VAN HOUTEN PUISTJES VAN NELLE 'S THEE 2 DINSDAG 10 JULI IC} De zes voorstellen tot belastingverhoging Min. Lieftinck wil wel verzachtingen gaan aanbrengen.... Maar zal dan vragen om een hogere opbrengst van de vennootschapsbelasting WANNEER de Tweede Kamer vanmiddag en vanavond haar zin zou doorzetten en dus in de zes voorstellen tot belastingverhoging enkele verzachtingen zou aanbrengen, zal minister Lieftinck vragen het verlies aan opbrengsten voor de schatkist goed te maken door een verdere ver hoging van de vennootschapsbelasting. Dit blijkt uit het schriftelijk verslag van het overleg tussen de bewindsman en de commissie van rapporteurs over veranderingen in de regeringsvoorstellen. worden winsten boven f 300.000 belast met 50 pet. De minister wil dit eventueel verder verhogen tot 51. Dit zou hem f 4.5 millioen meer opbrengen. Is dit be- Hoeveel hoger de vennootschapsbelas ting zal worden, hangt af van de wijzi gingen die de Kamer door middel van stemmingen over amendementen nog zal aanbrengen in de andere wetsontwerpen. Volgens de oorspronkelijke voorstellen Theodor Blank te Parijs tjE WENSDROOM der Sowjets is Duitsland, waarvan de delen, Oost West, precies op elkaar passen, als de beroemde „Maagdenburger Halve bollen". Economisch luchtledig gepompt, zou slechts door aanwending van een si onmogelijke kracht, de beide delen elkaar kunnen krijgen. Zolang dit op West- en Oost-Duitsland niet valt toe passen stellen de Russen alles in het werk, Oost-Duitsland als een vazalstaat bij de Sowjet-Unie in te lijven. Oost- Duitsland moet voorpost en bastion ztjn voor de communistische penetratie-poli tiek in Europa. Het feit. dat het Kremlin aanstuurt op een apart vredesverdrag Oost-Duitsland, en de „infiltratie" West-Duitsland voortduurt, heeft er geleid, dat de Westelijke mogendheden zelf een vredesverdrag met Duitsland zullen afsluiten en de herbewapening var. bedreigd, Duits gebied op hun pro gram kwam te staan. Op de conferentie der plaatsvervangerste Parijs heeft men, tot vervelens toe, kunnen genieten van de Russische obstructie jegens het plan, West-Duitsland te verdedigen ei weerbaar te maken. De tactiek var. Bonn, waar bondskanse lier Adenauer, ofschoon gehandicapt door de Socialisten (onder leiding van Schu macher), de lakens uitdeelt, was erop gericht, zoveel mogelijk concessies Washington af te dwingen. Dit spel had in vijf jaar tijds een v betrekkelijk gemak kelijk verloop, omdat de verslagen vijand nu eenmaal noodza kelijk 't Verklaarde uitzicht Westelijke familiekring diende te wor den opgenomen. Met een vreemd woord, dat spoedig opgang deed in de politieke vocabulaire: Duitsland moest politiek, economisch en militair worden geïnte greerd. Het komt ons echter voor, dat, indien er al sprake kan zijn van inte gratie-mogelijkheden voor West-Duits land, de Europese landen zelf het beeld zouden moeten leveren van een politiek en economisch mozaiek. Nu zijn er wel tekenen, welke in die toekomst-richting wijzen, zoals het plan- Schuman en de Europese betalingsunie, maar verder laat de eenheid toch nog heel wat te wensen over. De Europese: eenheidsgedachte van Straatsburg heeft nog weinig practisch effect kunnen sor teren. En toch heeft niemand minder dan generaal Eisenhower, ter gelegenheid van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag, sterk gehamerd op het aambeeld van de Europese eenheid. Na de mislukte con ferentie der „plaatsvervangers" te Parijs, dringt het besef nog krachtiger door, hoe nodig het is, West-Duitsland deze weg tot integratie zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het primaire belang voor iyashington is echter, dat men, militair-strategisch beschouwd, op dit West-Duitsland moet kunnen rekenen. Gesteld, dat de situalf" in het Midden-Oosten zich dusdanig vei scherpte (Perzië), dat dollars, wapens, manschappen déar voor de verdediging, in de eerste plaats noodzakelijk werden, de