Leiden ontving binnen- en buitenlandse accordeonisten Plan voor Kager jachthaven van een en een derde millioen NIEUWE LEIDSCHE COURANT r4 MAANDAG 2 IULI 1951 Toespraken in Frans, Duits en Nederlands D.V.V. toonde zich een beminnelijke gastvrouwe die dit instrument liefhebben verwacht als een gebeurtenis van natio nale en internationale betekenis, is in zoverre een teleurstelling geworden, dat vele buitenlandse vrienden verstek lieten gaan. Het 2000 jaar oude Parijs was daarvan de schuld. Zowel de Belgen als de Luxemburgers gin gen op verjaarsbezoek bij de Fransen, die natuurlijk niet óók naar Leiden trokken, en zo waren het Zaterdag alleen Zwitsers en Duitsers, die op het appèl verschenen. Het Zwitserse accordeonorkest uit Lau sanne en het West-Duitse accordeonor kest. werden tezamen met de Leidse D.V.V.-ers Zaterdagmorgen officieel op het stadhuis ontvangen. In de burgerzaal wachtten de burgemeester en de vier wethouders hen plechtig op. Burgemees ter Van Kinschot heette allen welkom in het Nederlands, het Frans en het Duits. Spr. hoopte, dat het bezoek van de bui tenlanders aan dit concours zou bijdra gen tot een beter begrip van een goede verstandhouding tussen de volken in de wereld. De burgemeester vertelde hierna iets van de geschiedenis van Leiden het Leidse stadhuis, eveneens in Nederlands, Frans en Duits. De heer H. C. Siteur, algemeen ad junct van de Ned. accordeon- en mond- accordeonbond, dankte de burgemeester hartelijk voor diens vriendelijke wensen Voor de Zwitsers trad de heer Louis Si won op, voorzitter van de vereniging uit Lausanne, voor de Duitsers de directeur van het Nederrijns orkest, de heer E. G. Heetveld. Belden drukten eveneens hun verlangen naar vrede en een betere v standhouding tussen de volken uit hoopten, dat het accordeonspel daartoe mede zal bijdragen. Het slotwoord werd gesproken door de secretaris van het organiserende comité, de heer A. J. v. d. Kwartel, waarna de erewjjn werd rondgediend en het stadhuis bezichtigd. Vlaggenparade Op het Pieterskerkhof had in de mid dag de plechtige vlaggenparade plaats, waaraan nu jammer genoeg maar door drie naties kon worden deelgenomen. De Nederlandse vlag werd gehesen door de burgemeester, de Zwitserse door de heer Simon en de Duitse door de heer W. Zilveren jubileum van de heer J. Hollebeek De heer J. Hollebeek herdacht Zater dag, dat hij zich 25 Jaar geleden bond aan het accountantskantoor mr dr H. D. M. Knol. In de Turk vond een receptie plaats, waarvan velen ge bruik hebben gemaakt om de heer Hol lebeek geluk te wensen met dit verblij dend feit. Namens de bouwvereniging „Eigen Haard" sprak de heer A. C. van der Woerd. Deze had ook "een bijzondere reden om ter receptie te verschijnen. Het gebeurde namelijk in de bezettings tijd, dat „Eigen Haard" een aanslagbil jet kreeg voor de toenmalige genoot- schaps- en ondernemingsbelasting, v op een bedrag stond aangegeven, dat f4000 te hoog was. De heer Hollebeek ontdekte dit; het kantoor Knol slaagde er in deze strop ongedaan te maken. Dit verhaal uit de oorlog wilde de heer Van der Woerd nog wel weer eens dissen en hij dankte de jubilaris zijn voorbeeldige nauwgezetheid. De heer Lambermont kwam geluk wensen namens de Leidse middenstands centrale, de heer A. J. J. Peeters sprak nog namens het personeel. Dit kan goed met de jubilaris opschieten. De steun, die men elkaar geeft, beperkt zich niet tot het zakelijke. Voordat de receptie begon, hield de heer Knol een toespraak. Hij zei, dat de zaken wel eens moeilijk zijn, maai heeft de liefde van de heer Hollebeek voor zijn beroep niet kunnen doven. Ook hij wees op zijn stiptheid. In de uitoefening van ons beroep moeten wij toch altijd streven naar hogere waar den. aldus de heer Knol, die ook een enveloppe met inhoud aanbood. Op hei tafeltje bij de jubilaris lagen veel ge schenken. Heetveld. Bij het hijsen werden resp. volksliederen gespeeld door de harmonie kapel van Tieleman en Dros o.l.v. onder kapelmeester-voorzitter L. van Es. Onder de aanwezigen was ook de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer. Na de vlaggenparade werd onder de vrolijke tonen van het Zwitsers orkest, dat in de landsdracht gekleed was. langs de Nieuwsteeg, de Doezastraat, de Zoe- terwoudse singel, de Geregracht, het Levendaal, de Hogewoerd en de Bree- straat naar de Burcht gemarcheerd, waar de stoet, die veel bekijks trok, ontbonden Receptie van de heer F. C. Veefkind Iemand, die veertig jaar tussen rijwie len, motoren en automobielen heeft ge werkt, mag als hij dit jubileum wil vieren op een ruime belangstelling rekenen. De heer F.