Lvv®- 5W V: Zijn L VERLIES UW HOOFD NIET, l ZONDAGSBLAD 7 JULI 1951 Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Nederlanders in den vreemde Het is in de laatste 1% maand druk werk geweest voor enkele der Neder landse lopspelers. Prins classeerde zich eerst te Bad Pyrmont voor het interzo nale tornooi 1952 en behaalde daarna lauweren in het tornooi te New York. Donner en Van Scheltinga namen deel aan het Staunton-tornooi in Engeland. De overwinning van Prins te Madrid is werkelijk eersteklas werk en dient naar onze mening hoger nog te worden gewaardeerd dan zijn op zichzelf reeds uitermate verdienstelijke prestatie te Bad Pyrmont. De eindstand was: Prins 12%. Bernstein, Pilnik en H. Steiner 11%. Toran 10V-, Canal en Llado 10, enz. Onder deze „enz." volgen dan spelers als Enevoldsen, Giustolisi, Medina. Fuen- tes. Sanz, Perez, Pomar en De Moura. Eén ogenblik scheen het, dat Prins reeds drie ronden voor het einde de eerste prijs in de zak zou hebben, doch drie opvolgende nederlagen schiepen toch v/eer de nodige spanning. In de laatste ronde ontmoette Prins de Spanjaard Toran. Prins moest winnen om zeker te zijn van de eerste plaats. Hieronder volgt deze partij. Wit: Toran, Zwart: Prins. Reti-opstelling. 1. Pf3 d5; 2. g3 Pd7; 3. Lg2 e5;,4. d3 Pgf6; 5. 00 Le7; 6. Pbd2 0—0; 7. e4 dxe-4; 8. dxc4 c6; 9 De2 Dc7; 10. b3 a5; 11. a4 b6; 12. Lb2 La6; 13. c4 Tfe8; 14. Lc3 Lc5; 15. h3 Pf8; 16. Tfel Pbd7; 17. Pfl f6, 18 Plh2 P8e6; 19. Pg4 Lf8; 20 Tadl Pc5; 21. Dc2 Tad8; 22. Txd8 Txd8; 23. Lfl Td7, 24. h4 Dd8; 25. Lh3 Td6, 26, h5 Pd4; 27. Lxd4 exd4; 28. e5 fxe5; 29. Pxe5 d3; 30. Dc3 Lc8; 31. Lg2 Le7' 32. P3d2 LfG; 33 Del De8; 34. Pxc6 D x h5; 35. Pe7t Lxe7; 36. Txe7 Le6; 37. Lf3 Dg5; 38. Ta7 h5; 39. Del h4; 40. Pe4 De5; 41. De3 Pxe4, 42 Ta8t Kh7; 43. Lxe4f Lf5; 44 Lxf5f Dxf5; 45. Ta7 d2; 46 Txg7t Kxg7; 47. De7t Kg3; 48. Dxd6 Dblf; 49. Kh2 dlD en wit gaf het op. Niet te vroeg! Dr. Euwe bracht het er in New York verblijdend en verrassend goed af. Wel iswaar moest hij achter Reschewsky, doch tezamen met Najdorf, genoegen ne men met de gedeelde 2e en 3e plaats, doch het verschil was slechts puntje, en hij liet bovendien Fine achter zich. Misschien nog verheugender dan Euwe's plaats in het eindclassement is het feit, dat hij zowel Reschewsky als Fine ver sloeg! Dit is een prestatie, welke aan zijn beste tijd doet denken. Ook toen was Euwe voor de allersterksten een doorlopend gevaar, placht hij juist tegen hen zijn beste partijen te spelen, terwijl h(j tegen de zwakkeren nog wel eens een half of heel punt cadeau gaf, Euwe trof Fine niet in diens beste vorm. De Amerikaan meende door mid del van een stukoffer beslissend voordeel te kunnen behalen, doch kon. alle in spanning ten spijt, niets bereiken. Hier onder volgt deze partij. Wit: Fine. Zwart: Euwe. Catalaanse opstelling. 1. d4 Pf6; 2. c4 e6; 3. g3 d5; 4. Lg2 dxc4; 5 Pf3 Pbd7; 6. 