Tweede Kamer knabbelde 16 millioen van de belasting-voorstellen af Alleen de P.v.d.A. volgt in blind ver trouwen haar financiële bewindsman Is de doodstraf te verdedigen? Mobiel fronthospitaal is een openbaring van oorlogsellende Chirurgen opereren in 'n tent en buiten lacht men om een film Perzië ,.olie"-dom De „Grote" waarWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 13 JULI 1351 Minister Lieitinck heeit het niet gemakkelijk (Van onze parlementsredacteur) GISTERAVOND om kwart over tien was het bedrag, dat de Tweede Kamer langzamerhand had afgeknabbeld van minister Lieftincks belastingvoorstellen, gegroeid tot 1G millioen. Was de stand eergisteren, na de behandeling van de inkomstenbelasting en de omzetbelasting 12 millioen, gisteren was er nog 4 millioen bijgekomen, tijdens de behan deling van de motorrijtuigenbelasting, de vermogensbelasting en het successierechtDeze vier millioen vonden voornamelijk hun oorsprong in de aanneming van een amendement-Lucas (K.V.P.), waarmee bereikt werd, dat het successierecht voor verervingen in de rechte lijn niet zal worden verhoogd. Daar minister Lieftinck volledige pensatie wenst voor wat hem is ontno men en het merendeel van de Kamer hem hierin ongetwijfeld zal volgen, m ten deze zestien millioen gevonden w den in een verdergaande verhoging x de vennootschapsbelasting. Deze verho ging zal het sluitstuk vormen van 1 complex van belastingvoorstellen dat totaal f 245 millioen voor onze defensie, moet opbrengen. Aanvankelijk lag het niet in 's minis ters bedoeling de vennootschapsbelasting alleen de „stroppen" te laten opvangen. Eer het amendement-Lucas op het suc cessierecht werd aangenomen verklaarde de bewindsman dat hij bij „onverhoopte" aanneming zou komen met een wijziging van het successierecht bij vererving de zijlinie, waardoor de „strop" van dit amendement-Lucas zou worden opge vangen, en met een wijziging van de vennootschapsbelasting voor de rest. „Voor enkele minuten" De vergadering werd toen ge schorst „voor enkele minuten". Deze minuten groeiden echter aan tot ruim een uur, omdat de minister in over leg trad met de commissie van rap porteurs. Bij dit overleg is hem ongetwijfeld duidelijk geworden dat een regerings wijziging op het stuk van het successie recht door de overgrote meerderheid der Kamer onaannemelijk werd geacht. Na heropening van de vergadering verklaar de de minister dan ook, dat hij „zich nader beraden had op de kansen" en dat hij tot de conclusie was gekomen, dat. hij moest volstaan met het indienen van een nota van wijzigingen, alleen op de vennootschapsbelasting. Over de vraag hoe deze nota van wij ziging er uit zal zien. is vanmorgen om elf uur het overleg tussen de minister en de commissie van rapnorteurs voort gezet. Daarbü is ongetwijfeld ook de grootte van het bedrag besproken. Na dere ramingen, zowel van de opbreng sten der belastingverhogingen als van de aan de bewindsman berokkende „strop pen" zouden n.l. tot de cdnclusie kunnen leiden, dat het te compenseren bedrag op een paar millioen minder gesteld kan Worden dan zestien millioen. In ieder geval was er gisteravond geen volledige overeenstemming over de grootte van het te compenseren bedrag. De compensatie zelf kan op verschillende manieren worden toegepast. De reeds in het regeringsvoorstel neergelegde pro gressie kan verder worden voortgezet tot de top bereikt wordt bij 53 54 pet. Ook kan de oplossing worden gevonden door de progressie sneller te doen zijn. Een derde oplossing is terug te keren tot een opgevoerd proportioneel tarief. Zo mogelijk weer omlaag Politiek gezien is gistermiddag onge twijfeld het belangrijkst geweest de aan neming van een amendementLucas waardoor in de considerans van alle aanhangige belastingvoorstellen uitdruk kelijk is opgenomen dat de extra-belas- tingen dienen voor de verwezenlijking van plan tot dekking van een bedrag van rond f 250 millioen per jaar voo: militaire uitgaven. Hiermee sprak de kamer in prin cipe uit, dat er weer belastingverla ging moet komen wanneer blijkt dat de opbrengst van de extra-belastin gen de ramingen belangrijk over schrijdt bij overigens gelijk gebleven omstandigheden. Aan de minister is dus de pas afgesneden om een even tuele „meevaller" in de belastingop brengst aan te wenden voor andere doeleinden die niets te maken heb ben met de dekking van