ïlieuiuc £eütsrijr ÖToumitl Ridgway wil overleg hervatten in een absoluut neutrale zone Wat dr Schacht zei over zijn reis naar Indonesië Regering zal illegale actie te allen tijde tegen gaan Kapitein van tanker moest onder dwang tekenen Wist IJ VRIJDAG 13 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9274 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi Is afirblma ntf n berï in tcghcnspocf Een openbaring van oorlogsellende ZIE PAG. 5 bestaat uit 12 pagina's Impasse te Kaesong duuit voort Peking heeft het protest der Ver bondenen verworpen VANMORGEN was de Geallieerde wapenstilstands-commissie nog steeds te Moensan wachtende. Radio-Peking heeft echter een ver klaring uitgegeven. Hierin wordt het protest der Verbondenen tegen de weigering der Noordelijken, om journalisten toe te laten tot het gebied van Kaesong, van de hand gewezen. De Roden stellen het voor, alsof de Amerikaanse delegatie de „tot standkoming van een staken van het vuren wil vertragen". Niets is minder waar dan dat. Immers, generaal Ridgway heeft de Noordelijken per radio voorgesteld, de besprekingen in een absoluut neutrale zone. met een radius van 8 k.m. rond Kaesong, of een andere gewenste plaats te hervatten. Bovendien heeft een sectie van de Westerse pers te Tokio aangeboden, af te zien van aanspraken op vertegenwoordiging te Kaesong, teneinde de impasse te verbreken. Ridgway, de opperbevelhebber der Ver. Naties, weet de huidige impasse aan de. door de Roden aangebrachte, „onredelijke en onnodige beperkingen ten aanzien van het personeel der Ver. Naties. De Noordelijken worden in een boodschap verzocht, per radio te ant woorden, of door middel van een koerier, aan wie vrijgeleide wordt gegarandeerd. Ridgway verzocht hervatting der be sprekingen. op basis van wederzijdse vrijheid van beweging en vrijheid keuze betreffende het personeel. Beide partijen dienden zich te beperken tot een delegatie van 150 man. alles inbegrepen Ook is Rddgway van oordeel, dat de wegen naar „Kaesong" voortaan geheel vrij dienden te zijn van gewapend per soneel. De Verbondenen hadden immer: Kaesong als conferentieplaats aanvaard, Koningin en Prins in versierde N.O.-polder Werkbezoek aan het nieuwe land zonnig begonnen Twintig minuten na elkaar arriveerden Prins Bernhard en Koningin Juliana vanmorgen in. de- met rood-wit-blauw en oranje versierde Noord-Oostpolder voor hun eerste werkbezoek aan dit nieuwe land. Prins Bernhard werd om klokslag tien uur bij Ramspol, de meest Zuid oostelijke punt van de polder, begroet door de landdrost dr ir S- Smeding, de waarnemend landdrost dr A- Blaauboer en verschillende leden van de Wieringer- meerdirectie. Hij werd over de werken aan de Ramspol ingelicht door ir C. J. v. d. Bout van de dienst de Zuiderzee werken en vertrok daarna luid toege juicht door vele polderbewoners naar het Westelijk deel van de polder- De Prips werd vergezeld door dr Blaauboer. Inmiddels was de zon door de wolken gekomen en toen om 10 20 uur Koningin Juliana arriveerde, bood het polderland een vrolijke aanblik. Hare Majesteit werd ontvangen door de landdrost en begaf zich omdat het zeer winderig was naar het brugwachtershuisje. Dr ir Sme ding gaf daar aan de hand van een kaart een overzicht van het oude en nieuwe land en de werken in de polder. Om half elf vertrok de Koningin per auto naar Ens. Vliegtuig van de R.A.F. verongelukte: 10 doden In Brazilië een vliegtuigongeluk met 29 doden In de afgelopen nacht is bij Lyneham In Wiltshire een vrachtvliegtuig van de R A F. verongelukt, waarbij tien man, die bij de R.A.F. in opleiding waren, om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig stootte vlak na de start van het vliegveld tegen de grond en vloog in brand. Een lijnvliegtuig is bij Aracju in Noord-Brazilië in zee gestort. De 25 pas sagiers en de bemanning van 4 koppen kwamen om het leven. Onder de omge komenen bevindt zich ook de gouverneur van de Braziliaanse staat Rio Grande Do Norte, D. S. Rosada. Korea-vrijwilligers in October thuis Het oorspronkelijke Nederlandse de tachement op Korea zal eind Augustus onder commando van luit.