0—0 c6- 7. a4 b5; 8. axb5 cxb5; 9. Pc3 Db6; 10. b3 Lb4; 11. Pa2 Le7; 12. bXc4 bxc4; 13. Pd2 Pd5; 14.. Pxc4 Da6; 15. Pa3 Lxa3; 16. Lxd5 exd5; 17 Pc3 Dc6; 18. Lxa3 Dxc3; 19. Da4 Dc4; 20. Da5 f6; 21. Tfcl Dxd4; 22. Db5 Tb8; 23 Dc6 Kf7; 24 e3 Db6- 25. Dxd5f De6; 26. Dd4 Te8; 27. Tc7'Tb7; 28. Tc3 Pe5, 29. De4 Td7; 30 f4 Pg6; 31. Dxe6t Kxe6; 32. Lc5 a6; 33. Ld4 Pe7; 34. g4 Lb7; 35. Kf2 Tc8; 36 Tb3 Tc2t; 37. Kg3 h5 en wit gaf het op. Het minst verblijdend zijn eigenlijk van nationaal standpunt bezien de berichten inzake het Staunton-tornooi, weliswaar gehouden in het kader van het Festival of Great Britain, doch even zeer (zo niet meer) ter herdenking van het feit, dat een eeuw geleden in Enge land het eerste officiële sohaaktornooi werd gehouden. Van Scheltinga is ons wel wat tegen gevallen. Hij is zelf trouwens begrij pelijkerwijze evenmin gesticht over zijn prestaties. Toch mag men niet uit het oog verliezen: a) dat de krachtsver schillen tussen de internationale mees ters en grootmeesters niet zo groot meer zijn als een jaar of 20, 25 geleden; b) dat v. Scheltinga toch altijd nog het be roemde „Meisterdrittel" heeft gescoord (5 punten uit 15 partijen). Tenslotte be haalde Gligoric, de winnaar uit zijn 15 partijen „slechts" 10 punten! Het Meister drittel heeft onze landgenoot echter niet voor de laatste plaats kunnen bewaren. Dat hij deze met de Nieuw-Zeelander Wade deelt, zal hem slechts tot geringe troost kunnen strekken. En Donner? Neen, tegengevallen is hij ons niet. Wij achten zijn resultaat be paald beter van kwaliteit dan zijn score te Bad Pyrmont. Doch overmatige reden tot juichen is er, althans ditmaal, nog niet. Wellicht zien wij het goed indien wij veronderstellen, dat Donner doende is zijn speltrant te consolideren. Dit houdt o a. in, dat aan een zekere, solide remise de voorkeur dient te worden ge geven boven de kans op een briljante overwinning, indien deze laatste een onmatige hoeveelheid risico vereist. Mis schien bevat Donner's score daarom een voor zijn doen vrij groot aantal re mises en betrekkelijk weinig winst- en verliespunten. Wij zouden ons verheu gen, indien onze zienswijze juist zou blijken te zijn, omdat Donner dan op het pad is. dat hem verder naar boven zal kunnen voeren. Intussen heeft hij dan andere „prominente Europese jongeren" (zoals wij ergens lazen), t w. Matanovic en Unzicker, hem voorlopig nog in wed strijdervaring de baas zijn. In een vorige rubriek gaven wij reeds enige partijen uit dit tornooi. Ditmaal de partij tussen Glijyric en Stahlberg. Wit: Gligoric. Zwart: Stahlberg. Siciliaanse partij. 1. e4 c5; 2. Pf3 d6; 3. d4 cxd4; 4. Pxd4 PfG; 5. Pc3 a6; 6. f4 e6; 7. Ld3 Pbd7; 8. Df3 Pc5; 9. 0—0 Pxd3; 10. cxd3; Le7; h6; 17. d4 exf4; 18. Txf4 Ph7; 19. Tcf Lg5: 20, Tf5 Dell; 21 L{2 g6; 22. Tf3 Ld8 23. Lg3 De6; 24. d5 Dd7- 25. De3 h5; 26 e5 dxe5; 27. Lxe5 Lg5; *28. Db6 Le7; 29 TxH Ld6; 30. Txf8t Txf8; 31. Txf8 en zwart gaf het op. Oplossingen Probleem i i G. Martin: 1. Lg6. Eindspelstudie van A. O. Herbstman: 1 Th5t Kg2 2. Tc2t Kg3! 3. Thl! Kg4 4. Tg2t Kf5 5. Tflt Ke5 6. Th2 onver schillig 6. Tfhl en wint. In deze oplos sing niet 3. Tch2 wegens Pg4 4. T2h3 Kg2 5. Txh7 Pf2t (remise). De eindspel componist V. Halberstadt heeft in dit eindspel een nevenoplossing, althans een ernstige dual, ontdekt. Na 1. Th5t Kg2 2. Tc2t Kg3 gaat hij als volgt verder: 3. Tel Kg2 4. Kd2! en 5. Tchl en wint. Ter oplossing Voor ditmaal twee problemen ter op lossing. Zo op het eerste gezicht geen van beide bijzonder moeilijk. Maar opgelegde kost is het niet, daar kunt U zeker van zijn. Goed zoeken, goed con troleren, en de juiste oplossing zal D niet ontgaan. Het vinden van de juiste oplossing zal U de voldoening bieden beide stellingen geheel doorgrond te hebben. Probleem van G. LatzeL Wk ±U a b c d e f g b Wit geeft mat in twee zetten. Probleem van dr. W. Massmann. loof. 24 boodschap LUggenzifter, 8 tafelfles. 