Jlieuwe grihsdje Gfourant Overleg voor wapenstilstand te tussen N.-Koreanen en V.N. velde China slechts adviseur, omdat troepen „vrijwilligers" zijn Werd Chinese troepensterkte op Korea verminderd? Wist IJ Des rechters taak jD DONDERDAG 28 JUNI 1951 BUREAUX: 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9281 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastich is gfjebltoen mgn herl in tcgljeospott" Leiden kwam het best uit de bus Alan Kirk sprak met Gromyko zou geen erkenning van de regering te Peking betekenen. De Russische pers toont zich iets meer gereserveerd, wijzen de op „minder duidelijke bedoelingen' van Amerika en Engeland. DE SOWJET-UNIE zou, volgens de tekst van Reuter, de Ver. Staten hebben meegedeeld, dat pogingen om tot een wapenstilstand op Korea te komen, gedaan moeten worden in de vorm van militaire onder handelingen tussen de bevelhebbers te velde van Noord-Korea en de Ver. Naties. Deze „verduidelijking" van Maliks voorstel, werd verkregen door de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, die een onder houd van twintig minuten had met Gromyko, de Russische plaatsvervan gende min. van Buit. Zaken. Volgens de Russische suggestie moeten de Chinezen dus buiten de wapenstilstandsbesprekingen worden gehouden. Zij zullen slechts kunnen optreden als „adviseurs" der Noord-Koreanen. China heeit namelijk steeds betoogd, dat zijn troepen op Korea louter „vrijwilligers" zijn. Volgens diverse berichten zou een be langrijk punt in het gesprek tussen Kirk en Gromyko in het geheel niet op gehelderd zijn, namelijk het punt betref fende de waarborgen tegen een schen ding van een wapenstilstands-overeen komst PoUtieke waarnemers verklaren dan ook, dat er reden is om aan te ne men, dat militaire onderhandelingen te velde alleen niet voldoende zullen zijn voor de Amerikaanse regering, indien zij niet gevolgd zouden worden door uit voeriger politieke besprekingen. In ieder geval is er nu opheldering ge komen inzake de juiste betekenis van Malik's vredesvoorstel. Er bleek immers verwarring te bestaan over het begrip „oorlogvoerenden", die de ouderhande lingen zouden moeten leiden. Aan deze diplomatieke Amerikaanse sprong, was een polsen der zestien landen, welke troepen op Korea hebben, vooraf gegaan. De „zestien" gaven te kennen, volkomen bereid te zijn deel te nemen aan een actie, die beoogt een blijvende vrede op Korea te bewerkstelligen. De stap van Kirk in Moskou geschiedde dus namens de zestien landen en men kan hierin een aanduiding zien. dat verdere besprekingen door hogere instanties dan V.N.-gedelegeerden gehouden zullen wor den. Overigens had Trygve Lie, de secre taris-generaal der V.N., gisteren de Ko reaanse kwestie reeds besproken met Ernest Gross, een der afgevaardigden van Amerika bij de V.N., Nasrollah Entezam, voorzitter van de Assemblée en Sir Bene- gal Rau, de afgevaardigde van India. Acheson: „Dit is niet ver weg" Dean Acheson heeft de nadruk gelegd ep „waarborgen" opdat een wapenstil stand niet geschonden zou worden. Indien zulks plaats vond na het terugtrekken der buitenlandse troepen, zou daardoor op nieuw de wereldvrede ernstig in gevaar worden, gebracht. De beste garantie zou zijn het terugtrekken der Chinese troepen achter de 38ste breedtegraad. In antwoord op een vraag van een lid der Congres-commissie, zei Acheson, dat de Amerikaanse troepen ingeval van een regeling, volgens hem voor een aanzien lijk deel op Japan zouden worden terug getrokken. Niet zonder ironie voegde hij «r aan toe, „dit is niet ver weg". Een woordvoerder der Franse regering verklaarde, dat het onmogelijk is bespre kingen over „een staken van het vuren' op Korea te houden, zonder deelname var communistisch China. Maar die deelname Belgische Koningin weer in Naarden