~C. Veefkind, van de firma Blom. heeft dit gedaan en zijn be rekening bleek Zaterdagmiddag tijdens een receptie in de Turk niet aan de timistische kant geweest te zijn. Het leuk, dat de 84-jarige heer A. J. Stal- linga, oud-patroon, de gehele dag i: vreugde van het feest deelde. Aan het ontbijt 's morgens heeft hij ook nog ge sproken. 's Middags werd eerst gesproken door de heer A. C. van den Berg, die de re ceptie leidde. De heer H. Blom, direc teur, schetste in een toespraak de vlucht van het automobielbedrijf en prees de toewijding en het verantwoordelijkheids gevoel van de Jubilaris. Het personeel had tot zijn woordvoerder gekozen heer W. Aniba, die al zestien jaar met de heer Veefkind heeft samengewerkt. Hij kon met recht verklaren, dat het verleden goed was. En de hoop, dat de toekomst eveneens een prettig karakter zal dragen, had dan ook alle grond. Overtuigend galaconcert in de Stadszaal DE BETEKENIS VAN HET ACCORDEON als Instrument van muziekbeoefening door dilettanten is in de loop der jaren steeds toegenomen. En nog voort durend neemt bet aantal liefhebbers in plaatselijke, provinciale en landelijke af delingen verenigd, toe. Uiteraard krijgt men slechts op grond van vaststaande ge gevens een denkbeeld van de omvang van deze bU uitstek populaire tak van in strumentale kunst, en die inlichtingen kunnen alleen de organisaties verschaffen. Wie schat echter de schare amateurs daarbuiten? Intussen werkt de hoge prijs van deze tegenwoordig zo geperfectionneerde instrumenten nog remmend. Maar bezit een echt liefhebber er eindelijk een (na een moeilijke keus. want er Is een enorme variatie)dan betekent zo'n kostbaar bezit ook een bron van levensvreugde. Het is maar jammer, dat de officiële tenlandse deelnemers. Hij betreurde het, muziekwereld zich nog zo weinig het accordeon interesseert. Een enkele maal kreeg het van een moderne compo- heel bescheiden plaatsje in eer orkest toegewezen, maar specifiek serieuze acordeonmuziek werd toch bijna niet ge schreven. Natuurlijk kan men voortgaan met bestaande werken voor de accordeons te charteren (c.q. te arrangeren), daarmee wordt nog geen accordeonlitte ratuur opgebouwd. Het is een noodtoe stand. Zeker, er bestaat veel muziek, die dit pasklaar «naken verdraagt daarvan dankbaar gebruik moeten blijven maken. Maar het ideaal is toch accordeon in de allereerste plaats: echte accordeonmuziek! Daarom is het zo toe te juichen, dat ;n Nederlands componist zich hier als pionier heeft opgeworpen. Het is de heer Hugo van Dalen. Hij vertelde ons, dat land een dertigduizend spelers telt, lat er voor hen vrijwel niets wordt geschreven. Daarom gevoelde hij zich ge roepen, de schouders onder dit werk te zetten en een opus van respectable afme tingen te scheppen, een Concert piano met accordeon-orkest. Het hopen, dat deze eersteling niet zal blijven! De Leidse Accordeon-vereniging „DDV" („Door Vriendschap Verenigd") heeft georganiseerd, deze keer niet alleen nationaal georiënteerd. Een daad van grote importantie. De stimu lans, die van dergelijke ontmoetingen uit gaat op de musiceervreugde, de zelfcritiek het saamhorigheidsgevoel van de deel- ners, is zeer sterk. Om van de Pan- Europa-idee in deze internationale aan gelegenheid nog maar niet eens te spre ken! Het bestuur van DVV verdient grote dit prachtige initiatief, het minst van de stad Leiden. Het ge meentebestuur toonde dan ook metterdaad zijn erkenning door zich op het inleidendi gala-concert, dat Zaterdagavond in di Stadsgehoorzaal werd gegeven, officieel door het college van B. en W. te doen vertegenwoordigen. De zaal had feestelijk aanzien door allerlei dingen, die de ondefinieerbare sfeer van een oproepen: spandoeken, een vaan del, vlaggetjes, zilveren bekers en nog zoveel meer. De voorzitter van „DW", de heer F. Zwanenburg, heette de aanwezigen in zijn korte openingsspeech welkom, in 't bij zonder de burgemeester, de wethouders, de componist Hugo van Dalen en de bui- Adjudant Douma gaat vissen Specialist van „bijzondere wetten" verliet politiedienst Zaterdagmiddag heeft de heer G. Douma afscheid genomen van de Leidse politie. Lange tijd heeft hU als adjudant zijn krachten gegeven aan de afdeling bijzondere