9 te. 12 voorzetsel, 13 rivier 16 uitgestrekt, 18 Rom. 20 geneesheer. 21 ik ge- 38 echtgenoot, 40 richtsnoer. Verticaal: 1 bullepees. 2 klein pc kraan, 4 lieldesgodheid, 5 knaagdie reed, 7 verslag. 10 sprookjesfiguur. 1 14 zangnoot, 15 lidwoord, 17 vri Inzendingen per briefkaart uiterlijk Don derdagmorgen a.s. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek van de adres- zijde te vermelden: Puzzle-oplosslng. Er zijn drie prijzen: 1 5.—. 2 2.50, 3 2.50. Oplossing Kruiswoordraadsel 30 Juni abcdefgb Wit geeft mat in vier zetten. 37 ba, 38 polonaise. WELKE BUS? Marietje: Weet u, welke bus naar Amerika ging? Oom: Een bus, hoe kan dat nu? Marietje: Toch waar. Columbus im mers! KLAPPER kroniek van een week in b a bbel5 tnet KR A 0 0 F L 5 flloot, Q005 KAMPHUI^ EN KACEl 't MyVieflveg®r»-be*wai')- Dingen in Davt Haag Een darrxz dia hen cbar 2a g gaan, hield een der luitenants tot staan er\ Toiif, Als ik, niet pardonneer, hoé Wjzqt 20n bzzojv nourmwiQjT Premier van Thailand by baggermachine ont voerd. Voor de mensen aan de wal was daast scène wel wat mal daar ding waarempcl da premier in 't bakje van de molen meel Drama 1V1 Wassanaars Pierenpark (l) Een papegaai kook vlijtig af, hoe 2gn boasdie eten gaf, de deur sloot van de vogalkooi en daarna uti het beestje -..Hooiü1 Rrjzen oorlogbij aan - koop costuum ezn gouden horloge cadeau. Letterlijk, staat toch wei vast als U als klant zo wordt verrat dat zoiets in de pcgzen strijd oan tokan is van deze tijd h/assenaars Dierenpark. (Jl De vogel morde cok aan t hek en 2Q>\ Aj'u danik, vertrek £6en waker, vol van ijver-zin rende 20 ezn vijver in...) Kellners-race in Amster dam. De heren van de Horecaf serveerden in gestrekte draf. Een grote buitenlandse trip was ingezet als extra-tip'.. ftr'l Nieuwe bijeonderbec/en ontdekt van Melkweg - méSg De. kst.dfe War zijn lippen lekt had cruder mads precies ontdekt Uoe 't stolsel van de nvzlk-weg werkt, (Dit zj terzijde openmarkt) ZONDAGSBLAD 7 JULI 1951 3 VOOR öe VROUW ijn Lammeren J7R liggen hier twee brieven voor mij. Eén, die ik al enkele maanden ge leden en één die ik de vorige week ontving. Uit beide brieven blijkt overduide lijk, wat er in de eerste zeven levens jaren aan een kind misdaan kan wor den, zonder dat de opvoeder zich daar in 't minst van bewust is. De eerste brief, van een 55-jarige lezer, heeft mij het diepst getroffen. Een brief, waarmee ouders en opvoeders in dit geval speciaal onderwijzers hun winst kunnen doen. Stel u voor een jongetje van 6 jaar. Kind van ongelovige ouders, wier huwelijk niet ideaal is. Veel ruzie thuis Het kind komt in aanraking met het evangelie op een Zondagsschool en in de kihderkerk. Wijd ging zijn hartje open voor de Heiland. Hij wist zich zo jong al, een schaapje van de Goede Herder. Hij zou wel altijd in die sfeer van liefde en vrede hebben willen blijven, maar het liep anders. Hij kwam op de openbare school. Toen hij zeven jaar was, wierp een andere jongen een stuk glas in zijn oog. Een operatie volgde en hij kreeg een glazen oog, terwijl het andere door ontsteking ook nog dreigde ver loren te gaan (wat gelukkig niet ge beurd is). Zijn ouders gingen verhuizen en tot zijn grote vreugde vertelde