Jlieuuir £ci iwri) tfourant Boudewijn, Koning der Belgen, heeft de eed van trouw afgelegd Honderd en één kanonschoten en plechtig klokgebeier Engeland en Frankrijk tegen opname van Spanje Amerika bereid Perzië uit misère te helpen Onderhandelingen te Kaesong hebben vlotter verloop Wist IJ Einde en begin DINSDAG 17 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9277 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StanluasUch fs sfie&Iepen mgn bert ia tegbeaspetT Geen speciale regeling voor gerepatrieerden Zonnig Brussel juicht BRUSSEL baadt in volle zomerzon. Vandaag is het de nationale feest dag ter gelegenheid van de eedsaflegging door Prins Boudewijn. België krijgt zijn vijfde koning. Reeds vroeg hadden honderd en één kanonschoten, die uit het Eeuwfeest-park kloken, de grote gebeurtenis aangekondigd. Tegelijkertijd begonnen in de gehele stad de kerkklokken te beieren, die in de binnenstad geheel werden overstemd door de doffe tonen der machtige klokken van de Sint Goedele. België juicht om zijn nieuwe koning. Gans de stad biedt een feestelijke aanblik. Langs de druk bevlagde straten hebben duizenden zich begeven naar het Paleis plein en naar de straten, die naar het parlementsgebouw leiden. Reeds vroeg hadden op de boulevards i gerande uniformen van de ministers van lich mensenhagen gevormd, wachtende Staat-Direct links voor de troon was een alleenstaande zetel ingericht voor de op het geweldige ogenblik, waarop de aartsbisschop van Mechelen. kardinaal Koninklijke stoet, na afloop der eedsafleg-l Van Roey. de hoogste kerkelijke hoog- langs rijden. Vol seestdrilt enl w.ardiglMidsbnkleder. Dearaohler zaten 6 in- statie-uniformen met gouden-beleg ging, spanning verlustigde men zich in het militaire schouwspel, want onafgebroken marcheerden de militaire corpsen op, die de erewacht langs de route betrokken hadden. I Een onvergetelijke dag: de lucht is ver- 'vuld van tromgeroffel en van de tonen der marsmuziek van de militaire kapels. De Belgische harten kloppen van emotie. Het is nu 11 uur en men weet, dat de ■jonge Koning in het parlement is aange- j komen voor de eedsaflegging en de troon- rede. De thuisblijvers hebben de radio aangezet. Een uitgelezen gezelschap van j duizend personen, waarbij ook vertegen woordigers van het,Corps Diplomatique 'hoort de eedsaflegging aan. De spanning stgt ten top en de stilte is hoorbaar, wanneer om 11.14 het moment iis aangebroken, waarop België's nieu koning Boudewijn de eed aflegt. Fier zelfbewust, maar een beetje bleek, staat de jeugdige Koning voor de verenigde Kamers van het parlement als vertegen woordigers van de natie, waarvan volgens de Belgische grondwet „alle machten uit- gaaan". Dan klinkt zijn stem: „Ik zweei de grondwet en de wetten van het Bel gische volk na te leven, 's lands onafhan kelijkheid te handhaven en het grondge bied ongeschonden te bewaren". De indrukwekkende ceremonie duurde 12 minuten. De eed op de grondwet legde hij af, eerst in het Nederlands en daarna in het Frans. Deze eed maakte hem dus tot Koning der Belgen en tot opvolger 'van zijn, onder zo dramatische omstan digheden, afgetreden vader. De duizend aanwezigen, die de eed staande hadden aangehoord, hieven daarna een applaus aan, dat minutenlang duurde en waarin men de kreten „Leve de Koning" en „Vive le Rol" afwisselend kon horen. Men kon de dames en heren van het Illustere gezelschap geestdriftig met zak doeken zien zwaaien naar de nieuwe Koning, die ontroerd deze hulde in ont- Schijnwerpers schoven hun lichtbundels