-kol. W. D. H. Eekhout met het Amerikaanse troepen- schip General Mac Rae naar Nederland terugkeren en wordt begin October thuis verwacht. Zoals men weet, vertrekt Zaterdag 21 Juli uit Rotterdam met hetzelfde schip een aflossingsdetachement van ongeveer 250 man, onder wie 22 officieren. Ook een Belgisch onderdeel wordt die dag te Rotterdam ingescheept. Majoor-aalmoezenier G. de Brouwer C.S.Sp. zal met het aanvullingsdetache ment naar Korea vertrekken om daar de aalmoezenier L. C. van de Vrande af te lossen. Werklozen naar de landbouw inplaats van naar de D.U.W.? Minister Mansholt heeft gisteren in Wageningen verklaard, dat de werklozen naar zyn mening beter te werk kunnen worden gesteld in de landbouw dan in de DU W., omdat zo in eigen land meer arbeidsintensieve gewassen kunnen wor den verbouwd. Bij opgraving in Duitsland Lijken van Nederlanders verdwenen Bij het opgraven der stoffelijke resten van vier Nederlanders op het kerkhof te Eschwege (Hessen-Nassau) in Duits land bleek dat twee van de vier kisten leeg waren. Een kapitein van het Neder landse leger die in opdracht van de Rijksdienst voor identificatie en Berging voor het overbrengen naar Nederland zorg zou dragen, tracht nu de zaak tot klaarheid te brengen. de verwerping der Noordelijken, besprekingen aan boord van een Deens hospitaalschip te doen houden. Er toch afgesproken, dat „Kaesong" neutraal gebied zou zijn. In feite was daar niets van gebleken, want de Roden hadden bij Kaesong gewapende wachtposten* opge steld, die de bewegingsvrijheid van he" personeel der Verbondenen belemmer- den en de geautoriseerde leden van d( De delegatie zou „naar valt aan te nemen" tdit is het essentiële van het geschil, althans uiterlijk. Over de diepere motieven valt voorshands nog weinig te zeggen. Red.), ook journalisten omvatten. Resumerende: de besprekingen dienden hervat te worden in een geheel neutrale atmosfeer. Beide partijen, inclusief de pers, moeten vrije toegang tot de confe rentieplaats hebben. Volgens Reuter, heeft Omar Bradley zijn standpunt als volgt bepaald: Het ge schil kan worden bijgelegd, als de com munisten zich bereid verklaren, de Westelijke pers toe te laten of hun eigen persmensen terugtrekken. Inmiddels gaat de oorlog verder. Ten Z.O. van Koemsong rukten de Verbon denen circa 5 km. op. Geallieerde vlieg tuigen bestookten de Noordelijken. Radio- Pjongjang deelde mede, dat de kust- batterijen der Roden aan de Westkust drie vijandelijke oorlogsschepen tot zin ken hebben gebracht. Vermelden wij nog. dat het Russische persbureau „Tass" insinueert, dat uit het incident te Kaesong blijkt, dat men aan de goede wil der Amerikanen moet twijfelen. Het „oude 6pelletje" begint Een groot wit huis, boven op een heuvel in Kaesong, dit is de plaats, waar de U.N.O.