Gigantisch debat over de ingrijpende belastingvoorstellen Zal minister Lieftinck vandaag zijn record van 3 uur 33 min. breken? Prins Bernhard Academische examens VAN HOUTEN fa - NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 29 JUNI I9SI NI In de Tweede Kamei besteed aan de eerste ronde in het gigantische debat over de zes be lastingvoorstellen, ingediend in verband met de verhoogde defensie-inspan ning, de situatie van de rijksbegroting en de bijna hopeloze toestand van onze betalingsbalans. Vanmiddag om één uur zou minister Lieftinck de sprekers beantwoorden. De minister kennende, nemen wij aan, dat dit ant woord wel de gehele middag in beslag zal nemen. Tot nu toe heeft de lang ste rede, die hij heeft uitgesproketi drie uur en drie en dertig minuten ge kost: er is nu alle reden om dit record te breken. Om meer bezuiniging werd ook ge vraagd door de heren Lucas (K.V.P.) Van de Wetering (C.H.) en Ritmeester (WD) Zij allen bepleitten een bezuinigingscom missie. niet uit de Kamer, maar bestaan de uit deskundigen en departementale afdelingshoofden. Deze commissie zou dan aan de Kamer verslag moeten uit brengen. Eergisteren heeft 's ministers partijge noot, de heer Hofstra, een uitvoerige verdediging van alle wetsontwerpen ge leverd in een rede, die niet van partij-politiek vreemd was. De heer Wei ter (K.N.P.) wees hierop, toen hij zei, dat dit een eerste verkiezingsredevoering was, die klaarblijkelijk diende om straatje van de P.v.d.A. tegenover de kiezers schoon te vegen. En op dat straat je is nog al wat te vegen, meende de heèr Weiter. Is het geld nodig De heer Hofstra is echter de enige gebleven, die de voorstellen in hun geheel heeft verdedigd. Zeker, ook gisteren waren er verscheidene spre kers, die, evenals de heer Van den Heuvel (A.R.) eergisteren reeds had gedaan, bereid waren, de minister de bedragen te geven, die nodig zijn om uit het moeras te komen. Zelfs de heer Weiter wilde dit wel. Maar dan moest de minister ook duidelijk aan tonen, dat hij inderdaad nodig had wat hu vroeg. Uitzonderingen vormden de heren Van Dis (S.G.P.) en Hoogcarspel (Comm De heer Van Dis meende, dat alle bedragen gevonden kunnen worden uit bezuinigin gen. Zo konden naar zijn mening alle subsidies voor sport, spel en vermaak wel worden afgeschaft. De heer Hoogcarspel redeneerde natuurlijk van een geheel ander gezichtspunt uit: de gelden zijn bestemd voor oorlogszuchtige doelen het heffen der belastingen wordt ons gelegd door Amerika. Daarom van fractie geen enkele steun. (Advertentie) TWAALF WENKEN VOORWANDELAARS 1. „De Rotterdammer"-mars is geen snelheidsrace. Wandel kalm en In gelijk tempo, dat is het minst vermoeiend. 2. Draag gepaste kleding, niet te nauw, niet te zwaar, maar ook niet te dun. Als onderkleding verdient tricot of dun jager de voorkeur boven linnen of flanel. 3. Is U warm of bezweet, blijf dan in beweging of wrijf het lichaam droog. 4. Draag wollen kousen of sok ken, zo mogelijk zonder stop pen. Dit voorkomt pijnlijke voeten. 5. Het dragen van lage schoenen met platte hakken en dubbele zolen is aanbevelenswaardig. 6. Krijgt U pijnlijke voeten, blijf dan niet doorlopen, maar tracht de oorzaak op te sporen. 7. Mocht U last van kuitkramp krijgen, buig dan, zodra de kramp begint, de voet sterk naar boven, alsof de tenen het scheenbeen moesten aanraken. 8. Last van blaren of andere euvelen? Wacht langs de weg op de auto met E.H.B.O.-ers. De medische verzorging is in handen van de E.H.B.O. „Ver eniging Rotterdam". 