Meisje en twee van haar redders Ameland verdronken Ondanks herhaalde waarschuwingen gingen waaghalzen te ver in zee op "AKKERTJES Zeven personen bij ongelukken op de weg gedood Duizenden Betuwse kersen bomen naar meubelfabriek Voor de dat pakje I voor dit pakje D.D.D. I MAANDAG 2 JULI 1951 Droevig einde van uilstapje BIJ EEN MISLUKTE POGING om de 15-jarige Annie Smith uit Groote- gast (Gr.), die zich te ver in zee had gewaagd, te redden, zijn bad meester Jacob Plat uit Nes op Ameland en de 14-jarige Roelof Niemeyer Zaterdagmiddag in zee benoorden Ameland verdronken. De dood van deze drie personen was het droevige einde van een uitsapje, dat zestig leden van de Geref. knapen- en meisjesvereniging uit Grootegast onder leiding van vijftien ouderen maakten. Een van de leiders en een jongen van de groep, die zich eveneens in zee hadden begeven om het meisje te redden, werden bewusteloos uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling hield hen ech ter in leven. De kinderen waren 's morgens om vijf uur van huis gegaan en met de boot naar Ameland gevaren. Na een glas limonade te hebben gedronken, wilden zy in zee gaan zwemmen,, maar badmeester Plat en hotelhouder Schcltema raadden hun aan dit uit te stellen tot het getij gunstig was. In afwachting hiervan zijn de jon gens en meisjes gaan jootjebaden. Toch waagden enigen zich te ver in zee. Op hetzelfde ogenblik, dat de bad meester met een langgerekt getoeter enkele waaghalzen waarschuwde, klonk een geschreeuw. Aanvankelijk zag men het meisje no'g boven water. Met trui, broek en schoenen nog sprong badmeester Plat onmiddellijk in zee. De drenkelinge, die later Annie Smith bleek te zijn, was reeds onder water verdwenen, toen de badmeester haar be reikte. Ook anderen, onder wie Roelof Niemeyer, wilden het meisje helpen, maar alle pogingen bleken tevergeefs. De zware kleding heeft de badmeester ongetwijfeld parten gespeeld. Toen men van het strand met een lijn te water ging om hem op zijn beurt te redden, kon men nog slechs het ontzielde lichaam Hoofdpijn Een barstendehoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of tuiee ...die helpen direct! J aan land brengen. De heer Plat laat eer vrouw en drie kinderen achter. De licha men van de twee verdronken kinderen zijn nog niet gevonden. De toestand de reisleider en de jongeman die buiten bewustzijn uit het water werden ge haald, is bevredigend. ffog twee kinderen verdronken Ook in Bussum heeft zich een ver- drinkingsgeval vorgedaan. Toen mevr, V. d. Berg uit de Gildestraat aldaar Za terdagmiddag haar bijna tweejarige doch tertje miste, ging zij bij de buren op zoek. Deze waren niet thuis. Mevr. d. Berg kon echter de woning binnen komen en vond het lijkje van haar kleine in een wastobe, gevuld met zeep- In het Reitdiep te Groningen is terdag het stoffelijk overschot gevonden van de 6-jarige Appie H., die in de J. W Frisostraat aldaar heeft gewoond en se dert Woensdag werd vermist. Voor het eerst: Ballpointiabriek in het ongelijk gesteld Voor het eerst is de Uruguayse bail- pointfabriek, die al verscheidene proces- tegen Nederlandse concurrenten heeft 'onnen, thans zelf in het ongelijk ge steld en door de president van de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot be taling van de kosten in het geding, die op 125 worden begroot. Deze beslissing was gebaseerd op het feit, dat de kogel vulpenhouders van de gedagvaarde par ty, de Amsterdamse fabrikant G. Ver mes, volgens de president geen inbreuk op het octrooi van de firma uit Uruguay maken. De Amsterdamse