Maar wij denken er zó over HUGEMflN: Vijf-en-twintig en geen handen en geen ogen meer NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 30 IUNI 1951 Confrontatie met de oorlog „Roken en muziekdat is 't enige wat ik heb" (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) TOKIO, Juni 1951. TTET WAS DE DERTIENDE. Veel mensen geloven, dat dat een ongeluks- J- getal is. Soldaat Wim Hageman weet het nu zeker. Het was namelijk op die datum, dat hij zijn gezicht en beide handen verloor. Zoals zo vaak ervoor was hij die onvergetelijke dertiende Mei bezig met het monteren van mijnen om eventuele infiltraties van Chinezen tegen te houden. Het was een gevaarlijk werkje, maar op den duur raakt men aan het gevaar gewend. Men raakt echter nooit gewend aan mijnen van slechte kwaliteit, die voortijdig ontploffen. Die waren bij het partijtje waar hij mee bezig was, maar niemand had hem dat vooruit verteld. Plotseling barstte een van de gevaarlijke projectielen uit elkaar en sloeg hem recht in het gezicht. Met verschrikkelijke wonden heeft een helicopter hem naar het hospitapl gebracht. Daar heeft men hem onmiddellijk onder handen genomen, maar er was weinig hoop. Toen Wim Hageman een paar dagen later vijf-en- twintig werd was er zekerheid: voor de rest van zijn leven zou hij beide ogen en handen moeten missen. Ik schrik als ik hem zie. In een afzonderlijk kamertje bovenste verdieping van het hospitaal zit hij rechtop in bed; e i blonde kereld met dichtgeknepen ogen waarin het licht is uitgedoofd twee hulpeloze armen, waar de handen aan ontbreken, Stil leunt hij tegen de witte kussens. „Goeiemiddag, Hagemangroet ik als ik weifelend binnenstap. „Goeiemiddag...." antwoordt hij der zijn hoofd te draaien. „Ik ben Alfred van Sprang...." „Oo ja.reageert hij. Het is dan een ogenblik stil. Eerlijk gezegd weet ik niet wat ik nu moet zeg gen. Het gebruikelijke „En.... hoe gaat •f?" valt hier zo ironisch uit de toon het „Noujij hebt ook pech gehad. klinkt al te banaal. Het is zo moeilijk iets te zeggen wat niet leeg min zijn gevoelens pijnigt. Besluiteloos sta ik naast zijn bed. Hageman zelf redt dan gelukkig de situatie door om een sigaret te vragen. Ik steek er een voor hem aan en duw hem tussen zijn lippen. En regelmatig tik ik de as er voor hem af. Het enige wat ik heb.... „Roken en muziekdat is 't enige wat ik heb...." zegt hij. Hij houdt veel van muziek. Er staat een kleine gramo- foon naast zijn bed. Alle platen uit het hospitaal zijn er al op gespeeld. Ik kijk naar de titels, die bovenop liggen. F a- vourite sacred songs staat ei de ene en South Pacific op de dere. „Swing hoor ik 't liefstvoegt hij er aan toe, „en Hawaiian ook wel. Maar als er klassieke muziek is ga ik eer straatje-om." Muziek was vroeger eer van11 zijn vele ontspanningsmogelijk heden. Het is nu plotseling een van de weinige dingen geworden, die zijn dagen kunnen vullen. Als er dan ook een ander orkestje voor de gewonden in h hospitaal komt spelen, brengen ze ei apart bezoek aan zijn kamer om et extra-nummer te spelen. „Heb je er als eens over gedacht w je straks in Nederland zou kunnen gaan doenpols ik hem voorzichtig. Hij haalt gelaten zijn schouders op. „Helemaal geen plannen „Plannende enige plannen, die ik maak is hoe ik nou eens in bed zal gaan zittenzo of andersom Het klinkt machteloos. Maar niet bit ter. Het is bewonderenswaardig met hoe veel moed hij zijn lot draagt. „Als ik nou kunsthanden heb komt nog iets van dat ene oog terecht kan ik misschien iets in mijn oude vak „Wat is dat....?" „Meubelmaker Het is ook daarom, dat hij zo verlan gend is naar Nederland te gaan. Op het' ogenblik zit hij hier maar. Medische behandeling heeft hij niet meer nodig. Maar wel zou hij graag zien, dat men begon met iets aan zijn handen te doen. En dat moet in Nederland ge beuren. Aan de andere kant is hij echter bang'om naar Nederland terug te gaan. Hij herinnert