-delegatie en de communisten de eerste wapenstilstandsconferentie hielden. Even voordat die eerste samenkomst een aanvang nam, werd deze foto gemaakt. Maar de communisten zijn blijkbaar niet zo erg gecharmeerd cd persmensen en daardoor zijn de besprekingen op het ogenblik afgebroken. (Telefoto) „Over enkele dagen vertrek ik" „Ik beschouw dit land als het rijkste land ter wereld wegens z'n grondstoüen Dr Hjalmar Schacht, de financiële tovenaar van Hitler-Duitsland, heeft gisteren, evenals Djakarta, bevestigd, dat hij naar Indonesië ontboden is ter bestudering van de economische en alge mene situatie aldaar. Schacht zei „bin- nén enkele dagen" per vliegtuig te zul len vertrekken. De Duitse econoom ver klaarde, dat de Indonesische regering hem uitgenodigd had „zich op de hoogte te stellen van de situatie". „Wat het resultaat van die studie zal zijn weet geen mens. Nuurlijk stel ik zeer veel belang in een bezoek aan een land. dat ik ten aanzien van zijn na tuurlijke rijkdommen en grondstoffen als het rijkste ter wereld beschouw", ver klaarde Schacht in Rome na zijn terug keer van een vacantie in Noord-Italië aan een verslaggever van Ass. Press. „Ik ken geen ander land ter wereld, dat zo'n verscheidenheid aan natuurlijke rijkdommen bezit. Het biedt een buiten gewoon belangwekkend studieobject, omdat de grondstoffenkwestie van het allergrootste belang is voor alle in dustriële landen en in het bijzonder die van Europa. Schacht zei: „Ik geloof van nut te kunnen zijn voor iedereen, die be langen in Indonesië heeft en voor de Indonesiërs in het bijzonder." Zijn vrouw zal hem vergezellen. Zijn Zeven pluimveestapels in Ede vernietigd In Ede moesten deze week in verband met pseudo-vogelpest de pluimveestapels van zeven bedrijven vernietigd worden. Zoals men weet is in een groot deel van de gemeente een ophokverbod van kracht. Al het pluimvee dat in dit gebied loslopend wordt aangetroffen, wordt in beslag genomen en vernietigd. kinderen zullen in Europa blijven, „het geen bewijst, dat dit geen permanente verbintenis is." Het rumoer om Door de Eeuwen Trouw Auto-ongeluk in België was aanleiding tot zekere ontdekkingen T~iE REGERING acht iedere voorbereiding van een illegale actie in In- donesië ten zeerste te laken, aldus verklaarden de ministers Mul- derije en Teulings in antwoord op de vragen, welke het Tweede Kamerlid, de heer Goedhart, gesteld had ten aanzien van de onthullingen van het dagblad Trouw over de handelingen van het bureau Zuid-Molukken en de financiering daarvan van Door de Eeuwen Trouw. De regering concludeert dat de publicatie in hoofdzaak juist was, zij het op sommige punten in wat sensationele vorm, terwijl concrete gegevens over de omvang der finan ciering niet beschikbaar zijn. Het inmiddels ingestelde justitiële onderzoek itrekt zich ook 'hiernaar uit. Inderdaad zijn in België door Sweerts - wiens relatie tot het bureau Zuid- Molukken nog nkt tot klaarheid is ge komen een voor de sloop bestemd Loekheed-vliegtuig, radio-zendmateriaal, enige jachtgeweren en een mitrailleur aangeschaft. De regering ziet af van de raag of deze aankopen dienden ter voorbereiding van gevechtshandelingen gen de republiek Indonesia. Eind October 1950 deelde de Binnen landse Veiligheidsdienst aan de regering mede, uit particuliere bron vertrouwelijk te hebben vernomen, dat in Frankrijk personen, die zich vertegenwoordigers z g. republiek der Zuid-Molukken noemden, connecties aanknoopten voor steun aan een gewapende actie in de Zuid-Molukken. De berichten waren zo ag en de plannen zo onwerkelijk, dat geen aanleiding was tot verder onder zoek. In December 1950 en Maart 1951 ontving de regering ook dergelijke be richten, doch men noemde steeds andere namen. In Februari constateerde dat de administratieve hulpkracht op het consulaat-generaal te Antwerpen, Pot, fraude had gepleegd met paspoorten