spanningen toenamen, zou men dan in Europa niet ook op West-Duitse troepen moeten kunnen rekenen? Ondanks „Kae- song" wordt door politieke en militaire leiders de mogelijkheid van nieuwe ob jecten van Russische aggressie geenszins verworpen. Men heeft dus West-Duitsland nodig en vandaar, dat de Amerikaanse Hoge commissaris, McCloy, Adenauer bij her haling een klopje op de schouder heeft gegeven, teneinde hem te overtuigen, dat West-Duitsland weer een gelijkwaardige partner is. Deze „gelijkwaardigheid" kan men aflezen uit het besluit van de Wes telijke „Grote Drie" en 44 andere landen, de staat van oorlog met Duitsland als beëindigd te beschouwen. Door deze be langrijke stap zullen de Duitsers, die tot dusver juridisch nog als „vijandelijke onderdanen" werden beschouwd, weer dezelfde rechten krijgen als burgers van bevriende naties. Israël voelt deze stap in het geheel niet als een belang, maar eerder als een groot nadeel, van oordeel zijnde, dat het voormalige Nazi-Duits- land niet voldoende voor zijn euveldaden heeft geboet en derhalve geen recht heeft, weer als „gelijkwaardig" te worden geaccepteerd. In ieder geval zijn de banden tussen Washington en Bonn na de Parijse con ferentie der „plaatsvervangers" hechter geworden. Bonn toont zich weer bereid een bijdrage te leveren voor de Europese defensie. Als zodanig moet men ook zien het feit, dat de West-Duitse minister van Defensie, Theodor Blank, thans te Parijs aanwezig is voor besprekingen met vier Europese landen. Het gaat daar over de politieke en militaire geschillen, die tot nu toe de vorming van een Europees leger hebben tegengehouden. Men pro beert twee plannen samen te smelten Ten eerste het Franse plan-Pleven voor de vorming var. een Europees leger, be staande uit kleine nationale eenheden, dat dan onder een Europese minister van Defensie zou komen te staan. Ten tweede, het plan-Petersberg, opgesteld door Ge allieerde en Duitse generaals te Bonn, hetwelk voorziet in twaalf Duitse divi sies, een Duitse luchtmacht en kleine marine-eenheden onder bevel van gene raal Eisenhower. Tot dusver hadden de Duitsers zich vóór het plan-Petersberg verklaard. Maar, aldus een verklaring van de Duitse bondsregering, „beide opgaven moeten worden uitgevoerd, zodat het gemeen schappelijke doel, de defensie van Europa het best kan worden gediend". In poli tieke kringen overheerst een optimis tische stemming, dat door de aanwezig heid van Theodor Blank te Parijs, het resultaat nu een vlotter verloop zal heb ben. Een tere kwestie blijft natuurlijk, hoe men Duitse soldaten zal kunnen op nemen in de Atlantische defensie, zonder de naburen van Duitsland te verontrus te^ drag niet voldoende dan zal htf boven dien de winsten boven f 350.000 gaan belasten met 52 pet. Dit zou de schatkist nog eens f 4 millioen extra opleveren. Kindezalhek tot 17 jaar Wat de kinderaftrek betreft: Zoals men weet, heeft minister Lieftinck voor gesteld voor de inkomsten- en loonbe lasting geen kinderaftrek meer te geven voor de jeugd tot 21 jaar doch slechts voor kinderen tot zestien jaar. Later stelde hij voor nog één kind boven zes tien jaar te laten meetellen op voor waarde, dat in het betreffende gezin nog drie kinderen beneden zestien jaar aan wezig zijn. Thans verklaart de minister zich bereid nog een verdere verzachting aan te brengen door de leeftijdsgrens op te trekken tot 17 jaar, wanneer het initiatief daartoe althans uit de Kamer komt. Sommige leden hebben aan deze tegemoetkoming echter geen behoefte, meldt het verslag. Vermogensbelasting Enige leden waren van mening, dat de voorgestelde regeringswijziging in zake de vermogensbelasting nog niet zal voorkomen dat het belastingbedrag aar inkomstenbelasting en vermogensbelas ting tezamen uitgaat boven in totaal 9C /an het inkomen. Minister Lieftinck verklaarde daarop tegemoet te willen komen aan hen die het zwaarst worden getroffen, namelijk