Erelid van Nederlandse Bachvereniging Koningin Elisabeth van België, de moeder van Koning Leopold, zal op Za terdag 7 Juli in de Grote Kerk te Naar den de uitvoering van de Hohe Messe in het kader van het Holland Festival bijwonen. Bij deze gelegenheid zal aan Haar het diploma van erelid der Ned- Bachvereniging worden uitgereikt. De Koningin arriveert reeds de dag tevoren in Amsterdam en zal per auto naar Brus sel terugkeren. Zoals men weet, heeft Zij reeds twee maal eerder in de Grote Kerk te Naar den een muziekuitvoering bijgewoond. Rechter had geen bezwaar tegen 7000 taarten De aflevering van de 700 taarten, die de Alg. Verbruikscoöperatie te Arnhem ter gelegenheid van haar 60-jarig jubi leum aan haar leden aanbiedt, kan ge woon doorgaan omdat zij niet in strijd is met de verordening sanering bakkerij- bedrijven 1945. Deze uitspraak deed de president van de Arnhemse rechtbank gisteren in het kort geding, dat door de Ned- Bakkerijstichting te Den Haag en de Arnhemse bakker D Cosijnse tegen de coöperatie aanhangig was gemaakt. Volgens de president van de rechtbank is niet bewezen, dat de heer Cosijnse of andere bakkers door het verstrekken van de taarten schade hebben geleden. Prins Sernhard vliegt hoven mijnenvegers Prins Bernhard zal zich voor zijn be zoek aan de geallieerde mijnenveegoefe- ningen Factotum voor de Nederlandse kust op 5 Juli per boot begeven naar het Ihoofdkwartierschip Soemba. Daarna zal de Prins met een marine-vliegtuig een vlucht boven de vloot maken. Drie marine-autoriteiten van de deel nemende buitenlandse vloten, admiraal !Sir Arthur J. Power (Engeland), vice- Idmiraal d'escadre A. Lemonnier (Frank rijk) en commodore G. G. C. L. Timmer mans (commandant van de Belgische zeemacht) zullen ons land bezoeken om 'van Factotum op de hoogte te blijven. Schout b.n. Oosterhuis vice-admiraal Schout bij nacht van administratie J. jOosterhuis is met ingang van 1 Juli be vorderd tot vice-admiraal van admini stratie. Zoals reeds eerder bekend is ge- korden, wordt vice-admiraal Oosterhuis op diezelfde datum eervol ontheven van icijn functie van hoofdintendant zeemacht. Nederlanders kregen brevet voor straaljager Aan de 33 Nederlandse piloten, die in e Ver. Staten hun opleiding hebben ge il, is dezer dagen op Scott Air Force (Illinois) het brevet voor het be sturen van straaljagers uitgereikt. Zij in het Ned. leger ingedeeld wor- blijven voorlopig sergeant. Of zij r kunnen worden, zal grotendeels a hen zelf afhangen. Met deze 33 pilo- i kan Nederland een begin maken met e opbouw van een tactische luchtmacht n de troepen te ondersteunen. Tot dus- de Ned. luchtmacht alleen uit gerust voor verdedigingsdoeleinden. ■eiking van de „vleugels" werd als op The (Knickerbocker, het Ned. blad in de Ver. iStaten, bijgewoond door de ouders jJos Bogsteyn uit Utrecht, die de beste is geweest. Westduitse vakverenigingen jfiebben zich tegen de voorgenomen m- pijnwerkersstaking uitgesproken. Zo ^eet verlangen de mijnwerkers 14 pet *beer loon. Raak? Waarschijnlijk wel. Het is de charmante Amerikaanse Louise Brough, die hier met veel élan het racket op de tenniskampioenschappen te Wimbledon hanteert. Miss Brougn won ook vorig jaar het kampioen schap enkelspel voor dames. Ondanks een geblesseerde arm, die zoals men ziet in het verband zit, wist zij de Britse miss Hoahing met 61 en 63 te slaan. Ook nu maakt zij een goede kans op de titel. K.L.M.-vliegtuig-had motorstoring Een K.L.M.