Minister In 't Veld zag niets frappants in Duitse herbouw m Hij was zijn hoofd kwijt w WOL ECONOMIE EN FINANCIËN 2 ZATERDAG 7 JULI 1951 Kleine woningen en hoge huren voornaamste kenmerken (Van onze §-redacteur) TS DUITSLAND ons vóór met de wederopbouw van de verwoeste steden -*■ en de aanbouw van nieuwe woningen? De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. In 't Veld, die zo juist van een vierdaagse reis naar West-Duitsland in ons land terugkeerde, meent die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. De cijfers, die men U in Duitsland geeft, zijn wel indrukwekkend zei hij, maar een nauwkeurige vergelijking met de onze toont aan, dat wij er nog niet zo gek voor staan. Hamburg, waar minister In 't Veld het eerst heenging, had 300.000 verwoeste wo ningen tegen Rotterdam 28,000. Dat is om te beginnen al een enorm verschil. Er moest 25 millioen kub. meter puin ge ruimd worden en daarvan is nu 12 mil lioen weggewerkt. Men verwacht nog 10 jaar nodig te hebben voor de rest. Even als wij, vermalen de Duitsers dat puin en maken er dan korrelbeton van. Het behoeft geen betoog, dat hun positie wat dat aangaat, gunstiger is dan die van ons. "Wij zijn bijna door ons puin heen en voor de verharding van onze wegen ko pen wij al puin in Duitsland. Ook maakt men in Duitsland op veel groter schaal dan hier, geperste steen van gemalen puin. Hamburg 25.000 woningen? In Hamburg vertelde men de mi nister, dat daar 25.000 woningen ge bouwd waren in het afgelopen jaar. In heel West-Duitsland zou men zelfs tot een getal van 350.000 nieuwe hui zen gekomen zijn. Dat zijn enorme aantallen. Het gekke is alleen, dat men niet zulke enorme aantallen huizen ziet. In Den Haag wordt zeer druk gebouwd, althans, volgens onze begrippen, Maar het zijn lang geen twintigduizend woningen, en tóch ziet men dat er gebouwd wordt. In Duitsland ziet men veel minder nieuw bouw. Men rekent er echter ook herstel van verwoeste en gedeelteliik verwoeste panden tot de nieuwbouw. Een huis. dat voor 60 procent verwoest is. valt bij her bouw onder nieuwbouw. Lagere verwoes tingspercentages zijn herbouw. Wij reke nen het herstel van zware schade niet tot de nieuwbouw, dat is dus ook een factor die meetelt. Veel kleiner dan hier Verder bouwt men veel kleiner dan wij. „Het heeft mij werkelijk ge troost", aldus de minister, dat men in Duitsland zulke kleine woningen (Advertentie) Mertris uw mond en geniet nan de qeionde, „erkende .Maar nu is de zaak in orde. Nu eens bezat haar echtgenoot twee neuzen cn dan weer had hij geen hoofd. Zij dacht dan ook, dat zij het fotograferen wel nooit zou leren. Maar nu is de zaak in orde. Zij schafte zich de Philips Flits- camera aan, zó eenvoudig te hanteren, dat de foto's niet kunnen mislukken. Overdag prachtfoto's (zonder flits lamp) des avonds of binnenshuis even schitterende opnamen (m. flitslamp). Uw handelaar laat U de Philips Flits- camera gaarne zien. VOOR EELTCEZWELLEN AAN DE GROTE TEEN Jaren geleden werd Frankrijk een balsem mengesteld. die de wortel van de eeltknobbel of het eeltgezwel kon bereiken en aldus de ontsteking deed ophouden en de hinderlijke Rijn verjoeg. De opgezwol- m teen kon zodoende snel zijn normale stand hernemen. Dit goede middel kunt U nu weer onder de naam „Dalet Balsem" bij elke apotheker en drogist verkrygen. Prijs per tube ƒ2.50. Een circulaire met nadere bijzonderheden wordt U gaarne toegezonden op aan vrage bij N.V. Agila, afd. 4, IJmuiden. bouwt, waar men mij verwijt, dat ik te zuinig ben bij het bouwen van huizen." „Ik heb die z.g. Schlichtwonbigen in Duitsland bekeken. Zij kunnen voor 5000 k 6000 mark gezet worden en mijn nieuws gierigheid ernaar was dus groot. De mark noteert momenteel negentig Hol landse centen. Een bouwer moet het wa ter dus wel om de tanden lopen, als hij van deze lage prijzen hoort". De Schlichtwoning bleek te zijn, wat wij een duplexwoning noemen. Boven dien halveert men die duplexwoning nog eens voor men er een gezin in onder brengt, waaruit dus volgt, dat de prijs ongeveer met de duplexwoning van ons, die f 10.000 kost. overeenkomt. En de onze zijn beter. Die duplexwoningen tellen de Duitsers voor twee huizen, als zij aan het opge ven van woningbouwcijfers gaan. V/ij voor één. Dat maakt ook een groot ver schil. Wat het aanzien van de steden thans betTeft: men beperkt zich tot het gereed maken van de verdiepingen op de be