QLCHIEFWHIP VREDESTEIN Prof. Lieftinck tot mits... en concessies tenzii... bereid Ook politieman moet van zijn pensioen kunnen leven ZATERDAG 30 JUNI 1951 Rede van 228 minuten Maar het initiatief moet dan uit de Kamer komen gebracht moeten worden. huls (Van onze Parlementsredacteur) Twee honderd en acht en twintig minuten de voorzitter had ze blijkbaar goed geteld heeft minister Lieftinck gistermiddag in de Tweede Kamer het woord gevoerd over de zes aanhangige belasting wetsontwerpen. Tot tweemaal toe verklaarde hij zich bereid tot overleg over eventueel aan te brengen wijzigingen. Hierbij ging hij uit van de veronderstelling, dat een zeer grote meerderheid (hij bedoelde prac- tisch de gehele Kamer met uitzondering van de Communisten en mis schien de heer Weiter en de SGP) ondanks alle critiek niet wilde tornen aan het totaal bedrag van f 245 millioen. Als bijzondere voorwaarde stelde hij echter, dat er geen verschuiving zou plaats vinden van de directe be lastingen naar de indirecte belastin gen. Er is immers samenhang te zien met de bij het optreden van het kabi net plaats gehad hebbende subsidie verlagingen op levensmiddelen, het geen in de practijk, door de prijsver hogende werking, hetzelfde resultaat voor de consument heeft gehad als een verhoging van de directe belas tingen. T actisch Uit 's ministers rede is echter van deze bereidheid erg weinig gebleken. Politiek- tactisch bezien is dat uiteraard juist. Het initiatief tot wijzigingen moet komen van de Kamer uit, die immers in allerlei toonaarden allerlei bezwaren naar voren heeft gebrachtDe bereidheid van de minister zal pas werkelijk kunnen blij ken. wanneer er amendementen komen. Mogelijk zal dan weer eens, net als bij het vorige belastingdebat, de behande ling geschorst moeten worden, om in commisoriaal overleg met de minister te komen tot oplossingen, die zoveel moge lijk lieden bevredigt. Y7ij willen eerst nog even terugkomen op hetgeen de minister als vanzelfspre kend aannam: dat er niet getornd worden aan het totaalbedrag milUoen. Niemand heeft inderdaad rond- het geoorloofd is inkomsten uit bedrijfs- insten zwaarder te belasten, omdat de na-oorlogse conjunctuur gunstig voc bedrijven heeft gewerkt, althans gunsti ger dan voor vrije beroepen en loontrek kers. Bovendien meende hij, dat, als weinig bezwaar maakt tegen een hoging van de vennootschapsbelasting (inkomstenbelasting dus voor rechtsper sonen) men ook moeilijk bezwaar kan maken tegen verhoging van de overeen komstige belasting voor natuurlijke per sonen, die op dezelfde wijze hun geld verdienen. Verhoging van de grens var 8.000.op 12.000.leek hem niet ge wenst, en ook meende de bewindsman bezwaren te kunnen aanvoeren tegen gedifferentieerde suppletoire heffing, al was hij bereid bij indiening van amendement te zien, of er een oplossing te vinden zou zijn. Verhoging van de motorrijtuigenbelas ting achtte de bewindsman volkomen verantwoord, omdat het autopark ernstige belasting van onze deviezenpo- sitie vormt. Een Zondagsrijverbod zou maar weinig economische bezuiniging op leveren. De omzetbelastingverhoging, zoals die is voorgesteld, brengt ons eensdeels ver der af van de unificatie (verhoogd weel- detarief) anderdeels er dichter bij (ver hoging van het grossierspercentage). Bij de behandeling van eventueel komende amendementen zou naar 's ministers ning wel een oplossing te vinden zijn eventuele bezwaren. i sociale en economische gezichtspunten. Tegenover de heer Hofstra (arb.) voerde ij aan, niet te kunnen meegaan met zijn rens, de nieuwe fiscale winstbepaling en jaar later te doen ingaan. Met betrekking tot de verlaging van de leeftijdsgrens voor de kinder aftrek voor de inkomsten-, loon- en 245 vermogensbelasting meende de mi- ÏÏt "gelegd.1'dJiThö drt üite1ndeHjkr0niet nister zÜn standpunt te moeten hand- zou doen. Maar van verschillende