wetten. Wat de heer Douma gaat doen? Volgens adjudant R. Mom, zijn opvolger, sal hU rust gaan zoeken aan de waterkant. Daarom kreeg de scheldende functio naris o.m. een hengelstel. Onder die voorwaarde echter, dat de visjes, die onder de maat zijn, in het water zullen worden teruggeworpen. Dat beloofde Douma. De hoofdinspecteur, de heer D. W. der Wal, die ook namens de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, het woord voerde, zei, dat men grote waar dering voor het werk van de heer Dou ma kan koesteren. De jaren, die hij hier heeft doorgebracht, vormen een belang rijk deel van zijn leven en hij kan met dankbaarheid op terugzien. Adjudant Mom dacht eerst terug s de periode van het begin. Toen moest er nog gewerkt worden van 's morgens half negen tot 's avonds tien uur. Om de veertien dagen had men een vrije Zon dag. Deze toestand lokte protesten uit en men is er ook in geslaagd een ander dienstverband te krijgen, waarvai „heren van nu" nog profiteren, dienstverband is ook te danken aa: werk van de heer Douma, die voc verandering hard gewerkt heeft. Vele jaren heeft adjudant Mom met de heer Douma gewerkt: over deze tyd kon spr. verklaren, dat hij prettig was. Hij noem de zijn voorganger de specialist van de afdeling bijzondere wetten. Namens de afdeling Leiden van de Ned. Politiebond sprak de heer J. Ba- rentsen. Hij zei, dat de heer Douma een actief aandeel heeft gehad in het stre ven naar verbetering van de sociale po sitie van de politieman. De heer Douma verklaarde echter tot twee maal toe. in volle ernst, dat hy het slechtste lid is geweest. Uit het jubileumfonds wa gen enkele geschenken gekocht Brigadier J. Gort was de laatste spre- dat de zaal niet geheel bezet Inmiddels hadden de beide aan dit con cert deelnemende Nederlandse orkesten, „DW" en „ONA" (Den Haag) zich op gesteld. Nadat de gordijnen waren ge weken en de toneellichten aangeknipt, ging er een spontaan applaus op. Dat was voluit verdiend, want spelers en Instru menten samen vormden een keurig ver zorgd geheel. Nadat het Volkslied was gespeeld, sprak de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, een welkomstwoord. Dit concours, zei spr., zal tonen, wat ac cordeons naar voren kunnen brengen. Speciaal het pianoconcert is daarvoor zeer geschikt. De burgemeester herhaalde deze toespraak in de Franse en Duitse Ds J. N. DE RUITER. Het feest van zilveren „Zuiderkwartier" Onder het motto „De jeugd van de straat" hield de zilveren speeltuinvereni ging „Zuiderkwartier" een kermismid- dag. De bezoekers werden bedolven on der vrolijke klanken uit de luidsprekers, die op het terrein waren aangebracht. Zaterdagmiddag was het bezoek vrij goed te noemen. Dit kwam de kas van de vereniging ten goede, wat ook de be doeling van de „kermis" was. Door de reparaties aan omheiningen en het por tiersgebouwtje op het speelterrein waren deze objecten wel in een betere staat komen te verkeren, maar de kas was in een „bouwvallige" toestand geraakt en kon dus een batig saldo van deze middag en avond best gebruiken. Jam mer, dat voor de attracties, die op het terrein aanwezig waren, nog vermake lijkheidsbelasting moest worden be taald, terwijl de exploitatie geheel door leden van de vereniging ter hand was genomen. Ziekenvervoer per auto Van vandoag af rijden alle taxibedrij- en weer voor de ziekenfondsen. Wanneer r dus een zieke vervoerd moet worden, 5 men niet gebonden aan een bepaalde onderneming, zoals tot dusverre het ge- Sleutelmacht in Sleutelstad" Ds J. N. de Ruiter deed intrede in Leidse Hervormde Gemeente Voor de wijkgemeente „Koolwijk" van de Hervormde Gemeente in het bijzonder was het gisteren een blijde dag, want de vacature van ds P. W. Spruyt, die door huisvestingsmoeilijkheden vele maanden kostte, werd opgeheven, en wel met de komst van ds J. N. de Ruiter, tot dusverre predikant In het „goede Friesland". De Gemeente van Sneek liet in ruime mate van haar belangstelling blijken; er was een volle bus van vijftig zitplaatsen gekomen. Wie gelooft, gaat in in de heerlijkheid, maar wie aan Christus voorbij gaat, vindt de ondergang. Vandaag is er weer een gekomen in de Sleutelstad, aldus ds De Ruiter, om de sleutels te ontvangen en te hanteren. Er wordt altijd veel van een nieuwe do minee verwacht. Zo bestaat het verlan gen om in een intredepreek alvast een concreet programma ontvouwd te zien. Doet de predikant dit niet, dan wordt