9. Bevrijd Uw voeten gedurende een rustpauze hulsel en geef zi zonnebad. i lucht- 10 Drink gedurende de tocht geen alcoholische dranken daar zü verslappend werken en het transpireren bevorderen. 11. Uitvallers kunnen door mid del het parcours langs rijdende auto'; naar Rotterdam teruggebracht worden. 12. Schreef U nog niet in? Wend U dan Zaterdagmiddag, 30 Juni rechtstreeks tot de start- bureaux in de Vrecwijkschool, Groene Zoom 156. De Chr. Ver eniging voor Lichamelijke Oefening ROTTERDAM-ZUID. waarvan de Afd. Wandelsport lid is van de N.C.W.B., ver zorgt de organisatie: de start- bureaux zijn van half twee af geopend. l half vier. Kosten 1.—, 0.60 of 0.25. Rijwielstalling is aanwezig. Tot Zaterdag dus! 't Wordt een wandelfestijn Waar U bU moet zUn. De heer Lucas (K.V.P.) had eigenlijk ook bezwaar tegen de duur van vijf jaar, die voor de extra-belastingen wordt voor gesteld. Het is moeilijk, vond hij. ons reeds voor zo lange tijd vast te leggen. Er kunnen in die periode allerlei ont wikkelingen komen, ook in gunstige Daarom zag hij liever een termijn drie jaar. Daarna zou. in het licht de dan heersende omstandigheden, het hele geval opnieuw kunnen worden be keken. De heer Weiter meende, dat de mili taire uitgaven niet gedragen kunnen wor den. Wij moeten tegen Amerika zeggen: tot zover kunnen wij gaan en niet ver der. De Nederlandse inspanning ligt ver boven onze draagkracht. Verkapte ondernemings- helasting Wat de belastingwetsontwerpen zelf betreft, meende de heer Lucas (K.V.P.) dat desnoods meegegaan kan worden met extra-belasting van de winsten uit bedrijf alleen. Deze zal echter moeten be ginnen bij f 12.000 en niet bij f 8.000 zo als de minister voorstelt, terwijl het ta naar draagkracht moet worden inge voerd, dus afhankelijk van de gezins grootte. De heer Van de Wetering (C.H.) en trouwens ook de heer Ritmeester (V.V.D.) hadden bezwaar tegen deze be lasting, om dat het een verkapte onder nemingsbelasting Is, die discriminatie maakt tussen inkomsten uit bedrijf en inkomsten uit anderen hoofde. Z- acht ten dit evenais de heer Van den Heuvel (A.R.) in strijd met de grondwet, die privileges (in dit geval dus ten bate van de niet-ondernemers) verbiedt. Tegen de verlaging van de leeftijd voor de kinderaftrek bestond bij de heer Lucas (K.V.P.) overwegend be zwaar. De positie van de grote gezin nen wordt hierdoor aangetast. Van eenzelfde gevoelen waren de heren Van de Wetering (C.H.) en Hoog carspel (Comm.). met name voor kleine erfenissen, even als de heer Hoogcarspel (Comm.) Wat de omzetbelasting betreft, be treurden zowel de heer Lucas (KVP) als de heren Van de Wetering (CH) en Ritmeester (WD), dat geen overleg is gepleegd met het bedrijfsleven. De verzwaring van de weeldebe lasting was voor deze drie sprekers ook moeilijk verteerbaar. De heer Van de Wetering was vooral veront rust door het feit, dat hier aan de mi nister feitelijk carte blanche wordt gegeven met betrekking tot de vraag, wat weeldegoederen en wat weelde- verpakking is. Bedrijfsleven verzwakt De heer Van de Wetering was ook niet enthousiast over de verhoging van de vennootschapsbelasting, omdat hij hier van een verzwakking van het bedrijfs leven van vreesde. Voorts hadden hij en de heer Ritmeester bezwaar tegen de verhoging der motorrijtuigenbelasting en met name tegen die op het beroeps- Besluiten wy ditmaal met de medede ling, dat de heer Van de Wetering, even als de heren Van den Heuvel (AR) en Hofstra (Arb.) reeds eergisteren hadden gedaan, pleitte voor een Zondagsrijver bod om deviezen te besparen. Over deze kwestie sprak de heer Lucas (KVP) zich niet principieel uit, terwijl de heer Rit meester (WD) een tegengestelde me ning was toegedaan. Wy voelen ons in Nederland als één groot huisgezin, en 't centrum daarvan vinden wij in 't huis onzer Vorstin. En daarom is het feest vandaag, ook vér buiten Soestdijk, vlagt men vrolijk overal door heel ons Koninkrijk. O zeker, Nederland werkt dóór, dat is zo onze lijn, dat weerspreekt niet, dat wij toch heel blij en dankbaar zijn. Want door de jaren groeide er hechte, sterke band. met hem, die wij vereren als de Prins van Nederland. Hoeveel heeft hij voor ons gedaan, hoezeer steeds meegeleefd. Nog pas bewees zijn good-will reis dat hij zich aan ons gééft. Wat langs de ambtelijke weg wat stroef, wat lang en traag in jaren soms niet lukken wil, geeft men hém vlug en graag. 't Is feest vandaag in het paleis en in het défilé, het voorrecht van slechts enkelen loopt ieder onzer mee. ROBBIE RADAR. Niet-herldezing Serrarens C.N.V. verontrust Bij het begin van de gisteren gehouden vergadering van de Raad van Vakcen- tralen is namens het C.N.V. verklaard, dat de berichten over het niet-herkiezen in de raad van beheer van het interna tionaal arbeidsbureau van de heer P. J. F. Serrarens het C.N.V. hebben veront rust. Men is voornemens na ontvangst rapporten in de Raad van Vakcen- tralen op deze zaak terug te komen. Naar men weet, was de heer Serrarens (van de K.A.B.) de enige vertegenwoor diger van de Christelijke vakbeweging In Genève en werd in zijn plaats geko- de socialist Ad. Vermeulen. Advertentie AMSTERDAM (Gem Univ.). 23 Juni. Ge slaagd: doet. ex. rechten mr G L Griffioen. sn; bevorderd tot arts L M K Stoel. Hilversum. J H Ligterlnk. F J M Twisk, J tnaud en E A Nassy, Amsterdam: geslaagd: tsex. Ie ged. M F Michel, F Sehreuder, G van Zanen, H G Meyer en J P Rijken, Amsterdam. (Gem. Univ.), 27 Juni ld. geneeskunde: mej. M. E P. Finken, mej. M. Aalderink. mej. M. P. F. Berends, mej. E. A. de Boer, mej. C. van Hamersveld, mej. E. Holsbergen, mej. M A. C. Oskamp, en de heren: E. J. de Flines. H. W. F. Ligtenbefg, W. G. H. ten Hove, P. W. Cohen, H. B. Deitmers, N. Hazelhoff, Groot bezwaar had de heer Lucas A' van 'l Laar' s- G' Lo°yen- G- van Maurik, voorts tegen iedere belasting, die het G' A' M- v' d' Molen* L- G- OItmans. H. vermogen te zwaar belast en daarmee de|?aIe,ar1, E' M- G" ScherTner' F- J- p- A- J- eigendom aantast. Dit geldt voor de ver- p en J' W' E- TJebbes. hoging van de vermogensbelasting, voor-1 GRONINGEN, 28 Juni. Cand. Eigendom aangetast het bedrag der inkomsten overtreft. Dit betreft eveneens de verhoging van het successierecht, met name bij vererving in de rechte lijn. Hierdoor immers wordt de spaarzin aangetast. De heren Rit meester (WD) en Van de Wetering (CH) deden een soortgelijk geluid ho- in wat de successierechten betreft, Reynierse. Hollandsche Veld, J Bergsm; Groningen, J H Eschbach, Den Haag en A K de Boer, Ulrum. Doet. ex. scheikunde R. Tunteler, Nieuwe Pekela. ROTTERDAM. 28 Juni. Geslaagd cand. ex. econ. wetensch. B J. in den Bosch, Rotter dam. Doet. ex. econ. wetensch. mej. H B Philipp. Rotterdam en de heren G J ten Broeke, Diemen, C Feiters. Rotterdam, R J Hajer, Rotterdam, J W G Drayer, Schiedam. ROTTERDAM, 28 Juni. (Klinisch Hoger Onderwijs). Voor de Rotterdamse arts-exa mencommissie slaagdén voor het seml-arts- ex. M Gans te Zevenaar. W H J Holland te Nijmegen en H J W Post te Zutphen; arts-ex. mej. Z M Beekman, Schiedam en dhrn. B van der Stok te Den Haag en H P Swart te Woest. TILBURG. 