Haar wij denken er zó over RENAULT ZIJLPOORT-GARAGE - Fa A. C. Meester Post a.u.b. naast bus deponeren; broed plaats voor vogels. Dank u!" Nog geen duidelijke gegevens over een eventuele Romeinse nederzetting IEXGERIMN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 7 JUU 1954 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) De „Lutherroos" Tijdens de weekenden, die ik in Lisse bij mijn ouders doorbreng, lees ik de Nieuwe Leiósche Courant. Met belang stelling heb ik in het Zondagsblad van 30 Juni het artikel doorgenomen: De Roos, koningin der bloemen, stond bij alle volken steeds in hoog aanzien". Al leen met het laatste gedeelte daarvan ben ik het niet helemaal eens- In het Octobernummer 1950 van het orgaan van de Ned. Lutherse jeugdbond „Sola Fide" werd iets over het wapen van Luther verteld. Afgebeeld werd daar bij geen vier-, maar vijfbladige roos en ook het bondsinsigne geeft een vijfbla dige „Lutherroos" weer- Het kruis hier in is blauw met een gouden rand (dus geen zilveren kruis) en de roos is wit- Bij dit artikel was een gedicht van Nel Veerman gevoegd, dat ik hier weergeef. Hij sprak: „Dit moet mijn wapen zijn, 't Symbool, dat heel de schat Die ons in Christus' kruis gewerd, In vorm en kleur bevat: Zet in het midden 't zwarte kruis Der pijniging ten dood, En om dit zwarte kruis een hart Van levend, warm bruin-rood, Want wie in den Gekruisigde Zichzelf gevonden heeft, Leiden. Hü zal niet sterven, nee. Godlof, Zijn hart, het leeft, het leeft! Omring daarom het levend hart Met de sneeuwwitte roos Der vrede en der vreugde die Is tijd- en eindeloos. Maar zet nog om het wit de kleur Der blauwe morgenstond Ten teken dat, wat bloeien ging, Nog niet zijn volheid vond. Sluit eind'lijk kruis en hart en roos En morgen, die daar blauwt In een rondom getrokken ring Van zuiver blinkend goud. Want als het goud, dat elk metaal Te boven gaat in pracht, En als de ring. voltooid, volmaakt. Is. wat ons eeuwig wacht". uk in de N.L-C- van een zekere heer hout, die deviezen in het laatje brengt, an Dijk. heeft meermalen een onderhoud met B We moeten bekennen, dat we een I en W. gevraagd om voor één harer ogenblik dachten met een misplaatste werknemers een huis ter beschikking te grap te maken te hebben. Bij controlekrijgen, maar men heeft het college am en adres van de ondergeteken- nooit te spreken gekregen. Deze werk- het jaarboekje van het V.H-MO. nemer was nummer één volgens de bleek ons echter dat er inderdaad een j loting van de bouwvereniging, is ruim leraar Van Dijk bestaat, die les geeft vier jaar getrouwd en heeft één kind- de Chr- HBS. in Den Haag en die Hij kwam niet in aanmerking. Dit alles op het vermelde adres. Op de inhoud van het stuk willen wij lans niet nader ingaan. Wij willen slechts doorgeven, dat ons uit bovenge noemd jaarboekje bleek, dat de heer Van Dijk leraar Duits is- Dit wil zeggen, dat de practijk met het toelatings- n weinig te maken heeft en dat hij geen les geeft in de eerste klas. Het gaat ons thans in de eerste plaats n de toon van het verhaaL Werkelijk, ouders, .leraren zijn over het algemeen veel beschaafder dan men na het lezen het artikel van de heer Van Dijk vermoeden zou. Tegenover het gebruik woorden als „etteren" nemen zij het zelfde standpunt in als U. Zij laten aar digheden als „Piet Hazegras" graag over lieden, die streven naar een bepaald t populariteit Zij vinden stukjes als van de heer Van Dijk niet aardig en zelfs niet flauw; zij vinden ze alleen een blamage voor het V-H M O- en de lerarenstand. P. J. den Doelder, W. M. Heyl, dr J. H. van der Horst, W. H. Hulstijn, A Middel dorp en N. J. Zimmerman, leraren Chr. lyceum. Vrouwenexploitatie in de reclame heeft m.i. niet met recht, macht te maken. Het komt immers hierop neer. dat niet één Protestant voor een woning in aan merking komt. op één gerepatrieerde na. geruild heeft met een R.K. van elders. Waarom deze uitzondering, ter- alle andere „geliefkoosden" er op heeft gewezen, dat ruilen met iemand elders ongeoorloofd is? Is er zo fantastisch gemarchandeerd om alle Prostestanten uit te sluiten? Het is maar vraag. Het scheen eerst, dat de dictatuur geweken was na de conflicten de gemeenteraad en