Minister Lieftinck kan de (bekende) 16 millioen toch innen ONDERWIJZER BEKROOND En schrapte de ouderdomsver- zekering uit zijn wetsontwerp Gouverneur landt van Waardenburg op Schiphol In Korea krijgt bevolking voedsel op vertoon van pokkenbriefje 2 ZATERDAG 14 JULI M De belastingvoorstellen aangenomen Een amendement Schouten-Oud inzake de vennootschapsbelasting verworpen (Van onze parlementsredacteur) MINISTER LIEFTINCK heeft gistermiddag in de Tweede Kamer zijn buit volledig binnengehaald. Tegen zes uur waren alle belasting wetsontwerpen aangenomen. Na wat er reeds was gebeurd, was duide lijk, dat het voor de minister als het er op aan kwam helemaal niet zou spannen: hij kon rekenen op de steun van de K.V.P. en de Partij van de ,Arbeid. Alle andere partijen verleenden of in het geheel geen, of slechts gedeeltelijk steun. Wel was er grote spanning in de Kamer, toen verschil lende fractie-voorzitters of waarnemend fractie-voorzitters zich in het debat gingen mengen. De heer Oud, fractievoorzitter van de V.V.D., bezag de staatsrechtelijke zijde van de binding tussen ministers en steu nende fracties. Hij betoogde dat niemand gebonden is aan de letter van het goed gekeurde regeringsprogram. Het gaat al leen maar om de grote lijn. De heer Burger (Arb.) zei later, dat er feitelijk met de heer Oud in het parlement niet valt samen te werken. De vierde fractie-voorzitter die zich In het debat mengde, was de heer Stokman (K.V.P.) die in dit speciale geval, nu het regeringsprogram in het geding was. het woord voerde in plaats van prof. Romme. omdat deze met dat regeringprogram meer te maken gehad heeft dan wie ook, in zijn kwaliteit van kabinets-informa- teur en formateur. De kern van het debat bewoog zich rond de vraag of inderdaad de volle f 245 millioen uit de extra-belastingen moest komen. Reeds bij de algemene be schouwingen was dit vraagstuk aan de orde gekomen, maar nu werd het van bijzonder belang. De Kamer had minis ter Lieftinck in totaal rond f 16 millioen weten te ontfutselen en de bewindsman wilde hiervoor volledige compensatie hebben. Hij kon deze slechts krijgen in het enige wetsontwerp dat eergisteren nog niet was behandeld, de verhoging van de vennootschapsbelasting. .Hiervoor diende hij dan ook een wijzigingsvoor stel in waardoor uit deze belasting nog eens zo ongeveer f 16 millioen extra zal worden verkregen. De aanvankelijk voorgestelde progres sie is wat opgevoerd zowel wat snelheid als wat hoogte betreft. Nu zal het tarief lopen van 45 pet bfj belastbare bedragen beneden f 50.000 tot 52 pet van belast bare bedragen boven f 350.000. Geen gefundeerd beroep De belangrijkheid van het vraagstuk deT compensatie deed als eerste de A.R.- fractie-voorzitter, dr Schouten, het spreekgestoelte bestijgen. Deze betoog de in een voortreffelijke rede, dat op het regeringsprogram geen gefundeerd be roep kan worden gedaan om te verde digen, dat het volle bedrag uit de extra belastingen moet komen. Daarin was immers de kwestie der belastingheffing volledig gekoppeld aan de budgetaire positie. En deze is veel beter gebleken dan toentertijd was- uitgerekend. Merk waardigerwijze -Is dit betoog van de heer Schouten door niemand in de Kamer, ook door minister Lieftinck niet, aan gevochten. Ook afgezien van het regeringspro gram had dr Schouten bezwaren tegen volledige compensatie. Het tekort op de kapitaaldienst behoort niet mee te tel len. Ook bestaat er geen zekerheid over de regeringspolitiek met betrekking tot de besteding der tegenwaarde in guldens van de Marshall-hulp. Voorts is het zeker, dat wanneer er ziich geen catastro- phale dingen voordoen, de opbrengst van de rijksmiddelen hoger zal zijn dan de hoogste tot nu toe berekende raming. De heer Schouten diénde dan ook een amendement In, mede-onder tekend door o.a. de heer Oud (VVD) om het aanvankelijk door de rege ring voorgestelde tarief voor de vennootschapsbelasting te handha ven. Aanneming daarvan zou dus betekend hebben dat minister Lief tinck geen compensatie kreeg yoor de bekende f 16 millioen. Kant