de genoem de f 250 millioen. Alleen de P.v.d.A. heeft aan deze uit spraak niet meegewerkt: zij heeft zien in het ganse fiscale debat een volgelinge van minister Lieftinck getoond, in wie zij een blind vertrouwen heeft. Dit ver trouwen heeft bij alle andere partijen, de K.V.P. incluis, te enenmale ont broken. De A.R., C.H., V.V.D., S.G.P., Commu nisten en de heer Welter, die ook voor het amendement-Lucas stemden, huldi gen echter de tweede opvatting. Zij be hoeven dan ook niet vast te houden aan een opbrengst van f 250 millioen aan extra-belastingen. Naar hun mening kan een deel van dit bedrag op andere wijze worden gevonden, met name door het doorvoeren van veel meer bezuinigingen. Zij behoeven dus geen drukte te maken over de compensaties voor aan de minis ter bezorgde „stroppen" Slechts steun van twee partijen De eindconclusie is dan ook, dat alleen de P.v.d.A. en de K.V.P. tenslotte voor alle wetsontwer pen zullen stemmen en dat de andere partijen zich tegen som mige of zelfs alle voorstellen zullen keren bij de eindstem ming* die zal plaats hebben wanneer ook de vennootschaps belasting is afgehandeld. Het resultaat zal zijn, dat de regering het zal winnen, doch slechts met de steun van twee partijen in plaats van de vier, waarop het huidige kabinet steunt. Ook minister Lieftinck maakt wel ter dege onderscheid tussen hen, die geen en hen die wel „stroppen"-compensatie nodig achten Gistermiddag is dit heel duidelijk gebleken. Bij de behandeling van de motorrijtuigenbelasting verklaar de hij een amendement-Verkerk om het beroepsgoederen- en beroepspersonenver- buiten de verhoging van deze be lasting te houden, onaannemelijk. De heer Verkerk immers behoort tot de .-fractie die niet in alle gevallen compensatie nodig acht. Hij werd ge steund door de heren Van de Wetering (CH), Van Dis (SGP) en Ritmeester (VVD). Even leek het er op of het amendement >u worden aangenomen; omdat ook de heer Hooij (KVP) zich er voor uitsprak. De uitdrukkelijke onaannemelijkverkla- ring door de minister (het amendement zou vier en een half millioen kosten) maakte echter, dat het amendement werd verworpen met 33 tegen 54 stemmen. Tegen stemden de P.v.d.A.. de KVP, op drie leden na, en de CH-leden Tilanus en jkvr Wttewaal van Stoetwegen. Geen onaannemelijkverklaring liet de bewindsman echter horen, toen gister- d aan de orde kwam het amende- -Lucas (KVP) om het successierecht ererviny in rechte lijn niet te ver hogen. Dit amendement kostte f 3)4 mil- minister wist dat de heer Lucas reeds enige tijd was bekeerd lot het pro- compensatie-standpunt, dus bij hem kon het geen kwaad. Wel ontraadde hij aan neming maar dat mócht niet baten: het amendement werd aangenomen met 56 egen 30 stémmen. De tegenstemmers wer- Stemmen per bromiiets Enkele dingen uit het debat van giste- >n stippen wij nog aan. Bij de motorrij tuigenbelasting werd een serie communis tische amendementen verworpen. Een e: van wilde de belastingverhoging voo: bromfietsen teniet doen. Bij de behandeling van deze amen dementen moest elk ogenblik worden gestemd zodat de Kamerleden zich telkens naar hun plaats moesten be- gèven. Dit deed een der vrouwelijke Kamerleden ons de verzuchting toe voegen, dat de heer Hoogcarspel, de communistische woordvoerder wel voor een belastingvrije bromfiets mocht zorgen, om telkens op ter stemming te tijgen Voorts verkregen de heren Hoogcarspel (Comm.) en Van de Wetering (CH) van minister Lieftinck de verzekering dat het koninklijk besluit dat de vrijstelling voor motorrijtuigen voor invaliden regelt rui mer geredigeerd zal worden. De door hen op dit stuk van zaken ingediende amen dementen trokken zij in. Bij de behandeling van de verhoging m de vermogensbelasting herhaalde de heer Van den Heuvel (AR) zijn bezwaar dat met name de lagere vermogens te vaar worden belast. De heer Hofstra smaakte het genoegen dat de minister een amendement overnam, waardoor de vrijstelling voor lijfrenten aanmerkelijk wordt verbeterd. Dit amen dement kostte de bewindsman ongeveer een half millioen gulden. Een poging van de heer Van de Wetering (CH) om de aftrek-regeling te verbeteren voor ver- mogenbezitters die niet in staat zijn in komen te verwerven, mislukte. Zijn amendement werd verworpen met 33 tegen 49 stemmen. Tegen waren de PvdA de KVP, op drie leden na. Bij de behandeling van de successie