daar buiten- Doch gezien deze laatste beslissing in de wo ningtoewijzing is er nog niet veel ver anderd- Macht mag nimmer de doorslag A. \V. (Na ernstige overwegingen besloten e, dit stuk wèl te plaatsen, in de hoop dat op deze wijze de al of niet de kwestie wordt opgelost. Naam en adres van de inzender zijn ons bekend. Red. N.L.C.) De prijsdalingen Toen het conflict in Korea uitbrak, werd in tal van advertenties gespeculeerd op een eventueel nog slechter wordende toestand, hetgeen tot gevolg had, dat het publiek maar raak kocht. Nu de belang stelling voor Korea is gaan verfla en er ook minder koopkracht onder de mensen is, zijn er zaken, die hun voor raden voor dik of voor dun van de hand willen doen. Men doet zelfs aanbiedin gen tegen prijzen, die 1/3 lager liggen. Onwillekeurig krijgt men echter de in druk, dat men bij het begin van het Korea-conflict „genomen" is. Immers, wie gelooft 'er nu, dat men thans met verlies verkoop'.? Wie ruimt op het ogenblik zijn artikelén op tegen een matige prijs, wanneer hij weet-voor zijn1 nieuwe voor raden straks veel hogere prijzen te moe ten betalen? Ongetwijfeld is voorts, dat indien de grote voorraden hier te lande niet verkoopbaar zijn. het surplus niet wordt uitgevoerd. Dagelijks leest men over productie-en exportverhoging en toch zien we fabrieken sluiten en de werkloosheid toenemen. Het ware daar om te wensen, dat het publiek wat be dachtzamer werd met het aanschaffen van artikelen, die zo willekeurig in prijs kunnen stijgen of dalen. Zelf constateerde ik onlangs nog een prijsverschil van fT op een overhemd met vast boord. Het la- geprijsd voor f4,98 en elders nog voo: f7 tot f8. J.S Dure aardappelen plaats meer? De georganiseerde kleinhandel in aardappelen, groente en fruit, bericht hiermede, dat de aardappelprijzen de laatste dagen erg zijn gestegen. Dat deze prijsstijging door de gehele klein handel betreurd wordt, zal zeker wor den aangenomen. Deze hoge prijzen vormen voor de arbeiders, vooral voor de arbeiders met lage lonen een onhoud bare toestand Verleden week waren de prijzen redelijk te noemen, doch nu deze week de export werd opengesteld, bleek dat dit funest is geweest voor de bin nenlandse prijsvorming. De kleinhandel staat hier machteloos tegenover. Wij vragen dan ook: wordt het belang der arbeiders opgeofferd aan de export? Leiden. He contactcommissie. Heeft nie: Nogmaals kor... acantie Buiten" met de dringende vraag: „Help ons toch!" Wel mochten wij reeds enkele tientallen kin deren uitzenden naar buiten, maar er wachten er nog ruim honderdvijftig! Dankbaar zijn wij aan de Chr. families, die zich reeds opgaven voor het ontvan gen van een kind. Doch wij mogen niet aflaten aan te dringen op meer hulp. vooral voor onze jongens. Er zijn ge- zond-zwakke kinderen, die volgens ver klaring van onze keurende arts uitzen ding dringend nodig hebben. Men behoeft niet te wachten met zich aan te bieden tot de grote vacantie. Wij zenden uit van Mei tot October. Wat zou het heerlijk zijn. als we voor de 150 kinderen, die nog wachten, een plaatsje buiten voor te minste vier weken konden vinden. Daai om doen we nogmaals een beroep op de Chr. barmhartigheid. Al zijn deze kinde ren leerlingen van Chr. scholen, ze komen toch niet allen uit Chr. gezinnen Ook deze zenden wy uit naar families zonder kinderen, die geen bezwaar heb ben zulk een kind te ontvangen Nog ieder jaar hebben wij voor alle. of bijna alle kinderen, die zich aangemeld hadden en voor uitzending in aanmerking kwamen, een plaatsje buiten kunnen den. Zouden wij dit jaar teleurgesteld worden? Het bestuur van „Vacantie-Buiten' J. TH. R. SCHREUDER, voorz. D. VAN VLIET, secretaris Pythagorasstraat 119, A'dam-Oost. De middelbare school en beschaving T«r voorlichting van de ouders, wier kinderen dit jaar toelatingsexamen af leggen voor een middelbare school, ver scheen verleden week een ingezonden Met het artikeltje „De vrouw geëx ploiteerd als reclame-materiaal" in hel Zondagsblad van 23-6 was ik het volko- A1 lang heeft het mij ook ge- ergerd, al die decadente afbeeldingen var het vrouwelijk schoon, liefst zo naakt er onbeschaamd mogelijk. Ook onze Chr. bladen ontkomen er niet altijd