Koning Boudewijn 6prak de eed uit, 6taande voor zijn, met een rood balda kijn overwelfde, troon. Op het baldakijn was in goudborduursel de letter „B" gebracht. Recht voor de troon zaten op gouden stoeltjes de ministers, alleen Van Zeeland in uniform was. Men onderscheidde daar ook de zwarte, goud seis, de leden van het corps diplomatique. Op de eerste rij had naast de Pauselijke nuntius en de Chinese ambassadeur, de Nederla Ba- DE NIEUWE KONING Eén motie verworpen en één aangenomen i (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer verwierp vanmid dag met 7 tegen 70 stemmen de motie- 'Hoogcarspel (wettelijke regeling verge ;dlng oorlogsschade gerepatrieerden). Vc [stemden de Communisten, de heer Wel- I ter en prof. Gerbrandy. 1 Zij nam met algemene (78) stemmen aan de vijf-partijen-motie De Graaf (be studering door half-ambtelijke commissie van de oorlogsschade vergoeding in bre der verband). De heren Weiter en Hoog carspel legden tevoren de verklaring af, dat zij vóór waren los van de gebezigde iargumentatie. (Men zie ook pag. 2.) Vragen over artikel van Alfred van Sprang Het artikel van onze oorlogscorrespon- dent Alfred van Sprang in de N.L.C. van 7 Juli j.l. is voor het Eerste-Kamerlid (Schoonenberg (comm.) aanleiding ge weest minister Staf schriftelijk te vragen 'of de daarin gesignaleerde misstanden waar zijn. Hij vraagt of de minister het oordeel kan bevestigen van de majoor auditeur-militair van de krijgsraad te vel de te Tokio, dat Korea-vrijwilligers on der valse beloften zijn gelokt en of de medische keuring inderdaad in verschei dene gevallen onverantwoordelijk is ge-l 'weest. Harinxma Thoe Slooten, plaats geDomen. Aan. dezelfde zijde der zaal staken tussen-het zwart der rokcostuums, die de meeste Kamerleden droegen, de rode toga's van' de. leden dér Rechter-1 lijke Macht af. Het gevolg van de Ko ning had'aan weerszijden van de troon plaats - genomen. Op de eerste dér drie galerijen overheerste het vrouwèlijke element. De meeste dames waren-in zwarte japonnen of in middagtoiletten verschenen. Op de tweede galerij zaten de gasten der:parlemeritsleden. Schijnwerpers waren op de vorstelijke troon gericht en scho ven hun lichtbundels over het velkleu rige schouwspel. Het was de eerste maal, dat ean" Koninklijke aadsaflegging op de film werd vastgelegd. Ontvangst door een deputatie Bij zijn binnenkomst op het Paleis der Naties werd de Koning, die in een open auto, voorafgegaan door een ere-escorte te paard, de korte rit van het paleis had gemaakt, ontvangen door een deputatie, bestaande uit 15 Kamerleden en 12 Sena toren. Voorafgegaan door deze deputatie en begeleid door de ondervoorzitters van Kamer en Senaat, beklom de Koning de trappen naar de zaal. Langzaam betrad Boudewijn de verhoging, waarop de troon was geplaatst. Hij maakte drie buigingen, eerst naar de ministers, dan naar links en vérvolgens naar rechts. Nadat de voor zitter de Kamer, de witgebaarde Frans van Cauwelaert, de aanwezigen had zocht plaats te nemen, zeide hij: „Het be- hage Zijne Majesteit de grondwettelijke eed, af te leggen". Daarna sprak de jonge vorst, als reeds vermeld, de eedsformule uit. Daarna begon Boudewijn I, gezeten in een openrytuig en omgeven, door oj witte schimmels gezeten, rood gedeco reerde leden van het Rijkswacht-escorte, een triomfanteiyke tocht langs de met honderdduizenden omzoomde, boulevards der stad. De joyeusc rit eindigde met een uiterst geestdriftige huidebetoging voor het paleis, waar de jonge vorst vanaf 't balcon zün