teleurgesteld gevraagd, of dit nu alles moest zijn. De Gemeente mag van mij wel dit verwachten, dat ik de sleutels zal han teren, zonder machtig, zonder hoogmoe dig te worden. En doe ik dat niet, dan mag zij mij er op wijzen. Dat is het pro gramma. Meer niet. De overwegingen dat het Leidse wapen vroeger de beeltenis van Petrus met een sleutel droeg en de bevestiging en intrede in de Pieterskerk plaats vonden,"hadden ds De Ruiter er toe gebracht met deze tekst en preek te beginnen. Na de prediking werd Gezang 113 ge zongen: Heugelijke tijdingDe Ge meente zong haar nieuwe herder en dienaar toe Gez. 263 1 en 5: U zeeg'ne GodIn de consistorie vond na af loop nog een korte bijeenkomst plaats van de ambtsdragers, waarin ds J. de Wit ds De Ruiter hartelijk begroette. In de morgendienst in de Pieterskerk werd ds De Ruiter bevestigd door ds A. M. Knottnerus van Oude en Nieuwe Wetering, die sprak over Handelingen 9 10b en 16. De intredetekst van de nieuwe predikant was Matth. 16 19: En Ik zal u geven de sleutelen van het Koninkrijk der hemelen. En zo wat gij zult binden op de aarde, zal in de he melen gebonden zijn: en zo wat gij ont binden zult op de aarde, zal in de he melen ontbonden zijn. Het thema van de prediking luidde: Sleutelmacht in Sleutelstad. Vóór de prediking richtte ds De Ruiter zich tot enige personen en organen. Hij noemde de burgemeester, jhr mr F. H. Kinschot, wethouder D. van der Kwaak, de vertegenwoordigers van de andere Kerken, de gemeente-commissie, het ministerie van predikanten, speciaal de voorzitter van de centrale kerkeraad ds D. J. Vossers, ds Knottnerus. de cen trale kerkeraad, de wijkkerkeraad, de ouderlingen en diakenen, die niet in de centrale kerkeraad zitting hebben, de heer Joh. de Groot, godsdienstonderwij- r. ds P. Kloek, de consulent van de 'jkgemeente „Kooiwijk", zendeling ds Eygendaal, die hulpprediker in deze wijkgemeente is geweest, de kosters en organisten, de vrijwilligers, de gehele gemeente en ten slotte de vertegenwoor digers van Sneek. Gevolmachtigde Jezus stelde Zijn discipelen de vraag: Wie zeggen de mensen, dat Ik, de Zoon des mensen ben? Met de antwoorden was Christus niet tevreden, want zij gaven wat Hij in wezen is. Daarom vroeg Jezus dit ook Zijn volgelingen op de man af. Petrus antwoordde: Gy zijt de Christus, de Zoon van de levende God. Hij raakte het wezenlijke van het Evangelie. En Jezus zei toen: Ik zal u de sleutels van het hemelrijk geven. Jezus is de bezitter van de sleutels. Hij heeft niet alleen de sleutels van hel en dood, maar ook die van het Konink rijk. Hij is het. Die sluit. En niemand opent. Hij is het, Die opent. En niemand sluit. Oe Vader stelde ze Hem ter hand. Hij heeft de sleutelmacht. Hij heeft het derrheinisches Akkordeon Kammer Or- te zeggen. Sleutels hebben betekent Chester" (dir. E. G. Hettfeld) en een Zwit- macht. serts Orkest uit Lausanne (dir. Mr En wat doet Jezus nu? Hij draagt macht Simon). Het eerste, een klein ensemble.!van Hemzelf aan Petrus over. De disci- de-dop (13 jaar) kreeg prestatie een molentje en een paar zak- Het orkest stond onder leiding van de doekjes cadeau. Het Zwitserse orkest dirigent van „DW", de heer G. Knorr. Op speelde ook heel mooi en telde onder zijn keurige wijze werden achtereenvolgens leden tevens een speler van groot formaat, uitgevoerd de ouverture's van de opera's] .Van één ding zijn alle toehoorders toch „Si j'étais roi" (Adam) en „Piqué Dame" wel overtuigd geworden (indien ze het (Von Suppé). Daarna volgde het reeds niet reeds waren) een accordeon is niet genoemde (ééndelige) pianoconcert, met zomaar een „trekharmonica", goed ge- de componist, Hugo van Dalen, aan de noeg voor amusementsmuziek in café geplaatst de inwoners van een wijde geving rond I eiden. Zelfs in Den Haag gingen mensen 's nachts het bed uit te kijken of de gaskraan afgesloten was. De redactietelefoon heeft vanr" gen niet stilgestaan. Iedereen wilde ten, waar die lucht vandaan kwam beschrijvingen liepen uiteen van ge knoflook tot mosterdgas hen oogstte na een solo-nummer eveneens ''^k'WrVangeHe van'dë" vergeving Itoe" We hebben de abonnee' die dit laat" stormachtig appiaus. Een virtuoos-in-,bekend maken. Simon Petrus heeft die ste veronderstelde, gerustgesteld, want taak aanvaard en de sleutels gebruikt. I indien hij inderdaad mosterdgas, had ge- bestaande uit drie dames en zes heren Pel wordt een gevolmachtigde