gane grond, wat natuurlijk, als men puin gewend is, wel een ander aanzien geeft. Neen, minister In 't Veld was niet erg onder de indruk van de Duitse vorderin gen. Men heeft er een woningtekort v<m 5 millioen wat op 50 millioen mensen ontzaggelijk is. Hoe men de mensen op het ogenblik onderbrengt toont Hannover, b.v. dat voor 70 procent werd verwoest en waar de oude bevolking nu weer terug is ge keerd. Die mensen wonen in wat er van de stad overbleef. Het is dus een mensen pakhuis. Klein en duur Het zoeken blijft dus naar de zo klein mogelijke woning. Ook op de grote we- deropbouwtentoonstelling, die de minis ter in Hannover bezocht, bleek dat. „Onze arbeiderswoningen zijn paleizen vergeleken bij de optrekjes van 35 a 40 m2, waarin men daarginds 4 personen onderbrengt en de 50 m2, waarop vier tot zes personen moeten leven. In die huizen stoot men zich aan alle kanten. Maar men streeft die be krompen bouw bewust en naar 's minis ters mening ook terecht na. Anders komt men er nooit uit. Men moet, met de mii- lioenen Ost-Flüchtlinge, zijn eisen wel zeer matigen. De minister bezocht een 14 verdiepin gen hoog flatgebouw in Hamburg, dat drie gangen en liften had. De huren lig gen overal 2 maal zo hoog als hier. In dat flatgebouw kunnen arbeiders dan ook niet wonen. Men gaat ervan uit, dat de huur 1 mark per m2 per maand moet bedragen. Waar onze oppervlakte 70 a 80 m2 is, zou dat dus neerkomen op f 70 k f 80 per maand. Voor f 35 kan men in een „Schlicht" klaar komen. Het is klein en duur. OoJc daar investerings moeilijkheden! Ook daar ginds worstelt men met in vesteringsproblemen. Het is zeer moeilijk geworden kapitaal te krijgen. Toch wil men in 1951 nog voor 450 millioen aan de Wederopbouw uitgeven. De tegenwaarde van de Marshallhulp heeft men, in tegenstelling tot Nederland, ook in de wederopbouw gestoken. Scholenbouw ziet men in Duitsland zeer weinig. Er waren geen frappante dingen of uitvindingen te zien op de ex- Men was er wel diep onder de indruk van de durf, waarmee hier de wederop bouw opgezet werd. Vooral de soepele onteigeningsprocedure, die het mogelijk maakte, geheel nieuwe stadsplannen te maken, benijdde men ons. In Duitsland zijn de stedebouwers véél meer gedwon gen, de oude stadslijnen te volgen. Zij, die menen, dat in het buitenland alles beter is en vlugger gaat, hebben dus weer ongelijk, zo besloot de minister. Rubberfabriek Vredestein De jaarvergadering van de N.V. Rub berfabriek Vredestein te 's-Gravenhage stelde het dividend vast op 9 pet en keurde de jaarstukken goed. Zij voegde f60.000 toe aan de dividendreserve en boekte het resterende winstsaldo van f 130.319 over naar algemene reserve. De boekwaarde van vaste goederen, machi nes en electrische installatie op f 4. Ir J. F. Fock werd herkozen tot commissaris. Voor de verhoging van het aandelen-ka pitaal van f4,5 tot 10 min was het quo rum niet aanwezig. Hoger Brits disconto De financiële redacteur Van Reuter meldt, dat Mëandag het disconfb voor bank- en handelswissels op de Londense geldmarkt vrij sterk zullen worden ver hoogd, voor driemaands bankwissels van 11/16 tot 1 pet, voor prima driemaands handelswissels van IVz—'.2 pet tot 1% tot 2% pet. Ver. Ned. Rubberfabr. Hevea De N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Hevea boekte in 1950 2,3 min (v.j. 670.000) exploitatiewinst en 239.495 nettowinst. Het voorgestelde dividend is 6 (4) pet. Voor de financiering van herstel en aanschaffing van nieuwe duurzame goederen in 194650 ad 10,2 min moes ten 2,3 min schulden op lange termijn worden aangegaan. De omzet in 1951 is zeer bevredigend. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co.) Uitgesproken: C. van Veghel, tabaksfabrikant h/o Zuid Ned. Tabaks industrie „Uden", Kon. Julianastraat 17, Uden. Cur. mr C. M. van Leeuwen, Den Bosch. Bouw Mij J. J. Haas Co, venn. J. J. Haas. aannemer, Kaalheidersteenweg 140. Kerkrade. Cur. mr P. Pover, Kerk- rade. Opgeheven: Fa v. Teeffelen en v. Donzel, Den Bosch, en J. P. v. Donzel, Den Bosch, en J. G. van Teeffelen, Oss; Schooten, Lisse. e i n d i g d: J. J. A. v. d. Hout, Den Haag. Surséance van betaling: def. aan H. K. D. v. d. Bussche, h/o „Ther- Amsterdam, voor 1M jaar, be- windv. mr B. N. Grolleman; voorl. aan D. A. J. C. v. Hoogstraten, h/o Confec tiebedrijf Rockland, Amsterdam, bewind voerder mr J. C. Lankhof, verhoor 27 Sept. v.m. 11 uur, geen ontw.