wet behaalde de heer Van de Wetering CH) wel een overwinning. De minister nam nl. een amendement c de verhoging van het successierecht doorgaat voor landgoederen in de zin van de natuurschoonwet, om versnippe ring tegen te gaan. De minister vertelde, dat er een niéuwe boswet in voorberei ding is, waarin ook aandacht wordt be steed aan het successierecht voor landgoe deren. onlangs weer de kwestie van de dood straf aan de orde geweest- Het heeft mij getroffen dat zeer velen, overigens mensen met een gezond, eigen oordeel, in sterke mate hier eenvoudig ande ren napraten en argumenten gebrui ken die oeroud en door en door sleten zijn. Ik wil een poging doen op nuchtere wijze en zonder enig voorbe houd de zaak te bespreken. Ik meen namelijk dat nóch op ju ridische, nóch op theologische, nóch op maatschappelijke gronden de doodstraf te verdedigen is. Men schijnt dat in 19de eeuw in Nederland duidelijk hebben ingezien. Immers werd onder het ministerie Van BosseFock (18681870). door Thorbecke samengesteld, de dood straf afgeschaft. Sedert het einde van de tweede wereldoorlog werd ze echter Nederland weer ingevoerd'. Naar mijn mening is dit een van vele dingen, waaruit duidelijk blijkt dat de Duitsers in schijn de oorlog hebben verloren, maar in werkelijkheid die op velerlei terrein hebben gewonnen. Want er is geen twijfel aan dat tot de Duitse erfenis behoren: verruwing op allerlei gebied, onbetrouwbaarheid, oneerlijk heid en tal van andere verkeerdheden. I" AAT mij met de juridische kant mo- gen beginnen. Eén der eerste eisten voor een goed rechterlijk vonnis toch wel dat de rechter weet. welke straf hij oplegt. Is dit bij de doodstraf het geval? Geenszins. Niemand teruggekeerd van de lange reis bevindingen mede te delen. De rechter doet dus een volslagen sprong in het duister. Het is best mogelijk dat hij de veroordeelde de grootste dienst bewijst die de ene mens de andere kan bewij- Tussen ruïnes van Koreaanse stad Twee opvattingen Ook in ander opzicht is deze Kamer uitspraak opmerkelijk en zelfs leerzaam voor de verdere gang van zaken. Het noe men van het bedrag van f 250 millioen in de considerans van de wetsontwerpen kan n.l. op tweeërlei wijze worden uit gelegd. In de eerste plaats kan men er in zien een vastleggen van het beginsel dat uit de extra-belastingen ook inderdaad een zo groot bedrag moet worden ge haald om de defensie-uitgaven te kun nen bestrijden. In de tweede plaats kan men er niet meer in zien dan dat de extra-belastingen slechts een onderdeel vormen van het dekkingsplan voor dit bedrag van twee honderd vijftig millioen. Het is duidelijk, dat in het eerste geval de extra-belastingen inderdaad het gehele gestelde bedrag dienen op te bren gen en dat aan 't totaal van de regerings voorstellen niet kan worden getornd. De P.v.d.A. heeft zich van het begin af op dit standpunt gesteld. De K.V.P. is echter begonnen met do minister in zijn ra mingen te bestrijden, doch is echter door de knieën gegaan en heeft zich tenslotte stilzwijgend met het totaalbedrag accoord verklaard. Met betrekking tot de K.V.P. kan dus geconstateerd worden dat het indienen van de motle-lucas op de consideransen een erkenning inhield van dit door de knieën gaan. Het is een openbaar ge heim dat enige K.V.P.-ministers in dit opzicht enige druk hebben uitgeoefend., (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) In een Veldhospitaal aan centrale front, Juli '51. !T IS WARM in de hospitaaltent. De zijkanten zijn wel opgerold maar het fijne muskietengaas laat toch maar weinig frisse lucht door. De hele dag heeft de zon op het dak staan branden. Nu de schemer gevallen is, koelt het heel langzaam af. De gewonden op de veldbedden hebben dan ook practisch geen kleren aan. En ze hebben het nog warm. „Zuster De kleine, donkere zuster in het groene velduniform en een pelopper- pet op haar krullen loopt naar het bed, waarop een jongen met een grote pleister op zijn slaap ligt „Drinken, zusterZe schudt van nee. „Eerst de operatie. Daarna mag je eten en drinken. De jongen zucht. De zuster gaat ander bed. Een dokter wit sportshirt loopt binnen en bestu deert de kaart aan zijn voeteneinde. Twee dragers met een nieuwe'patiënt op een brancard komen langs, Buiten klin ken de kreten van basebal-spélende verplegers. Het is een compleet hospitaal. In een serie tenten heeft men