Sportweek is ingeluid door klein maar fijn défilé NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 26 IUNI 1951 Vele verenigingen Helen verstek gaan Het déft'té. dat gisteravond de sport week failo'dde, was als we he zeggen no\ Ten klein maar fyn. Als we ons geetl herinneren, waren er vorig jaar veel «*eer deelnemende verenigin gen, maar d»t neemt niet weg, dat giste ren de raak gesmeerder liep. Het vol tallige college van B. en W. en de sport raad namen het af en op de Breestraat toonden vele to eschouwers hun belang stelling. Schetterende en perfecte marsmuziek van het muziekcorps der N.Z.H. meldde omstreeks kwart over 7 de komst de sportstoet. En voorafgegaan door dit parmantige corps taonde zich weldra de afvaardiging van de1 Leidise sportwereld. Excelsior van klein tot groot volgde de N.Z.H. op de voet en daarachter kwamen de dames van L.T.C. en „Concordia". Vlak daarop een de\outatae van d£ voetbalvereniging Lugdtinum, die blijk baar zo rap was, dat zide- .gymnastiek vereniging D.O.S. een eind achter zich liet. Victoria volgde D.O.S. op d e hielen daarachter kwam een aan tal rijders van de Swift-Combinatie, die naast hard rijden ook blijkbaar het in-optocht- Sportprogramma voor vanavond en morgen De Leödse sportweek wordt vanavond om 7 uur voortgezet met een gymnastiek- demonstratie op het Stadhuisplein. Om kwart over 7 wordt in De Zijl de jeugd kamp verwerkt. Morgenavond om 7 uur starten de wiel renners voor de ronde van Leiden. Het parcours is Burggravenlaan-Kerastraat- Verdamstraat. WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAP- PEN BEGONNEN Bij prachtig zomerweer en voor eer uitverkocht huis vingen gisteren te "Wim bledon de 65ste Wimbledon-kampioen- ichappen aan met de heren enkelspelen. De voornaamste uitslagen uit de Budge Patty (V.S.) sl. Lurie (Z.-A.) 6—1, 6—1. 6—4; Flam (V.S.) sl. Naresh Kumar (India) 61, 62, 62; Savitt (V.S.) sl. Cockburn (Z.-A.) &-2, 6—2; Drobny (Eg.) sl. Von Cramm (Did) 97, 64, 64; Rinkel (Ned.) sl. Hyks (Tsj.-Slow.) 62, 60, 60; Van Swol (Ned.) sl. Snart (G.-B.) 6—0, 6—1, 10—8, Richardson (V.S.) sl. Dehnert (Ned.) 6—2, 6—3, 6—2. Nederlandse politie-agenten in voetbalgevecht met Belgische collega's Het Nederlands politievoetbalelftal, dat Zaterdag a.s. te Groningen het Belgisch politie-elftal ontmoet, is als volgt samen gesteld: doel: Kok (ADO); achter: Huy- bregt (B.V.V.) en Mol ('t Gooi); midden: Kammeyer (G.V.A.V.), Gilissen (R.B.C.) en Remmers (B.V.V.)voor: Tits (Lim- burgia), Van der Eist (Theole), Van On- selen (Stormvogels), Van der Meuleni (Ben Helder) en Koole (Vlaardingen). D.S.C.—Philidor SVz4Vz Philidor speelde gisteravond in Delft een vriendschappelijke wedstrijd tegen DSC, waarbij de thuisclub won met rijden beoefend heeft. „Jahn", ook al van klein tot groot, en Brunhilde ver tegenwoordigden de Leidse gymnastiek- wereld eens te meer in deze parade. U.V.S. was met zijn jeugd vertegen woordigd en het jubilerende Fluks was op korfbalgebied de enige vereniging, die blijk gaf van leven. De Rooms- Katholieke verkenners sloten de rij. Al met al vonden wij deze vertegen woordiging van het Leidse sportleven wel fijntjes, maar daarnaast beslist te klein. Geeft deze optocht een juist beeld van de activiteit van de Leidse vereni gingen, dan vrezen we, dat de sportweek wel eens niet aan haar verwachtingen kon beantwoorden. Na afloop van het défilé was er boksen in de Leidse Hout. Bondsdag Geref. Mannen- verenigingen De Bond van Geref. Mannenvereni- gingen houdt Woensdag de 29ste bonds vergadering in de Haagse Dierentuin. In c(e morgenvergadering, die om 10 uur aanvangt spreekt ds J. v. d. Zee over „Multum non multa" en ds L. Hoorweg jr. van Haarlem over: Gereformeerd ge zinsleven. In de middagvergadering re fereert ds G. Toornvliet van Leiden over: Leven in het licht van Christus' weder komst". Ds J. Attema spreekt het slot woord: „Vurig van geest". Daar er grote belangstelling wordt verwacht, zaï eventueel bij gebrek aan plaatsruimte in de Dierentuin, ook de Oosterkerk aan de Z.