zich invalide militairen, die uit Indonesië teruggekomen zijn en van een luttel bedrag moeten zien rond te komen. En bovendien is hij nog kostwin ner voor zijn moeder. Straks kun je langs de huizen gaan zegt hij. „Noudat zal wel loslopen probeer ik hem die gedachte uit het hoofd te praten. Maar ik weet voor mezelf, dat het helaas weinig overtuigend klinkt. [onnoemelijk veel beter af. Hij kan ten- op de minste zien. ailitaire „M'n hele toekomst weg n boom spijtig, „nu had ik in Korea sommetje overgespaard, ik had naar Australië of Nieuw-Zeeland willen gaan.... het reisgeld er- beurt dit en wie kan iemand zonder handen gebruiken „Misschien als je kunst handen hebt „Wat kun je daar nog „Daar leren ze je heus wel mee werken „En hoe moet je dan Ook hij zit erg in over de toekomst in Nederland. Evenals trouwens korpo raal Van Beek, wiens rechteroog bij hetzelfde werk weggeslagen is. En de anderen, die min of meer invalide blijven. Er is niets bekend van de plannen van de regering mensen. En het is begrij pelijk, dat ze er niet al te hoge verwachtingen van hebben. ,Daar heb je de zus- „Dat zou fijn zijnverzekert ze me „je leest zo dikwijls in de krant, dat ei geld voor een of ander doel bijeen ge bracht wordt. En het is zeker goed be steed aan zo'n jongen...." Daar twijfel ik niet aan. Het is natuurlijk de plicht van de over heid voor deze mensen te zorgen. De overheid heeft hen tenslotte ook naar Korea gezonden. Maar buiten die offi ciële steun blijft er nog zoveel over om door particulieren gedaan te worden, teneinde het lot van mensen als Hage man en andere invaliden te verlichten. Ze hebben het dubbel en dwars verdiend voor het offer, dat ze gebracht hebben in de strijd zegen de communistische be dreiging van de wereld. Dezelfde wereld waar u en ik zo graag vrij in willen blijven leven. Peinzend loop ik het hospitaal uit. De zon schijnt nog steeds en de straten zijn vol mensen in fleurige zomerkleren. Ik zucht eens diep, maar het beeld van het hospitaal blijft me bij die forse jonge- de kussens met die twee keurige zwachtels op de plaats waar anderen han den hebben en die krampachtig toegekne pen oogleden, waar geen licht meer door zal komen. In deze oorlog heb ik.veel ellende om me heen gezien, Men vergeet spoedig. Veel gevaren heb ik ook meegemaakt. Men denkt er zo lichtzinnig Maar de confrontatie met Wim Hageman heeft me weer eens diep bewust doen voelen wat een kostelijke gave het •alide door het leven te mogen gaan. En tegelijk wat een ellende de oor ter. zegt e Raad van Sassenheim Moeilijkheden inzake het aangaan van geldleningen Subsidies voor de kleuterscholen ,Dag, zustergroet Hageman. „Dag Wim Zuster Koopman is spe ciaal belast met de ver zorging van Hageman tegelijk ook van Jo-i rink. Ze. moeten-tenslotte met alles geholpen wor- niet altijd duidelijk'inRe't KorP°raal HJorink (Zwolle) heeft ook beide handen Engels uitdrukken. verloren bij het ontijdig springen van een mijn. Hij ,Dat is mijn particu- sPeelt hier een partijtje dammen met korp. A. Noorde- liere verpleegstergraaf (Rotterdam). Verder op de foto v.l.n.r. zuster zegt Hageman lachend. I- Koopman (gedeeltelijk zichtbaar), korp. Jac. Beus hem en ze bege- (Eindhoven), soldaat A. Kranepoel (Eindhoven) leidt hem naar buiten korp. A. van Beek (Putten). als het mooi weer is. ,Dan kijkt ik 'n beetje naar de bootjes, De raadsvergadering van Sassenheim stond gisteravond o.l.v. de loco-burge meester, wethouder Vogelaar, die met enkele woorden de 40ste verjaardag rins Bernhard herdacht. Zoals men zich herinnert, kwam de vorige zitting van de raad het plan natriumverlichting van de Park laan ter sprake. Toen het evenwel tot stemming kwam, staakten de stemmen, zodat het plan thans weer aan de orde Intussen had de K.N.A.C. een uit gebreid advies gegeven, dat zich duide- "ik verklaarde vóór natriumverlichting. Evenals de vorige maal stemde de heer Breda