plaats voor tweehonderd gewonden. Maar éls bet moet kan men er zeshonderd onder brengen. Men beschikt over een rönt- geningtallatie, een operatietent, men aan vijf tafels tegelijk practisch elke operatie kan uitvoeren, er is apotheek, waar men onder andere grote hoeveélheid bloedplasma op peratuur kan bewaren en men heeft generatoren om eigen electrische stroom op te wekken. En alles afbreken en op vijf-èn-déi'tig vrachtwagens laden om elders aan he front het hospitaal weer op te zetten. Geen verschil De nachtzuster neemt de wacht Met de dagzuster loopt ze de bedden langs om de bijzónderheden van de schillende patiënten op te nemen, Pre cies als in een hospitaal in Europa. De kleur is alleen anders hier. Het heldere wit ontbreekt. Alles is groen en 'grauw. De tent is bruin. Zo zijn ook de dekens en de bedden. Personeel en patiënten hebben over het algemeen groene uni formen aan. De vloer is van aarde. Het is nu eenmaal een veldhospitaal. Maar de medische verzorging heeft er niets onder te lijden. De twee verpleegsters bespreken nauwkeurig de verwondingen. „Die is pas binnengekomen.." wijst de een naar een man, die stil naar het tentdak ligt te staren. Hij heeft een buikschot en een wond aan het hoofd. Naast hem zit een jongen met een ge zwollen gezicht. Een kogel is dwars door zijn mond gegaan en heeft zijn verhe melte gespleten. Met het slangetje van een electrisch apparaat tracht hij zelf het geronnen bloed weg te zuigen. Pra ten kan hij bijna niet. „Bloed.." stamelt hij op zijn borst wijzend. at is nietsstelt de zuster hem gerust, In het volgende bed ligt een ko lonel van het Koreaanse leger. Zijn rech terbeen is boven de knie geamputeerd. Verder heeft hij verscheidene hoofdwon- ;n een gebroken voet. Half bewuste loos kreunt hij van de pijn. Daar naast veer een Amerikaan met een borst- schot. Er loopt een slangetje uit de wond naar een fles onder het bed. De fles is voor een kwart met bloedkleurige vloei stof gevuld. Bovendien zitten zijn beide handen in een dik verband. Zijn llnker- en zijn rechterwijsvinger zijn weg geschoten. Maar desondanks is hij in een goede stemming. Schaken „Speelt er iemand schaak, zuster....?" •raagt hij. „Wou je spelen. „Ja...." „Ik zal eens vragen, hoor...." Met een van pijn vertrokken gezicht voor zich uitstarend zit een Kóreaanse soldaat in het bed ernaast. Een schot in de borst èrin gegaan en in de rug eruit gekomen. Er moet nog ergens een stuk scherf zitten maar dat heeft men niet kunnen vinden. Aan de andere kant var de kisten met medicijnen en instrumen ten ligt een Amerikaan mét mortierscher- ven in de buik. De man naast hem heeft hoge koorts en de doktoren weten niet waar het door ontstaan is. Plat op het bed naast hem ligt een blonde jongen met éen gapende hoofdwond en zijn borst en linkerarm in het gips. In zijn slaap gaat zijn ademhaling rustig op en neer. Maar de volgende patiënt daarentegen ligt te schreeuwen van de pijn. Aan het voeteneinde van zijn bed hangt een kaart met in grote letters erop KRIJGSGEVAN GENE. Het is een Chinees, die door zijn eigen mensen gewond op een heuvel ach tergelaten is en er vijf dagen zonder eten en drinken gelegen heeft voor wij hem aangetroffen hebben. In een stellage het bed hangt een fles bloedplasma, dat langzaam door een slangetje in zijn li chaam loopt. Ondertussen stoot hij onbe grijpelijke klanken uit. „Dat is de tweede fles plasmalicht de dagzuster toe. „Hij neemt 't goed op „Voor een Chinees ziet hij er best uitvindt de ander. Met een prop watten veegt ze wat bloed van zijn arm. Dan gaan ze weer verder tot ze alle patiënten bekeken hebben. Contrast Ik slenter naar buiten. In een van de andere tenten staat een radio aan. Het is de dagelijkse propagan- de-uitzending van Radio Peking met boodschappen van Amerikaanse krijgsge vangenen. Een groep militairen zit te luisteren naar een bewogen stem. „Smerige propaganda..!" scheldt van de luisteraars. „Sst.sissen de anderen om stilte. Om zijn minachting te uiten spuwt hij op de grond. Uit de tent ernaast klinkt het ge kerm van de Chinese krijgsgevangene. Een Amerikaanse dokter en verpleegster doen alles om hem in het leven te hou den. Bloed van een Amerikaan stroomt; in zijn lichaam. En ginds aan de horizon spannen andere Amerikanen zich in om zoveel mogelijk Chinese levens te vernie tigen. Het is een krankzinnige