zijden haven. Het gaat hier immers om de is toch wel de raming van de minister gezinnen, waar verdienende kinderen bestreden. En wij hebben de indruk, dat lang niet iedereen tevreden is met de zUn en (be zlJn fiscaal opzicht tot ministeriële verklaring, dat ns •deel de beschikbare gegevens vooruit- i met de aard van de uit- het hier gaat en de toe stand van de kapitaalmarkt rechtvaar digen of zelfs voorschrijven, dat conform het regeringsvoorstel de extra-militaire uitgaven voor dit bedrag uit belastingen worden gedekt. i toe een beetje te veel ontzien. Uitvoerig verdedigde de minister, dat De bescheiden verhoging van de ver mogensbelasting en de successierechten (die resp. ƒ15 en 12 millioen moet op brengen) achtte de bewindsman ook ver antwoord. Na de eerste wereldoorlog werden veel groter verhogingen doorge- Dinsdagmiddag gaat de Kamer verder. Bij de replieken hebben alle sprekers een half uur de gelegenheid de minister na- ian de tand te voelen. Waagstuk Minister Lieftinck zette zijn betoog tegen de achtergrond van hetgeen reeds in de regeringsverklaring was gezegd. De defensiekosten, de budgetaire tekorten en de slechte betalingsbalans hebben ge noopt tot het opstellen van een dekkings plan, dat tot onderdelen heeft: consump tie- en investeringsbeperking, bezuini ging, credietcontróle (behandel het wets ontwerp op de credietcontróle als 't u blieft spoedig!, aldus de bewindsman) en verhoging van belastingen. Nederland geeft voor defensie 28,2 pet van de totale overheidsuitgaven uit of 9,7 pet van het nationale inko men. Het gevaar dreigt, in een deel onzer edities meldden wij hetties noemde mr Van Oppen de mogelijk- reeds volgens minister Lieftinck, dat door deze grote uitgaven het bin nenlandse sociale en economische front al te zeer zal worden verzwakt, Wat het zwaarst weegt moet echter inderdaad het zwaarst wegen. Wij kunnen slechts aan het waagstuk be ginnen, in de hoop, dat wij meer hulp uit Amerika krijgen. Bezuiniging Aangezien de militaire uitgaven voor vier jaar zijn bestemd en rekening ge houden moet worden met een zekere uit- looptijd, moet vastgehouden worden aan de extra-belastinginkomsten voor een Acht kleuren, één prijs: 28 cent periode van vijf jaar. Komt er verbete ring in de toestand, dan kan altijd nog gekeken worden, of vermindering kan plaats hebben. De minister meende, dat hij aan zijn toezeggingen tot bezuiniging de hand had gehouden. Wil men grote bedragen vin den, dan moet dat via het afsnijden van taken. Dat is een politieke kwestie en kan slechts geschieden door de Regering in overleg met een commissie uit de Kamer. Een deskundigen-commissie kan alleen maar kleine bedragen vinden, b(jv. door het zoeken van efficiënter beheers en administratiemethoden. Deze bezuini gingen zijn overigens ook niet onbelang rijk en de minister hoopte, dat de Ka mer en de Algemene Rekenkamer voort zouden gaan, met op eventuele misstan den te wijzen. Zo bleek de minister het helemaal niet eens met zün ambtgenoot, dat bUv. hoge officieren niet met de tram zonden kun- Juristen hebben critiek op verslagen van rechtszaken „Persconferenties van Openbaar Ministerie moéten hoge'uitzondering blijven" (Van een onzer verslaggevers) OCHERPE CRITIEK op de behandeling van rechtszaken in de pers heeft gisteren mr R. M. A. van Oppen als voorzitter van de Nederlandse Juristen-Vereniging geoefend tijdens de algemene vergadering te Rotter dam. Mr Van Oppen bleek van oordeel dat door de wijze waarop de pers veelal rcehtszaken behandelt, het vertrouwen van het publiek in de rechts- oefening niet wordt bevorderd. Mulderüe beantwoordde het welkom. Bij de ontvangst ten stadhuize werd de ver eniging toegesproken 'door de wnd. burgemeester, de heer J. van Tilburg. heid van beïnvloeding van de rechter. Gevolg van deze publicaties kan zijn dat de behandeling ter rechtzitting