aan, der gelijke reclame-platen te lanceren. Het kwaad heeft al zulke afmetingen aange nomen, dat het heel moeilijk te keren zal zijn. Het houdt m.i. gelijke tred met de mode van (ont)kleden, inzonderheid wat de „dessous" betreft. Onze jonge meisjes moeten „slips" dragen, heet het tegenwoordig om maar één ding te noemen. Ofschoon ik volstrekt niet ouderwets ben en dan ook geheel kan instemmen met wat u schrijft over het „er fleurig uitzien", zijn er toch grenzen. En wat is het nu ontzettend moeilijk zelf ben ik moeder van 3 volwassen kin deren om de jeugd de juiste grens op dat gebied te wijzen, of liever; be wust te maken, dat de vrouw altijd ei alle omstandigheden het voorbeeld moet zijn van ingetogenheid. Gelukkig dan ook maar, dat wij niet in eigen kracht dit moeilijke deel van de opvoe ding als taak hebben. De bioscoop werkt met haar zwoele voorstellingen het kwaad ook in de hand, al ga ik zelf gerust naar een go film en wil ik geen anti-bioscoop-actie Wat u schreef over het u gene- uw 15-jarige zoon mét u zo'n gefotografeerde reclameplaat ziet, dit ge voel ik evenzo met betrekking tot mijn :-jarige, nog niet verloofde zoon. Uw voorstel, om als vrouwen met elkander protest aan te tekenen tegen die onbe schaamde en veelvuldige exploitatie e als reclame-materiaal, heeft mijn volle instemming en vermoedelijk ook wel van alle andere Christelijke wel denkende vrouwen. Zou hier onze Chris tenvrouwenbond wellicht in overleg de R.K. en de andere vrouwenbon den niet het initiatief kunnen nemi Ik hoop dat uw stuk méér pennen beweging zal brengen, dan blijkt het i hoe de meningen zijn. EEN MOEDER Geen recht, maar macht te Voorhout? Omstreeks 1949 is te Voorhout ee woningbouwvereniging opgericht met het doel arbeiderswoningen te bouwen. De gemeente bouwde wel woningen huurkoop met het doel goed gesitueerden te trekken. Ondertussen had een 50-tal leden zich bij de vereniging aangesloten, die elk f25 stortten en per week fO-10 contributie betaalden. Later werd beslo ten te loten, wie het eerst voor eer woning in aanmerking zou komen. De bouwvereniging kon niet meer dan i I woningen ter beschikking krijgen De ge meente interesseerde zich in deze zaak en kreeg 30 woningen toegewezen. Er werd geconfereerd tussen B. en W. bouwvereniging met als resultaat, dat de vereniging het 30-fal woningen van W. Stichting Comité 1945'50 moet andere naam kiezen De verzorgingsorganisatie van ex-poli tieke delinquenten, die sinds enige tijd de voerde Stichting Comité 19451950, zal deze naam niet langer mogen drager Dit bepaalde de president van de Am sterdamse rechtbank, die gisteren uit spraak deed in het kort geding, waarin de Stichting 19401945 als eiseres optrad. Een der bestuursleden van de veroor deelde stichting zei dat de ellende die de -politieke delinquenten tussen 1945 en 50 in de kampen hebben doorgemaakt, gelijk te stellen is aan het lijden van de gedetineerde verzetsstrijders tijdens de oorlogsjaren. De president bepaalde een dwangsom van f 100 voor elke overtreding. Verzekert u per automaat Met ingang van Maandag a s. zal men zich in Almelo als eerste plaats op het Europese vasteland per automaat kun nen verzekeren tegen de geldelijke ge volgen van verkeersongelukken. Wie een kwartje in de automaat stopt, ontvangt een polis die 24 uur geldig blijft, meldt de VTcrt. Wanneer de houder van de po lis binnen die 24 uur een verkeersonge luk krijgt dat blijvende invaliditeit ten gevolge heeft, ontvangt hij 10.000. In geval van overlijden krijgen de nabe staanden ƒ5000 uitgekeerd. Een Twents assurantiebedrijf staat hiervoor borg, samen met een Neder landse en een Engelse verzekeringsmaat schappij. In Amerika wordt van de ver zekeringsautomaten reeds jaren lang druk gebruik gemaakt. Enige tijd geleden werd de eerste Europese in gebruik genomen op London Airport en de tweede zal ter beschikking staan van de duizenden, die volgende week in Almelo worden ver wacht ter gelegenheid van feesten, ge organiseerd door de middenstand. (Advertentie) hooi, de voorraad voor de winter, droog en wel binnen te halen. De weidevogels moeten vóór het grasmaaien hun broedsel hebben grootgebracht; anders valt een groot deel van de