Strijd over de vrije Rijn en over bestuur van schippersbeurzen het Eerste Kamer debatteerde lang over vijandelijk vermogen D Harriman erkent, dat naasting onherroepelijk is Peking oordeelt dat „overleg' vorderingen maakt Drie Vlissingse Geuzen 2 WOENSDAG 18 JULI 1951 Staartstuk van de vervoerswetgeving Tweede Kamer behandelde Wet Goederen Vervoer Binnenschepen (Van onze Parlementsredacteur) VV/IJ HEBBEN reeds jaren een Wet Autovervoer Personen. Boven dien zal over niet te lange tijd de Wet Autovervoer Goederen in king treden. Gisteravond behandel de de Tweede Kamer het staartstuk van de wetgeving op vervoersgebied, bedoeld ter bevordering van de coör dinatie van het gehele vervoerswe zen, nl. de Wet Goederenvervoer Binnenscheepvaart. In deze wet wordt voor de schipperij hetzelfde systeem gevolgd als bij het goederenvervoer per auto. Ook hier een vergunning vereist, die voor tien jaar zal gelden, waarna verlenging moet vol gen, tenzij het algemeen vervoersbe- lang zich hiertegen verzet. Voor het zgn. eigen vervoer is geen vergunning ver eist, doch is registratie voorgeschreven. Op het ogenblik geschiedt de verlading nog door tussenkomst van de zgn. be vrachtingscommissarissen. Deze taak kan straks overgenomen worden door zgn. schippersbeurzen. in welker besturen de verladers en de schippers gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. Aan het debat namen gisteren deel de heren Van der Zaal (A.R.), Schilthuis (Arb.). Krol (C.H.), Ritmeester (V.V. D.), Haken (Comm.), Van Dis (S.G.P.), Van den Heuvel (K.V.P.) en Algera (A.R.). Twee punten hadden bijzondere aan dacht. De overige punten laten wjj in dit overzicht schieten Wat dat betreft vol staan wjj met de mededeling, dat over he-t algemeen instemming met de strek king van de wet werd betuigd. In de eerste plaats was er echter de kwestie van de- Rijnvaart. Gelijk men weet is de Riin als het ware geïnterna tionaliseerd door de zgn. Akte van Mannheim van het jaar 1868. Bij dit tractaat is de vrije Rijnvaart verzekerd. In het wetsontwerp wordt nu toch de Rijnvaart, voorzover die plaats heeft tussen twee plaatsen binnen Nederlands grondgebied, onder het vergunningstel sel gebracht. Hieronder zullen echter niet vallen de niet-Nedeclandse schippers en bedrijven. De heren Ritmeester (V.V.D.), Krol (C.H.) en Van Dis (S.G.P.) waren van oordeel, dat een en ander in strijd was met de akte van Mannheim. De heer Schilthuis (Arb.) daarentegen meende van niet. Ook minister Wemmers was deze laatste mening toegedaan. Dat was trouwens reeds uit het vooroverleg ge bleken. De bewindsman was nl. van oor deel, dat een internationale overeen komst alleen internationale verhoudin gen regelt en niet in de weg staat aan een nationale ordening, wanneer deze beperkt blijft tot eigen onderdanen. Het komt ons voor, dat door deze redenering toch wel enig geweld wordt aangedaan aan de betekenis van de Akte van Mann heim. Deze waarborgt immers de vriie Rijnvaart. De internationalisatie van de Rijn heeft a.h.w. de zeggenschap van de nationale regeringen, die hierbij zün be trokken, uitgehold. Daarom staan deze regeringen niet meer vrij, om, ook t.a.v. hun eigen onderdanen, te doen wat zij willen. De heer Algera (A.R.) wees er op, dat er geen juridische eenstemmigheid heerst over de vraag, of de in behande ling zijnde wet in strijd is met de akte van Mannheim of niet. Hij wilde dan ook liever de bepaling voorlopig er uit laten, teneinde deze nog eens grondig te doen bestuderen. De minister wilde hiervan echter niets weten: zijn standpunt was i eenmaal, dat die strijdigheid er niet De tweede vraag, die bijzondere aan dacht vroeg, was, of in het bestuur van de schippersbeurzen de verladers ook zitting moeten hebben. Met name de heer Algera (A.R.) wees dit zeer beslist af. Hij maakte zich tot de tolk van de schippers, die van oordeel zijn, dat zij alleen het beheer over de beurzen moe ten he-bben, zij het ook, dat de verladers wel invloed moeten kunnen uitoefenen. De heer Algera kreeg echter weinig steun. Zijn met betrekking tot dit vraag