Onwelkome immigranten, die onze aard appelvelden bedreigen Zullen de coloradokevers hun kans weer grijpen? Rit U WE LEIDSCHE COORANT WOENSDAG 27 JUNI 133 Nieuwe invasie dreigt interessant en we kunnen dan vele aardige vondsten doen. Al deze soorten waarschijnlijk met de vrij sterke landwind gaan zwermen of onvrijwillig meegevoerd en in zee gedreven om daar- weer aan te spoelen. In 1938 gelukte het nog, de colo radokever in ons land te bedwingen. Er werden er toen nog niet meer dan ongeveer 100 vastgesteld. Van uit Frankrijk, waar zij het eerst in Euro- HET IS ZOMER en bij vele bloemen van bomen en planten vliegen weer honderden insecten gonzend af en aan. Er zijn ook insecten die we liever zien gaan dan komen. Zij hebben het gemunt op onze nieuwe aardappels. Dat zijn de coloradokevers. Wanneer het weer wat warmer wordt, krijgen deze gevreesde immigranten weer hun kans. Juist die zwoele dagen met een betrokken lucht, wanneer er onweer dreigt, zijn geschikt. De eitjes worden afgezet aan de onderkant van het jonge aardappelgroen: één wijfje 1500 tot 1600 stuks. Ofschoon de afgelopen natte winter ongunstig voor de overwinterende vol wassen kevers, die zich ongeveer 50 cm diep iii de aarde verbergen, is geweest, zijn er altijd nog genoeg die deze winter hebben doorstaan en met volle moed een aanval op onze piepers beginnen. Midden Juni gaan zij, bij die zwoele dagen met Z.O.-wind, zich verplaatsen in grote zwermen. Merkwaardig genoeg doen zij dit gezamenlijk, ze klimmen in de toppen van de aardappelplanten en laten zich door de wind meevoeren. In Noord-Amerika, waar de kevers vandaan komen, is wel geconstateerd dat zij 90 tot 120 km op deze wijze kunnen afleggen. Tijdens het uitzwermen, waarbij soms grote aantallen betrokken zijn, zoeken zij naar nieuwe plaatsen om zich te verme nigvuldigen. In de tweede week van Juni 1948 vonden we duizenden coloradokevers langs de vloedlijn tussen Katwijk en Noordwijk. Ze waren bij het uitzwer men in grote troepen met de Z.O.-wind meegevoerd, in zee terecht gekomen en weer aangespoeld. Daar het taaie rakkers zijn en ze maanden zonder voedsel kun nen, was het overgrote deel nog in leven. Maar niet alleen coloradokevers lagen hier bij duizenden langs de vloedlijn. Ook allerlei andere soorten insecten ble ken vrijwillig of onvrijwillig met de wind te zijn meegevoerd. Vooral rozen- kevertjes en tal van soorten kniptorren, snuitkevers. soldaatjes, haantjes en schildpadtorretjes. Deze soorten waren ln groot aantal te vinden. Vele soorten boktorren, loop- en mestkevers, O. L.H.- beestjes en vliegen, wespen en wantsen in mindere mate. Merkwaardig was het. dat er vele soor ten onder waren, die we in de omgeving, in de duinenrij, niet konden vinden. We meenden zelfs typische bewoners van de Limburgse fauna te ontdekken, die zeer zelden in het Westen voorkomen. Toch waren er tal van soorten, welke wij die zelfde dag in de duinen vonden, ook aan de strandreep te vinden. Misschien waren er vele op grote af stand met de Z.O.-wind meegekomen. Vrij zeldzame dieren, die men niet ieder# dag tegenkomt, vonden we daar langs de vloedlijn. De rupsendoder bijv., een grote rooftor, die hoog in de toppen van de bo men leeft en men zelden aantreft, zagen we hier tot onze grote verwondering in verschiUende exemplaren. Dergelijke om standigheden zijn dan soms wel voordelig soorten zich echter spoedig uit en ook een deel van Duitsland en Enge land kwamen zij spoedig voor. Het dier was niet meer weg te krijgen. Gelukkig dat de bestrijding van de coloradokevers zo goed ter hand is genomen. Ongetwijfeld zouden an ders al onze aardappelvelden door de dieren zijn aangetast. Bij kleine aantallen