Haar wij denken er zó over Ruim een millioen gulden werd verbrast in bars en met dure auto's Haagse dame stond bekend als ,het melkkoetje" RENAULT nieuwe leidsche courant 9 ZATERDAG 23 JUNI 19ïl Enorme oplichterszaak uit de doeken gedaan (Van een onzer verslaggevers) Negentien Hagenaars hebben het gepresteerd tientallen personen, onder wie notarissen, bekende zakenlieden, bankiers en geestelijken, in een tijds bestek van enkele maanden voor ruim f 1.000.000 op te lichten. De heren verteerden duizenden guldens in dure nachtbars, reden in peperdure auto's, gaven soms fooien van honderd gulden en wisten zich een schijnweelde- leven te kopen, dat aan het ongelooflijke grenst. Van de negentien ver dachten zijn er thans veertien in arrest. Negen van hen zullen Dinsdag voor de rechtbank terechtstaan. Eén der verdachten, de 38-jarige R. M. G., week met zijn portie geld uit naar Spanje. Zijn uitlevering is gevraagd. dat de recherche bij de oude dame was. Middags kwam „Derksen van Waaijen" even aan om het geld op te halen, maar hij werd voor alle zekerheid gearresteerd. De man praatte zo rap en zo overtuigend, dat de recher cheurs, zoals in het politierapport staat, bijna hun portefeuille leeg maakten. H. een auto gekomen, maar die bleek intussen te zijn verdwenen. De be stuurder. de 32-jarige H. H. L. M.. had lont geroken en was er vandoor gegaan. Hij vluchtte naar Parijs, maar moest later wegens geldgebrek terugkeren. Even dook hij nog onder, maar werd daarna gearresteerd. M. was de man, die een verhaal had opgehangen over een schenk- kurkenfabriek. Hij had daarvoor een „bedrijfsleider" gehuurd, de 46-jarige M. F. de V., die deze rol tegen goed geld el even wilde spelen. De heren gooiden elkaar vlot het bal letje toe en H. bracht de oude dame in contact met de 38-jarige R. M. G., die w soort projectieapparaat uitge vonden zou hebben. Daarvoor hadden ze natuurlijk geld nodig en de oude dame gaf 175.000 om de fabriek te beginnen. Zoals reeds hierboven gemeld, ver dween G. met zijn buit naar Spanje. Nog meer oplichters De kunst werd door andere kennissen afgekeken. De 31-jarige A. J. W. M. B. sierde zich in het uniform van eerste luitenant en vertelde mooie verhalen In het najaar van 1950 viel het de politie op, dat enkele louche figuren grove bedragen verteerden. Hoe er ook gespeurd werd, enig aanknopingspunt of dit geld op misdadige wijze was verkregen, kon men met vinden. De heren hadden zelf echter het gerucht verspreid, dat zij door een ingenieus systeem met een Engelse voetbalpool schatten geld ver dienden. In October van het vorige jaar echter, begon het te dagen. Een Amsterdamse zakenvrouw deed aangifte, dat een Ha genaar. de 34-jarige P. J. F. v. N. voor f 40.000 textielgoederen bij haar had ge kocht. Toen deze naam genoemd werd, had de politie een klein spoor in handen, want het bleek één van de heren te zijn. die veel geld uitgaven. De zakenvrouw was afgegaan op mooie verhalen, dat er met textiel veel te verdie/en was iu Duitsland. N. zou ook de uitvoervergun ning hebben. Hij deed het echter niet alleen. Ook de 29-jarige J. B. en de 27- jarige F. W. A. K. H. L. R. hadden dit spelletje meegespeeld Als referentie had den de heren de naam opgegeven van een Haags jurist, die echter te goeder trouw was, maar wel een beetje licht vaardig had gehandeld. Eén van deze heren, B., was gescheiden, maar hij had zijn gewezen vrouw, de 29-jarige mevr. F. M. T., voor dit zaakje opgetrommeld. Hij liet haar Duits praten en optreden als zijn secretaresse. Voor deze diensten kreeg ze natuurlijk een flinke beloning. Toen de Haagse jurist aan de tand werd gevoeld, vertelde hij, dat zijn cliën ten ook zaken deden in allerhande andere artikelen. Hij had ze namelijk opdracht gegeven voor enige duizenden guldens ongeregistreerde effecten te kopen van een persoon in Roosendaal. Ook een vriend van de jurist had er tienduizend gulden tegen aan gegooid. Samen waren ze later naar Roosendaal gegaan, waar ze in een café een ontmoeting hadden met een „man met lichtbruine ogen". Zijn naam kenden ze niet, ma-ar ze vertrouw den hem toch wel. Toen ging de politie over tot het arres teren van de drie textielhandelaren. Daar