tegen. Hij adviseerde dè leden van de raad hetzelfde te doen uit overwegin- n zuinigheid. De heer Schrama de afgelopen week een weg ge- e met natrium verlicht was, en ;r onbevredigend, zodat ook hij zich tegen het voorstel meende te moe- verklaren. Tenslotte werd het dan ook verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Besloten werd goedkeuring te hechten m het verzoek van het N.V. EleGtrici- teitsbedrijf H.L.S. om de garantie voor rente en aflossing van geldleningen voor alle aandeelhouders tezamen uit te brei den van 600.000 tot 1.000.000. Eveneens werd het verzoek van twee ingezetenen om een tegemoetkoming in de reiskosten overeenkomstig art. 13 der l.o.-wet ingewilligd. Het volgende punt vermeldde een tweede verhoging van het rekening-cou- rant-crediet bij de N.V. Bank voor Ned. gemeenten. Voor de maanden Mei en Juni was een crediet van 600.000 on voldoende om de nodige kapitaals investeringen, zoals de omleidingsweg, 61 woningen, 16 duplexwoningen enz., te financieren. De pogingen van B. en W. om een vaste lening of een kasgeldlening aan te gaan, zijn tot op heden tevergeefs geweest, terwijl de toekomst zonder in grijpen van de regering niet erg hoopvol genoemde bank echter bereid •ediet in rekening-courant Juni te verhogen met 920.000 en zo nader vast te stellen op f 1.050.000. Deze overeenkomst werd goedgekeurd. Bovendien werd ingestemd met een gelijke verhoging van de reke ning-courant-overeenkomst voor het tweede halfjaar 1951. Het gemeentepersoneel krijgt vacantie- >eslag. Het volgende agendapunt ging /er de vaststelling van de subsidie voor kleiiter'scholen. Bij de raad werden n.l. door de besturen van de Chr. en de R.K. kleuterscholen, onder overleg van de be treffende exploitatierekening, verzoeken ingediend jot definitieve vaststelling van de subsidie over 1950. Op 19 Januari werd de subsidie gebracht van 8 op 12 per leerling. De nadelige saldi van de resp. kleuterscholen werden vastgesteld op 1.434,04 en 2.307,32. Voor de Chr. kleuterschool betekent dit een subsidie van 1228 en voor de R.K. een toelage van 2307,32. De raad ging hiermee accoord. Besloten werd voorts, de tuin achter de „Don-Bosco-school" te verkopen aan d« weduwe Wijntjes, ad 8 per m2. Het be treft een oppervlakte van 20 m2. Het verzoek van de heer P. Hoogeveen om dt tuin van het voormalig personeel „Zonne hof", groot 126 R.R., te mogen huren als moestuin tegen een vergoeding van 50 cent per roede per jaar werd ingewilligd. Naar aanleiding van een en ander meende de heer Kortekaas te moeten op merken, dat het niet aanging, dat B. en W. eigenmachtig beslissingen nemen en de raad voor een fait accompli stellen. De R.K. fractie zal dit zeker niet stil zwijgend laten gebeuren, aldus spreker, die echter aan deze reprimande toe voegde, dat dit bedoeld was als een vriendschappelijke waarschuwing. Voor de aanleg van een brug als ver binding tussen de Concordiastraat en de - Bijweglaan werden de kosten geraamd het Instuifwerk. op 13.000 k f 15.000. De heer Schrama De heer v. d. Akker zou het geen fraaie drong ep op aan, de aanbesteding niet figuur vinden van het subsidiebedrag e?,r.d?.r,te d,oen Plaats Rebben alvorens de 1 0Ver te houden en wilde f648 beschik- officiele tekening _e_n de begroting in de baar stellen. Wethouder Dekker vroeg, of de Jeugd- Gemeenteraad van Alphen Uitvoerige discussie over subsidie aanvragen voor jeugdwerk Voor het eerst in zyn geschiedenis kreeg Alphens raad gisteravond te beslissen over subsidie-aanvragen voor jeugdwerk. Er was n.l. vorig jaar voor dit doel f 1250 op de begroting geplaatst. Dat is blijkbaar niet tot de verenigingen door gedrongen. Eerst nu waren er twee aanvragen binnen gekomen en daarover moest cp korte termijn beslist worden, daar 1 Juli het bedrag van de begroting 1950 zou vervallen. Voor de padvinderij werd een bedrag van f 600 gevraagd voor de aan schaffing van twee kampeertenten. De