belastlngplichtingen met weinig of geen arbeidsinkomen slechts een klein vermogen. Er zou extra-vrijstelling van f 25.000 kun- worden verleend. Dit betekent de schatkist echter een verlies van f 3 millioen, dat minister Lieftinck alleen wil toestaan wanneer daarvoor een i pensatie wordt gevonden. De minister ls voorts bereid de hoging van de successierechten in directe lön (erfenissen voor kinderen of echt genoot van de overledene) niet te laten gelden voor erfenissen beneden f 10.000. Andere successierechten (dus voor erfe- n aan verdere bloedverwanten) moeten dan echter omhoog. de technische herziening van de omzetbelasting zal minister Lieftinck ernstig nagaan of het gewenst is hierin ook melkproducten en voetverwarmers te-betrekken. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie O CHOCOLADB PUDDINGPOEDER KOFFIE THEB "GLOBE" SNIPPERS. (Advertentie) ontsieren Uw gelaat, juist als U er zo goed mogelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de krachtig ontsmettende huld- dl.pte- Straks vrij grensverkeer naar België De vraag in hoeverre er aanleiding be staat Belgen en Nederlanders, onverschil lig of zij grensbewoners zijn of niet, in de toekomst over en weer vrij te stellen de verplichting de grens te over schrijden langs de doorlaatposten of bepaalde aangewezen grensovergangen, vormt reeds enige tijd een punt van be spreking lussen de betrokken departe menten. Dit heeft minister Stikker mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vra- van het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.). Een boerin te Battice bij Luik zag jongeman Zondagavond het deksel een put oplichten achter de boerderij in de put verdwijnen. Zij waarschuwde de politie, die de jongeman tot HÉM nek in het water vond, hardop sische Bijbel lezend. Hij bleek heemde te zijn, flie in een mijn in de buurt werkte en leed aan een zenuw instorting. ir In Birma hebben opstande lingen een trein laten ontsporen en be roofd. Acht mensen werden gedood er tien gewond, ir De oudere broer van d« Dalai Lama van Tibet, Lama Taktser Rimpotsj, is in New York aangekomen, ter bestudering van de taal. Door een vallende rots is een autobus op IJsland als een koek door midden gesneden. Slechts 2 van de 32 inzittenden werden gedood. In Mexico is oen autobus in de rivier de Vado gestort. Zestig perso nen werden vermist, ir Het opperbevel van de Westelijke geallieerden in Europa zal Donderdag van hotel Astoria te Parijs verhuizen naar het permanente hoofd kwartier te Marly-le-Roi, 24 km Westen van Parijs. In India is een vijf jarenplan opgesteld ter uitbreiding de agrarische productie en verbetering van de industrieën en het verkeer, ir Engelse studenten zullen overmorgen een oude autobus, die zij zelf hebben bekostigd, een reis door 12 landen, w.o. Turkije, Syrië en Transjordanië maken. ir De Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal-majoor Mathewson, heeft gisteren het gedeelte voor de bur gerluchtvaart van het vliegveld Tempel hof te Berlijn overgedragen aan de West- berlynse autoriteiten. Oplossing koude oorlog: Geen herbewapening maar armoe-bestrijding Labourrebellen dringen aan op wijziging der politiek De linkervleugel van de Britse La- bourpartij heeft onder aanvoering van oud-minister Bevan een beroep gedaan op de gehele partij om het herbewape ningsprogramma aanzienlijk in te krim pen en daardoor vrijkomende arbeids krachten en geldmiddelen aan te wen- een grootscheeps plan ter be strijding van de armoede en daarmee unisme in de achterlijke ge bieden der wereld. Met dit voorstel hoopt men aanhang in de arbeidersbe weging te- krijgen voor een wijziging var de binnen- en buitenlandse politiek der Brjtse regering. vlugschrift, waarin 'twee andere oud-ministers een voorwoord tekenden, Harold Wilson en John Freeman, dringt deze linkse groep er op aan, op vreed- wijze tot een regeling der geschil len met Rusland te komen, omdat het