stuk ingediende amendementen werden Symptoom Stalins dochter is getrouwd, ik weet niet of u het al wist, maar Stalin is de communst die ginds de heilstaat heeft gebouwd. Weg bourgeoisie, weg kapitaal, gelijkheid werd het ideaal. Stalins dochter is getrouwd. Het kostte meer dan een miljoen. Voor niemand mocht het onderdoen. Nog nooit had men zo iets aanschouwd. Geen geld het is toch wel wat waard is voor dit huw'lijksfeest gespaard. Wij gunnen elk graag zijn bezit en ieder bruidspaar z'n vertier. Maar dit is juist het vreemde hier, dat anderen niet lekker zit hier is gelijkheid wel morsdood. Zelfs Stalin is niet zuiver rood. ROBBIE RADAR. Heuvel (K.V.P.). Ook de minister voelde niets voor. Beide groepen hebben be lang bij de beurzen en die belangen moeten in onderling overleg met elkaar overeenstemming gebracht worden. Vanmiddag werd over dit amendement gestemd. Gisteravond (of liever vannacht, want het was reeds kwart over een geworden) ,nam de Kamer nog zonder debat aan bestreden door de heren Schilthuis een wijziging van de PTT-begroting (Arb.), Ritmeester (V.V.D.) en Van den voor het jaar 1948 Ruys de Beerenbrouck: „meest onsympathieke wetsontwerp dat ik ooit beleefde" fPWEE WETSONTWERPEN over de bestemming van het vijandelijk ver- mogen voorlopers van de beëindiging van de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland zijn gisteren in de Eerste Kamer aanleiding geweest voor langdurige discussies. Vooral de heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) oefende critiek en hij kwam ten slotte met twee moties. Ook prof. Molenaar (V.V.D.) diende een motie in. streden. We moeten echter de practijk aanvaarden, ook al stemt ze niet geheel overeen met ons rechtsgevoel. Op deze grond aanvaardde prof. Anema de wets ontwerpen, waarbjj h(j aandrong op soe pele toepassing. Prof. Anema betoogde voorts min. Stikker bleek later op de dag echter niet overtuigd dat de staat van oorlog slechts beëindigd kan worden 11a overleg met de Staten-Generaal. De heer Ruys de Beerenbrouck noem- een van de ontwerpen „het meest onsympathieke ontwerp dat sedert mijn lidmaatschap ooit aan de Staten-Gene raal is voorgelegd". Het ging vooral om drie punten: de vraag of Nederland het recht heeft particulier bezit te confis- keren, om de confiscatie van landerijen Duitse grensboeren en om de con fiscatie van het vermogen van Neder landse vrouwen, die voor de oorlog met Duitsers gehuwd zijn, in Duitsland wo- en de Nederlandse zaak trouw ge bleven zijn. Het recht om particulier bezit van vij anden in beslag te nemen grondde de regering o.m. op de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland. Dit argument werd door prof. Anema (A.R.) fel be- Tweede Kamer besliste: Assurantie-beunhaas van na Juni 1948 moet examen doen Wenselijkheid van socialisatie van het ver zekeringsbedrijf wordt niet onderzocht (Van onze Parlementsredacteur) ZONDER hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag verenigd met het wets ontwerp tot regeling van het assu- rantiebemiddelingsbedrijf. De voor naamste wijziging, die tijdens het de bat is aangebracht, is wel deze, dat de vrijstelling van het examen voor handhaving in register C, waarin zijn opgenomen de niet volledig beroeps matige bemiddelaars, niet zal gelden voor hen, die zich na 22 Juni 1948 (de datum van de indiening van het wetsontwerp) in nevenwerkzaam heid op de assurantiebemiddeling zijn gaan toeleggen. Zoals meestal bij dit soort sanerings- wetten, is ook hier uitgegaan van de ge dachte „laat zitten, wat zit". Toen het wetsontwerp werd ingediend is er echter een onevenredige aanwas van gelegen heidsbemiddelaars ontstaan, die van de gelegenheid wensten te profiteren, nog vóór de inwerkingtreding van de wet (die er op gericht is, beunhazerij te weren) assurantie-bemiddelaar te worden om zo doende onder de gunstige overgangs bepalingen te vallen. De Kamer heeft hier een stokje voor gestoken door de indiening van een amendement door de commissie van voorbereiding. Minister Lieftinck nam dit amendement over. Eenzelfde lot