moeten de dieren gevangen worden voordat zij eieren gaan leggen. Bij grotere aantallen zijn bespui tingen onvermijdelijk en moet men zich wenden tot een ambtenaar van de P. D. in Wageningen en het bericht nr 946 van Vier Leidse politie-ambtenaren gaan de dienst verlaten Van hen werkte de heer G. Douma hier het langst i een politie-ambtenaar de leeftijd van 55 jaar bereikt, kan hy zich voorberei den op het uittreden uit de dienst. Velen hebben critiek op deze grens, maar het voorschrift luidt nu eenmaal niet anders. Het Leidse politie-personeel zal deze maand weer een aderlating moeten ondergaan, want vier van zyn leden gaan op 1 Juli met pensioen. Het zyn de heren G. Douma, W. C. A. Vrouwenvelder, M. A. Vlaardingerbroek en W. Vis. De heer Douma trad op 22 October '19icieel afscheid nemen, zal dit hun wellicht als agent in dienst bij de Leidse politie, op verschillende wijze gezegd worden. Al spoedig (op 1 November 1920) werd Reeds is bekend, dat de heer Vrouwen hij overgeplaatst naar de afdeling bijzon-Ivelder morgenmiddag om 3 uur afscheid Ter navolging Radiofonds gemeente lijke werkplaats Men schrijft ons: De Vereniging van rusthuis-, pension en kamerverhuurbedrijven te Leiden hield enkele weken geleden op haar vergadering een verloting. De netto opbrengst (f 100) werd ter beschikking gesteld van de gemeentelijke werkplaats (blinden-werkinrichting), Groenesteeg 97. Het bedrag werd gaarne en onder grote dank geaccepteerd en in overleg met bo vengenoemde vereniging bestemd als grondslag voor een te vormen radio fonds. Wanneer deze prachtige geste volging vindt, zal binnen niet al te lange tijd een reeds lang gekoesterde wens in vervulling kunnen gaan, ni. het aan schaffen van een radio-installatie, die tij dens het werk en de rustperiode als ont spanningselement kan worden ingescha keld. Ter navolging dus voor andere^rer- enigingen! Ze moeten nu eenmaal naai school Ongeveer twintig personen uit Leiden en Katwijk moesten voor de kanton rechter terecht staan wegens ernstige overtreding van de leerplichtwet. Om wat bij te verdienen, waren sommige kinderen zelfs een of twee maanden niet op school geweest. Dit was niet nodig geweest, want sommige gezinnen hadden een inkomen van ƒ80 tot ƒ130 per week! Het O. M. vond, dat aan deze overtredin gen maar eens een einde moest komen en eiste 10 of 15 boete. De uitspraak was conform. Een Katwijker, die een nog leerplich tige knaap in dienst had genomen, kreeg 15 boete of acht dagen. Prof. dr C. I. F. Böttcher Bij Kon. Besluit is met ingang van September 1951 het Kon. Besluit van 8 Mei, voor zover daarbij de onderwijsop dracht van dr A. E. van Arkel, gewoon hoogleraar in de anorganische scheikun de aan de Leidse universiteit werd uit gebreid met de physische scheikunde, in getrokken en is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der en natuurkunde aan die universiteit, om onderwijs te geven in de physische schei kunde, dr C. J. F. Böttcher, thans ge woon hoogleraar. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: Y Michiels en H Ker- sten, Maastricht-Den Haag; B H de Groot en J van den Bergen. Hilversum; Bevallen: Mevr. Veenenbos-V. d- Belt, z Eerbeek; mevr. De Gidts-Gorter, d. Soerabaja; mevr. Worst-Visser, z. Rot- terdam; mevr. Struijs-Sizoo, d. Diever. deze dienst raadplegen in verband met bestrijdingsmiddelen en hoeveelheden1 daarvan. De mededelingen voor land- tuinbouw, die elke dag om half één door de radio komen, houden ons verder nauwkeurig op de hoogte. De kevers zijn gemakkelijk te herken nen: de vijf overlangse zwarte strepen die over de beide grauwgele, zwart om- biesde dekschilden lopen, het borststuk met de zwarte stippen dio soms min of meer in elkaar overlopen en de vorm der tarsen die we bij alle haantjes te rugvinden. Diepe putjes omzomen de strepen op de dekschilden en een smal zwart passement is afgezet op de voor- en achterrand van het voorborststuk. De larven zyn mooi oranjerood met kleine zwarte pootjes, over het rolronde achterlijf lopen overlangse rijen zwarte vlekjes. Ofschoon de larven veel gelijken op die van de O.I.H.