ballpoints heb ben een buis van 3,9 mm breedte en de Uruguayse een van slechts 3 mm. Hot te snel afzakken van de inkt wordt in de bredere buis tegengegaan door een vlottertje. Commissaris in Drente groot-olficier BU Kon. Besluit is benoemd tot groot- officier in de orde van Oranje-Nassau mr dr R. H. Baron de Vos van Steen- wyk, commissaris van de Koningin in de provincie Drente. Juristen over Kamers: Niet alles overlaten aan de regering De wetgever behoort geen onbeperkt recht te hebben tot het overdragen van zijn bevoegdheden aan de regering of andere publiekrechtelyke organen. Dit heeft de Ned. Juristen-Vereniging Zater dag te Rotterdam uitgesproken na een langdurige bespreking over de prae- adviezen van mr J. R. Stellinga en prof. ir A. M. Donner. Een grote meerderheid meende voorts, dat het aanbeveling verdient in bepaal de gevallen van overdracht een byzon- dere procedure te eisen. Zo zou men b.v. de regelingen, -er zy in werking treden, ter inzage van de Staten-Generaal kun nen leggen of binnen een bepaalde ter- myn door de Kamers kunnen laten be krachtigen. Een volledige regeling of een regeling van de hoofdzaken door de wet- ger moet de grondwet slechts voor be paalde zaken voorschryven, verklaarde de meerderheid. De vraagt „Dient de bevoegdheid tot overdracht mede te omvatten de ver lening van het recht om van bestaande wettelijke regelingen af te wijken?" werd door de meerderheid ontkennend beant woord. Ook wol is goedkoper geworden -rpe dalende tendenz in de prijzen is nu ook goed merkbaar in de wol-branche. Alle soorten wol die per knot worden verkocht, zyn Zaterdag sterk in prys ge daald, vooral als gevolg van het gebrek aan geldmiddelen en een overschot aan goederen bij winkeliers, grossiers en fa brikanten. De super-koordwol daalde van 4,67 per knot tot 3.40; Soetan- wol van 1,93 tot 1,39; Smyrnawol van 3,13 tot 2.35. Bevriezing van prijzen in Amerika President Truman heeft de noodwet, waarbij de regeringsbevoegdheden tot controle van lonen, prijzen en huren met een maand verlengd wordt getekend. De fabriekspryzen van een groot tal goederen is op het peil van 30 Juni j.l. bevroren. Volgend jaar voldoende katoen De internationale adviescommissie voi katoen te Washington verwacht, dat in het oogstjaar 1951/52 35 millioen balen katoen zullen worden geproduceerd en dat het verbruik ongeveer 33 millioen zal zyn, evenals in het huidige recordjaar. Nedap plaatste aandelen De N.V. Ned. Apparatenfabriek Nedap te Groenlo plaatste 150.000 nieuwe aan delen en declareert 6 (5) pet. dividend. Het bruto overschot is 321.478 (251.791). Gestegen uitvoer Demka De Ned. Staalfabrieken v/h De Muinck Keizer (Demka) Utrecht, had een on veranderde binnenlandse omzet in 1950, doch een niet onbelangryk gestegen uit voer. Het exploitatiesaldo is 2.2 (1,9) mill, en declareert 8 (8) pet. dividend. In 1951 bleef de grote vraag gehandhaafd. Scheepvaart brengt deviezen binnen De grootste tien rederijen van Neder land hebben in 1950 ons land netto f355 (vorig jaar 299) millioen deviezen opge bracht. Zy omvatten 59 pet van Neder lands koopvaardy vloot, aldus het Alg. Oagbl. In het tweede kwartaal is het goud en dollaroverschot van het sterlingge- bied van 458 tot onder de 100 millioen pond sterling gedaald. Engeland zal de pryscontrole scherpen en krasse maatregelen ne tegen de prijssyndicaten en alle verder felijke praktijken van monoplistisch ka pitalisme. Tsjechosolowakye heeft de pryzen voor de vrije markt verhoogd. De vlees- piijs is zeven maal zo hoog als in 1949. De gerantsoeneerde goederen