wereld. Twintig meter verder schatert men om cowboy-film, die op een op de zij kant van een drietonner gespannen bed- delaken in de openlucht vertoond wordt. „Goeie film..?" vraagt een dokter, die et het masker nog voor de operatietent uitkomt om even een luchtje te schep en een sigaret te roken, m te gillen.prijst een van de ver plegers. Tegelijk laait het gelach weer op. Mijn blikken dwalen van het film scherm naar de operatietent, die vlak er achter met al zijn licht scherp tegen de donkere omgeving afsteekt. De tentwand is tot boven aan opge rold. Door het muskietengaas kan men duidelijk zien hoe witte figuren onder de vier reflectoren ingespan-i nen bezig zijn met het amputeren van een arm. De laatste maanden ben ik voor veel onverschillig geworden. Maar toch nog niet voor deze bijna lugubere sfeer van dit fronthospitaal, waar lachen en leed zo meedogenloos cru hand in' hand gaan. Brandwonden „Zuster Een soldaat van de administratie komt de nachtzuster waarschuwen, dat er nog nieuwe gewonden binnen zullen komen- Ze zijn onderweg van het front met helicopters en over de weg. ,.Wat zijn 'Lvraagt de zuster. „NapalmM „Eigen vliegtuigen De jongen knikt. ,.Achzucht de zuster. Napalm Is een geleiachtige, uiterst brandbare vloeistof, die veel gebruikt wordt om Het oordeel over de sterveling is aan God alleen. Wie zegt ons, dat de rechter zijn medemens door dit vonnis niet nameloos lijden behoedt? Het blijft vraag die niemand kan beantwoorden irdoor en daarom ma6 een rechter zulk ggr niet uitspreken. Bovendien. is het ook volstrekt niet de zwaarste straf, getuige het feit dat vele Duitse gevangenen gesmeekt hebben hen tei dood te veroordelen liever dan tot jaren lange gevangenisstraf. nnHANS de theologische kant. Het heeft mij verbaasd dat een zo helder oor delend man als mr Terpstra nog gedu rende de jongste debatten over deze zaak in de Tweede Kamer met het argu ment uit Romeinen 13 vers 4 is komen aanzetten: „Zij (de overheid) draagt het zwaard niet tevergeefs" Waarom wil men nu plotseling zwaard als doodstraf gaan opvatten? Het is toch veel logischer dit woord figuurlijk te verstaan en er gerechtigheid voor in de plaats te denken. Als Simeon tot Maria zegt: „En ook een zwaard zal door uzelfs ziele gaan" denkt toch ook niemand er dit letterlijk op te vatten? En in Romeinen 8 vers 35: ,.Wie zal ons schel den van de liefde van Christus? Verdruk king, of benauwheid. of vervolging, of honger, of naaktheid, of gevaar, of zwaard?" zal toch zeker geen enkele theoloog dit hier in de letterlijke zin ppvatten? Waarom dan plotseling in Rom. 13 4 wel? Men zou zelfs Genesis 9 vers 6 als bewijsgrond kunnen aanha- 1 des mensen bloed vergiet, zijn bloed zal door de mens vergoten wor- of Exodus 21 vers 24: „Oog voor oog, tand voor tand. hand voor hand, voet voo. voet". Maar wie zal het heden ten dage wagen dit letterlijk op te vat ten? Zijn wij dan alleen maar Christenen, als het in onze kraam past? Kennen wij Mattheus 5 niet, waarin Christus het grote verschil leert tussen de Joodse en de Christelijke wet? „Hebt uw vijanden lief" is de grondtoon van dit gehele hoofdstuk en nlert: „Schiet uw vijanden Het vuren gaat dooi vijandelijke troepen in loopgraven te bombarderen. De uitwerking ervan is verschrikkelijk, dat blijkt ook wel als de eerste slachtoffers binnengedragen worden. Hun lichamen zijn overdekt met brandwonden. Het hoofd van een van hen is helemaal in het verband gewik keld. Hij kan niets zien. „Macroept hij. Een verpleger knielt naast hem neer. „Geef me een sigaret De man steekt er een voor hem aan duwt het mondstuk door een gaatje het verband. Geduldig neemt hij hem steeds weer uit en lsat de jongen de rook uitbjazen. „Wanneer is 't gebeurd „Een uur of zes „En eigen vliegtuigen, hé „Jawe zagen ze wel, maar we dachten natuurlijk^ dat ze naar het Noor den gingen. Ineens scheerden ze laag over en begonnen ons te mitrailleren. En daarna kwamen ze terug en gooiden de napalm op ons ,Veel gewonden?" iGeloof 't wel Vijf tafels tegelijk Er komen meer patiënten. Mannen van één peloton zien elkaar hier voor het eerst weer terug- Er wordt over en weer naar het lot van anderen gevraagd. Een dokter controleert ondertussen vluchtig hun algemene toestand. Daarna gaan ze meteen naar de operatieten:. Aan vijf tafels tegelijk werken de doktoren ennun nooia wensen at