-O. Buitensingel worden ingescha keld. Morgenavond worden dd deelne mers begroet op een samenkomst, gven- eens in de Dierentuin, waarop o.m. het Chr. Residentie-mannenkoor zal zingen. Voorts declamatie en een slotwoord van ds D. Roest. Aan de burgemeester van Schatjk, de heer H. v. d. Heijden is op zijn verzoek i.i.v. 1 Juli eervol ontslag verleend. Veilinghouder verduisterde geld van bontjassen De 47-jarige veilinghouder J. O. uit Bussum, die geld van geveilde bontjassen niet aan zijn klanten afdroeg, werd door het A'damse hof tot 1 jaar (m.a.) ver oordeeld, waarvan bi jaar voorwaarde lijk. (Rechtbankvonnis 6 maanden). Engelse schipbreukelingen door Nederlands schip gered Met de Nederlandse kustvaarder Tyro, zijn gistermiddag in de Amster damse haven aangekomen twee Engelsen, die in de afgelopen nacht in zee terecht kwamen, nadat hun jacht voor de Bel gische kust in brand was geraakt en gezonken. De derde opvarende van het Britse jacht is waarschijnlijk door een .Zweeds schip aan boord genomen De commissaris In de provincie Zuid-Holland zal Woensdag een ambte lijk bezoek brengen aan de gemeente Berkel en Rodenrijs en de gemeente Bergschenhoek. Kon. Java-China-Paketvaartlijn Na dotering van fl min aan de assu- irantiereserverekening, toevoeging van j f5 min aan extra reserve voor vloot- j vernieuwing en f 1,2 min aan de reserve j bouw etablissementen en f 400.000 aan j reserve diverse belangen bedroeg de winst van de Kon. Java-China Paket- vaartmij f2,4 min. Voorgesteld wordt 9 (6) pet. De afschrijving op schepen be- j droeg f 4.4 min op etablissementen 0,7 'j min. De resultaten over de eerste helft van 1951 zijn belangrijk beter dan een Jaar geleden en stemmen tot tevreden- f heid. DIVIDENDEN De Preanger Landbouw Mij keert 15 pet uit; De Zuid-Preanger Rubber Mij keert ibi pet uit; G. Dikkers en Co te Hengelo (0) de clareert 8bi pet (v.j. 8 pet), waarvan a pet naar keuze in aandelen; Simon's Emballagefabrieken en Hout handel N.V. Oosterhout declareert 8 pet (V.j. 7 pet). Kerkelijke eenheidspogingen in Engeland Vele moeilijkheden van beide zijden, maar toenadering in de belijdenis TN HET VORIGE ARTIKEL over de kerkelijke eenheidspogingen 1) werd het voorstel vermeld van de Aartsbisschop van Canterbury. Voorwaarde voor samenleving tussen de Church of England en de Vrije kerken was, dat deze laatsten eigen bisschoppen zouden aanvaarden. De reactie van de Vrije kerken op het voorstel was vriendelijk. Vertegenwoordigers, door deze kerken officieel aangewezen, kwamen in een conferentie bijeen met afgevaardigden van de Church of England, door de bisschop benoemd. VISSERI1GOLF Delft ontwierp vrijwel deiningloze haven voor Scheveningen Hoewel de regering ook de verbete ring van de Scheveningse haven finan cieel nog niet uitvoerbaar acht, worden het Waterloopkundig laboratorium in Delft nog steeds proeven genomen met nieuw ontwerp. De bestaande dam- zullen volgens dit plan blijven be staan. De Noordelijke dam wordt ver lengd, terwijl een nieuwe dam, die ten Zuiden van het verversingskanaal zal beginnen, 120 meter verder in zee zal steken dan de nieuwe Noordelijke dam. Het uiteinde van