-beestjes zijn dit toch de kenmerken om ze te on derscheiden. Hiervan zijn trouwens de poten steviger en is het achterlijf niet zo dik. De vraatzuchtige larven kunnen te zamen met de volwassen dieren veel van het aardappelloof doen verdwijnen. De bladeren vertonen grote onregelmatige gaten en de grijskleurige excrementen op de bladeren tonen verder wel duidelijk de aanwezigheid der dieren aan. Later wordt niet alleen het blad moes tussen de nerven uitgegeten, als zij groter zijn laten i vaste voet kregen, breidden de vraatzuchtige dieren zelfs de nerven niet meer met rust en blijven slechts als een zielig restje de hoofdnerven over. De larve vervelt driemaal, wanneer ze uit het huidje, dat dan te klein is geworden barst. Ten slotte zal hier een colorado kever uitkomen, die naar de latijnse naam Leptinotarsa decemlineata Say luistert. Deze begint dan weer met het afzetten van een groot aantal eieren aan de on derkant der bladeren en brengt als vol wassen dier de winter door in de grond. Laten we er voor zorgen, deze in dringers geen gelegenheid te geven zich verder uit te breiden. Deze maanden zul len ze hun kans weer proberen te grijpen! dere wetten, waar hij ook gebleven is. Op 1 Mei 1921 werd hij agent eerste klas- op 1 Juli 1938 brigadier, precies een jaar later hoofdagent en op 1 Januari '40 adjudant. In December 1919 meldde de heer Vrouwenvelder zich. Op 1 Januari 1940 werd hij bevorderd tot hoofdagent en 1 Februari 1947 volgde zijn benoeming brigadier. In 1924 ging de heer Vrouwen velder over van de straatpolitie kinderpolitie. De heer Vlaardingerbroek kwam op 1 Januari 1927 als brandwacht-chauf- feur-mechaniciën in dienst. Bij de sa mensmelting van brandweer en politie ir werd hij benoemd tot agent van po litie eerste klasse. Ook de heer Vis werd als brand wacht aangenomen, en wel op 8 Mei '22 Eveneens in 1936 werd hij agent van po- tie eerste klasse. Allen hebben een goede staat var dienst achter de rug. Als zij straks offi- zal nemen. De heer Douma houdt Zater dagmiddag, eveneens om 3 uur, afscheids receptie. Oranje-Garde blies verzamelen Het vendel Leiden van de Oranje- Garde hield gisteravond in het gebouw -,Prediker" een openbare vendelavond, die werd geopend door de heer P. Cor net, tweede voorzitter van de bond van Chr. Oranje-jeugdverenigingen. Spr. zette het doel van de Garde uiteen. geestdriftige toespraak heeft ds H. J. S- Kalff van Bennebroek, advl- de bond, gewezen op de bete kenis van het Huis van Oranje voor land. Oranje en Nederland zijn ter wille de Kerk bij elkaar gekomen. Het geloof en de Kerk hebben Nederland Oranje bij elkaar gehouden. Spr. be lichtte in het bijzonder de figuur van Prins Bernhard in verband met de 29ste Juni. De avond droeg een gevarieerd karak ter Direct na de opening traden de tamboers en hoornblazers voor het licht. Zij hebben het keurig gedaan. Ook de pijpers uit Scheveningen mochten zijn. De klompendansen en de hup- oefeningen van de adsplranten hadden de volle aandacht van jong en oud. Het bleek, dat een familiecompetitie het in de zomer niet minder goed doet. De heer P. Kruiswijk, voorzitter van het vendel Leiden, sloot deze geslaagde avond, die propaganda was voor dit jeugdwerk. Traditie veldslag Leidse en Delftse groenen blijit Op een