29 Juni. Geslaagd cand. ex. in de econ. wetensch. Th van Amersfoort. Nij megen, C M Renders, Erp. F H Biallas, Heer len. Th G Thijssen. Sassenhelm, J Boeren. Antwerpen. A van Alphen. Riel, W Wit Ver- keuylen, Breda: cand. ex. sociale wetensch. J F Geeux. ZwoUe en M J Geurts. Geleen. UTRECHT. 29 Juni. Geslaagd: cand. ex. echten: H K M M Damerau, Den Bosch. M K an Vliet. Gouda. Doet. ex. rechten: J s, Aalst (N.B.), F van Heycop ten Ham. m Advertentlën Het Nederlandse merk met Wereldreputatie CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE Partic. woningbouw sterk achteruitgegaan In 10 jaar van 92 pet. gedaald tot 24 procent Van de 42791 in 1949 gereedgekomen woningen werden er 10.352 (24.2%) ge bouwd door particulieren, 14.120 door verenigingen en 18.318 door gemeenten. (In 1939 werden van de 32.808 wonin- in 30.138 gebouwd door particulieren (91.9%), 1974 door verenigingen en 8"' door gemeenten). Nederland bouwt grote tanker voor Oslo De Oslose rederij Bioern Bioernstad et Company heeft meegedeeld, dat zij tankschip van 28.000 ton in Nederland heeft besteld. Men zei niet op welke werf het schip zal worden gebouwd. In 1956 zal het grote schip worden afgele verd en een van de grote oliemaatschap pijen heeft het reeds gecharterd. Amsterdam, J Verheus. Utrecht. Promoties Gepromoveerd tot doctor in de econ. we gschappen de heer J K Fuz, 's-Gravenha- ge. op proefschrift: Welfare Economie Insum English Utopias from Frances Bacon to Adam Smith. AMSTERDAM (V-U.) Op 4 Juli zul len twee promoties plaats hebben. Om half twee zal M. Dorleijn te Amsterdam promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde, op de dissertatie Beschou wingen over coördinaten-ruimten, on eindige matrices en determinanten in een niet Archimedisch gewaardeerd lichaam. Om halfvier promoveert de heer Sj- Kaarsemaker op Thermal Quantities of Some Cycloparaffins. Op 6 Juli zullen drie personen de doctorsbul verkrijgen, nl. ds Y. Feenstra, Geref. predikant te Rotterdam-Charlois, op Het Apostolicum in de twintigste eeuw, J. G. van Wijn gaarden (wis- en natuurkunde) op Stroomfluctuaties in electronenbulzen J. Ch. C. van Dorssen (letteren en| Wijsbegeerte) op De derivata van de stam van alef-mem-noen in het He breeuws van het Oude Testament. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 28 Juni. Be vorderd tot doctor In de wis- ei :unde op proefschrift: Een onder; .e variatie van het lactoflavine-, nlcotlne- uur-, pantotheenzuur- en biotine gehalte Nederlandse consumptiemelk met behulp v microbiologische bepalingsmethoden, de h< H. Hoeflake, geboren te Hedel. DELFT Ir J. Chr. Schönfeld en heer Jap Kie Llng, zullen op 4 Juli pro tot doctor in de technische tenschap, resp. op het proefschrift Voort planting van getijden en soortgelijk golven en op 'Voorstellen voor betere regelingen in rietsuikerfabrieken. Groningen, 26 Juni Gepromoveerd: P. J. Sinninghe Damste. geb. te Leeuwarden, tol doctor in de geneeskunde, op het proef schrift: Atelectase physiologie en kliniek. Utrecht, 27 Juni Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde de heer J. Th. Plan ten, op het proefschrift Experimenteel histo- physiologlsch onderzoek over de resorptii van corpusculaire elementen uit borst- er buikholte. De heer K. C. van Beusekom promoveerde tot doctor in de geneeskunde op De calon- Gepromoveerd tot doctor in de wis- er natuurkunde J. W. Ch. M. van der Sijp, op Petrography and Geology of Montseny-Guil- Peking wast zijn handen in onschuld rpOEN MALIK DE wereld in verbazingEen „staken van het vuren" met de bracht door het plotseling afschieten mogelijkheid slechts een adempauze te voorstel, het vuren op Korea te schenken aan de Chinezen en Noord- staken, splitsten