verplegers onder de sterk^ electrische!plegers rustig verder. lampen. Nu en dan schreeuwt Iemand van de pijn. Over het algemeen geven de mannen echter geen kik als de vuile noodverbanden van de open wonden ge trokken worden en de wonden schoon gewassen en opnieuw verbonden worden. Onder de behandeling praten ze met elkaar en met de doktoren. „Heb je Walsh nog gezien Jadie moet hier ook ergens zijn „Hoe is t ie....?" „Alleen zijn handen....'" „O, goed Er wordt weinig gescholden op de vlie gers. die hen gebombardeerd hebben. Het is tenslotte een ongeluk en dergelijke ongelukken komen nu eenmaal in een oorlog voor. Ze begrijpen alleen niet, dat de vliegers niet hebben kunnen zien met eigen troepen te maken te hebben. De waarschuwingspanelen lagen notabene uit Daarom is het mij een volkomen raad sel hoe men zich op allerlei gebied een Christen wil tonen, maar niet op dat der doodstraf. TTET DERDE punt is de maatschappe- lijke kant: Is het niet nodig, ook zonder wraakgevoelens, de samenleving te beveiligen tegen gevaarlijke elemen ten. maar is het niet tevens billijk degene, die zich aan zijn medemensen heeft ver grepen, de kans te geven dit onrecht goed te maken door boete te doen, zoal niei in de geest dan toch in daden? Hoe kan dit, als men Iemand eenvou dig het leven beneemt? Zijn er niet tal van gevaarlijke werkzaamheden te ver richten waarvoor men de thans ter dood veroordeelden had kunnen gebruiken? Zou het niet veel logischer zijn b v. het loon dat zij in gewone omstandigheden zouden verdiend hebben aan de nage laten betrekkingen hunner slachtoffers af te dragen? Wat schieten zij, die hun kostwinner hebben verloren er mee op dat degenen die de oorzaak van dit verlies zijn. ter dood worden gebracht? We hebben hier eenvoudig te doen met een oer-insttnet van de primitieve mens, die graag bloeid zag. die leefde als een wild dier en dus doodde, waar hy kon. misschien hoofd zakelijk gedreven door de zucht naar zelfbehoud, omdat leder ander wezel! voor hem een gevaarlijke vijand was? Maar wij, twintigste-eeuwers, beho ren toch logisch gesproken over dat tijd perk heen te zijn. Zodat, mijns inziens, de doodstraf niets anders ls dan een spoor van atavisme, een terugvallen tot de gewoonten en gevoelens onzer Ger maanse voorouders van lang vóór het begin onzer jaartelling. van de overheid, die het zwaard niet te vergeefs draagt, te wijzen op Romeinen 12 vers 20: „Indien dan uw vijand hon gert. zo spijzig hem; indien hem dorst, zo geef hem te drinken; want dat doen de. zult gij kolen vuurs op zijn hoofd hopen". En ik wil vragen of zij deze tekst uit diezelfde brief aan de Romei nen soms ook letterlijk opvatten. Zo -neen, waarom dan hier niet en in het andere geval wel? Is dit niet een uiterst zonderlinge tekstverklaring? Waarmee lk volstrekt niet zeggen wil. dat ik teksten als ideale bewijsmiddelen beschouw. Den Haag. Dr F. C. DOMINICUS. Plaatsing van dit artikel betekent nog geen instemming van de zijde der re dactie- Het probleem wordt hier echter in sommige opzichten van ongebruike lijke kant aangepakt Het lijkt ons niet onmogelijk, dat het tot bepaalde reacties uit de lezerskring leiden zaL Red. Wie handelt er in het ziekteproces, dat de mensheid op de wereld der politiek speciaal, eigen lijk altijd geteisterd heeft. De absurde opvatting namelijk, dat macht gaat boven recht. Het is immers duidelijk, dat Pereiê' in een machtspositie is komen keren, nu de internationale spanningen ■tduren. Juist nu er aan de duistere hemel der internationale politiek het sterretje der hoop begint te verschij- mogelijke regeling Koreaanse geschil, zal Amerika en indi rect ook Engeland, alles op het spel zei- gewapend conflict in Perzië te voorkomen. Men heeft hier echter te maken met twee partijen, namelijk Perzië enerzijds en de „Anglo Iranian'' de Britse regering anderzijds. De ge schiedenis leert echter, dat een openlijk demonstreren van de geneigdheid tueel te zullen bukken voor macht, de intimidatie door de andere partij, juist, bevordert. Dit verschijnsel treedt bij het Perzische olieconflict duidelijk Men zou een parallel kunnen trekken tussen de alledaagse civiele procedure de behandeling van het oliegeschil vi het Internationale Hof van Justitie. Als civiele proce- 'I Verklaarde uitzicht dure A en B eenmaal de competentie de Hoge Raad tevoren hebben kend, gaat