bij kwam een vierde meneer op de prop pen, J. M. W. G., die de partij textiel voor de drie heren had verkocht. Bij een nader onderzoek bleek dat de man „met de lichtbruine ogen" te zijn. De porcelein-aiiaiie Daarmee was een einde gekomen aan de textiel- en effectenzaak. Maar er kwam nog meer. Ongeveer op dezelfde tijd hadden de heren een porcelein- affaire op touw gezet. Een zakenman uit Leidschendam werd ƒ10.000 lichter ge maakt. Dit geld moest hij vooruit betalen voor een partij porcelein, dat uit België zou komen. B. had zich voor die gelegen heid met een hoornen bril getooid en zijn haar „brosse" geknipt en gekamd. Hij stelde zich voor als „Marlin". Het porcelein moet nóg worden ge leverd. Deze zaakjes lukten allemaal prachtig en de heren toetsten eikaars theorieën en praktijken en maakten dan nieuwe plan nen. Intussen had de politie bij R. be scheiden gevonden, die van twijfelachtige oorsprong waren. O.m. was daarbij brief papier van een Franse firma. Dat brief papier was echter bij een Haagse druk kerij vervaardigd. De 32-jarige W. J. H. en R. hadden daar opdracht voor ge geven. R. schreef een perfecte Franse brief aan zich zelf en stuurde H. daar mee naar een bekende Rotterdamse zakenman met het verzoek of hij geld ia deze onderneming wilde steken. Deze zakenman vloog er in en is met dit zaakje en andere ongeveer ƒ500.000 lichter ge maakt. Toen werd een oude Haagse dame in het spel betrokken, die in de Haagse onderwereld als „een melkkoetje" be kend stond. Zij is ongeveer ƒ200.000 k 300.000 kwijt geraakt. Zij verkeerde toen echter nog altijd in de mening, dat het geld met bakken terug zou komen. Op zekere dag had ze ƒ5000.klaar gelegd voor H., die zich had voorgesteld als „Derksen van Waaijen". Het toeval wilde, Bespaad 50% op Uw suikerrekening «et de helft suiker U SUKR1STOL toevoegt. - —ff SUS- (- (uien 3 kilo suiker) «J eeuw SOO stuks 75 cent. Alléco bij Apotheek en Drogist ^ufvuitoi IMP H TEN HERKEI, HILVERSUM over een handel in Belgische tapijten. Een zakenman vloog er in voor ƒ3000. De 30-jarige G. S. gaf hoog op van zijn zaak en wist een zakenvrouw uit Harder wijk voor 10.000 op te lichten. De 36-jarige A. v. B. wist het medelijden op te wekken van een bankier door te ver tellen, dat hij oorlogsslachtoffer was. Hij liep op krukken. De bankier gaf hem 1000.voor een medisch onderzoek, dat z.g. in Duitsland moest plaats hebben. Ook beriepen de heren zich er dik wijls op. dat zij illegaal gewerkt had den. Bij nader onderzoek bleek, dat dit wel erg duister werk was geweest, want de namen van vele dezer oplichters kwa men voor in de dossiers van de PRA- B. heeft op een verschrikkelijke ma nier gezwendeld. In alle delen van het land lichtte hij mensen op. Voor zover kan worden nagegaan heeft hij f 100.000 in de wacht gesleept. Bij het toepassen van hun practijken maakten ze meermalen gebruik van de telefoon. Dan lieten ze zg. een relatie opbellen, die dan meedeelde, dat de han del goed was. Een zakenman verkeert zelfs nu nog in de mening, dat hij door generaal Kruis is opgebeld. In werke lijkheid was het één der oplichters. Al deze zaken zijn begonnen als een voudige leurderijen. De heren ken den op de duur een bepaalde manier om iemand te intimideren en wisten hoe ze op moesten treden om het medelijden op te wekken. Zo verkregen ze eerst klei ne bedragen en daarmee verschaften ze zich goede kleding en later auto's en de den zich toen voor als personen uit de gegoede stand. Als een bende, is deze ploeg echter niet te beschouwen. Veeleer gooiden ze elkaar het balletje toe en hielden elkaar goed op de hoogte. Behalve de reeds genoemde personen werden gearresteerd d 37-jarige H. K., d 24-jarige T. B., de 59-jarige G. J- F- A., de 47-jarige J. W. Z-, de 32-jarige J- H. B.. de 32-jarige J. K-, de 47-jange R. B. K. J v B-, de 33-jarige W. v W., de 56-jarige M. v. W. en de 34-jarige F- H. E. Het onderzoek, dat met kracht wordt voortgezet, zal nog enkele maanden in beslag nemen. Een klein gedeelte van dit enorme be drag kon worden achterhaald door het in beslag nemen van enkele auto's. (Adv, li BENZINEVERBRUIK 1 op 17 LAAGSTE WEGENBELASTING Effecten naar buitenland