Jliettwe geitectft (fourant Amerika nodigt vijftig landen uit ter bijwoning ter ondertekening Conferentie te San Francisco in begin September Verzoek om vertegenwoordigers in „Raad van Toezicht" Jongens richtten grafkelder als rovershol in Wist U Cj* Onderwijs in Indonesië ZATERDAG 7 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9269 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. EN3ERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticf] (s gfjfblcocn tngn &ert fo tcgfjcnspoct" DUITSE HERBOUW: KLEINE WONINGEN HOGE HUREN Het vredesverdrag voor Japan TERWIJL, toegejuicht door een grote menigte, op het vliegveld Haneda bij Tokio, negentien Japanners zijn aangekomen, die zeven jaar op een eilandje in de Stille Oceaan leefden, zonder te weten, dat de oorlog voorbij was, gaat Amerika nu definitief een vredesverdrag met Japan afsluiten. De conferentie over Japan zal in de eerste week van Septem ber te San Francisco worden gehouden^ De plechtigheid der onderteke ning van het verdrag vindt plaats in het "War Memorial Opera House", waar ook in 1945 het Handvest der Ver. Naties werd getekend. Vijftig landen worden uitgenodigd om daarbij getuige te zijn. Ambtenaren van het Amerikaanse de- moet worden gehouden van alle landen, partement van Buitenlandse Zaken ver- die tegen Japan hebben gestreden. Het klaarden, dat de uitnodigingen van Ame- Kremlin, aldus wordt betoogd, wacht nog rika en Engeland gezamenlijk zullen uit- steeds op een positief antwoord van gaan en gezonden worden aan alle lan- Washington. Geëist wordt, dat een multi- den, die formeel nog in staat van oorlog lateraal vredesverdrag met Japan zal met Japan zijn. Het Japanse ministerie worden afgesloten, waaraan alle belang- van Buitenlandse Zaken te Tokio gaf te kennen, dat premier Josjida vermoede lijk de Japanse delegatie naar de vredes conferentie zal leiden. Op de vredescon- ferentie zullen ook de „veiligheidsover eenkomsten" tussen Amerika enerzijds en Japan en Australië en Nieuw-Zeeland anderzijds worden gesloten. Het grote probleem is of de Sowjet- Unie toch uiteindelijk nog aan de con ferentie zal deelnemen. Het betreffende Reutertelegram meent van niet en even min zullen communistisch of nationalis tisch China in San Fransico verschijnen. In het belang van een Brits-Amerikaanse overeenstemming blijft het aan Japan overgelaten om te beslissen, met welke regering van China het formeel vrede wil sluiten. In dit verband is een artikel ir Russische „Izwestia" van belang. Het blad herhaalt de eisen der Russische regering, dat in Juli of Augustus een conferentie (Advertentie) hebbende staten, met inbegrip van Rus land en communistisch China hebben deelgenomen. Zulks is van essentieel be lang voor de vrede in het Verre Oosten. De „Izwestia" beschuldigt Amerika van, een zeer gespannen verhouding te doen ontstaan tussen Japan en de Azia tische landen. De Amerikaanse troepen moeten worden teruggetrokken en er mo gen geen Amerikaanse bases komen. Washington wil het verdrag dus afslui ten, vóór een politieke regeling inzake Korea te Kaesong zal zfln tot stand ge komen. Nu geloven zij het... De 19 Japanners, waarvan hierboven sprake is, bestonden uit 5 zeelui, 2 sol daten en 12 vissers. Zij wisten, toen hun schip in 1944 zonk, het eiland Anatahan (Marianen), meer dan 1600 km van Ja pan gelegen, te bereiken. Direct na de Japanse overgave, had de Amerikaanse marine aangeboden de mannen te repa triëren, doch zij dachten, dat het een valstrik was en bleven op het eiland, levende van slangen, ratten en wortels. GAZELLE HEREN-RIJWIELEN reeds vanaf 128.- GEBRS. HUISMAN Carrierhuis Hogewoerd 66 Telefoon 22962 KOREA Partijen op weg naar Kaesong De Roden formuleren hun „eisen" De Amerikaanse generaal Ridgway heeft order gegeven, de luchtaanvallen te staken op de weg van Pjongjang naar Kaesong, waar Zondag de wapenstil stands-besprekingen zullen beginnen. Een communistisch convooi vertrok uit Pjongjang voor de 250 km. lange die per auto geschiedt. Aangezien het goed weer is, zal Ridgway zojn geleide per hefschroefvliegtuig de tocht doen aanvaarden. Politieke waarnemers in Moskou zijn van oordeel, dat de Roden Ie volgende eisen zullen stellen: 1. Te rugtrekken van alle vreemde troepen uit Korea, 2. Algemene verkiezingen. 