flieuwe £riJtsrije GTouranl Amerika zal niet afzien van de bases in het Spanje van Franco Admiraal Sherman vliegt morgen naar Parijs en Londen Kremlin zoi zijn politiek radicaal wijzigen In een 34-voets jol arriveerde Allcard te Plymouth Wist U Waarom het gaat - WOENSDAG 18 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste jaargang No 927S .Slantoasticii is gljtbltvrB mgn furt in Icgljeaspoet" Onbevredigende discus sie over groentijd Tactische zet in de wereldpolitiek ADMIRAAL FORREST SHERMAN heeft generaal Franco het recht gevraagd, gebruik te mogen maken van Spaanse zee- en luchtbases. In het bijzonder worden genoemd de vliegvelden van Madrid, Barcelona en Sevilla, de havens van Cadiz en Carthagena en enige strategische punten in Spaans-Marokko. De Amerikaan zou tegenover Franco heb ben verklaard, dat dit kan geschieden op grond van een Spaans Amerikaanse overeenkomst, waarbij het niet nodig is, Spanje tot het Noord-Atlantisch Pact te doen toetreden. Sherman zou de Caudillo ook hebben meegedeeld, dat Amerika bereid is, deze bases in gereedheid te brengen voor de ontvangst van Amerikaanse oorlogsschepen en vlieg tuigen. Uiteraard zou Franco hiervoor een nieuwe prijs willen bedingen, in de vorm van kapitaalgoederen en zwaar militair materieel. Morgen zal Sherman te Parijs besprekingen voeren met Eisenhower en Vrijdag confereert hij met de chef der Britse marinestaf, admiraal Lord Fraser. Dit is de tendenz van de berichten van j Reuter, Ass. Press, en A.FP. Vanzelf sprekend staat de reis van admiraal For rest Sherman, die vergezeld wordt door zijn echtgenote en schoonzoon, in het mid den der belangstelling. Hier is sprake van een sensationele manoeuvr wereldpolitiek. Te Madrid heeft hij niet slechts geconfereerd met generaal Fran co, maar ook met de chef van de Spaanse marinestaf, waarbij wij aantekenen, dat de min. van Marine zelf, zich teel te Madrid bevindt. Men krijgt de indruk, dat de Spaanse regering over dit alles gepolst is, maar natuurlijk is nog niets definitief, omdat Parijs en Londen ook een stem in het kapittel hebben. Deze landen nu zijn, al dus Reuter, niet slechts gekant tegen 'pogingen om Spanje in het Noord-Atlan tische verdrag op te nemen, maar zij lachten het ook onjuist, als Amerika een aparte militaire overeenkomst met het Spanje van Franco sluit. Er is zelfs sprake van een ernstig protest van Pa rijs en Londen bij Washington. I Hoe is nu de stemming in Amerika? Senator Tom Conally, voorzitter der „Se- I naatscommissie voor de buitenlandse be trekkingen" acht het „hoogst gewenst" dat Amerika de bases in Spanje krijgt. Engeland moet zich hierin niet mengen. Een zelfde standpunt wordt ingenomen jdoor de Democratische Senator Harry Ned. wielrenner in Frank rijk aan dood ontsnapt In ravijn van 70 meter diepte gestort ren yy Gistermiddag is de Nederlandse wiel renner, Wim van Est, op wonderbaar lijke wijze aan de dood ontsnapt. Op een smalle pasovergang van de col Aubisque, een der hoogste bergen van Frankrijk, op een plaats, waar de uiterst gevaar lijke, zig-zag dalende weg een uiterst scherpe bocht maakt, is de man, doordat izijn band sprong, in volle vaart van de weg afgeraakt en een ravijn ingereden. Toen de Nederlandse volgers bij het punt kwamen, waar Van Est in de diepte was gevallen, zagen ze hem liggen, tientallen meters beneden hen; hij was, na een aan tal salto mortales te hebben gemaakt, op een groene strook terechtgekomen, juist op een plek waar zich geen stenen be vonden. Daarna moet hij nog tientallen meters langs de steilte omlaag zijn ge gleden, totdat een bosje een verdere val 'stuitte. Toen lag hij 70 meter