Ned. Hers-. Jeugdraad vroeg voor spel materiaal en meubilair voor de „Instuif", w.o. 50 stoelen, een bedrag van f 1110. Tegen de aanvraag ten behoeve padvinders bestond geen bezwaar. Wat het verzoek van de Jeugdraad betreft, was de meerderheid van de advies-com missie van oordeel, dat het verzoek om gelden voor stoelen wel wat ver ging. Men wilde inplaats van de resterende f650 slechts f410 beschikbaar stellen, het gevraagde, zonder stoelengeld (de gehele aanvraag van f 1110 kon uiteraard niet, omdat het subsidiebedrag dan overschre- ïn zou worden). De vergadering werd gepresideerd door wethouder J. v. d. Berg als loco-burge meester (burg. Witschey is met vacantie). De heren Brokaar en Rogaar waren af- De heer Ruijssenaars zei, dat uit de ver deeldheid van de commissie reeds bleek, dat het zeer moeilijk is gemeentegelden verdelen. Spr. steunde het voorstel van de minderheid en wilde f 648 beschikbaar stellen (inplaats van 50 kan de Jeugdraad 17 stoelen aanschaffen, zodat er f2 voor de gemeente overbleef). De heer Geerlof, voorzitter van de Iviescommissie, bleek voorstander van het meerderheidsadvies, dus f 410 be schikbaar stellen. Stoelen zijn een artikel dat de Jeugdraad zelf moet aanschaffen. Spr. releveerde de gang van zaken en iprak met zeer veel waardering over raad zijn behandeld. Ten slotte werd het verzoek van de firma T. Vos en de heer G. Rotteveel in gewilligd om medewerking te verlenen de verkoop aan hen van de kop van de sloot achter de aardewerkfabriek raad als overkoepelend orgaan Herv. jeugdbeweging ook voor andere vergaderingen de stoelen nodig heeft, op welke vraag de heer Geerlof geen ant woord kon geven. De heer Slootjes was in het „Instuif"- gebouw (de Zondagsschool aan de Aas kade) wezen kijken. Er staan banken, een tafelbiljart enz. Men kan er geen stoelen meer bij plaatsen. Moet men die maar op de zolder zetten? Laten we geven waar werkelijk gebrek aan is. Zuinigheid met de gemeentegelden is dringend nodig. Spr. wilde volstaan met f410. De heer Nijman was door de bezichti ging van het gebouw juist tot een tegen overgestelde conclusie gekomen. Die grote jongens, die de „Instuif" bezoeken, kan men toch niet op een bankje laten zitten. Laat men stapelstoelen aanschaf fen. die na gebruik in beperkte ruimte geplaatst kunnen worden. Spr. wees er op, dat men voor de „Instuif" zoekt naar méér ruimte. Vindt men die, dan zijn de stoelen hard nodig. De heer Kroon onderschreef het betoog van de heer Nijman grotendeels. De heer Verdonk wilde de volle f648 beschikbaar stellen. De heer Van der Lee voerde principiële bezwaren aan tegen deze subsidie. De verenigingen moeten zorgen voor eigen bestaan. Men wil alles maar op de over heid afschuiven, wat funest is, ook in ver band met de zorgelijke financiële toe- De heer v. d. Meent, die de commissie vergaderingen niet kon bijwonen, ver klaarde zich achter de minderheid der commissie te stellen. De voorzitter concludeerde uit de dis cussie, dat er vrijwel algemeen bereid willigheid is om subsidie te geven. De aanvragen kwamen nu in stemming. De f600 voor de padvinderij werden alge meen goedgekeurd. Het voorstel, f643 te bestemmen voor de Jeugdraad ten be hoeve van de „Instuif" werd aangenomen met 143 stemmen. Tegen de heren Geer lof, Van der Lee en Slootjes. Raad van Hillegom U-bij Hageman het verhaal toe. De ander kijken elkaar aan en lachen onzeker. Hageman spreekt dikwijls op zo'n toon. Misschien tracht hij er zichzelf moed te praten. Of misschien uiting van machteloosheid. Maar het is zeker, dat hij door die houding de lijkheden voor zichzelf en voor anderen veel lichter maakt. „Hoe is 't met je correspondentie- •iendin, Wim.... vraagt een van dc jongens. Bestverzekert hij hem, „ik heb haar pas een brief geschreven „Zelf....?" Het is een uiterst pijnlijke vraag waar- j het plotseling stil in de kamer wordt. Maar Hageman zelf laat er zich niet van