ten behoeve van Westerling. Een auto-ongeluk in de nacht van 18 op 19 April j.l. in België, waarbij de identiteit van inzittenden Nederlanders moest worden vastgesteld, bracht het verband aan het licht tussen Pot, Wes terling, Sweerts en bovengenoemde werkzaamheden. Bij onderzoek bleek de mogelijkheid, dat uit Nederland een be langrijk bedrag naar België was over gemaakt, zonder dat nog van de her komst der gelden bleek. Geen concrete aanwijzingen waren :rkregen, dat organisaties als Door de Eeuwen Trouw en Helpt Ambon daar mede in verband stonden. De doelstel lingen dezer organisaties en hun in Nederland bekende werkzaamheden maakten hen nog niet tot objecten, •eiker waarneming tot de taak van de V.D. behoorde. De berichten, die de B.V.D. kreeg, zijn aan de regering doorgegeven en er was steeds een nauwe samenwerking tussen B.V.D. en politie. Sweerts is inderdaad van November 1946 tot 18 Juni 1948 in Nederland ge detineerd geweest. Hij heeft toen op een Grieks schip onder Panamese vlag Ne derland verlaten, niet in het geheim doch onder controle der betrokken ambtenaren. In October 1948 verschenen geruchten, dat Sweerts weer in Neder land zou zijn, 'doch de juistheid heeft men niet kunnen vaststellen. De regering acht het niet gewenst, dat in Nederland geldinzamelingen worden gehouden, waarbij de gevers te goeder trouw wanen dat zij meehelpen aan een menslievend doel terwijl de gelden gebruikt worden om samenzweringen te financieren. De regering zal niet nalaten, alle haar ten dienste staande middelen te gebrui ken om dergelijke handelingen tegen te gaan en voor zover zij een misdadig karakter dragen, justitieel in te grijpen. Een grachteen bruggetje glinsterende zonneplekken in i er, onder een koepel van b enWie krijgt niet vacantie-gevoel, als h\j dit plaatje bekijkt? Ja, de cineasten, die in Delft een kleurenfilm maken ov?r het leven van de schilder Johan- Vermeer, weten óók waar de >ie plekjes zijn.... Incident bij Elckerlyc ^elft Een groot aantal toeschouwers was gis teravond weer op de markt te Delft aan wezig om getuige te zijn van de opvoe ring van het prachtige middeleeuwse spel .Elckerlyc". Alles scheen vlot te verlopen.doch al spoedig bemerkte men dat Allard v. d. Scheer als de Engel niet op de eerste omgang van de toren stond. het slot zwegen de klokken en het carillon. Wat was er aan de hand? In de Nieuwe Kerk was een samenkomst het Herv. Gcref. Jeugdverband cn Comité van Chr. Gereformeerden, in welke samenkomst prof. G. Wisse het woord voerde. Met de stadsbeiaardier Rien Ritter was afgesproken, dat hij om een zij-ingang door kon naar de toren. De hoofdingang was i.v.m. deze imenkomst gesloten Toen Ritter zich ra 10 uur bij de zij-ingang vervoegde erd hem de toegang tot de toren gewei gerd door een hulpkoster. Ook de Engel niet toegelaten tot zijn hoge staan plaats. Het carillon kon dus niet spelen de Eaigel moest met een lagere plaats genoegen nemen. De kerkvoogdij wil nu nog de stichting „Delfesta" of de Nederl. Comedie een proces aandoen wegens ver storing van een dienst. De burgemeester Delft, mr G. E. van Walsum. zal thans bemiddelend optreden teneinde een voor beide partijen bevredigende oplos sing te vinden. Het Perzische olieconllict Ondanks de komst van Harriman, zal Mossadeq de nationalisatie voltooien T~~\E PERZISCHE PREMIER. Mossadeq, heeft in het parlement verklaard, dat als Engeland het oliegeschil aan de Ver. Naties voorlegt. Perzië de in beslag genomen documeofen der „Anglo Iranian" ter tafel zal bren gen, waaruit duidelijk blijkt, dat de Britten zich mengen in Perzische