diep. Achteraf bleek hij er met builen en schrammen te zijn afgekomen. Hij werd pn een ziekenhuis opgenomen en zal bin nenkort naar zijn woonplaats St Wille- brord (N.B.) terugkeren. Jonge vrouw met mes aangevallen Drama in Amsterdam Omstreeks zes uur gisteravond heeft zich in een huis in de Reguliersdwars straat bij het Rembrandtplein te Am- jsterdam een drama afgespeeld, waarbij een 23-jarige vrouw en de eveneens 23- jjarige fabrieksarbeider A. van G. le vensgevaarlijk werden gewond. De vrouw J. W., had in het huis, waar een oom van haar woont, een kamer gehuurd. Zij had geruime tijd samenge woond met de fabrieksarbeider, die gis teren op bezoek kwam. De man was [waarschijnlijk gekomen om haar te be- (wegen weer bij hem te komen. Toen zij vv jdit weigerde trok hij een dolkmes en H bracht de vrouw vier steken in borst en rug toe. Op het geschreeuw van de j| i medebewoners snelde een agent de wo- 4| ning binnen, maar hij kwam te laat om IÉ te verhoeden dat de jonge man gichzelf imet de dolk twee steken in de buik gaf. De ijlings gewaarschuwde G.G.D. ïbracht beiden naar het Binnengasthuis. De vrouw is er het ergste aan toe. Voorts werd gisteren in Amsterdam de 70-jarige kapper J. A. B., die op 13 April zyn 63-j. echtgenote met een broodmes een steek in de rug toebracht, veroor deeld tot een jaar m.a., waarvan zes -maanden voorw. Met mes bedreigd: een jaar In Arnhem is gisteren twaalf maanden, .waarvan vier voorwaardelijk, geëist te lgen de 21-jarige jongeman W. H. K., die op 5 Mei in Velp, het meisje Mary P., met wie hij enige tijd omgang heeft ge had, met een mes in haar woning heeft aangevallen. Door ingrijpen van huis genoten had de aanval geen resultaat. Petsche vraagt om drie uur uitstel De Franse voormalige minister van Fi nanciën heeft Woensdagmorgen preside 'Auriol verzocht hem nog drie uur t te geven om te trachten overeenkomst I bereiken over het programma voor e coalitie-regering. Petsche zal nu hedenmiddag om 3 u (Nederlandse tijd) bij de President v< slag uitbrengen. Men gelooft, dat zijn kan sen om te slagen slechts „matig" zijn. Bird, lid van de commissie voor de strijd krachten. En ook bekende politieke fi guren als Richard Rusell, McCarthy, McFarland en Senator Wiliam Know- land steunen het Amerikaanse streven. Laatstgenoemde verklaarde, dat de bij drage van Europa voor Korea toch al teleurstellend is en deze landen moeten het systeem der „gemeenschappelijke veiligheid" niet in gevaar brengen. Intussen, voor de Amerikaanse bases zal Franco een hoge prijs vragen: Dol lars voor grondstoffen, vliegtuigen en andere legermateraal. Vermoedelijk zal Franco vandaag nog de nieuwe ministers bekend maken, die nieuw „Spaans" bloed in de regering moeten brengen en ver betering van het regeringsapparaat. Koningin en Prins in '52 naar V.S. en Canada De president van de Verenig de Staten van Amerika en mevr. Truman, alsmede de gouverneur- generaal van Canada en lady Alexander of Tunis hebben uit nodigingen gericht tot H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden om in de loop van het volgende jaar officiële staats bezoeken aan de Verenigde Sta ten en Canada te brengen. De Koningin en de Prins heb ben deze uitnodigingen in begin sel aanvaard. Het tijdstip zal nader worden vastgesteld, zo wordt thans van officiële zijde bekend gemaakt. Koningin in Den Haag De Koningin heeft heden ten paleize Lange Voorhout in Den Haag dr D. B. Bosman ontvangen ter overhandiging van zyn geloofsbrieven als buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika. (De heer Bosman had tot voor kort de rang van gezant). De erewacht werd gevormd door mariniers, terwijl