„Ik zie symptomen van een streven naar een ambtenaren-regering Chr. van den Heuvel waarschuwde tegen al te grote administratie-macht Arbeiders gaan hun eigen woning bouwen DONDERDAG 28 JUNI 19J Belastingwetsontwerpen in de Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur) GISTERMIDDAG, is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de serie belastingwetsontwerpen, die minister Lieftinck heeft ingediend als uitvloeisel van de regeringsverklaring, afgelegd bij het op treden van het huidige kabinet. In de eerste plaats zal een behoorlijk be drag moeten worden opgebracht om een deel van de extra-uitgaven, die wij ons hebben te getroosten voor de opvoering van de defensie te kunnen bestrijden. Daarnaast speelt het begrotings- tikelen worden vrijgesteld (pap i tekort, dat moet worden weggewerkt, u"~* *~'~1 een grote rol, samengaand met aller lei monetaire factoren. In de derde plaats moeten de maatregelen mede dienen ter bestrijding van de aller- miserabelste toestand van onze beta lingsbalans. Consumptie-beperking en investerings-beperking zullen van de zwaardere belastingen het resul taat behoren te zijn. De loontrekken- den zijn reeds getroffen doordat de prijsstijgingen niet geheel zijn ge compenseerd door de vijf pets loons verhoging. De niet-loontrekkenden moeten op een andere wijze worden gedwongen tot een zekere consump tie-beperking, o.a. door de te voeren belastingpolitiek. Gistermiddag hebben slechts twee spre kers het woord gevoerd, nl. de heren Van den Heuvel (A.R.) en Hofstra (Arb.). Er staan nog verschillende sprekers op het lijstje: het is dus te voorzien, dat het een langdurig debat zal worden. Samenvatting Laten wij eerst een korte samenvatting geven van de strekking van de wetsont werpen, waarom het hier ga-at. Allereerst is er een wijziging van de in komsten-. loon- en vermogensbelasting. Deze valt in enige onderdelen uiteen. Zo wordt de kinderaftrek voor de inkomsten belasting. loonbelasting en vermogensbe lasting, die thans gegeven wordt tot de leeftijd van 21 j., in den vervolge slechts verleend tot 16 jaar. Voorts is voorgesteld een verhoging van de inkomstenbelasting, voor zover gehe ven over bedrijfswinsten boven f 8000. Het bedrag van deze extra-belasting be draagt 5 pet, oplopend tot TVz pet boven f 100.000.De maatregel zal gelden voor vijf jaar en eindigen met het jaar 1955. Daarnaast wordt aan de minister be voegdheid verleend tot beperking van de bestaande faciliteit van vervroegde af schrijving, eveneens tot en met 1955. Ten slotte wordt er op het niet tijdig afdra gen van loonbelasting een sanctie gesteld van 10 pet en op het niet op tijd inleve ren van het aangiftebiljet voor de in komstenbelasting van 5 pet van de aanslag. Het tweede wetsontwerp houdt in een verhoging van de vennootschapsbelasting. Deze bedraagt nu proportioneel 40 pet en wordt straks progressief van 45 pet tot 50 pet. Het derde wetsontwerp geeft een ver hoging te zien van het tarief voor de vermogensbelasting, dat tegelijkertijd pro gressief wordt gemaakt. Het vierde wetsontwerp, dat in de in komstensfeer ligt, is een verhoging van het successierecht. Het vijfde wetsontwerp bevat een wij ziging van de omzetbelasting, waarbij voor bepaalde artikelen een super-weel debelasting van 30 pet wordt ingevoerd, de tabel met goederen, vallende onder het weeldetarief van 15 pet wordt uit gebreid, de grossiers-omzetbe lasing word verhoogd van Vz op 1 pet, de invoer- belasting wordt aangepast en enige ar- hurt, spijsolie, tafelazijn, vermicelli er macaroni, huishoudzeep, waspoeder, zelf werkende wasmiddelen en kristalsoda). Tenslotte is er nog de verhoging de motorrijtuigenbelasting, nl. voor roepsvervoer met 30 pet. motorrijwielen met 40 pet en een progressief