-vliegtuig dat met 45 pas sagiers op weg was naar Amsterdam, is gisteren wegens motorstoring naar vliegveld van New York teruggekeerd. De gezagvoerder ontdekte de storing het vertrek uit Montreal (Canada). Een soortgelijke motorstoring ov kwam gisteren bij Nieuw-Schotland Stratocruiser van de Pan American Airways, die met 50 passagiers onderweg was van Parijs naar New York. Ook deze machine landde veilig op het vliegveld New York met een uitgeschakelde motor. Nieuw radarsysteem op Schiphol in September Het nieuwe „groundcontrolled approach radar-systeem" een beveiligings systeem voor het „binnenpraten" var vliegtuigen die met slechtzicht willen landen kan in September op Schiphol ii gebruik worden genomen. Maandag wordt metalen gebouwtje van vier bij acht meter, dat vervaardigd is door een >riefabriek in Waddinxveen. naar Schiphol vervoerd. Daarin wordt volgen de maand de apparatuur aangebracht. Mossadeq aan Truman Perzië wil voorkomen, dat het Westen geen olie krijgt Amerika blijft aandringen op matiging bij direct betrokken partijen De Britse staf van de „Anglo Iranian" blijft, zoals gemeld, in geen geval werken voor de genationaliseerde oliemaatschappij. De Amerik. min. van Buit. Zaken, Dean Acheson, verklaarde alle pogingen in het werk te zullen stellen om een gunstige oplossing van het Brits-Perzische oliegeschil te bereiken. De Perzische premier Mossadeq, heeft in een brief aan Truman verzekerd, dat Perzië al het mogelijke zal doen om te voorkomen, dat de oliestroom naar de Westelijke wereld wordt onderbroken of dat de instal laties te Abadan tot stilstand komen. Dit laatste klinkt theoretisch moed- Dean Acheson heeft nogmaals gevend, maar het zal neerkomen op prac- tische daden van de heren te Teheran. Churchill, Eden, leiders der oppositie in het Lagerhuis, hebben geheime bespre kingen gevoerd met premier Attlee en minister Morrison over de toestand in Perzië. Het feit, dat daarbij ook de min. van Defensie, Shinwell, aanwezig was, duidt erop, dat men op alle eventualitei ten wenst voorbereid te zijn. Lachwekkende notulen in Bolswards raad Zo nu en dan komt in de Friese raadzalen het taalprobleem om de hoek kijken. In de Bolswardse raad vroeg deze week een der leden, die altijd Fries spreekt, de heer E. de Jong (C.-H.) zijn betogen ook in het Fries te notuleren, zoals bijv. in Leeuwarden de gewoonte is. „Het ver schil in gevoelswaarde van Friese uitdrukkingen en hun Hollandse equi valenten is soms zo groot, dat notu lering in het Hollands lachwekkend kan z\jn" De voorzitter van de raad had geen bezwaar tegen het verzoek. Maar het A.-R.-lid J. Praamsma was tegen: „Wij zijn vóór alles Nederlan ders!" En de heer P. Ensingh (P.v.d.A.), Groninger van afkomst, zei dat zijn (Friese) vrouw hem dan voortaan de notulen zou moeten voor lezenDe burgemeester zegde toe de zaak zo te regelen dat iedereen tevreden zou zijn. dringend beroep op de Perzische regering gedaan, om haar houding te wijzigen i politiek te laten varen, die grote ge en in zich houdt. Hij wees erop, dat wijze, waarop Perzië de naastink der olie doorvoert, moet leiden tot de slui ting der raffinaderij te Abadan. Wij wijzen er nog op, dat de 2800 Engelse employe's enbloc weigerden in dienst van de genaaste oliemaatschappij ir te gaan. Berichten suggereren, dat t een „voorlopige evacuatie" van Brit experts reeds begonnen zou zijn. De kruiser „Mauritius" heeft op 200 meter van de haven van Abadan het anker laten vallen. Perzië zal hiertegen protest uitbrengen. Communistische bijeenkomst in Parijs verboden De Franse regering heeft een grote communistische vredesbijeenkomst ver boden. die op 15 Juli in Parijs zou plaats- viudr Pakje thee 2 tot 8 cent goedkoper De Vereniging van Theepakkers heeft besloten tot een niet onbelangrijke prys- -erlaging, die voor de goedkope soorten zes tot acht cent per ons bedraagt de duurdere kwaliteiten twee tot vijf cent. De prijzen van de goedkopere thee soorten waren de laatste maanden op de veilingen zeer slap. Houtvuren langs de Veluwezoom Attractie voor hotelgasten Negen hotelhouders van de