-accoord; voorl. N.V. „Nigro", Hengelo, bewindv. mr J. M. J. Baak, Enschede, verhoor 24 October nam. 2 uur. Vernietigd: N.V. Ned. Vulpenh.- fabr. „RALLY", Ermelo. Ernstige bezwaren tegen premielening Tegen een eventuele uitgifte van pre mieleningen hebben verschillende Twee de Kamerleden ernstig bezwaar. Een premielening werkt volgens hen op de hartstocht van het publiek en tracht daaruit munt te slaan. De zucht om zich niet door inspanning maar door het lot te verrijken, heeft na de oorlog sterk om zich heengegrepen en behoort eerder te worden tegengegaan dan aangewak kerd. Dit geldt evenzeer voor de over heid als voor particulieren, aldus het voorlopig verslag over het wetsontwerp waarbij het mogelijk wordt gemaakt het rentepercentage van premieleningen ge makkelijker te wijzigen. (Zoals men weet, heeft minister Lief- tinck meegedeeld het denkbeeld van een premielening opnieuw in beraad te heb ben. Red.). Eind 1951 meer bouw voor handel en verkeer De huidige sterke beperking van de bouw ten behoeve van handel en ver keer is slechts tijdelijk en verwacht mag worden, dat in het vierde kwartaal van dit jaar en in 1952 weer op wat ruimer schaal goedkeuringen kunnen worden verstrekt. In de loop van 1951 zal waar schijnlijk een regeling voor de zgn. kern financiering worden ingevoerd, heeft mi nister In 't Veld in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid Ten Hagen (p.v.d.a.) meegedeeld. De beperkende maatregelen waren vol gens de minister nodig omdat het bouw volume van 80 millioen voor handel en verkeer reeds voor een belangrijk deel is verbruikt. Spiritus niet meer ge rantsoeneerd De rantsoenering van spiritus voor grootverbruikers wordt met ingang van Maandag a.s. opgeheven. Dit staat in verband met de verhoging van de accijns op gedistilleerd, heeft minister Mansholt meegedeeld. Naar nieuwe vormen bij de gemeente Statenlid Kranenburg sprak vcor de C.H.U. (Van een onzer verslaggevers) De centrale overheid is thans topzwaar en daarom zullen we op het terrein van provincie en gemeente naar nieuwe vor- ïen moeten zoeken. Gelukkig hebben 'ij Christelijk-Historischen daarbij de vaste basis van onze beginselen. Dit zei de heer H. C. Kranenburg, lid van de Rotterdamse gemeenteraad en van de Prov. Staten van Zuid-Holland, die gis teren te Ermelo op de zomerconferentie de C.H.U. het woord voerde over de verhouding tussen gemeenteraad en prov. Staten. Tijdens de oude republiek waren de ge westen en steden vrijwel zelfstandig, ar in de Franse periode en gedurende regering van Koning Willem I is deze zelfstandigheid geheel te niet gegaan. Pas de gemeentewet en provinciewet van Thorbecke hebben de autonomie weer gedeetelijk hersteld. In onze tijd is er echter een nieuwe centralisatiezucht. In de strijd daartegen heeft Rotterdam het goede voorbeeld gegeven door wijkraden stellen. Men streeft er naar de ge meenteraden van de grote steden de be voegdheid van een provinciaal bestuur te geven. Zij kunnen dan toezicht op de wijkraden houden, zoals Ged. Staten dat thans op de gemeenteraden doen, aldus "e heer Kranenburg. Op deze inleiding volgde een levendige bespreking. Gisteravond sprak mr dr J. Bruggen te Heemstede over Mens, iassa en gemeenschap. De ochtendvergadering was tevens de jaarvergadering van de vereniging van C.H. leden van gemeentebesturen. De bestuursleden mr J. P. A. A. Lens te Hil- A. Haddering te Assen wer den herkozen. Spoorwegen bevoordeeld Grote bezorgdheid bij wegverkeer Gezamenlijk protest tegen politiek van Lieltinck Met grote bezorgdheid heeft het cen traal overleg van de wegverkeers- en vervoersorganisaties kennis genomen van de uitspraak van minister Lieftinck in de Tweede Kamer, dat via de belastingen bewuste politiek ter begunstiging van de spoorwegen wordt bedreven. De ver schuiving in het binnenlandse goederen- ervoer ten nadele van de spoorwegen is »n natuurlijk verschijnsel en het is so- iaal en economisch te veroordelen, wan eer de regering deze verschuiving tracht door het wegvervoer kunst- ■en nadelige positie te plaatsen de spoorwegen, waarbij de staat als enig aandeelhouder financieel geïn teresseerd is. Aldus een adres, dat aan de Tweede Kamer is toegezonden door het centraal overleg, waarin samenwerken de ANWB. KNAC. KNMV, EVO, NOB Weg transport en FNOP. Voorts hebben de Kon. Verbonden Ned. Watersportverenigingen en de ANWB ge protesteerd tegen het plan van de