landgenoten groette. De regering Fholien heeft terstond, na de terugkeer van de Koning in 't paleis, haar ontslag aangeboden. Je moet maar durven! In Amsterdam arriveerde gisteren het Australische echtpaar Carlin uit Perth, dat met een tot amphibie-voertuig omgebouwde 'jeep een wereldreis maakt. De tocht begon in Halifax in Canada, vanwaar men de oceaan overstak naar Ajrika. In Gibraltar bereikten de wereld reizigers Europa en vandaar werd de reis over land voortgezet. De Carlins blijven enige dagen in ons land en-zullen dan hun tocht naar het Noorden vervolgen. Op.de Dam trok het vreemde vervoermiddel uiteraard nogal belangstelling. Sherman bij Franco, maai In het systeem der verdediging van het Westen Amerika heeft Frankrijk er reeds in Februari van op de hoogte gebracht, dat het met Franco een verdrag wenst te sluiten over vloot- en luchtbases in Spanje. Dit plan werd toen door Frankrijk met reserve ontvangen. Engeland heeft de Ver. Staten doen weten, dat het gekant is tegen een nauwer samengaan" van Spanje met enig lid van het Noord-Atlantisch Pact, en het is mogelijk, dat het Britse standpunt nog verscherpt zal worden. Inmiddels heeft de chef van de Amerikaanse marine-staf, admiraal Forrest Sherman, tè Madrid met generaal Franco een belangrijk onderhoud gehad. Rekening houdende met de reacties Londen, heeft Washington zich gehaast te verklaren, dat tussen Sherman en Franso slechts „aangelegen heden" van wederzijds belang" zullen worden besproken, dus geen onderhan delingen over een bilateraal defensiever drag. Een feit' is, dat Engeland en Frank rijk in deze kwestie nauw contact onder houden. Dez.e landen hebben Amerika aangeraden, geen militaire verbintenissen met -Franco-Spanje aan te gaan. Parijsoordeelt, dat een defensief ver drag' met Spanje voor Amerika ongp- wenste gevolgen kan hebben. Hoofdzaak dat het Spaanse regeringsstelsel niet overeenkomt met de beginselen van het Pact. Ook kan het opnemen van Spanje in het Pact verscheidene andere landeu Vandaag begint ons nieuwe feuilleton Vandaag begint het nieuwe feuil leton: een boeiend verhaal, dat vooral ook door de jongere lezers met spanning zal worden gevolgd. De geuzen van de 16de eeuw wa ren kerels, die alles voor hun vrij heid over hadden: goed en bloed en leven. Gelukkig is dat geslacht niet uitgestorven,zodat wij hen ook in onze tijd kennen. Van hen vertelt ons nieuwe feuilleton. in een ongunstiger positie plaatsen, voor wat dc Amerikaanse militaire steun be treft. Volgens Ass. Press schijnt Amerika niet van plan, zich aan deze bezwaren veel gelegen te laten liggen. Harriman makelaarin olie Mits het geschil met de „Anglo-Iranian" bevredigend wordt opgelost ZOWEL VAN PERZISCHE als van Amerikaanse zijde wordt verklaard, dat Averell Harriman aan Perzië economische steun van Amerika',door ophanging van het leven had be- heeft toegezegd. Deze hulpverlening dient voor de uitvoering van het pro- "sultal'l 1._J TT- W dat .een verdere opheldering van deze Een ontroerend en voor vele Bel gen droevig ogenblik: in de gouden troonzaal van het paleis te Brussel deed koning Leopold gisteren af stand van de Belgische troon. Ge kleed in het uniform van luitenant- generaal met het paarse lint der Leopoldsorde tekent de koning de oorkonde vari afstand. Rechts: Prins Boudewijn, die thans Koning der Belgen is. Verdacht sterfgeval van boerin in Liempde Op de zolder van een boerderij te Liempde (nabij Boxtel) vond men dezer dagen het stoffelijk overschot 38-jarige vrouw, die naar het scheen zich