bin nenlandse aangelegenheden. Mossadeq, die ruim een uur lang sprak, waarbij zijn stem af en toe tot een gefluister daalde, gaf voorts te kennen, dat hij niet zou aftreden, voordat het nationaliseren der Perzische olie voltooid zou zijn. De olie-crisis zou nog wel maandenlang duren. In de „Madjlis" werden drie wets ontwerpen ingediend, ter voorziening in de financiële moeilijkheden en strekken- DAT een commissie van de Stichting Streekbelangen Oostelijk-Gelderland over een haltf jaar een rapport inzake de vermindering van het natuurschoon in de Graafschap cn de Lijmers zal uitbren gen- DAT bij de prijsvraag van het Vak blad voor de Bouwbedrijven, het ont werpen van een vacantiecentrum, de le prijs is gewonnen door W. v. d. Hoff te Zwolle, de 2e door C. Rietveld (Bode graven) en de 3e door P- M. v. Oerle (Terheyden, N.-B DAT kap. ter zee G. v. d. Tak, die directeur der autotechnische school te Apeldoorn wordt, het commando over de lechn. opleiding op de luchtbasis Deelon heeft overgedragen aan luit. Kol. Th. P. de Haas en benoemd is tot officier Oranje Nassau. DAT te Nijmegen de bouw van nieuwe fabriek voor de N V. Ned. Am- pullenfabriek is aanbesteed en de in schrijvingen f294 000 (A. J v. Alfen te Boxtel) tol f400 000 (A. J. H Luckie te Enschede) beliepen. DAT het erfgooiersinstituut Stad en Lande van Gooiland en enige rozenkwe- kers bij Ged Staten bezwaren hebben gemaakt tegen het afstaan van grond voor een Naardens sportpark. DAT de 39-j. A. den B. tc R'dam we gens oplichting van drie mensen, die in ttaal f18.000 in zijn letterbedrijf hadden .estoken, is gearresteerd. DAT het Ned. schip Averdijk (7600 ton) vannacht op weg van R'dam ^ntwerpen bij de Spijkerplaat aar grond liep, doch op eigen kracht 1 vlot kwam. DAT het egaal wijnrode tapijt 50 m2 voor het Bredase stadhuis, door dames in haar vrije uren vervaardigd, thans gereed is gekomen. DAT een commissie uit de prov. staten van Noord-Brabant heeft voorgesteld spoedig mogelijk een nieuw waterschap, de Ettense, Rucphense en Hoev gronden, op te richten. DAT het revalidatiecentrum aan de Goudsesingel te R'dam officieel door burgemeester Oud is geopend DAT de Zuidafrikaanse minister Schoe- man 'Sociale Zaken) gisteren de Philips- fabrieken te Eindhoven bezocht, verge zeld door o-a. de ambassadeur prof dr Bosman DAT het rust- en vacantiecentrum Nieuwenoord (270 bedden) van K.A.B. op het 54 ha metende landgoed Drakenburg te Baarn officieel is opend. DAT G. Grondsma te Leeuwarden benoemd tot ridder Oranje Nassau. DAT drie Amerikaanse dochters vi een verblijf van drie maanden in land zijn aangekomen om op Ned. boer derijen alle voorkomende werkzaamhe den te leren aanpakken. DAT de Amerikaan dr George H. Goons in Nederland en tien andere lan den een onderzoek naar virusziekten bij suikerbieten zal instellen. DAT een Ned.-Fins verdrag tekend in zake de toelating van personen tot 30 jaar die voor een jaar of 18 maan den naar het andere land gaan om hun vak- of talenkennis uit te breiden. DAT de Haarlemse gemeenteraad heeft besloten een 4 pets lening van f4 mil- lioen met een looptijd van 25 jaar aan te gaan. DAT op dc eiermarkt in Barneveld gisteren 1 millioen (vorige week 1.2 mil- lioen) eieren werden aangevoerd, die f 1314 (v.w. f 13.25—13.40) de honderd deden. DAT te A'dam een plan is ontworpen om de bunkers op het Museumplein weg te ruimen en een cultureel centrum met plantsoenen aan te leggen (kosten f700.000), waarover de mening van het publiek is gevraagd. DAT mr S. J. v. d. Bergh uit Nederland ambassadeur dr Grady, binnen op het int. congres voor reclame te Lon-iza! worden opgevolgd door 1 den heeft gesproken over de functie van i momenteel ambassadeur in India, de reclame i.v.m. het bevorderen van de int. handeL DAT Philips een centraal antenne systeem voor schepen heeft ontwikkeld waardoor de ontsierende warnetten van antennes kunnen worden voorkomen. DAT het stakende K.L.M.