deze dam zal 610 meter van de kust verwijderd zijn. De mond van de haven zal dus asymetrisch worden. De oude havendammen zullen de golven breken en daardoor zal een vrijwel deiningloze binnenhaven worden verkregen. De schippers hebben unaniem als hun oordeel uitgesproken, dat de nieuwe mond waarschijnlijk de voorkeur zal verdienen boven de tegenwoordige situatie, wat het binnenvaren betreft. De ervaring met een asymetrische haven is nog niet groot. Slechts de havens van Petershead in Schotland en Abidjan (Frans West- Afrika) hebben een dergelijke mond. De laatste is eveneens in Delft ontworpen. Over de kosten wil men zich niet uit laten. Wel verklaarde prof. ir J. P. Thijs- se, dat de vis bij dit project het minst aan havengeld zal kosten. Nieuw radio-station in IJmuiden Vermoedelijk dn October zal het nieuwe ontvangststation van Scheveningen-radio op het sluiseiland te IJmuiden in gebruik worden genomen. Nederland heeft dan Raad van Koudekerk aan den Rijn „Goed wonen" zal dit jaar zes woningen bouwen De gemeenteraad van Koudekerk aan den Rijn kwam gisteravond onder voor zitterschap van burgemeester G. Verheul in voltallige vergadering bijeen. Besloten werd het ophalen van haardas en huis vuilnis voor ƒ1100 onderhands aan te besteden aan de heer Ant. van Harskamp, over het tijdvak 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952. De heer P. Smit wilde, dat ook be- drijfsvuil zou worden meegenomen. De voorzitter zei, dat dit verhoging van het te heffen recht met zich zou meebrengen. Hij vond het daarom beter, dat de be trokken bedrijfseigenaren zelf een rege ling met de heer Van Harskamp troffen. De voorzitter meende, dat deze tegen een geringe vergoeding zeker bereid zou zijn het bedrijfsvuil mee te nemen. Aan de woningbouwvereniging „Goed wonen" werd 1224 m2 grond a ƒ2 ver kocht. Zoals bekend Is, mogen tot 1953 15 woningen worden gebouwd. Het Is thans de bedoeling, dit Jaar een blok van res huizen te bouwen, waarvoor de plan nen inmiddels zijn ingediend. Aan „Goed wonen" werden voorts voor schotten verstrekt, nL ƒ6290 voor de grond en ƒ37.623 voor de bouwkosten van de thans in aanbouw zijnde wonin gen. De jaarlijkse bijdrage in het exploi tatietekort zal 1081.30 bedragen. De legesverordening werd gewijzigd in verband met de verhoogde kosten van de door ..Stad en Landschap" uit te brengen welstandstarieven. De tijdelijke regeling ziekte-onkostenverzekering gemeente- personeel werd administratie! gewijzigd. De daarvoor in aan Aan de heer G. van Rijsdam, directeur van het verpleeghuis, werd in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd met ingang van 1 Januari a.s. op zijn verzoek eervol ontslag ver- Aan de weg, die evenwijdig zal lopen met de algemene begraafplaats, werd de naam „Willem de Zwijgerlaan" gegeven. De toekomstige weg, die parallel met de Hogewaard zal lopen, zal „Koningin Jplianastraat" heten. Nadat de wijzigingen van de gemeente begrotingen 1950 en 1951 waren goedge keurd, sloot burgemeester Verheul de vergadering. Het was inmiddels half één geworden. Hogere tarieven in de pensions In da St.Crt van gisteren is een wijziging van de pryzenbeschikking voor pensions bekend gemaakt. Hierdoor worden de hoogst toelaatbare tarieven aangepast aan het tegenwoordige kostenpeil ir J- pensions. een van de stations voor Opleving in de markt Het geringe aanbod van de rondvis op de Maandagmarkt bracht voor deze soor ten weer verhoging van de prijzen. En kele kisten braad gingen vlot voor f 35 40 weg en de gevraagde schelvissoorten haalden zelfs f 60 per kist. Ook de wij ting deed mee in de