Zuidelijke Veluwezoom hebben een grote salonboot gecharterd om er van 11 Juli af iedere Woensdagavond tochten mee te organi- eren voor hun gasten. Het schip, de .Moonlightcruiser", gaat van Arnhem naar Rhenen en weer terug. De gehele zal vijf uur duren. Op de heenreis zullen de passagiers van het wisselende natuurschoon kunnen genieten. Voor de terugreis zijn er een bar en een strijkje boord. Op de heuveltoppen langs de Veluwezoom worden vuren ontstoken voor hen die in het donker liever op het dek blijven. Walt Disney naar Nederland Morgenochtend omstreeks het middag- ur arriveert de Amerikaanse tekenfilm- producer Walt Disney, met zijn vrouw twee dochters op de Amsterdamse luchthaven Schiphol. De familie Disney deel van haar vacantie in Neder land doorbrengen. Speciale rijwieltreinen in vacantietijd Rijwielen worden van 29 Juni tot en met 1 September voornamelijk met spe ciale rijwieltreinen vervoerd. Wil men verzekerd zijn van verzending in de loop de volgende nacht, dan moeten de •n om uiterlijk 8 uur 's avonds, doch liefst vroeger, aan de stations worden aangeboden. Reizigers, die in dit tijdvak een rijwiel willen verzenden naar of van Amsterdam, kunnen dit alleen doen naar of van het Amstelstation. Voor Den Haag geldt de beperking het station Hollandse Spoor, dat op Maandag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag voor rijwielvervoer gesloten zal zijn. Men kan dan terecht op het station Staatsspoor. Willy Appel kreeg ook in Parijs een prijs Willy Appel, het achtjarige dochtertje van de gemeentesecretaris van De Rijp (N.-H.), heeft de 23ste prijs (f 200) ge wonnen van de internationale Marshall tekenwedstrijd, zo is gisteren in Parijs bekend gemaakt. Willy Appel won in dè nationale wedstrijd in Nederland de eer ste prijs in de jongste groep (f 500). Kinderen uit acht landen hebben met in totaal 700.000 tekeningen naar de prij zen meegedongen. Van dat aantal zijn ei 25.000 in Nederland gemaakt. Kroonjaar ran de Prins Ook de opvolger van de Hongaarse kardinaal Midszenty, aartsbisschop Grösz, ontkwam niet aan de greep der rode terroristen. Hij werd, zoge naamd wegens samenzwering tegen de Hongaarse staat, tot „de zwaarste straf", d.w.z. tot de doodstraf of levenslange gevangenisstraf, veroor deeld. Hier ziet men de geestelijke, die „alles bekende", in de beklaag denbank. Morgen wordt Z.K.H. 40 jaar, onze hartelijke gelukwensen 1 Achter terugtocht naar Mandsjoerije zouden politieke motieven schuilen De Chinezen zouden troepeneenheden van aanzienlijke omvang uit Korea naar Mandsjoerije hebben teruggetrokken. Zij hadden thans nog slechts een derde der sterkte aan manschappen, vergeleken bij de militaire positie in April j.l. De enorme verliezen zouden voor een deel oorzaak zijn van het verminderen der Chinese strijdkrachten op Korea. Aldus een hoofd officier van het leger der Ver. Naties te Tokio. Inmiddels proclameert radio-Pjongjang, dat het Noord-Koreaanse leger in samenwerking met Chinese „vrijwilligers" strijdt, om de vijand tot achter de 38ste breedte graad te verdrijven. grote troepenmacht samengetrokken ten Noorden van de „ijzeren driehoek", ge- Wij gaan in ieder geval vooruit, want thans blijkt hét doel niet meer „de vijand in zee drijven" te zijn. maar deze terug slaan tot achter de 38ste parallel! De, reeds genoemde, hoofdofficier der Ver bondenen te Tokio schatte de huidige sterkte der Chinezen op 270.000 man. Hij meende, dat er voor deze terugtocht po litieke redenen aanwezig waren. Volgens Radio-Peking gaan de Chine zen echter hun luchtmacht extra verster ken. Het „fonds voor vliegtuigen voor de vrijwilligers" is verdrievoudigd en voor het bedrag zou men meer dan 1200 vlieg tuigen kunnen kopen. Wat de krijgsope raties betreft, de Verbondenen pogen steeds uit te