gramma voor ontwikkeling van het land. Hieraan is echter een voorwaarde verbonden, namelijk, dat dan het oliegeschil tussen Perzië en de Anglo Iranian" op bevredigende wijze zal worden opgelost. Harriman zou deze toezegging hebben gedaan tijdens het onderhoud, dat hij gisteren had met premier Mossadeq-. Premier Mossadeq is bereid een dergelijke regeling te aanvaarden, mits deze tot stand komt, binnen het kader van de Perzische nationalisatiewet. Zoals men weet, heeft Engeland te kennen gegeven de nationalisatie der olievelden in principe te aanvaarden, doch geenszins in te stemmen met de des betreffende Perzische wetgeving. Na af loop der 'bijeenkomst tussen Harriman Mossadeq, die in het slaapvertrek van premier plaats vond, werd een officiële verklaring uitgegeven, luidende „dat in algemene zin van gedachten is gewis seld". Er is dus een begin gemaakt met belangrijk AmerikaansPerzisch contact inzake het olieconflict. In verband met de relletjes, die vele doden en gewonden hebben gekost, blijft de staat van beleg nog een week van kracht. Om he-t huis van Mossadeq zijn speciale wachten opgesteld. En de straten van Teheran worden nog steeds door kruist door patrouilles infanteristen met evelde bajonet. Uit Abadan verluidt, dat Hoessein Makki, secretaris-generaal van de „Raad voor de Nationalisatie van Perzische olievelden", voornemens is Harriman uit te nodigen een bezoek te brengen aan „noodlijdend Abadan". Dan kan hij zelf eens zien, hoe de levensom- landLgheden der Perzische arbeiders zijn. Dan kan, aldus Hoessein Makki, de ver tegenwoordiger van Truman aan de weet komen, dat de nationalisatie der Perzi sche olie-industrie de „enige manier" is, hierin verbetering te brengen en het communisme geen voet te geven. Wat te- bezien valt! In het Britse Lagerhuis heeft Morrison zijn vreugde geuit, dat de Amerikanen belangstelling tonen voor het olie geschil, aangezien dit een zaak is, welke de gehele wereld betreft. De minister wilde echter niet ingaan op de vraag, of de regering van plan is bemiddeling te aanvaarden, wanneer deze zou leiden tot het loslaten der, totdusver gevolgde poli tiek. Overigens vond Morrison het ver standiger momenteel niet in te gaan op de „delicate missie" van Harriman. Vermelden «ij nog, dat op de rivier de Sjatt El Arab een Perzische rivierkanon- rboot een Brits vrachtschip, op weg i Basra naar Abadan heeft aangehou- i. Hierop volgde een krachtig protest in de Engelse consul-generaal, de Perzen nog niet hebben gereageerd. Op een zeer rumoerige vergadering van het Perzische parlement, hebben verscheidene afgevaardigden de minister van Binnenlandse Zaken, ervan beschul digd, de jongste demonstraties te heb ben uitgelokt, teneinde de regering Mos sadeq ten val te brengen. zaak wenselijk werd geacht. De 34-jarige landbouwer waarmee de vrouw in De cember j.l. was gehuwd, werd aange- Hallo, het spook is weer terug Gisteravond tegen 10 uur belde de be woner van het perceel Paets van Troost- wijkstraat 47 te 's-Gravenhage de politie op, dat in deze woning de-bekende klóp- geluiden wederom werden waargenomen. Twee agenten begaven zich naar het perceel, doch zij deelden om 11 uur mede. dat na hun komst alles stil was gebleven. Koreaanse barometerbestendig Amerikanen verwachten echter nieuwe aanval op linies der Verbondenen De besprekingen tussen de Verbonde-1 macht was geslonken van 80 tot 70 infan- de Noordelijken over een „staken terie-divisies. Het totaal aantal krijgsge- - vangenen wordt in het rapport vastge houden, volgens