m 1953 „te laat" zou kunnen zijn. De vol gende punten worden ter bereiking var dit doel aangegeven: 1) regeling van he' conflict met rood-China: 2) de plannen tot herbewapening van Duitsland om Franco-Spanje tot het Atlantisch Pact toe te laten moeten worden opgege' moet een conferentie aan Rusland worden voorgesteld ter bespreking reeks vredesvoorstellen met inbegrip een wederkerig wereldhulpplan 4) aanvaarding van de gedachte, om i landen een redelijk aandeel te geven in de productie en de verdeling van relds schaarse grondstoffen. Voorts eiste de „Labourrebellen" verstrekkende herziening van de Anglo- Amerikaanse betrekkingen. De meerderheid van 'de Labourpartij in het Britse Lagerhuis is door het lijden van het lid George S. Woods tij delijk gedaald tot vier zetels, De Delftse student W. H. Brouwer is vandaag op de Oranje Nassau voor twee maanden naar Engeland vertrokken om een reis te maken met de reclamewagen de distilleerderij Locomotief (een na bootsing van een echte locomotief). VoorziHer bouwarbeiders: Argumenten voor beambtenbond foutief en on-christelijk Loonpolitiek: „Andere groepen heffen Indianen- gehuil aan" (Van een onzer verslaggevers) Op de in Utrecht gehouden bondsraadsvergadering van de Ned. Chr. Bouw vakarbeidersbond heeft de voorzitter, de heer J. van Eybergen, critiek ge oefend op het beleid van minister In 't Veld, waarin hij maar weinig lijn vermocht te ontdekken. Voorts richtte hij zich in vrij felle bewoordingen tegen de oprichting van een Chr. Beambtenorganisatie als tussenstation op weg naar de bedrijfsbonden. Dit streven waarover wij dezer dagen uit voerig schreven noemde hij „foutief en on-christelijk". Wat het ledental betreft, dit is in het afgelopen jaar met 1578 gestegen, zodat de N.C.B. thans bijna 20.000 leden telt. De heer Van Eybergen acht het grote groepen beambten en zeker de uitvoerders e.d. in het bouwbedrijf zeer goed mogelijk om nu reeds tot een bedrijfsbond toe te treden. In de NCB zijn thans reeds ruim 200 hoofd-uitvoer- ders georganiseerd, d.w.z. nog meer de Chr. Werkmeestersbond. Het terugzetten van de klok zijn om deze leden te dwingen thans tijdelijk naar beambtenorganisatie over te gaan wij zullen hieraan dan ook niet n werken, aldus spr. Als men zegt, dat de beambten voor samenwerking drijfsbonden „nog niet rijp" zijn, niet alleen een foutief, maar oc on-christelijk argument. In een beambtenorganisatie horen alleen die beambten thuis, die niet in een bedrijfs bond ondergebracht kunnen worden. Spr. wees er op, dat de minister twee maal een bouwstop heeft afgekondigd zonder het bedrijfsleven te raadplegen. Thans is overleg toegezegd. Het gezegde van de minister, dat hij 300 man in de DUW kan onderbrengen voor hetzelfde bedrag, dat 85 werkers in het vrije be drijf kosten, is zeer bevreemdend. Wordt dit beginsel doorgevoerd, dan worden vooral werken uitgevoerd, die direct economisch nut zijn. In het vrije bedrijf kan nog voldoende ar beidsintensief werk uitgevoerd worden. Eigen huis De woningbouw wordt zeer geremd, omdat de hierin belegde gelden niet ren dabel zijn. Spr. ziet een oplossing in het bevorderen van het sparen voor een eigen huis. Dit gebeurt reeds in Frank rijk en Zwitserland en het is zeker waard nader bestudeerd te worden. Sprekende over de loonpolitiek de heer Van Eybergen er op, dat inder tijd de consumptie-beperking door de Oost-Duitse Volkspolitie „ge-Russificeerd" Volgens een verklaring van de West- Duitse regering, ondergaat de Oost- Duitse Volkspolitie een radicale veran dering, teneinde haar in overeenstemming te brengen met bewapening en organi satie van het Sowjetleger. De totale sterkte zal tot 100.000 man uitgebreid worden. De politie zal bestaan uit een heden ter sterkte van brigades, naar het voorbeeld van een „gemechaniseerd Sowjet-regiment". Er zijn thans 13 scho len voor technici en officieren. Het hoofdkwartier bevindt zich te Adlerhof bij