tarief vooi personenauto's, afhankelijk van het ge wicht van 62, 75 en 90 pet. Ook is er nog, zij het niet in de vonr van een wetsontwerp, een wijziging var de methode van de fiscale winstbepa ling: deze maatregel brengt de schatkist niets op: integendeel, het kost de staat 100 miUioen gulden. de belastingdienst eventueel over gaat tot terugbetaling van teveel betaal de belasting. Tegen verhoging van de vennootschapsbelasting had hij geen be- Tegen de voorgestelde wijziging van de omzetbelasting bestonden bij de heer Van den Heuvel vele bezwaren. Ook hier was hij bereid, de minister het no dige bedrag te laten aeffen, doen dan andere wijze, die meer aansluit bij het Benelux-tarief, dat binnen met al te lange tijd toch moet komen. Met ontwikkelde de heer Van den Heuvel bezwaren tegen ae weeldebe lasting. Hij gaf de voorkeur aan een verhoging van het percentage over de gehele lijn. De verhoging van de motorrijtuigen belasting voor luxe auto's vond hij goed. niet echter die op vrachtauto's en taxi's- Voorts wilde hij wederinstelling van het autorijverbod op Zondag. De vermogensbelasting mag niet om hoog. anders komt er het gevaar van overheveling van particuliere vermogens de schatkist. De grens is bereikt. Eveneens had de heer Van den Heuvel bezwaar tegen de verzwaring van de '-rechten bij vererving in rech- Ambtenaren-regering Thans keren wij terug tot het debat in de Tweede Kamer. De heer Van den Heuvel (AR) waarschuwde tegen al te grote macht van de administratie. In de wetsontwerpen zag hij symptomen van een streven naar een ambtenaren-rege ring. Hij verzette zich er tegen, dat ook voor een deel van het tekort op de kapi- taaldienst belastingen worden geheven. Uitvoerig drong hij aan op grotere be zuiniging in de staatsuitgaven, vooral ook door het inperken van het aantal ambtenaren. De heer Van den Heuvel was bereid, de minister uit de inkomstensfeer het nodige bedrag te laten halen, doch hij had er grote bezwaren tegen, dat aleen winst uit ondernemingen extra wordt belast. Naar zijn mening doet het er niet toe, of de inkomsten uit bedrijf dan wel uit anderen hoofde worden verkregen. Een dokter of een ambtenaar of een di recteur van de N.V., die meer dan f 8000 verdient moet ook meedoen aan consumptiebeperking. Het bezwaar v de AR-fractie tegen deze ongelijkhëid vooralsnog overwegend. Ook was de heer Van den Heuvel het niet eens met het stellen van boete op te late inlevering van het aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting: het duurt ook erg lang, (Advertentie) te lijn. De heer Hofstra (arb). weidde langdu rig uit over de budgetaire situatie, de toestand van de betalingsbalans en de noodzaak voor alle lagen der bevolking offers te brengen. Schamper sprak jver de niet-loontrekkenden, die v/ei met de mond over offers praten doch als het er op aan komt, geen offers wil len brengen. Over het algemeen ging hij met de voorstellen van de regering accoord. Hij waarschuwde, dat een tornen aan de offers, te brengen door de niet-loontrek kenden, onverbiddellijk tot gevolg zal hebben, dat ook de consumptie-beper king voor de loontrekkenden weer in het geding zal worden gebracht. Vanmiddag ging de Kamer verder. (Advertentie) Eerste Kamerlid Reyers (C.-H.) over tapijten en „Velser affaire" De Binnenlandse Veiligheidsdienst moet afzijdig van de politiek gehouden HET ANTWOORD van minister Van Maarseveen over de spoorloze ver dwijning van zeven Perzische tapijten, die de burgemeester van Velzen in Mei 1945 van de Binnenlandse Strijdkrachten zou hebben ont vangen, is wel wat mager, vond de heer Reyers (C.