noch wal De heer Burger (Arb.) was het natuur lijk helemaal niet eens met de heer Schouten. Deze wnd. fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid hield eer rede, die kant noch wal raakte. Hij be schuldigde dr Schouten er van, dat hij een politiek wilde voeren van „pluk de armen en steun de rijken". De heer Schouten wees hem er in een hartstochtelijk betoog op, dergelijke kwalificaties niet moeten komen uit de mond van iemand die een amendement heeft helpen af stemmen, dat bedoelde ook de grote inkomens die anders dan uit winst worden verkregen, door belasting verhoging te treffen. Alleen grote lijnen Mgr Stokman was het met de heer Oud eens, dat het betuigen van in stemming met het regeringsprogram inderdaad alleen betrekking heeft pp de grote lijnen en dat men over de uitvoering verschil van opvatting kan hebben. Met name echter de verhoging van de inkomstenbelasting op bedrijfswinsten maakte een met zoveel woorden uitgedrukt punt van de regeringsverklaring uit. Dan had de heer Oud, zo meende mgr. Stokman, er toen reeds bezwaar tegen moeten maken. Hetgeen de heer Oud weer deed opmerken dat in diezelfde regeringsverklaring ook een overwinst- Advertentie) len stemmen. De heren Schouten (A.R.), Oud (V.V.D.) en Van de Wetering (C.H.. voor een deel van zijn fractie) zeiden dat zij zouden stemmen tegen de wijziging van de inkomstenbelasting, omdat hierin discriminatie wordt gemaakt tussen komens uit verschillende bron, tegen verhoging van de vermogensbelasting, omdat hierdoor ook de kleine vermogens worden getroffen en tegen de omzet belasting, omdat er te grote bezwaren bestaan tegen het weeldetarief. De stemmingen Het resultaat van de eindstemmingen was als volgt: De wijziging van de inkomstenbelasting enz. (verhoging der belasting, alleen op inkomen uit winst, en verlaging van de leeftijd voor kinderaftrek) werd aange nomen met 57 tegen 34 stemmen. Voor stemden de P.v.a.A., de K.V.P. (met uit zondering van de heer Lucas) en de C.H.- leden Tilanus, Jkvr. Wttewaall Stoetwegen en Kikkert. Tegen stemden de A.R., V.VD., S.G.P., het grootste deel van de C.H., de Communisten, de heer Weiter en de heer Lucas (K.V.P.). De verhoging van het tarief der vennootschapsbelasting werd aange nomen met 89 tegen 2 stemmen. Hier stemden alleen tegen de heer Van Dis (S.G.P. ds Zandt was niet aan wezig) en de heer Weiter. De wijziging van de omzetbelasting werd aanvaard met 57 tegen 32 stemmi Voor waren de KVP. de PvdA en v leden van de CH Tegen stemden de AR, de VVD, de SGP. de CH-lederi- Van d< Wetering, Beerndnk en Schmal, de Com munisten en de heer Weiter. De verhoging van de motorrijtuigen belasting werd aangenomen met 82 tegen 8 stemmen- Voor waren de KVP. de PvdA. de AR, de VVD en de CH. Tegen stemden de Communisten, de SGP en de heer Weiter. De verhoging van het tarief van de vermogensbelasting werd aanvaard 64 tegen 25 stemmen. Voor stemden de KVP. de PvdA, vier leden van de CH en de communisten- Tegen waren de AR de VVD. de SGP. de CH-leden Van de Wetering, Beernink. Krol en Sdhmal tenslotte de heer Weiter. De wijziging van de successiewet wi tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij de heren Weiter (KNP) en Van Dis (SGP) aantekening kregen dat zij tegen waren. Drukke week De Kamer komt Maandagavond weer bijeen. Dan begint een drukke week met avondvergaderingen. In die week moeten worden behandeld de regeling het assurantie-bemiddelingsbedrijf, de. regeling van het goederenvervoer met binnenschepen, de voorziening in de Advertentie WILT G!