betere prijzen. Goe de kwaliteiten kregen van f 2320 per kist. De schol, die in ruime mate werd aangevoerd, onderging geen verandering de notering: grote soorten varieerden er van f 4550 en de kleintjes haal den f 810, echter in gunstige uitzonde- ;n. In de meeste gevallen gingen ze de vismeelfabriek. Verse haring werd in hoofdzaak door de rokerijen af genomen en schommelde al naor gelang de kwaliteit tussen de f 16 en f 25 per kist. De fijnvis maakte het nog niet veel beter ondanks de tamelijk gereserveerde aanvoer. Grote tongen waren het hoogst in notering met f 2.45 en de grove slips varieerden van 9075 cent per kg. De resultaten De Abraham, die gisteren als enige trawler aan de markt was met een ge combineerde aanvoer, kreeg volgens de beschikbare gegevens f 9270. Daar echter een belangrijke partij zoute haring nog niet werd berekend, kan de totale op brengst nog niet worden vermeld. Van de loggers werden de KW 176, de VL 30 en de SCH 7 de hoogste besommers met resp. f 7600, f 7650 en f 8100. Batavia zorgde voor verrassing De Batavia, die vandaag aan de afslag was, betekende een surprise voor de ro kerijen. Daar het schip slechts vijf dagen uit was, werd het nog niet binnen ver wacht. De makreel-visserij was echter meegevallen, zodat deze korte reis een oer opleverde van 425 kisten ma kreel en 25 kisten diversen. Verder kwam de Johannes Polderman met 500 kisten „Jahn" in het défilé, dat gister avond werd gehouden ter opening van de Leidse sportweek. Foto N. van der Horst. en 500 stijve kabeljauwen. Drie loggers en drie kotters verschenen voorts voor de wallekant. Morgen vier trawlers? Voor de markt van morgen worden verwacht de Sumatra, de Claesje, de Tu- bantia en de Zeelandia. Uitgevaren schepen Gisteren gingen naar zee: KW 128, KW 32, KW 21, KW 89, KW 41. KW 162, KW 15. KW 34. KW 84, KW 10. KW 16, KW 155 en KW 166. KW 34 liep weg De KW 34, die gisteren zou markten, vond het beter de vangst van 50 manden nog maar niet te verkopen en vertrok 's middags met de vis in weer naar zee. om het halverwege de week nog eens te proberqp. De verre-vlsserö De Claes Compaen, die op 17 Juni, en de Tzonne, die 9 Juni ter verre-visserij zijn vertrokken, hebben zich nog niet uitgelaten over hun vangsten. Gezien de duur van deze reis kunnen deze schepen tegen het einde van deze week worden binnen verwacht. Nieuw Zuid-Afrikaans woordenboek Einde 1951 zal een nieuw Zuid-Afri kaans woordenboek het licht zien. Deze uitgave zal de vijfde, sterk gewijzigde druk van het werk zijn. De laatste, de vierde, verscheen in 1937. De taalcom missie van de Zuid-Afrikaanse Akademie heeft dit werk samengesteld. Zuid-Afrikaanse munt vraagt ontwerpen De Zuid-Afrikaanse munt heeft prijzen uitgeloofd voor het ontwerpen van een bijzonder muntstuk en vier herdenkings medailles, die in het Van Riebeeck-jaar zullen worden geslagen. De eerste prijs bedraagt 100 pond en er zijn nog vier andere prijzen. De ontwerpen moeten historische ge beurtenissen uit Van Riebeecks tijd uit beelden. Deze verenigde conferentie heeft haar rapport gepubliceerd. Men stelde zich niet tot taak een meenschappelijk advies aan de kerken te geven, maar ging na, wat de opvol ging van het advies van de Aartsbisschop in de praktijk zou betekenen. Meermalen was van de zijde Vrije Kerken toegegeven, dat, er in Engeland een verenigde kerk zou komen, deze een episcopaal of bisschop pelijk karakter zou moeten dragen. Nu de praktijk in ogenschouw werd genomen, kwamen de moeilijkheden •rst recht naar voren. Er zijn vele leden van de Vrije Kerken, Ja, ook kerken zelf, die een