begint in een ongunstige sfeer. Hier te lande belegt het Openbaar Ministerie een enkele maal persconfe renties, waarop mededelingen over een op komst zijnd proces worden verstrekt. Mr van Oppen zag daarbij het gevaar, dat de journalisten die deze persconfe renties bezoeken, dikwijls niet deskundig zijn en voorts dat het Openbaar Mini sterie inlichtingen verstrekt die teveel gaan in de richting van het schuldig zijn van een bepaald persoon. Zulke pers conferenties behoren hqge uitzonderingen te blijven, b.v. onr onjuiste geruchten te voorkomen. Ook in de verslaggeving van rechts zittingen openbaart zich vaak ondeskun digheid. De voorzitter van de Ned. Juristen Vereniging zag als mogelijkheid tot ver betering o.m. een journalistieke opleiding waarbij ook aan het doceren van het recht aandacht wordt besteed. Op deze drukbezochte vergadering van de N.J.V. kon de voorzitter welkom heten de minister van Justitie, mr H. Mulderüe en de commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, mr Kesper. Mr Na uitvoerige bespreking van de praeadviezen, uitgebracht door prof. mr J. Eggens en mr W. L, Haardt, heeft de vereniging met algemene stemmen de wenselükheid uitgesproken, dat in de regeling van het bewü'srecht een prin cipieel onderscheid wordt gemaakt naar gelang een rechtsbetrekking wel of niet ter vrije bepaling van partüen staat. Met grote meerderheid werd beves tigend beantwoord de vraag, of in de wet een algemene bepaling omtrent de verdeling van de bewüslast en een op somming van de bewijsmiddelen behoort. De vraag: „Behoort de gerechtelijke bekentenis t.a.v. rechtsbetrekkingen stemming. Begin van Juli koel maar vrij zonnig (Van onze weerkundige medewerker) Het weer waarmee Juli morgen zijn intrede doet, zal als gevolg kracht toenemende rug van hoge lucht druk een -iustig en zonniger karakter hebben dan in de laatste Junidagen. Een periode met warm zomerweer is wel nog steeds niet te verwachten, de wind zal van Westelijke naar Noorde lijke richting draaien, waardoor koele lucht blijft aangevoerd. Temperaturen r dan 20 gr. C. zullen zelfs i de Zuidelijke provincies nog schaa: blijven. Wel hopen wij dat Juli in vele opzichten een voorbeeld aan Juni behalve dan aan de temperatuur, die wij graag wat hoger zien. Ned. Bankinstelling voor belaste waarden In de vergadering van pandbriefhou ders der Nederlandsche bankinstelling - oor waarden belast met vruchtgebruik n periodieke uitkeringen te 's Graven- hage deelde de directie mede, dat mer met het beheersinstituut nog niet tot overeenstemming is gekomen. Het v stel om machtiging te verlenen aan bestuur om met het instituut een o eenkomst aan te gaan tot aankoop hoogstens 8 min nom. pandbrieven 56 pet, zonder terugbetaling van 20 pet is teruggenomen, evenals het voorstel tot terugbetaling van 20 pet, alsmede het voorstel tot inkoop van pandbrieven uit Duitse transfers. Schotse matroos verdronk in de Waalhaven In de Nieuwe Maas te Rotterdam is dezer dagen het lijk van de 23-jarige ma troos C. M. uit Edinburgh drijvende ge vonden. De man werd sinds Zondag ver mist van het Engelse stoomschip Belgian Coast, dat in de Waalhaven lag. Op de Doetinchemse weg te Zelhem is het 2',2-jarig zoontje van het echtpaar De Vries onder een vrachtauto geraakt op slag gedood. Het kind stak de weg ;r toen juist de vrachtwagen pas De mens niet vergeten bij de industrialisatie Een industrialisatie, die ons volk wel varender maar ongelukkiger zou maken, een vloek betekenen in plaats zegen. Daarom is het nodig ook de sociale kant van de industrialisatie aandacht te schenken. Vaak denkt an de techniek en te weinig aan de mensen, terwijl m hen toch is begonnen. Dit zegt staatssecretaris mr dr A. A. van Rhijn het voorwoord van een brochurb, die dezer dagen onder de titel De sociale Aspecten van de Industrialisatie is uit gegeven door het