de Marinierskapel de volksliede ren speelde. De Koningin was reeds vroeg ten palei- ze. Om 9 uur ontving zy minister Staf en om 10 uur de heer Van Waardenburg, gouverneur van Nieuw-Guinea. Hartelijk toegejuicht door de honderdduizenden Belgen maakte koning Boudewijn gisteren zijn eerste rijtoer. Op zijn gezicht stond nog de grote ernst te lezen van het ogenblik, waarop Boudewijn de Eerste trouw zwoer aan zijn volk. De koninklijke auto verlaat het paleis. België verbiedt invoer van tomaten en sla Onze tuinders weer verrast door plotselinge maatregel Met ingang van vandaag heeft België plotseling de invoer van Nederlandse to maten en sla stopgezet, aldus verneemt de Nieuwe Leidsche Courant. Ook zou er sprake zijn van een Bel gisch invoerverbod van andijvie, maar hierover zijn nog geen officiële berich ten ingekomen. De uitvoer van onze an dijvie naar de Belgen is echter niet groot, in Nederlandse tuinbouwkringen vraagt men zich met grotere ongerust heid af of de Belgische grenzen straks wellicht ook gesloten zullen worden voor bospeen en bonen, welke producten thans >n belangrijk deel van het exportpak- ;t naar België uitmaken. Hoewel omtrent de reden van het in voerverbod van tomaten en sla geen officiële verklaring wordt gegeven, neemt men in Nederlandse tuinderskrin- aan, dat de Belgische minister dit besluit onder druk van de Belgische tuinders heeft genomen om de afzet van de Belgische producten te bevorderen. Men acht in ons land dit invoerver bod in strijd met de geest van het ver drag tussen Nederland en België, temeer daar Nederland alle maatregelen heeft genomen om onze producten niet bene den de door België vastgestelde mini mumprijzen op de markt te brengen. Boudewijn vraagt Pholien aan te blijven Communisten „schitterden" door afwezigheid Na de nationale feestdag van gisteren, vanwege de historische eedsaflegging door Koning Boudewijn, zijn de Brusse laren weer rustig aan de arbeid gegaan. Ten paleize hebben de deputaties van Kamer en Senaat hun nota's van ant woord op de troonrede aangeboden. Ko ning Boudewijn heeft het ontslag van de regering niet aanvaard en premier Pho lien verzocht aan te blijven. In aanslui ting aan onze uitvoerige reportage van gisteren melden wij nog, dat de commu nistische volksvertegenwoordigers en senatoren de eedsaflegging van Koning Boudewijn niet hebben bijgewoond. Het is de eerste maal. dat parlementsleden afwezig bleven op die plechtigheid. Bij de inhuldiging van Koning Leopold ren de communisten wel aanwezig. Lesvliegtuig in aardappel veld te Rilland Bath Een militair lesvliegtuig van de vlieg basis Woensdrecht met twee inzittenden moest vanmorgen een landing maken it aardappelveld te Rilland Bath. De beide bestuurders, een leerling en instructeur, werden niet gedeerd, toestel is vrijwel onbeschadigd. Waarom het toestel aan de grond moest, is niet bekend. Koningin wenst jonge Koning geluk Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteren het volgende telegram gestuurd aan Z.M. Boude wijn, Koning der Belgen: „Op deze dag van Uw plechtige troonsbestijging zenden wij U onze allerbeste wensen voor een voor spoedige regering. In de overtuiging dat de vervulling van Uw zware tmk het Belgische volk tot zegen zal strek ken, spreken wij tevens ons vertrou wen uit in de steeds groeiende sa menwerking en vriendschap tussen onze beide volken". Schijnmanoeuvre of realiteit Door aggressie te laten varen en toenadering te bevorderen GAAT RUSLAND zijn buitenlandse politiek radicaal wijzigen? Diploma tieke waarnemers bij de V.N. zijn van mening, dat dit inderdaad het geval is en een der eerste stappen daartoe zou zijn het bewerkstelligen van een vrede op Korea. De jongste berichten uit Moskou bevestigen de kern van de vertrouwelijke mededelingen, die een diplomaat uit Oost-Europa kort voor de radio-rede van Jacob Malik aan een Westers journalist had verstrekt. De diplomaat gaf, aldus deze journalist, Michael Fry van Reuter, toe, dat Rus land in de afgelopen vier jaar zes grote nederlagen had geleden, ni.l.: De pogingen, ortT Griekenland te knechten. het Marshall-plan te De actie, ot torpederen. 