-personeel te Karatsji het werk heeft hervat doch wel licht weer in staking zal gaan wanneer niet binnen tien dagen overeenstemming is verkregen. DAT de windkorenmolen De Brak te Sluis,, die vroeger duizenden buitenlandse toeristen trok en in 1944 ernstig werd beschadigd, morgen opnieuw in gebruik wordt genomen. op de 16 millioen pond, die op de Britse banken gedeponeerd is. Mede op dc, door Amerika aangeboden, lening van 25 mil lioen dollar. Inmiddels is de productie van de raffi naderij van Abadan tot een tiende var normaal verminderd. Een van de, uit Abadan vertrokken, Britse tankschepen, dc „British Commerce" is te Cyprus gekomen met een recordlading olie 80.000 ton. De kapitein verklaarde, dat hij het gevorderde ontvangstbewijs, ten van de Perzische oliemaatschappij, had getekend, doch er doorheen had geschre ven „onder dwang". De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, oordeelde op een pers conferentie. dat de reis van Averel! Harriman, de adviseur veel zin heeft. Immers de Perzen hebben het advies inzake het besluit Hof reeds van de hand gewezei Achter het recente besluit der Britten, om de olietechnici voorlopig niet Abadan terug te halen, en sluiting „Abadan" te vermijden, moet Amerikaan se invloed worden gezien. Uit Washing ton verluidt opnieuw, dat de Amerik. orden opgevolgd door Henderson, Vreemd compromis TN Den Haag doet zich op onderwijs- -1- gebied een vreemd geval voor, waarop ook op deze plaats de aandacht dient te worden gevestigd. Ergens in deze goeds stad moet een nieuwe school komen, maar dat kan men moeilijk merkwaardig noemen. Dat is een verschijnsel, dat zich allerwegen voordoet. Neen, het merk waardige is dat deze nieuwe school nog in bijzonder opzicht „nieuw" schijnt te moeten worden, nieuw in een heel be paald opzicht. Er was hier eerst een groep mensen die wilden komen tot oprichting van een bijzondere Vrijzinnig-Christelijke schooL Daar is niets op tegen. De onderwijswet- geving biedt daartoe de mogelijkheid. Het bijzondere van een bijzondere school behoeft in het geheel niet te zijn dat deze school een orthodox-Christelijke school Zij die daaraan behoefte hebben, kun- n ook een bijzondere school stichten een geheel andere grondslag. Welnu, Den Haag wilde men binnen het raam r. de mogelijkheden welke de wet geeft, komen tot een bijzondere vrijzin nig-Christelijke school. T^OT dusver is hetgeen geschiedde dan ook niet merkwaardig. Het merkwaar dige was, dat in dezelfde kring waarin het plan voor deze school was opgeko- tegen dit plan fel verzet ging rijzen. Want deze stichting van een bijzondere school betekent het loslaten van de ge dachte der openbare school cn er waren er, die deze gedachte van de openbare school beslist niet wensten los t= laten. toen overleg gepleegd. „Volksonder wijs" ging zich met de zaak bemoeien en het schijnt, dat het IKOS 'Interkerkelijk Overleg in Schoolzaken) heeft getracht oplossing te vinden. Wij vermoeden dat dit overleg voornamelijk binnens kamers is gevoerd, maar dat verhinderde ds f" Ruitenberg niet. onlangs in Het Vrije Volk de mededeling te doen, dat daarbij zou zijn gebleken, dat de Her vormde Kerk de bijzondere school niet als haar ideaal beschouwt, op welke mededeling naar onze mening wel