van de (mijnwerkers!verbaasde door een zeer Christus Wat moet Petrus nu doen met ontwikkelde techniek en nauwsluitend °'e H« m°et binden en ontbin- nspel. Twee van de leden bleken in H" moet bene rijn in de verkon- H„; war. virtuosen te zijn: één van v?" het Evangelie Hij moet de y I mensen hun schuld voorhouden en te- de vergeving L P. M. G. geelt concert Het Leidsch polite-muziekgezelschap geeft Dinsdagavond 10 Juli een concert in de tuin van „Oud-Hortuszicht". He*, programma luidt: The Middy, mars van Kenneth J. Alford; ouverture Romanes que van Frits Jahma: Scherzo van Ju- liën Jourquin; Saint Triphon. mors van Arthur Ney: Appèl aux trompettes, mars van Arthur Ney: Les roses du Midi van Strausz, gearrangeerd door J. Blangenois; Antigone, ouverture van Fern Rousseau, en Mont la Ville, mars van Henri Chaillet. Heropening van speel weide „Vogelenwijk" De speelweide „Vogelenwijk" werd Za terdagmiddag, na een periode van sterke achteruitgang, heropend. Er is opnieuw een bestuur gekozen, dat zal trachten de vereniging nieuw leven in te blazen. Het ligt in de bedoeling, over veertien dagen een huis-aan-huis-collecte te houden. Bij de opening sprak namens de NUSO de heer D. Vijlbrief en namens de Leidse bond van speeltuinverenigingen de heer P. Flippo. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem F, z v J Rijsbergen en B E de Bruin; An^ries H J, z v L P A v d Corput en J C D Schouten: Karin J, d v J F van Dunné en E A van Maarse- veen; Maria T, d v V Peters en E M J Verberg: Petra P S M, d v T H Perquin en M C van Velzen; Thea, d v A Bakker en H Stroombergen: Bernadette M M. d v J A Tolenaar en A L H Roebroek; Jo hannes, zvWde Gier en A van Vliet. OVERLEDEN: G P Klein, huisvr van Bijlemeer, 66 jr; M C Dorrepaal. wedn, 76 jr: H J C Beerenfenger. man, 53 jr; T Rijnsburger, man. 86 jr: G M J van Gef- zoon, 8 jr; A Cahn, man, 54 jr. Burenruzies en mosterdgas Waar kwam de „uienlucht" vandaan? Overheid en burgers staan nog voor 'n raadsel VELE LEIDENAARS werden vannacht of vanmorgen wakker met een door dringende geur in de neus. die aan uien deed denken. Geen wonder, dat de gedachten van velen uitgingen naar de buren, die „zo gek zouden zijn, om midden in de nacht nog even uien te gaan bakken." BU nader inzien bleek dan, dat de buren zich niet te buiten gingen aan deze culinaire genoegens en daarmee werden heel wat burenruzies voorkomen, maar het raadsel was nog niet opgelost. Voor dit grote mysterie werden ook roken, zou hij nu niet meer hebben kun- -= nen telefoneren. Onze eerste gedachten om inlichtingen gingen uit naar de instantie, die in een stad allerlei zaakjes opknapt, n.l. de brandweer. De onder-commandant, de heer W. A. Kosten, zei: „Ik weet u zo veel te vertellen, dat ik het niet weet." Ir Y. Ykema, directeur van de gas fabriek, deelde mee. dat op de fabriek niets bijzonders is voorgevallen. Hij dacht aan de olie-raffinaderijen van Pernis, die Ibach-vleugel. De toegewijde vertolking van orke6t en solist en niet in het minst de pioniersdaad van de heer Van Dalen, ontvingen hartelijke erkenning van het publiek. Twee buitenlandse orkesten zetten het concert voort. Het waren resp. het „Nie- music-hall, het past ook op het podium van de concertzaal, mits de bespelers componisten besef hebben (of krijgen) van taak en grenzen en zo voor hun in strument een zelfstandige en eigensoor tige positie veroveren. Joh. van W. Bloemen en toespraken op eerste lustrumfeest van „Ons Eiland" „Hartverkwikkende „eensgezindheid" Het bestuur van de speeltuinvereniging „Ons Eiland" hield Zaterdagmiddag een receptie In de zaal van de meelfabriek „De Sleutels" ter gelegenheid van het eerste lustrum. De 25 leden, waarmee de vereniging op 1 Juli 1916 startte, bleken allen enthousiast voor het speeltuinwerk te zijn en zo kon men vier weken na de op richting al wyzen op een ledental van 330. Het kan, wanneer men dit bedenkt, verwonderen, dat de eilanders ker. Hjj wees nog eens op de grote werk kracht van de heer Douma. Na afloop gaf de heer Douma nog vele handen ten afscheid. prachtige speeltuin hebben gebouwd. Met eigen handen en in vrye tijd. Het club leven in de vereniging bloeide sterk op. Er zijn nu een korfbalclub, een toneel groep, een rhythmische dansclub er handwerkclubs. De vereniging heeft ook il een paar populaire jonge accordeoi en. Alle deze dingen werden in de fleu- *ige ontvangstzaal aangehaald. De