3. De aanval lantisch pact en Europese landen te intimideren. De blokkade van West-Berlijn. 6. De politiek van Rusland in het al gemeen, die n.b. resulteerde in een nau were aaneensluiting der Westelijke mo gendheden. In het licht van de gebeurtenissen der laatste jaren hebben diplomaten bij de V.N. voorspeld, dat de Russische bui tenlandse politiek van de aggressieve in de consoliderende fase zal overgaan, waarbij het hoofddoel zou zijn, het ver minderen van de internationale span ningen. De uitvoering van de Westelijke defensieplannen zou daardoor vertraagd worden en Rusland zou de gelegenheid krijgen zijn binnenlandse economie op te bouwen. De Moskouse correspondent de „New York Times" wijst even- op symptomen van toenadering. Een dier symptomen is de verschijning Moskou van een Engels blad, dat „nieuws" heet en dat een „nauwer, beter begrip tussen de Sowjet-Unie en de Angelsaksische wereld" moet bewer ken Vliegtuig waarin Van Mook zat, kreeg ongelukje Dr H. J. van Mook was een van de 21 passagiers van de KLM-Constellation PH-TDI, welk toestel gisteren bij de start op Idle Wild (New York) door nog onbe kende reden van de zijkant van de start baan afliep en ijlings tot stilstand moest orden gebracht. De passagiers konden ongedeerd uit stappen en de machine bleek ogenschijn lijk onbeschadigd. Na een oponthoud van uur vertrokken de inzittenden met ander toestel, de PH-TDL, naar Nederland. Wet Goederenvervoer Binnenschepen aangenomen (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer nam vanmiddag z. h. st de Wet Goederenvervoer Binnen schepen aan. Tevoren was met 1346 stemmen een amendement-Algera ver worpen. Door deze beslissing blijft de bepaling gehandhaafd, dat in het bestuur van de schippersbeurzen ook verladers zullen moeten worden opgenomen. Alleen de A.R. en de S.G.P. stemden voor het amendement dat alleen de schippers in het bestuur wilde hebben. Nadat de jonge koning Boudewijn gisteren de eed op de Belgische grondwet had afgelegd, verzamel de zich voor het koninklijk paleis in Brussel een enorme menigte, die haar nieuwe vorst wenste te zien. De Jan van Brakel na vijf jaar weer thuis Na een verblijf van vijf jaar in de Indo nesische wateren is het opnemingsvaar tuig van de Kon. Marine, de Jan van Bra kel, gisteren de haven van Nieuwediep binnengelopen. Het verblijf in Indonesië is voor de tachtig opvarenden interessant en leerzaam geweest vanwege de hydro grafische opnamen die zijn gemaakt, maar de thuisreis is minder prettig verlopen. Tussen Colombo en Aden kwam het schip in de beruchte West-moesson te recht. De Jan van Brakel kreeg het zwaar te verduren. Door de hevige slin geringen van het schip moesten verschei dene opvarenden met een min of meer ernstige hersenschudding in de zieken boeg worden opgenomen, doch de mees ten genazen op weg van Aden naar Den Helder. Een matroos eerste klasse, A. J. G. den Haan uit Wateringen, had echter een zeer zware hersenschudding opgelopen en moest terstond na het afmeren in Nieu wediep met de ambulancewagen naar het militair hospitaal te Overveen wor den vervoerd. De niet ernstige schade kon op de ver dere thuisreis