legsels of de jongen ten offer aan de zeis. In Friesland houden de actieve vogelbeschermingswachten zelfs een controle op de hooilanden, zodat be paalde percelen grasland dan pas gemaald worden, wanneer de jonge vogels, die daarin grootgebracht worden, vliegvlug zijn. BENZINEVERBRUIK 1 op 17 LAAGSTE WEGENBELASTINGKLASSE ^gent voor DISTRICT LEIDEN: HAVEN 1—3 a LEIDEN Nestje van koolmees met acht eitjes in een brievenbus DE, Vier soorten zwaluwen in ons land veer op zitten. Overal staan de hooi-opslag- De kieviten zagen we midden Juni reeds weer in troepjes voorbijtrekken. Het zijn vogels, waarvan het broedsel na herhaalde pogingen mislukte en de broeddrift verslapte of vogels, die om of andere reden niet tot broeden nen. Ook gierzwaluwen, grutto's, wulpen en vele andere soorten begin nen zich te verplaatsen of zwerven rond totdat zij rijkere voedselgebieden vin- om daar voorlopig te bivakkeren. Met het verschijnen van de eerste vruch ten zijn het de symptomen, die de nieu- herfst aankondigen. In de vroege morgen is het land in een lage mist ge huld en in de bossen zijn de eerste hane- kammen verschenen. Wanneer de eerste gele blaadjes van de berken vallen, waaronder deze smakelijke eetbare pad denstoelen bij voorkeur groeien, komen bij vochtig weer de eerste te voorschijn. De gelijkenis met die afgevallen blaad- 'an de berk is wel zeer frappant, we laten ze nog even staan om in het najaar er verzekerd van te zijn zo n dan eens een maaltje te kunnen vinden. Acacia, lijsterbes, vlier, kampei-foelie i braam bloeién. Langs heg en steg vin- sn we allerlei bloeiende grassoorten met de mooiste kleuren van grijsblauw tot wijnrood, die tezamen met de schel rode papavers, valeriaan, korenbloemen, koekoeksbloemen en vele andere, de wegranden kleuren. In het moeras bloeien de sterk riekende gagel, de gele plomp, het waterdrieblad, de watervio lier, de krabbescheer, het pijlkruid, de prachtige zwanebloemen, de egelskop en de schilderachtige waterlelies, die de brede rietzomen versieren met hun pracht. In de duinen staat de duindoorn in bloei om te zorgen, dat de voorbij trekkende vogels in het najaar weer kostje kunnen aanvullen met de wrange oranje duindoornvruchten. Na w; dagen kunnen we 's avonds de zee lichten, een wonder van schoonheid. Overal zijn jonge vogels. In de tuinen Uit Rijnsburgs historie Over het castellum te Valkenburg des te meer (Door de heer S. Leenheer) Een zeer merkwaardige periode in de geschiedenis der lage landen wordt gevormd door de eeuwen rond het begin onzer jaartelling. Dit tijdvak werd verlicht door een Zuidelijke beschaving, die in grote tegenstelling stond tot de culturele armoede der inheemse bevolking onzer streken. De Ro meinse cultuur heeft in West-Europa, tot op deze dag, diepe sporen achter gelaten. Mon kan evenwel moeilijk beweren dat vernieuwd werd. Tevrn. w rrd bu dere de Romeinen, als dragers van dil Zuide- vernieuw,«gen telkens hel <»rr«in lijk licht, in onte streken met vreugde eenvoudig om de oude resten ontvangen werden. Daartoe leende zich doel van hun komst, door verovering het vestigen der Romeinse heerschappij, dan ook slecht. Dat zij zich ondanks de tegenstand der Germaanse volken, ruim 400 jaren (60 Chr.400 na Chr.) wisten te hand haven, is een bewijs van hun organisato rische en technische kracht Dank zij de werken van de grote Romeinse geschied schrijvers. die ons bewaard bleven, weten wij vrij veel over deze bezetting en over de inheemse bevolking. Een hunner, Pli- heeft geruime tijd als officier bij de ruiterij in de Rijndelta vertoefd. Het resultaat van de voortdurende strijd met de Germaanse volken, die in groot aantal stammen verdeeld wa- was een steeds toenemende samen- Korte tijd geleden werd, niet door de bouwvereniging doch door B. en W., be kend gemaakt, wie er voor een woning mmerking kwam, waardoor het be sluit der vereniging om zeep werd ge bracht. Niet de laagste nummers loting, maar wie het langst verkering had of gehuwden, die wel voor de wet. ar nog niet in de kerk getrouwd kwamen in aanmerking. Er w echter ook bij, die nauwelijks twee jaar verkering hadden, terwijl echtparen met vier kinderen soms in schamele woningen moeten