voorzitter van de liistrumcommis- ie. de heer L. Brouwer, heette wethou der J. C. van Schaik en de heer D. Vijl brief, afgevaardigde van de NUSO. in het bijzonder welkom. De heer Brouwer had maar één woord voor de activiteit van de speeltuinvereniging: fantastisch! Spr. hoopte bij het tuinfeest voor de kin deren, dat na de zomervacantie zal wor den gehouden, het bestuur een geschenk de bewoners, een kabouterhuis, aan te bieden. De voorzitter van het verenigingsbe stuur, de heer B. Broers, zei in zijn dank woord, dat het kabouterhuis een wens het gehele bestuur zal vervullen. Het bestuur had helemaal niet op dit geschenk gerekend. Verder zei de heer Broers, dat het de taak van het bestuur de jeugd te werken en da het bestuur niets liever wil dan dat. Wethouder Van Schaik bracht de fell citaties van het gemeentebestuur over verheugd, dat hij nu mocht spre ken, temeer omdat het werk bij „Ons Eiland" wordt gedaan niet door eer kleine groep, maar door alle mensen ge zamenlijk in een hartverkwikkende eens gezindheid. Spreker hoopte, dat de re sultaten blijven zullen zijn en nog gro ter zullen worden. Toen kreeg de heer Vijlbrief gelegen heid om woorden van waardering tot het bestuur en het damescomité te rich ten. „Ons Eiland" heeft de gedachte van het speeltuinwerk begrepen. De presi dente van het zo geprezen damescomité bracht ook de gelukwensen over en kon digde het geven van een geschenk aan na afloop van de receptie in de speel tuin. Vervolgens voerde nog hei woord de waarnemend voorzitter van de bond van Leidse speeltuinverenigingen, de heer P. Flippoo. Zeer in de smaak van b- i pu bliek viel het intermezzo van bet rhyth- mische-dansclubje. dat voorafgegaan werd door een intocht met tambours. Accordeonistjes speelden een spontaan meegezongen „Lang zal zy leven". De lijst van sprekers was nog niet af gewerkt. Vertegenwoordigers van „De Professorenwyk van de speeltuin „Bloemhof" uit Alphen aan den Rijn, van de woningbo'iv vexeniging „Eensge zindheid" Amsterdam De heer De Groot, lid van de vereni ging, nam afscheid wegens vertrek naar Canada. De laatste spreker was de heer G. Schenk, oprichter en oud-voorzitter van de vereniging. De middag werd besloten met de aan bieding van een vlaggemast aan het be stuur in de speeltuin, waarna de vlag. later vergezeld van de clubvlaggen, di rect werd gehesen. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 25 t.m. 30 Juni Te Leiden vestigden zich: E M van KlaverenBauwens en fan- Resedastr. 24. G M J van den Berch va Heemstede, Boerh.laan 24; C J Beije verpleegster, Rijnsb.weg 90; H E Blom- mendaal, verpleegster, Mezenstr. 2; J A Boersema, secretaresse. J Lievensstr. 17; A C Buikstra, kantoorbed., De Genestet- str. 1; G de Clercq, H Rijndijk 17; Wed. KlijnDerlagen, Borneostr. 17a; H Gelton en fam. centrifugist, Mauritsstr 51; C T Hermar.s, R en Schiekade 111; N M M HermanidesHulsman, Margriet- 35a; C A Hijweege, kantoorbed., Zoe- V.singel 74; H Klein, hofmeester I KM, A Paulownastr 12a; F C F A Kouwen- berg, étaleur, de L d Kanterstr 28b; W F Mioch. 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. C. de Mol. winkelbed., Hogewoerd 142; J. G. H. Nijssen, verw.monteur, W. Pyr- montstraat 26; M. Pamoentjak, J. de Wittstraat 2; O R. Rombouts, Kloksteeg A. Roorda en fam., ambtenaar, Apoth.dijk 29a; R. Soomers. kellner. Breestraat 130a; P. J. M. van Steen hoven, dienstbode, Haagweg 180; J. D. Stuurwold en fam., bakker, O. Rijn 122; E. Utrecht en fam., ambtenaar. Aalmarkt 20; H. C. de Vogel en fam., administra teur, Gas9traat 34; J. M. J. van der Voort, grondwerker, Jan Vossensteeg 59; F. J. van Zijl, Stationsweg 21a. Uit Leiden vertrokken: De burgemeester van Alkemade, mr J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht, tot wiens gemeente Oude-Wetering behoort, vertelde een en ander over deze plaats. In verband mét de watersport op het Kagermecr doet de behoefte grote jachthaven met insteekhaventjes sterk gevoelen, zo zei de burge- ,ter. In overleg met het instituut Is plan gereed gekomen, waarvan de erkelUklng 1.350.000 zal kosten. De investeringsmoellijkheden laten zich lurUik ook hier gelden, maar uitstel tekent, naar het zich laat aanzien, geen afstel. Als bestuurslid werden herkozen de heren mr G. H. Lambert, dr E. J. Has- linghuis en J. van Stolk. Ir C. v. Traa. voorzitter van de stedebouwkundige gaf een overzicht van zijn werkgebied en een