vinden, waar zich de com munistische hoofdmacht bevindt. In het Westen hebben de Roden een Roerstatuut wordt weldra opgeheven Het Roerstatuut zal worden opgeheven, zodra het plan-Schuman in werking zal zijn getreden, aldus heeft Adenauer mee gedeeld. Hij zeide vaste toezeggingen te hebben ontvangen van de hoge commis sarissen van Engeland en de V.S. Engeland, Amerika en Frankrijk on derhandelen thans over de details der opheffing en plegen hierbij overleg met de Beneluxlanden. Japanse schepen na 10 jaar weer naar Amerika Na bijna tien jaar zullen in Juli weer voor het eerst Japanse vrachtschepen op Amerikaanse havens varen. Een va: grootste scheepvaartondernemingen, de Mitsoei-lijn, zal een geregelde dienst gaan onderhouden. DAT prof. ir K. H- C. W. v. d. Veen. hoofding. van de weg der inspectie R'dam bij de N.S., met pensioen is ge gaan en wordt opgevolgd door ir D. Wolfert. DAT de A'damse politie voor beroeps chauffeurs vier veiligverkeersflims heeft vertoond. DAT de eerste groep Ned. straalvlieg tuig-bestuurders, 13 in getal, morgen ochtend uit de V.S- op Schiphol zal terugkeren en de overige 17 over enkele maanden komen. DAT de luit. t. z. tandarts 3e kl. L- Goijarts en de adelborsten le kl. KMR J. Kleinvelderman, C. T. H. Geurts en A. J. Kuijper, morgen aan boord van 'het wachtschip Hertog Hendrik in Den Hel der worden beëdigd. DAT pseudo-vogelpest is geconstateerd bij een partij reeds geslacht pluimvee bij een poelier in Oostzaan en vermoede, lijk ook onder de kippen van een grote pluimveehouder in het Noordeinde al- idaar, DAT het mosselseizoen in Zeeland en de Waddenzee is geopend. DAT een Ned. lichter van grote ton- nenmaat gisteren betrokken was bij een aanvaring in het zeekanaal van Wille broek naar Brussel, waardoor een brug volkomen werd ontredderd en zowel het wegverkeer als het scheepsverkeer ge stremd is. DAT in Friesland 85 pet van de bevol king bij een Groene-Kruis-afdeling is aangesloten. DAT o a. de Comm. der Koningin ln Utrecht, M. A. Reinalda, aanwezig was bij de begrafenis van het stoffelijk over schot van B. J- J. Wijtkamp. wethouder van Baarn en minister Drees deze week een bezoek aan het sterfhuis bracht DAT dr mr R. Heijnsius van den Berg is benoemd tot voorz van de Ned. cen trale ver. tot bestrijding van de tuber culose en zijn voorganger dr L. C. Kers bergen benoemd werd tot erelid en op een verg. in Utrecht werd toegesproken door staatssecr. Muntendam. DAT min. Albregts gisteren het nieuwe gebouw van de stichting Insti tuut voor grafische techniek T.N.O. in A'dam opende. DAT het regt. Betuwe (lichte lucht doelartillerie mobiel) geleidelijk aar op morgen, 9 Juli en 1 Oct. in Naarden gelegerd zal worden en het regt. Korn- werderzand gaat vertrekken. DAT het aantal woningen van de bij de Nationale Woningraad (Alg. Bond van Woningbouwverenigingen) aange sloten corporaties op 31 Dec. j.l. bedroeg 209.318 (v j. 180189). DAT volgende week het 60-j. bestaan van de Ned. Herv. diaconesseninrichting aan de Overtoom te Amsterdam wordt herdacht DAT min. Staf gisteren op paleis Soest- dijk de uitreiking van de M.W.O. 4e kl. aan de reserve kol. vlieger wnr. D. L. Asjes (door Prins Bernhard) bijwoonde. DAT de 54-jarige chauffeur Ph. B., die Zaterdag in zijn huis te Diemen trachtte z\jn vrouw en zichzelf van het leven te beroven, radeloos blijkt te zijn geweest wegens een ontdekte diefstal van f 300 ten nadele van zijn patroon. DAT ook de bond van bloembollen handelaren de Tweede Kamer-leden ver zocht heeft het wetsontwerp toezicht op credietwezen niet in de huidige vorm aan te nemen. ormd door de vestingsteden Tsji Koemwha en Pjonggang. De artillerie der Verbondenen heeft daar zware operaties uitgevoerd. Er gaan geruchten, dat de Geallieerden een permanente defensie