gemakkelijk worden her steld en de algemene mening is dat een minder sterk schip dan de vooroorlogse Jan van Brakel het er slecht zou hebben afgebracht. In ell maanden over de Oceaan Begin van een romance met een 23-jarige bekoorlijke, Portugese verstekelinge Allan Allcard, een 35-jarige scheeps- architect, is in Plymouth aangekomen, na geheel alleen in een 34 voets jol, twee maal de Atlantische Oceaan te zijn over gestoken. Op de laatste étappe van de tocht, van Casablanca naar Plymouth, had Allcard te kampen met harde tegenwind. Veertig dagen heeft hij over dit laatste stuk V3n 1.300 mijl gedaan. Hij arriveerde met rode ogen door ge brek aan slaap, en het enige voedsel, dat zich nog aan boord bevond, waren vijf aardappels, een handvol scheepsbeschuit en twee blikjes corned beef. Allcard stak in 1949 voor de eerste maal geheel alleen de Oceaan over. In September van dat jaar arriveerde hij in New York na 81 dagen op zee te hebben rondgezworven. De terugreis in de jol „Temtress" aan vaardde hij elf maanden geleden. Bij het vertrek van de Azoren bemerkte Allcard, dat hij een knappe 23-jarige verstekelinge aan boord had, de Portu gese Otilio Frayao. Hij zette mej. Frayao in Lissabon aan wal, maar daarna is zij naar Engeland gegaan, waar zij haar DAT een van de grote A'damse con fectiemagazijnen op de eerste dag van de uitverkoop 100.000 bezoekers moet hebben gehad, waarmee alle records ge broken zijn, en er Maandag nog 60.000 kwamen. DAT de nieuwe weg HulstClinge Namen, de kortste verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Antwerpen, gisteren is geopend. DAT F. M. I. Schneiders, parlements- red. van De Maasbode, benoemd is tot ridder in de Pauselijke Sylvesterorde. DAT de enige uraniummijn van Noor wegen gesloten wordt nu dit land de be nodigde hoeveelheid uranium van Ne derland krijgt. DAT van 1923 Juli opnieuw een Amerik. opleidingsschip de R'damse ha ven bezoekt, nl. de Empire State, met 350 officieren en leerlingen aan boord. DAT een door J. Twerda bewoonde kapitale boerderij bij Cubaard eigendom van mevr. Harinxma thoe Slooten, gisteren door hooibroei totaal afbrandde, en verzekering de schade dekt. DAT gisteren de eerste groep lucht- vaartgezinde jongeren van dit jaar in Teriet de drieweekse gratis zweefvlieg- cursus begon, en er in Augustus nog een groep wordt opgeleid. DAT de K. v. K. in Maas en Waal plannen heeft om Nijmegen tot een na tionaal middelpunt te maken van groot handel in groenten en fruit, door er een semi-permanent marktsysteem in te DAT de zes in ons land verblijvende Indonesische journalisten gisteren R'dam bezochten. DAT de directie van de N.S. in prin cipe bereid is de bouw van een nieuwe brug over de lijn Nijmegen—Venlo aan de Graafsewr te Nijmegen te betalen. DAT de Hoge Raad het vonnis ver nietigde van een pLv. kantonrechter te Hilversum, die iemand die 's avonds op de fiets zonder achterlicht reed, vrij sprak daar de wettelijke term „bij nacht" rijden volgens de rechter betekende: ge durende de gehele nacht rijden. DAT in Vledder het hu'-'elijk is vol trokken tussen twee rusthuisbewoners, de 74-jPopke Boersma en de 75-j. Hendrikje de Vries, die beiden reeds ge huwd rijn geweest DAT de Amerik. min. van landbouw. Charles F. Brannam. Donderdag op Schiphol komt om in één dag Ned. boe renbedrijven te bezichtigen, hij op de ambassade in Den Haag zal lunchen, en naar Brussel zal rijden, waarbij min. Mansholt hem tot de grens zal verge- DAT negen Kamerleden volgende week Woensdag Het Sticht zullen bezoe ken i.v.m. het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de stad Utrecht en randgemeenten. DAT het regiment