rege- de weeldebelasting op plezier vaartuigen te verhogen van 15 tot 30 pel de brutoverkoopprijs. Dit komt neer en verhoging van 43 pet van de werf- prijs en zou de genadeslag voor de nieuw bouw van jachten betekenen, aldus het adres. Kwart millioen landarbeiders minder dan in 1940 Aan het einde van het afgelopen jaar aren in de Nederlandse land- en tuin bouw 582.000 arbeidskrachten werkzaam tegen 735.000 bij het uitbreken van de oorlog. De bedrijfshoofden zijn hierbij in begrepen. Het aantal huisgenoten van landbouwers, dat op de bedrijven mee werkt, bedraagt gemiddeld 55 per 100 ha cultuurgrond. In Groningen is dit 35 en Limburg 76. Eind 1950 waren onge- ;r 21.000 tractoren van ten minste acht p.k. in gebruik bij de landbouw. Daarvan 76 pet in eigen exploitatie en be hoorde 5 pet toe aan combinaties. 2 pet coöperaties en 17 pet aan loonwer kers. Van elke honderd boerderijen zijn gemiddeld 76 aangesloten op het elec- trisch net, 37 op de waterleiding en be schikken er 12 over telefoon. Aldus ont lenen we aan cijfers van het C.B.S. Amerika heeft de Sowjet-Unie, Roe- en Bulgarije medegedeeld, dat hun handelsverdragen met de Verenigde Sta ten geannuleerd zullen worden. Van het ert van School en Kerk BeroepingswerJt Ned. Hen*. Kerk Aangenomen: naar Meerkerk J. C. W. Kruishoop te Rotterdam-Charlois. Bedankt: voor Randwijk J. Bakker te Veenendaal. Geref. Kerken Aangenomen: naar Rilland-Bath cand. A. G. Baayen te Bergen op Zoom, die bedankte voor Wolphaartsdük. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) ■roepen: te Hattem F. Kouwen- hoven te Brouwershaven. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te De Krim (Ov.) cand. D. Slagboom te Eindhoven; te Vlissingen cand. J. de Vuyst te Rotterdam. Nederlandse en Franse theologen ontmoeten elkaar Op het kasteel van Paron, waar de school van de Nederlanders in Frankrijk is gevestigd, zullen ongeveer 25 Neder landse professoren, predikanten en stu denten een even groot aantal Franse theologen ontmoeten. Voor Nederland zullen als sprekers optreden prof. dr H. Dooyewaard, rector-magnificus van de V.U., en dr N. J. Hommes uit Hillegers- berg. Deense duiven-trouw Een zeldzaam staaltje van dieren- trouw wordt ons door Reuter gemeld uit Kopenhagen, waar 2 maanden ge leden een vierjarige postduif naar Aarhus werd verkocht. Om te voor komen, dat de duif naar haar oude eigenaar (ongeveer 250 km verder) zou terugvliegen, bond de man uit Aarhus de vleugels met elastiek uast. Maar het duivenbloed kroop, waar het niet gaan kon. Want enkele ogen blikken, nadat de koper in Aarhus terug was. ging de duif ervan door Dezer dagen meldde zij zich bij haar oude baas in Kopenhagen. Blijkbaar heeft de vogel de afstand lopend en springend afgelegd, want het beest kwam met gebonden vleugels in het oude hok aan! De „leken-conferentie" van de Wereldraad Op de van 18 tot 27 Juli in Bad Boll (Did.) op initiatief van de Wereldraad van Kerken te houden conferentie van niet-theologen zal gesproken worden over het thema: De herontdekking van de mens. De conferentie zal worden geleid door prof. dr H. Kraemer. Sprekers zul len o.a. zijn dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de raad, prof. Jacq. Eliul uit Frankrijk en de Duitse oud-minister dr G. Heinemann. Er zullen ongeveer 15 Nederlanders deelnemen, o.a. dr J. J. C. Rupp, uit Den Haag, dr G. Rozemond uit Leiden, M. Ruppert en C. J. van Mastrigt, C.N.V.- bestuurders uit Utrecht. Kolonel Littler te Djakarta Kolonel R. Littler, de nieuwe chef secretaris van het Leger des Heils in In donesië, is 2 Juli j.l. te Djakarta aange komen en werd verwelkomd door de lt commissioner G. Lebbink, commandant van het Leger, en de majoors Lebmann en Van Kralingen. Bedrag voor Indon. kinderbijbel bijna bereikt Van 1 Januari tot 1 Juli is het bedrag ten behoeve van de uitgave van kinder bijbels in het Maleis, Javaans en Bataks tot f 56.000 gestegen, zodat het einddoel, 60.000 bijna in zicht is. Er zullen 60.000 kinderbijbels elk met zestig platen worden gedrukt om tegen sterk gereduceerde prijs te worden ver kocht. Nieuwe onderzeeboot]agers naar provincies genoemd H.M. de Koningin heeft de volgende namen toegekend aan de twaalf in aan bouw zijnde onderzeebootjagers: Holland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel. Gelderland. Limburg, Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland, Amsterdam