/ WORDEN Studeer dan met de Cursus met de merkwaardige resultaten. Ook U kunt dan in korte tijd zeggen GESLAAGD... DANK ZIJ HILVERSUM Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk PRIX D'EXCELLENCE LISSABON 1951 belasting ls genoemd, die de regering thans niet wil heffen. Een regerings- program moet men altijd zien in het licht van de omstandigheden, waaronder het tot stand is gekomen. Minister Lieftinck 'hield vol, dat hij de volle 245 millioen nodig had, mogelijk niet uit budgetaire overwegingen, maar dan toch wel op monetaire gronden en wegens het gezondmaken van de be talingsbalans. Ook dr Schouten wilde al deze factoren laten meespreken, doch hij meende dat hiervoor het geven van de laatste 16 millioen niet noodzakelijk kapitaalbehoefte van de Ned. Spoorwe gen, de voorzieningen betreffende oe splitsing van de eigendom van een ge bouw in appartementen, een nieuwe in deling van de rechtbanken en kanton gerechten. de verbetering van de toeslag op pensioenen, terwijl ook nog de inter pellatie-Goedhart over de stichting Door de Eeuwen Trouw op de agenda staat. (Advertentie/ Blank gezin Ook de heer Van de Wetering (CH) was niet te spreken over de houding van minister Lieftinck. Na het onaannemelijk verklaren door de bewindsman van het amendement-Schouten verdween de C.H.- fractie naar haar eigen kamer voor onderling beraad. Uit de stemmingen is 1 1 wel gebleken, dat deze fractie geen ge- KTllilt lie£fCrklllCl6rCll zamenlijk standpunt heeft kunnen in- c5 maar het mysterie werd opgelost Zijn kinderen werden negers, zijn vrouw kreeg een plat hoofd en zijn hond veranderde in een nevelvlek. In het fotograferen was hij beslist geen held. Nu hij echter een Philips Flits- camera heeft aangeschaft, zijn al die mislukkingen uitgesloten, want de be diening is de eenvoud zelf. Overdag (zonder flitslamp) schitterende opna men cn des avonds of binnenshuis (met flitslamp) brillante foto's. Uw fotohandelaar laat U graag zo'n Philips Flitscamera zien. Verworpen Dat bleek reeds by de stemming over het amendemeAt-Schouten. Dit werd ver worpen met 27 tegen 66 stemmen. Voor waren de A.R.. de WD. de SGP. 5 leden van de CH en de heer Welter. Tegen stemden de KVP. de P.v.d.A., de Commu nisten en de C.H.-leden Tilanus, Jkvr. Wttewall van Stoetwegen en Kikkert. Eer tot de stemming over de zes wets ontwerpen zelf werd overgegaan legden enige leden verklaringen af. Zo ver klaarden de heren Welter en Van Dis (S.G.P.) tegen alle wetsontwerpen te zul- Nog geen directe contrêle nodig Tekort op betalingsbalans tot Mei 501 millioen De deviezenpositie geeft reden tot be zorgdheid, maar de regering acht het nog niet nodig directe financiële controle maatregelen in te voeren, aldus het ant woord van de regering op het voorlopige verslag der Tweede Kamer inzake de jongste deviezennota. Het tekort op de Nederlandse betalings balans bedroeg over de eerste vier maan den van dit jaar in totaal f 501 millioen. Dat is slechts f 78 millioen meer dan in dezelfde periode van het voorafgaande jaar. De uivoer verbeterde met f 460 mil lioen, het dienstenverkeer van de over heid met f 60 millioen en het verkeer van coupons e.d. met f 18 millioen, doch de invoer verslechterde met f 542 mil lioen, het goederenverkeer met 82 mil lioen en het particuliere dienstenverkeer met f 74 millioen. De daling van de deviezenreserves is nog meer dan door de verslechtering van de betalingsbalans veroorzaakt door de vermindering van de E.C.A.-hulp. Deze daalde nl. van f 879 millioen in het eer ste halfjaar van 1950 tot slechts f 320 millioen ln de eerste helft van het lopen de jaar. Het tekort van Nederland in de Euro pese Betalingsunie bedroeg over Juni f 54,4 millioen terwijl het in Mei nog bijna f 120 millioen beliep. Hierin kunnen echter toevallige factoren een rol spelen, aldus de regering. Geen overmatige uitgifte van premieleningen De regering is niet van plan de nodige geldmiddelen te verkrijgen door een be roep te doen op ongezonde hartstochten. De rente voor premieleningen zal dan ook niet zo laag gesteld worden dat het uitgeven van zulke leningen overmatig wordt bevorderd, zo hebben de ministers Lieftinck en Mulderije de Tweede Ka- meegedeeld. Minister /oefces kwam de Kamer tegemoet /~\P DRIE BELANGRIJKE punten is minister Joekes tegemoet gekomen aan de verlangens van de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp op de uitvoering van de sociale verzekering. Allereerst zal de ouderdoms- verzekerïn.g niet meer door de bedrijfsverenigingen worden uitgevoerd. Daarnaast is thans voor de