De Nederlandse Bank heeft ingaande 1 Juli a.s. aan banken, commissionnairs effecten en institutionele beleggers toegestaan, volledige effecten, coupon- en dividendbladen naar het buitenland over te brengen, mits deze aan de staat wor den overhandigd ter bewaring in een door deze in het buitenland gehuurde kluis. Voorshands kan dit alleen geschieden in het Verenigd Koninkrijk. De stukken zul len uitsluitend onderworpen zijn aan de Nederlandse jurisdictie. Brits fiscaal en deviezenrecht zijn daarop niet van toe passing. Waarborgen zijn verkregen te gen Britse aanspraken *.en aanzien van vijandelijk vermogen. De bewaargeving blijft onderworpen aan Nederlands recht, hoofdzakelijk aan de bepalingen van het burgerlijk wetboek, zodat de staat niet aansprakelijk is voor overmacht. Verzekeringsbank „Victoria" De aandeelhoudersvergadering der N.V. Verzekeringsbank „Victoria" stelde het dividend vast op 9 (8) pet. Het verzekerd kapitaal steeg van f 324,1 tot 339,9 min. De premiereserve steeg tot f 68,4 (62,7) min, berekend op 3 pet. De rente der be leggingen was 3,56 pet. De reserve geld- beleging bedraagt f 1,4 min, de extra- reserve f 1,1 min. Wolprijs weer omlaag Bij de opening van de wolmarkt te Melbourne waren de wolprijzen gisteren gemiddeld 10 procent lager dan op dere markten. Naar vernomen wordt, koopt de Ame rican Olympic Whaling Company var New York marinekorvetten voor de Duit se walvisvaart Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Diefstallen bij de gasfabriek Het is een vreemde geschiedenis. Enige maanden geleden bevatten de dagbladen een mededeling dat gebleken dat er geruime tijd door enige leden het personeel van de gasfabriek cokesdiefstallen waren gepleegd waar door de gasfabriek voor enige duizenden guldens was benadeeld. Het geval werd handen van de politie gegeven, die daarna dagen en nachten lang een nauw gezet onderzoek instelde. Verschillende personen werden verhoord, processen- verbaal werden opgemaakt en één van de hoofdschuldigen werd gearresteerd en voorlopig in hechtenis gehouden. Ten slotte kwam de zaak voor de rechter, die 3-tal personen (van wie slechts één tot het personeel van de gasfabriek be hoorde) tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeelde. Vrijdag 15 Juni behandelde het Haagse Gerechtshof de hoger-beroepzaken van de veroordeelden en trad als getuige op de bedrijfsingenieur van de gasfabriek. Men zou gedacht hebben dat deze voor de gasfabriek zou gepleit hebben. Het tegendeel bleek evenwel. Volgens de cou rantenverslagen sloeg de verklaring van deze getuige in „als een bom". We kun nen ons dit voorstellen. Niettegenstaande de verdachte bekend heeft dat hij extra cokes tussen de slakken had gegooid, en de andere verdachte erkend heeft dat hij zelfs voor f 1500 aan fooien heeft ge geven, beweerde deze getuige: dat uit de cijfers helemaal niet was gebleken dat fraude gepleegd is, m.a.w. „er is geen vuiltje aan de lucht". t er dingen gebeurd zijn die fceerd waren, kon hij niet tegenspreken, officieel weet de leiding van de fabriek van niets, hoor. Vreemd, heel erg vreemd. Hoe zo iets mogelijk grijpen we niet erg best. Er zijn echter nog wel meer dingen die we niet snappen Daar heb je het verhaal van die ovens e niet goed schoongemaakt werden. Ziet de „leiding" zo iets niet? Of is er weinig toezichthoudend personeel in dat deel van het bedrijf waardoor men helemaal geen erg in heeft dat de arbeiders dun werk niet naar behoren uitvoeren. Zijn die ambtenaren dan schien ook zo onnozel als die technische hoofdambtenaar die n.b. grafieken maakt die fout zijn? 't Is maar slecht te gelo- Het verhaal wordt nog mooier als die bedrijfsingenieur gaat beweren „dat de ïsen bij de gasfabriek als hyena's loe- op fooien" en als zij geen fooien krij gen dat ze dan maar gaan stelen. (Maar onder ons gezegd, meneer de rechter: of ficieel weet de leiding van niets hoor!) M.i. terecht vond de proc.