en Rotter dam. Minister Staf en de vlag-officier materieel, schout-bij-nacht F. Stam, stel den zich gisteren bij Wilton-Fijenoord te Schiedam op de hoogte van de bouw van deze jagers, alsmede van de kruiser De (Adverter eNIEUWE SHAC.h,* NIEUWE VERPAKKINC Liefde is ook een daad, zei hij protesterend. Liefde is de grootste daad, en zij weet te offeren. Ga jij nu maar varen dan ga ik een week naar mijn ouders, hun vertellen dat zij jou verwachten kunnen als je reis ten einde is. Een moeilijk karwei, zei Arie zuchtend. Waarom moeilijk..? Ik moet toch officieel hun toestemming vra gen en ik heb weinig goeds van mijzelf te ver tellen... misschien kan ik het beter schriftelijk doen. Je behoeft niets te vragen, held, antwoord de Mary plagend. Niets te vragen...? Neen, ik zal het hun vertellen, de tijd van het kwijnende meisje is voorbij, wij weten onze boontjes zelf te doppen. En hoe vinden je ouders dat? informeerde Arie. Zij hebben zich aangepast, mijn vader zegt dat er nu minder ongelukken zullen gebeuren dan vroeger toen een meisje niet zelf durfde of mocht optreden. Geavanceerde jeugd, spotte Arie wrang. Jeugd die in de verdrukking mondig is ge worden, verbeterde Mary. Pas ik eigenlijk wel bij je? dacht Arie hard op. Jij bent de brug waarover ouderdom en jeugd elkaar kunnen naderen om een verzoening tot stand te brengen en of je bij mij past...? Woordloos bewees Mary hoezeer zij zich aan Arie verbonden gevoelde en beiden voelden zij zich jong, heel jong en tijdloos. Zij overwonnen de kloof die gaapte tussen twee generaties en er was geen probleem dat zij tezamen niet kon den oplossen. Morgen varen we, zei Arie toen hij laat in de avond aan boord terug kwam. Eindelijk, antwoordden Nettie en Maddie tegelijk. Het wordt tijd, bromde Dirk. Zoals u wilt, zei Jacques lusteloos. Heb jij nog afscheid te nemen van je vriend? vroeg Arie hem. Pierre is geen vriend, alleen een kennis, antwoordde Jacques. 't Is al een paar dagen duvelen tussen die twee, zei Dirk. Wij begrijpen elkaar niet meer, verklaarde Jacques toen Arie hem vragend aanzag. Ik dacht dat jullie elkaar altijd begrepen, zei Arie verwonderd. Pierre behoort niet meer bij ons, hij heeft een positie en hij vergeet de idealen waarvoor wij vochten. Helder belicht zag Arie opeens de verhoudin gen zoals ze werkelijk waren. Niet de waan wijze ouderen droegen de schuld, ook niet df verbijsterde jeugd, beiden stonden schuldig te genover elkaar. De jeugd omdat zij zelf zich vrijwillig en mokkend paria's noemde die uit gestoten gedoemd waren op elkaar te leunen De ouderdom omdat zij weigerde een plaats af te staan aan de door ervaring geleerde jeugd en meer nog omdat zij niet erkennen wilde hoe falen de jeugd afkerig maakte van hun wijs heden die zij zelfverzekerd de jeugd voorhield als onwrikbare waarheden. De mens stond schuldig tegenover de mens en slechts een in bewust schuldgevoel naar elkaar toe buigen kon de verzoening doen groeien. Weer dacht Arie aan de woorden: beginnende bij Jeruzalem... vier jonge mensen moest hij te rug voeren naar de erkenning der levenswaar den en dat kon hij slechts door eigen verlangens terug te drukken. Een vast besluit rijpte in hem, hij zou de weldadige invloed van het water niet meer in de weg staan, varen zou hij en praten met zijn gas ten, hen stuwen naar de aanvaarding van het leven. Na dit besluit kwamen de daden vanzelf, hij schonk een late borrel, waarvoor de meisjes griezelend bedankten. Geef ze Ranja met een rietje, zei Dirk spottend. Ik heb iets anders, beloofde Arie terwijl hij diep onder de kooi dook om uit een verborgen voorraad een fles advocaat op te diepen. Vrouwenspul, deed Dirk minachtend, maar de meisjes negeerden zijn opmerking, zij pre zen de service van de gastheer en' voorzichtig proevend lepelden zij hun glas leeg. Het vooruitzicht op de reis maakte de tongen bereid tot spreken en na de trieste dagen keer de de stemming aan boord als op de beneden rivieren het getij bij de wisseling van eb en vloed. Een enkele maal was er zelfs iets dat zweemde naar jonge joligheid. De ban der laat ste dagen werd doorbroken, de komende actie prikkelde het jonge bloed. Monter was ook de volgende morgen de stem ming, en rap waren de handen bij het vaar klaar maken van de Zwerver. Terwijl de man nen boenden gingen de meisjes voor de laatste maal naar de stad om inkopen te doen want België was een duur land en