andere takken in beginsel de bevoegdheid van de bedrijfsverenigingen om de administratie zelfstandig te voeren voor- I opgesteld. Tenslotte heeft de sociale verzekeringsraad grotere bevoegdheden bij het toezicht gekregen. Wat het eerste punt betreft, had de Tweede Kamer er bezwaar tegen ge maakt, dat over de uitvoering van de ouderdomsverzekering reeds een beslis sing was genomen "terwyi de inhoud van de nieuwe wettelijke regeling die de noodwet-Drees zal vervangen nog niet bekend is. Aan deze critiek is de minister nu tegemoetgekomen door de ouder domsverzekering uit hef wetsontwerp te schrappen. De werkingssfeer van de be drijfsverenigingen zal zich dus slechts uitstrekken tot de ziekte-, werkloos heids-, kinderbijslag-, ongevallen- en invaliditeitsverzekering. De uitvoering zal geleidelijk aan de nieuwe 'bedrijfs verenigingen worden opgedragen. Be gonnen wordt met de werkloosheids-, ziekte- en kinderbijslagverzekering. De bevoegdheid van de bedrijfs verenigingen om de administratie zelfstandig te voeren is thans du: vooropgesteld maar de sociale verze keringsraad zal nadere voorwaarden stellen en voorschriften geven. Wenst een bedrijfsvereniging geen zelfstan dige administratie dan is zij verplicht deze op te dragen aan een centraal administratiekantoor. Het récht van de sociale verzekerings raad tot het geven van aanwijzin; van algemene aard ls gewijzigd in recht tot het geven van voorschriften voor een goede en gecoördineerde uit voering. Dit betreft dus de verzekerings technische kant van de zaak. Daarnaast is thans de band met de Sociaal-Econo mische Raad nauwer aangehaald doordat de S.E.R. in het gewijzigde wetsontwerp is aangewezen om te adviseren ove sociaal-economisch^ kant. NW.-Guinea: geween en tandengekneis Behoefte aan alles, vooral aan flinkheid (Van een onzer verslaggevers) EEN DOODVERMOEID MAN, die fluisterzacht sprak en een gedesillu sioneerde indruk maakte, stapte gisteravond uit het Eiaktoestel, een D.C. 4, dat om tien over acht op Schiphol landde. Gouverneur S. L. I. van Waardenburg van Nieuw-Guinea, die werd begroet door de heren Van Beugen en Kottier van Uniezaken en dr Brandt van de afdeling Voorlich ting van dat departement. daarvan denkt men in Nederland te kun nen vinden. Hoe het gaat met de opbouw van Nieuw Guinea? „Het gaat gepaard met ge- i en tandengekners", zo zeide de heer Van Waardenburg. „Wij gaan vooruit, langzaam. Er is gebrek,aan alles, mensen. Het aantal vacatures is zéér groot. En voor allerlei functies en be roepen. Maar er is wat voor nodig men- lan te trekken. Vooral om lager per soneel daar naar toe te halen. Er zijn geen huizen. Men behelpt zich met nis enhutten en inlandse woningen. En er s gebrek aan geld. Vandaar de komst ?an de gouverneur naar Nederland. Hij heeft twee begrotingen bij zich. Eén Dor 1951 en één voor 1952. Het zijn sobere begrotingen, die toch alle factoren bevatten om het groeiproces te stimuleren. Plannen lopen goed De plannen, waarmee de heer Van Waardenburg in het voorbije najaar naar Nieuw Guinea vertrok, verlopen goed. Langzamerhand beginnen zij vaste vorm krijgen. Het waren er drie: één voor nieuwe hoofdstad Hollandia, één voor nieuwe haven en één voor een weg. Het zijn nóg plannen, maar er zit toch enig schot in. Er is. om te beginnen, een raad voor de volksopvoeding ingesteld. Die zal zich bezig houden met de vraag of het mogelijk dan wel gewenst is. het Neder lands als voertaal te gebruiken en het Nederlands op de scholen te onderwijzen. Wij hebben bij het horen van deze mededeling een stom verbaasd gezicht ge zet. Voor óns is het zonder meer duide lijk. dat in een Nederlands gebiedsdeel Nederlands wordt gesproken en op de scholen onderwezen. Maar wij schijnen toch te weinig progressief te zijn. Tweehonderd woningen Intussen: in het zuidelijke deel van het eiland zijn, met medewerking van de e (over de zending, die bijna hon derd jaar op Nieuw Guinea werkt hoor den wij niet spreken, wat vreemd was) scholen ontworpen. De leerkrachten Er is een begin gemaakt met de woningbouw, in