was beschoren aan een ander amendement van de commissie van voorbereiding, dat tot doel had, de kos ten van registratie der tussenpersonen bij de Sociaal Economische Raad (behalve de kosten van eerste inschrijving) ge lijkelijk te doen dragen door tussenper sonen en verzekeraars en niet, zoals door minister Lieftinck aanvankelijk was voorgesteld, door de tussenpersonen al leen. Van de overige behandeling vermelden wij, dat de socialistische woordvoerder, de heer Hofstra, er op aandrong, een Advertentie WEK DE GAL IN UW LEVER OP O colt morgen. „kiplekker" alt bed «prinsen. Elke dag moet uw lever een liter gal in d e™p°aJi taard 1 ge CARTER^ LEVER PIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen itromen. Eist Carters Leverpllletjea. staatscommissie te benoemen om een on derzoek in te stellen naar de noodzake lijkheid of wenselijkheid van socialisatie van het verzekeringsbedrijf. Minister Lieftinck had hier echter (gelukkig) geen oren naar. Het gaat hier alleen om het assurantiebemiddelingsbedrijf en niet om het assurantie-bedrijf als zodanig. Boven dien zou er mger aandrang dan van de heer Hofstra alleen moeten komen voor socialisatie. Van die aandrang is niets gebleken. Ook In de Kamer bleken alle andere partijen er niets voor te voelen. Het is de bedoeling, dat de Sociaal Economische Raad zijn bevoegdheden op dit stuk van zaken zal overdragen aan de daartoe geëigende bedrijfsorganen, zo dra deze tot stand zijn gekomen. Dit zal dan geschieden in het kader van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Minister Lieftinck verklaarde voorts, dat naar zijn mening de productie- en exameneisen, die een rol spelen bij de opneming in de verschillende registers, niet te hoog moeten worden gesteld. Machtsstaat heer Pollema (C.H.) vond de vraag of de wetsontwerpen verwerpelijk zjjn in licht van de rechtsstaatsgedachte, na- ief. „We leven in Nederland niet meer •n rechtsstaat, maar in een machts staat". Nederland moet wel confiskeren; deze zaak is internationaal geregeld. In de eerste motie-Ruys de Beeren brouck werd uitgesproken, dat goede ge zindheid tijdens de oorlogsjaren voor Ned. vrouwen voldoende is voor ontvfj- anding. De tweede motie spreekt uit, dat bevredigende oplossing moet worden gevonden voor die gevallen waarin per soonlijk onschuldige Duitse grensboeren door blijvend verlies van hun gronden hun bestaan worden bedreigd. In de motie van prof. Molenaar werd gezegd, dat bij beslissingen op verzoeken tot ont- vijanding, ook met andere factoren dan positieve verdienste van de betrok kenen voor de geallieerde zaak moet worden rekening gehouden. Twee moties aangenomen De eerste motie-Ruys werd vanmorgen ingetrokken. De tweede werd aangeno men met 2116 stemmen. De motie- Molenaar met 316 stemmen. Beide wetsontwerpen werden aangenomen, het ene z.h.s., het tweede met 344 stemmen (tegen de communisten en de K.V.P.- leden Ruys de Beerenbrouck en Witte- "GLOBE" .SNIPPERS Op aanklacht van de neger-zangeres Josephine Baker, die ook indertijd Nederland optrad, maar die hoofdzakelijk in Parijs haar triomfen vierde, is een zakenman uit Texas te Los Angeles ver oordeeld tot een boete van 100 dollar. De zakenman had, zittend aan een naburige tafel in het hotel waar de zangeres ver bleef, de weinig galante opmerking ge maakt: „Ik wens niet met negers in het zelfde vertrek te zijn". Israël heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij vrou wen dezelfde rechten krijgen als mannen. Door de nieuwe wet wordt de uitsluiten de jurisdictie der Rabbijnse rechtbanken ten aanzien van huwelijk en echtschei ding niet gewijzigd. De staatsrecherche te Dallas in Texas, heeft ingegrepen een einde te maken aan een kettingbrie- ven-actie, waarbij de deelnemers directoires konden krijgen, tegen ii ding van één exemplaar. Deze post zulke formidabele afmetingen aan, aanmerkelijke vertraging ontstond, -fa De internationale commissie voor de wal visvaart verklaarde, dat er minder wal- moeten worden gedood, wil men het uitsterven dezer dieren in het Zuid poolgebied voorkomen. 