-generaal, mr Zaayer, het verhoor van de getuige-des- kundige niet ter zake dienende. Inder daad. Was het wel nodig dat deze ge tuige in het openbaar voor de rechter over de verdorvenheid van het personeel waarover hij zelf als bedrijfsingenieur de leiding heeft (en da verantwoording) een getuigenis aflegde op een wijze zoals hij nu deed? Heeft hij deze „mensen van de gasfabriek" wel eens gewezen op de laakbaarheid van hun handelingen? Is hij misschien wel eens er toe overgegaan krachtiger middelen toe te passen ter bestrijding van dit kwaad? Als d i t het middel is, dan heeft hij stellig zichzelf noch het personeel of de directie van de gasfabriek een dienst bewezen. Mr. Zaayer merkte op: „Het gaat om de vraag of er gestolen is, ja dan neen". Welnu, als deze deskundige getuige de rechter duidelijk kan maken dat gestolen is, maar dat de bij het geval betrokken arbeiders feitelijk de g; briek door hun handelingen nog dienst heben bewezen (er werd minder cokes verbruikt, zei get.) dan mogen deze verdachten niet gestraft worden. Voor directie van de gasfabriek zit er niets anders op dan deze mensen voor bijzon dere prestaties een behoorlijke extra toelage toe te kennen. Geen fooi, een beloning. Maar in alle ernst, er is een stempel op het gehele personeel gedrukt („de mensen van de gasfabriek loeren als hyena's op fooien") en dat is een lelijk ding. Het courantenlezend publiek heeft het zijne van gedacht en ook wel gezegd. Daarom zijn we heel erg nieuwsgierig wat burgmeester en wethouders en de gemeenteraad over dit geval en wel spe ciaal over deze beschuldiging zullen zeg en welke maatregelen hier genomen zullen worden. Het is stellig noodzake lijk dat dit zaakje „uit de doekjes" wordt gedaan. Het Hof zal op 29 Juni wel een uit spraak doen over de vraag of „diefstallen bij de gasfabriek" diefstallen zijn of niet. Zó denk ik er over! Een belangstellend stadgenoot Vleesleverantie op aan wijzing van M.H. (III) Naar aanleiding van de reactie van de heer L. Bouman te Katwijk aan Zee in de N.L.C. van 16 Juni, deel ik mee, dat ik het geheel met hem eens ben. Als op recht Christen mag ik zeggen, dat ik alzo gehandeld heb. De klanten hebben het beste vlees gekregen, dat er te koop is. Zoals het meestal met ingezonden stuk ken gaat, kon met het van twee kanten bekijken. Maar waarom geeft Maatschap pelijk Hulpbetoon geen redelijke prijs? Dèar was het mij om te doen en daar had ik graag iets meer over gehoord. D. DE ROODE Jr. Leiden Morsweg 98. Gokken en kunst Met stomme verbazing heb ik kennis genomen van zekere plannen der rege ring om na te gaan of het niet mogelijk is, toch het gokken (roulette) toe te staan, teneinde met de netto-winst dier gelegen heden bepaalde kunstinstellingen, waar onder noodlijdende orkesten, te steunen. Mochten deze plannen inderdaad ten uit- worden gelegd, dan zouden we dus het feit worden geplaatst, dat de voetbalpool verboden wordt, dat een paar jongens van de vlakte, die in een stille straat op de keien hun partijtje dobbelen op de bon gaan, en dat de handelsreizi gers in de treinen, die met de beker en het kurkje opereren, eveneens worden geverbaliseerd; maar dat de dames en heren, die op Scheveningen hun geld komen stuk slaan, ongemoeid worden ge laten; ja zelfs nog een goedkeurend knip oogje van onze overheid mogen verwach ten, omdat zij er immers het hunne toe bijdragen om de kunst uit het moeras te helpen. Zonderlinge wereld! Eerst gaf die overheid een voorbeeld van geldsmij- terij-op-grote-schaal; toen gaf die over heid een voorbeeld van niet-willen-verso- beren-op-grote-schaal; en tenslotte, als het inflatiespook al driester zijn kop op steekt, geeft die overheid het voorbeeld an gokkerij-op-grote-schaal?!? W. S. Spanje en de vrijheid Het is mij een behoefte des harten om er van te verwittigen, dat nog altijd ten gevolge van het stuk over Spanje de gif ten toevloeien. Nn, we hebben dan ook grote sommen nodig voor deze geeste lijke strijd. Dat men Spanje en onze verdrukten vooral niet vergete in de gebeden. Zou ik langs deze weg nog een paar mede delingen mogen doen. Ik acht dit nodig, le. Ons comité zelf (adres dr R. H. Borkent, van Boetzelaerlaan 116, Den Haag) doet al deze arbeid gratis; wij De bewering, dat onze mededelin- ver geloofsvervolging in Spanji betrekking hadden op toestanden vai vele jaren terug, is onjuist Ik heb di stukken van de vervolgden zelf in het Spaans in mijn bezit en daaruit blijkt helaas maar al te duidelijk, dat daar ook nog in 1951 schandelijke en gruw- lijke dingen zijn gebeurd en nog ge beuren. Je hart breekt er onder. Men blijve dus steunen s.v.p. 3e. Aan mijn oproep om theologi sche hulp door Geref. theologen is vol daan. Helaas vonden sommige lezers dit verzoek enghartig. Toch niet. Wij be- doelddh met Gereformeerd niet „behorend tot de Geref. Kerk' maar „staande op de Geref. belijdenis. Daaruit volgt dus, dat ook Hervormde en andere hulp inge roepen werd. Doch hele of halve Moder nen kunnen we al evenmin gebruiken als.... Roomsen. 