uiteenzetting van het planologische werk, waarbij rekening moet worden gehouden met bodemge steldheid, behoeften der gemeenten en hun financiële draagkracht. Ook werd sporipark „De Ruiter" uitI nog gesproken over de stichting „Het van de korfbalclub „Ons Zuid-Hollandse Landschap", die tracht Eiland" brachten hun felicitaties over. te komen tot verfraaiing van dit land-> „Stad en Landschap" in „De Brasem" Aankoop van „Leeuwenhorst" te Noord- wijkerhout overwogen Dit jaar had het instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" Oude-Weterlng uitgekozen om er z(jn jaarvergadering te houden. Voorzitter was mr J. IV. W. van der Hoeven (bfj ontstentenis van mr K. P. van der Mandele). Voor een gehoor van 180 vertegenwoordigers van gemeentebesturen kon de voorzitter meedelen, dat er bU het instituut een verheugende stijging van het aantal binnenkomende bouw plannen is waar te nemen. Klachten van gemeentebesturen kunnen thans ook zeer snel worden afgedaan. Er Is grote activiteit aan de dag gelegd en met genoegen kan men de aesthetlsche resultaten vergeleken met hetgeen in de jaren 19201940 werd gebouwd. schap, o.a. door stelselmatig verbeterin gen en groenaanplantingen aan te bren gen. Mr Van der Hoeven deelde in dit verband nog mee, dat met overheids instanties wordt onderhandeld om het landgoed „Leeuwenhorst" te Noordwij- kerhout aan te kopen ten einde dit voor verkaveling en verdere beschadiging te vrijwaren. Prof. jhr mr dr W. J. M. van Eijsinga spoorde het bestuur tot grote werkzaamheid aan, want hij betreurde, dat van het landgoed in de loop der jaren reeds zo veel is verkaveld voor de bollenteelt. De voorzitter deelde mee, dat dit jaar geen dividend kon worden uitgekeerd. Het inkomen wordt besteed voor de broodnodige voorzieningen. Bij de rond vraag werd nog gesproken over het dem pen van grachten o.a. van de Leidse Mare. Er blijken veel tegenstanders van dempen te zijn. Ir Schut wees in zijn ant woord op de kwestie van het verkeer. De vergadering bracht ook een bezoek in de Oostenrijkse woningen en maak- een boottocht over de meren, waarbij de heer M. R. van der Veld, voorzitter van de V.V.V. te Oude-Wetering, iets vertelde over de omgeving. seweg 18; L. Wanders-Baas. Jac. Catslaan 53, Schiedam. Galileïstr. 39a; J. W. Beij, Aarstraat 3, Arnhem, Combalaan Groot Heidekamp Deelen; W. van Bork fam., Rijnsb.weg 195. Oegstgeest, Emma- laan 83; G. A. Northcote-Brons en fam., 0. Vest lila. Canada; E. M. Degg: Fagelstraat 32, Oegstgeest, Marelaan 53; H. F. Delfos en fam., J. Lievensstr. 19, Amsterdam, le J. Steenstraat 941; Develing, Morskade 16a. Noordwijk, Zwarteweg 20; N. van Duuren. Ooster- dwarsstr. 32, Amsterdam, Pr. Hendrik laan 28; J. H. Eeftink, Rijnsb.weg 10, Rijssen, Wierdenseweg. wijkgeb. „Groene Kruis": W. Reinderts-Groenhuij: Maredijk 125, Amsterdam, Churchillaan 127 I; P. K. de Groot, Utr. Jaagpad 118, Zwolle, Bleekerstraat 18; D. de Haan, Morsweg 4, Noordwijk, Zwarteweg H. Harmse en fam., J. v. Goyenkade 9. Leeuwarden. Kanaalweg 189; C. Hulstijn-Hessels en fam., Lysterstr. 36. Indonesië; J. H. Heijer, W. Singel 94, Groningen. Koninginnelaan 47a; F. D. J. der Hoeven. Vondellaan 42, Utrecht, Goethelaan 88; H. van der Horst en fam.. Kersenstraat 35, Leideiydorp, Hoofdstraat 45a; M. van der Horst, Kersenstraat 35. Leiderdorp, Hoofdstraat 45a; J. Imandt, de Wittstr. 8, Oegstgeest, Duiven voordestraat 6; M. J. Janzen, Transvsal- hof 13. Rolde, Papenvoort 15a; W J D. 1. Kingma, Lijsterstraat 11, Australië, M. T. S. Pet-Kriest, H. Rijndijk 107b, Haar- leg. Kleverlaan 111; C. Lagendijk, Hoogl. Kerkgracht 23, Haarlem. Krelagestr. 7; K. J. Lie en fam., Lijsterstraat 25, lndo- nesi6; J. B. van Loon, Roodborststr. 34, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 80; A. Looijsen, Noordeinde 2a, Purmerend. Padjedijk 13; M. M. van der Mark, Lom bokstraat 58. Rotterdam, Schieweg 153c; wed. C. M van Dijk-Meyboom, Fagel straat 28, St. Oedenrode, Diac. Rusthuis .Stompershoek"; W. Mieog, Musschen- broekstr. 15a, China; J. A. Mittelmeijer. Rijnzichtstr. 23, Utrecht. Nieuwlichtstr. 45; JJ. P. Murre, Trompstraat 72, Baar land, Nieuweweg C77; J. Nachbahr. Evertsenstr. 72, Den Helder, Crocusstr. 53; J. Pander, Balisfcr. 57, Leiderdorp. Hoofdstr. 89; E. Reijngoud, Roodborst- 32, Ter Aar. Aardamseweg 53; P H. Rozendaal, Rijnsb.weg 77, Oegstgeest, Endeg.str.weg 7; C. A. Simons, Hoge woerd 128, 's-Gravenhage, v. Zaeckstr. P. Snijders, Varkenmarkt 7, Geleen, Huygenspark 47b; M. A. Stijgers, Oldenb.veltstr. 