16000 exemplaren per jaar vangen is te veel. De Amerik. .Ford Foundation" heeft de Vrije Univer siteit van Berlijn een bedrag van bijna 1*4 millioen dollar geschonken, voo bouw van een nieuwe vergaderzaal i bibliotheek, -fa Te Manilla werd ten ischouwe van 5000 personen een beel tenis van John Foster Dulles verbrand, als protest tegen het ontwerp-verdrag met Japan, -fr De bemanningen zierboten op de Theems zijn in staking gegaan, zeer ten ongerieve van duizen- bezoekers van het „Festival Britain". Geklaagd wordt over onge schikte aanlegplaatsen en onvoldoende accommodatie der boten. Het wereld bekende „Abbey Theater" te Dublin i: vrijwel geheel door brand verwoest. Een trein op het traject SyracuseCata- op Sicilië, kwam zo hevig met eer stier in botsing, dat het dier de lucht in- geslingerd werd en daarna door het dak een baanwachterswoning stortte, de baanwachter met zijn gezin juist met wachtende borden aan tafel zat. De des huizes werd licht gewond vas morsdood. In Oostenrijk tiental personen om het leven gekomen bij hevige onweders. Ook veel werd door de bliksem getroffen er de oogst werd ernstige schade toe gebracht. Kamer is 't eens met geschenk voor de West Uit het verslag van de Tweede Kamer ver het wetsontwerp nopens de aan bieding van een monument aan Surina- en de Ned. Antillen wegens hulp oorlogstijd blijkt, dat het voorstel al gemeen een warm onthaal vond. Wel Tien graag in bijzonderheden wor den ingelicht over de aard van het ge schenk. Het ervoor uitgetrokken bedrag, )0, vindt men bepaald niet aan de Wereldtentenstad met 15.000 inwoners Op 3 Augustus opent de jamboree Nog enige weken en de zevende wereld jamboree zal iti Bad Ischl haar poorten openen. Dit zal een jamboree van de voud zijn. Op het terrein, waar straks de wereldtentenstad zal verrijzen zijn reeds postkantoor, een bank een sumptietent opgetrokken, doch daar zal het in hoofdzaak bij blijven. In tegenstel ling tot de jamboree in Nederland er Frankrijk zullen er geen weidse arena'! met machtige tribunes zijn, geen theater tenten met de allures van 'n circus. Bij de opening op 3 Aug. zullen de vlaggen der deelnemende landen in top gaan. Er vol gen toespraken van een vertegenwoor diger der federale Oostenrijkse regering, voorts van colonel J. Wilson, directeur van het internationaal padvindersbureau in Londen en van ir A. Klarer, voorzit ter van de jamboree-commissie. Hel hoogtepunt op die Augustusdag zal onge twijfeld het massale défilé van alle 15.000 verkenners zijn met daarop aansluitend het oprichten van zeven hoge houten torens, die stuk voor stuk een jamboree symboliserend. Gelijk men weet, gaan er ongeveer 500 Nederlandse padvinders de jamboree. De Cornelis Houtman- groep uit Utrecht is de enige uit geheel Nederland, die als bestaande eenheid er geslaagd met 28 man naar de jam boree te gaan. Men acht dit in padvin derskringen een grote prestatie, temeer, als men berekent, dat de kosten per deel nemende tenminste f150 bedragen. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Barneveld L. Kievit te Putten; te Birdaard en Janum E. Holtrigter te Utrecht. Beroepen en aangenomen: Utrecht (Waalse Gemeente) cand. II. A. Babel te Genève. Aangenomen: naar Berkhout Doorn te IJzendijke. Geref. Kerken. Beroepen: te Hijken cand. J. A. d. Peppel te Amsterdam: te Lewedorp cand. J. van Dalen te Linschoten. Bedankt: voor Oudewaler G. Meijs- ter te Oud-Beijerland. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Zwijndrecht-Groote Lindt cand. J. Faber te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken. B e roepen: te Arnhem cand. B. Bijleveld te Haarlem. Bedankt: voor Z aamslag C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Meliskerke J. W. Ker sten te Genemuiden en H. Ligtenberg te Rotterdam-West; te Hilversum F. Mallan Bruinisse en M. Heerschap te Wage- ningen; ds Mallan is beroepen. Legaat van 10.000 De Theologische School van de Geref. Kerken te Kampen ontving uit Weesp een legaat van f 10.000. Prof. dr M. Goemans O.F.M. is be noemd tot rector magnificus van de R