zich direct de voorba rige optimisten van de verstokte pessi misten. Wij hebben ons achter het stand punt van Truman en Dean Acheson ge schaard, hierop neerkomende, dat men ieder voorstel, elk plan, dat een einde zou kunnen maken aan een jammerlijke strijd, ernstig dient te bestuderen, r op zijn hoede moet blijven voor Russische diplomatieke listigheid, geen valstrik. De verwarring over begrip „oorlogvoerenden", die de onder handelingen over een regeling i conflict zouden moeten leiden, is deeltelijk opgelost. Na ruggespraak met de zestien landen, die troepen op Korea hebben, na politiek contact tussen Wash ington, Londen en Parijs, heeft de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, met Gromyko, de Russische plaats vervangende min. van Buit. Zaken, een onderhoud gehad. Uit dit onderhoud blijkt, dat de „oor- ZIET VOORAL ONZE ETALAGES In vele dingen dacht hij zelf nog als de ouderen, maar hij wilde de jeugd aanvaarden zoals zij was... ook Mary... een goede kameraad... geen meisje om verliefd op te worden en zoete woorden mee te fluiste ren in de maneschijn. Een fijne meid, zei Dirk geestdriftig toen Arie weer aan boord stapte. Het is onbegrijpelijk dat zij na alles nog zoveel vrouw gebleven is, oordeelde Jacques. Meen jij wat je zegt? vroeg Arie vorsend. Ja monsieur... zij is meer vrouw dan de heupwiegende kokette, antwoordde Jacques. Mary was een vrouw ondanks haar verleden van revolverheldin... Arie was nog niet veilig. Hardnekkig klemde hij zich vast aan de rede nen welke zijn verstand hem ingaf, maar hij werd onrustig en prikkelbaar, soms was hij lusteloos. Onloochenbare voortekenen van een naderende verkoudheid, noemde zijn vriend deze verschijn selen. Breeduit ging Arie aan tafel zitten voor een breedvoerig en afdoend antwoord: Als jij denkt dat ik me door Mary zal laten vangen ben je er glad naast. Zo gemakkelijk laat ik me niet vangen... Ho... ho... remde zijn vriend, er is geen spra ke van dat Mary jou wil vangen, eerder geloof ik dat jij op de jacht bent en ik wens je goed succes, Mary is nou net het meisje dat een droge vrijgezel nodig heeft... zij zou van jou een man kunnen maken. Ben ik geen man....? Welnee kerel... jij bent een onding, een jon gen ben je niet want daarvoor ben je te oud, een man ben je evenmin want dan moest je getrouwd zijn, een ongetrouwd mens is maar .een half is. Ik kan het weten, ik ben man en vader, de vriend trots. Een verwaande gek ben je, antwoordde Arie, hij kon die trots van de getrouwde kerels niet uitstaan, praats hadden ze volop maar hun leven lang moesten zij hun vrouw naar de ogen zien. Belachelijk onderdanig waren zij... als je met zo'n getrouwde praalhans iets af te spreken had kreeg je altijd te horen: tja dat zou ik eerst met mijn vrouw moeten bekijken. Rokkendie naars waren de opscheppers, meer niet. Driftig somde hij zijn vriend alle voordelen van de vrijgezellenstaat op en fel ontkende hij in Mary iets anders te zien dan een prettig ka meraad. En toch zie ik hier iets uit groeien, hield zijn vriend vol; bedenkelijk liet hij er op volgen: Als Mary tenminste gek genoeg is. Ben ik niet goed genoeg? vroeg Arie veront waardigd. Niet goed genoeg is te veel gezegd, maar je moet niet vergeten dat de wereld vol is met frisse jongens die weten wat een vrouw waard En wat is Mary waard? vroeg Arie listig. Ee;. goede man. Wat is ze zelf Een lieve meid die een goede vrouw zal worden, ze heeft heel wat meegemaakt, ze is vijf en twintig jaar, kerngezond en van positief Christelijke levensopvatting, wil je nog meer we ten, ongeneeslijke vrijgezel? Arie