de wijs brengen. „Nou, jazelfverbetert hij op luchtige toon, „de zuster dandie is tegelijk mijn privé-secretaresse". ,En ofbevestigt zuster Koopman. Ze leest hem zijn brieven voor en ze schrijft er ook de antwoorden op. En als hij straks met een vliegtuig naar Neder land vervoerd wordt hoopt ze hem zover te vergezellen. Zou dat kunnen? op de gang Andere Nederlanders komen binnen. In het tweede bed ligt korporaal Jorink. Op dezelfde dag met het leggen, van de zelfde mijnen zijn zijn beide handen weggeslagen. De ene Is helemaal verloren en van de andere is nog een stuk duim overgebleven. Die draagt hij nu in gips op zijn buik om er nog wat weefsel aan te laten groeien. Ook hij is er erg aan toe, maar vergeleken bij Hageman is hij Zuster Koopman komt achterna. „Het is werkelijk enorm zoals Hageman zich houdtverzekert Ook enderen „Ongelooflijk!" geef ik toe. „Maar als hij straks thuis radio een geweldige afleiding zal Alles goed en wel In October begonni „Zeker „Hy heeft natuurlijk geen geld daar- HBS-leerlingen al voor. We wilden nu proberen een soort inzameling te houden om er een voor hem te kopen Ik knik: „Misschien zijn er wel lezers, die daar iets aan willen, bijdx-agen Zuster Koopman is direct enthousiast. Met September naar de H.B.S. lijn jongens Ieder jaar zie je ze weer in het gym nastieklokaal en in de aula zitten, om toelatingsexamen HBS te doen; ook deze Leest de lotgevallen van bi-oei-tje en zusje Pijnbank. Pepie en Pietje (wegens de alliteratie) hadden ook examen ge daan en waren geslaagd. Ze hadden er natuurlijk erg onder geleden en Papa had hun een „mieterse" fuif gegeven. Er was zo'n slordige honderd gulden voor ge noemde maaltijd, alsmede voor twee monsterachtige grote schooltassen (waarover de leraren zich wel een bult zouden lachen) uitgegeven. Ze zouden het einddiploma best halen, had de meester gezegd, en die kon het weten. Pepie zou kinderarts en Pietje officier woi-den, Dat kon, want Papa had ze laten testen, en hun Intelligentiequo tiënt was bijzonder hoog (zoals van de de meeste leerlingen). De gehele familie was trots op de twee lagereschool-bolle- Zuster I. Koopman met de zwaargewonde Wim Hageman. de twee ijverige beetje bedrukt te kijken, want het was toch niet zo ge makkelijk, vonden ze. Tegen het Kerst rapport zat de gehele familie als één man te zweten boven algebrasommen, onregelmatige werkwoorden en koeien- magen. Als één man slaakte ze de zucht: „Wat wordt er toch veel van de tegen woordige jeugd gevraagd!" ,,Hou maar op", zei moeder. „Pa zit al de hele avond op Pepie's Engelse the ma's te ettei-en". Pepie zelf kwam net binnen trilde vervaarlijk met lipjes en beentjes en bastte in snikken uit, door welke snikkende kreet klonk: ,.Ik wil niet meer naar die rotschool!" „Stil maar Pepie". zei Pietje (die net van een voetbalwedstrijd vandaankwam en daarna wel zou gaan werken), ,,die Krombeen (bijnaam van de wiskunde leraar) staat er voor bekend, dat hij de cijfei's drukt- We zullen hem wel krij gen". Tegen Pasen was het helemaal ontzet tend. Moe vroeg bij vergissing aan de melkboer, hoe de stelling van Plet Ha- zegras luidde; ook vader kon zijn hoofd nauwelijks bij zijn werk houden, en neuride: Je suis, tu es, il est. De melkboer, ook in de war gebracht door deze klant, keek met valse en vechtlustige blikken naar het HBS- gebouw, wanneer hij dit passeerde. Pe pie en Pietje gingen prompt iedere avond (na de ontspanning, wel te ver staan) om 12 uur naar bed, door welk feit ze beiden de bewondering der bu ren afdwongen. Er werd vaak over de overlading van het leer programma van de HBS gesproken en op docenten gekankerd. Tenslotte moest Pepie capituleren en naar een vacantieoord gaan. Pietje werd bevordei'd met behulp van bijlessen ter waarde van dertig gulden per week (6 lessen tegen 5 gulden). Ouders, dit is geen flauw of aardig verhaaltje, dat ik eens inzend aan de NLC, omdat ik niets