de franken waren zeldzaam vanwege de deviezen waarmee de re gering zeer zuinig was (Wordt vervolgd) Protestanten uit 26 landen bijeen De conferentie te Zeist Van 5 tot 11 Augustus komen Protes tanten uit 26 landen bijeen op Woud- schoten bij Zeist, op een internationale samenkomst van „Evangelicals", onder auspiciën van de Evangelische Wereld alliantie en de Amerikaanse associate van evangelischen. Beide organisaties stichtten een interim-comité, waa prins Oscar Bernadotte van Zweden voorzitter is en generaal Sir Arthur Smith voorzitter. De bedoeling van de conferentie ii tot meer samenwerking te komen tussen rechtzinnige protestanten, kerken, ver enigingen en personen. In de kapel van Woudschoten wordt de conferentie op 5 Augustus plechtig geopend onder leiding van de Engelse dominee dr Stott. Gereformeerd© Synode te Djakarta De derde synode van de Nederlands sprekende Gereformeerde Kerken in In donesië is 2 Juli j.l. in de Kwitangkerk te Djakarta geopend na een bidstond, waarin ds J. J. Oranje voorging, en een ontmoetingssamenkomst onder leiding van ds G. Leene. Afgevaardigden van Kerk en Zending uit de gehele Archipel waren vertegenwoordigd. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.), 6 Juli. Ge slaagd: cand echten mej A J Lubbers en de heren HTS Domela Nieuwenhuis Nijegaard en A L Gerritsen (Amsterdam) en cand economie mej L S Kamerling (Amsterdam) en de heer H Schuurhuis (IJmuiden). DELFT. 6 Juli. Geslaagd: prop. ex. natuur kundig ing W A Hiddema. Deventer. A M Hoogenboom. Utrecht. J C Joosten. Rijswijk. F R Klaver. Breda, G J W Kor. Amsterdam. B Kuiper. 's-Gravenhage. J van Lookeren. Driebergen. C Mac-Lean, R'dam. H Mensen. Dordrecht. B Mone Dellt. A Niewold, Den Bosch, B de Raad Schiedam. O H A v Royen A'dam, C P J Schnabel. Maastricht. A M Schneiders. Haarlem. J K Siderius. Zand- voort, J C Sirks, Amsterdam, F Stibbe. Oos terhout. C M Verhagen. Delft. F W van Vol- lenhov 's-Gra inhage; pre ihnisch ing.: J J Alberts. Arnhem. B J Beukelman. Rotterdam, jhr E W J de Beijer. Amsterdam. J de Bie, 's-Gravenhage. A E Blaugrund. Amsterdam. J H Braams. Schie dam. E W J Bruins, Bergen op Zoom. W F Cammel. Rotterdam. P G Cath. Leeuwor den. J Cornellssen, Utrecht. J van Dalen. St. Jansklooster, L Dekker. Rotterdam. H W C Dockhorn. Haaksbergen. M J Duncker. 's-Gravenhage. J van Duuren, Wassenaar. R A van Eek, 's-Gravenhage. H Z van Engen. Bellen. W Faber, Haarlem. B Gaspersz. Delft. J de Groot. Amsterdam. A W Guinee. Bosmeer. C A J M van der Heijden. Haar lem. A J Jahren, Delft. A C Kelder. Rijs wijk. G F Kruit, Leiden, J Lit, Rotterdam. H J Lorenz. 's-Gravenhage, W F Mohr, Eind hoven. C Moolhuijzen, Zuld-Scharwoude, A D du Mosch. Hulzen. W P Neidig. Amster dam. J Noordanus. Hilversum, F Ogier. "s-Gravenhage, Ong Sing Han, 's-Graven hage, G Radstake, Wisch. P J Roda, Amster dam, J B Roggeband, '6-Gravenhage. R de Roo. Wassenaar, A van Roon, Rotterdam, R de Roos, Amsterdam, P van Rijn, Maassluis. E Rijsdorp, Schiedam, P Sanders, Rijswilk. K H Schlebaum, Schiedam, W J Schoenma kers, Schiedam, C G H Scholten. Haarlem, P L Schuerman, Ovezande, R Slegtenhorst, Rijswijk. C K Soeters. 's-Gravenhage, S H Stenfert. Utrecht. A J M Stolwijk. Woerden, E M Velthuisen.- 's-Gravenhage, J-M Ver loop, Amersfoort, C Weber, Rotterdam. J P Westerweel, Rotterdam, P R Wind, 's-Gra venhage. GRONINGEN, 6 Juli. Geslaagd: cand. ex. geneeskunde: A J J M Broekman, Nijme gen. P A Dierick, Denekamp, W Lofvers. Sneek, K J Postma. Mautgum, U M Ubbens. Spijk. Doet. ex. geneeskunde: mej. B R Brust. Harkstede. R Burger, Wageningen. P Muntendam. Wassenaar. C A Meijer. Gro ningen. J P Schulting. Noordwolde, P E Joos- ting, Almen (Gld), K Veldman. Zuidhorn, F H J Westermann, Leeuwarden. Th J Dur- ville, Groningen, J C Pijl. Groningen. Arts- ex. Ie ged mej. H T Zantinga, Gorredijk. mej P T Zeilstra, Leeuwarden. C P Dubbel man. Dordrecht. K H K G Kaempf. Gronin gen. Bevorderd tot arts: H R Hoeksema. H J Oterdoom. A M Rijken. J Witkop, allen Groningen. Cand. ex. rechtsgeleerdheid: dames C P Relnouts van Haga. Sneek. jkvr. J A C de Ranitz. Winsum. H C van Meurs. (Gr.). M E Mar i, Leeuwar den Doet. ex. rechtsgeleerdheid: mej. C L Wildervank. Amsterdam. De promotie van de heer H. de Vries in de faculteit der wls- en natuurkunde op 4 Juli geschiedde cum laude NIJMEGEN. S Juli. Geslaagd: psychologie zuster M A van Duynen (Amersf heren J Nas (Breda) en A M P K megen): doet rechten A E M (Venlo). ROTTERDAM. 