door het dagelijks bestuur van de algemene senatenvergadenng uitge schreven en in de studentensociëteit Minerva" te Leiden gehouden perscon ferentie heeft de heer J. J. C. Alber- dingk Thijm, praeses van de A S V., op desbetreffende vraag van de zijde de pers verklaard, dat het in hel vaste voornemen ligt, de bekende Drie- October-veldslag tussen de groenen van Leiden en die van Delft niet mee Den Haag te doen plaats vinden. Er zijn van de zijde van de studenten inderdaad wel verkeerde dingen ge daan en bovendien was de reactie van de burgerij op de inval van dien aard, het beter is elders een strijdterrein te zoeken. Men zoekt het thans en „afgelegen" gebied, zodat de traditie zelf in ieder geval niet zal wor den geschonden. De standpunten, die tijdens deze ferentie ten aanzien van de groentijd voren zijn gekomen, hopen we te zijner tijd te belichten. Leidse oudjes genoten ondanks regen Gisteren hebben weer vierhonderd ouden van dagen onder auspiciën va: Leidse comité een autotocht gemaakt. Helaas was het door de weersomstandig heden nodig het gezelschap in tweeën te splitsen, aangezien niet allen eer droog onderkomen konden vinden in hel reisdoel „De Bataafse Boer" te Scheve ningen. De tweede ploeg vond een on derdak in „Meiendel". Over gebrek aan medewerking had het comité gelukkig weer niet te klagen. De voorzitter, de heer J. Brouwer, heeft dan ook alle medewerkers hartelijk dank ge bracht voor hun arbeid. Hij wekte allen op tot deelneming aan een reünie in 1952. Op de Haak-in-tentoonstelling ontbreekt het dramatiserende element niet. Hier ziet men, hoe glasblazers met veel ambitie werken aan hun kunstuiting. Voor deze bedrijvigheid hadden de bezoekers veel oog. Menig dressoir is er door verrijkt. Foto N. van der Horst. HET MAURITSHU1S in een nieuwe luister (Van i Kunstredactetur) Het aloude Mauritshuis aan de Vijver berg te 's-Gravenhage is gisteren in ve luister gezet. Van November jl- as het gesloten i.v-m. restauratie en de kunstschatten werden tijdelijk onder gebracht in het Haagse Gem. Museum i Het Prinsenhof te Delft. Vanmid dag kon de Staatssecretaris van O. K- T„ mr Cals. de schilderijen weer in hun oude omgeving tonen niet alleen. ook de zalen van dit rijke museum laten zien in een nieuw gewaad- Het trappenhuis uit 1710 is in zijn oorspron kelijke staat teruggebracht en direct bij de ingang hangt nu het grote portret Johan Maurits, de oprichter van het Mauritshuis, die leefde van 1604 tot 1679. Het aantal opgehangen schilderijen is verminderd met 30 35 en dit vrij geringe aantal heeft er voor gezorgd.dat de werken nu veel vrijer hangen en niet zoals vroeger, dicht op elkander- De grootste zorg baarde de verlichting de verwarming. Voor beide zaken heeft men thans een zeer bevredigende oplossing gevonden. De verwarmingsin stallaties zijn onzichtbaar gebleven en veroorzaken toch een gelijkmatige ver warming van de zalen. Ten aanzien van Chr. Lyceum Leiden Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.- A (Lit. Econ. afdeling): P. Arnoldus, A. Batenburg, mej. F. W. Buurman, J. A. Dregmans. B. C. Dunn, P. Passchier, mej. L. v. d. Plas, J. B. Reyneveld, C. B. Rietkerk, D. Schonenberg Dzn, mej. H. C. Sepers en A. J. Varkevisser. Afgewe ten 2. Eindexamens Gem. HBS Geslaagd voor het eindexamen, afde ling B, 4e groep: H. Meyer, Leiden: W. F. Schaaf, Warmond; T. C. Stuivenberg, Leiden; J. Vermeulen, Leiden; J. Wisse, Leiden; R. R. Oost, Noordwijk aan Zee; R. F. A. Mugie, Noordwijk aan Zee. To taal afgewezen in alle 4 groepen: 6. Toelatingsexamen Chr. Lyceum te Alphen Geslaagd zyn: J. Beishuizen, Anje M. J. Berg, Boskoop; J. Blom; Hinderika M. Both, Boskoop; A. W. A. P. Bouman; H. van