-H.) gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling der begroting van Binnenlandse Zaken. De inlichting, dat er geen sprake is van onjuiste handelingen, is afkomstig van het voormalig hoofd van het Bureau Roerende Goederen van het Ned. Be heersinstituut in het rayon Haarlem. Noch de minister, noch de commissaris der Koningin schijnen echter voor deze inlichtingen borg te willen blijven. Dit acht de heer Reyers onjuist, omdat het bericht in De Nieuwe Eeuw het heeft over een burgemeester, bij wie de tapij ten verdwenen zouden zijn. En een bur gemeester is een ambtelijk persoon, die bij mogelijke onjuistheid van het be richt ambtelijke steun verdient. Te weinig vertrouwen Verdelgt: vliegen, vlooien N.V. ORGANON - OSS (Advertentie) Burgerlijke verdediging Nederland en België gaan elkaar helpen Bij het bezoek, dat de Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken, de heer Brasseur, aan ons land bracht, waar hij Hoe achtenswaardig hoofden besprekingen voerde met de ministers Beheersinstituut ook kunnen zijn, deze Teulings en Van Maarseveen, is volledig instelling geniet onvoldoende gezag en overeenstemming bereikt over een totale vertrouwen om het krantenbericht ge- uitwisseling van gegevens betreffende heel te kunnen ontzenuwen. De Binnenlandse Strijdkrachten hadden geen enkele bevoegdheid tot het in beslag nemen van goederen en nog minder om deze aan derden door te geven. Waardevolle voorwerpen mochten zelfs niet door het Bureau Roerende Goederen of het Beheers instituut in bruikleen worden ge geven. De heer Reyers betreurt, dat de commissaris van de Koningin in Noord-Holland zich niet van de na leving van deze voorschriften op de hoogte heeft gesteld. Slap verweer Het doet spr. altijd zo vreemd dat sommige mensen, die in hun ambts kwaliteit beticht worden van twijfel achtige handelingen, daar zo slap op reageren. In dit geval heeft de burge meester van Velsen helemaal niets laten horen, terwijl de minister en de com missaris der Koningin slechts slap heb ben gereageerd. Omtrent het opnieuw ingestelde on derzoek naar de „Velser affaire" sprak de heer Reyers nog de wens uit, dat de organisatie van de burgerlijke verde- dging in de beide landen en over een wederzijdse hulpverlening, wanneer* de omstandigheden er toe zouden leiden, dat de burgerlijke verdediging actief moet optreden. Jagermeester voor Zuid- Holland Mr J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh te Wassenaar, is op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juli a.s., op de meest eervolle wijze ontheven van zijn functie van jagermeester voor Zuid- Holland met gelijktijdige benoeming tot jagermeester i.b.d. van de Koningin. De onlangs benoemde jachtjonker voor j Zuid-Holland, de res.-majoor B. G. Dor- hout Mees. wiens bureau is gevestigd in het Kon. Paleis te Soestdijk, is belast met de waarneming. Alkmaars burgemeester naar Groningen Naar De Tel. meldt, komt voor de op volging van mr P. W. J. H. Cort v. d. Linden als burgemeester van Groningen in aanmerking de burgemeester van Alk maar, mr dr H. J. Wytema (P.v.d.A.). 61 We zullen vanavond eens zien wie het mees te verstand heeft, grinnikte Dirk. Minachtend be zag hij zijn propere makkers die zich terwille van een vrouw zo onmenselijk hadden opgepoetst. Behaaglijk schurkte hij zich in zijn haveloze plunje; hij kende het soort meisjes dat zo dol was op varen met vreemde jongens... hij zou geen last hebben van lokkende lachjes en knip oogjes. Mary was echter geheel anders dan de meisjes waarmee Dirk had omgegaan. Gekleed in een lange zeilbroek, een witte blouse en een colbertjasje kwam zij aan boord. Hallo boys, groette zij terwijl zij veer krachtig in het ruim sprong. Fris als de morgen was zij en zij schudde de schooier precies zo onbevangen de hand als zij het de zwierige Jacques en de blinkende Arie deed. Die geeft niet om kleren, dacht Dirk spijtig. Dit