anders te doen heb. Het is helaas, helaas vaak bittere werkelijkheid. Ik zou u, niet in mijn belang, maar in het belang uwer kinderen dringend willen adviseren, u er terdege reken schap van te geven, wat u begint, als uw kinderen naar de middelbare school Ook het feit, dat meester of juffrouw zeggen, dat uw kind er geschikt voc M.O. te volgen, is allesbehalve een wijs voor de juistheid voor hun uit spraak. Meester of juffrouw moesten ter opfrissing maar eens een dagje met mij meegaan! Daarom nogmaals: Bezint, eer gij be gint. Behoedt uw kinderen er voor, dat ze een langzaam verkrankzinnigingspiro- ces zouden moeten doormaken, zoals Pepie en Pietje Pijnbank. Leiden, W. VAN DIJK Morsweg 140 Leraar Chi\ HBS DEN Haag Koninginneharing De klacht is begrijpelijk, maar de ver onderstelling, dat alleen haring van Vlaardingse schepen voor aanbieding aan de Koningin in aanmei'king zou komen, is niet juist. In Katwijk en Scheveningen wordt de haring niet van overheidswege gekeurd. Alleen in Vlaardingen is er een aantal keurmeesters, dat onder toezicht en verantwoordelijkheid van een opper- keurmeester staat, en de kwaliteit van alle in Vlaardingen aangevoerde haring keurt. Een reeds zeer oude instelling. De standplaats van deze keurmeesters is Vlaardingen. Nochtans mene men niet, dat deze instelling uitgaat van de Vlaar dingse reders of van het gemeentebestuur van Vlaardingen. Zij ressorteert onder het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Is er nu een reder, ongeacht of deze in Vlaardingen, Sche veningen, Katwijk of IJmuiden gevestigd is, die meent dat zijn schip haring heeft aangevoerd van een zodanige kwaliteit, dat zij voor aanbieding aan H. M. de Koningin in aanmerking komt, dan ont- Discussie over subsidieregeling voor het kleuteronderwijs Lagere vermakelijkheidsbelasting voor culturele films Hoewel de agenda voor de raadsverga-1 aan het verzoek van Ged. St. te voldoen, dering van Hillegom 19 punten telde. Bij de voorlopige vaststelling der ver kon de voorzitter, dank zy het grote aan- goeding ex art. 101 der l.o.-wet over 1949 tal hamerstukken, na anderhalf uur reeds maakte de heer Vermeer bezwaren tegen dc laatste slag geven. invoeging van de regeling voor het kleu- Bij de ingekomen stukken was een I teronderwijs. Spr. vond, dat dit hier ir verzoek-van-Ged: St." tot'intrekking v.h. >^et geheel niet op zijn plaats is, terwijl in 1950 genomen raadsbesluit om ook I hi.i ook bezwaren had, tegen het bedrag, ambtenaren, die meer dan f 4380 per dat hiervoor in rekening wordt gebracht. Aan de hand van een voorbeeld zette hij uiteen, dat het bedrag voor het kleuter onderwijs niet juist is berekend en dat het neutrale kleuteronderwijs in een bij zonder gunstige positie is komen te ver keren door onderbrenging in de openbare lagere school. Het voordeel, dat behaald wordt door de Martinusschool, doordat in deze school ook lokalen voor kleuter onderwijs in gebruik zijn, moet echter aan de gemeente worden afgedragen! Door deze regeling op te nemen bij de vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101 is beroep door de schoolbesturen tegen deze beslissing onmogelijk gemaakt. Na een discussie met wethouder Van Dam over de juistheid van de bereke ning van het bedrag per leerling deelde hij mede, bezwaar te blijven maken tegen de vaststelling van de aftrek van f 200 bij de Martinusschool voor de in die school ondergebrachte kleuterschool. Hij stelde voor over deze materie te stem men. Het voorstel van de heer Vermeer werd niet gesteund. jaar verdienen, een vacantiegratificatie te verstrekken. De heer Loerakker (K.V.P.) vond geen gronden om tot in trekking van dit raadsbesluit over t gaan. De heer Vei-meer (Prot.