der Bijl, Zevenhoven; Henny A. van der Bijl, Koudekerk a/d Rijn: M. P. Byls- ma; N. Cok, Hazerswoude; Maria Corts, Koudekerk a/d Rijn; H. N. N. van Dam, Zwammerdam; H. J. Demoet; W. J. Derck- sen, Gouda; H. Driessen; A. J. G. Dron- kert, Leiden; T. Dijkstra, Gouda; C. Haas beek; P. H. van Harten, Woubrugge; He lena J. Hassefras, Hazerswoude; G. J. v Heyningen; D. Hueting; Inria A. A. Inki- riwang, Leiden; Francina A. de Jong; Lena G. Kantebeen; R. C. E. Kapteyn, Reeuwijk; Joh. Karstens, Leiderdorp; R. Kits; Janke Koning; H. G. Kotter; W Kranenburg, Boskoop; Johanne H. van Leeuwen, Nieuwveen; P. van Leeuwen. Aarlanderveen; Joh. Mulder; Elisabeth A. Mijs; I. J. van der Neut; Margreet de Pijper; J. Rijswijk; Wilhelmina F. Stuur man, Boskoop: J. J. Streefkerk; Gretha J. Tromp, Bodegraven; A. C. Veerman, Boskoop; J. R. Vellekoop. Gouda; C. P. Venema, Waddinxveen; M. W. E. Ver kerk, Boskoop; L. Visser. Koudekerk a/d Rijn; J. G. Wieringa; Elisabeth T. van der Wind, Aarlanderveen; Jan van Wijk, W. G. van Wijk; Alida G. Zwaan; Eliza- betha Zijlstra, Moerkapelle. Zonder plaatsnaam: Alphen. Twee cai didaten werden afgewezen. Assistenten bij de directe belastingen de verlichting zocht men naar een goed samengaan van kunst- en daglicht. Door middel van indirecte verlichting met TL-buizen heeft men hier wondere re sultaten bereikt. Een gelijkmatige -.achte verlichting maakt het mogelijk :n de donkerste zalen de werken goed te zien, zonder dat er veel aan de kleur ver anderde. Ook is 'het mogelijk een bepaal de wand alleen te verlichten, waardoor soms wonderlijke effecten zijn verkre gen. Was het Mauritshuis vroeger vaak een donker doolhof nu is het geworden tot een aangenaam en goed verlicht mu seum, zonder dat het zijn eigen stijl heeft verloren. De ..Saul en David" van Rembraedt hangt thans tijdelijk op de plaats van de „Anatomische Les", wel ke gerestaureerd wordt en het ..Putter- tje" van Carel Fabritius en het meis jeskopje van Vermeer hebben afzonder lijke plaatsen gekregen daar, zoals de directeur dr A. B. de Vries ons ver telde, veel te veel aandacht werd op geëist door de omhangende werken. Ook de wanden zijn vernieuwd door het aan brengen van een zacht-grijs vilt, be halve de bovengang, die nog de drukke rode bekleding heeft. Hoe kostbaar die bekleding ook mag zijn, als achterwand voor een schilderijententoonstelling is is zij niet geschikt. De „Stier" van Pot ter hangt nu eveneens in een zeer goede belichting en heeft daardoor vanzelf sprekend ook meer waarde gekregen. Staatssecretaris Cals onthulde vanmid- •en nieuwe aanwinst, n-1- de eerste Saenredam. die het Mauritshuis heeft die gekocht is in Zwitserland met steun van de Ver. ..Rembrandt". E het blank geschilderde interieur vai Cunerakerk te Rhenen. Als tweede nieuwe aanwinst is er een Italiaans landschap van Jan Mancadan, vroeger burgemeester van Franeker. Was tot he den het bezoek aan het Mauritshuis hoofdzakelijk buitenlands (ong. 70 pet), de nieuwe Inrichting zal ook meer Ne derlanders naar dit museum trekken- Geslaagd zijn voor het examen van as sistent der directe belastingen de kommie zen: L. J. Hage, Warmond; J. J. van der Hoven, Voorschoten; M. J. Moorman, Lei- Viiftirr irrrrr a&huwd lden DB F' W' v' d- steen> Leiden D.B.; Vljttig jaar genuwa A. G. Bauw. Sassenheim; P. Bavelaar. Het echtpaar F. Boeff en A. M. Boeff- Katwijk; K. C. Eldering, Rijnsburg; J. H. Ankerna, Julianastraat 8. hoopt op 10 Veenstra. Hillegom; C. L. v. Kesteren. Juli 50 jaar gehuwd te zijn. I Rijnsburg. (Advertentie) Regen doorkruiste sportweek Gymnastiekdemonstraties afgelast - absenten bij zwemwedstrijden De regen heeft de Leidse sportweek gisteravond danig parten gespeeld. De gym nastiekdemonstraties van de RJt. verenigingen moesten worden afgelast. Deze zullen thans Vrijdagavond worden gehouden. De zwemwedstrijden voor de Leidse jeugd, die in De Zijl werdén gehouden, mogen matig geslaagd worden genoemd, al was de publieke belangstelling door de ongunstige weersomstandigheden uiterst miniem. Schilder (L) 36.4, 2 N. van Berkel (Sl> 37.2, 3 Th. Kemperman (G) 40.6. 