3. De vorming van een centrale regering Iroor geheel Korea. 4. Het eisen schadevergoeding. 5. Steun vragen de Ver. Naties voor herstel. Wij tekenen hierbij aan, dat de Roden Eich nog op het standpunt stellen „overwinnaars, maar spoedig zullen het standpunt der Verbondenen leren Ook gisteren "werden nog zware bom- jardementen uitgevoerd door de Ame rikaanse luchtmacht en marine. Toen jen patrouille Pjongjang binnentrok, ronden de Verbondenen deze stad aten. Volgens ramingen van de Ame- fikanen, bedroegen de verliezen der loden op Korea tot 25 Juni: 1.191. Gerbrandy kreeg bul in Edinburgh rEen rots, waarop zijn land kon bouwen" Gisteren werd aan de oud-premier prof. r P. S. Gerbrandy het eredoctoraat in e rechten uitgereikt door prof. M. G. 'isher, voorzitter van de faculteit der echtsgeleerdheid aan de universiteit van Idinburgh (Schotland). Prof. Fisher bracht hulde aan prof. [erbrandy's moed tijdens de oorlog, daar ij voor Radio Oranje sprak, hoewel hij 'ist, dat vergeldingsmaatregelen tegen 'jn familieleden zouden kunnen worden anomen. Zijn oudste zoon werd in een jncentratiekamp opgesloten, maar prof. ;erbrandy bleef doorgaan met zijn rede- Deringen. Hij heeft gestaan als „een rots 'aarop zijn land kon bouwe" aldus rof. Fisher. Brits jacht na aanvaring gezonken Ten Zuiden van Owers in Zuid-Enge- ind zijn het Britse jacht Jargoon (691 >n) en het Spaanse schip Tornes (1339 >n) met elkaar in botsing gekomen, als evolg waarvan de Jargoon is gezonken, 'e bemanning kon door enkele in de mgeving varende schepen worden ge- id. Per dag worden 60.000 babies geboren Per dag worden op de gehele wereld het ogenblik 60.000 kinderen geboren, dus wijzen de statistieken van de we- ildgezondheidsorganisatie uit. Sinds 1900 de wereldbevolking met 826 millioen iensen toegenomen. In 1949 telde de ereld 2.378.000.000 zielen. Nieuwe Britse nota aan Teheran Perzische delegatieleider verwijt Intern. Hof niet neutraal te zijn DE PERZISCHE REGERING heeft de president-directeur van de „Anglo Iranian" verboden, opnieuw Perzië te betreden. Eric Drake heeft .nu zijn bureau naar Basra in Irak overgeplaatst. De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, heeft Perzië een nieuwe nota overhan digd. Hierin wordt door Engeland verzocht, twee vertegenwoordigers te benoemen in de „Raad van Toezicht", waarvan de vorming door het Int. Hof was voorgesteld. Tegelijkertijd verklaart de Britse regering de uit spraak van het Hof te hebben aanvaard en noemt de namen van twee Engelse vertegenwoordigers. Van tevoren was in het Engelse kabinet sn verklaring opgesteld. Hierin werd gestipuleerd, dat de twee partijen tot el kaar kunnen komen, ten einde alsnog een bevredigende regeling te verkrijgen. Al lerlei geruchten doen de ronde. Zo ver wacht men te Teheran, dat Perzië het oliegeschil voor de Ver. Naties zal bren- Intussen kwam het te Teheran op- v tot relletjes tussen extremisten van communistische allure en leden van de Arbeiderspartij, waarbij de politie moest ingrijpen. Gisteren heeft de leider der Perzische delegatie in Den dr Hoessein Chaeygan, op een persconferentie zijn standpunt uiteengezet. Hij betoogde, dat de meerderheid der rechters, die voor de door het Hof geadviseerde maatregelen hebben gestemd, niet neutraal zijn en handelden onder Britse invloed. Voorts ij van mening, dat het Hof geen be- meisjes op mars, maar het gaat er bij haar heel wat vreed zamer naar toe. Zij zijn de dienstertjes, die gisteren in actie kwamen bij de jaarlijkse kellners-race in Amsterdam. Iedere rechtgeaarde Amsterdammer trok naar het Amstelveld, om van dit