bleek ook tijdens de vaart, zij toonde geen voorkeur en er was niets aan haar dat een flir tation aanmoedigde. Er was een kameraad bij aan boord, meer niet. Zo zagen Jacques en Dirk het, maar Arie voelde het anders. Voor hem was Mary de eerste «-duw waaraan hij verlan gend gedacht had na de eerste ontmoeting. Als hij haar aanzag was de vrijgezellenstaat niet dit met kracht en zonder aanzien des persoons zal geschieden. In verband met de organisatie van de Binnenlandse Veiligheidsdienst merkte de heer Reyers op, dat deze dienst zich volkomen afzijdig van po litiek dient te houden. Spr. vroeg of de inlichtingen van de dienst op hun juistheid worden getoetst. Hij zou voorbeelden kunnen noemen van jonge mensen, die plotseling werden ontslagen en aan wie na onderzoek geen enkele onbetrouwbaarheid ten laste kon worden gelegd. Ook blijkt de Binnenlandse Veilig heidsdienst er niet voor terug te dein zen gebruik te maken van personen var verdacht allooi. Spr. herinnerde hierbij aan Sweerts. die voor de Duitsers voor de Engelsen en onze veiligheids dienst heeft gewerkt. Tenslotte zei de heer Reyers nog, dat aan alle ambtenaren, die op grond het wetsbesluit F 222 zijn ontslagen, de gelegenheid behoorde te worden gegeven in beroep te gaan bij de Raad van State. Begint van Culemborg en Bolsward de victorie van gemeenschapszin? "DINNENKORT kan in Culemborg worden begonnen met het uitvoeren van een plan om arbeiders in hun vrije tijd een eigen woning te laten bouwen. Het worden stenen twee-verdiepingshuizen met twee kamers, keuken, drie slaapkamers en een badkamer. Het gemeentebestuur heeft in Den Haag in principe toestemming gekregen voor 20, 40 of 60 woningen, al naar gelang de animo die ervoor bestaat. De stichtingskosten per woning zullen ongeveer f 12.000 bedragen. De bouwer zal uiteindelijk echter maar f 4000 be hoeven te betalen, waarvoor de gemeente hypotheek zal verstrekken. Het komt dus hierop neer, dat de bouwer eigenaar wordt van een woning, die alleen met een hypotheek van vier mille is belast. Deze woning komt n.l. in aanmerking voor een premie van f 4000, terwijl de resterende f 4000 wordt uitgespaard aan arbeidsloon en sociale lasten. De bedoeling is dat de bouwer per dag niet langer werkt dan drie uur, behalve Zaterdags zes uur. Daar er in teamver band wordt gewerkt aan twintig wonin gen tegelijk, komen vrijwel alle hand werkslieden voor deelneming in aanmer king. Het gehele plan speculeert op de gemeenschapszin van de Culemborgse bevolking en het ziet er naar uit, dat het zal slagen. Bolswarder raad verrast Ook in Bolsward is van die gemeen- Van het ert van School en Kerï Beroepin gswerk laatste raadsvergadering maakten de vroede vaderen van deze stad, zoals wij meldden, een nachtelijke excursie de ih onbruik zijnde bovenzalen var monumentale raadhuis, waar de Histo rische Vereniging een streekmuseum ilde onderbrengen. Maar de raad wei gerde er geld voor beschikbaar te stellen, omdat de begroting toch al een nadelig saldo vertoonde. In de raadsvergadering van deze week nodigde burgemeester Bruinsma de raadsleden opnieuw uit tot een excursie- naar-boven. Tijdens de debatten had men af en toe gestommel gehoord en toen men ging kijken, wreef men zich de ogen uit. Vooraanstaande burgers waren in hun vrije tijd bezig de laatste hand te leggen aan de inrichting van de ruimte. Een bankdirecteur maakte zich verdien stelijk als opperman, de archief-amb tenaar sjouwde zware emmers beton, terwijl gemeentewerklieden hun kennis ten beste gaven. Zo kost het veel minder geld en krijgt Bolsward toch Ned. Herv. Kerk dankt: voor Nieuwe-Tonge J. C. Terlouw te Otterloo. Geref. Kerken roepen: te Rilland-Baih cand. A. G. Baayen te Bregen op Zoom; te Oude water G. Meyster te Oud-Beyerland. ngenomen: naar Erica cand. K. H. Schuring te Groningen, die bedankte Den Andel, Houwerzijl, Overven, Stad aan 't Haringvliet, Woldendorp en Wons. dankt: voor Barendrecht (vac.