Reu ter, een belofte in. Er wordt zelfs ge waagd van enige vooruitgang bij het opstellen der agenda. De communisten houden zich thans aan een strikte neu traliteit in het conferentie-gebied. In strijd hiermede is echter, dat de Roden voortgaan zich ten Zuiden van de neu trale zone. rondom Kaesong, in te gra ven. De sterkte der troepen bedraagt 3000 man. In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt gezegd, dat de bewegingen der Noordelijken, die nu een week aan de gang zijn, kunnen wij zen op een nieuwe aanval op de linies der Verbondenen. Ten Oosten van Kae song deden patrouilles der Verbondenen een aanval ten Noorden van Korang- pori op de 38ste parallel, teneinde de Roden uit hun stellingen te verdrijven. Generaal Ridgway, de opperbevelheb ber van de V.N. op Korea, verklaart in een rapport, dat de Noordelijke strijd krachten in Juni aanmerkelijk zijn ach- laropteruitgegaan. De oorspronkelijke strijd- DAT een auto van het gem. vervoer bedrijf gisteravond op de Badlaan le A'dam in brand raakte, vermoedelijk door sterk remmen en het omvallen van een benzineblik, en de inzittende, de 32- jarige C. W. F., ernstig werd gewond. DAT morgen op de jaarlijkse slations- dag van het Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen de nieuwe vleu gel van 't gebouw wordt geopend. DAT de herinrichting van o.a. de kunst- nijverheidsafd. van het Rijksmuseum te A'dam stagneert door financiële moei lijkheden, hetgeen bijzonder pijnlijk is i.v.m. het komende internat, kunsthistro- risch congres aldaar. DAT H. de Wit te Urk met f 1.013.000 laagste inschrijver was voor de bouw van 94 arbeiderswoningen in de N. O. Polder (hoogste f 1.246.000). DAT ir H. J. Huisman, Rijkszuivelcon- sulent voor de consumptiemelk, Maan dagavond om kwart voor acht over Hil versum I de hygiënische melkwinning zal bespreken. DAT het tienjarig dochtertje van de farn. Kiers uit Beilen met haar fiets in de Beilervaart is gereden en verdronken. DAT in Oct. op de Jacobiberg te Arn hem een CJMV-buitcncentrum gereed komt, hetwelk ook gebruikt kan worden als jeugdherberg. DAT de Ned. ver. van foto-journalis ten gisteren in Utrecht J. A. Stevens uit Haarlem tot voorzitter koos. DAT min. Mansholt gisteren in Utrecht aanzat aan een diner t.g.v. het internat, zoötechnisch congres dat daar gisteren is begonnen. DAT de 23-j. incasseerder W. S. van de Verzekeringsbank Victoria uit A'dam, die f2300 aan premies in eigen zak had ge stoken, door de R'damse rechtbank tot 10 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk, werd veroordeeld. DAT het 3-j. dochtertje van de familie E. uit Beilen een trap van een paard kreeg en in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Hoogeveen is opgenomen. DAT de 86-jarige dr G. Lubberink te Hilversum op 22 Juli zijn 65-jarig jubi leum als dierenarts viert. DAT honderd jeugdige medewerkers van het Rode Kruis van twaalf nationa liteiten van 20 tot 30 Juli op Woudscho- ten bij Zeist een conferentie houden, en op 26 Juli op het hoofdbestuur in Den Haag worden ontvangen. DAT de 32-j. Enschedese machinist P., die Donderdag uit de gevangenis te Arn hem ontsnapte. Zaterdagavond bij een kennis in Lobith werd gearresteerd. DAT het werk van het Centraal ge nootschap voor kinderherstellingsoorden en gezondheidskolonies zeer wordt be moeilijkt door minder Rijkssubsidie en hogere verpleegkosten, terwijl het aan tal aanvragen aanzienlijk stijgt (in 1950 20.000 verpleegdagen meer dan in 1949) DAT kapt. t.z. D. J. Kommer, com mandant maritieme middelen