bloosde, hij had zich blootgegeven door te duidelijk belangstelling te tonen. Deze reis bradht hem in allerlei perikelen, eerst Kees, daarna Jacques en Dirk en nu zat hij zelf in de nesten. Hoe stond hij nu eigenlijk tegenover Mary? In de nacht werd Jacques, weer gekweld door angstige dromen en het lij den van Jacques verdrong elke gedachte aan Ma ry. Al de aandacht van Arie was voor het ge martelde mens dat als wrakhout bij hem was komen aandrijven. Hij wilde helpen, maar hij kon niet en dat benauwde hem. Woorden hadden geen vat op Jacques, zij verjoegen de visioenen niet. Arie had licht gemaakt, maar Jacques bleef woelen en steunen. Met zacht geweld werd hij gedwongen de kooi te verlaten en rond twee uur zaten zij thee te drinken. Jacques bleef somber en Arie peinsde zich suf op een middel ter aflei ding. Dirk verbrak het drukkende zwijgen door een wandeling door de maanlichte nacht voor te stellen. Gretig stemde Arie toe en Jacques liet zich willoos leiden. Zij liepen zwijgend tot aan de dou anepost aan de Smeermaas. Tegen de slagboom leunde de wachtdoende kommies; argwanend sprak hy de nachtelijke wandelaars aan en hij verborg zijn achterdocht niet toen hij vroeg: Zijn de heren verdwaald? Arie gaf antwoord, verdwaald waren zij niet... de mooie nacht had hen van boord gelokt. Van boord., zyn jullie schippers? vroeg de douanier. Schippers niet, we liggen met een boot by de Eva. De douanier was tevreden, de boot bij de Eva had hij zien liggen en pleziervaarders waren gek genoeg om in de nacht te gaan wan delen. Hij begon een praatje en tenslotte nodig de hij hen in de wachtpost waar een collega zat te knikkebollen naast een oliestel met daarop een pruttelende koffiepot. (Wordt vervolgd). Verkhard. uitzicht zienswijze, Amerika S annex de andere V.N.-landen enerzijds en de Noord-Ko de partij anderzijds zijn. De be velhebbers te velde, op Korea dus, moe de pogingen voor een „staakt het n" ondernemen. Aangezien de Chl- n nooit „officieel" als oorlogvoerende partij zijn opgetreden en de enorme divi sies der Chinezen slechts uit idealistische „vrijwilligers" bestaan, staan zij bui ten voeren onderhandelingen c~ hoogstens bereid als „adviseurs' Noord-Koreanen op te treden! Dit is het essentiële der Russische suggestie, die moeilijk overmatig bemoedigend kan len, al is het nog te vroeg, om hi er- definitief een oordeel uit te spreken. I In psychologische zin, is hei verontrus tende van deze, via Gromyko gegeven „verduidelijking", dat het Kremlin het standpunt handhaaft, dat het hier slechts een burgeroorlog betreft tussen Zuid- en Noord-Koreanen, waarbij de Amerikanen hebben ingegrepen. De Chinezen hebben er als „vrijwilligers" feitelijk weinig mee te maken: in ieder geval zyn zij geen oorlogvoerende partij. Opmerkelijk is ook, dat de Russen zich blijkbaar de nobele rol van bemiddelaar hebben toe gedacht. Houdt men vast aan het begrip „vrij willigers" voor de Chinese troepen, dus dat Peking buiten schot blijft, dan kan men evengoed gaan beweren, dat de Ame rikanen en de V.N.-troepen slechts uit „vrijwilligers" bestaan. Gaat een schrede verder, dan zou eindelijk de Koreaanse affaire moeten te rugvoeren tot een conflict tussen Noord en Zuid-Korea. Wie lacht daar? Immers, na het terugtrekken der Ame rikanen uit Korea indertijd, nadat eer regeling ten aanzien van Noord en Zuid was tot stand gekomen, hebben Moskou en Peking geen enkel middel onbeproefd gelaten, de Noord-Koreanen tot daden van aggressie aan te zetten. Uit de hea rings voor de Amerikaanse Senaatscom missies is duidelijk gebleken, dat men