K. universiteit te Nijmegen, voor 19511952. Het Perzische olie-conflict Doch daarm laa hij zijn werk te Teheran nog niet hals over kop in de steek AVERELL HARRIMAN, Trumans speciale afgezant, heeft te Teheran laten doorschemeren, dat de eerste dagen van zijn besprekingen met premier Mossadeq het Brits-Perzische oliegeschil niet dichter bij een op lossing hebben gebracht. Op de persconferentie verklaarde hij, dat Mossa- deqs standpunt nog steeds is, dat de nationalisatie van de olie voortgang moet hebben. Desondanks is Harriman niet van plan zijn pogingen, om een regeling tot stand te brengen, op te geven. ling tussen partijen getroffen kan is dus de opheldering, na de ge ruchten van gisteren, dat Harriman': e reeds als mislukt moest worden beschouwd. Ja, zelfs werd beweerd, dat hij direct naar Amerika zou terugkers! Wij hebben dit bericht gisteren niet *e- publceerd, omdat wij het psychologisch onjuist achtten. De Amerikaan heeft nogmaals de nadruk op gelegd, dat zijn voornamelijk ten doel heeft, atmosfeer te scheppen, waarin een rege- De markt te Kaesong Maar tevens wordt Amerika beschuldigd van voorbereiding tot oorlog "T\E BESPREKINGEN te Kaesong zijn voortgezet, maar het verloop was ■U minder vlot, dan gisteren. Na de ochtendvergadering, die slechts 55 minuten duurde, werd de zitting geschorst voor intern overleg, doch 's mid dags onderhandelde men gedurende twee uur. Ofschoon radio-Peking ver kondigt, dat de besprekingen vorderen, worden de Ver. Staten er andermaal van beschuldigd, dat zij zich op de oorlog voorbereiden, terwijl de confe rentie te Kaesong aan de gang is. De leiders der delegatie van de Ver- bommenwerper te hebben neergeschoten bondenen, die de tocht naar Kaesong de vorige keer per hefschroefvliegtuig maakten, reisden nu in dichte auto's. De moeilijkheid voor een vlot resultaat, betreft hoofdzakelijk de onmogelijkheid >r de Verbondenen, om in dit stadium onder de huidige omstandigheden het terugtrekken der buitenlandse troepen te gaan bespreken, zoals de Roden eisen. Een ander precair punt is de vorming in een bufferzone. Wat de gevechtsoperaties betreft, de Noordelijken beweren zes Amerikaanse straaljagers van het type F. Het achtste Amerik. leger heeft Noor delijke troepen waargenomen ten Noor den en N.W. van de rivier de Imjin. Maandag was de eerste dag, sinds Juli van het vorige jaar, dat geen enkele Amerik. militair is gesneuveld. In het eerste jaar der vijandelijkheden was hef aantal gesneuvelde Amerikanen gemid deld 30 per dag. Vermelden wij nog, dat de Zuid-Koreanen steeds meer aandrin gen gekend te worden in het vredesver drag voor Japan en vrije verkiezingen in Noord-Korea (Advertentie) Als je Bart in de ogen keek, zag je dat dit heerschap wist wat hij wilde. Hij had een paar knuisten aan zijn lijf, waar Brammetje vaak met stille eerbied naar keek. Bart was een vrolijke knaap, die de kunst ver stond iedereen na te doen, die onder zijn aan dacht kwam. Behalve dit acteurs-talent, had hij een behoorlijke aanleg voor techniek, en in de korte tijd, die hij nu weer in Holland vertoefde, hadden zijn beide vrienden daar al menig proef je van gezien. Zo had hij van een paar fietswie len, het stuur van een auto, wat balken, schroe ven en moeren een „vélo" gemaakt, zoais hij dat noemde: een soort auto, waarmee je door middel van een paar gewone fietstrappers, je met een snelheid van zeker 15 km per uur kon voortbewegen. Brammetje richtte zich op uit zijn luie houding en tuurde over het land van Walcheren, dat zuchtte en trilde onder de geweldige hitte. Ook Kees en Bart kwamen overeind en keken neer over de blikkerende weiden en akkers. Als een sluimerende reus stak de oude, plom pe toren van Vere af tegen de heiige lucht. Als het wat helderder weer was kon je duidelijk, vlak er naast, het Sloe zien. Uit de slanke toren van de Vüssingse Jacobs- kerk druppelden de vrolijke tonen van het caril lon de trillende lucht in. „We gaan naar huis", besliste Brammetje op eens, en met een ruk vloog hij overeind. De anderen, ook opeens kwiek geworden, volg