Oost-Berlijn. De eerste lading zware wapens arriveerde in Augustus 1950 uit de Sowjet-Unie. Tankpersoneel wordt geoefend in de Russische T 34, de Stalin- tank, alsmede in de Duitse „Tijgertank" Bij iedere eenheid bevindt zich een Russische tolk. Bat'a levert 50.000 paar schoenen aan Congo De bekende Tsjechische schoenfabri kant Thomas Bat'a is gistere'n per vlieg tuig uit Zwitserland voor een bezoek van twee dagen in ons land aangekomen. De heer Bat'a had een lange inspectietocht langs de Afrikaanse nederzettingen van zijn bedrijf achter de rug en vertelde, dat als gevolg van zijn reis o.a. een con tract tot stand is gekomen voor de leve- van 50.000 paar schoenen door de Nederlandse Bat'a-fabrieken aan die in de Belgische Congo. Met uitzondering Australië draaien de Bat'a-fabrieken thans in elk werelddeel. Zij heboen 50.000 personeel en leveren gezamenlijk per week een millioen paar schoenen af. vinden. helders is aanvaard, onder beding, dat de andere groepen zouden volgen. HU verweet die andere groepen, dat zU „een Indianengchuil aanheffen", nu via de be lastingvoorstellen van minister Lief tinck ook zU hun offer moeten brengen. NatuurlUk zUn er bezwaren tegen onder delen van deze voorstellen, maar men moet zich niet aan het meedragen var de last willen onttrekken. Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te GiessenRijswijk J. M. D. v. d. Berg, cand.- hulppred. te Kerkdriel. Bedankt: voor Maartensdijk P. J. Dorsman te Schelluinen; voor Krimpen a. d. Lek J. R. Cuperus te Doornspijk, voor Aalsmeer (3e pred. pi.) A. J. van Oost te Vriezenveen. Geref. Kerken Beroepen; te Rotterdam-Charlois (5e pred. pl.) D. Roest te Den Haag- Oost; te Rotterdam-Delfshaven (vac.-A W. Schaafsma, als evangelisatiepred.) di J. A. C. van Loon te Huizum; te Ooster- nijkerk cand. C. Brilman te Borger (Dr.) te Pernis (vac.-W. de Graaf) H. Pestman te Terneuzen; te Leimuiden cand. H. M. Derksen te Harderwijk; te Woubrugge cand. H. M. Derksen te Harderwijk. Aangenomen: naar Bennekom (vac.-D. J. Ras) C. J. Verspuy te Rijs- oord; naar Drijber cand. C. J. v. d. Meu- len te Den Bosch, die bedankte voor Eng- wierum en voor Valkenswaard. Bedankt: voor Nunspeet G. S. Oegema te Zutphen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te MinnertsgaOude Bildtzijl cand. K. Deddens te Kampen; te Semarang J. Kamphuis te Bunschoten- Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Arnhem cand. B. Bijle- veld te Haarlem en cand. J. de Vuyst te Rotterdam. Beroepen: te Middelburg (bij accl.) cand. D. Slagboom te Eindhoven. Evang. Luth. Kork Aangenomen: naar Deventer M. J. Heijbroek te Heerlen. Geref. Gemeenten d a n k tvoor Kruiningen en voor Scherpenisse A. de Blois te Rotterdam- Zuid. Rijk koopt grond met ruim 18.000 oorlogsgraven De Nederlandse regering zal stappen doen om de grond te verkrijgen waarop zich in ons land de 18.450 graven van oorlogsslachtoffers uit het Britse ge menebest bevinden, Het gebruik van deze grond zal geheel vrU van lasten worden toegestaan aan de commissie voor oor logsgraven van de betreffende landen. Dit wordt bepaald in een verdrag, dat van daag in Den Haag is ondertekend door minister Stikker enerzijds en de ambas sadeurs of gezanten van Engeland, Cana- Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, India en Pakistan of hun plaats vervangers anderzijds. Monument voor Suriname en Antillen Uit dankbaarheid voor de hulp, die Suriname en de Ned. Antillen na de be vrijding aan ons land hebben geboden, heeft de regering besloten in Paramaribo Willemstad een monument op te rich ten. De kosten van deze kunstwerken zullen in totaal 50.000 bedragen, blijkt uit een wetsontwerp dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en Gezondheidsko lonies houdt Zaterdag in Den Bosch zijn jaarvergadering, die oorspronkelijk op 26 Mei plaats zou hebben, doch i.v pokkenepidemie werd uitgesteld. t de her J Sar Haag. Groningen. L