inwonen. Dit is m.i niet redelijk doordacht van B- en W. Mijn vraag is: hebben B- en W. statis' tieken van het ogenblik, waarop do eerste liefde der gunstelingen tot stand kwam? Daarmee kan m i. nog wel worden gemarchandeerd. Wanneer W in hun verdediging aanvoeren: „Dan hadden zij (de teleurgestelden) maar niet moeten trouwen", is dit geen reden vcor bewindslieden. Of hadden zij eerst bij B. en W moeten biechten, waaróm ze gingen trouwen? Wel ging vóór het besluit een circu laire van B en W. uit. waarin zij. die voor een woning in aanmerking wensten te komen, de raad kregen eerst lid te worden van de woningbouwvereniging. Het resultaat was. dat zij. die zich in laatste instantie opgaven, het eerst aan Gebeurt dit alles niet met het voor opgezette doel om eerst de „geliefkoos den" aan te wijzen, voordat het bestuur der bouwvereniging zeggenschap krijgt? Tenslotte bestaat er geen dergelijk bevel van hoger hand. In Leiden wordt ge zegd: „Waar de man werkzaam is. moet ,een woning worden gezocht". Te Voor hout zijn er minstens twee uitverko renen, die te Leiden werkzaam zijn en in Voorhout een nieuwe woning ter be schikking krijgen. Andere gemeenten zeggen: „Wie voor deviezen werkt, heeft voorkeur". Te Voorhout is daar niets van te bespeuren. Een firma te Voor- Dakpanstempel i werking 1 l Valkenburg de Germanen. Daardoor grote legers der Romei nen vernietigend te verslaan. Maar ook na de mislukte pogingen van keizer Augustus om Germanië te veroveren, bleef het gebied dat thans Nederland vormt nog onder Romeinse heerschappij. Toen echter de verovering van Brit- tannië (43 na Chr.) veel van de kracht der legérs ging vergen, moesten de Ro meinse aanvoerders zich in 47 na Chr. op last van keizer Claudius, op de Zuide lijke oever van de Rijn terugtrekken. Langs deze. toen brede rivier was reeds vroeger een heirweg aangelegd die nu de verbinding werd tussen de talrijke grensvestingen (castella). De Noordgrens van heSwereldrijk lag dus in onze onmiddellijke omgeving. Een brede stronk van het gebied ten Noorden van de Rijn moest op bevel der Romei nen onbewoond blijven. De heirbaan op de Zuidelijke oever is nog te volgen langs Hogewoerd. Breestraat. Noord einde, Haagweg en verder naar Valken burg en Katwijk. Een belangrijke Romeinse neder zetting was gelegen, waar nu het dorp Valkenburg ligt. De lotgevallen va: castellum (vesting) zijn door het uit gebreide onderzoek dat Prof. Van Giffen daar de laatste tien jaren (19411951) heeft ingesteld, zeer duidelijkaan licht gekomen. Op grond van de vondsten wordt het jaar 42 na Chr. als stichtingsjaar genomen. Na 240 was de vesting niet meer In gebruik. BU het bodemonder zoek bleek, dat In deze 200 Jaren de vesting zeven r,aal geheel of gedeeltelijk te bedekken of ook om moeilijkheden, door hoog water veroorzaakt, te ont gaan. Zo is het dus te verklaren, dat het huidige Valkenburg op een kunst matige heuvel of terp ligt. Bij het vaststellen van de ouderdom ..an o.a. gebruik gemaakt worden aanwijzingen uit het werk van Romeinse geschiedschrijvers. Zo vermeldt Tacitus, dat zeerovers in het mondingsgebied van de Rijn een inval deden in het jaar 47. inderdaad bleek uit het onderzoek van Prof. Van Giffen, dat kort na de stich ting de vesting geheel door brand Ook over de bekende Batavenopstand i 69—70 geeft Tacitus een bericht, n.l dat deze begonnen was door de Canine- faten onder Brinno, die bij deze gelegen heid een twee-cohorten castellum (cohor te afdeling voetvolk i 500 man) de nabijheid van de oceaan verwoestten. Een dikke, zwarte brandlaag illustreert in de Valkenburgse bodem dit gebeuren. De Caninefaten waren een duinvolk waarschijnlijk zeer verwant aan de Ba taven dat ten Noorden van de Rijn woonde Brinno, een der eerste „natio nale" helden der schoolboeken, was dus uit deze streek afkomstig. Van de Ro meinse bedrijvigheid in deze grensves ting spreken de hoeveelheden materiaal, die bij de opgravingen gevonden den: dakpannen met stempels var schillende legioenen, lederen uitrustings stukken, vaatwerk en wapens in grote verscheidenheid. Wie zich hierbij nog geen beeld kan vormen van het Ro meinse soldatenleven kan terecht bij d« beukenootjosdoppen, eierschalen