Instituut voor sociaal onderzoek van het Ned- volk. Wereldtrekkersronde in Oostenrijk Namens de 75.000 trekkers, die bij de Ned. Jeugdherbergcentrale staan inge schreven, zal een Nederlandse delegatie deelnemen aan de wereld-trekkersronde, die op 18 en 19 Augustus op de Ooste lijke oever van de Millstattersee in Oostenrijk wordt gehouden. Voorts zal in Juli en Augustus een uitwisseling met Engeland worden ge houden. Nederlandse trekkers reizen per vliegtuig naar Bovingdon Airport zullen onder leiding van een Britse s een fietstocht door Engeland ma ken terwijl Engelse trekkers naar Ne derland komen. Philipsemployé voorspelt vliegtuigrampen Al enige jaren werkt ln Eindhoven een bureau, dat op geregelde tijden bulletins uitgeeft, waarin met dag en uur wordt gewaarschuwd voor tijdstippen, waarop zich storingen in het mechanisme van vliegtuigen, in de weersomstandigheden (wervelwinden enz.) trillingen in het aardoppervlak e.d. zouden kunnen voor doen. Leider van het bureau is de heer A. van Vrede, een employé van Philips Op een persconferentie deelde hij dezer dagen mee, dat zijn voorspellingen geba seerd zijn op de verwachting van allerlei storingen wanneer de aarde in conjunctie is (op één lijn ligt) met twee of i hemellichamen. Tot nu toe heeft de KLM aan zijn prognoses nog geen waarde ge hecht. Jongerenraad vraagt hulp voor India een brief aan de ministerraad heeft de Jongerenraad van de Europese Be weging een dringend beroep op de rege ring gedaan om tussen de landen die zijn verbonden in de Raad van Europa over leg te plegen over een Europese hulp erlening aan India, waar thans een grote hongersnood heerst. Wanneer een hulpactie slechts mogelijk is door een tijdelijke consumptiebeperking zal de Jongerenraad gaarne een beroep doen op de Nederlandse jonge generatie, aldus de brief. Loongrens sociale wetten Maandag omhoog De wetten, waarbü de loongrens voor de sociale verzekering omhoog wordt gebracht van f 4.725 tot f 4.925 zullen met ingang van Maandag a.s. in werking treden, aldus is bepaald bü K.B, (Advertentie) DE BESTE SIGARET VOOR UW x GEZONDHEID/ Van het erf van School en Kerk Betoepingsweik Ned. Hcrv. Kerk Beroepen: te Poortvliet J. Boezer te Eethen; te Enschede P. L. Schoon- heim te Aalten. Beroepbaar: W. K. Kansil, Indisch predikant en hulpprediker te Utrecht, Utrechtseweg 15, Zeist, en N. Bergstra, Indisch predikant, Paulus Potterstraat 49, Leeuwarden. Geref. Kerken Beroepen: te Lexmond cand. P. L. Smllde te Zeist. Beroepbaar: de classis Assen heeft met gunstig gevolg praeparatoir geëxa mineerd cand. C. Brilman te Borger, Hoofdstraat 158. IVOROL geeft helder witte tanden Het lied der aethergolven ZONDAG 1 JULI 1951. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8 00 Nieuws. Daarna: Postduive 8.15 Koorzang. 8 30 „Wij houden open hol 8.40 Orgelspel. 9.00 Vacantietij 9.12 Postduiven. 9.15 Verzoekprogramm 9.45 „Geestelijk leven", causerie. VPRI 10.00 „Geef het door", causerie. 10.05 Vo jeugd IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerl ist. AVRO: 12.00 Orkestconcert. 12. „Hulp aan gerepatrieerden". vraaggespre 40 Accordeonmuziek. 1.00 Nieuws. 1. Mededelingen. 1.20 Lichte muziek. 1 50 „Ev< freker Her 2 00 I reking. 2.: voorzover deze ter vrüe bepaling van partüen staan, in beginsel beslissende bewü'skracht te hebben?" vond bü de gehele vergadering een bevestigend ant woord. Met algemene stemmen werd de vraag bevestigend beantwoord, of t.a.v. rechts betrekkingen voorzover deze ter vrüe bepaling van partüen staan, het beginsel behoort te worden gehandhaafd, dat aan de partüakte dwingende bewüskracht toekomt. Een grote meerderheid was van ge voelen, dat t.a.v. rechtsbetrekkingen voorzover deze ter vrije bepaling van partüen staan, de door party opgedragen eed als beslissend bewüs behoort te wor den gehandhaafd. Een grote meerderheid ook oordeelde,' dat t.a.v. zulke betrek kingen de rechter aan een der partüen eed met beslissende bewüskracht mag opdragen, mits er enig bewüs aan wezig is. ipunt, of t.a.v. deze rechts betrekkingen de rechter in beginsel ge bonden behoort te zün aan bewüsover- eenkomsten van partüen, vond ook bü de grote meerderheid der vergadering in- Orkestconcert. 