biyven op hetzelfde peil. Sombere balans van een weekeinde Echtpaar met baby op motor reed in volle vaart tegen bus ^EVEN PERSONEN hebben dit weekeinde bij verkeersongelukken de dood /_j gevonden. Ook overleden nog drie volwassenen ten gevolge van andere ongelukken. Het meest tragische was wel de botsing tussen een motorrijwiel en een Belgische autobus halverwege Domburg en West-Kapelle, waarbij gistermiddag de horlogemaker W. Bimmel uit Domburg, zijn echtgenote en hun kindje van een jaar om het leven kwamen. Langs de weg woedde een duin- By een ongeluk op de Amsterdamse brandje, waardoor nogal wat rook werd straatweg te B a a r n is Zaterdag de verspreid, zodat het zicht in de omge- 61-jarige P. C. W. uit Amsterdam ge ving slecht was. De heer Bimmel is dood en werden 2 personen zwaar ge- door deze rook waarschynlyk verblind, wond. By het passeren van een vracht- Het motorrijwiel drong diep in de mo- wagen werd het stuur van de motor tor van de bus door. Gebleken is, dat van de heer B. uit A'dam door een in de horlogemaker een Zondagmiddag- dezelfde richting rijdende auto gegrepen, bezoekje had willen afleggen bij familie De motor sloeg over de kop. De heer in Middelburg. Het kindje van één jaar w„ die in het zijspan zat werd op slag zou tijdelijk worden ondergebracht bij J gedood, de heer B. en diens echtgenote de schoonouders van de heer Bimmelkregen zeer ernstige verwondingen. Zy VI presteert méér onder het genot de qeionde en grissende Appels en peren voordeliger Hoge pluklonen (f IS per dag) leveren telers grote verliezen op De KERSENTEELT in de Betuwe loopt ernstig gevaar doordat de telers met grote verliezen werken en er toe overgaan duizenden bomen in de komende winters te rooien. Zo heeft b.v. alleen de meubelfabriek in Culemborg reeds 5000 bomen gekocht. De oorzaak van de verliezen ligt in de hoge pluklonen van f 15 per dag. Een „vogelverschrikker", zoals een spreeuwenkeerder wel spottend genoemd wordt, neemt zelfs niet met min der dan f 20 genoegen. Vooruitziende telers vervangen de ge rooide bomen door jonge aanwas in de hoop daar goede pryzen voor te kunnen maken wanneer de kersen door 't rooien schaars zyn geworden. Anderen hopen echter op meer waardering voor de Mei kers, waardoor het afzetgebied groter kan worden. Dit alles werd dezer dagen meegedeeld op een persconferentie van de veilingvereniging Geldermalsen in sa menwerking met de Ned. Fruittelers Or ganisatie. Behalve de lonen zyn ook de kosten van grondstoffen, bemesting en bespui ting te hoog. Bovendien heeft de hagel vorig jaar en de afgelopen week veel schade berokkend en doet de regen van de laatste dagen de kersen barsten en rotten. Ook de invoer van zes millioen kg Belgische kersen is een schadepost voor de Betuwe. Meikersen niet bijster gewaardeerd Hier komt nog bij, dat de Meikers in lang niet het gehele land op prijs wordt gesteld. De halfzure smaak vindt vrijwel alleen waardering in de Betuwe zelf, Utrecht en Noord- en f Advertentie) rVITAGIST in West-Kapelle." Eén ander kindje, drie jaar, werd even opgesloten in heti zomerhuisje met de bedoeling het later voor het tochtje naar Middelburg op te halen. vacantietocht begonnen. Uit raam gevallen In hetzelfde ziekenhuis overleed Za- Vergeefs echter wachtte de kleine op terdagnacht de 47-jarige F Frieze uit de terugkeer van do ouders. Een tim- Nijmegen .die vorige week Maandag- merman moest het gebouwtje openbre- "acht te Heer bij M a a s t r i ch t uit ken om het kind te bevryden. :een slaapkamerraam viel. De man was 7 7 T 1 vaaer van bvee