er Ten Noorden van de Rijn, zijn in ons gebied de Romeinse vondsten schaars. Zo ook in Rijnsburg, Reeds in de 17de trachtten „oudheidkundigen" Romeinse nederzetting in Rijnsburg te bewijzen. Bekend is het boek van ds A. Pars, predikant te Katwijk aan Zee. over Katwijkse en Rijnsburgse oudheden (1697). Verder schreef de Rijnsburgse dichter Joachim Oudaen een boek: Room- mogentheyt of naeuwkeurige beschrij ving van de macht en heerschappij der oude Roomschekeyzeren etc. (A'dam En Rijnsburg Ds Pars bericht van Romeii en bij de Rijnsburgse Abdij, aarden lampje en dakpannen met 't stem pel EXGERINF, zoals hierbij afgebeeld, (Exercitus Germanici Inferioris Hel beneden Germaanse leger). Joachim Ou daen maakt gewag van een opgravinu 1613, waarbij op het terrein Abdijruïne tufstenen fundamenten bloot kwamen. Oudaen beschrijft deze vondst an Romeinse oorsprong. Waarschijn- vas het echter een rest van reeds verdwenen Abdij-gebouwen. Opgravingen van de laatste jaren brachten over een eventuele Romeinse ederzetting in Rijnsburg geen duide lijke gegevens. Ook bU het laatste onder- ;oek Aprll-Jull 1949 („Voorlopige mede deling" door W Glasbergen. Leids jaar boekje 1950) werden slechts enkele Ro meinse scherven en dakpannen aange troffen. Onder dakpannen waren cr met het stempel van het 30e legioen (LEGXXX), dat ook in Valkenburg veelvuldig voorkomt. Deze dakpannen vrij zware rode tegels met staande kant dateren uit de tweede helft van de 2e en de eerste helft de 3e eeuw na Christus. De oudste vondst uit Rijnsburg is aardewerk-scherf van terra sigillata, het fraaie rode aardewerk der Romeinen versierd met reliëfs. Het stuk uit Rijns burg dateert uit de tijd tussen 70 en 8C na Chr. en is vervaardigd in Romeinse werkplaatsen te La Granfesenque in Zuid-Frankrijk. Niet uitgesloten is dat deze en andere Romeinse vondsten bin nen Rijnsburg uit Valkenburg afkomstig zijn. Ten tijde van de bouw der Abdij (12e eeuw) waren bouwstenen schaars en duur. De resten van de Romei vesting waren waarschijnlijk een wel parken horen we schelle kreten van jonge merels en zanglijsters en zien we de oude vogels met een tros wormen in de snavel, die zij de jongen zullen gaan Troepjes jonge spreeuwen verzamelen zich op het land en de zwermende troep jes doen ons de naderende herfst reali- In het kersenland werkt men koortsachtig om de troepen doortrekken de spreeuwen te weren. In het tydvak 15 Juni tot en met 30 November van dit jaar genieten deze vogels dan ook geen bescherming van onze Vogehvet. Vele vogels zijn met het tweede, som mige zelfs met het derde broedsel begon- Het oude nest van het vorige legsel wordt niet meer aangeroerd, maar vol ijver wordt er weer een nieuw gebouwd. Een enkele maal, zoals we dat wel eens bij de merel constateerden, wordt boven op een oud nest een nieuw gebouwd. Al leen onze kleine zangvogels hebben meer dan één legsel per jaar, grotere soorten broeden gewoonlijk maar één legsel uit. Wel worden door grotere soorten, zoals roofvogels en reigers, de nesten het vol gend jaar weer gebruikt en een beetje opgekalefaterd. buitenhuis, waar w(j enkele we- tnefden, vonden we op een goede dag stukjes mos in de brievenbus. Kort daarop bleek, dat een koolmees van plan hier het derde broedsel groot te brengen. De brievenbus werd op actief gesteld en een bordje met „gelieve post naast de brievenbus te deponeren, broedplaats van vogel, dank U" maakte het de vogels mogelyk ongestoord ver bouwen en spoedig was er een nestje met 8 eitjes in de brievenbus ver schenen. Door binnen het deurtje van de brievenbus zo nu en dan open te maken, konden we de vorderingen goed volgen. Ongeveer veertien dagen daarna kwamen ikte kleine jonge vogeltjes uit de eitjes zo groot als een gepelde olienoot. De kop met bek voor het voedsel en hel rolronde lichaam voor een goede en snelle spijsvertering waren het waar- Mf bestonden. De ouders vlogen ,n met rupsjes en andere insec- de hongerige magen te vullen Eerst alleen in de namiddag, daarna ook in de vroege morgen, werd het meest gevoerd. Zelfs werd by mezen geconsta teerd, dat de jongen uit één nest wel 770 keer per dag werden gevoerd. Dat zal dus heel wat rupsen het leven