- H. C. Pelikaan) W. C. P. den Boer te Vorden. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) roepen: te Buitenpost en te Oud- Loosdrecht cand. K. Deddens te Kampen. Diaconaal werk 't Gaat niet alleen om het geld (Van een onzer verslaggevers) De hulp der diaconie moet niet in de eerste plaats financiële hulp zijn, doch broederhulp. Het geld speelt veelal nog te grote rol in het diaconale werk. Barmhartigheid is een kwestie van het hart en van het verstand en het is steeds noodzakelijk in te dringen in de geeste gesteldheid der behoeftigen. t zei de heer J. H. Veenkamp, voor zitter van het Comité der Diaconale Con ferentie in de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) in een referaat over de practijk het diakenambt, hetwelk hij gisteren op de landelijke conferentie in Rotter dam hield. God wil dat in ons ambts werk de liefde tot de gemeente en tot elkander gaat bloeien. Harde diakenen een onschriftuurlijke verschijning. Hebt de arme lief, alsof gij zelf arm waart, spijzigt de hongerige, alsof gij zelf hongerig waart, verplaatst u geheel in de toestand van de behoeftige, opdat gij zc de weg moogt gaan, die Christus u wijst", riep spreker de diakenen toe. Met betrekking tot de vraag van de diaconie van Amersfoort, of de mogelijk heid dient te worden onderzocht om door een gezamenlijke actie te komen tot het stichten van een eigen inrichting ter pleging van voogdijkinderen verzocht de conferentie het comité, deze zaak spoed van alle zijden te bezien. De voorzitter wees er in zijn openings woord op dat wel eens de klacht wordt gehoord dat het werk der barmhartig heid een geringe plaats inneemt in de prediking, de kerkelijke pers enz. „In dien deze klacht gerechtvaardigd is, dan is er iets niet in orde in de kerk van Jezus Christus", aldus de heer Veen- kamp. Tot secretaris van het comité is be noemd de heer C. J. Stahlie te Haarlem; de heer A. Schilstra te Huizum (Fr.) die tot nu toe secretaris-penningmeester was, zal voortaan alleen de financiën beheren. Christen Jonge Vrouwen in Honselersdijk De afdeling Zuid-Holland van de Chris ten Jongevrouwen Federatie hield giste ren in Honselersdijk een bondsdag. Vele leden waren naar Honselersdijk gekomen. Het openingswoord werd gesproken door mevrouw Ten Heuven. Er volgde zang, onder leiding van mej. Lagerwaard. Ge zamenlijk werd een gezang ingestudeerd. Onder volledige aandacht werd vervol gens een rede van jkvr. mr C. W. J. Wttewaall van Stoetwegen beluisterd. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met bijdragen van verschillende aange sloten verenigingen. Er waren volksdan sen, o.l.v. mej. Lagerwaard en verder kwémen de afdelingen Honselersdijk, 's-Gravenzande, Warmond en Noordwijk met zang- en toneelstukjes, waarbij ook de voordrachten niet werden vergeten. Aan het eind van de middag werden er enkele films vertoond. Ds C. J. Graafland naar Suriname Ds C. J. Graafland, leraar aan het Chr. Lyceum te Zeist, heeft een beroep aange nomen van de Evangelische Broedergemeente in Suriname. Hij hoopt in de loop van de herfst naar zijn arbeidsveld te vertrekken. Nieuw bureau van zending en oecumene Voor dienstverrichting in ontwakende gebieden Vooraanstaande figuren uit krind an zending en oecumene hebben M Bureau voor internationale dienstverricj ting (International Service Office) c| gericht. Deze stichting wil zich dienstbaj stellen aan de ontwakende gebieden Azië en elders, om deze gebieden behulp zaam te zijn bij hun ontplooiing, zow op cultureel als op materieel terrein. oprichters handelen uit de