linie bouwen in de buurt van de 38ste parallel. Grotewohl uit Moskou teruggekeerd Otto Grotewohl, de Oostduitse premier, gisteren van een rustkuur in Moskou te Berlijn teruggekeerd. Naar verluidt heeft hij besprekingen gevoerd over hel sluiten van een vredesvedrag tussen Rus land en Duitsland, de instelling van een vertegenwoordiging voor geheel Duits land en een nieuwe financiële- en han delsovereenkomst voor 5 jaar tusser Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie. Duitsers vragen teveel militaire macht De Westerse Grote Drie zijn het er ove iens, dat de Duitse voorstellen voor he 'ormen van een leger, luchtmacht en ma •ine onbruikbaar zijn, omdat te spoedig teveel gevraagd wordt, aldus hebben wei- gelichte diplomaten te Londen ver klaard. De Amerikaanse. Britse en Franse auto riteiten zijn tot de conclusie gekomen, dat de Duitsers meer tanks, vliegtuigen en schepen gevraagd hebben dan de At lantische bondgenoten op grond van hel huidige herbewapeningsprogramma kun- ?n leveren. West-Duitsland heeft de geallieerden voorgesteld vergunning te verlenen leger van 150.000 tot 200.000 mar sns eensnelle beweeglijke defensieve marine en een krachtige., tactische lucht macht van ongeveer 2000 lichte bommen werpers en jagers. De Duitsers zelf mogen geen oorlogs materiaal produceren. Het is zeer waar schijnlijk, dat de geallieerden hen zullen toestaan zelf lichte tanks en onderdelen te maken. Inmiddels hebben de besprekingen de vijf landen onder het invoegen een Europees leger in de strijdkrachten van gen. Eisenhower een grote mate overeenstemming opgeleverd, aldus wordt verklaard. dam haar algemene vergadering houdt, heeft ook ditmaal twee belangrijke on derwerpen op haar program. Morgen zijn aan de orde de beginselen van het burgerlijk bewijs, prae-adviezen zijn uit gebracht door prof. mr J. Eggens en mr W. L. Haardt. Zaterdag is aan de beurt het al evenzeer belangrijke onderwerp de delegatie waarvan de bespreking is voorbereid door prae-adviezen van mr J. R. Stellinga en prof. mr A. M. Donner. Vandaag iets over het eerste onder werp. Over de meest wenselijke vorm het bewijsrecht en van het proces recht in het algemeen hebben tal van juristen gedurende vele jaren hun aan dacht laten gaan. Waarlijk geen wonder. Want het is voor het vinden van het recht van het grootste belang welke pro cesgang men daarbij volgt. Ons procesrecht is als regel geken merkt door de gedachte dat een burger lijke procedure een zaak is van beide partijen die met elkaar een geschil heb ben. De rechter neemt daarbij een lijde lijke plaats in. Hij mag niet alleen slechts dan ingrijpen wanneer zijn hulp door bei de partijen wordt ingeroepen, maar in het bijzonder blijkt wel de lijdelijkheid van de rechter als het er op aankomt dat par tijen wat ze gesteld hebben, ook moeten bewijzen. De rechter is bij dat bewijs veelal ge bonden aan datgene wat partijen hem gelieven of vermogen voor te zetten en voorts gebonden aan een aantal wettelijke regelingen voor wat betreft de verdeling van de bewijslijst en de waarde welke hij als rechter heeft toe te kennen an het geleverde bewijs. TVTU is in de loop der jaren bij velen wel de overtuiging gegroeid, dat oor de gang van het burgerlijk proces die lijdelijkheid van de rechter zeker niet uitsluitend winst is. Bij meer dan een ge legenheid is dan ook het pleit gevoerd groter rechterlijke vrijheid voor de rechter om althans ten dele zijn lijdelijk heid af te leggen, groter rechterlijke vrij heid in de verdeling van de bewijslast ?r beide partijen, groter vrijheid ook de waarde welke de rechter mag toe kennen aan het ten overstaan van hem geleverde bewijs. Sommigen zijn daarin zeer ver gegaan. Anderen hebben zich be paald tot het aangeven van punten waar naar hun overtuiging