kosten; mezennest in de boomgaard is van veel belang. Daarom hangt men ook wel vaak een nestkastje op voor deze nuttige Niet alle vogels blijven eerst nog lange tijd in het nest, nadat zij uit het ei zijn gerold. De jongen van kieviten, grutto'; andere weidevogels, meeuw- en stern soorten zijn nestvlieders en tippelen direct na het uitkomen op de hoge stelt loperspoten rond. Ze zyn dan nog hele maal met dons bedekt en kunnen na tuurlijk niet vliegen. Een visdiefje, dat zijn nest in een van riet gebouwde jagershut op de plas had gemaakt, von den we met drie kleine uitgelopen dons jongen. De ouders waren zeer aggressief kwamen met duikvluchten op c Het bleef niet bij schijnvluchten, pikten ons zelfs venijnig in de haren. Een verdediging, die afdoende blykt te helpen tegen aanranders en ons zelfs bloeddruppeltjes boven op,het hoofd be zorgde! Ook waren we in de gelegenheid de jonge boerenzwaluwen, die in het klei- nestje onder het dak waren uitgekomen hun vliegoefeningen te zien houden. On geveer 16 dagen waren zij na het uitko men in het nest gevoerd door de oude vogels. Ze groeiden al9 kool en ze waren spoedig gereed de wijde wereld in te gaan. Wij hadden ze geringd met kleine lichte aluminium ringetjes van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie om mee te helpen aan het trekonderzoek. Misschien wordt er nog wel eens een geringde teruggevonden in de winter kwartieren in Spanje, Portugal of Noord- Afrika of op weg erheen in Frankrijk. Aardig was het. de jonge vogels, die vliegoefeningen te zien houden, geassis teerd door hun ouders. Steeds even rond- nkend om dan weer bU het punt van uitgang onbeholpen neer te strijken. On- en wiebelend zaten ze daar, blü de vrye wereld in te kunnen gaan, Ijverige leerling en in vlieg- en vanles van liun ouders. Soms zagen we de ringetjes in _)n schitteren. We zijn er een paar dagen mee zoet geweest om die pas uit gevlogen stuntelige jonge boerenzwalu- in hun doen cn laten te bekijken, u en dan waagden zij een korte vlucht over het water en wanneer de ouders met voedsel kwamen aanvliegen, vlogen de hongerigste de volwassenen tegemoet en werd het melkmuiltje in de vlucht gevoerd. De andere bleven honge- ris zitten kijken met het plan de volgen de maal hun ouders ook tegemoet te De reactie als er een zwaluw langs- vloog was verbazingwekkend. Zelfs bij overvliegend broertje of zusje. Dade- Reconstructie castellum Valkenburg met het hoofdgebouw (Praetorium). Op de open vlakken stonden de soldatenbarakken. Gezien vanuit het Z.-O. Naar Van Giffen, verslag Valkenburg. lijk gingen de bekjes open. De brede gele randen van de snavel zijn een duide lijk kenmerk, dat we met jongen te doen hebben, evenals de veel kortere staart. Na enkele dagen verdwenen ze met de gehele familie al zwervend, om zich in het najaar te verenigen in grote troepen op telefoondraden e.d. voor de reis naar het Zuiden. Het volgend jaar hopen we een geringde tegen te komen! land treffen we vier soorten zwaluwen aan, die alle algemeen voor komen. De boerenzwaluw zien we wel 2t meest. De metaalglanzende boven zijde, het roestrode voorhoofd, de gelijk gekleurde keel en de zeer lange spitse buitenste staartpennen zijn wel de beste kenmerken. De huiszwaluw onderscheidt zich in de boerenzwaluw door de geheel witte onderzijde, dus ook de keel. een kortere staart en wel speciaal door de te stuit, die in de vlucht heel oudig te zien is op de eveneens me taalglanzende rug en bovenvleugels. Dan hebben we nog de oeverzwa- j w, de kleinste van het viertal met een donkere borstband, vuilwitte onderzijde doffe bruinachtige bovenzijde. Deze broedt in steile zandafgravingen, een ca 1 meter diepe gegraven gang, net nest gebouwd wordt. Ten slotte hebben we nog de gier- of o r e n z w a 1 w. In tegenstelling met de andere soorten, leeft deze alleen in de steden; is ook eigenlijk geen familie van de zwaluwen. Het is een vogel, die oor spronkelijk in Noord-Afrika thuishoorde en in de loop der eeuwen zich noorde lijker heeft gevestigd, een „schreeuw- vogel" evenals de geitenmelker of nachtzwaluw, die maar weinig op een zwaluw lijkt en we hier ook maar buiten beschouwing zullen laten. Als we eens in de zomermaanden