het kader van de gewone begroting. Die woningbouw moet men overigens los zien van de stad- en weg- plan-neh. Mèn rekent' er 206 te zullen bouwen, plus een ziekenhuis en enkele bestuurswoningen. Het probleem der werkkrachten, hoe-1 wij hopen, dat we dat doen. wel zéér nijpend, is wat beter geworden, door de medewerking van de Indonesi- söhé Nederlanders en de inheemse be volking. De scherpe kanten zijn er af Een groot probleem is ook de belang stelling van Nederlandse zijde. Die is groeiende, maar nog lang niet wat zij De Australische belangstelling neemt ook toe. Er zijn onderhandelingen be gonnen over de levering van hout en Ambtenaren, missie en zending doen een onderzoek naar de culturele ont wikkeling van het eiland. Er was heer Van Waardenburg niets bekend Indonesische infiltraties. Al met al: de heer Van Waardenburg zag er uit als iemand, die van een zwaar karwei thuiskeerde. Over veertien dagen zal hij terugreizen. Met hetzelfde vliegtuig reisde huistoe de heer Rozeboom van het departement van Financiën, die de gouverneur met raad en daad in financiële problemen bijstond en wiens activiteit geroemd werd als te zyn geweest een „uitnemende Onze indruk is, dat de regering Nieuw- Guinea -geestelijk reeds opgegeven heeft en thans de gouverneur niet voldoende materieel steunt om er wat uit te rich tten. Maar wij kunnen ons vergissen. En Vooruitgang niettegenstaande gruwelijke omstandigheden (Van een onzer verslaggevers) T~\E HEER R. S. UIT DEN BOGAARD, een Kampenaar, die vorig jaar als „welfare officer" van de Internationale Vluchtelingen Organisatie naar Korea trok is voor een kort verlof teruggekeerd. Gisterenmiddag heeft hij ons, op het departement van Buitenlandse Zaken iets verteld over het zegenrijke werk, dat de Verenigde Naties in het zwaarst getroffen gebied van de wereld doen. „Wij werken daar", zo zei hij, „bin ;n het raam van het hoofdkwartier der Verenigde Naties. Daaraan is een Wel fare sectie verbonden en haar taak i' het, onrust te voorkomen waar die dreigt door'het ontbreken van wat de me nodig hebben om te leven. Daartoe moet deze sectie voedsel uitdelen, kleding strekken, epedemieën bestrijden en onder dak verschaffen aan duizenden vluchte lingen. En bovendien als U.N.K R.A. de wederopbouw van het land voorbereiden. Van de bijna 300 burgers die er wer ken zijn er drie Nederlanders. Behalve de heer Uit den Bogaard de doktoren Van Bommel uit Den Haag en Gerten- bach uit Amsterdam. Voor de ijverigen en de nuttigen, vulde Jac ques aan. Daarna was het weer stil onder de huik, sombere gedachten maakten de sfeer triest als de motregen een oogstrijp korenveld. De joviale monsieur Verhaeren had een afkeer van onaangename dingen. De oorlog was voorbij, de zaken floreerden, het ging best met de we reld en het leven was te schoon om het te beder ven met allerlei narigheden. Dirk, die niet rekende met de gevoelens van anderen beging de fout om bij de morgenborrel te spreken over de slapeloos voorbijgegane nacht, Kuren van Jacques, zei monsieur Verhaeren minachtend. Nerveus speelde Rie met haar glas. moedwillig morste zij sherry op haar japon en met een schrikkreet sprong zij op. Monsieur Verhaeren klopte haar meewarig op de schouder en troostend zei hij: Ah... madam meke... ge koopt u een andere... het ijzer noteer de gisteren weer een paar frankskens hoger. Rie dacht de situatie gered te hebben, doch zij vergiste zich. Onderzoekend zag monsieur Verhaeren Jacques aan en spottend vroeg hij: Hoe oud is dat jongmens? Sommige jaren tellen driedubbel, antwoord de Arie ernstig. Monsieur Verhaeren blies door zijn neusgaten een zware rookwolk uit, daarna legde hij zijn sigaar op de asbak om de handen vrij te hebben voor een leerzaam betoog. Met die fratsen van de tegenwoordige tijd moet je bij mij niet aankomen. Er is een miserabel geslacht aan het opkomen en dat is de schuld van de ouderen die niet weten hoe de jonge sna ken aangepakt moeten worden. Geef die knaap een pak rammel dan is hij van zijn nachtmerrie verlost. Meer stokslagen dan eten, dat