Willems oord, gisteren a/b van het wachtschip Neptunus in Den Helder zijn commando overdroeg aan kapt. t.z. K. van Dongen, die kortgeleden uit Indonesië is gerepa trieerd. DAT van de werf van De Vries Lentsch te A'dam een 30 m lang zeewaardig torjacht te water is gelaten, de Vagabon- dia. gebouwd in opdracht van dr Th. Mellon uit Greenwich (V.S.) DAT de St.crt. van gisteren beschik kingen bevat betreffende gelede motor rijtuigen (zoals een trekker met opleg ger) en de bevoegdheid van vroedvrou- DAT eind dezer maand begonnen wordt met de film, die de Benelux-overeenkom- sten in beeld brengt en een medewerker van Tevefilm in A'dam is aangekomen om enkele Ned. acteurs te werven. steld op 117.000 i Donderdag W. Hageman e.a. op Schiphol De Haagse Korea-vrij williger Wim Hageman, die aan het front zijn beide handen en zijn gezichtsvermogen loor en voor wie ons blad een z slaagde inzamelingsactie op touw heeft gezet, zal Donderdagavond laat met acht andere gewonden op Schiphol aankomen. De anderen zijn: soldaat G. J. v. d Bos uit Wateringen; soldaat J. Horbowicz uit Delft; soldaat le kl. J. Dantuma Groningen; kapitein C. van Marion uit Overveen; korporaal J. J. Massar Rumst (België); soldaat le kl. A. Noor- dergraaf uit Rotterdam; soldaat L. Rui tenbeek uit Kerkrade en soldaat W. C Schouten uit Dordrecht. Na aankomst op Schiphol zullen de ge wonden direct per ambulance worden vervoerd naar de militaire hospitalen Den Haag en Utrecht Ons Koninklijk Paar naar Londen De Koningin en Prins Bernhard zul len Zaterdag a.s. met de prinsessen Bea trix en Irene voor een privé-bezoek van enkele dagen naar Londen vertrekken. Het ligt in het voornemen een bczqek te brengen aan het Festival of Britain en aan de Horse Show in Londen. De Ko ningin zal Maandag, en de Prins met de beide prinsessen Donderdag naar Neder land terugkeren. Leger des Heils in China verboden In Noord-China is het Leger des Hcils door de communistische regering verbo den, als „een reactionnaire organisatie, door imperialisten geleid". Radio-Peking maakte bekend, dat tot het verbod besloten, omdat het Leger des Heils, wijl het 't Christelijk geloof predikte, contra-rcvolutionnaire geruchten ver spreidde, afbreuk deed aan de campagne tegen Amerika en Chinese R.-Katholie- ken in hun bekeringswerk hinderde. '"TOEN gisteren Leopold, Koning der -*- Belgen, afscheid nam van zijn volk om zijn koninklijke waardigheid over te dragen aan zijn zoon. is door het masker van de officiële redevoeringen heenge broken de diep-menselijke ontroering. Is het wonder? Hier stond een man in de kracht van zijn leven, in de middaghoogte zijner ja ren. van wie zijn land en volk nog zoveel mochten venvachten en die bereid was voor zijn land en volk nog zoveel te doen. Maar hy stond.om heen te gaan. Is het niet begrijpelijk dat ons juist nu de lust bekruipt om in herinne ring te roepen die felle strijd om de persoon van de Koning, welke in het ons zo hartelijk bevriende nabuurland het vuur in de gemoederen hoog deed op- Toch weerstaan wij deze lust en wij doen dat zonder moeite. Want dit is alles tenslotte niet ónze zaak; het is de zaak van het Belgische volk en zijn Koning, en hoe men daarover moge oordelen de beslissing is gevallen en onherroepe lijk geworden. Koning Leopold is. de kracht zijner jaren ten spijt, heengegaan en zijn jonge zoon is met de waardigheid der koningen belast. KONING is Leopold geweest en ko ninklijk ook was zijn houding, toen hij zijn besluit om heen te gaan reeds genomen had en hy eerst voorlopig