3.05 Film, 3.20 Strijkork. ansmuzlck. 4.35 Sport. VPRO: 5 00 „C sprekken met luisteraars", causerie. 5 20. In- liding tot het spel „Dsjengis Khan". VARA: 5.30 „Martin's geheime raketvlucht naa an", hoorspel. 5 50 Pianospel. 6.00 S| nmentaar. 6.15 Nieuws. 6.30 Gevar. imma. 7 00 Radlolympus. 7.30 Semi-1 ke muziek. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 05 Ac- ilitelten. 8.15 „Holland Festival": Concert - >ouworkest en solist. 9.00 Cabaret. 9 35 Operamuziek. 10.15 Walsmuziek. 10.45 Orgel piano. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. CRV: 3.00 Nieuws. 8.15 Orgelconcert. 8 30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9 30 Nieuws 45 Gram 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 „Lief Vaderland vaarwel", reportage over migratie. 12 00 Gram. 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 120 Lichte muziek. 1.45 „Uit het Boek der Boeken". 2 00 Kamerorkest en solist. 2 50 Gram. '3.15 Strijkkwartet en altviool. 4.10 „Katholiek thuisfront overal". 4.15 Sport. 4.30 Vespers. IKOR: 5.00 Oud Katholieki Vesperdienst. 6.15 Korte dienst voor zlekei en ouden van dagen NCRV: 7 00 Kamer koor. 7.15 „Van alle tijden en alle volken" causerie. 7.30 Nieuws. KRO: 7.52 Boekbe spreking. 8 05 De gewone man. 8.12 Gei programma. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nleu 11.15—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Homo Service, 330 n 12,10 Crltieken. 1.00 Nieuws. 1.10 „Cour Questions". 1.40 Gram. 2.05 Wenken voor tuin, 2.30 Kamermuziek. 3.40 Discussie. Operakoor, orkest en solisten, 5,00 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6.15 Philharmonisc orkest. 7.45 Klankbeeld. 8 25 Liefdadigheid: oproep. 8.30 Hoorspel. 9.00 Nieuws. 9.15 Cau serie. 9.30 Klankbeeld. 10.30 Strijkkwartet. 10.52 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme, 12 00 Verzoekprogramma. 12 55 Gevar. pro gramma. 125 Motorraces. 1.45 Gram. 2.00 In terviews. 2.28 Sport. 2.30 Lichte muziek. 3.00 Gram. 3.28 Sport. 3.30 Amusementsmuziek. 4.00 Hoorspel met muziek. 4.30 Gram. en interviews. 4.45 Motorraces. 5.00 Gram. en interviews. 5.30 Hoorspel 6.00 Transatlantic Quiz. 630 Lichte muziek. 7.00 Nieuws. 7 30 Lichte muziek, 8.30 Community-hymn-slnglng 9.00 Gevar. programma. 10.00 Nieuws. 10 15 Pianorecital. 10.30 Muzikale causerie. 10.45 Orgelspel. 11.15 Onbekend. 11.56—12.00 Njem BRUSSEL, 484 m. 12.03 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10 V< zoekprogramma. 2.30 Lichte muziek. 3 Symphonie-orkest. 3 45 en 4.30 Gram. 6.00 Harmonie-orkest. 6 30 Gram. 7 00 Godsdien stig halfuur. 7 45 Nieuws. 8.00 Symphonie- orkest en solist. 8.45 en 9.00 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 en 10.30 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 1155 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12,55 Radiojournaal. 12 30 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.45 Gram. 1.30 Voor de solda- 2.00 Operamuziek. 4.00 Kamermuziek en looi. 5.00 Koorzang. 5.15 Pianorecital. 5.30 rzang. 5.45 Planorecital. 5 55 Sport. 6 00 Gram. 6.30 Godsdienstig halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 8.00 Actualiteiten. 8.15 Gevar. ïuzlek. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogram- la. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Dansmuziek. MAANDAG 2 JULI 1951. HILVERSUM I,402 m. AVRO: 7.00 Nieuws..7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9 15 Gram. 35 Gram. 1100 Voordracht. 11.15 Orgel, 'iano en viool. 12.00 Theaterorkest. 