4e. Hogere instanties, als ministers, ge zanten e.d., zowel als lagere, die bewijs materiaal verlangen over de verdrukking der Protestanten in Spanje een land dat de hulp inroept van de naties, ook de Protestantse! kunnen bij mij terecht. Ik heb stapels materiaal. Gaarne ontvang ik bij v e n d steun. Prof. G. WISSE Doorn Parklaan 3. De derde persoontjes op de motor Met verbazing las ik, dat naast de A.N.W.B. ook de K.N.M.V. en wel de tweede maal een verzoek heeft gericht tot minister Wemmers om een kind als derde persoon te mogen mee- en op een motor. Enerzijds streven deze organisaties naar een zo veilig n gelijk verkeer, doch anderzijds willen blijkbaar het aantal verkeersongelukken opvoeren. Bovendien is motorrijden vooi volwassenen al niet te best voor de ge zondheid, maar thans wil men dus ook de kinderen daar nog bij betrekken. (Kou vatten, zwakkt magen etc.). Voorts denk an de kinderen, die vóór op een bromfiets worden gezet en aan de kin deren, die door wielrijdsters tussen het drukke verkeer door worden geslingerd. Onlangs zag ik er nog een uit een duo zitje tuimelen. Men houdt z'n hart soms vast. En dan zet men die peuters ook al vaak een zonnebril op de neus. Dat lijkt ne wel heel goed voor de oogjes! Hoe taan de dokters daar nu tegenover? C.W. Communisten in overheids dienst Deze week kreeg ik een exemplaar van „De Waarheid" in handen van enkele weken geleden. Op de eerste bladzijde stond een foto van een arbeidersdelega- lie eens in Rusland ging kijken hoe goed daar alles in elkaar zit. Bij hun af scheid op Schiphol toonden de heren zich enthousiast. Nu moeten zij tenslotte zelf a, wanneer ze elkaar beslist willen wijs maken, dat de arbeider in het land Stalin het beter heeft dan in Neder land. Maar wel werd ik hoogst pijnlijk getroffen toen ik las, dat zich onder die delegatie diverse lieden bevonden, die in overheidsdienst zijn. Als ik me goed her- was er iemand bij van het GEB te Amsterdam, van het Gasbedrijf aldaar, de Gemeentetram enz. Ik vroeg mij dan ook verontrust af, wanneer men hier toe over denkt te gaan, deze ge vaarlijke lieden uit zulke vitale bedrijven te verwijderen. Hebben we in de Mei dagen van 1940 dan nog niet genoeg leer geld gegeven? Of is men de grote ver warring, welke die (rechtse) extremisten wisten te stichten, en die zo fnuikend het thuisfront was, al weer totaal vergeten? Ons democratisch Nederland make daarom met de Moskovieten korte metten! De laan uit alstublieft! P. N. O. 57 De sfeer aan boord werd lichter, er werd ge lachen en geen schrille dissonant misvormde de gulle lach. Dirk zei dwaasheden, hij deed soms ook zotte dingen, maar in zijn zotternijen bleef hij natuurlijk. Het waren uitingen van een gezon de levenslust. Vroeg in de middag kwamen zij in Maastricht aan waar zij aan particulier terrein een ligplaats vonden naast een blinkend wit woonschip met de volvrouwelijke naam Eva. Arie kende de bewoners van het woonschip als hartelijk en gastvrij. Het waren goede buren en in hun woonkamer vonden de drie zwervers een tehuis dat altijd gereed was hen te ontvangen. De vrouw moederde graag en na een^paar uren kreeg zij de erenaam „moeder Kalle." Jullie ziet er maar smoezelig uit, ik zal Maandag je boeltje eens wassen zij beloofde, deed zij. Onmiddellijk na de aankomst ging Arie even naar het huis van zijn vriend voor een aankomst- groet. Dit huis was zijn correspondentieadres in Maastricht. Veel post was er niet, enige onbe langrijke dingen en een brief van Kees Huisman. Nieuwsgierig scheurde hij de enveloppe open en hij las het wonderlijkste epistel dat hij ooit onder