overtuigt dat zij hiermede als Westerse Christen*? de Evangelische taak der dienstbaarhej vervullen. Het bestuur van de stichting wordt gj vormd door een curatorium, waarin z: ting hebben: prof. dr J. H. Bavinck, pre dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprë kei, dr J. Blauw, dr W. F. Dankbaar t dr H. van der Linde. Het secretariaat gevestigd ten kantore van mr A. Bon' Keizersgracht 213, Amsterdam. Het lied der aetheraolvei VRIJDAG 29 JUNI 1951. HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijd' 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieu» 8.15 Salonorkest. 8.55 Gram. 9.15 Voor zieken. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11 Gram. 12.15 Metropole orkest en soliste. U Land- en tuinbouw. 12 33 Metropole ozd en soliste. 1,00 Nieuws. 1.15 Harpensemb!| 145 Gram 2.00 „Riddersporen in de tulnj causerie. 2.15 Gram. 2.30 Strijkkwartet. 3 Voordracht. 3.20 Concertgebouw-orkest, Voordracht. 5 00 Verzoekprogramn jeugd. 5.30 „Enkele typische verschillen tuf sen het Fries en het Nederlands", cai 5 45 Orgelconcert. 6 00 „In dienst va Vaderland", causerie. 6 10 Orgelconcer Gram. 6.40 „n de voetsporen van Pauluij reportage. 7.00 Nieuws. 7.15 RegerlngsuitzJ ding: „Verklaring en toelichting". 7.35 goed woord voor een goede zaak' diokrant. Nationaal programma ter gelegn held van de verjaardag van Z.K.H. Prl| nhard: 8.00 Nieuws. 8.05 „Geeft rtieve strijd tussen Zee-, land- en :ht. 7.05 Fanfare van Godron. 9.10 N ise volksliederen. 9,20 Onze Prins 1 Publiek en Binnenskamers", voordraci 9.30 Nederlandse folkloristische muziek. 9) De economische activiteit der auserie. 10.00 Nederlandse amus iek. 10.25 musementsmuzlek. 11.00 Nieiaj 1.15 Theaterkoor. 11 30—12 00 Gra HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7,15 Ochtendgymmf ek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gra 'oor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 1 Kinderen en mensen", causerie. 10.05 I finwijding. VARA: 10.20 Gram. 10 30 Vc$ e vrouw. 10.45 Orgelspel en zang. 'cordracht. 11.35 Viool en piano. 12 00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tl 12 33 Gram 12.45 Sport en prognose, lieuws 1.15 Mededelingen. 1.20 Orgel, altj looi. 2.00 Kookpraatje. 2 20 Kar .00 Voordracht 3,20 Theaterorkes .00 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5 00 Filmpij -amma. 5.20 Muzikale causerie. 6.00 Nieuvj .15 Felicitaties. 7.00 Kinderkoor. 7.15 Pri enpraatje VPRO: 7.30 „Een sterk votf auserie. 7.50 Bp- ten 8.00—24.00 "-"oni Programma (zie Hilversum I). NGELANE. BBC Home Service. 330 m 12 00 Gram. 12 30 Voor de arbeiders. IJl 'eerberiebten 100 Nieuws 1.10 Cricketuitslagen. 2.00 Schoolradio. 3.00 1 1. 345 Sport. 4.15 Orkestco Sport. 5 00 Voor de kinderen. 5.E :n. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. :k. 7.00 Hoorspel. 7.20 „Happy Hcj 7.40 Causerie. 8.00 Lichte 9.00 Nieuws 9.15 Amerikaanse nieu- 9.30 Gev. programma. 10.00 Viool er 10.45 Pariementsoverzlcht. 11.00—11.03 schapszin iets te merken. Op de voor- mooie museumruimte. Zij voeren tot aan de grens, daar maakten zij vast voor het klaarmaken van een warme maal tijd. Verschillende buitensporige bijzonderheden had Arie daarvoor ingeslagen, maar toen er ge kookt moest worden benauwde hem de vraag hoe hij dit alles eetbaar moest maken. Mary verloste hem echter van zijn angst, zij gaf ieder een taak en zelf nam zij het koken voor haar rekening. De man die haar trouwt is niet te bekla gen, dacht Arie en hij prees zijn verstand voor deze opmerking. Even knipoogde het geprezen verstand, toen ENGELAND. BBC Light Pro 12 00 Parlementsover iek. 12 45 Orkestconce en. 2.00 Voor de vrou .30 Voor de soldater cht. 12.15 Lichte t. 1.45 Voor de k 3.00 Tenor en 3.45 Lichte mi 1 Orgelsf) langer aanlokkelijk, en hij zag haar dikwijls aan. Hier stak niets achter; elke jpnge man zag immers liever naar een knap meisje dan naar een tanige ouwe tante, zo was het leven. Een hele dag zou hij haar gadeslaan, haar ge dragingen critisch beoordelen; wat daarna kwam Eén Kolom Tnnr van Uw maag tot ln Un keel en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor.ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht was VOorlopig van geen belang. Zijn verstand tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon ZQU hem weg wej wijzen, hij was geen gesmolten op Uw tong, blussen de hevig-snotaap meer... O zo! ste aanval van brandend maagzuur bin-1 Voor dgze dag zette hj- zJjn verstan(j op non_ RraniM ^BemakSuik ff tTnemen I actief en hij voelde zich daarbij heel behaag- zonder water of wat ook. En bovendien lijk-., een zo'n dagje kon immers niets kapot nog zo smakelijk I fc 1 maken. Maar al sliep het verstand, Arie zag toch wel dingen die hem niet aanstonden. Mary sprak soms met Jacques en Dirk in een taal die hij niet verstond, een taal die zeer on vrouwelijk klonk. Eenmaal hoorde hij haar zeg gen: Ik gaf hem een mep, hij tolde neer en ik nam de kuiten- Zulke uitdrukkingen verbanden alle romantiek, later vertelde zij: Ik zat klem tussen mijn fiets en de muur en ik durfde niet roepen want als iemand de revolvers in mijn tas zou vinden was ik de sigaar. Revolvers... deed Arie verbaasd- Ja, het waren geen proppenschieters waar de jongens mee op pad gingen, antwoordde Ma ry gewoon alsof revolvers haar even vertrouwd waren als naald en schaar. Arie hoorde veel waarvan hij schrok; Jacques en Dirk kwamen ook los en gedrieën spraken zij van een leven waarvan Arie geen begrip had Dit maakte hem mismoedig, hij voelde zich weer oud... te oud voor deze harde oorlogsjeugd die geen verschil in sekse kende. De oorlog had van jonge meisjes, mannen gemaakt en van jonge mannen moedeloze ouwe kerels. Goede ka meraden mochten deze meisjes wezen, als vrouw schoten zij te kort. Hij zou Mary ook als een prettige makker gaan zien, op een vrouw die revolvers vervoert en meppen aan mannen geeft zou hij niet verliefd worden. Diep haalde hij adem, de gekheid was weer voorbij, hij zou voorlopig nog vrijgezel blijven en dat was goed, het was best, het beviel hem uitstekend. Als kameraad besprak hij tijdens de terug vaart met Mary een wandeltocht voor de vol gende dag en als kameraad nodigde hij haar uit de wandeling mee te maken. Waarom zou hij het niet doen... hij mocht haar graag... gevaar was er niet bij... hij was weer zo vrij als de vogel die daar door de lucht wiekte. Vroeg in de avond lagen zij weer aan de wal. Nou jongens, 't was fijn... tot morgen, zei Mary tot afscheid. Arie stapte aan de wal om haar fiets bij moe der Kalle uit de nauwe bergplaats te gaan ha len. Blijf maar, ik red het wel, weerde Mary zeer beslist af Peinzend staarde Arie haar na,... zo waren zij, de oorlogsmeisjes... onafhankelijk en reso luut... zij vonden hun weg wel... en dan werd er nog wel geklaagd over de weinige ridderlijk heid bij de jonge mannen... natuurlijk deden dat de ouderen die niets begrepen van de in oor logstijd opgegroeide jeugd. Wordt vervolgd) aan de Leidse Universiteit promoveerden doctor in de rechtswetenschap de heei 1 Loopuit te Oosterbeek en de heer G H Kaiser tot doctor in de geneeskunde, geb Lelden en thans wonende te Den Haag. PROMOTIES Delft, 27 Juni Gepromoveerd tot doctoi 1 de technische wetenschappen ir H. var Olphen op proefschrift „Chemical Treatment; >f Drilling fluids. A Colloldchemical ant Rheological Study", en ir J. van Steenis op iterstofatomen met vloeibare koolwaterstoffen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 28 Juni. Geslaagd aanv. doet. ex Ned. recht de heer J J Bosch. Den Haag: doet. ex. Ned. recht mej M J Termiitelen. Wassenaar, D J Broer, Den Haag, C M Gomes Den Haag; vrije doet. ex. Ned. recht H M Janse van Rensburg, Oegstgeest; doet. ex. Ned. Ind. recht R van Rietschoten, Den Haag. J M Grelve, Voorschoten. M Soebdib- jo. Leiden: voorbe. kerk. ex F N J Ouwen- ind. Lelden. J H A Doeschot. Leiden, mej Miskotte. Lelden; prop. ex. Godgeleerd heid J C Schoneveld. Den Haag. A Geens. Den Haag. Leiden. 