den zijn voorbeeld. Enkele minuten later liepen de drie jongens over het fietspad, san de voet van de duinen, stadwaarts. En hoger en hoger kwamen de loodkleurige en grauwgele wolken uit zee opzetten en begon- langzaam het zonnige landschap te over schaduwen. „Dat wordt zwaar weer", voorspelde Bart en probeerde de lange passen van Kees bij te houden. Welke poging Brammetje allang opgegeven had. Hoofdstuk II. Grote plannen, die niet doorgingen. De zolder van Badhuisstraat 27... Ja, die zolder... Wanneer je de wankele trap een paar treden opgelopen was en je met moeite het zware luik een eindje had opgetild, keek je over een zolder, door Aleid van Rhijn die over het hele huis heen liep. Oude, dikke balken, met hier en daar een reusachtige, roes tige spijker, steunden het dak en ook aan de brede vloerplanken kon je duidelijk zien, dat dit huis een van de oudste van de straat was. Een dakraam aan de voor- en achterkant lieten een schemerig licht door en als je middenop de zolder liep, moest je goed uitkijken, wilde je je hoofd niet stoten tegen een balk of een drooglijn. Wanneer je uit het raampje aan de achterkant keek, kon je over de boulevard heeti de zee zier.. Dit was het mooiste plekje van het hele huis en menig uurtje bad Kees zoek gebracht met uit het raam te hangen en te turen over de wijde Schelde, die, ginds voorbij de duinen, steeds bre der werd en ongemerkt overging in zee. Altijd was het de moeite waard om naar de zee te kijken, en je kon eigenlijk niet zeggen, wanneer het uitzicht het mooist was: 's zomers, sis een strakblauwe iucht zich over het spiegel gladde water koepelde en een enkele vissersboot ;net een moeizaam puffend motortje de Wielin gen op voer, of in het najaar, als een wilde Westerstorm vanover de grauwe watervlakte kwam aanjagen en de golven met een donderend geraas tegen de Boulevard op smeet en ze in millioenen druppels over de huizen tot midden in de stad uiteen joeg. Het was dan ook geen wonder, dat Kees op het idee kwam om dit plekje tot zijn privé-do- mein te maken. Met een stelletje planken, die hij voor een prik van een timmerman gekocht had, was hij aan het bouwen geslagen en n; een week van hard werken had hij een kamertj getimmerd om het raampje heen, dat wel niet bepaald stevig in mekaar zat, maar er misschien v/el des te gezelliger om was. Van wat sinaas appelkistjes had hij een tafeltje gemaakt en een paar oude tonnetjes dienden als stoel. Met de deur had hij heel wat moeite gehad, maar toen zijn vader hem een paar uurtjes geholpen had, was het wonder geschied en kon je het kamertje binnenkomen door et-n opening, die verkregen werd door aan een touw te trekken, waardoor een brede plank omhoog ging, die dadelijk weer neerviel, zo gauw je het touw los liet. In dit vertrekje kon Kees uren achtereen door brengen. Als hij zijn huiswerk af had, zat hij er te knutselen of te lezen of een ander plan uit te broeden. En toen hij op zekere dag Bramme tje meegetroond had naar z'n heiligdom, was deze verrukt geweest over het lollige hok en werd hij er vanaf die tijd stamgast. (Wordt vervolgd). Harriman heeft de Perzen onder net oog gebracht, dat stagnatie in de olie voorziening, onherroepelijk verhoging der olieproductie in andere delen der wereld tengevolge zal hebben, waardoor de markten voor Perzië verloren zulle- Inmiddels heeft de „Raad van olie-nationalisatie" te Abadan, Harriman uitgenodigd voor een bezoek aan dit ge bied, maar de Amerikaan heeft hier nog niet op geantwoord. In Amerikaanse kringn meent men, dat hij deze invitatie zal afslaan. Koningin opende acht Pelita-huizen Op acht huizen aan de rand van Baarn prijkt een rond tegeltje met een „Peli- n Indisch lampje. Dat be tekent dat deze huizen er acht van de 400 zijn, die door de Stichting Pelita in ons land zijn gebouwd voor gerepatri eerde gezinnen, waarvan de kostwinners zijn overleden of invalide zijn gewor den. De Koningin opende die acht hui gisteren symbolisch, door een ervan met de huissleutel te openen. Na een toespraak van de heer H. Giel, voorzitter van