1230 Land- e EEN NAAM IN RUBBER Lusteloos za£ de collega op, doch toen Jacques in het licht stapte sprong de douanier op. Jij... riep hij: Jij! Over de lage toontafel heen sprong hij op Jac ques toe en weer zei hij mateloos verbaasd: Jij... jij hier? Jacques ontwaakte uit zijn apatische wezen loosheid, zijn ogen werden groot en rond en voor de verwonderde ogen van de toeschouwers vielen Jacques en de douanier elkaar in de armen. Zij hoorden niets dan rauwe klanken die ten slotte overgingen in verstaanbare namen: Ah.. Uh.. oh.. Jacques.. Pierre. Na de onstuimige begroeting lieten zij elkaar los doch op armslengte afstand bleven zij staan om de een de ander met de ogen te verslinden. Jacques sprak het eerst: Leef jij nog? vroeg hij. De douanier antwoordde niet, zwijgend trok hij Jacques het dienstlokaal in tot aan de tafel waar hij hem op een stoel neerdrukte, daarna begon hij rad te spreken. Zij waren alleen op de wereld, zij vergaten collega en vrienden, zij zagen slechts elkaar. Kom ook maar binnen, nodigde de eerste douanier. Arie en Dirk volgden hem en zij schor ;n bij aan de met formulieren bedekte tafel. Zij zaten neer en luisterden, maar veel begre pen zij niet van het gesprek tussen Jacques en de douanier. Aan brokken van zinnen hadden zij genoeg, als de een begon vulde de ander aan, dikwijls gebeurde dit zelfs niet, dan bevatten een paar woorden een geheel verhaal. Ik schoot... zei de douanier. Hij holde de hoek om, vulde Jacques aan. Ze waren met te velen... Ik lag in de kromming achter de heg. De chef floot... 't Was te laat. Ik verbond mijn arm... Wij dachten dat je dood was. Drie doden hadden we Neen vijf. Zo... vijf... Jajou vonden we niet... Die boer wilde me eerst niet binnen laten. In vier en veertig kreeg hij een bom... De jongelui leefden geheel in het verleden, dacht Arie, Jacques leefde op... een blos van opwinding kleurde zijn wangen... dankbaar be hoorde hij te wezen nu Jacques weer vrij was van de kwelling der boze dromenbitter was hij omdat hij weer voelde hoe weinig hij begreep van de sfeer waarin de jongeren leefden... een sfeer die ook Mary eigen was. Een onzichtbare band omspande hen allen, wie buiten die band stond was voor hen niet meer dan een passe rende kennis die slechts vluchtig gegroet behoef de te worden. Hoe aantrekkelijk was Mary en hoe ver stond zij van hem af... onbereikbaar ver Met het daglichten kwam de eerste auto aan de slagboom en de dienst ontrukte de douanie aan een gesprek waaraan geen einde leek t komen. Ik zie je vandaag nog wel? vroeg de dou Heel de dag blijf ik- aan boord, beloofdt Jacques. We zouden gaan wandelen, zei Arie verwij- Ik heb Pierre zo lang niet gezien, wij dach ten dat hij dood was, antwoordde Jacques. Het wij in het antwoord stak Arie, die „wij" waren de mensen binnen de band, een gemeen schap waarin geen plaats was voor hem, een gezelschap geslotener dan de deftigste club in Den Haag. Mary behoorde daartoe... hij niet. Trots belette hem te vragen wie en wat die Pierre eigenlijk was en Jacques gaf geen ver klaring. Dit versterkte Arie in zijn overtuiging... er liep een scheidingslijn tussen twee groepen van mensen, aan de ene zijde waren de jonge ren met gezamenlijke ervaringen en herinnerin gen, aan de andere zijde was de rest; en daar toe behoorde hij. De twee groepen zagen wan trouwend naar eikaars bewegingen, waar bleef het grote Compromis? Van slapen kwam niets meer, suf zaten zij in de boot te zwijgen. In de namiddag zat Arie met Mary op de grasrand die de top van de St. Pietersberg om kranste. Jacques was aan boord gebleven en Dirk had afgesproken met de kapitein van een sleepboot die een sleep ging halen aan een grint- molen te Borgharen. Hij voelde er niets voor om als slippendrager te fungeren, zei hij. Mary had even vreemd opgezien toen Arie al leen haar kwam afhalen voor