wat nader bescheid mag volgen. Ook de wet houder van Onderwijs in Den Haag, de heer Van Zwijndregt, heeft gepoogd par tijen tot elkaar te brengen. TTET resultaat is geworden een vreemd- -1 soortig compromis, waarin men ge tracht heeft twee verschillende groot heden met elkander te verzoenen. De ene de gedachte van de Openbare school de andere herinnert aan het bijzonder onderwijs. De school dan wordt open baar, een school dus van de burgerlij Ke gemeente, mear de ouders mogen ver langens kenbaar maken omtrent de „geest" van het personeel, m.a.w. zij zul len op de een of andere wijze invloed mogen uitoefenen op de keuze van onder wijzers. "VriET voor niets spraken wy van een merkwaardig geval. Want waarop komt het neer? Dat hier sprake is van openbare school, die echter typische kenmerken vertoont van een bijzondere school. Het is duidelijk dat dit in strijd met de wet Een van de zonderlinge dingen in deze geschiedenis is, dat de ethouder van Onderwijs dit blijkbaar niet inziet. wet wenst dat het openbaar onder neutraal onderwijs zal zijn. Zijn er ouders die hun kinderen onderwijs wen sen te geven in een bepaalde eigen geest, dan biedt de wet daartoe ruimte cn ge legenheid. Dan kunnen ze komen tot op richting van een bijzondere school, wat beslist iets anders is dan een openbare school. Het is ons bepaald niet duidelijk. om men dit in dit Haagse geval niet wenst Of openbaart zich hier weer zon- neer verzet tegen de gedachte van het bijzonder onderwijs? Wij meenden toch wel te mogen verwachten dat dit t zichzelf zou hebben overleefd. De oplossing welke men nu nastreeft, is niet alleen strijdig met de wet rij is wat erg doorzichtig en buitendien weinig elegant. Het schijnt ons toe, dat strijd met de wet toch wel speciaal een wet-houdcr ter harte mag gaan. Petsche formateur in Frankrijk Maurice Petsche. de 56-jarige Frans» minister van Financiën, uit vier op een- rolgcnde ..Centrum-regeringen" sinds 1949. heeft de opdracht aanvaard, om te trachten een nieuw Franfc kabinet te vormen. Zijn taak wordt uiterst moeilijk geacht. Het ligt in zijn bedoeling een coalitie tc vormen met Socialisten. Rooms Katholieken. Radicalen en Ge matigde Conservatieven. Deze partijen bezetten in totaal 400 in de 625 zetels in de Nationale Verga dering. Zoals men weet, heeft Henry Queuille. de aftredende premier, om ge zondheidsredenen voor de opdracht be dankt- Petsche zal Dinsdag definitief antwoord geven. Hij zelf behoort tot de Onafhankelijken. Truman nodigt Elizabeth en Philip uit President Truman heeft Kroonprinses Elizabeth van Engeland en haar echtge noot Philip, de Hertog van Edinburgh, uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver. Staten, volgende op hun bezoek aan Canada in September Jan Hondong weer bij de K.L.M. De bekende vlieger Jan Hondong. die onlangs met pensioen ging. zal op 1 Augustus weer bij de K L M. in actieve dienst komen, waarschijnlijk op een buitenlandse vertegenwoordiging De onteigening van La Prensa De Argentijnse regering heeft officieel de ontegening van het vermogen var blad „La Prensa" verordend. De Westduitse Bondsdag heeft het plan-Schuman in eerste lezing goedge keurd. f Advertentie) WIJ RUIMEN VELE KWALITEITSARTIKELEN OP HET VREEWIJKHUIS BOISOTKADE 1 (hoek Kaiserstraai) WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht j De Bilt: Tamelijk heldere cn koele nacht met weinig wind. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. Warmer an vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.35-2055; maan op 16.47. 18 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1