zijn tn de. X knipt Een eenvoudige wandeljapon van lin nen of ander soepel materiaal. Het pa troon, no. 93. is aan onze bureaux tot 14 Juli verkrijgbaar tegen betaling van 0.35. Na ontvangst van f 0.50 volgt toe zending. Het patroon is voorradig in de maten 42, 44 en 46. Maat 48 kan op be stelling geleverd worden. Voor dit model is 4 meter stof nodig van 90 cm breed. De japon heeft een knoopsluiting tot de helft van de rok- lengte. Van daar springt een halve plooi uit. De blouse is ruim aan de rok gezet. De revers zijn klein, doch de kraag is juist breed gesneden. De driekwart mouwen zijn ingezet. Van dunne wollen stof gemaakt is dit ook een prachtig herfstmodel. Heeft u nog even aandacht voor het volgende? Er komen nog steeds bestellingen bij ons binnen, waar de postzegels aan de achterzijde van de briefkaart geplakt zijn! In onze vorige patronenhoekjes is reeds meermalen uitdrukkelijk gevraagd dit toch vooral niet te doen! Dus plakt u s v p uw postzegels, indien u per brief kaart bestelt aan de adreszijde van de briefkaart. Telefonische bestellingen wor den niet aangenomen. Bestellingen zon der opgave van maat en duidelijk adres ondervinden belangrijke vertraging. vader hem, dat hij nu naar de Chris - telijke school mocht. Hij hoorde dat zij daar met gebed begonnen en ein digden, dat ze psalmen en gezangen zouden leren, dat er Bijbelse geschie denis verteld werd O, hoe hoog waren de verwachtin gen van dit kind gespannen! Hoe ver heugde hij zich op die eerste school dag! Hij genóót van het zingen, bidden en vertellen! Wat was hij zijn ouders dankbaar! Op de tweede dag werd dit kind de knauw voor zijn leven toe gebracht. Hij werd door de meester voor de klas geroepen en deze maakte hem voor de kinderen belachelijk, omdat zijn boordje er vuil uitzag en hij hele maal een onzindelijke indruk maakte, mede door dat dragende oog èn het glazen oog De meester dikte zijn „aardige" geste tegenover de klas nog aan, door hem naast een klein, fris, blozend meisje met een helder jurkje aan, te zetten... De klas lachte hem toen op voor beeld van de meester, uitbundig uit. De jongen voelde op dat moment, dat er iets in hem brak, dat nooit meer héél zou worden. Zoals hij ééns ver- de openbare school gestuurd. Nu, na bijna een halve eeuw, schrijft die jongen van toen: „Ik herinner mij die meester, die dat aan de kinderziel misdeed nog precies. Hij is al lang overleden en ik vertrouw, dat het al les goed met hem is, ik draag hem geen kwaad hart toe, doch al word ik honderd jaar, vergeten doe ik het nooit! Ik ben sinds die dag in mijn jongens jaren verbazend achterdochtig gewor den en kan niet meer spontaan in iemand geloven. Voor mijn hele leven is er in mijn ziel toen iets kapot ge maakt In kringen van gelovigen vindt men mij erg critisch. Steeds ben ik er op bedacht, dat mijn broeders en zusters zich eens van hun zwarte kant zullen laten zien Warme gevulde tomaten I 4 Tomaten van gelgke grootte, 75 g. macaroni of 2 dl. saus met 50 g. kaas, vlees-, vis-, groentereslen, garnalen, ui of prei, aroma, zout, peper, boter, mar garine of vet, peterselie. De macaroni breken en in ruim water met zout gaar koken, of de kaas, het vlees, de vis, garnalen of de groenten in. 2 dl. saus opwarmen. De tomaten door snijden en uithollen. De ui snipperen, met de resten tomaat in wat boter, margari