50 m schoolslag meisjes (16, 17, 18 jaar)1 C. Iterson (Z) 46.1, 2 B. Walen kamp (G) 46.4, 3 J. Springer (W) 47.7. Idem jongens: 1 P. Bekkering (SI) 36.5, 2 J. Plezier (Z) 38.7, 3 en 4 Th. Hoogeveen (G) en J. Krijgsman (L) 41.4. vrije slag (meisjes 16, 17, 18): 1 W van Staveren (L) 33.5, 2 L. Stik- kelman (G) 37.8, 3 M. Wempe, (L) 37.9. Idem jongens: 1 F. Thijssen (Z) 29.8, 2 L. Stokhuyzen (Z) 32.-, 3 L. Zitman (L) 32.3. 3x50 m wisselslag estafette meisjes: 1 L.Z.C. 2.04.5; 2. Sleutelstad 2.11.-; 3 De Zijl 2.16.4. Idem jongens: 1 Sleutelstad 1.45.4; 2 De Zijl 1.45.9; 3 L.Z.C. 2.19.3. 5x50 m vrije slag estafette meisjes: 1 L.Z.C 3.10.3; 2 Sleutelstad 3.19-; 3 De Zijl 3.45.9. Idem jongens: 1 De Zijl 2.38.5; 2 Sleu telstad 2.58.2; L.Z.C. 3.15.3. De zwemwedstrijden waren georgani seerd door de Leidse contactcommissie voor zwemmen en waterpolo. Helaas lieten ook vele deelnemers en deelneem sters verstek gaan. Op deze wijze kon niet van een zuivere krachtmeting den gesproken. De burgemeester ei brandweercommandant trotseerden de hevige regen en woonden de wedstrijden bij. Na vele discussies gingen deze toch door. De deelnemende verenigingen LZC (L), De Zijl (Z), De Leidse Watervrienden (W), De Sleutelstad (SI) n De Leidse Golfbrekers (G). De uitslagen luiden: 50 m Rugslag meisjes (13, 14, 15 jaar): 1 L. Binsbergen (L) 39.8, 2 A. Oosterom (SI) 42.3, 3 N. de Wit (G) 43.1. Idem jongens (13, 14, 15 jaar)1 P. Bekkering (SI) 39.5, 2 P. Bres (W) 41.1, 3 J. van Leeuwen (Z) 41.2. 50 m Schoolslag meisjes (13, 14, 15 jaar)1 C. Iterson (Z) 44.2, 2 B. Walen kamp (G) 45.-, 3 L. Fasseur (SI) 45.5. Idem jongens (13, 14, 15 jaar): 1 W. in Zijl (SI) 36.7, 2 T. v. d. Vlist (SI) 44.5, 3 A. v. d. Linden (G) 45.1. m Vrije slag meisjes (13, 14, 15 jaar): 1 L. Binsbergen (L) 35.4, 2 A. Oosterom (SI) 37.1, 3 L. Stikkelman (G) 37.5. Na deze nummers zagen wij een fraaie demonstratie schoonspringen door me vrouw A. Vlothuysen-Foursoff en de heer Henk de Haas. De laatste toonde zich ook van zijn komische kant. Een hartelijk applaus, bloemen en geschenken vormden een welverdiende beloning. m Vrije slag jongens (13, 14, 15 Jaar): 1 W. van Zijl (SI) 31.3, 2 J. v. Leeuwen (Z) 33.5, 3 G. Goddijn (G) 35.2. m Rugslag meisjes (16, 17, 18 jaar) 1 J. de Haan (SI) 39.2, 2 E. Oet (L) 42.8, 3 B. Paddenburg (G) 46.7. Idem jongens (16, 17, 18 jaar): 1 H. Advert entiën) VOOR PERZISCHE 1 TAPIJTEN HASSELMAN t PANDER BREE5TRAAT 146 BOTERMARKT 21-22 TELEFOON 26662 E IDE" Lid Financieringsinstituut. JAN SLUYTERS - minnaar van hef licht Lezing van W. Jos de Gruyter in de Lakenhal In de Grote Pers van de Lakenhal hield de bekende Haagse criticus W. Jos de Gruyter gisteravond voor een helaas niet talrijk gezelschap een inleiding over oonstelling van Jan Sluijters, die daar tot 15 Juli wordt gehouden. Jos de Gruyer belichtte daarbij de ontwikke lingsgang van de beroemde schilder, werken een grote bekendheid ge nieten, maar wiens schilderkunstige op vattingen in de loop der jaren voor velen )g een gesloten boek zijn gebleven. Nadat Jan Sluijters zich langs de pa den der academische geleidelijkheid to* hoog technisch peil had ontwikkeld, werd hij gegrepen door de moderne rich tingen van het fauvisme (Frans expres sionisme) en het cubisme, die omstreeks 