zijn ogen gezien had. De inhoud was Kees zoals hij geweest was aan boord in zijn beste ogen blikken. Lachend las Arie: Ouwe taaie gladjanus. De narigheid loopt mijn neusgaten uit, Ali zegt dat dit de straf is voor mijn onhebbelijk gedrag tegenover jou. Een ruiterlijke schuldbelijdenis, mompelde Arie, daarna las hij verder: We hebben ons huis versierd want Simson heeft Delila overwonnen, er zijn geen Filistijnen meer en geen vossen met brandende staarten, we leven in vrede met al onze naburen en de moeder heb ben wij onttroond. De wind is goed, maar ik vaar met gereefd zeil, een stormpje maakt mij niks. Zo schreef Kees. Arie had er genoeg aan; op zijn manier vertelde Kees hoe gelukkig hij wel was. Het experiment was volledig geslaagd. Niet geheel zonder trots herdacht Arie zijn aandeel in de verzoening, zonder zijn idee zou het met Ali en Kees een kwakkelhuwelijk gebleven zijn. Het water was kostelijke medicijn... Na zijn terugkeer aan boord moest er naar de stad gegaan worden om in te kopen voor de Zeg maar wat je nodig hebt, dan zal ik er voor zorgen, rusten jullie maar wat uit, zei moe der Kalle. Graag lieten zij het verveleride inko pen aan een vrouw over en de ganse avond luier en wat den Jacques en Dirk in het woonschip, terwijl Arie bij zijn vriend de koffiepot geweld aan deed. De gezellige sfeer van de huiskamer en de ge sprekken met het geestverwante gezin dronk hij in als een dorstige akker de malse regen. De Zondagmorgen brak glanzend open, feeste lijk klepten de klokken der vele kerken. Wil je naar de mis, Jacques? vroeg Arie en verklarend voegde hij er aan toe: Dirk en ik gaan naar de Protestantse kerk. Maar ik ben ook protestant, woordde Jacques. Hoe weinig wisten ze toch van elkaar af, dacht Arie spijtig. Steeds had hij onderwerpen van reli gieuze aard vermeden om Jacques niet te kwet sen en nu moest hij horen hoe zijn lafhartigheid gestraft werd. Ben je protestant? vroeg hij verwonderd, doch zijn verwondering werd nog groter toen Dirk zei: En ik ben katholiek. Ik wilde Jacques naar de mis zenden en jou meenemen naar de Protestanten, zei Arie verbijsterd. Het blijft mij gelijk, ik doe nergens aan, antwoordde Dirk. Doe je nergens aan..? Ik weet niet hoe de kerk er van binnen uit ziet, thuis geloven ze ook niet veel. Zo... zo... zei Arie nadenkend, zo... zo... doe jij nergens aan... als je dan vanmorgen begon met naar de mis te gaan,., een kerk is hier vlak bij... ga dan ook eens praten met de pastoor... misschien, neen zeker, heeft hij boodschap voor je. Wil een protestant mij naar de pastoor den? De protestant wil jou bij het Kruis zien en in de stal waarin je thuis hoort. Ik ga met jullie mee, wij horen bij elkaar te blijven. Natuurlijk mag je met ons mee, maar liever zag ik je naar de mis gaan. Je bent een goede propagandist voor de Roomse kerk. Dat ben ik niet, ik zal Jacques niet de mis zenden, ik wil enkel jou brengen in de sfeer die jij zult kunnen aanvoelen om z appelleren aan je geweten: daarna pas zou ik met je willen spreken over de vraag: katholiek of protestant. Zulk een gasprek is de leek bij jullie verboden, maar daar zou ik me niet aan storen (Wordt vervolgd' Suiker o t je leven (Advertentie) Het lied der aetheraolven ZONDAG 24 JUNI 1951 HILVERSUM L 402 m. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog- nis. NCRV: 9 30 Nieuws. 9.45 Mannenkoor. .0.60 Geref. kerkdienst. 11.30 Gram. 11.45 Coorconcert. KRO: 12.35 Gram. 12.40 Lunch- :oncert. 1235 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 120 \musementsmuziek. 1.45 Omroeporkest en iolist. 2.30 „Uit het Boek der Boeken". 2 45 Pianorecital. 3.10 Gram. 3.35 JeugdstrUkor- cest en soliste. 4.10 „Kath. thuisfront overal". I.15 Sport. 4.30 Vespers. IKOR: 5.00 Jeugd- iienst. 6.15 Zangdienst. NCRV: 7.00 Omroep- jrkest. 7.15 „Van alle tijden en alle volke ren". causerie. 7.30 Nieuws. KRO: 7.52 Boek bespreking 8.05 De gewone man. 8.12 Gev. programma. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuw». II.15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8 00 Nieuws. 8.15 Arbeiderskoor. 8.40 Gram. 9.00 Vacantletips. 9.12 Postduiven. 9.15 Verzoekprogr. 9.45 „Geestelijk leven", luserie. 