ne of vet fruiten en deze massa door de gaargekookte macaroni of door de sau3 met kaas, vlees, vis, garnalen of groen ten mengen. De tomaten vullen met de macaroni of het ander vulsel. De gevul de tomaten in een braadpan met een bo dempje water gedurende 15 minuten gaar stoven. Het kooknat met aardappel meel tot een saus binden. De tomaten op een schaal overdoen, hestrooien met peterselie en met de saus er bij geven. lichtje! Zodra er maar iets licht is, waardoor zij alles duidelijk kunnen on derscheiden, is de angst wég. Praat eens met ze, bid en zing met hen, maar zeg nóóit, dat dit aanstellerij is, of dat ze daar nu te groot voor zijn! U kunt daardoor uw kind voor veel leed be- Die eerste zeven jaren vooral zijn zo belangrijk. Wat een kind dan aan gees telijke schade toegebracht wordt, ver geet het zijn leven lang niet, (zie: eer ste brief) èn dié jaren drukken hun stempel op heel het verdere leven. Ouders, onderwijzers bedenkt het toch: 't is zoiets héél teers en uiterst kwetsbaar wat ons in een kinderziel wordt toevertrouwd. 't Zijn de lammeren der kudde van Hém, Die hen eens in_Zijn armen nam en hun het koninkrijk der hemelen toe zegdeWee hem die deze kleinen ergert Te nauwer luistert dit, als wij ons Christenen noemen. Als zoiets wreeds als in de eerste brief ons vermeld, op een Christelijke school voorvalt, wordt Christus' naam hierdoor smaad aangedaan en de uitbreiding van Zijn Koninkrijk tégengehouden, inplaats van bevorderd! MARGARITHA. I POPI'I.AHIK FOTO-CirRSl'S Een avondcape van f 50.000 ver vaardigde Massin of Mayfair, de Londense ontwerper van bontmo dellen. De cape is samengesteld uit zilverblauwe nerzvellen. De schou derpas is van broderie met lovertjes. Tot zover deze 55-jarige. De tweede brief is van een 24-jarige moeder, die zeer nerveus is en wier leven dikwijls zo benauwd wordt door Angst. Angst in het donker. Een angst, die zij als kind al had, maar waar moeder geen of weinig notitie van nam en die daardoor érger, inplaats van beter werd. Nu moet zij haar eigen kleintjes, als die bang zijn, geruststellen Ja, nu m t zij flink zijn, zelf géén angst tonen en haar kinderen in dézen opvangen. En dat moeten alle moeders van bange kinderen doen. Lach ze nóóit uit! Het bestaat, dat je in 't donker op de trap, duidelijk iemand achter je aan hoort lopen, dat je roerloos van angst blijft liggen, omdat je iemand naast je bed voelt staan, de angst kan zwaar en zoemend op je neer drukken. Geef zulke kinderen als 't u blieft een DOOR J. J OKI ook al ió Uet fotograferen óomó ingewikkeld Ideale camera's In vorige artikelen hebben wij al een uiteenzetting ge geven over de box en over de betere camera's. In ver volg hierop zullen wij nu 'n overzicht geven van de meer bijzondere camera's. Wij heb ben hierbij cameratypen, in principe hetzelfde als de duurdere camera, maar waarin meest een spleetslul- ter aangebracht is, waar door belichtingstijden moge lijk zijn tot 1/1750 sec. Ver der heeft een dergelijke ca mera meest een optische af standmeter, d.w.z. wij be hoeven hierbij de afstand tot het onderwerp niet te schatten, maar wanneer wij door een soort zoekertje kij ken, zien wij het beeld twee maal; draaien wij nu aan de lens, dan komen de twee beelden naar elkaar toe tot ze op een gegeven moment precies op elkaar vallen: dan staat de camera