dodelijke af keer hebben van een bisschoppelijke kerkinrichting. Mocht dat bij de Metho disten niet zozeer op bezwaren stuiten, bij de Presbyterianen en met name bij de Congregationalisten (Independenten) is dat in sterke mate het geval. Anderzijds gevoelt men daar, dat de eenheid of althans de eendrachtigheid van Christus* kerk, ook naar het zicht bare, een offer waard is, zodat men het voorstel van de Aartsbisschop zeker niet linea recta naar de prullemand mocht leerwijzen. Poor de Vrye kerken werd het op de verenigde vergadering duidelijk gemaakt, dat ook wanneer zij er toe zouden overgaan voor zichzelf een bisschop te aanvaarden, dit nooit zou mogen inhouden, dat zij nu de ge meenschap en de band zouden moe ten verbreken met de overige Pro testantse Reformatorische kerken buiten Engeland, die het episcopale systeem hartgrondig verwerpen. Deze zeer begrijpelijke conditie kan weer moeilijkheden oproepen in de Church of England, omdat men daar ducht, via de Protestantse kerken In eigen land ln indirecte gemeenschap te komen met kerken, die hun bisschop, die „van de apostelen afkomt" volledig verwerpen. Dit zou ook, tot spijt van de TT'-t- *- nog De belijdenis Interessant is ook het gesprek, dat op die verenigde vergadering gevoerd* is over de leer, de belijdenis. De Church of England, die nog steeds n positieve reformatorische geloofsbe lijdenis heeft, vertrouwt op dit punt de Vrije Kerken niet. Ziin daar niet vele Unitariërs, mensen, die Gods Drieëen- heid verloochenen, en een Christelijk ge tint Mohammedanisme (één Persoon van God) belijden? Omgekeerd vertrouwden de afgevaar digden van het vriie kerkelijke leven de toestanden in de Staatskerk niet, be vreesd als zij waren, dat de goede be lijdenis daar alleen maar „officieel" gold, terwijl het levend geloof in feite vaak al te zeer zou ontbreken. Verheugend is het daarom, dat men elkander verstond en vond ln de belyde- :an God, Vader, Zoon en H. Geest, in de erkenning van het werk van Chris tus en de H. Gee9t en het geloof omtrent het eeuwige leven. Ook heeft deze conferentie dit goede resultaat opgeleverd, dat men elkaar de n van kerk niet heeft ontzegd, maar eenstemmig beleed, dat er een scheuring dwars door de éne kerk van Christus loopt Het bleek in dit samenkomen in Engeland, hoe goed en noodzakelijk het is, dat men als broeders, en als kerken-in-scheuring, elkaar ontmoet en spreekt. Dit kan een eerste stap zijn op de weg naar eenheid. Een betere weg Overigens werd één ding wel heel duidelük. nl. dat de weg naar kerkelijke eenheid, zelfs ook die naar intereommu- een zeer moeilijke, zo geen onbe gaanbare weg is. Zoals Mickleim mededeelt, zal het be treffende rapport ln de verschillende kerken met zeer vele en diepe „zuchtin gen des harten" ontvangen worden. Mickleim wil geen profetie uitspreken over wat er nu gebeuren gaat. Hij besluit met de opmerking, dat wan neer de eenheid op deze wijze niet moge lijk blijkt, „God ons zal herenigen op Zijn eigen tijd en op Zijn eigen betere wijze." H.K.H. Prinses Wilhelmina zal een vacantie van enige weken in Noor wegen doorbrengen en daar ver schillende plaatsen bezoeken. De ?SCgiatific De Hllversumse politie-agcnt amateurbokser A. C. R. (32 jaar), die een kapperszaak een flesje parfum be keek en het brutaal in zijn zak stak toen de kapper binnenkwam, is gisteren, in hoger beroep te A'dam tot 1 maand voorw. veroordeeld (vonnis politierechter een maand on voorw.). De agent heeft, ontslag genomen. —149 Man en één meisje van de KLM Komende verspreid over de gehele wereld, hebben :r dagen examen gedaan voor de