-Chr. merkte op, dat de argumentering zee zwak was. Hij steunde daarom het -voor stel van de heer Loerakker, waarna me algemene stemmen werd besloten niet (Ingezonden stukken) die tijd biedt deze de reder via genoemd minis terie, of rechtstreeks, de opperkeurmees- ter. Deze geeft hieraan gevolg, keurt de haring en beslist of deze al dan niet aan bepaalde, indei'daad zeer hoge eisen vol doet. Dat tot r.u toe steeds haring, we:ke door een Vlaardings schip werd aange voerd, aan de Koningin zou zijn aange boden, is niet juist Ook Katwijk en Scheveningen is reeds enige malen deze ;r te beurt gevallen. Lt. Niet in de haak Teneinde het grote aantal verkeerson gelukken terug te dringen, worden er door het gehele land veilig-verkeers- acties op touw gezet. En dat is goed. Maar als beroepschauffeur, die verbon den is aan een kantoor, maak ik dingen mee, die allerminst bevorderlijk zijn voor bedoelde acties. Verschillende leden van ons personeel zeker al een tiental die al in geen jaren achter het stuur ge zeten hebben, hebben tot mij het verzoek gericht een formulier te willen halen, waarop een aanvraag om verlenging van hun rijbewijs kan worden gedaan. Doch er zijn er zelfs onder, die al sinds het uit breken van de oorlog in 1940 niet meer een auto hebben bestuurd. Een hunner bezit nota bene nog een rijbewijs voor een vrachtwagen. Mijns inziens is het zonder meer verlengen van zulke rijbe wijzen een misdaad tegenover de ge meenschap. Wanneer zullen de betrokken instanties aan deze praktijken eens een einde maken? Of is de financiële kant van de zaak belangrijker? CHAUFFEUR Waarom ik zo lang Als dienstplichtig soldaat heb ik met belangstelling het Kamerverslag gelezen, dat er geen voldoende termen aanwezig zijn om de dienstplicht van 16 op 18 maanden te brengen. Doch ondergete kende, die is ingedeeld bij de lichting 1949 III en dient bij de legei'luchtmacht waar hij een cursus van 3 maanden voor automonteur heeft gevolgd moest al op 3 Juli 1949 opkomen. Ik ben dus al 23tfe maand onder de wapenen en zal, volgens niet-officiële berichten, pas in het eerste kwartaal van 1952 worden gede mobiliseerd. Daar er al verschillende dienstplichtigen van mijn lichting zijn gedemobiliseerd vraag ik me af, of er, mij betreft, niet iets onbillijks in de regeling zit. A. S. Illegaal Met grote belangstelling nam ik ken nis van het lawaai, dat rondom de orga- ie „Door de eeuwen trouw" en het Enkele voorstellen passeerden zonder of met enige discussie de kamer. De heer Loerakker wilde, toen er toch even over woningbouw werd gespreken, de voorzitter hulde brengen voor diens doelde N.V. initiatief, waardoor de woningen aan de Brouwerlaan tot stand zijn gekomen. Een punt van de agenda behelsde een wijziging van de verordening vermake lijkheidsbelasting. in die zin, dat voor de culturele films in het vervolg een lager tarief verschuldigd zal zijn. De voorzitter zette hierbij uiteen, dat door de Centrale Filmkeuring wordt bepaald of een film cultureel is. Voor de heer Vermeer was de Centrale Filmkeuring geen waarborg, dat de bepaalde films inderdaad cultu reel zijn. Hij meende, dat zij, die om prin cipiële redenen de bioscoop niet bezoe ken, hierdoor geleidelijk naar de bios coop zullen worden getrokken. De heer Keijzer daarentegen was blij. dat B. en W. tot dit besluit zijn gekomen. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat culturele films in Hillegom worden vertoond. Het voorstel werd aangenomen met de heer Vérmeeï tegen. Aangeboden werden de bedrijfsversla- gen en de gemeenterekening over 1949. Het bleek, dat het gasbedrijf over dat jaar een nadelig saldo heeft van f 1393,24; het waterbedrijf een batig saldo van f 5830.77 en het bedrijf voor openbare werken een nadelig saldo van f 13.631.10. De gemeenterekening wees een nadelig saldo aan van f 29.754. Een verhoging van het maximumbedrag in rekening-courant voor de maanden Juli en Augustus werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De raad besloot in het vervolg aan de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim presentiegeld toe te ken- Door de heer