27 Juni Geslaagd doet. ex. Ned. taal- en lett. mej. M. A. Kooien (Leiden); cand. wis- en natuurkunde (L) de heer J. A. Hoeflaken (Den Haag): idem (L) J. Nijland (Leiden); idem (L) mej. M. J. de Baan (Leiden); doet. ex chemie mevr. L. v. d. Pias-ter Heyden (Voorburg); doet. ex. biologie W. Loeven (Amsterdam). Amsterdam, (Gem. Univ.) 26 Juni slaagd: doet. geneeskunde: mej. H. Kraugi C. G. J. Korteweg. B. D. de Vries. J. Wi« sma. G. Hoogslag. J. Donner, M Walesc A. de Geus, R van Putten, R. Pos, mej. E. Amsen. G. D. A. Kuyken, L. F. Jacol mej. M. Zadek, Ch M. Winkel. R. J. C. Smeets. H. S M. Raat. W. I. Schievink, C Baas. T. F. Bras. A. G. J van Sonderen. J. Th. Groen en L V Klinkhamer (allen Am sterdam): cand. Indisch recht: J van Die (Den Haag): doet. rechten: mej. J. P v. d Hoek en J. G. Karsten (Amsterdam): cand economie: T. de Vries. L. D. Oosterveld (Am sterdam) en K. M. M. Trompert (Assendelft) Amsterdam (V.U.). 26 Juni Geslaagd doet. philiosophie: R. D. Knudsen, San Lean- dro. Californië (cum lande); doet. psycho logie: L. A. L. Taljaard. Potchefstroom en C. R. van Raalte. Amsterdam. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 27 Juni. Ge slaagd: cènd economie B Benninga (Leeu- 15 „Mrs Dale's Dagboi 5 00 Hoorspel 5.30 Variété 6 00 Amusementsmuziek. 6.30 Sport. Hoorspel 7 00 Nieuws 7 25 Sport. 7.30 1 fare muziek. 8.15 Dis vraagstukken. 9.00 Gev p zoekprogramma 10.00 Nieuws. 10.20 Lief muziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte ziek. 11.56—12.00 Nieuws BRUSSEL 324 t 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.32 C roeporkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Orgelspel, Operettemuziek. 2.45 Kamermuziek. Z 3 30 Dansmuziek. 3.55 Gram. 4.15 Klas muziek. 5 00 Nieuws. 5 10 Gram. 6.10 Vof dracht. 6.20 Gram. 6.30 Voor 7.00 Nieuws. 7.30 Filmrevue. 7 50 Radiofe ton. 8 00 Filmmuziek. 8 15 Symphonte-oi en solist. 9.15 Kunstkaleidoscoop. 9.30 Orkf concert. 10.00 Nieuws. 10 15 Jazzmuziek. i 11.00 Nieuws. 11.0512.00 Gram. BRUSSEL. 484 1 5 Omroeporkest. 1.00 Nieu 3.00 en 4 15 Gram 5.10 VerzoekpriJ n 7.00 Gram. 7 45 Nieuws. 8.00 Om t en solisten 9 15 en 9.45 Gra vs 1010 en 10.40 Gram. 10.55 Nieu arden) G. Hop R J (Haarler van Schai H, Sw. 27 Juni. Geslaagd: cand 11.55 Nlei vetensch: mej J T Leutsc J H de Boer. Leeuwarder cand rechtsgeleerdheid: ïeijer, Hoogezand: doet leerdheid: T J C Mee gelo: J de shof. Enscl Haag: doe lej T A Edl H F C v. Papalen^ inde: J en n laude. TILBURG. 27 Juni Geslaagd: doet •etensch H M Kramer. Terwinselen aessen, Eindhoven: J van Berckel, beke (België); A P Barten. Beugen, A A Rij eken! Brielle: A J de Kosten hoven: A A Koper, Tilburg; H J Lulj Eindhoven; W H Snijder Adams. Tilburg; W M v d Wildenberg. I ze; J P Lennaerts. Heerlen; H A de Tilburg, en N L Vissers. Zeelst. Rotterdam, 27 Juni Geslaagd: econ. wetensch.: W. de Tombe. Oegst S Aukema. Rotterdam en J. de J dingen. Utrecht. 27 Juni Geslaagd: cand. ten: mr R. W. Thurkow, Leider Aalst. Utrecht, jhr P. J. F. v. d. DoeiJ Willebois. Den Bosch. C. H. M. C Soesterberg; doet. rechten: mej. E terdar Heur Hilv« Th. Wind. 1 NOTARIEEL EXAMEN •enhage, 27 Juni Geslaagd ij te Bergen op Zoom (eerste 9? emmers, te Beverwijk (tweede M

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2