oj de hoogte was, via McArthur, dat de Noord-Koreanen een overrompeling var het Zuidelijk gebied van plan waren. Het ziet er dus niet naar uit, dat Wash ington „zonder meer" met de Russische suggestie, om de onderhandelingen vooi een „staakt het vuren" door de bevelheb bers der Noord-Koreaanse troepen en die der Verbondenen te doen plaats vinden, accoord zal gaan. Er zal nog heel wat door de Hudson moeten stromen, m het over de voorwaarden eens zal worden. Als het de bedoeling van het Kremlin is, Peking er buiten te laten, teneinde straks, als de omstandigheden gunstiger zijn de aggressie te hernieuwen, hetzij op Korea of in andere gebieden Azië, dan kan het er van verzekerd -Van dat het State Department zulks doorziet. Bouw van een Neder lands heischroefvliegtuig Sinds enkele maanden zijn er bespre kingen gaande over de bouw van een experimenteel hefschroefvliegtuig, aldus blijkt uit het jaarverslag van het Ned. Inst, voor Vliegtuigontwikkeling. In dt hefschroefvliegtuig zal een Nederlandse vinding betreffende, een nieuwe rotor bladconstructie worden toegepast. Fokker zal de mogelijkheden van de ontwikkeling van een tweemotorig ver keersvliegtuig met schroefturbine-aan- drijving in studie nemen. De aanvankelijk voor een verkeers vliegtuig met straalvoortstuwing beoog de studie zal hiervoor worden benut- Kolt en Klein Er is radiotelefoonverbinding met Ba- likpapan tot stand gebracht. Men kan spreken op Zaterdagen van half tien elf uur Ned- tijd. In verband daar- kan men met Bandoeng voortaan op Zaterdagen van elf uur tot half drie Ned. tijd spreken. De frambozenteelt in de Baronie van Breda wordt bedreigd aantasting door heksenbezemvirus Men vreest op vele percelen het ergste. Cl. Hunter, hoofd van de ECA-mis- sie in ons land, zal de ECA-tentoonstel- ling openen, die van 21 Juli tot 5 Aug. in Maastricht wordt gehouden. De burgemeester van Jackson (Mississippi) mr Allen Thompson, zal Maandag zijn opwachting maken bij collega d'Aüly in Amsterdam- Hij is de gast van de K.L.M. -fr De Amsterdamse politie zoekt nen (pl. m. 35 en 27 jaar oud), die vermoedelijk een partij koper van 400 kg in Woudenberg hebben gestolen. Zij reden in een tot vrachtauto omge bouwde personenwagen. Tot besluit van de schietoefeningen die Belgische luchtdoelartilleristen veertien dagen lang in Den Helder hebben gehouden, werd bij het herdenkingsmonument op het Havenplein aldaar vanmorgen Koreanen om straks opnieuw te trekken, is weinig aantrekkelijk. Met nadruk wordt door politieke waarnemers verklaard, dat er waarborgen gegeven moeten worden tegen een schending van de wapenstilstands-overeenkomst. Dit soort schendingen heeft men bij herha ling in Palestina kunnen waarnemen. In dien, aldus Acheson. na het terugtrekken der buitenlandse troepen, zodra een wa penstilstand is tot stand gekomen, het bestand geschonden zou worden, dan zal daardoor opnieuw de wereldvrede em- gevaar worden gebracht. De mi- nister van Buit. Zaken vond het daarom maar het verstandigst, de Amerikaanse troepen, mocht een regeling tot stand komen, dicht bij huis te houden, namelijk i Japan. Resumerende: er bestaat een kans op •n regeling. Uiteraard zal er op worden ingedrongen, ook communisitlsch China 1 hierbij te laten „mee-regelen", al dan niet vrijwilligEen regeling van het Koreaanse conflict, zonder daarbij het gehele Aziatische probleem onder de loupe te nemen, lijkt vrij doelloos. Korea immers is als aanvalsobject niet te schei den van andere doelen van het imperia listische communisme, zoals Formosa, Indo-China, Birma, Malakka en last not least, Perzië. Ook hier, in het beangsti- gende olieconflict tussen Engeland en „Anglo Iranian" enerzijds en Perzië an derzijds, speelt het Kremlin een sinistere rol achter de schennen. Het lied dei aethergolven ZATERDAG 30 JUNI. HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de ten. 1150 Gram. 12 03 Gram. 12.30 Land- tuinbouw. 