kweekt ferme kerels die zich niet ophouden met flauwe smoesjes als berouw en wroeging. Ik zelf ben met de stok grootgeranseld en het heeft me dit huis opgeleverd en mijn fabriek en mijn auto en een behoorlijke bankrekening... ha... ha... ha. Lijkbleek hoorde Jacques de opvoedkundige les aan en na de tergende lach van monsieur Ver haeren sprong hij op om te protesteren doch bij stootte slechts een paar schrille klanken uit. Hul peloos zag hij Arie aan, toen keerde hij zich af en als een geslagene holde hij de kamer uit. Minachtend haalde monsieur Verhaeren de schouders op, de jeugd van tegenwoordig me het zootje wel; in zijn tijd waren de jongelui kerels, de kuren werden er uitgeslagen. Ze zijn nog erger dan een begijntje, brom de hij. Rie verdedigde Jacques, zij was gevoeliger dan haar dikwijls cru optreden zou doen vermoeden en haar moederlijke gevoelens reageerden fel op de woorden van haa^ gastheer. Wim zoog nerveus grote rookwolken uit zijn sigaar, maar de manier waarop hij met de vin gers knipte wees op een moeilijk bedwongen op winding. De meisjes stonden spontaan op en zij volgden Jacques naar buiten. Besluiteloos aarzelde Arie, heftig protesteren wilde hij, maar wat kon hij deze materialistische monsieur Verhaeren zeggen? Het ijzer noteerde een paar frankskens hoger, dat was belangrijker dan het leed waaronder een heel geslacht van jonge mensen gebukt ging. Te zeggen viel hier niets en te genieten viel er weinig in dit huis van een succesmens. Zwij gend, doch vol afkeer verliet hij gastheer en bor rel; Dirk volgde hem. Onder de huik lag Jacques in de kooi, de meis jes spraken hem rad en driftig toe, maar hij gaf steeds hetzelfde antwoord: Je ne suis pas fou.... Neen Jacques, jij bent niet gek; monsieur Verhaeren is een dwaas, zei Maddie. Een schurk en een 'geldwolf is hij, vulde Hettie aap. Tijdens de oorlog zat hij veilig in de Congo, vertelde Maddie. Almaar rijker te worden, wist Hettie. Je ne suis pas fou, steunde Jacques. De meisjes probeerden Jacques duidelijk te maken hoe minderwaardig die monsieur Verhae ren wel was, maar Jacques bleef steeds door herhalen: Je ne suis pas fou... Het klonk als een zelfbeschuldiging die tegelijk verdediging Heel even prikkelde Arie een gevoel van ver zet tegen de kinderachtige overgevoeligheid van Jacques, maar dan bedacht hij dat aan de voet van de galg geen plaats was voor verstandelijk overleg- Jacques was een veroordeelde wiens ge drag niet gewogen mocht worden op de weeg schaal van bet verstand. Jacques kom uit de kooi, beval hij streng. Gewillig volgde Jacques het bevel op Je ne suis pas fou, zei hij nog eenmaal, toen viel hij naast Hettie op de zitting neer. We gaan wandelen Jacques, zei Arie. (Slot volgt) Tot nu toa werd uitgedeeld: 105.00( rUst. 1 millioen dekens. 10 millioen yards katoen. 10 millioen Engelse ponden ka- toenafval, die de Koreanen verwerken als laag tussen de kleding, 1.800.000 stuks ondergoed. 310 ton melkpoeder, 360.000 Engelse ponden breigaren plus allerlei naaigerei, om het de bevolking mogelijk te maken Iets te maken. En natuurlijk ontzaglijke boeveelheden medicamenten en hospitaalinrichtingen. Vijf millioen vluchtelingen Men rekent daar op vijf millioen vluch- elineen. maar dat aantal wijzigt zich steeds Er zijn drie millioen onbehuisden. Vooral in het Noordelijk deel van het land zijn de verwoestingen enorm. De nsen mogen daar niet terugkeren, voor woonvoorzieningen getroffen zjjn. Er worden noodwoningen gebouwd, maar dat zijn hutten op palen met een stroo- dak. Het principe, leder helpe zich zelf. dat in het Oosten algemeen toepassing vindt, doorbroken, door de regering in te schakelen bij het hulpwerk. Zij krijgt de toegezonden hulpmiddelen en is verant woordelijk voor de verdeling, die onder leiding van de hulpdiensten der Ver. Na ties geschiedt Vooral de strijd tegen de vervuiling en de verluizing is groot. Overal kan men zich met D.D.T. laten bespuiten. Wie eten haalt moet een bewijs overleggen, dat hü loten, dan wel ingeënt is. Maar nu bliiken de luizen reeds immuun voor