Pelita Nederland, bezocht de landsvrouwe enkele woningen, gezeld o.a. door de burgemeester Baarn. In de woning van mevr. Sinnighe Damsté, wier man in de oorlog tussen Belawan en Singapore op een schip het leven kwam, gebruikte de Koningin de thee, nadat zij grondig het huis had bekeken en zich met de bewoonster en haar zoon en dochter had onderhouden. De Koningin wisselde ook enkele woor den met de overige bewoners van de nieuwe huizen, die alle in de Grutto straat zfjn opgetrokken. Kippendiefstal 't begin Overspannen vrouw uit rechtszaal geleid Twee personen wegens meineed gearresteerd De behandeling van een simpele kip pendiefstal heeft gisteren voor d« Arnhemse rechtbank aanleiding gegeven tot een dramatische ontwikkeling. Twee getuigen herriepen hun voor de rechter commissaris afgelegde verklaringen en werden ter zitting gevangen genomen, verdacht van meineed, en een derde ge tuige, een vrouw, die eveneens haar verklaring had herroepen, kon niet verder worden gehoord, daar zij in over spannen toestand uit de zaal moest den geleid. De verdachte, zekere E., ontkende Iets met de diefstal te maken te hebben zei, dat hij in de bewuste nacht bij de fam. S. aan het feestvieren was geweest. Volgens de feestgenoten was de fuif echter al om twaalf uur afgelopen ge weest. Tot verrassing van de rechtbank trokken nu deze getuigen de monteur S., diens vrouw en de huishoudster van mej. B. deze verklaring in. De zaak werd geschorst. Twee jaar tegen advocaat geëist. In Utrecht werd gisteren twee jaar geëist tegen de 58-jarige advocaat en procureur dr mr H. A. Th. V. H., be schuldigd van uitlokking tot meineed. zou pressie hebben uitgeoefend op de chauffeur-monteur H. J. uit Maarssen, in de bekende valse-dollar-affaire enige maanden geleden andere per- n moest belasten, om zelf vrijuit te gaan. H. J. hoorde wegens meineed zes maanden tegen zich eisen en de aan- ir A. H. uit Utrecht tien maanden, ook wegens uitlokking van meineed. De advocaat ontkende. Ook buitengewone pensioenen 5 procent omhoog Een wetsontwerp is ingediend tot tij delijke verhoging met 5 procent van de buitengewone pensioenen 19401945, ln verband met de laatste loonsverhoging. Dat zal het Rijk ongeveer zes ton per jaar meer gaan kosten. M O. HANDELSWETENSCHAPPEN A. AMSTERDAM 18 Juli Gerfaagci: G ven der Gaag, Delft, R de Geus, Velsen. J U S d< Groot. Amsterdam, J Groencwegen, Vlaar- dingen, P v d Gracf. Rotterdam. W A Freen, Amsterdam, A G I, Harmsma, Groningen, G B P van Helsdlr.gen, Arnhem, W H IJart- gring, Haarlem. ling Op de voordracht ter henoei een gewoon hoogleraar ln de Gri en letterkunde aan d« Gem. Umvi Amsterdam staan: 1. dr J. G. Ki conrector aan het Stedelijk Gyir.c; Alkmaar; 2. d rector van het ACADEMISCHE EXAMENS. 's-GRAVENHAGE. 17 Juli. Nederlands MO <a). Geslaagd: mej. G. Elbertsen, Stadskanaal B. Jansen, Rotterdam: G. Vasslamber, Gro ningen en A. L. van Oyen, Rotterdam. UTRECHT, 17 Juli. Geslaagd: apothekers examen W. A. Moeys, Nijmegen; veearts: A, M. H. M. Bakx, Utrecht; H. de Boer, Zeist; G. Diekerhof, Deventer: J. Hoogen- dam, Vlaardingen.. F. W. v. d. Kreek, Dor drecht en J. H. Nieuwenhuizen, Rotterdam. Minister Albregts: Deze tijd krachtproef voor de middenstand Doch perspectieven op langer zicht zijn gunstiger De periode, waarin wij thans leven, ls in zekere zin een krachtproef voor de middenstand. Deze ondervindt de gevol gen van de consumptiebeperking. Hieruit vloeit een toenemende concurrentie voort, die tot scherpere prijsstelling leidt. Dit verklaarde minister Albregts heden tijdens de herdenking in Utrecht van het 35-jarig bestaan van de Ned. Kath. Mid denstandsbond. De minister erkende, dat de nood van ïze tyd zwaar op de middenstand drukt, aar de perspectieven op iets langer zicht zijn volgens spr. veel minder ongun stig. Het beleid van de overheid is ge richt op de bevordering van redelijke concurrentieverhoudingen, doch er dient voor gewaakt te worden, dat de concur rentie niet overspannen wordt. De minis ter drong aan op samenwerking van ondernemingen, daar door gezamenlijke inkoop in vele gevallen lagere prijzen kunnen worden bedongen. (Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.75 Het lied dei aethergolven DONDERDAG 19 JULI 1951 HILVERSUM L 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 845 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 9.35 Gram. 10.30 De Antwoordman, 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ka- •kest en soliste. 