C van Lawick te Den Haag, A Maclaine Pont te Laren (N-H) en mej. W H de Jong te Zwolle; doet ex, Ned. Ind. recht de heren N. Beets te Den Haag, Ang Ie Kwan te Oegstgeest, J W Pothast te Aerden- hout, J van Rosesen te R'dam en mej. M. E. G. Kleyn te Leiden. AMSTERDAM, (Gem. Univ.), S Juli Gesl.: doet. ex. geneeskunde: K P Honig, C A van Walraven, mej G Korthoff. J van Dongen. C M Gottlieb, J J Zonjee. G Losekoot. A Weyel, Th J J van Baar. F de Graaf. A v d Ho/f, A Kostyal, K L Peper. W C A H Essed, A Gou- dijk en D I de L<*vita. Amsterdam en doet. economie J Nooltgedagt. Amsterdam. Amsterdam (V.U.). 9 Juli Geslaagd: cand. economie R F G Bak, Haarlem, R M W Eekhof. Heemstede. J G Knol. Utrecht en van Schaik, Haarlem: doet rechten: W C laver. Monnikendam. H R v d Sluis. IJssel- ein, H Bos, Kampen. Rotterdam, 9 Juli Geslaagd econ canc D Huising, Rotterdam en d« lap pre ir J 'chnischa Metingen aan enige bij scheepss bruikelijke profielen In vlakke stroming met en zonder cavitatie. en ir J D van Manen op Invloed van de ongelijkmatigheid van het snelheidsveld op het ontwerp van scheeps schroeven. Utrecht. 9 Juli Op het proefschrift The Podostemaceae of the New World promo- veerde tot doctor In de wis- en natuurkunde P van Royen, geboren te Lahat. L P van der Mijl Dekker, geboren te Velp (Gld) promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op Het vitamine B-l gehalte 1 N i i Die (Advertentie. Vocht of Tocht bezorgen die Rheumatisch pijnen. Neem regelmatig Ernschen - en U verdrijft ze radicaal. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voo ver deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regel matig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kruschen remedie. Maak zo gauw mogelijk een be gin met Uw Kruschen kuur. om de wel dadige werking aan de lijve te onder- We kunnen slepen, meende Arie. Van slepen wilde Dirk echter niet horen, ze aren op avontuur uit en op de zeilen moest Luik bereikt worden al moest het een week du- De meisjes vielen hem bij, het landschap zag aanlokkelijk uit, wat maakte een dag meer of minder uit? Tot waar het kanaal smaller werd kon gela veerd worden en Arie besloot een paar gangen te maken om weg te komen van de sluis waar het rommelig was van wachtende schepen en waar door de zuiging van de sluis de boot voort durend lag te jakkeren. Op een rustige plaats werd de boot vastge maakt en daar beleefden zij hun eerste angstige avontuur. Weer was het Maddie die, evenals in de Biesbos, voor een nachtelijke sensatie zorgde. Voor het ingaan van de nacht had Arie een anker uitgebracht teneinde het hinderlijke bon ken op de stenen van de oeverversterking te voor komen. De lange loopplank vormde de verbin ding met de wal. In de tent, achter de mast lagen Arie, Jaques en Dirk elkaar te vertellen hoe prettig een verblijf op het water wel was. Voor de mast lagen de meisjes in diepe rust, tenminste zo dacht het manvolk achter de mast. Het water maakt slaperig, verklaarde Arie toen Dirk een opmerking plaatste over kinderen die in slaap vallen als zij het bed maar ruiken. Opmerkelijk stil was het voor de mast en in de tent weïkte het voorbeeld der meisjes aan stekelijk. Maf ze, zei Dirk terwijl hij z'n gemakke lijke slaaphouding zocht. Arie ging nog even naar buiten om te contro leren of alles voorzien was zoals het voor de nacht behoorde. Geen avond ging voorbij zonder deze laatste ronde. Een wijle stond hij bij het roer, hij zoog zich de longen vol met koele nachtlucht en zijn ogen tuurden op het water dat een lichte streep was tussen de donkere oevers. Een zilveren dauw lag op de velden, daarboven was het duister massief en ondoordringbaar. Heel ver weg glansden de lichten van de in dustrieën rondom Luik, daar was het rumoer van bonkende machines en rauwe stemmen. Hier rond de Zwerver was de grote stilte waar in werelden geboren werden en grote gedachten kwamen aanvaren. Arie stond