D D.T.. zodat men sterkere verdélgings- mlddelén zoekt. De heer Uit den Boogaard prees zich gelukkig, dat hij persoonlijk de evacuatie 1000 oorlogswezen uit Seoul naar het eiland Tsjet'.sigo heeft kunnen bewerk stelligen, zij het met behulp van de Air Force. De democratische ideeën beginnen door te werken, er is zelfs leerplicht en onder- de open lucht by gebrek aan scholen. De Internationale Vluchtelingenorgani satie zal tot Maart volgend Jaar blijven werken. Daarna moet een andère organi satie gezocht worden, want het werk is natuurlijk nog lang niet afgelopen. Er is honderd vijftig - millioen dollar, waaronder tien millioen uit Nederland al dit werk. dat tot grote zegen .van de bevolking strekt, ten koste- gelgd; Het lied dei aethergolven ZONDAG 15 JULI. HILVERSUM I (402 m). VARA 8 00 Nieuws. Daarna: Postduiven. 8.15 Koorzang 8 30 „Aangepaste Hengelsport causerie. 8 40 Orgelspel. 912 Postduiven. 9.1S Verzoekprogramma. 9 45 „Geestelijk leven", causerie. VPRO: 10.10 Voordracht IKOR: 10 30 Doopsgezinde Kerkdienst. AVRO: 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Voor de Jeugd. 12.4U Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 The. 1.50 „Eve afrek Her 2.00 Gram. 2.05 Boekbespreking. 2.30 Om roepkoor, -orkest en solisten. 3.25 Film. 3.40 Gitaarspel. 4.00 Dansmuziek. 4 30 Sport. VPRO 5.00 „Tussen kerk en wereld", causerie. 5.20 „Eén gedicht", causerie. VARA: 5.30 „Mar tin's geheime raketvlucht naar de maan", hoorspel. 5 50 Pianospel. 6.00 Sport. 6.15 uur Nieuws. 6 30 Gram. 7.00 Radlolympus. 7.30 Seml-klassieke muziek. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Promenade Orkest, Omroepkoor en 60- listen. 9.05 Gram. 9.30 „Wereldscnsatles: De ontvoering van de kleine Charles Lindbergh", hoorspel. 10.10 Alt en orgel. 10.30 Str«kork, 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). NCRV 8.00 Nieuws. 88.15 Gram. IKOR 8.30 Vroegdienst. KRO 9.30 Nieuws. 945 Gram. 955 Pontificale Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 „Lief Vaderland Vaarwel!", klankbeeld. 12.00 Gram. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 uur Amusementsmuziek. 1255 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 12 40 Amusementsmuziek. 1255 Zon newijzer. 1 00 Nieuws. 1.20 Amusementsmuz. 1.45 „Uit het Boek der Boeken". 2.00 Gram. 2 45 Pianotrio. 3.15 Gram. 3.35 JeugdstriJk- orkest en solisten. 4.10 „Katholiek Thuisfront overal!" 4.15 Gram. 4.30 Lof. NCRV 5.00 Chr.i Geref. Kerkdienst. 6 30 Gram. 7.00 Kamer-! koor. 7.15 „Van alle tijden en alle volken", causerie. 7.30 Nieuws, sportuitslagen en weer berichten. KRO: 7.45 Ronde van Frankrijk. 7 52 Boekbespreking. 8 05 Gev. programma. 10 45 Avondgebed. 1100 Nieuws. 11.15—12.00 ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.10 Critieken. 1.00 Nieuws. 1.10 Causerie. 1.30 Operamuziek. 2 05 Wenken voor de tuin.' 230 Kamermuziek. 3.30 Discussie. 4.00 uur a-orkest en soliste. 5 00 Voor de klnde- 6.00 Nieuws 6.15 Symphonle-concert. i 6.366.43 Muzikale causerie. 7.45 Klankbeeld. 8 25 LIefdadigheldsoproep. 8.30 Hoorspel. 9.00 .15 Causerie 9.30 Klankbeeld. 9.30 i al. 1052 Epiloog. 11.00—11.03 uur Nieuws. ENGELAND. BBC light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Verzoekprogramma. 1.15 Gev. program 145 Gram. 2.00 Interviews 2.30 Koorzang. 3.15 Gev. programma. 4 00 Muzikaal drama, ïram. 5.30 Hoorspel. 6 00 Transatlantic 6.30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.30 Gev. muz. 8.30 Community Hymn singing. 9.00 Gev. pro- 10.00 Nieuws. 10.15 Pianorecital. 10.30 Muzikale causerie 10.46 Orgelspel. 11.15 Lichte muziek. 11 56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 1145 Gram. 12.15 Radiojournaal. 12.32 uur laamse liederen. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Opera- en belcan- 4.00 Dansmuziek. 4 15 Accordeon- 45 Klassieke muziek. 5 55 Sport. 6.00 Plano en cello 6 30 Godsdienstig halfuur. 00 Nieuws. 7 30 Gram. 8.15 Gev. program. 0 00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogramma. 11.00 fieuws. 11.05—12.