6 Juli Geslaagd wetensch G Fonteijn. W Griffioen en R D Boekema. allen Den Haag. en A P de Vr men. Dordrecht: doet ex Oen Poo Kv Rotterdam. W van Wensveen, Rotterdam Th M I Post. Rijswijk. LEIDEN. 7 Juli. Gesl doet ex Ned re de heren A W Bokma te Scheveningen, J V M van Koot te Utrecht, HAF Velu te D< Haag. M C Govaerts te Wassenaar. A v« der Werf te Sneek en de dames A C Kooi mans te Leeuwarden en T de Heer uit Le den. Gesl kerkelijk voorbereidend ex de h ren W Reezigt te Leiden en H P Schout) te Leiden. Gesl doet ex Ned Taal- en Le terkunde de heer J Pop te Zwammerdar Gesl cand ex Romaanse taal- en letterkunt do dames C H Gorter te Amsterdam en J B M Sweens te Den Haag. Gesl cand ex g neeskunde de heren F E J Bouricius te Lei den, J P Burggraaf te Den Haag, F J Cleton te Antwerpen. W Kerkhof te Leiden. P Linde te Berkel en Rodenrijs, D C H Noote- boom te Rijswijk, A v Oosterom te Veli H T Planteijdt te Noordwljk, W L Proi te Schiedam, K J Sipkema te Den Haag de dames G Bonda te Rotterdam en A M Th Kerstjens te Voorburg. Gesl artsex 1ste de heen G A Mertens te Den Haag en P H J Wolters te Helmond en mej J S Gesl a heer L I van Haastert te Den Haag en de dam A W M Dorren-de Graauw te Heerlen i E Frcderik te Den Haag. Gesl doet ex g neeskunde de heren Th F Fikenscher te D Haag. J Oort te Den Haag. Th J van Stocku te Den Haag, C J M Tonino te Delft. G A C Voorhorst te Den Haag Gerrits te Den Haag. J C de Neef te Rotter dam, E J Overgaauw te Den Haag. i tot doctor in de letteren e, op het proefschrift De der am „alef-mem-noen" in het H iet Oude Testament. J Chr C e Groningen. Tot doctor in di ïrkunde. op Stroomfluctuaties nbulzen, Joh G van Wijngaarden, gebo- wljk. AMSTERDAM (Gem, Univ.). 6 Juli Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift Actieve immunisatie tegen kink. hoest, mej M G Stronk, geboren te Amster dam en op proefschrift Enige beschouwinger over het vastleggen van een bloeddruknorrr in Nederland A H Nleuwmeyer. geboren t< SoerabaJa. GRONINGEN. 8 Juli. Gepromoveerd to' doctor in de Godgeleerdheid J Sperna Wel land. geboren te Zwollerkerspel, op hei proefschrift HumaniUs ChristianiUs (cum laude). Het lied dei aethergolven ZONDAG 8 JULI 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws. 8.15 Arbeiderskoor. 8.40 Gram. 9.12 Sport. 9.15 Verzoekprogram- 9.45 „Geestelijk leven". 10.00 Voor de jeugd. 10.25 „Met en zonder omslag". 10.50 umentaal trio. 11.20 Voordracht. 11.35 e muz. AVRO: 12.00 Orkestconcert. 12 30 Voor de jeugd. 12 40 Pianorecital. 1 00 Nieuws. 15 Mededelingen. 120 Politiekapel. 1.50 Even afrekenen, heren!". 2.00 Gram. 2.05 oekbespreking. 2.30 Strijkkwartet. 3.15 Film. 3 30 Orgel en zang. 4 00 Dansmuziek. 0 Sport. VARA: 5 00 Koorzang. 5 20 „Mar- i's geheime raketvlucht naar de maan", orspel. 5.40 Gram. 6.00 Sport. 6.15 Nieuws. VPRO: 6 30 Korte kerkdienst. IKOR: 7.00 de kinderen. 7.35 Bijbelvertelling voor •ugd. AVRO: 800 Nieuws. 8.15 Opera nt. 9.00 Programma t.g.v. het 2000-jarig an van Parijs. 10.00 Metropole-orkest. 10-25 Gram. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. 8.25 Hoog- .is. NCRV: 9.30 Nieuws. 9.45 Orgelconcert. IKOR: 10.00 „De Open Deur", gesprek en lentaar. 10.30 Ned. Herv. kerkdiensti NCRV: 12 00 Massale koorzang. KRO: 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert. 12 55 Zonnewijzer. I.00 Nieuws. 1.20 Amusementsmuziek. 145 „Uit het Boek der Boeken". 2.00 Pianorecital. 2 25 Radio Philharmonisch sextet. 3 00 „Gor- imse oudheden", causerie. 3 20 Restdentle- -kest, 4.10 Katholiek thuisfront overal. 4.15 ram. 4.30 Vespers. NCRV: 5.00 Geref. kerk dienst. 6.30 Gram. 6.40 Omroepkoor en -orkest. 7.15 „Van alle tijden en alle volken". rie. 7.30 Nieuws. KRO: 7.45 Sport. 7 52 Boekbespreking. 8.05 De gewone man. 8.12 ev. programma. 10.45 Avondgebed. 11.00 ieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Critieken. 1.00 Nieuws. 1.10 „Country Magazine". 1.40 Gram. 2 05 Wenken voor de tuin. 2.30 Hoorspel. 4 00 Operakoor en -or- test en soliste. 5.00 Voor de kinderen. 6 00 Nieuws. 6.15 Orkestconcert. 7.45 Avonddienst. 8 25 Liefdadigheidsoproep. 8.30 Hoorspel. 9 00 vs. 9.15 Causerie. 9 30 Klankbeeld. 10 30 Viool en piano. 10.52 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogramma. 1.15 Gev. pro- amma. 2.00 Interviews. 2.30 Lichte muziek. 