daar en hij peins de op het raadsel van een trouwe Schepper en een ontrouw schepsel. Er zong een psalm in hem: Heer, Uwe werken zijn zeer groot. Visionnair zag en voelde hij in de stilte iets van de heiligheid van een wereld die verzoend met haar Schepper stil de liefkozende hand van haar Vader over zich heen liet gaan. Volmaakte rust en vrede, mompelde hij en toen was daar opeens de dissonant. Vanaf de wal waaide een schuifelend geluid tot hem over Wrevelig keerde hij zich naar de wal waar in het gras een lichte vlek langzaam vooruitgleed Zijn wrevel week, een jong paartje dat weg trachtte te sluipen, giste hij... hij kon de zon in het water zien schijnen sinds hij Mary ken de en glimlachend kroop hij in de tent die wel groot doch laag van dak was. Dirk sliep luidruchtig, maar Jacques zat nog tegen de beun geleund te roken. Alles in orde? vroeg hij. De liefde tracht van ons weg te sluipen, antwoordde Arie lachend. De liefde...? Een paartje in het gras van de walkant. Een liefde op het kantje af, glimlachte Jacques. De tikkeling van steentjes op het zeil doek onderbrak het gesprek. Verwonderd zagen zij naar omhoog waar al door steentjes bleven neertikken. Het wordt een rumoerige liefde, meende Jacqus. Kwajongens, bromde Arie. Aldoor bleef het steentjes regenen, voorzich tig kroop Arie naar buiten, een lichtstraal door de tentopening verried hem en twee gestalten doken in het gras neer. Onderdrukt gegichel drong tot Arie door en toen kreeg hij een boos vermoeden. Hij kroop in de tent terug en on zichtbaar in de duisternis sloop hij onder het tentzeil door naar het verblijf van de meisjes. Zijn vermoeden was juist, de kooi was leeg, onhoorbaar waren Hettie en Maddie naar de wal gegaan voor het uithalen van een kwa jongensstreek. Arie ergerde zich hieraan niet. het was een teken van weerkerend leven aan boord na een periode van nauwelijks verborgen lusteloosheid. Het water verrichtte als medicijn man zonder hocus pokus het wonder der gene zing. Doch de grap moest een einde nemen, hij wil de gaan slapen. Hij ging rechtop staan en lui de riep hij naar de wal: Hettie en Maddie, je bent ontdekt kom maar aan boord! (Wordt vervolgd). de Jong. Appelscha en D Blok. Den Haag; doet. ex. L H van Geest. '-Gra- zande, W J Buys, Utecht, J Schut. Den ig. W van de Bunt, Rotterdam en W Der- schel. Den Haag. Utrecht, 9 Juli - Geslaagd cand. geschie- unis: mej A H J Sengers. Utrecht; cand klassieke letteren: J Zoutman. Utrecht; vee- irts-ex: J Broekhuls, Putten. W J J Draais- na. Steenderen (Gld), J R F Ex, Venlo. r G J ter Haar, Almelo. W H Karelsë. IJsse'l- iteln, J G Kemha, Zenderen (Ov,); tand- irtsex.: J M v d Bogaard, Hilversum, J L /an Dijk. Enschede, mej M S J Dolmans. Heerlen. Utrecht, 9 Juli Geslaagd: cand wis- en Nigtevecht, Hilver- (k) G sum. mej A M G v d Sande Utrecht. A J Schuurmans pr. Dongi mej H E Blok. Utrecht en mej W M P Hil- vers. Utrecht: (a) E W de Vries. Zeist en W J Schrader, Utrecht: (h) F H van Oyen. Utrecht: (1) W H van Gorkum. Arnhem, mej M M Nijland, Driebergen en M J Louwers. Eindhoven; doet pharmacie: R J H Scholtis. Terwinselen en J E A M Stoop. Borne; doet natuurkunde: M Jetten. Utrecht en W P Gelderman. Amersfoort: aanv ex art 135 h o: M E H M van Wersch. Heerlen; doet dier kunde: W Jupkens v d Eist. Utrecht, mej J M van Brink. Rotterdam en F J Verheyen, Utrecht; cand Indisch recht: mej L C Dull. Apeldoorn. J A O Schoenmaker. Almelo. in Mesdag, Hilversum en mej J P de Vries. Amsterdam: doet scheikunde: A F leman. Woerden. C Poort. Hilversum en P Westdorp. Utrecht; doet wiskunde: A A d Heijden. Eindhoven; doet rechten: mej G H Hingst en H J Nljland, Utrecht en N 811 Dljl, Dn Haag; doet physische geografie: iej H J van Dorssen. Zeist: cand kunstge- chledenis: mej A C Esmeljer, Rotterdam en lej E Quast. Den Haag. Het lied dei aethergolven WOENSDAG II JULI. HILVERSUM I (402 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nleuwf. 