precies op de juiste afstand ingesteld. Deze afstand meters vinden wij op practlsch alle duur dere kleinbeeldcamera's. Spiegel reflex-camera's Dit is een geheel ander type. Hierop zit geen door- zichtzoeker, doch hier zit achter de lens een schuine spiegel, die het beeld op vangt en naar boven reflec teert tegen een matglas. Op dit matglas zien wij dan precies het beeld dat wij fo tograferen en hierop kun nen wij ook scherpstellen. Drukken wjj nu op de slui ter, dan klapt de spiegel omhoog en komt de weg vrij voor het licht om de gevoelige laag te belichten. Het komt ook veel voor dat in dergelijke camera's twee lenzen zitten, n.L een voor het beeld op het matglas en oen voor de opname; dan blijft de spiegel staan en fotograferen wij met de on derste lens. (O.a. Rolleiflex en Flexaret). bijzondere camera i type met één lens, dus met opklapbare spiegel. Boven het matglas zit hier boven dien nog een ingebouwde loupe om beter scherp te kunnen stellen. Het beeld formaat van het matglas is precies even groot als de opname wordt; het is een kleinbeeld-camera, dus 24x36 mm met 36 opnamen op een film, welke men per meter kan kopen. Een spleetslui- ter maakt het hier mogelijk om belichtingstijden tot 1/1250 sec. te maken, maar ook belichtingstijden van 1 tot 12 sec. zijn mogelijk. Verder zit hier een zelfont spanner ingebouwd, d.w.z. dat, wanneer men op dit mechanisme instelt, de ca mera 13 sec. wacht voor zij de sluiter opent. Ook zijn bij deze camera verschillende lenzen verkrijgbaar, zo b.v. telelenzen; deze maken het mogelijk om voorwerpen van zeer grote afstand te foto graferen, dus een verreky- ker-effect. Hiertegenover- staand zijn by deze camera tussenrlngen, die tussen de lens en de camera geplaatst kunnen worden en die het mogelgk maken om kleine voorwerpen op 9,5 cm af stand van de lens scherp te stellen, dus b.v. voor het fotograferen van insecten, enz. Ook kan deze camera op een microscoop gezet worden om microfoto's te maken. Bovendien zit in deze camera een mesje in gebouwd om de film door te kunnen sngden wanneer U b.v. een tiental opnamen gemaakt heeft en de rest pas later wilt belichten. De Exakta Varex Bij deze nieuwste uitvoe ring van de Kine-Exakta kan het matglas met loupe enz. heel eenvoudig vervan gen worden door een prisma- opzetstuk. Bij sport-opna- men en bij foto's uit een ho ger standpunt is het vaak moeilijk om het matglas beeld te gebruiken, daar men hier bovenin moet kij ken. Met dit prismastuk kan men op ooghoogte werken, men heeft nu een doorzicht- zoeker die in verbinding staat met het spiegelbeeld en men stelt dus nog hier op scherp. Een scherpte- dieptering geeft verder nog aan hoe groot het scherpte- bereik is bij een bepaalds diafragma-opening. De Foto Bggaande aardige truc- foto werd gemaakt op het strand met Exakta-Varex, volle zon, 1/100 sec. op F 11, film 27" Sch. Hiervoor zgn twee personen nodig: een in een kuil met zijn hoofd hier bovenuit en een op 't strand liggend met het hoofd In een kuil. Voor deze rubriek kan ieder foto's ter beoordeling inzenden. Ook kan men de heer Jacobi vragen stellen en inlichtingen vragen. Voor vergoeding van porto- en administratiekosten sluits men 50 cent aan postzegels in. Men adressere aan de redactie met aanduidiug „Fotorubriek".

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 11