10.00 Voor de Jeugd. 10.25 „Met en rnder omslag". 10.50 Instrumentaal trio. .15 Voodracht. 11.35 Lichte muizek. AVRO: 12.00 Amateursuitz. uit Franeker. 12 40 Voor de jeugd 12.50 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Mede- igen. 1.20 Orkestconcert. 1.50 „Even af men. Heren". 2.00 Gram. 2.05 Rubriek Kunst en Cultuur. 2.30 Orgelspel. 2.45 •oepkoor en -orkest. 3.45 Film. 4.00 Dans- iek. 4.30 Sport. VARA: 5.00 Mannenkoor. 5.20 „Marti»; geheime raketvlucht naar de hoorspel. 5.40 Gram. 6.00 Sport. 6 15 VPRO: 6.30 Kerkdienst. IKOR: 7.00 Voor de kinderen. 7.35 Bijbelvertelling voor de Jeugd. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 05 Utrechts Sted. Orkest, koren en solisten. 8.50 „Wereld- nsaties: Alceo Dossena. grootmeester der jnstvervalsers". hoorspel. 9.25 Gev. muziek. 10.30 Gram. 1100 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service 330 m. 12.10 Critieken. 1.00 Nieuws. 1.10 „Country Magazine". 1.40 Gram. 1.05 Wenken voor de 2.30 Hoorspel. 4.00 Operamuziek. 5.00 de kinderen. 6 00 Nieuws. 6.15 Phllhar» ch orkest. 7 45 Avonddienst 825 Llef- dadigheidsoproep. 8.30 Hoorspel. 9.00 Nieuw». 9.30 Klankbeeld. 10 30 Hobo. 10. 10.52 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogr. 1.15 Gev. progr. 2.00 iterviews. 2.30 Lichte muziek 3.00 Gram. 3.30 Koor- en solozang. 4.00 Hoorspel met :lek. 4.30 Interviews en gram. 5.30 Hoor spel. 6.00 Transatlantic quiz. 6.30 Gev. mu- sementsmuziekj 8.30 Community Hymn singing. 9.00 Gev. progr. 10.00 Nieuws. 10.15 Pianospel. 10 30 :ikale causerie. 10.45 Orgelspel. 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Kamerkoor. 12.15 Radiojournaal. 12 32 ram 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 1.30 Voor de ildaten. 2.00 Operamuziek. 4.00. 4.30 en 5.00 ram. 5.15 Symphonie-orkest en solist. 6 30 Godsd. halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Gev. progr. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogr. 11.00 Nieuws. 11.05 Dansmuziek; 11.30—12.00 musementsmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.08 Omroeporkes joekprogr. 2.30 Liet De vloek van de boze daad Wat heeft die mr Terpstra, toen hij in de Tweede Kamer een principieel betoog hield over het gratiebeleid der Regering t-a.v. oorlogsmisdadigers, de schone illusie van onze barmhartigheids apostelen toch wreed verstoord! Doch dat neemt niet weg, dat deze spreker in onze Volksvertegenwoordiging hel der en klaar heeft uiteengezet, dat niet het betonen van barmhartigheid de ste en voornaamste taak van de Rege ring behoort te zijn, doch het bescher men van haar onderdanen. Zien de standers van die barmhartigheid niet in, hoe inconsequent het is om dieven, ple gers van verduistering ed. te straffen, doch N.S.B -ers maar te laten lopen Want men herinnert zich toch nog wel. dat de Regering destijds als haar voor nemen bekend maakte, duizenden N.S-B-ers. die waren opgesloten, weer op ons volk los te laten. Toen ér alom in den lande verzet tegen ontstond, werd door de Regering een dergelijk voornemen ontkend. Doch, na een chif- ting van „lichte" en „zware" gevallen alsof er lichte gevallen van landverraad bestaan! vond inderdaad een massa le vrijlating plaats. En als consequentie van dit verkeerde beleid werd daarna natuurlijk de aandacht voor de „zware" gevallen gevraagd. Wie thans echter man nen als Terpstra durft verwijten, dat zij wraak willen en daarom onmogelijk aan het Avondmaal kunnen aanzitten, zij radicaal en erkenne, dat men het anti-rev. standpunt heeft verwisseld met dat der humanisten, met verwaar lozing van Romeinen 13 Doch dan ver- werpe men ook politie, justitie en de gevangenissen, alsook een werkkring bij een van deze drie instanties. Intussen gaat het natuurlijk niet aan, alle schuld op de Overheid te schuiven, wanneer wij door de huidige gang van zaken zijn teleurgesteld. Want bij een eendraentig néén van ons volk was de Regering nooit zo ver gegaan als ze gegaan is. Zelfs de troonsbestijging in 1948 werd „ontwijd" door de vele vrijlatingen, waartegen mr Algra in .Nederlandse Gedachten" een artikel schreef. Men leze daarom eens wat mr Terpstra reeds op 9 Mei 1940 in de Kamer zei ter gelegen heid van de voorgestelde strafmaatre gelen tegen NSB.