kinderen. Andere ongelukken Bij grondwerkzaamheden te Breu- OD de wea kelen is de 41-jarige A. van 't Veld r aldaar van een stelling uitgegleden en Op de ryksweg te S i tt a r d is gister- jn een diepe kuil terechtgekomen. Kort middag de 74-jarige J. F Krekels uit daarna is hij ovèrleden. het stoomsahip Greb- Lindenheuvel-Geleen door rende autobus gegrepen en op slag ge- b!stroom dc Handelskade te Am- S' r. sterdam werd een 24-j arbeider Za- Een 70-jange voetganger d.e reeds 2 ,etd dodel k ,„„en v|cr kls. dagen onder Invloed van sterke drank verkeerde, is Zondagmorgen op het Damrak te Amsterdam door een tramtrein aangereden. In de loop van de Zondag is hij overleden. De 21-jarige N. Gerards te Maas tricht, die Zaterdagmorgen op de Lage Kanaaldijk aldaar met zijn fiets tegen een autobus reed, is 's avonds in het St Annadal ziekenhuis aan zyn op gelopen verwondingen bezweken. Zuid-Holland. Vandaar, dat veel telers zich nu op de appels en peren gaan toeleggen. De kersenteelt beslaat In ons land 5000 ha. De Betuwe levert van alle kersen 58 pet, Utrecht 13 pet, Limburg 12 pet, Zeeland 3 pet en Noord-Brabant (Uden en Mierlo) eveneens 3 pet. Van het sor timent dat in Geldermalsen aan de vei ling komt, vormt de Meikers 72 pet. Grote verliezen Dat de teler met groot verlies werkt, blykt uit de volgende cyfers. Berekend bij een opbrengst van 5000 kg per ha be droegen de productiekosten in 1946 onge veer 62 ct per kg. De veillngprys was in dat jaar nog 1.70 per kilo, maar het volgende jaar slechts 82 ct, in 1948 niet meer dan 63 ct, het jaar daarna 46 ct en vorig jaar twee kwartjes. Voor dit jaar zyn de vellingpryzen nog niet bekend, doch de productiekosten liggen weer ho ger. Nieuwe internationale opgericht Te Frankfort hebben afgevaardigden van socialistische partijen uit de gehele wereld gisteren een nieuwe socialistische internationale opgericht. Over de begin selverklaring, welke 3000 woorden om vatte, kon men het echter niet eens wor- Hierin wordt zowel het communisme als het kapitalisme veroordeeld. Het in- tenationale communisme wordt hierin genoemd „het instrument van een enkele imperialistische staat", de de vryheid bedreigt, terwyl volgens de verklaring gebleken is, dat het kapitalisme niet in staat is geweest de meest noodzakelyke levensbehoeften te bevredigen, maar sis en werkloosheid op grote schaal bracht. Het bezwaar van de Fransman Mollet tegen de beginselverklaring was, dat deze naar zyn mening niet voldoende de economische principes van de socia listen vastlegt. De Nederlandse gedelegeerde Koos Vor- rink verklaarde in een rede, dat mer een positieve houding tegenover hel Europese vraagstuk diende aan te nemen in plaats van een, weliswaar gefundeerd, wantrouwen vast te houden. De socia listische partijen moesten gemeenschap- pelyk oplossingen zien te vinden voor de internationale vraagstukken. De scheepsvrachten van alle ladin gen tussen Engeland en Australië zullen 9 Juli a.s. met 15 pet verhoogd worden. a -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. 