3 00 Gram. 3.30 Koorzang. 4.00 ..Riders of the Range", muzikaal drama. 4.30 Gram. 5 30 Hoorspel. 6 00 Transatlantic Quiz. 6.30 Amu sementsmuziek. 7.00 Nieuws. 7.30 Lichte mu- tiek. 8.30 Community Hymn, singing. 9.00 Sev. programma. 10.00 Nieuws. 10.15 Piano- ;pel. 10 30 Muzikale causerie. 10.45 OrgelspeL II.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 5 Gram. 12.32 Vlaamse liederen. 1.00 vs. 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Operamuziek. 3.30 Symphonie-orkest, oren en solisten. 5 00 Gram. 5.55 Sport. 6.00 'ianorecltal. 6.30 Godsdienstig halfuur. 7 00 rieuws. 7.30 Gev. muziek. 9.45 Gram. 10.00 lieuws. 10.15 Verzoekprogr. 1100 Nieuws. 1.0512 00 Dansmuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.00 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10 Ver- oekprogr. 2.30 Lichte muziek. 3.00 Gram. .00, 4.30 en 6.00 Gram. 7.00 Godsdienstig alfuur. 7.45 Nieuws. 8 00 Omroeporkest. 9.00 Iram. 10.00 Nieuws. 10.10 Dansmuziek. 10.30 azzmuziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. MAANDAG 9 JULI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram, 8.00 Nieuws. 18 Orgelspel. 8 45 Gram. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 enwijding. VARA: 10.20 Voor de kin deren. 10.35 Voor de vrouw. 10.50 Voor de n. 11.45 Viool en altviool. 12 00 Prome nade-orkest. l.oo Nieuws. 1.15 Voor de mld- enstand. 1 20 Klein koor en orgel. 1.45 Gram. .00 „Longen", causerie. 2.15 Bariton en plano. 2 40 Gram. 3.15 „De late roos", hoor- il. 4.10 Gram. 5 00 Voor de Jeugd. 5.30 am. 5.50 Sport. 6.00 Nieuws. 6 15 Militair nmentaar. 6.30 VARA-Varia. 6 35 Licht» iziek. 7 00 Parlementair overzicht. 7 15 Viool en piano 7 45 Regeringsuitx. Land- rubriek. 8.00 Nieuws. 8.15 Accordeon- t en solist. 9 00 Cabaret. 9 35 Zang en •k uit de wereld van de arbeid. 1000 radicale oplossing", causerie. 10.15 Hol land Festival: Concertgebouworkest 11.00 ieuws. 11.15 Socialistisch nieuws in Espe- into. 11.20—12 00 Gram. tiek. 7.30 Gram. 7 45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws. 8 10 Sport. 8.23 Gewijde muziek. 8 43 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 1000 Predikanten Forum. 10.15 Gram 10 30 Morgendienst. 11.00 Alt en plano. 11.30 Gram. .1.45 Amusementsmuziek. 12.33 Orgelconcert. .00 Nieuws. 1.15 Mandollne-muziek. 1.45 ïram. 2 00 Schoolradio. 2.35 Gram. 2 45 Voor ie vrouw. 3.15 Gram. 3 30 Viool en piano. 100 Bijbellezing. 4 45 Vocaal ensemble en iolist. 5.00 Voor de kleuters. 5.15 Orgelspel. 145 Regerlngsuitz.: J. van Beuge: „Econo- nische perspectieven in Nieuw-Guinea". 6 00 /oor de jeugd. 6 15 Sport. 6.25 Zigeuner- twintet. 6.45 Boekbespreking; 7.00 Nieuws. 1.15 „Volk en Staat", causerie. 7.30 Gram. 1.40 Radiokrant 8.00 Nieuws. 8.05 Concertge- Douworkest. koor en solisten. 10 30 Gram, 10.45 Avondoverdenking. 11 00 Nieuws. 11.15— 330 i indinai Form Voor de vrouw. 5 00 Voor de kinderen, 0,(X Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Causerie. 6 30 Gev. progr. 7.00 Twintig vragen. 7.30 Orkestcon cert. 8.45 Canadees commentaar. 9 00 Nieuws. 9 15 Causerie, 10,30 „London Pride". 10.43 Parlementsoverzicht. 11.00—11,03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme. 1500 en 247 ra. 12.00 Zang. 12.25 Fanfare-muziek. 12.55 Sport. 1.35 Gram. 1.45 Voor de kleuters. 2.0C Voor de vrouw. 3.00 Sport. 3 30 Voor de sol. Dale's Dagboek. 4.30 Hoorspel. 5 45 Sport, daten. 3.45 Amusementsmuziek. 4.15 Mn 6.35 Gram 6.45 Hoorspel. 7 00 Nieuws. 7 25 Sport. 7 30 Gev. progr. 8.00 Klankbeeld 9.0C Gev muziek. 9 45 Voodracht. 10 00 Nieuws 10.15 Sport. 10.20 Dansmuziek 1100 Voor- dracht. 1115 Amusementsorkest. 1156— 12.0f Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11 45 Gram. 12.15 Omroeporkest. 12.33 Vooi de boeren. 12 40 Omroeporkest. 100 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Amusementsorkest 6 (X Franse les. 6 20 Gram 625 Postduiven. 6 31 Voor de soldaten. 7 00 Nieuws. 7 30 Gram 7.50 Voordracht. 8.00 Verzoekprogr 9 15 Dans muziek. 10.00 Nieuws. 10-15—12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest. 1.00 Nieuws 1.10. 1.30 2 00 en 3.00 Gram 4.30 Lichte muziek. 5 31 Dansmuziek. 6 30 Omroeporkest. 7 00 en 7.3< Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Gram. 8.45 Gram 9.15 Kamermuziek 9.45 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.11 Lichte muziek, 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2