veldartillerie Prins Maurits te Harderwijk Vrijdag een ouderdag organiseert. DAT een koe van de landbouwer E. Hut te Tripscompagnie (Gr.) het leven heeft geschonken aan een kalverdrieling, twee van het vrouwelijk en een van het mannelijk geslacht. DAT gisteren te Waalwijk de automa tische telefooncentrale in gebruik is ge steld. doch Den Haag pas eind van dit jaar Waalwijk e.o. kan draaien. DAT de statuten van de Bond van Belanghebbenden en Zoons van Belang hebbenden inzake de Zuiderzee-steunwet te Harderwijk de koninklijke goedkeu- ring verwierven.' intrek bij vrienden heeft genomen. Allcard wilde zich tegenover verslag gevers niet uitlaten over een romance met zijn aardige verstekelinge, maar hij zei wel, dat zij een grote rol zou spelen in het boek, dat hij thans over zijn een zame reis schrijft, aldus A.P. „Ik heb het boek op zee al helemaal geschreven," zei hij, „maar ik zal nog wel drie maanden nodig hebben, om het bij te schaven". De reizende ambassadeur van Tru man, Harriman, heeft besprekingen gevoerd met de Perzische premier Mossadeq en ofschoon over de resul taten van die onderhandelingen nog niet veel bekend is, gaat het er voor het oog van de wereld erg vriend schappelijk naar toe; twee lachende, minzame diplomaten Maar de olie blijft met dat al een „brandende kwestie...." In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea ir ge sneuveld de, oorspronkelijk als vermist opgegever. soldaat B. van der Wal. Hij was 23 jaar oud. ge huwd en afkomstig uit Rotterdam. Thans zijn in Korea in totaal 52 Nederlanders gesneuveld. ER is de lezer kan het weten onlangs een voorontwerp van wet verschenen met betrekking tot het hoger onderwijs. Het is opgesteld door een kleine commissie, bestaande uit de hoog leraren Van der Pot, Donner en Rutten, nadat een uitgebreider staatscommissie reeds over heel het onderwerp een lijvig rapport had uitgebracht. Het kan ook bekend zyn, dat prof. Donner blijk heeft gegeven, op enkele belangrijke punten af te wijken van de inzichten, door zijn beide mede-commissieleden aangehangen. Wat wil het voorontwerp onder meer? Uitgaande van en erkennende het onder scheid tussen het openbaar en het bij- zonder onderwijs wil het de mogelijkheid openen, dat de openbare universiteiten en hogescholen een grotere zelfstandig heid en autonomie zullen verwerven. Daarnaast stelt het voor de instelling van een zgn. Hoge Academische Raad, een college waarin naast ten hoogste zes. door de Kroon aan te wijzen leden elke universiteit en hogeschool (ook de bijzondere) door twee leden vertegen woordigd is. Deze Hoge Academische Raad zal een schakel moeten vormen zowel tussen de universiteiten en hogescholen onderling als tussen deze en de maatschappij. De Raad zal o.m. tot taak krijgen van advies te dienen bij de instelling van nieuwe leerstoelen aan openbare universiteiten en hogescholen en bij de benoemingen van hoogleraren aan deze universiteiten en hogescholen. TEGEN dit voorstel is nu in het jongste nummer van het Nederlands Juris tenblad een artikel verschenen van dr. R. L. Drilsma. Zijn verweer, hierop neer komend dat het voorstel de vrijheid van het openbaar hoger onderwijs bedreigt, is van merkwaardig karakter. Dat blijkt al dadelijk, wanneer hij zonder meer zegt, dat de bedoeling van het voor ontwerp is: terugdringen van het open bare onderwijs ten gunste van het con fessionele. Waarom, zo luidt zün vraag, is men aan bijzondere universiteiten wel vrij in de benoeming van hoogleraren, terwijl voor de openbare universiteiten (mits zelfstandig verklaard) die vrijheid wel wordt mogelyk gemaakt, doch dan alleen na inschakeling van die