het toch dat de partij, die eventueel het ongelijk zal worden gesteld, de be voegdheid van de Hoge Raad gaat be twijfelen. In het Perzische olieconflict nu, heeft de Iraanse regering haar klaring van 1931, inzake de aanvaarding der bindende jurisdictie van het Inter nationaal Gerechtshof, ingetrokken. Met juridische spitsvondigheid wordt opgemerkt door de heren van Teheran, dat het Internationaal Hof van Justitie Den Haag geen wereldgerechtshof ar een Internationaal Hof van Arbi trage. En Perzië heeft om die arbitrage helemaal niet verzocht! Trouwens, oordeelt de regering van Perzië, bij de anvaarddng der bindende jurisdictie het Internationaal Hof van Justitie, 1931, werden enige reserves gemaakt. En ;n uitzondering, een „reserve", het Perzische ollegeschil beschou- Volgens de Iraanse zienswijze be treft het hier dus een aangelegenheid tussen de Perzische regering en een parti culiere maatschappij, de .Anglo Iranian" geenszins een geschil tussen twee staten. Wat heeft nu het Internationale Hof in Justitie voorlopig beslist? Het heeft maatregelen bevolen, die hierop r EDER die met het Chr. onderwijs mee leeft weet, dat met „de Grote" bedoeld wordt: de Vereniging van Chr. onder wijzers en onderwijzeressen. Het zal in 1952 honderd jaar geleden zijn, dat te Utrecht vüf en twintig „Chris telijk gezinde onderwijzers", zoals zy zich toen noemden, bijeenkwamen bm een ■reniging op te richten. Dit \yas werke lijk een geloofsdaad, want het was nog drie jaar voordat de wet-Van der Brug- ghen tot stand kwam. Lemkes, een der Initiatiefnemers, ein digde dan ook zijn verslag van deze ver gadering met de woorden: „Allen die de Here Jezus in onverderfelijkheid liefheb ben zij deze zaak dringend aanbevolen. gebeden veel opstijgen tot de troon van Hem, Die uit dit kiempje een frisse boom kan doen opgroeien, onder welks schaduw wij hopen, dat de onder wijzers, die de vreze des Heren leggen tot grondslag van hun onderwijs, zich nog enigmaal zullen vergaderen en welke vruchten eenmaal gans Nederland genie ten zal, der jeugd tot heil en Gode tot eer." "TJEZE vereniging, toen opgericht en zo J-/ heel klein begonnen, is blijven be staan en uitgegroeid tot een vereniging rond 8000 leden. Zy heeft steeds •ooraan gestaan in de stryd voor de vrije school. Zy deed dat reeds daarin, dat haar leden de scholen met de BUbel dien den óf zonder salaris óf tegen een ver goeding, veel geringer dan die door de openbare collega's werd genoten. In die veel te lage bezoldigin'g zat al m stuk schoolstryd, waaraan doorgaans veel te weinig aandacht is geschonken Maar daarby bleef het niet. De meeste leden werkten ook actief mee in de ver kiezingsstrijd, omdat, zou er ooit recht gedaan worden aan het Chr. Onderwys, dit dan toch in 's lands vergaderzaal zou moeten worden uitgemaakt. deden deze te laag bezoldigde mensen op hun vergaderingen? Lees er de verslagen maar op na. De sociale kwestie kwam zelden ter sprake, des te meer onderwerpen, die in rechtstreeks verband stonden met onderwys en op voeding. komen, dat de situatie, waarin de „Anglo Iranian" zich vóór 1 Mei 1951 bevond, gehandhaafd moet blijven, totdat het Hof zyn beslissing over het eigenlijke geschil heeft klaargestoomd. Engeland was „full speed" bereid, de „gemengde commissie van toezicht" in het leven te roepen, maar Perzië beweerde daar niets mee te maken te hebben. Men ontkomt derhalve niet aan de indruk, dat premier Mossadeq lacht, zo „ziek" als hij is, om het gezag van het Internationale Hof van Justitie, waardoor ook de organisatie der Ver. Naties wordt geraakt. Dat landen achter het „IJzeren Gor dijn", zoals Hongarye, Roemenië ea Bulgarije aan een uitspraak van het Int. Hof lak hebben, kan men niet anders verwachten, maar de Perzische regering had de totalitaire staten juist een waar diger .voorbeeld moeten geven. Er werd van beide partijen, Engeland t Perzië. gevraagd, nog geen maatrege len te nemen, de deur voor een vergelük dus open te houden en in plaats daarvan, heeft Perzië die juridische deur hard dicht geslagen. De grote vraag is, wat verder zal geschieden? Premier Mossadeq had „geen tyd" voor een drin gend onderhoud, waarom de Ameri- ambassadeur, Grady, had ver zocht. Het is mogelyk, dat Mossadeq, Truman's speciale afgezant Averell Har- riman, die naar Teheran is gevlogen, toch zal ontvangen, maar veel valt van