serveèr-evenement getuige te zijn.. Strooptochten in Doetinchem Kraakje van 1200 gepleegd om dure windbuksen te kopen DRIE JONGENS van zestien jaar, die in samenwerking met jongere kinderen een serie diefstallen pleegden en een leeggehaald graf als rovershol hadden ingericht, zijn door de politie te Doetinchem aangehouden. Zij waren langs een „geheime" weg op het oude kerkhof aan de Ds Van Dijkweg gekomen en hadden een verwaarloosde grafkelder opengebroken. De groeve werd schoongeveegd en de heenderen werden elders verstopt. De politie heeft ook een oudere per- >on in hechtenis genomen. De drie jon gens R., D. en L. bevinden zich nog op het bureau, de overigen zijn vrijgelaten. Een klein arsenaal van windbuksen, dolken en ander wapentuig is door de politie in beslag genomen. De recherche had argwaan gekregen, toen zij jongens van tien tot zestien jaar met dure windbuksen zag spelen. Reeds bij een eerste onderzoek bleek, dat de knapen geen woord wilden loslaten, waaruit de politie afleidde, dat zij hier een complot had te doen. Daar de ouders niets van de buksen afwisten, werden de jongens in de cel opgesloten al spoedig vertelden zij toen het ver haal van het opengebroken graf. Bij on derzoek bleek in het rovershol zelfs electrisch licht te zijn aangebracht, ge voed door een batterij. De wapens waren gekocht met geld, afkomstig van een inbraak bij een oude man, die na een buitenlandse reis om streeks Pinksteren aangifte had gedaan diefstal van 1200. De dieven hadden zich allen getracteerd op een windbuks m 87 en gezamenlijk voor hun „club" >n fototoestel van 85 aangeschaft. Een huiszoeking leverde nog verschil lende andere voorwerpen op. zoals pisto len, één portefeuille met ƒ145, een pick up en gramofoonplaten. De jongens hiel den zich voornamelijk bezig met winkel diefstallen, insluipingen in leegstaande huizen en het ontvreemden van achter lichtjes van fietsen. Op hun strooptoch- ;aren zij veelal gewapend met een geladen luchtpistool en soms droegen zij zelfs een masker. Van het gestolen geld maakten de jeugdige boeven geregeld reisjes naar Arnhem of Utrecht. Pieter Cannegieter Hebt U ons nieuwe kinderverhaal al gezien? Dit is gister begonnen en vandaag vindt U op pag. 8 No. 2. Dit verhaal is van dezelfde auteur die Prof. Creghel en Gertjan en Maartje tekende. Arnhems jongetje 3V4 uur levend begraven Drie en een half uur lang is de negen jarige Fritsje Verhoef te Arnhem gister middag onder het zand bedolven ge weest, toen het dak van zijn met enkele vriendjes achter het ouderlijk huis ge bouwde „rovershol" inzakte. Hij kwam gelukkig met het gezicht precies het gat naar een ander hol terecht, dat hij voldoende lucht kon krijgen. De jongen schreeuwde voortdurend om hulp beantwoordde het geroep van zijn moeder, maar de geluiden drongen niet buitenwereld door. Het angstig zoeken van alle buurtbewoners leverde aanvankelijk geen succes op, toen een paar meisjes, die bij het ingestorte hol gras plukten, de jongen hoorden roepen snel hulp haalden. Met een paar blauwe plekken en enige builen op het hoofd werd Fritsje tevoorschijn gehaald. Toch provincie-tekens op de auto's Nu bij de nieuwe kentekens voor mo torrijtuigen de provinciale onderscheiding vervallen, heeft de KNAC besloten provincieplaatjes uit te geven. Het zijn geëmailleerde bordjes met het wapen van de betreffende provincie. Vele autorijders blijken er prijs op te stellen, kenbaar te maken uit welke provincie zij komen. voegdheid had, om in dit geschil te delen. Het Perzische volk is er door ge kwetst geworden. Ja, het Int. Hof van Justitie had de Perzen, aldus Chaeygan, afgedaan. Zijn regering was in staat een document te overleggen, waaruit zou kunnen blijken, dat de „Anglo Iranian" zich bemoeide met interne Perzische aangelegenheden. Het is de bedoeling van Perzië, om na de nationalisering der olie-industrie, geen samenwerking meer te zoeken met enige buitenlandse oliemaatschappij. Binnen enkele