de afgesproken wandeling. Na de verklaring van Arie haalde zij de schouders op, zij wist feiten te aanvaarden •n lachend besloot zij: Dan gaan we samen -i pad, de zon zal alevel wel schijnen. Op de rand van de St. Pieter zaten zij en met en kinderlijk genoegen telden zij de torens van Maastricht. Daarna viel er een gapend stilzwijgen tussen hen, een zwijgen dat moeilijk te overwinnen viel. (Wordt vervolgd). Dr H. K. Oosterhuis te Zaandyk ii benoemd tot lector aan de Vrije Univer siteit in de faculteit der geneeskunde, voor het onderwijs in de chemische physiologie. Dr Oosterhuis is 36 jaar Dienstboek ter sprake op .Hervormde Synode De generale synode van de Ned. Her vormde Kerk. die volgende week op Woudschoten bijeenkomt, zal verder gaan met de behandeling van het ont- werp-dienstboek. Ter sprake zullen ko men de formulieren voor de bevestiging: en inzegening van het huwelijk en de formulieren voor de bevestiging van predikanten, ouderlingen en diakenen. Op de synode zal ontvangen worden ds T. Dreyer van de Nederduits Her vormde Kerk in Afrika die op het ogen-' blik in ons land vertoeft. Kerkelijke examens De classis Middelburg der Geref. ker ken heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de Dienst des Woords en der Sacramenten cand- J. Goumare, be roepen predikant te Grijpskerke- Chr. Geref. weeshuisdag in Utrecht Donderdag a^- wordt in de kerk aan de Wittevrouwensingel te Utrecht de jaar lijkse weeshuisdag van de Chr. Geref. Kerken gehouden. Dr B. J. Oosterhoff te Utrecht zal spreken over Wezenver zorging, de taak in het verleden, ds M- W. Nieuwenhuijze van Den Haag-Cen trum over Wezenverzorging, de opdracht der Kerk nu en ds C. van der Weele, van Harderwyk, over Wezenverzorging1 in het licht van Christus' wederkomst. Landelijke zendingsdag van de Geref. Zendingsbond Op 2 Augustus wordt in Driebergen de traditionele zendingsdag van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Hervormde Kerk gehouden. Sprekers zullen zün ds Meijers (voorzitter), ds P- Zandt te Delft, ds C- A. Korevaar van Rotterdam. j ds A. den Hartog, Scherpenzeel, zende- ling-onderwyzer J- Tanis, die onlangs Celebes is teruggekeerd, ds J. H. Cirkel te Ede en ds Jac. Vermaas van Amersfoort. Ds H. van Beek luitenant-kolonel De legerpredikant in vaste dienst ma joor ds H. van Beek is bevorderd tót luitenant-kolonel. inbouw. 1.00 I> elingei 120 Dansmuziek, de wereld", cause Voordracht met harpspe 1.15 Mede „Wat gas rle. 2 20 2.45 Solisten, estvereniging 3.15 Voor de vrouw. 4.15 Musette-orkest. 4 45 Husicalender. 5 30 Voor de padvinders. 5 50 ïram. 6 00 Nieuws. 6.15 Militair commen- aar. 6.30 Orkestconcert. 7.00 Sport. 7.05 Dis- xigram. 7.45 Regeringsuitzending: Land- Jouwrubriek. 8 00 Nieuws. 8.15 Operettemu- :iek. 9.15 Pianospel. 9 30 „Pension Zonne- veelde", hoorspel. 10.30 „Holland Festival": 'ianorecltal. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7 30 Gram 7.45 Een woord voor de dag 8.10 Sport. 8 23 Gewijde muziek 8 45 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9 30 Gram. .00 Eredikanten-Forum. 10.15 GraM 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram 11.45 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuln- 1233 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 mentsmuziek. 1.45 Gram. 2.00 School- 2 35 Gram. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 320 Pianotrio. 4.00 Bijbellezing. 4 45 ensemble. 5.00 Voor de kleuters. 5.15 Orgelspel. 5 45 Regeringsuitzending: Karei idijk: „Schilderkunst ln Indonesië" 6 00 Voor de jeugd. 6.15 Sport 6 25 Claveclm- belrecital. 6.45 Boekbespreking. 7.00 Nieuws. 15 „Volk en Staat", causerie 7 30 Gram. 40 Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8.05 Gram. 8.15 'ianorecltal. 8 45 „Onverwachte Moeilijkhe en". hoorspel. 9.10 Gram. 9 45 ImprovisaUe- oncert. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 lleuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Fanfaremuziek. 1.00 Nieuws. 1,10 Gevar. muziek. 1.50 Golfkam- :happen. 1.55 Cricket. 2.00 Schoolradio. 3 20 Tenniskampioenschappen. 4.00 Orkest- rt. 4.30 Tenniskampioenschappen. 5.00 Voor de kinderen. 5 55 Weerberichten. 6.00 is. 6.15 Sport. 6.30 Orkestconcert. 7.30 Reportage. 7.45 Gevar. programma. 8.15 Twin tig vragen. 8.45 Amerikaans commentaar. 9 00 9.15 Hoorspel. 10.45 Parlementsover- 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light 1 1500 en 247 m. rziek. 0 Voordracht. 12.15 Lichte s orkest, 1.45 Voor de kinderen. 2.00 j de vrouw. 3.00 Lichte muziek. 3.30 Voor ildaten, 3.45 Lichte muziek. 4.15 „Mrs I 1 Dagboek". 4.30 Hoorspel. 6.00 Tennis- kampioenschappen, 6.45 Amusementsmuziek. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 1 programma. 8.00 „Scrapbook for 1912". 9.00 Gevar. programma. 9.45 Voordracht. 10.00 Nieuws. 10.20 Lichte muziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws. 1.10. 1.30, 2.00 en 00 Gram. 3 30 Verzoekprogramma. 4.30 en 5.10 Lichte muziek 6 30 Gram. 7.00 Zang en 7.30 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 en 8.45 9.15 Omroeporkest en solist. 10.00 rs. 10.10 Gram. 10 55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muziek. 11.55 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 11.45 en 12.20 Gram. 12.33 Voor de boeren. 2.40 Gram. 100 Nieuws. 115 Pianorecital., .30 Gram. 145 Planorecital. 2 00 Voor de rouw. 3.00, 3.35 en 4.00 Gram. 5.00 Nieuws.' .10 Lichte muziek. 6 00 Franse les. 6.20 Gram.1 25 Financiële kroniek. 6.30 Voor de soldaten. .00 Nieuws. 7.30 Gram. 7,50 Voordracht. 8.00 lamerorkest, omroepkoor en solisten. 9.00 Iram. 9.45 Actualiteiten. 10.00 Nieuws. 10.15: 'laamse muziek. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Gram. Drie punten, die aan wantoestanden een eind kunnen maken (Van een onzer verslaggevers) AAN DE WANTOESTAND dat politiemensen op hun oude dag als melk venter, portier of iets dergelijks aan de kost moet komen dient een einde te worden gemaakt. Dat was de strekking van de besprekingen, die; de Bond van Chr. Politieambtenaren gisteren op de jaarvergadering inj Rotterdam hield. Na langdurige discussie legde de ver gadering op voorstel van het hoofdbe stuur in drie punten haar mening over deze kwestie neer. In de eerste plaats werd uitgesproken, dat alle politiemensen op dezelfde leef- tüd de dienst dienen te verlaten. Nu ls hier dikwüls sprake van „vriendjes politiek". In de- tweede plaats moet het pensioen worden opgevoerd tot 2 pet voor elk dienstjaar. Daar bü pension- nering op 55-jarige leeftüd zelfs dan nog nimmer het maximum van 70 pet bereikt kan worden, moet de mogelijkheid tot het verlenen van vervroegd pensioen pas bestaan als de politieman 60 jaar is ge worden. In verband met de hogere gemiddelde leeftüd en de betere lichamelüke toestand de politieman moet de pensionnering op 60-jarige leefty'd wel verantwoord worden ?«»acht. Deze uitspraak is niet geheel gelük aan die van het grote' pensioencongres dat verleden jaar in Den Haag werd gehouden. Samenspre-| king met de overheid en verzekerings-! technische moeilükheden hebben het bestuur tot bovengenoemd standpunt! gebracht. Alleen op deze wüze kan er een eind worden gemaakt aan bovenge-' noemde wantoestand. De nieuwe statuten en het huishoude-i lük reglement werden goedgekeurd maar de bepaling, dat de algemene vergadering eens in de twee jaar gehouden zou kun nen worden, kon in de ogen van de afgevaardigden geen genade vinden. Men wil de jaarlükse vergadering niet missen. Hartelük werd afscheid genomen van het hoofdbestuurslid H. Visser te 's Her togenbosch, die wegens pensionnering de bond verliet. In zün plaats werd de heer J. Spruyt te 's-Hertogenbosch gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2