8.18 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 uur Gram. (9.30—0 35 Waterstanden). VPRO 10 00 Schoolradio. VARA 10.20 Gram. 10.35 Voor de vrouw 1100 Gram. 12.00 Orgelspel. 12 38 Kram. 12.55 Kalender. 1.00 Nieuws. 1.15 Poll- tlekapel. 1.50 Gram. 2 00 Gesproken portret 2 15 Gram. 3.00 Kinderkoor. 3 20 .Levend» Bezems", hoorspel voor de Jeugd. 3 50 Plano recital. 4.00 Vragenbeantwoording voor d« jeugd. 4.30 Voor de zieken. 5.30 Muzikaal Portret. 5.45 Regerlngsultz.: W A Braasem en I F M Sallm: „Mlnangkabause Pedabo's. 6 00 Nieuws. 6.15 Sport. 6 30 R VU.: Dr R D Simons: „Suriname, land-volk-bestaansmld- delen I". 7.00 „Vorming van partijen op con fessionele grondslag?", causerie. 7.15 Gram. VPRO 7.30 Voor de Jeugd. VARA: 8.00 uur Nieuws. 8 05 Politiek commentaar. 8.15 Dans muziek. 8.50 „Christopher Blake". hoorspeL 8.15 Strijkkwartet. 10.45 „Klieren met inwen dige afscheiding", causerie. 11.00 Nieuws.; 11.15 Orgelspel. 11 35—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym. 7.301 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 uur! Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 3 45 Gram 9-00 Voor de zieken. 930 Gram. 10.30 Morgendienst, i 11.00 Symphonie-orkest. 12.00 Pianorecital.I 12.30 Land en Tuinbouw. 12.33 Gev. muziek. 1.00 Nieuws 1.15 Reportage 1.20 Banjo-orkest. 150 Gram. 2 00 Kamerorkest en solist. 2 45 u. Voor de meisjes. 3.00 Nationaal zangfeest 3.45 t. 3 50 Pianotrio 4.15 Voor de Jeugd 5 30 Strijkkwartet. 6 00 Koorzang. 6 30 Amuse- smuzlek. 7.00 Nieuws. 7.15 Causerie over •pskeuze 7 30 Gram. 7 40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8 05 Promenade-orkest en sollsta .45 „Hier heb je de Oranje Garde", klank- eeld 9.15 Kamerkoor en solisten. 9 45 Gram. 10 00 Gev. muziek. 10 30 Cello en orgel 10 45 doverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 ENGELAND. BBC Hor 2 00 1 12 25 Ge\ progra 1 00 Nieuws. 1.10 Ooggetuigeve Dansmuziek. 1.55 Sport 200 Orkestconcert. 2.30 Koor- en orkestconcert. 1.15 HoorspeL 4.15 Discussie. 5.00 Voor de kinderen 6 00 u. Nieuws. 6.15 Sport 620 Gram 7.00 Gev. programma. 7 30 Symphonie-orkest en solist. 8.30 Causerie. 9 00 Nieuws. 9.15 Licht pro- I gramma. 9.45 Lichte muziek. 10 25 „The Tha- mes at Festival Time". 1045 Parlements- I overzicht. 11.00—11.0!} Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme 12 00 „Sea Shanties" 12 25 Gev programma. 12 55 Orkestconcert. 1 45 Voor de kleuters 2 00 Voor de vrouw. 3 00 Amusementsmuziek 3 30 Voor de soldaten. 3.45 Militair orkest 4 15 Mrs Dale's Dagboek 4 300 BBC Schots orkest olisten 5 30 Orkestconcert. 6.15 „Ore night stand"' 6 45 Hoorspel 7 00 Nieuws 7 25 7 30 Verzoekprogramma. 8 00 HoorspeL 9 30 ..Llangollen Eisteddfod". 10 00 Nieuws. 1020 Dansmuztek 1100 Voordracht 1115 u. musementsmuzlek. 11 56—12 00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Vlaamse koorwerken. 12.32 Omroep- •kest. 100 Nieuws 1.15 Vlaamse muziek, j 2 00 Symphonie-orkest. 3 00 Vlaamse muziek, j 330 „De Pacificatie van Gent", historisch i a met muziek. 5.00 Nieuws. 5.10 Dans- ïk 5 30 Voordracht 5 45 Gram 5 50 uur Boekbespreking. 6 00 Voordracht. 6.30 Voor l Nleu\ 7.30 :iek. 7.50 Toespraak 8 00 Omroeporkest er Olist. 9 00 Samenzang 10 00 Nieuws 10 11 Camermuziek. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 uui erzoekprogramma. 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws. 1.10 Gram 4 3( ,lchte muziek. 6.30 Mannenkoor. 6.45 Vooi Ie muzikale Jeugd. 7 00 Lichte muziek. 7 41 ïram. 7 45 Nieuws. 8.00 Gram. 9 00 Orkest- loncert. 1115 Operettemuziek 1155 Nieuws EEN HEER LUK KOPJE THEE,MEI/ROUW! Maar denkt U eraan, de theepot met kokend water om te spoelen, vóór U de thee erin doet. Dan gaat er geen warmte verloren en de thee kan goed aftrekken. Wilt U een lekker kopje thee? SPOEL DE THEEPOT OM MET KOKEND WATER EN GEBRUIK

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2