64 De scheidingslijn, mompelde Arie. Wat zeg je? vroeg Mary. Ik dacht hardop... Wat dacht je...? Plagend vroeg Mary het, maar Arie was te ernstig gestemd voor een ant woord in dezelfde toon. Hij wilde de scheidings lijn overstappen en hij vertelde van de ontmoe ting van Jacques en Pierre. Ontstemd merkte hij op hoe geïnteresseerd Marv luisterde en met wrevel in zijn stem verhaalde hij hoe Jacques zijn vrienden vergat en in de steek liet voor die Pierre. En dat begrijp je niet, concludeerde Mary. Neen, dat begrijp ik. Je voelt je achteruit gezet en beledigd ter wijl er niets is waardoor je dat kan zijn. Die twee hebben elkaar iets te zeggen, het is duide lijk genoeg. Moeten zij daarvoor alles vergeten? Dat is maar tijdelijk, morgen trekt Jacques weer gewoon met jullie op. Tot de volgende ontmoeting, het lijkt wel of jullie een geheim genootschap vormen. Zeg dat niet, zei Mary zacht, het bloed van gevallen kameraden bindt ons... enne... Spreek verder, drong Arie aan. Aarzelend sprak Mary verder: Dan is er nog de manier waarop wij behandeld worden... we worden naar elkaar toegedreven... wat wij gedaan hebben werd niet door ons gezocht... het was eigenlijk heel gewoon... wij waren niet de helden waarvoor we na de bevrijding werden aangezien, we voelden ons beschaamd en ver legen... na het heldendom kwam de onverschil ligheid, schouderophalend werden wij aange zien... vandaag zijn we avonturiers... wat zullen we morgen worden? Wij worden gewantrouwd en vanzelfsprekend wantrouwen wij, onbewust misschien, elkeen die niet bij ons behoort. Arie knikte, het wederzijdse wantrouwen had hij zelf ook al waargenomen. Mary had beves tigd wat hij reeds wist, maar een antwoord op zijn vraag had zij niet gegeven. Er was echter nog een belangrijke vraag. Wantrouw jij mij ook? vroeg hij. Waarom zou ik je wantrouwen, jij begrijpt Ik ben zo veel ouder. Ouder....? Je bent veel jonger dan Jacques... jaren tellen niet, wel ondervinding. Arie voelde zich veel lichter worden, als jaren niet telden stond hij veel nader bij Mary. Wilde hij dat? In dit ogenblik zeer zeker, hij dreef op zijn gevoelens en die redeneerden niet, zij eisten vervulling. Traag wandelden zij terug, zij spraken over alledaagse dingen, maar er was iets tussen hen weg gevallen en dat maakte alles anders. Waar geen wantrouwen was kon een toenadering ge makkelijk tot stand komen. Wantrouwen vergiftigde de verhouding, be dacht Arie 's avonds toen hij te kooi was, alleen uitbanning van het wantrouwen kon de wereld en de jeugd die dreigde ten onder te gaan aan haar eigen verleden... jeugd en verleden... het was eigenlijk absurd... het was een dwaze we reld waarin die twee tezamen genoemd konden worden, slechts geloof en vertrouwen konden de ondergang keren... geloof in God de grote Hater van alle kwaad en vertrouwen op Zijn genade. Genade aanvaarden betekende geloof beleven, ge loof beleven zou leiden tot het vestigen van ver trouwen. Zo was het, de cirkel sloot... de daad moest volgen. Beginnende van Jeruzalem... aan pakken in eigen kleine kring moest hij... het ge schonden vertrouwen moest hersteld worden tot heil van de mensheid... en ter ere Gods. Elke dag ontmoette Arie het meisje dat hij zocht en meed. Er groeide iets tussen hen, iets onzegbaars nog, er kwam een warme toon in hun gesprekken en hun ogen werden verraders van innerlijke gevoelens. Tegenover zijn vriend prees Arie nog luide en bovenmate de geneuchten van de vrijgezellen- staat, maar als hij naast Mary liep of zat, groei de in hem de bereidheid tot het aanvaarden van het juk waaronder elke getrouwde man zich ge willig boog. De vrijgezel was echter nog sterk in hem en van capitulatie was nog geen sprake. Hij bleef maar steeds redeneren; Waarom zou hij verwor ven zekerheden prijs geven voor een geluk dat onzeker was als het weer in Maart? Vrij was hij nu... wat zou hij zijn als Mary rechten op hem kon laten gelden? Zo vele mannen zaten onder de duim van hun vrouw... het leek alles wel erg mooi maar geen enkele assurantiemaatschappij wilde de risico's van een huwelijk