men heeft en opdat men, ook door zijn actieve belangstelling aan de verrijking van dit bezit kan bijdragen. Dat is ook nu waarlijk niet overbodig. Autobus door trein 700 meter meegesleurd en in brand gevlogen "P\E CHAUFFEURS T. Euverman en J. Walstra zijn gisteren om het leven gekomen, toen hun bus op een onbewaakte overweg tussen Heerenveen en Wolvega door een trein is gegrepen en onmiddellijk in brand is gevlogen. Het elfjarig zoontje van de heer Walstra werd bij het ongeluk levensgevaarlijk gewond. Opnieuw heeft het euvel van de on bewaakte overwegen zijn tol geëist. De chauffeurs moesten met een auto bus D.U.W.-arbeiders gaan halen. Zij kenden de onbewaakte overweg bij Nye- holtwolde goed, omdat zij er elke dag over komen. Maar gistermiddag had de trein uit Heerenveen zes minuten ver- Dr H. J. van Mook in ons land aangekomen Gistermiddag is dr H. J. van Mook met de K.L.M. op Schiphol aangekomen na twee jaar hoogleraarschap aan de universiteit van Californië te Berkeley en na enige tijd voorzitter te zijn ge weest van de commissie der Verenigde traging. En dat heeft vermoedelijk dit rampzalige ongeluk veroorzaakt. De bus werd 700 meter meegesleurd t ondertussen loeiden de vlammen door de verwrongen massa Ijzer. Chauffeur Walstra (ongeveer 40 jaar) werd bij de botsing uit de bus geslingerd, evenals zijn zoontje. Walstra werd gevonden op een afstand van 40 meter van de plaats van de aanrijding en zijn kind op 20 m afstand. De 30-j. Euverman zat echter vastgekneld in de carrosserie. Toen de trein tot stilstand was gekomen, vond men zijn Hjk, met zware brandwonden overdekt, tussen de in elkaar gedrukte verkoolde resten van de bus. Ook het voorste deel van de locomotief werd zwaar beschadigd, zodat de trein in haar geheel naar Heerenveen terug moest worden gesleept. Lord Holden stikte in stukje kreeft Eerst thans is bekend geworden, dat Lord Holden, de speaker van het En gelse Hogerhuis, die veertien dagen ge leden is overleden, is gestikt in een stukje kreeft, dat in zijn keel bleef zit ten. Lord Holden dineerde in een res taurant in West End in Londen. Naties voor onontwikkelde landen. Voor deze functie zal hij in September voor een dag of tien naar Amerika te ruggaan. Op 23 dezer zal hij te Leiden college houden voor buitenlandse stu denten in een cursus over Azië en Europa. Advertentie) Bij regen of zonne- schyn: IJSTAARTEN ALTIJD FIJN Telefoon 24071 Haarlemmerstraat 20 WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar be wolkt met plaatseiyk enige regen of motregen. Zwakke tot matige Westelyke wind en wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 4.4220.49; maan onder 6.33, op 22 uur. 25 Juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1