Hoge Academi sche Raad. waarin nota bene ook ver tegenwoordigers zitting hebben van bü- zondere universiteiten. Juist in die inschakeling van die^Ioge Academische Raad ligt voor dr. Drilsma een bezwaar. Welk bezwaar dat is? Wèl, dat naar h\j vreest, via de Hoge Academische Raad de richting van het openbaar hoger onderwüs zal worden bepaald en dat met name de vertegenwoordigers der byzon- dere universiteiten binnen die Raad zich daarbü zullen laten gelden. Zelf willen de voorstanders van het bijzonder hoger onderwijs vrij zyn, als het gaat om be noemingen aan hun eigen universiteiten, aldus dr. Drilsma, welnu, laten ze dan ook de openbare universiteiten dezelfde vrijheid gunnen. REIDEN we teveel, toen we dit ver- *-i weer merkwaardig noemden? Dr. Drilsma wil de vrijheid verdedigen van het openbaar onderwijs. Maar daarbü gaat hü uit van een zekere vooronder stelling, deze namelijk dat openbaarheid en vrijheid zonder meer samengaan. Dat echter is niet zo. De vrijheid wordt hier door de openbaarheid beperkt. Wil men het anders gezegd hebben? Bü het bijzonder onderwijs heeft men in vrijheid een bepaalde keuze gedaan, heeft men gekozen voor bepaalde opvat tingen en voor bepaalde richtingen binnen het onderwijs dat men geven wiL Maar het openbaar hoger onderwijs, juist als openbaar hoger onderwys, kan dat niet hebben. Betekent dat, dat de hoogleraren aan het openbaar hoger onderwijs hun eigen overtuigingen maar opzij moeten zetten? Dat betekent het allerminst. Het betekent wèl, dat de openbare universiteiten en hogescholen zich niet bepaaldelijk in deze of gene richting mogen gaan ontwikkelen. Dat behoort aan het karakter van dit onderwijs in de weg te staan. Wat voor een bijzondere universiteit geen bezwaar behoeft te zijn, behoort voor een openbare universiteit contrabande te blijven. "l^ANDAAR ook, dat het bezwaar van dr. Drilsma tegen de ziensw-yze van prof. Donner in deze niet opgaat. Prof. Donner acht het onjuist, wanneer straks de openbare universiteiten een grote zelfstandigheid kunnen verwerven, o.m. hierin uitkomend dat ze haar eigen hoog leraren mogen benoemen. Wy onder schrijven dit bezwaar van prof. Donner. Juist zo immers opent men de mogelyk- heid, dat een openbare universiteit zich wel dadelyk gaat ontwikkelen in een zeer bepaalde richting. Dr. Drilsma redeneert juist 8nder9om. Het openbaar onderwijs, zegt hü. moet vry zyi In de bepaling van zün inrichting en in de keuze zyner leerkrachten. Daar om geen inschakeling van de Hoge Academische Raad, waarin zelfs ver tegenwoordigers zitten van de byzondere universiteiten. HU ziet hierin van de zyde der voorstanders van het bijzonder on derwys zelfs een belaging van de vrijheid van het openbaar onderwijs. Dr. Drilsma moge inzien, dat open baarheid en vrijheid hier geen gelijk staande begrippen zün, dat de openbaar heid de vrijheid voor een belangrijk deel uitsluit, en ook dat van vertegenwoor digers van byzondere universiteiten binnen de Hoge Academische Raad voor het karakter van het openbaar onderwüs generlei gevaar te duchten is. Maar dan moet ook ook voor dr. Drilsma vaststaan, welk dat karakter is. Want om de bewaring van dat ka rakter gaat het. (Advertentie) Reparatie en Wikkelinrichting voor Electromotoren en Stofzuigers ABSPOEL Korevaarstraat 16 Telef. 26164 Latei opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk veel bewolking, maar later plaat selijk opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige Noord-Westelüke wind. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: xon 4.41—20.50; maan ondw 4J\ op SL42. 24 Juli E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1