het procesrecht deze richting behoort te worden her- Bij deze prae-adviseurs die de behan deling van dit belangrijke onderwerp door de Nederlandse juristen-vereniging hebben voorbereid, vindt men te dezen >n wel onderlinge gradatie maar beider gedachten gaan toch ook uit naar vryer procesgang en naar groter vrijheid de rechter. Wanneer het mocht ko- tot herziening van het burgerlijk procesrecht dan 'zal en stellig tevens te ruggrijpen naar deze gezaghebbende oor delen uit juridische kringen, naar deze doorwrochte prae-adviezen en zeker ook naar de discussies waartoe zij voor mor gen het pad hebben geëffend. rpYPEREND is wat een der prae-ad- -*■ viseurs in zijn betoog opmerkt. Hij zegt dat enerzijds in het burgerlijk pro ces partijen tot taak hebben hun wil, hun private wil door de rechter tot gel ding doen brengen. Zij moeten aan de rechter vertellen hoe naar hun overtui ging de vork in de steel zit en voorzover nodig moeten ze bewijs aanvoeren. Maar de andere kant heeft de rechter tot taak die wil van partijen te toetsen aan het publieke oordeel van het recht. Om het recht gaat het inderdaad ook in de burgerlijke procedure. Aan het vin den van het recht mogen wettelijke be palingen niet in de weg staan. Wat zij wel moeten doen is het vinden van het recht te bevorderen. De moeilijkheid zal in tus sen steeds blijven voor het vinden van het recht de juiste wettelijke bepalingen te vinden. In onze tyd hebben we de gedachte wel laten varen van de wet in deze teveel te verwachten. Juist wanneer men veel van de wet verwacht, moet men ook de moed hebben te zeggen dat hier een grens is. Wij achten de wet hoog. Maar w\j weten ook dat een wettelijke rege ling steeds gebrekkig is en ook maar ten dele rekening houden met de bijzondere omstandigheden van elk afzonderlijk ge val. Daarom - moet het niet worden be treurd, wanneer het inzicht doorbreekt, dat een rechter nog iets anders en iets meer is dan iemand die zonder meer een uitgewerkt stel wettelijke regels heeft toe te passen. Hij moet het recht zien te vin den. De wet, vooral de wet voorzover zij betrekking heeft op het burgerlijk pro ces. mag hem daarin niet belemmeren, moet hem veeleer daarin helpen, als het door hem wat meer vrijheid te laten ln de keuze van de weg die hij voor het vinden van het recht meent te moeten volgen. Meer geld meenemen uit België Het bedrag van Belgische, Luxemburg- se en buitenlandse bankbiljetten, dat reizigers uit België-Luxemburg mogen uitvoeren, is verhoogd van fr. 10.000 tot fr. 25.000. Massa-staking in Grieken land Meer dan 70.000 Griekse burgerlijke ambtenaren zullen morgen een staking van 24 uur uitroepen om kracht bij te zetten aan hun eis van 50% salarisver hoging. Comm. straatnamen in Slowakije Negen en twintig straten en pleinen in Kosicen. Oost-Slowakije. hebben, bij gelegenheid van het dertigjarig bestaan de Tsjechische communistische party, nieuwe namen gekregen. De Wil- sonstraat is omgedoopt tot Friedrich Engelsstraat, De Masarykstraati tot xstraatende Stefanikstraat tot Instraal Er is ook een Kore- aansestraat Fakir vestigt nieuw wereldrecord vasten De fakir Burmah heeft te Rome een nieuw wereldrecord vasten gevestigd, door 60 dagen zonder voedsel ln een ver zegelde glazen kist te blijven. Het vorige record stond op naam van een Fransman met 57 dagen. Ex-maarschalk Pétain zal waar schijnlijk voor het eind van deze week naar een villa in Portjoinville worden overgebracht van lie d"Yeu. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot zwakke wind. hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Noord-West. Dezelf de of iets hogere temperatu- Opgemaakt te 10 uur). Vrijdag: zon 4.23-* .04| maan 034— 16-Sa. 4 iuk N.J4 —5^ T

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1