cur- Gronddienst van de KLM. Wij merken hierbij op, dat het zuchten des harten van de Christen heid, die bij het volle evangelie van de Heer leven wil zo hartgrondig en diep moge worden ten aanzien van de gescheurdheid der Kerk, dat men één wordt in het gebed tot God, in die nood. Dan zal de eenheid ook komen opdagen. Beslissend zal daarbij echter niet mogen zijn de vraag naar een bis schop, maar de vraag naar Christus zelf. H. J. Spier 1) Zie ons nummer van gisteren. Congres Bond technische ambtenaren De bond van middelbare en hogere technische ambtenaren (B. T. A.) hield in het Kurhaus zijn jaarlijkse congres De bondsvoorzitter., de heer H. L Eng- berts, merkte oun. op, dat hoewel men er van doordrongen is, dat het Neder landse volk zich verschllende beperkin gen moet opleggen, niet bezuinigd mag worden op de industrialisatie van het land. Verdere industrialisatie achtte spr. een dringende eis. Zaterdagmiddag hield drs H. L Jansen secretaris van de Sociaal-Economische raad, een inleiding over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. De heer W. Landsman, algemeen re dacteur van de bond, refereerde ovei de werkzaamheden van het Ned. Insti tuut van middelbare en hogere technici. Dr Plomp, secretaris van het ambte naren-centrum, deelde mede, dat de organisatie van de centrale commissie voor georganiseerd overleg binnenkort haar beslag zal krijgen. Verwacht wordt dat het ambtenaren-centrum tot het ge organiseerd overleg zal worden toege laten. Tot slot werden de heren H. L. Eng- berts en W. Landsman gehuldigd in ver band met het feit, dat deze heren resp. 25 jaar bondsvoorzitter en algemeen re dacteur van het bondsorgaan zijn. Meer koeien en varkens, minder paarden Vorig jaar was 2338 duizend ha cul tuurgrond geïnventariseerd. Dat is 7000 dan in 1949. Dat blijkt uit de zojuist verschenen statistiek van de land- tuinbouw 1950 van het C.B.S. Het aantal stuks rundvee steeg van 2.540 duizend in Mei 1949 tot 2.723 dui zend in Mei 1950. De varkensstapel groeide van 1.298 duizend tot 1.860 dui zend. Daartegenover daalde het aantal medewerkende landbouwpaarden van 215 duizend tot 200 duizend. De waarde van de productie in land- tuinbouw bedroeg in het oogstjaar 19491950 ruim 3 milliard gulden (voor gaand jaar 2V4 milliard), voor een waarde i 2,4 milliard gulden werd uit gevoerd. Malik, je meent het? wS HET VOORSTEL van Malik inzake Korea oprecht gemeend? Dat ix het essentiële punt. De wereld kan nog zo verlangen naar de beëindiging van het conflict, dat reeds een jaar duurde, maar als het voorstel van Malik slechts ..ca mouflage" betekent voor andere drijf veren, dan is er geen reden er over ver heugd te zijn. Steeds hebben wij erop ge wezen, dat de Russische politiek eert onberekenbaar element bevat. Op diverse conferenties der „Grote Vier" werd veel gepraat en speciaal de Rus fiield er louter propaganda-redevoerin- gen. Op de conferentie der plaatsver vangers" te Parijs hebben wij hetzelfde spel gezien. Zo juist nog, na 74 maal by- een te zijn geweest, ging deze conferentie uiteen, zonder iets bereikt te hebben. Gromyko beschuldigde als „afscheids- souvenir" de Westelijken en passant nog even van schijnheiligheid. Een dag later verrast Malik met een voorstel „het vuren op Korea te staken." Terecht vraagt Washington zich af, of men hier te maken heeft met „iets meer dan louter propa ganda." Truman, geadviseerd door zijn militaire en politieke kopstukken, zal deze aangelegenheid dan ook met de grootste voorzichtigheid behandelen. Er zit in het aanbod der Russen iets verleidelijks, want niet slechts de Chine- n