verzekeren. En kende hij het karakter van Mary? Zij kenden elkaar nog zo kort... te kort om een beslissende stap te kunnen wagen. Zijn verstand wees hem de uitweg; hij behoefde Mary niet te mijden, inte gendeel... haar gezelschap zoeken om scherp te letten op haar karakter, maar hij moest zich op een afstand houden... zich niet laten gaan .al dre ven zij:i gevoelens hem tot een daad. Hij was geen twintig en hij wist wat zelfbeheersing was. Na een week vertelde zijn vriend hem: Je hebt het zwaar te pakken jongen, maar je jaren zitten je in de weg. Mijn jaren...? (Wordt vervolgd) (Aduertc-ntta) Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Vinkeveen J. Zwa nenburg te Huizen (N.-H.). ngenomen: naar De Meern J. Kwast te H.I. Ambacht. noemd: tot hulpprediker te Oude- schoot cand. W. C. van Hattem te Am sterdam. Chr. Geref. Kerken dankt: voor Enschede (vac.-J. Tamminga) M. W. Nieuwenhuyze te Den Haag-Centrum. Remonstr. Broederschap ngenomen: naar Sommelsdyk G. Bloemendaal te Nieuwkoop. Doopsgez. Broederschap 3 e d a n k t: voor Midwolda J. P. Niel- i, prop. te Harlingen. Alarm in 't Zuiden: Moeien zeven militaire tehuizen sluiten Binnen een maand f 70.000 nodig Als niet binnen een maand f 70.000 bin nenkomt, zullen zeven Protestantse mili- tehuizen moeten worden gesloten. Deze alarmerende mededeling deed de Bredase legerpredikant ds B. A. Bos op vergadering van de classis Klundert der Geref. Kerken. zou vooral enige tehuizen in het R.K. Zuiden betreffen. In de eerste plaats waar duizenden militairen liggen. Voorts Tilburg en Middelburg, maar ook de tehuizen in de Harskamp, Wezep en Deventer. De R.K. tehuizen zyn overal prima in orde. Ds Bos deelde mede, dat er op het budget van Pro Rege, ter ondersteuning Protestantse militaire tehuizen - alle zuinig beheer nochtans een tekort bestaat van f200.000. En dan zyn er nog veel te weinig tehuizen. De classis Klundert houdt in alle clas sical kerken in Juli een extra-collecte dit doel en wendde zich tot alle Geref. Kerken met het verzoek haar beeld te volgen. Alle gelden voor dit doel kunnen gestort worden op de giroreke ning van het Alg. Bureau van de Geref. Kerken in Nederland, te Utrecht, nr. 513153. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, (Gem. Univ.), 30 Juni. Ge laagd: cand. ex. Economie G H Ronday GRONINGEN, 30 Juni. Geslaagd: cand. ex. andheelkundeA J G Pioters, Maastricht, W r M Rosenberg, Utrecht. H G M Hugen, Heer- en. P A E Sillevis Smitt, Haarlem. P Egyedi. Amsterdam, G J ten Cate, Deventer. J Butijn, Eergen op Zoom; cand. ex. econ. wetensch. H J Eysink, Groningen; cand. ex. Ver fac psychologie) C J Vegter, Groningen. Bevor- lerd tot tandarts de dames AGE Bronk- horst, Schagen. F Jeenlnga,-Garijp. UTRECHT. 2 Juli. Geslaagd: cand. rechten: me]. J F J Hanlo. Zeist, mej E v d Bom irsfoort, J P M Weusten, Amersfoort; rechten: mej C A Oosterom, Oud- erland. mej. Y Buys, Utrecht, C W Marks. Ihoven. P Oosting, Utrecht; cand. Ned :ren: W Drop, Amersfoort: doet. Ned. letteren: mej G A Sybenga. Zeist; kerk. voor- x. A Ollemans. Utrecht; semi-arts ex.: F B M Verhelj, Utrecht, LJJMvan Haren. Nijmegen; arts-ex. mej. W N Robert, Utrecht. Th L M Hlllemans. Roosendaal. R H den Utrecht. H Wefers Bettink, Utrecht, n 'eursen. Utrecht; tandarts-ex. A Engels- Den Haag. J Rambonnet, Utrecht, mej. :penhelm. Diepenveen (O mej. H M J de'Groot, Maarssert, H J Van Lult, Zwolle; tandheelkunde: Th J G van Dansik. Utrecht, O A G Nijsen, Hilversum. J A v d Deventer. A de Vries, Rotterdam. AMSTERDAM, 29 Juni. Tot accountant be vorderd: J