in de stad op letten, kunnen we de gierzwaluwen met hun lange sikkelvormige vleugels zien. Een zomervogel bij uitnemendheid. Zij zijn ongeveer vier maanden in ons land te broeden, zijn geheel bruinzwart verschillen met de zwaluwen doordat de boegen van de beide vleugels in één lijn liggen. Het zijn geheimzinnige vogels, die nog vele vragen open laten. Vrijwel hun gehele leven brengen zij vliegend door. Onbesuisd gieren ze over de stad, zoeken vliegend voedsel, be machtigen in de vlucht nestmateriaal, kortom een vlieger in optima forma. We hebben nu nog de kans ze overal te zien; over een week zijn de meeste weer ver dwenen. Leiden, Juli '51. Jaap Taapken Oegstgeester schooljeugd bekampte elkaar in Poelmeer Gemeenteschool won wederom de wissel beker der O. V. Dat het schoolzwemmen In Oegstgeest •n grote vlucht heeft genomen, bleek gisteravond overduidelijk, toen de teer lingen van de Oegstgeester scholen elkaar in Poelmeer bekampten. Was het voor de deelnemers en ook voor de toeschou- spannend, voor de chef-badmeester, de heer J. Leget, was het een eer, zo vele van zUn leerlingen bjj elkaar te heb ben, die blyk gaven uitstekend zwem onderwijs te hebben genoten. De tribune /as geheel gevuld, terwijl velen zich te reden moesten stellen met een staan- plaatsje achter de touwen. „De Snaren- brekers", een bandje o.l.v. Ab de Best, irgde voor vrolijke klanken tussen de De heer R. Hilbrands opende met een kort woord, waarin hij in het bijzonder de loco-burgemeester, de heer L. de Neef. welkom heette. Hierna werd een aan vang gemaakt met de wedstrijden, alle 25 m. Aangevuurd door de talrijke collega's doken de deelnemers en deel neemsters in het water en kwamen er hun prestaties min of meer klapper tandend uit. liet weer hield zich wel goed. maar de temperatuur was niet be paald aanlokkelijk. Na deze wedstrijden volgde een demon stratie van de training, die door de bad meesters wordt gegeven bij het school zwemmen in klasseverband. Het was, zo als de heer Hilbrands aankondigde, een getrouwe copie van het gehele onderwijs, terwijl het gevolgde systeem de heer Leget als geestelijke vader had. Eerst kwamen de jongens op de gras mat en in het water, onder leiding var de heer W. J. Wassink, leraar lich. oefe ning aan enige Oegstgeester scholen. De heer Leget had de leiding bij de meisjes, waarby het zwemmen achter de voetroos- ters, alleen met de benen, veel bijval oogste. De uitslag is als volgt: Vrije slag meisjes: 1. N Oudshoorn 22.8 (T.)2. M. van Syll 25.7 (T); 3. J. Leget 26.4 (T.). Vrije slag jongens: 1. D. Timmermans 18.8 fx'.)2 G. v. d Luyt 21 (H.)3. H. Koper 21 (T.). Schoolslag meisjes: 1. N. Oudshoorn 24.6 (T.); 2. L. Wijntjes 24.8 <T.); 3. I. Verhaar 25 (J.). Schoolslag jongens: 1. R. Rugebregt 24 J.)2. G. v. d. Luyt 24.5 (H.)3. D. Tim- armans 25.8 (T.). Rugslag meisjes: 1. v. Syll 28.4 (T.); 2. N. Oudshoorn 1 .6 CT.)3. N. Klootwijk 31.9 (T.). Rug slag jongens: 1. D. Timmermans 21.2 (T.)3. N. Klootwijk 31.9 (T.). Rugslag jongens: 1. D. Timmermans 21.2 (T.); 2. Luyt 26 IH.); 3. R. Rugebregt 26.1 J. Estafette meisjes: 1. Gemeente school 92; 2. Montessorischool 109; 3. Ju- lianaschool 110. Estafette jongens: 1. Ge meenteschool 83; 2. Julianaschoo) 98; 3. Chr. school Hoge Mors 103. Met een enkel woord van gelukwens eikte de heer Hilbrands aan het einde /an de avond de prijzen uit. De eerste ontving Nel Oudshoorn 24.6 (T.)2. R. Rugebregt 24 (J.); 3. M van Syll 28.4 (T.); 4. D. Timmermans 21.2 (T.); 5. N. Oudshoorn 22.8 (T.); 6. D. Timmermans 18.8 (T). De letters achter de tyden ge ven de scholen aan. Naast de persoon lijke prijzen, die bestonden uit badtas sen. badmutsen, spo t-ïemen, boeken enz.. ontving de Gemeenteschool de wisselbe ker, beschikbaar gesteld door de Oranje vereniging Oegstgeest, als hoogst geklas-, sificeerde met totaal 648 sec.; 2. Juliana- school 808.2; 3 Montessorischool 837.4; 4. Chr. school Hoge Mors 802.5 en 5. R.K Jongensschool 1010. De wisselbeker kwam hiermede voor de tweede maal in han den van de leerlingen van de Gemeente school. Nog eenmaal winnen en hy -ordl definitief eigendom. Al met al e«n fe- slaagde avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4