Noord-Koreanen kunnen nu, als .staken van het vuren" wordt be reikt, op hun verhaal komen, maar ook de Verbondenen. Het gevaar van een adem pauze is, dat de communisten zich zouden kunnen versterken. Een ander gevaar is hierin gelegen, dat j een politiek accoord I Verklaarde mzak(. Korea heel uitzicht wat besprekingen, re- V gelingen met zich zal meebrengen en de Russen kunnen uiteindelijk de zaak altijd nog laten afspringen. Voorshands, geruime tijd, zouden de Verbonden legers toch nog aan Korea gebonden blijven, zowel troepen, mate riaal etc., hetgeen dollars blijft verslin den. Elders zouden de Russen aggressie- objecten kunnen kiezen en moeilijkheden entameren, waarin zij meesters zijn. Wy denken hierbij vooral aan de precaire situatie in Perzië. Er zyn dus redenen genoeg, sceptisch te staan tegenover het Russische voor- Malik heeft trouwens het aanbod gepaard doen gaan met een absurde punt voor punt te weerleggen, aanval op Amerika en de andere V.N.-landen. Mocht Moskou deze „bemiddeling" wer kelijk ernst zijn, dan dient men er reke ning mede te houden, dat de heren van het Kremlin er in de eerste plaats zelf •n groot voordeel in zien. Met ethische politieke principes heeft Malik's offerte niets te maken. Het aan een bescheiden demonstratie kunnen betekenen van oorlogsmoeheid bij Peking, maar door de radio laten de Chinezen daar niets van blyken. Gunstig is, dat in het Russische voorstel niet ge rept wordt van Formosa en een zetel in de V.N. voor communistisch China. Maar wat niet is, kan nog wel komen Ook moet men nog afwachten of Peking tenslotte de richtlijnen van Mos kou zal willen volgen. Toegegeven moet worden, dat het perspectief op een over- winng voor Mao Tse Toeng geringer is geworden. Men dient ook te bedenken, dat het probleem Korea slechts één scha kel vormt uit een sombere reeks. Alle vroegere voorstellen betreffende Korea jn voor het Westen onaanvaardbaar ge- Als Malik de mogelijkheid suggereert jn een „naast elkaar leven", van twee stelsels, het Amerikanisme en het com- is zulks principieel ingaande tegen de leer van Lenin, die de wereld verovering der communistische idee voor staat. Het Westen stelt daarom de vraag: Malik, je meent het?" Als de stenen konden spreken Te Alphen aan den Rijn komt een raadhuis onder de hamer (Van onze Aiphense correspondent) Morgenochtend wordt ln hotel „Centraal" te Alphen aan den Rijn een belang wekkende verkoping gehouden. Dan komt namelijk het voormalige raadhuis van Aarlanderreen, staande aan de Raadhuisstraat, in een openbare veiling onder de hamer. Naar verluidt, zal er wel belangstelling zyn voor dit gebouw, hoewel het gemeentebestuur er niet in geslaagd is, dit beeit uit de hand te verkopen. Voor erschillende doeleinden is het een begerenswaardig pand, maar er zal altijd veel ian te verbouwen zyn, want het is wat men noemt „hokkerig". Als de stenen konden sprekenZe zouden vertellen van het feit, dat de brandweer van Alphen aan den Rijn dertig jaar geleden nog maar zeer primi tief ingericht was. Binnen de muren van dit gebouw stond de houten spuit, die met handkracht bediend en door een of ander paard, dat juist in de omgeving was, naar de brand getrokken moest worden. Als men nu het mooie materiaal ziet, is de vooruitgang onmiskenbaar. Als de stenen konden sprekenZe zouden vertellen van politiemannen met grote snorren (Van Beek, Soeteman, Ver- seput e.a.), die dronken kerels brachten in de cel van het Raadhuis, opdat ze un roes konden uitslapen. Als de stenen konden sprekenZe zouden vertellen, dat na de samenvoe ging van de drie gemeenten