-ers en de kwalifica tie van die beweging destijds mr Terp stra is. zoals daaruit blijkt, op -ijn oude standpunt blijven staan. Gelukkig, want gerechtigheid verhoogt een volk. maar de zonde is een schandvlek der na tiën! N.J.S. 1.00 Nieuws. 1.15 Ver- s muziek, 3.00 en 4.00 Gram. 4.30 Dansmuziek. 5.30 Voor de solda- .00 Godsd. halfuur. 7.45 Nieuws. 8.00 porkest 9,00 Groot Symphonie-orkest. 9.40 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 en 10.30 Gram. .55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. MAANDAG 25 JUNI HILVERSUM I (402 m). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport. 820 Gev. muziek. 9 00 Gram. 9 15 Voor de zieken. 9.35 Strijkkwartet 10.00 Pre dikanten-Forum. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Altviool en plano. 11.30 Gram. 11.45 Marinierskapel. 12.30 Land en TulnDouw. 12.33 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 Mando- Une-muzlek. 1.45 Gram. 2 00 Schoolradio. 2 33 Gram. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.30 Strijkkwartet. 4.00 Bijbellezing. 4 45 Koper kwartet. 5.00 Voor de kleuters 5.15 Orgelspel. 5.45 Voor de jeugd. 6 00 Volksmelodieën. 6 15 Sport. 6.25 Gram. 6.30 Claveclmbelrecltal. 6.45 Boekbespreking. 7.00 Nieuws. 7 15 Buiten lands overzicht. 7.30 Gram. 7.40 Radiokrat. 8.00 Nieuws. 8.05 Gram. 8.15 Kamerorkest en solist. 9 00 „Vijfduizend gulden", hoorspel. 9.50 Vocaal ensemble en solist. 10.45 Intern. Evangelisch commentaar. 10.15 Pianorecital. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15— 12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym. 7 30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de kinderen. 10.35 Voor de vrouw. S0.50 Voor de zieken. 11.43 Bas-bariton en plano. 12.00 Promenadeorkeit. 12.30 Land en Tuinbouw. 1228 Instrumentaal kwartet. 1.00 Nieuws. 1.15 Voor de midden- 120 PolltlekapeL 1.50 Gram. 2.00 „Bloe 2.15 2.90 320 „Aanslag op een dode meester", hoorspel. 4.00 Gram. 5.00 Voor de Jeugd. 6.30 Planoduo. 5.45 Regerlngsultz.G. de Bruyn Botma: „Ervaringen op Nleuw-Guinea". 6.00 Nieuws. 6.15 Militair commentaar. 6 30 VAKA- Varla. 625 Orgel en zang. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Plano voordracht. 7.45 Rege rlngsultz. Ir. W. Visser: „Het plan beheersing 8.15 Dar „Tel vraaggesprek. 9.00 i". causerie. 10.10 Concertge- 11.00 Nieuws. 11.15 Soc. nieuws 1120 Orgelspel. 11.40—12,00 uur ENGELAND, BBC nome Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Fanfare-muzlek. 1235 uur Veerberlchten. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. mu- :lek. 1.55 Sport. 2.00 Schoolradio. 3.20 Ten- nskamploenschappen. 4.00 Orkestconcert. 5.00 /oor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 1.20 Boekbespreking. 630 Rhythmlsch en- emble. 6.50 Koorzang 7.30 Klankbeeld. 7 45 ïev. programma. 8.15 Twintig vragen. 845 iVereld-commentaar. 900 Nieuws. 9.15 Hoor- pel. 10.45 Parlementsoverzlcht. 11.00—11.03 U. ENGELAND, BBC Light Programme, 247 1500 E 11.15 Orkestconcert. 12.00 Voordracht. 12.13 Orgelspel. 12.30 Sport. 1.35 Gram. 1.45 Voor de kleuters. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Sport. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Lichte muziek. 4.15 Mrs. Dale s Dagboek. 4 30 Hoorspel. 6 00 Tenniskampioenschappen. 6.35 Gram. 6 45 Hoorspel. 7.00 Nieuw». 725 Sport. 7.30 Gev. programma. 8.00 Klankbeeld met muziek. V 00 Gev. programma. 9 45 Voordracht. 10 00 uur Nieuwe 10.15 Sport. 1030 Amusementsmuziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte muziek. 1136 12 00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 ro ll. 45 Gram. 12.30 Weerberichten. 1223 Voor de boeren. 12.40 Orkestconcert. 1 00 Nieuw». 1.13 Pianospel. 2.00 Voor de vrouw. 300 uur Gram. 4.00 Intern. Radio Universiteit. 4 30 uur Symphonie-orkest. 5.00 Nieuws. 5 10 Orkest- concert. 6.00 Franse le». 630 Gram 6 25 uur Kroniek. 630 Voor de soldaten. 700 Nieuws. 7.30 Gram. 730 Radlofeullleton. 8.00 Strijk kwartet. 9.15 Omroeporkest. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogramma. 11.00 Nieuw». 11.08 —12.00 Verzoekprogramma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9