nog in de schaduw was teruggetreden. Zelfs zijn felste tegenstanders hebben moeten erkennen dat zijn houding een waardige was en zij hebben zich tot woorden van lof weten op te werken. Leopold was koninklijk, ook toen hij geen Koning meer was. Nu Leopold is heengegaan, gaan onze gedachten nog in eerbied naar hem uit. Koning was hij cn wij achten het ko ningschap hoog. Wij moeten het te ho ger achten naarmate er aan de wortel van het koningschap wordt geknaagd. De grote Engelse staatsman William Pitt heeft eens gezegd dat er achter de troon iets is, dat groter is dan de Koning zelf. Wie onzer zou dat willen betwisten? PR is in België een Koning heengegaan 5 als wij het heèl moeilijk heeft gehad met zijn be sluit ook nadat een deel van zijn volk het hem in het regeren wel uitermate moeilijk had gemaakt. Wij eren hem als een koninklijk mens en als een mense lijke Koning. Wij eren hem ook als iemand die steeds ons eigen Jand en volk met ons eigen Vorstenhuis de gevoelens van een edele vriendschap heeft toege dragen. Maar evenzeer gaan onze gedachten uit naar zijn jonge zoon. Koning Boude wijn. Gisteren bij het afscheid van zijn vader en vandaag nu hij zelf de troon bestijgt, zullen de gevoelens welke over hem kwamen, machtig zijn geweest. Wat kunnen wij hem beter toewensen, hem zijn volk. dan dat God, Die is de Ko ning der Koningen, hem in deze jaren, die het uiterste vergen aan wijsheid en bekwaamheid. Zijn zegen niet zal ont houden? Ook in Indonesië Critiek op de komst van Schacht Welk argument de Indonesische rege ring ook aanvoert bij de uitnodiging van dr Schacht, het feit blijft, dat hij als Duit» economisch des kundige een vij- and is van de de- mocratie. een genstander. een volk. dat I de vrijheid aan- I hangt, zo heeft I de heer Siauw I Giok Tjhan, lid I van de sectie Economie van het Indonesische parlement ge zegd. Schacht is volgéns de heer Siauw een „ori gineel politicus", mische politiek, gebaseerd op rassendiscrimi natie heeft toé- HJALMAR SCHACHT gepast. Deze theorie van Schacht lijkt veel op de politiek, die de Indonesische regering voert, namelijk het verlenen van voor rechten aan de autochtone bevolking, welke voorrechten bijvoorbeeld Euro peanen en Chinezen niet genieten. Dit feit kan de gedachte niet wegnemen, dat de tendenzen van Schachts theorie reeds Indonesië in opkomst zijn, zodat de komst van Schacht het vermoeden wekt, dat deze theorie op krachtige wijze zal worden- toegepast, aldus de heer Siauw. Dr Haljmar Schacht, zo vernemen wij uit Rome. heeft bij de KLM passage ge boekt cn vertrekt in de nacht van Woens dag op Donderdag met een Constellation van Rome naar Djakarta. Dc afdeling Amsterdam van Door de Euwen Trouw heeft na ernstig beraad beslötën, de werkzaamheden op de oude voet voort te zetten, aldus meldt Trouw. (Advertentie) MOOI WEER! «ie denkt er dan aan bont Toch zijn er nn twee voordelen: de «•ccldcbrlastJng is nog niet tot 30 Ti verhoogd cn voor al Uw bontwerk gelden zomerpryzen. Stel niet uit, VOOR BETER BONT VAN EGMOND WEERBERICHT Enkele overdrijvende wolkenvelden Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met ."•'.VWy voornamelijk in de Noorde lijke helft van het land overdrijvende wolkenvel den. In het binnenland tij delijk zwakke, overigens matige Westelijke wind. In iet Zuiden en het midden van het land ets warmer, elders weinig verandering •an temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.4020.51; maan onder 1.23, op 21.16. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1