Aarlander- Alphen en Oudshoorn in 1918 de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn steeds binnen haar muren vergaderde. Men kwam bijeen in de bekrompen bo venzaal, waar het buitengewoon rokerig kon zijn. De raadsleden zaten vrijwel op eikaars schoot. De pers moest het, meestal vier personen, stellen met een klein tafeltje in de hoek en belangstellend publiek moest maar blijven staan gedu rende de vergadering. Drie burgemeesters hebben hier de ergaderingen gepresideerd: Visser, de deftige liberaal, met een hoge opvatting van zijn taak: „Het burgemeesterschap vraagt de gehele persoon", zei hij. In zijn periode werden de eerste stappen gezet op de weg naar de grote uitbouw der ge- ite. Toen was het goed regeren in Alphen. Er wy geld en dat demonstreerde :ich ook in de gratis sigaren en andere extraatjes voor de raadsleden, tijdens de vergaderingen. Zijn naam leeft voort in het Visserpark. Na hem kwam dr H. J. Lovink. Een nan met erkende bekwaamheden voor ms land; C.H. lid van de Tweede Kamer; oorzitter van de Ned. Heide-Maatschappij en meerdere andere functies. Juist daar door (zie de opvattingen van burgemees ter Visser hierboven) niet de figuur, die Alphen nodig had. Te veel buiten de ge meente. Derde burgervader ln dit gebouw was P. A. Colijn. Bestuurder in een zeer moei lijke periode, toen ook Alphen zijn werk lozen bij honderden telde. Man van de werkverschaffing en contraprestatie en daarom door al wat „rood" was veracht. Het mooie bospark is een vrucht van die p*ziode en *r zyn meerder* werken te noemen uit de crisisjaren, o.a. de Ooster begraafplaats. In de Colijnse periode kwam het nieuwe raadhuis gereed en werd het gebouw aan de Raadhuisstraat vaarwel gezegd. Als de stenen konden spreken, zouden ze de namen noemen van markante raadsleden: Joh. van Leeuwen, Herngreen, Boeren, Van Kleef, Van Dijk, Ten Cate Brouwer, Ruting (verschillenden reeds overleden). Zoekt men nu steeds maar weer het com promis en vraagt men zich soms af. waar om naar richtingen gestemd moet worden, toen was het een tijd van puntige en hoogstaande debatten. Toen was het een tijd, dat B. en W. blij waren, als ze de helft van hun voorstellen er door kregen. Het was ook de tijd van de doorbraak der liberale gedachte en het „eenvoudige volk" deed uittreden in de raad (Koren, C.H.; Noomen, A.R.; De Wolf, S.D.A.P.). Dit gebouw, waar historie gemaakt is, komt dus onder de hamer, nadat reeds een vijftigtal jaren „van alles" in het ge bouw gehuisvest was. Thans is er het arbeidsbureau, wordt er naaischool ge>- houden, repeteert er een zangvereniging. We vragen ons met belangstelling af: Wat zal de nieuwe bestemming zijn? "V*eta" Levensverzekeringmij Het verzekerd bedrag der „Vesta" Levensverzekeringmy te Arnhem is in 1950 tot ruim f261 min gestegen. Het voordelig saldo bedroeg f529.000 na re servering van f200.000 voor belasting. Het dividend is bepaald op 5.9 pet op het volgestorte kapitaal ad f 1 min. Het maatschappelijk kapitaal is verhoogd tot f3 min, waarvan f2 min geplaatst en volgestort Introductie dollarobligatiM Philip* De eerste introductie van de emissie der 4 pet dollarobligaties Philips bedraagt 2 millioen dollar. In afwijking van vo rige berichten kan men deze obligatie* verwerven zonder dollarwaarden in t* leveren. Betaling geschiedt in guldens waarbij de dollarkoers bepaald wordt op f 3.80. De looptijd is 25 jaar na 1 Juli 1961. De lening is 1 Juni 1979 geheel af losbaar. Vervroegde aflossing is niet toe gestaan. Op 2 Juli a.s. zyn de obügatw* verhand *j ha a*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3