dagen zullen de Perzische gede legeerden weer naar Teheran vertrekken. Eedsaflegging door Boudewijn Plechtigheid met sober karakter De Belgische parlementsleden zijn gis teren uit de landsvergaderzaal verdreven door een legertje decorateurs, die de zittingszaal een passend uiterlijk moeten geven voor de eedsaflegging op 17 Juli a.s- door de jonge Prins Boudewijn als vijfde Koning der Belgen. De bewakers het parlementsgebouw hebben reeds hun nieuwe uniformen gekregen. Schil ders zijn bezig de hoge zwarte hekken rond het Koninklijk Paleis een extra beurt te geven terwyl timmerlieden en stoffeerders een week lang in het par lementaire heiligdom het heft in handen zullen hebben. Het ligt evenwel niet in de bedoeling, dat zij grootscheepse de coraties aanbrengen. Regering en par lement hebben namelijk besloten, dat de plechtigheid een sober karakter moet dragen in verband met de huidige om standigheden. Op een gouden, met rood fluweel beklede, troon, zal Prins Bou dewijn, die eerst in September 21 jaar wordt, de grondwettelijke eed afleggen ten aanhore van 400 In rok gestoken senatoren en volksvertegenwoordigers- Prins Boudewijn zal waarschijnlijk slechts vergezeld zijn van enkele hoog waardigheidsbekleders van het hof en niet van leden der Koninklijke familie- Ook zullen geen afgezanten van buiten landse hoven tot de plechtigheid worden uitgenodigd- Ook de ceremonie van de troonsaf stand door Koning Leopold, daags te- in het paleis te Brussel, zal sober worden gehouden, passend bij de ge voelens, die de aftredende koning op dat ogenblik moeten bezielen. DAT een Utrechtse dierenarts per KLM laar New York is gevlogen om de toe stand van vier raspaarden tijdens het transport te bestuderen en binnenkort ook tropische vissen bij het vervoer be studeerd worden. DAT aan de Spinhuisstraat te R'dam de eerste paal is geslagen voor een nieuw pand van het kledingbedrijf Magazijn Nederland Kattenburg ter vervanging het in 1940 verwoeste geljouw aan de Hoogstraat. DAT het aantal stewardessen van de K-L-M. onlangs met 15 pas geslaagden aangevuld en thans 177 bedraagt. DAT de eerste oefeningsperiode van het garderegiment Prinses Irene op 11 Juli te Zufdlaren en op 13 Juli te Assen wordt besloten met een parade waaraan tevens een ouderdag is verbonden. DAT na Vollenhove thans ook Giet hoorn een vlasindustrie krijgt, die tegen September gaat draaien. DAT de gemeenteraad van Tegelen het verbod om de eerste 25 jaar carna val te vieren (voortgesproten uit een op December 1944 afgelegde belofte) heeft opgeheven. DAT de nationale tentoonstelling voor vrije tijdsbesteding Hobbies te Hengelo (Ov.) op 21 Juli door mr dr L. N. Dec ker, voorz. van de A.N-V.V. wordt ge opend en tot 5 Augustus zal duren. DAT op 10, 17, 20, 24 en 31 Juli te Petten (N.-H.) en van 7 t/m 11 Augus tus in Den Helder schietoefeningen wor den gehouden. DAT de Friese V.V.V. op 27 en 28 Juli de tweede jaarlijkse bromfietstocht van 125 km per dag met Leeuwarden als be gin- en eindpunt organiseert. DAT aan de prov. staten van Gelder land een crediet van 250.000 is ge vraagd voor de bouw van een consulta tiebureau voor de t.b.c.-bestrijding in Tiel. DAT minister Van Maarseveen en com missaris Kesper gisteren te Hardinxveld Giessendam besprekingen voerden r de plannen tot samenvoeging, die in Hardinxveld zijn aanvaard, doch in Gies sendam werden verworpen. DAT het Verbond van Wetenschappe lijke Onderzoekers Vrijdag vijf jaar bestaat. DAT een 200 pagina's tellende E.C.A.- gids voor de handel met Amerika („Selling the United States Market") gratis verkrijgbaar is bij de Econ. Voor lichtingsdienst, Bezuidenhout 72, Den Haag. DAT F. Pijnenburg te Breda, technisch hoofdambtenaar le klasse bij de Prov. Waterstaat van Noord-Brabant, is be noemd tot ridder O.