1905 in Parijs hoogtij vierden. Daarbij was de invloed van de fin-de- siècle-schilder Henri de Toulouse Lautrec de Japanse prentkunst zeer groot op de Hollandse kunstenaar, die echter door deze richtingen èn door zijn latere •classicisme en meer traditionele turalisme heen een typische voorliefde voor licht en kleur heeft behouden, voor rhythmiek en sterke penseelvoering. Schijnwerper bij H. Schouw was hinderlijk voor verkeer Een reclame-schijnwerper van een café nabij de Haagse Schouw was hinderlijk voor het verkeer op de Rijksweg Den HaagAmsterdam. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft in samenwerking met de rijkspolitie bereikt, dat de schijnwerper een andere stand heeft gekregen afgeschermd. Peter Cheyney, de Britse schrijver van misdaadromans, is gisteren op 55- J. leeftijd na een langdurige ziekte te Lon den overleden. Van 27 tot en met 30 Juli wordt in Mainz het vijfjaarlijkse muziekfeest de Duitse zangersbond gehouden, w aan ook zal deelnemen het Mannenkoor „Venlona" uit Venlo o.l.v. Jos Vranken. Na de oorlog heeft Jan Sluijters :er sterke verjonging doorgemaakt, it men zonder overdrijving van een tweede jeugd kan spreken. Hij munt uit door een grote blijheid, die wel funda menteel genoemd mag worden. Slechts m enkele maal is hij sarcastisch. Jos de Gruyter illustreerde het ge sprokene met een serie lichtbeelden, die duidelijk overzicht gaven van de ont wikkelingsgang van deze uiterst produc tieve kunstenaar met zijn veelzijdige be langstelling. In de pauze kregen de aanwezigen ge legenheid het werk van Sluijters in de expositiezalen te bezichtigen. Sportprogramma voor heden en morgen Vanavond staat de wielersport op het programma van de Leidse sportweek. Op het parcours BurggravenlaanKern straat-Verdamstraat wordt de ronde van Leiden verreden. Om 7 uur wordt aan de Burggravenlaan gestart. Morgenavond worden volleybal- en tafeltenniswedstrijden gehouden in het gymnasium. Deze beginnen om 8 uur. De neutrale gymnastiekverenigingen geven op het Stadhuisplein blijk van hun kunnen. Om het damkampioenschap van Leiden Bij het begin van de wedstrijden om het damkampioenschap van Leiden, ge organiseerd door de drie plaatselijke verenigingen, nL LDV, DCL en De Sleutels, sprak de voorzitter van de wedstrijd-commissie, de heer J- Huisman een kort woord. Het aantal deelnemers is dit jaar niet groot, aldus de heer Huisman. Als oorzaak noemde hij het dat de kampioenschappen door diverse omstandigheden te laat zijn be gonnen en het merendeel van de dam mers 's zomers niet speelt. In de hoofdklasse zijn zeven deelne- lers. De finales zullen direct verspeeld •orden. Na loting kwamen de volgende spelers tegenover elkaar: W. Heemskerk A. Sladek; Jan Slingerland—T. Teleng; Wim Klein—Zaalberg. Huisman lootte vrij. Ook de eerste klasse had zeven deel nemers. De uitslagen hiervan zijn: J. de OnkM. Brinks 11; A. BrouwerT. Schilt 2—0; W. Klein—C. B. Janssena -1. B. v. d. Putten was vrij. De uitslag van de hoofdklasse luidt: W. HeemskerkA. Sladek ~11; Jan Slingerland—T Teleng 2—0; Wim Klein— Zaalberg 1—1. Waterpolo C.W.P. I—De Sleutelstad II 0-3 Een goede wedstrijd van onze stadge noten en hoewel de rust met 00 kwam, toch een verdiende overwinning. WIMBLEDON-KAMPIOEN- SCHAPPEN De uitslagen van Wimbledon-tennis- tournooi luiden: dames enkelspel, eerste ronde: Shirley Fry (V.S.) si. mej. J. Partridge (GJ3.) 