Van Waveren was de vraag gesteld, wie de uitgaansdag be taalt voor het personeel van de N.V. Electriciteitsbedrijf H.L.S. De voorzitter deelde mede, dat dit voor een deel door het personeel zelf geschiedt, terwijl de rest door het bedrijf werd betaald. Toen na deze mededeling een discussie dreigde te ontstaan tussen de heren Loerakker en Van Waveren, wees de voorzitter er op, dat de raad hierin niets heeft te be slissen, maar dat dit behoort tot de com petentie van de raad van beheer van bs- Kleine ontmoetingen 1 Fr. CODERAY accordeonist van naam De klei Zwitser z: de lange café-ruimte van „Ni.-uw Minor- va", Hij vertelt in zoet-vloeiend Frans, dat hij in 1948 president werd van de in ternationale organisatie van accordeonis ten en dat hij als zodanig in de Sleutel stad is gekomen ter gelegenheid van het grote concours van D.V.V. Hij is een c- cordeonirt van naam, fielt zijn boek houder, die ook uitstekend Duits spreekt, bestuurt een accordeonschool in Lau- bureau „Zuid-Molukken" is ontstaan. Wat mij daarbij speciaal trof waren de commentaren in diverse bladen. Deze legden er n.l. de nadruk op, dat genoem de instellingen zich in hoge mate aan illegale actie hebben schuldig gemaakt. En ook de regeringsmededelingen, welke gewaagden van verwij dering dergenen, die eventueel op dezelfde voe: voortgaan, wijzen in dezelfde richting. Nu kan ik mij levendig indenken, dat de Ned. re gering niet kan dulden, dat hier te lande vertoevende lieden tegen een „bevriende mogendheid", in casu de republiek In donesia, zekere plannen smeden. Maar waar ik geen steek van begrijp is het volgende: Destijds zijn de heren in Dja karta en de heren in Den Haag overeen gekomen, dat de Ambonnezen het recht van zelfbeschikking zouden heb ben. Dat werd contractueel vastgelegd! Doch al spoedig werd het duidelijk, dat Soekarno en zijn regering dit contract als een vodje papier wensten te beschou wen. En de Nederlandse regering slikte dat. Waarom slikt zy dan nu ook niet hetgeen „Door de eeuwen trouw" en „Zuid-Molukken" nastreven? Vanzelf sprekend alléén, omdat Den Haag meent, dat het voordeliger is de heren in Dja karta op hun wenken te bedienen. En ik geloof ook wel, dat dit voordeliger is. Maar is het recht ?T W. H.'in bruikleen afgestaan. sanne en maakte vooral opgang met zijn „club des accordeonists" in Frankrijk: Biaritz. Cannes, Niceevenzoveel bladeren aan een welverdiende lauwer krans. Bovendien maakt de heer Coderay zelf composities voor zyn geliefkoosd in strument, diatonisch en chromatisch. Engelsen en Amerikanen toonden hun belangstelling voor zijn werk in verschil lende Franse en Zwitserse steden. Hoe hij Holland vindt" „Trés jolie!" „Sehr hübsch", verklaart zijn goedlachse adjudant en hij beschrijft met vrolijke gebaren de typisch Hollandse landschap pen, die hij van de trein uit heeft waar genomen. Natuurlijk is men behalve op het concours ook héél erg gespitst op een bezoek aan Den Haag, Scheveningen en Amsterdam. „Rustig zijn hier de land schappen", zegt monsieur Coderay, „en prettig de mensen". Hij heft het glas en prijst nog een ander nationaal bezit, dat hij met rollende r's en de nadruk op de tweede lettergreep een „borrèl" noemt. Optreden in combinatie met koren of solo-zang doet de heer Coderay niet. Of de Zwitsers dan niet graag zingen? „Wel. dat wéét u toch? Waar twee of drie Zwitsers samen zijn, is een koor!" Maar de accordeon is een instrument, dat meer verdient dan alleen begeleiding te zijn. Dat wil de heer Coderay nog maar weer eens onderstrepen. Ook in Leiden. Wagen van Prinsesjes tentoongesteld Op de Jaarlijkse landelijke boerenwa gen-tentoonstelling, die vandaag te Go- rinehem werd gehouden, was ook een kleine Staphorsier boerenwagen van de Prinsesjes te zien. Met toestemming van de Koningin was deze wagen door d# opperstalmeester van het Paleis Soestdyk

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5