een dergelyk tête h tête niet te verwachten. De Perzische regering biyft koppig en dom. opgezweept door de fanatieke Toedeh-party, waarbij de Sowjet-Unie achter de schermen een rol speelt. Als alle bemiddeling tevergeefs blykt, dan kan de Britse regering uiteindelijk de Veiligheidsraad verzoeken om maatrege len te nemen tegen het opstandige Perzië. Zo ver is het echter nog niet. Ja, te oordelen naar Ass. Press, zou inzake het oliegeschil tussen Engeland en Perzië wending in de Britse „tactiek" aan de dag zyn getreden. In het kort zou deze neerkomen op een j'y 6uis, j'y res te, dus de Britten zouden zo lang mogelyk Perzië willen blijven en derhalve de Geen hoop voor transito handel De Nederlandsche Bank heeft geant woord op het bezwaarschrift der Kamer an Koophandel te Amsterdam tegen de wyziging der voorwaarden, waarop ter- mynverkooptransactïes worden afgeslo ten. Volgens de Bank heeft de Neder landse deviezenpositie dit noodzakelyk gemaakt. Men had slechts de keuze tus- deze maatregelen en de psysieke con- tróle, die het meest storend is. Het sy steem van vooruitbetaling laat het eco nomische leven althans nog een uitwyk- mogelijkheid, daar men de storting kan ontgaan, wanneer men bereid is, zelf het koersrisico te dragen. Gaf men de tran sitohandel ontheffing dan zou men het ook voor de exportindustrieën moeten doen, en tenslotte voor alle goederen transacties, die betrekking hebben op in voer van grondstoffen. In dat geval zou de maatregel geen effect meer hebben. „Dragersroept een van de dok toren. Tv/ee Koreanen, evenals de dok toren en verplegers met een wit masker >r neus en mond en een witte muts op, nen de brancard van de operatietafel verdwynen ermee tussen de dubbele voorhang van muskietengaas in de aan-1 op vandaag samen mannen grenzende tent. Een andere patiënt wordt wen van zeer uiteenlopende kerkeiyke onder het felle licht geplaatst. Een en politieke richtingen. Zy hebben één negerin brengt een trommel met steriele doel: het bevorderen van het vrije Chr. hoop be- onderwys. De liefde tot dat onderwys ïle I RroederLIJK werken in de Grote tot in-1 l-J op vandaag sf verbanden binnen. Ze laat bloede en in stukken geknipte uniformen I houdt hen eendachtig bijeen1 jbuiten dragen Met het zweet op Dat ls een van de mooie dingen in deze hun hoofd werken de doktoren en ver- vereniging. De leden respecteren clkan- Iders meningen, laten ieder ln zyn waar de, maar zyn onverbreekbaar één, wat de school, wat hün school betreft. Nu zal de Grote over drie jaar haar eeuwfeest vieren. By zulk een jubileum behoort een geschenk en nu besloot de vereniging, dat dit zou zyn een rust- en herstellingsoord voor onderwijzers en on- derwyzeressen. Dat is een kosteiyke gedachte en ze komt heus niet te vroeg, want de open bare collega's bezitten zoiets reeds tien tallen jaren. Om dit doet te bereiken is n jublleumfonds gesticht. Dat is wel nodig, want het gaat om een bedrag van rond drie ton. Deze som willen de Chr. onderwyzers zelf by'eenbrengen. fkVER drie jaar moet deze belangryke som bileen zijn. Natuurlyk kan dat. Als In 1S50 collega Sonnevelt met vrouw zes kinderen zonder salaris hoofd kon worden van de Chr. school te Zwingel spaan, dan kan in 1951, ondanks de duur de hoge belastingen, de gulden, die de onderwyzers allen per maand opzy leggen, er af. Maar een andere vraag is, of Chr. Nederland hlerby werkeloos mag toezien. Neen, lk denk er niet aan, op deze plaats een inzameling te propageren. Niemand gaf me daartoe trouwens op dracht. Het Hoofdbestuur wel allerminst. Dat staat op het standpunt.dat de leden zelf deze verzorging van hun zwakke en zieke collega's moeten bewerken. Toch wil het er by my niet in, dit buiten de leden niet velen willen mee doen. Uit dankbaarheid voor hetgeen de Chr. onderwyzers hebben betoond ln hun leven, In dat van hun ouders en in dat van hun kinderen. De onderwyzers ziln zelf met de reu zentaak begonnen. Het zal goed doen te bemerken dat anderen buiten hun kring spontaan, uit dankbaarheid een steentje willen bydragen. Neen, ik propageer geen collecte, maar toch geef ik hier het gironummer van: Jubileumfonds „Grote" Hilversum giro 235337. Wie weet? De „Grote" heeft in deze eeuw al zoveel verrassingen beleefd. P. de Zeeuw Jzn. Sfeer in *t gezin? De „Nieuive Leidscheer, in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5