11.45 „Abstracte le- causerie. 12.00 Lichte muziek. 12 38 Pianospel. 1.00 Nieuws. 1.15 Metropole or- 1.45 „U kunt het geloven of niet". 1.50 i. 2,00 Strijkkwartet en piano. 2.50 „Jo- Strausz contra Johan Strausz". hoor spel. 4.00 „La Belle Hélène", operette. 5.15 Voor de jeugd. 5.43 Gram. 5.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: K H Smit: ,Wat wil je weten?" 6.00 Nieuws, 6.15 Sport. 1.30 Orkestconcert. 7.00 Causerie over de Vuster-vliegtuigen op Soesterberg. 7.10 mu- ementsmuziek. 7.40 „Studievoorlichting voor i.s. studenten", causerie. 8-00 Nieuws, 8.05 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 9.25 Midzomeravond-Operafantasie". 10.15 Gram. esproken brief uit Londen. 11.00 Nieuws. 1.15 Sport. 11.30—12.00 Gram. HILVERSUM IL 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas- ek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8 00 ieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgen- ist. 10 45 Orgelconcert. KRO: 11.00 Voor zieken. 11.45 Gram, 12.03 Gram. 12.33 m. 12 50 Ronde van Frankrijk. 1.00 Nieuws. 1 20 Gram. 1.35 Zang en orgel. NCRV 2.00 Promenade-orkest en solist, 2.45 Voor ie vrouw, 3.15 Strijkkwartet. 3.45 Gram. ..00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5 30 Voordracht. '.50 Gram. 6.00 Verzoekprogramma. 6.30 „De /eehouderij in 1950-1951", causerie. 6.45 ïram. 7.00 Nieuws. 7.15 Levensvragen van allerlei aard en Pastoraal antwoord. 7.30 „In dienst van het Vaderland", causerie. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws, 8.05 Gram. 8,40 ..Familiegeschiedenis", causerie. 8 55 Viool en plano. 9.30 Amusementsmuziek. 10.15 Buiten lands overzicht. 10.35 Gram. 10.45 Avond- overdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 „Happy Hoe Down". 12.20 Voor de ■eren. 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 Nieuws. 1.10 Meded. 1.20 Film. 1 55 Sport. 2.00 Orkest- rt. 3.00 Hoorspel. 3.30 Gram. 4.15 Lichte muziek. 4.15 Causerie. 5.00 Voor de kinde ren. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Mars- en walsmuziek. 7.00 Wedstrijd in het vertellen van sterke verhalen. 7.30 Strijkkwartet en solisten. 8.30 Gev. progr. 9.00 Nieuws. 9 30 3ev. progr. 10.00 Discussie. 10.45 Parlemente- jverzicht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 „Happy Hoe Down'. 12.20 Voordracht net muziek. 1230 Voor de arbeiders. 12.55 Sport. 1.35 Gram. 1.45 Voor de kleuters. 2 00 Joor de vrouw. 3.00 Gev. muziek, 3 30 Sport. 145 Amusementsmuziek. 4.15 „Mrs Dales dagboek". 4 30 Variété orkest. 515 Gram. Arbeidersorkest, 6.00 Sport. 6 15 Gev. r. 6.45 Hoorspel. 6.59 Sport. 7.00 Nieuws -adlojournaaL 7.25 Sport. 7.30 Verzoek- ramma, 8.00 Hoorspel. 8.30 Gev. muziek. 9.00 Gev. progr. 10.00 Nieuws. 10.15 Sport. 10.30 Ouderwets® dansmuziek. 11.00 Voor dracht. 11.15 Orgelspel. 11.56-12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. .45 Gram. 12.40 Gram. 1.00 Nieuws. 1.18 Tl. 1.45 Gram, 2.00 Prairie-liedjes. 2.30 rwerken. 3.00 Engelse les. 3.15 Gram. 3.40 ise les. 4.00 Omroeporkest en solist. 5.00 iws. 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Marsmuziek. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Zang en plano. 750 Lezing. 8.00 :oekprogr. 9.00 Klankbeeld, 9.30 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Viool en cello. 11.00 ieuws. 11.05—12 00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12 05 Gram. 1.00 Nieuws. 1.10, 1.30. 2.00, 00. 4.00, 4.30. 5.10. 5.30, 6 00, 7.00 en 7.40 ram. 7.45 Nieuws. 800 Gram 8.30 Orkest- meert. 10.15 Nieuws. 10 25 Dansmuziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 1155 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2