12 33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. I.00 Nieuws. 130 Amusementsmuziek. 2.00 220 Pianospel. 2.40 Amateursuitzen ding. 3.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 3.50 Omroeporkest. 4.30 „De Schoonheid van Gregoriaans". 5.00 Voor de jeugd. 6.00 iringsuitzendlng: „Zoeklicht op de Wes- defensie.". 7 00 Nieuws. 7.15 „Dit is leven", causerie. 7.21 Sport. 7.30 Gram. 7.52 Journalistiek weekoverzicht. 8.00 Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 Gram. 8.15 „Licht baken". 8.40 „Steek eens op. Heren" 9.00 Amusementsmuziek. 9.53 Sport. 10.00 Amuse mentsorkest, gemengd koor en solisten. 10.30 „Wij luiden de Zondag in". 11.00 Nieuws. II.15 Nieuws 11.25—12.00 Maastrichts Stede lijk Orkest. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. 8.45 VPRO: 10 00 „Tijdelijk uigeschakeld", e. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 le arbeiders in de continubedrijven, 11.30 Strijktrio. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Ha- iek. 1.45 Gram. 2.00 Voor de Jeugd. 220 Harmonie-orkest. 2.40 Koorzang. 3 00 loekbespreking. 3.15 Accordeonorkest. 3.45 Bu graf". 4 30 Sport. 4.45 Kamer 5 30 Voor de Jeugd. 6.00 Nieuws. 6.15 -Varia. 6 20 Dansmuziek. 6.45 Sport, 7.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 7.30 „Passe- ut", causerie 7.40 „Het Oude Testament :ze tijd", i causerie. VAR: i. 8.15 Metrop 8 50 Tlroler mu iar. 9.30 lm 755 „Dez week", Nieuws. 8.05 Actualitei- Orkest, koor en solisteni 9.15 Socialistisch com- mentaal sextet. 9.55 „On- 11.30—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 ra. 12.00 Gram. 12.25 Gev. programma. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. programma. 2.10 Cricket. 2.15 Discussie. 2 45 Sport. 3 45 Opera orkest. .30 Sport. 500 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. .15 Sport. 6 30 Gev. muziek. 7.15 Interviews! 7 45 Parlementsoverzicht 8.00 Gev. program- 9.00 Nieuws. 9.15 Hoorspel. 10.45 Avond gebed. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 n 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht. 12.15 Lichte nu- :iek. 1.00 Sportreportage. 1.35 Orgelspel. 2 00 Orkestconcert. 2 80 Sportreportage. 3.00 Lichte luziek. 3.45 Sportreportage 4.00 Lichte mu- ek. 4.45 Sportreportage. 5.15 Jazzmuziek. 45 Sport. 6 45 Gram. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7 30 „Canada calling". 8.00 Populaire muziek, 9.00 Gev, programma. 9.40 Interviews. 10.00 •iws. 10.15 Sport 10.30 Dansmuziek. 11.13 m. 11.5612.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. .45 Gram. 12.32 Operamuziek. 1.00 Nieuws. Vlaamse liederen. 1.30 Gram. 2.00 Orkest led. 2.30 Kamermuziek. 3.00 Gev. pro- nma. 3.30 Gram. 4.00 Koorzang. 4.20 Gram. 4.40 Koorzang. 5.00 Nieuws. 5.10 Pianorecital, gelconcert. 6.30 Voor de soldaten, 7.00 i. 7.30 Gram. 7.50 Radiofeuilleton. 8.00 Omroeporkest en soliste. 9 00 dualiteiten. 9 15 iram. 10 00 Nieuws 10.15 Verzoekprogramma. 1.00 Nieuws. 11.05 Jazzmuziek. 11.30—12.00 BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws. 1.10, 130 n 2.00 Verzoekprogramma. 3 00 Gram 4.30 n 5.10 Lichte muziek. 5 40, 6.30, 7.00 en 7.40 ram, 7.45 Nieuws. 8.00 mroeporkest. 9.00 9.30 Jazzmuziek. 10.00 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2