6—3 6—1; Doris Hart (V.S.) si. Jacqueline Marcellin (Fr.) 6—2 60. Tweede ronde: Louise Brough (V.S.) si. mevr. R. Scott (GJB.) 6—1, 62; Kay Tuckey (G.B.) si. mej. Rollin Couquerque (Ned.) 63 62; Margaret Dupont (V.S.) si. Joy Mottram (G.B.) 63 64; Beverly Baker (V.S.) sL mej. A. Morgan (G.B.) 6—2 6—0; mej. R. Woodgate (G.B.) si. mevr. Zus Schmier (Ned.) 6—3 6—1. Haak-in-tentoonstelling loopt prima Vanavond speelt Sempreweer De Haak-in-tentoonstelling wordt on-1 tcgenzeggelük een succes. Werd de dag gisteren ryk voorzien van zware en langdurige regens, dit heeft toch niet kunnen verhinderen, dat ruim driedui- mensen de Stadsgehoorzaal hebben aangedaan. Het juiste aantal Is: 3004. Me vrouw Vahrmeyer, Lijsterstraat 26, raad de: 3005. Zü krygt een taart thuis. Uit de lijsten met de namen en adres- in van hen, die hebben geraden naar hel aantal bezoekers, blykt duidelyk, dal zeer velen buiten Leiden, ook ver bui- jten Leiden, naar de Sleutelstad zyn ge- Injecties tegen wortel- rot te Sassenheim Bij Zandbergen-Terwegen Gistermiddag Is by de firma Zandber gen-Terwegen te Sassenheim een motor- injector gedemonstreerd, die de grond in jecteert met Shell D.D. Verscheidene kwekers zien in dit middel veel heil by de bestryding van wortclrot. Er was voor deze demonstratie tameiyk veel belang stelling. Het motortje produceerde een gezond geluid. De wielen hadden de hulp de aangekoppelde antislipwielen ven delyk niet eens nodig gehad om soepel te lopen. Men zag vyf injectors door de grond gaan en een tank Shell D.D. zorg de voor aanvoer van de stof. Of de re sultaten aan het doel beantwoorden, zal men pas volgend jaar weten. Vorig jaar al heeft drs Slootweg van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek hier de grond met Shell D.D. be handeld. En ziet: ondanks de minder gunstige omstandigheden by en na het injecteren staat er nu een gewas nar cissen, dat er zyn mag. En de vier bed den, die men niet liet injecteren, lagen nu voor 90 procent dood. De grond kan van Shell D.D. ook te veel krygen. Men kan dus in ieder geval zeggen, dat een injectie, mits door deskundige handen toegediend, althans voor één jaar afdoen de is. komen om de tentoonstelling te zien. WU ten de plaatsen Gouda, Haarlem, Zeist, Boskoop, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Men moet weten, dat de ten toonstelling al in Rotterdam en Den Haag is geweestOok zagen wy de plaatsen Aalten, Neede, Groenlo, Eindhoven, Ber gen op Zoom en Almelo vertegenwoor digd. Het is natuurlyk niet te zeggen, of deze bezoekers speciaal voor Haak-in naar Leiden zyn gekomen. Die uit Eind hoven in ieder geval weL Tot 11 uur vanavond kan men in de Gehoorzaal nog terecht. Lag het aanvan- kelyk in de bedoeling, dat „Sempre Avanti" tijdens de tentoonstelling maar éénmaal zou optreden, vanavond spelen zij toch weer. Wy zyn er van overtuigd, dat dit de Leidenaars nog meer zal ani meren. Er wordt straks een grote drukte verwacht. Gisteravond moesten de deu ren ook enkele malen worden gesloten. Komt daarom zoveel mogeiyk vóór acht uur. Het is in uw eigen belang. In spanning zullen wy de balans op maken. Dat het eindresultaat verrassend mag zyn! Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Maria KL d.v. J. A. M. Lammers en J. van Musscher; Marga- retha J. A. M. d.v. P. L. Ahsman en M. M. Witsenburg; Yvonne I. d.v. E. M. Joe- noes en W. H. Tengker; Adriaantje A. d.v. H. W. van Pypen en A. Hogewoning: Ma- rinus z.v. C. Roggeveen en S. van Varik; Jan P. z.v. P. Ouwehand en M. B. Kühn; Gerrit z.v. J. J Brandt en J. Put; Antho- nius z.v. A. J. Bos en H. M. Hodes; Mat- thUs z.v. M. v. Dam en J. G. M. Kra pels; Steven z.v. J. Taverne en G. G. Baas. Overleden: M. Boezaard. huisvr. v. Schuller, 68 j.; H. van Wijk. man, 66 J.; J. Groet, man. 73 j.: C. C. M. Dulfer. wed. v. Kolff van Oosterwijk, 82 j.; M. W. Be- kooy, huisvr. v. la Lau. 55 J. Gehuwd: J. D. Muller en L. A. van Well Groeneveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3