-N. DAT de Ned. studente Joh. E. v Lohuizen, een beurs heeft ontvangen voor een studiereis door Ceylon, India en Pakistan. DAT 1000 Amerikaanse studenten, tëgèn~~heeft* het 'minimumaantal onder wie 85 Pct meisjes, vanmorgen met vrije Zondagen voor het horecabedrijf te de Volendam in R'dam arriveerden voo~ verhogen van 12 tot 13. een bezoek van 2 maanden aan Europa. DAT op 27 Juli het slopen van de 17e DAT aan de M.T.S. in Vlissingen de eeuwse Ned. Herv. Kerk in Graft (N.-H.) eerste diploma's zijn uitgereikt en de wordt aanbesteed, daar restauratie te school thans verder zal worden uitge- veel zou kosten, 1 bouwd. DAT de raad van Tiel f 135-000 be schikbaar stelde voor een nieuwe mo torboot en de verbouwing van de gier- pont Prinses Irene i.v-m. de aanleg van het A'dam-RijnkanaaL DAT 50 Schotse padvinders thans in Putten (Gld.) vertoeven. DAT in Limburg een comité voor de pljm. 14.000 gerepatrieerden in deze provincie is opgericht. DAT de rijkslandbouwconsulent ir. J. an Bueren op 16 Juli van 7.45 tot 8 ur 's avonds via H'sum I spreekt over de resultaten van de premieregeling voor kleine boeren. DAT negen Ned- deskundigen volgende week in het kader van het technisch hulpprogramma der E-C-A- voor enkele maanden naar Amerika vertrekken voor een studiereis over zaadcontróle. be strijding van runder-t.b.c. en grond- classificatie. DAT minister Joekes er blijkens zijn tweede Kamer geen be- Wind was gunstig Haarlem ontsnapte aan groot gevaar Grofe wolken mengzuur dreven polder in De bevolking van Haarlem is gister avond aan een groot gevaar ontsnapt, toen op het terrein van de chemische fabriek Rids dikke roodachtige wolken van mengzuur (een mengsel van zwavel zuur en salpeterzuur) opstegen. Door defect aan de stuurinrichting was tankwagen, die het zuur uit Zuid-Limburg had aangevoerd, in een bermsloot gereden, morme tank, waarin zich 17.000 kilo het zuur bevond, kantelde en liep geheel leeg. Aangezien het spongat juist de onderkant zat, kon men de stroom niet stuiten. Het mengzuur verdampte en ontwikkelden zich reusachtige rook wolken, die bij Inademing zeer gevaar lijk lichamelijk letsel konden veroorza ken. De gunstige wind dreef de wolken echter de Waarderpolder in en dus niet naar het bebouwde gedeelte van Haar lem. Anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Men hoopt, dat ook het vee in de pol leen nadelige gevolgen van het zuur zal hebben. Er is nog geprobeerd de rook ontwikkeling met kalk tegen te houden, doch dit lukte maar gedeeltelijk. De Haar lemse brandweer aarzelde water te geven daar het zuur dan in alle weidesloten zijn gelopen, hetgeen juist gevaar zou opleveren voor het vee. De schade be draagt enkele duizenden guldens. De Sjah zit weer op De Sjah mocht gisteren. 24 uur na een operatie aan de "blinde darm, het bed verlaten en in een leunstoel zitten, aldus A.P. Da's kras op zo'n leeftijd De 66-jarige Zweed Gustaaf Hakan- son uit Gantofta is op de fiets nog niet voor een klein geruchtje ver vaard. Als niet-officiële deelnemer rijdt hü mee in de ronde van Zwe den; een afstand van 1800 kilometer. U kunt het geloven of niet, maar de oude Gustaaf is de beroepswielren ners stuken voor, doordat hij veel minder slaap nodig heeft dan zij f Advertentie) HET JUISTE ADRES VOOR KARPETTEN, LOPERS EN CORDIINSTOFFEN WONINGINRICHTING BULTHUIS Botermarkt 23 Telefoon 20854 WEERBERICHT Vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking en in de mid dag kans op enkele ver spreide regen- of onweers buien. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Vrij (Opgemaakt te 10 uur). T7"OOR de Nederlanders in Indonesië en met name voor de blijvers is op het ogenblik het grote probleem het onder wijs, het onderwijs dus voor het blijvers kind. In Indonesië zijn thans onderhan delingen gaande om aan dit onderwijs steun te verlenen. Eén van de vragen, die men zich in Indonesië stelt is, of de Nederlandse rege ring in dit opzicht iets zal doen. De voorzitter van het Indo-Eenheidsverbond, de heer R. E. Weiss, zei kort geleden: „Als de Nederlandse regering haar cultu rele belangen in Indonesië niet kortzich