Borstlap, C van Doorne, K Hage- G J Hennephof, C H van der Hoeven, W H A Nuy. J Voorhorst. H W A Wezenberg, illen te 's-Gravcnhage. C de Jong. Wasse- t. ONDERWIJS, leraressen aan de Chr. Mldd. Meisjesschool te Rotterdam mej. dra P Boot irdam (voor Engels) en mevr. J A Both te Utrecht (voor Frans): tor ran de CNS-school te Aalsmeer 3 Verschoor te Noordoloos; tot onderwijzer!es) ooi (hoofd P Braanker) te Dei. Branger te Bussum: aan CNS- tarn mej. C Nleuwboer te Bun- Chr. school te Papendrecht H D Minderhoud te Oostendam: aan Chr school Valkenswaard mej. M Oprei te Delft; aan Ir. school te IJssolstein mej. N Kasteleijn Benschop. Ned. predikant in V.S. in ongenade „Te links-socialistisch" De 27-jarige G. de Haan uit Leeuwar den is door de kerkeraad van de eerste Congregational Church in Mason City (V.S.) ontheven van zijn pastorale taak, hij tijdelijk waarnam gedurende de ermaanden, terwyl ds Peter Jansen met verlof was. Ds De Haan had zich in een onderhoud et een plaatselijk blad in links-socialis tische zin uitgelaten en critiek geoefend op de Amerikaanse buitenlandse politiek. Volgens Reuter had hij o.m. gezegd: „De enige manier om vrede te verzekeren is gelijkmatige verdeling van de rijk dommen der wereld." Ds Jansen en de kerkeraad hebben nu verklaard, dat het ds De Haan vrystaat zijn politieke inzichten te uiten, maar dat de kerk hem niet honoreert om deze de kinderen der gemeente te onder wijzen. Ds De Haan is naar Amerika gegaan et een studiebeurs van de Wereldraad in Kerken en studeerde tien maanden in het theologisch seminarium van Chicago. Dit seminarium heeft hem een andere werkkring aangeboden, tot zyn verblyfsvergunning afloopt. Maar ds De Haan overweegt thans, of hij niet liever als metselaar zijn brood zal gaan ver dienen. PROMOTIES. UTRECHT. 29 Juni. Op het proefschrift In :rammatlcis veritas promoveerde tot doctor n de letteren en wijsbegeerte de heer Am. de Man, geboren te Oudewater. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I 2 huid zich kan herstellen. I Tijdens windstilte: Ned. ballon daalde op schip in de Sont Voor het eerst in de geschiedenis i: Zaterdag een ballon met succes op het dek van een schip geland. Het was d( Delia Mouton van de Nederlandse ballon vaarder De Vos Klootwijk, die samen me' de Henri Dunant van het echpaar Boes- uit Kopenhagen was opgestegen om de Sont over te steken. De start verliep onder uiterst gunstige weersomstandig heden. maar boven het water kwam de heer De Vos Klootwyk in een lastig par ket doordat er plotseling een windstilte viel. Het gevaar dreigde dat de ballon op de golven zou moeten dalen. Een der politieboten die in de buurt patrouilleer den, bracht echter redding. Intussen was de andere ballon, de Henri Koel geschonken, Graag gedronken f RANJA-S0DA FABRIEKEN HILVERSUM- ROTTERDAM Het lied der aethergolven DINSDAG 3 JULI 1951 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.Ó(TNieuws. 8.15 8.45 Orgelconcert. 9 00 Morgenwijding, 9.15 Gram. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. .00 Salon-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. .40 Plano en orgel 1.00 Nieuws. 1 20 Flnan- eel weekoverzicht. 1.30 Orkestconcert. 2.00 nor de vrouw. 2.30 Gram. 3.20 „Paul VÏaan- :ren en het Madison Mysterie", hoorspel. 4 00 Gedenkdag van de verklaring van de Ikaanse onafhankelijkheid op 4 Juli 4.30 Voor de jeugd. 4.50 Kinderkoor. 5.20 Promenade-orkest. 6.00 Nieuws. 6.15 Pianospel. 6 30 Sport. 6.35 Exquise muziek. 7.05 „Paris vous parle". 7.10 Gram. 7.15 Lichte :k. 7 50 Caserie over de vlieg-medische t. 8.00 Nieuws. 