31, Vorden, Veldwijk C125; P. H. Tan, Lijsterstraat 32, Indo- A. Taverne en fam., L. de Coligny- straat 10, Velsen, Sabastr. 4; D. Tsjalsi Herengracht 22, Groningen, P. Camper singel 237; M. B. P. Verkuijl, v. Oldenb. veltstr. 37a, Katwijk, Drieplassenweg 17; wed. S. C. Lagerberg-Vermeij, W. Pyr- montstr. 26. Franeker, Harlingerweg 6; Verschoor, Maarsmansst. 25, Utrecht, Blauwkapelseweg 61; G. E. Vlassenroot, Rijnsb.weg 77, Oegstgeest, Endeg.str.weg 2; E. J. A. Speets-Vonk, Vaartkade 6, -Gravenhage, W. v. Outshoornstr. 48b; T. de Vries, Rijnsb weg 10, Zwitserland: M. Walda, J. v. Goyenkade 17. Rotter dam, Essenburgsingel 68; J. de Wolf, Morsstr. 37, Amsterdam, Opleidingsschip „Kon. Wilhelmlna", Willemsluizen; Zoetemelk en fam.. Haarl.straat Alkemade, Koppoellaan 21. Koninklijke goedkeuring De secretaris van de bond van speel tuinverenigingen Leiden en omstreken, de heer W. van Zonneveld, ontving de mededeling, dat op de statuten i bond de koninklijke goedkeuring geven. J vergadering. paar jaar geleden ook al de schuld kregen voor een vieze lucht, die boven de Sleutelstad hing. Daar in de buurt zo bleek ons bij informatie is ech ter niets geroken Zou de Marine-luchtvaartdienst op Valkenburg proeven genomen hebben met een geheim wapen? Een telefonische informatie leerde ons, dat ook daar niets bijzonders gedaan is. Enkele fabrieken, die mogelijk de lucht hadden kunnen produceren, bleken van nacht in zoete rust geweest te zijn. De politie stond ook voor een raadsel. De instantie, die zich terdege met de lucht heeft bezig gehoudpn. was de rei- nigings- en ontsmettingsdienst. Zijn di recteur, de heer J. H. de Jong, heeft zich gedurende de gehele morgen bezig gehouden met het onderzoek. Aan het centrale riool was echter niets bijzon ders. evenmin in de grachten. Omdat het gebied, waarin de vervelende lucht was waargenomen, zo groot was, dacht hij de mogelijkheid, dat Duitsland door ivieren iets gespuid zou hebben. Als andere oplossing dacht hij aan -de hitte in een of ander vreemd land. die mogelijk in ons gebied neergeslagen zou Of dit weerkundig mogelijk is, is vel de vraag. „We staan voor een raadsel en zetten de onderzoekingen voort." zo verzekerde de heer De Jong. Het K.N.M.I. te De Bilt deelde ons ee. dat de wind in de afgelopen nacht ssen West en Zuid was. Plaatselijk kan deze een andere richting gehad hebben door de zeer zwakke windsterkte. Ook hiermee waren we dus geen stap verder gekomen bij de onthulling van het raad sel der ..gebakken-uienlucht". Afscheid van de heer A. Tuythof Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd nam de heer A. Tuythof, fitter eerste klasse. Zaterdag afscheid van de lichtfabrieken. De di recteur, ir Y. Ykema, prees de heer Tuythof als een goede werkkracht. Hij heeft ruim 33 jaar tot volle tevreden heid in het bedrijf gewerkt. De adjunct- directeur dr ir P F. G. T. Fehmers sloot zich bij de heer Ykema aan. Voorts sprak de heer O. Kruysdijk als chef van de heer Tuythof. De scheidende func- tionnaris is een voorbeeld in zijn werk geweest, aldus spr. Namens het perso neel voerde de heer H. van Wouden berg het woord. Hij wees op de toene ming van het aantal gasaansluitingen. In de fitterswerkplaats had het per soneel van de gasdistributie zich nog verzameld. Hier voerden het woord de J. Sierat en D. Spaarman. De heer Tuythof dankte voor dit hartelijk af scheid. Chr. lyceum Alphen Voor het eindexamen van de afdeling gymnasium van het Chr. lyceum te Alphen zijn geslaagd: D. Bosma, Nieuw koop; L. Kruithof, Woerden; H. Meter, Gouda; M. van Reenen, Woubrugge; H. Engel, Woerden; W. Verboom. Boskoop: Wissel. Zoeterwoude; O. de Varga, Tr. Bonnier, B van Leeuwen, J. van Rijn, M. Wessel en Tineke van Wierin- gen. allen Alphen a.d. Rijn. Afgewezen 1 candidaat; herexamen 2 candidaten. Bazar Chr. Kleuterschool Plantsoen De bazar in de Chr. kleuterschool aan het Plantsoen wordt gehouden Dinsdag Woensdag van half 3 tot half zes en half acht tot half 11. Albert Heyn keert 8 pet uit De Jaarvergadering van Albert Heyn stelde het dividend vast op 8 pet, waar van 5 naar keuze in aandelen. De voor- gestelde statutenwijziging kon niet ba- de handeld worden wegens gebrek aan ge- quorum. Op 16 Juli a.s. komt een tweedo

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4