tig ziet, zal zij uiteraard met het blijvers- onderwijs instemmen. En als de Neder landse regering van haar instemming wil blijk geven door een tastbaar bewij., dan zal dit natuurlijk door de Indo-Europese groep zeer worden gewaardeerd". Op het ogenblik is het zó dat het on derwijs met het Nederlands als voertaal in omvang en kwaliteit sterk achteruit gaat. We hoorden kort geleden, dat in Semarang op een middelbare school nog slechts twee bevoegde leerkrachten over n, t.w. voor gymnastiek en voor tekenen. t is momenteel zó, dat vele Neder landers nog wel naar Indonesië zouden willen terugkeren en alle risico's daar- verbonden zouden willen nemen, in dien zij althans voor hun kinderen op behoorlijke schoolopleiding zouden künnen rekenen. t is nu nog maar in een paar hoofd plaatsen als Djakarta en Bandoeng het geval. In Djakarta draait de Carpentier Altingstichting nog behoorlijk en in Bandoeng het Christelijk Lyceum. Maar :r geen steun wordt verleend, zal op die scholen het peil minder worden. TT ET spreekt dan wel vanzelf, dat het onderwijs voor het blijverskind van het grootste belang is. Het betreft hier de kinderen van Indo-Europese families, die niet naar Nederland komen. Die ook verstandig doen niet naar Nederland te komen, omdat ze zich hier niet thuis zouden gevoelen en omdat er op de Ne derlandse arbeidsmarkt geen plaats voor hen is. Maar deze mensen belijden de Christelijke godsdienst, zij spreken Ne derlands en zij leven aangepast aan Indonesië op Europese manier. Deze mensen in de steek laten bete kent, dat zij na een of twee generaties zullen opgaan in de Indonesische massa. Daar zit een ontzaglijke tragiek in. Daar- bedoelen we niets denigrerends. Het Indonesische milieu is niet minder dan het Europese, maar het is anders. Het Indo-Europese milieu is Christe- ik en Europees, het Indonesische Isla- mietisch en Aziatisch. Een dergelijke om zwaai kan geen enkele groep maken zonder in een paar generaties haar eigen karakter volkomen te verliezen. En daarmee zou Nederland toch wel een grote verantwoordelijkheid op zich laden. ÜR zal steun nodig zijn in verschillende opzichten. In de eerste plaats finan ciële steun. Maar verder heeft deze groep ook morele steun nodig. Voorts daadwer kelijke steun door de uitzending van leerkrachten, hetgeen een probleem vormt op zichzelf. Het is niet te sterk gezegd indien men beweert, dat een groot deel van de Indo- Europese kinderen snel rijp zou worden pauperisme en bendewezen, indien de leiding en toewijding van de leer krachten zou moeten worden ontbeerd. 'r vertrekken steeds meer Neder landse leerkrachten uit Indonesië. Op zichzelf kan men dat deze mensen niet kwalijk nemen. Levensomstandigheden salariëring zijn van die aard geworden, een verder bij het onderwijs blijven veelal weinig zin heeft. Maar hier ligt een taak voor het Neder landse volk en voor de Nederlandse rege ring. Er is de laatste jaren in Indonesië al zoveel afgebroken, dat we althans zou den kunnen proberen het lager en mid delbaar onderwijs met het Nederlands als voertaal in Indonesië in stand te houden 3or zover daaraan behoefte bestaat. Die behoefte is nog steeds groot omdat duizenden kinderen zijn van Neder landse employé's, tienduizenden kinderen Indo-Europese blijversfamilies en ten slotte zijn er ook nog zeer vele Indone en Chinezen, die hun kinderen bij voorkeur naar een school sturen, waar het Nederlands voertaal is. Dit laatste moge wonderlijk klinken, maar het wordt gestaafd door de feiten. Laten wij althans deze kans niet missen. Geheime atoomconferentie in Kopenhagen Ongeveer 100 vooraanstaande atoomge leerden uit alle delen der wereld zijn gisteren te Kopenhagen in geheime zit ting bijeen gekomen voor een conferen tie, welke ongeveer een week zal duren. Op de conferentie zullen de nieuwste ontwikkelingen op het terrein van d* theoretische natuurkunde besproken worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1