8.05 Act. 8.15 Amuse- imuziek. 9.15 Antwoordman. 9.30 Cau- over de Italiaanse opera. 10.15 Viool en piano. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. .30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. .15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 tram. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.15 Voor e vrouw. 1145 Gram. 12.03 Metropole orkest n soliste. 12 30 Land- en tuinbouw. 12.55 Zonr Lichte muziek. 2.53 Twee plano's. 3 30 „Ben je zestig?" 4.00 Voor 30 Ziekenlof. 5.00 Voor de jeugd. 5 45 Regeringsuitzending: Prof. dr R. v. Dijk: .De Chinese volksplanting in Kalimanten Barat". 6.00 Voor de jeugd. 6.15 Filmmuziek. 6.30 Pianospel. 6.45 Sportpraatje. 6.54 „Dit is userie. 7 00 Nieuws. 7.15 Actuali teiten. 7.23 „Hier is Europa", vaudeville pro- imma. 7.52 Politiek overzicht. 3.00 Nieuws. 5 De 'gewone man 8.12 Radio Philharmo- ch orkest en soliste (ca. 8.50 Reportage). 0.55 Sport. 10,00 Tenor en piano. 10.35 Ge sprek met mijn zoon. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws 11.15—12 00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12 30 Voor de arbeiders. 1.00 Mus Hall". 1.50 Golfkampioenschappen. 1.55 Cricketuitslagen. 2.00 Scholradio. 3.00 Vespers. 3.45 Tenniskam pioenschappen. 4 30 Twintig vragen. 5.00 Voor de kinderen. 5.55 Weerberichten. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.30 Orkestconcert. 7.00 Hoorspel, 7.30 Gev. programma. 8.00 Pianorecital. 8.50 Intermezzo. 9.00 Nieuws. 9.15 Reportage. 10.15 Gram 10.25 Causerie. 10.45 Parlementa- overzlcht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 e 2.15 Dansn Kellners-race in Amsterdam Op Vrijdag a.s. zal de jaarjykse ser veer-wedstrijd voor kellners worden ge houden in de omgeving van het Rem- brandtsplein te Amsterdam. Er mogen hoogstens 96 kellners en 48 diensters aan deelnemen Bedienend personeel uit het Horecabedryf uit het gehele land kan in schrijven. Als prijzen zijn o.a. twee reizen van vyf dagen naar Parys aangeboden. K.L.M.-vliegtuigen via Bangkok Met ingang van heden vliegen de KLM- vliegtuigen op de Indië-route, die zoals bekend Zaterdag wegens de ongeregeld heden in Bangkok vanuit Djakarta tUde- ïyk rechtstreeks naar Calcutta vlogen, weer vla Bangkok. 12.00 Parlementsoverzii ziek. 12.45 Orkestconcert. 1.45 Voor de kin deren. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Lichte mu ziek. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Amusements muziek. 4.15 „Mrs Dale's Dagboek". 4 30 Ór- kestconcert: 5.15 Orgelspel. 5.45 Tenniskam pioenschappen 6 15 Muzikale causerie. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7 30 Hoor spel met muziek. 8.00 Operaa-orkest. koor- en solisten. 9.00 „Top Town". 9.30 Klank beeld. 10.00 Nieuws. 10.20 Dansmuziek, 11,00 Voordracht. 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest en solist. 1.00 Nieuws. 1.10. 1 30, 2.00 en 3.00 Gram. 4.00 Verzoek programma, 5.10 Gram. 6.30 Omroeporkest. 7.45 Nieuws. 8.00 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 Gram. 10 55 Nieuws. 11.00 Gram. 1155 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram. 12.32 Omroeorkest. 1.00 Nieuws 1,15 Operamuziek. 3.00 en 4.00 Gram. 7.00 Nieuws. 5,10 Garm, 5.15 Voor de kleuters. 5.30 Gram. 5.50 Boekbespreking. 6.00 Voor de jeugd. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 7.50 Causerie. 8.00 Hoorspel. 9.00 Gram. 9.45 Actualiteiten. 10.00 Nieuws. 10.46 Operamuziek. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Gram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2