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.08 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10 Ver- :oekprogramma. 2.30 Lichte muziek. 3 00. 4.00, .30 en 6.00 Gram. 7.00 Godsdienstig halfuur. .45 Nieuws. 8 00 Omroeporkest. 9.00 Gram. j 10.00 Nieuws. 10.10 Gram. 1055 Nieuws. 11.00 ram. 11.55 Nieuws. MAANDAG 16 JULI. HILVERSUM I (402 m). AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 35 Gram. 11.00 Voordracht. 11.15 Orgel, 'ooi en piano. 12 00 Amusementsmuziek. 12.33 In 't spionnetje" 12.38 Dansmuziek. 1.00 u. 'ïeuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 Promenade rkest. 2.00 „Wat gaat er om ln de wereld?". I Grar 2.30 k' arpspel. 2.45 Planoduo. 3.15 Voor de vrouw, j 15 Orgel en accordeon. 4.45 „Musicalender". 5.30 Voor de padvinders. 5.45 Gram. 6 00 uur leuws. 6.15 Militair commentaar. 6 30 Or- 'stconcert. 7.00 Discogram. 7 30 Orgelspel. 7 45 Regeringsuitzending: Ir J. van Bueren: iltaten van de premieregeling: Dienst e boer". 8 00 Nieuws. 8 15 Amusements muziek. 9.15 Gram. 9.30 „Het sprookje van de Hans", hoorspel. 10.20 Sopraan, tenor vee plano's. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m). NCRV. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas- ek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 00 Nieuws. 8.10 Sport. 8.20 Gewijde muj 8.45 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9 30 Gi 00 Predikantenforum. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11 00 Pianorecital. 11.30 Gram. 11.45 Marinierskapel. 12.30 Land- en tum- 12 33 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 Lichte muziek. 1.45 Gram. 2.00 Voor de Jeugd 2 35 Gram. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Iram. 3.30 Viool en plano. 4 00 Bijbellezing. .45 Vocaal ensemble 5 00 Voor de kleuters. 5.15 Orgelspel. 5.45 Regeringsuitzending: G. de Bruyn-Botma: „Ervaringen op Nieuw ta". 6 00 Voor de Jeugd 6.15 Sport. 6 25 irkwartet. 6.45 Boekbespreking. 7.00 uur Nieuws. 1.15 „Volk en Staat", causerie. 7.30 n. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws, 8.05 uur •zang. 8.35 „Andante", hoorspel. 9.30 uur Planokwartet. 10 00 Gram. 10.15 Carillon en orgel. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 1512.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12 00 Zang. 12 25 Fanfare-muziek. 1.00 uur Nieuws. 1.10 Gev. muziek. 1.55 Sport. 2.00 Klassieke muziek. 3.00 Interviews. 3 45 Gram. 4.15 Wedstrijd tussen Jongens- en meisjes- sn 4.45 Causerie. 5.00 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws 6 15 Sport. 6 20 Causerie. 6 30 itconcert 7.30 Klankbeeld. 7.45 Gevar. programma. 8.15 Twintig vragen. 8.45 Ameri* commentaar. 9 00 Nieuws. 9.15 Hoor spel. 1045 Parlementsoverzlcht. 11.0011.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Zang 12 25 Fanfar 1.45 V e klei 12.55 li s. 2.00 i: 'oor de vrouw. 3.00 Am ,ichte muziek. 4.15 „Mrs. Dale's Dagboek". .30 Hoorspel, 6.00 Orgelconcert. 6.15 Popu laire muziek. 6.45 Hoorspel. 7 00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Gev. programma. 8.00 Klankbeeld, ïev. programma. 9.45 Voordracht. 10.00 vs 10.20 Dansmuziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Orkestconcert. 11.5612.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. .45 Gram. 12 15 Balletmuziek. 12.33 Voor andbouwers. 12 40 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 m. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Instrumen- kwartet 3.48 Pianoconcert. 4.00 Gram. en 4.40 Idem 5.00 Nieuws. 5.10 Lichte lek 6.00 Franse Jes. 6.20 Gram. 6 25 Fl- Nieu' 6 30 t r de s 7 00 Film. 750 Radlofe Kamerorkest en solisten. 9 00 Gram. 10 00 Nieuws. 1015 Verzoekprogramma. 11.00 uur fieuws 11 05—12 00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m. 12 05 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10, 1.30,, 00 en 3.00 Gram. 4.30 Orkestconcert. 5.10 ld. .30 Omroeporkest. 7.00 Gram. 7.30 Gram. 7 45 Nieuws 8.00 en 8 Gram. 9.00 Orkest- 9.55 Nieuws 11.05 Nieuws. 11.10 uur 11.15 Amusementsmuziek. 11.55 uur Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2