Boswachter ziet seizoenen verglijden in eeuwig zingende bossen Kraamkamer in Australië taboe voor vaders in spe NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1951 Ambtenaar van Staatsbosbeheer moet heel wat in zijn mars hebben MET BEIDE HANDEN beschuttend rond de kop paft boswachter Mulder zijn pijpje aan. Als de tabak langzaam doorgloeit blaast hij enkele grote rookwolken uit en dan kijkt hij om zich heen naar de kaars rechte stammen van de Douglas-sparren aan zijn linkerhand en naar het jonge loofhout aan zijn rechter. Een kleine man in een groene jas en groene rijbroek, de in laarzen gestoken benen stevig op de grond geplant en het groene hoedje even achter op het hoofd geschoven. Hij staat daar als een koning in zijn rijk, deze boswachter, want wijd rondom hem strekken zich de Speulder en Sprielder bossen uit als een zee van groen in allerlei scha keringen. Statige beuken, jonge lariksen, grove van 53 jaar heeft bereikt. Maar bomen dennen in bonte afwisseling. En over dil prachtig stuk natuurschoon even ten Wes ten van Apeldoorn met een oppervlakte van 1600 ha zwaait Mulder als bosbouw kundig ambtenaar de scepter. ..Dat Douglasbos met die lariksen tussen is 43 jaar oud." zo vertelt hij. „De bomen zijn gemiddeld zo'n 23 meter hoog en het zal niet meevallen om ergens an ders in Nederland zulke stammen te vin den. Jaarlijks halen we hier per ha voor ƒ400 hout uit en als dit stuk was ver pacht als landbouwgrond, zou het maar 40 per ha opbrengen." Ja, onze gastheer heeft grote liefde voor zijn bossen. Hij kent iedere boom en verpleegt ze of ze zijn kinderen waren. Maar dat is slechts één kant van zijn werk. Ook bomen worden ten slotte ge kweekt om geld op te brengen en zonder hartzeer gaat hij dan ook jaarlijks de bomen merken, die geveld moeten wor den, het hout opmeten en schatten en de zes publieke verkopingen bijwonen, die in zijn gebied worden gehouden. Mooie opbrengst Vol trots vertelt hij dan ook, hoe in „zijn" bossen jaarlijks 4 tot 5000 m3 hout wordt geveld, wat 160.000 oplevert, ter wijl de kosten van de hele boswachterij jaarlijks slechts ƒ60.000 bedragen. Dat is vrijwel nergens in Nederland mogelijk, behalve in deze oude bossen op de Ve- Een mooie opbrengst verheugt hem zeer. want nog veel te veel leeft de ge dachte, dat de bosbouw eigenlijk maar een luxe bedrijf is, dat geen geld op levert. Dat is een gedachte die de bos bouw geen goed doet. Daarom is elk bewijs van het tegendeel onze boswach ter zeer welkom. Aan de andere kant is het bij het Staatsbosbeheer natuurlijk niet alleen om winst te doen. Terwille van het natuur schoon en de recreatie blijven vaak bo men staan, die in feite „kaprijp" zijn. We wandelen verder langs de smalle laantjes, waar het zonlicht, gezeefd door het blader- en naaldendak, vrolijke lichte plekken tovert. Bij ieder perceel geeft de heer Mulder een uitvoerige toelichting. „Kijk, dit is een beukenbos met een onderplant van Japanse lariks. Ieder jaar worden wat beuken weggehaald een jaar of wat staat hier een lariksbos. Op een andere plaats hebben we weer grove dennen met een onderplant van Douglassparren en zo wisselt de beplan ting van een bepaald perceel geregeld. Meestal wordt een loofbos afgewisseld met een naaldbos en omgekeerd." Beschermende beuken „Waarom plant u niet meteen een be paalde boomsoort, die dan groeien kan tot de bomen volwassen zijn?" willen „O, daar zijn verschillende redenen voor. In de eerste plaats hebben hier bijv. de jonge lariksen in de eerste jaren de bescherming van de beuken nodig. Die beuken houden het felle zonlicht tegen, beschutten de jonge boompjes voor koude nevels en nachtvorst. Bovendien is déze wisselbouw beter voor de grond en ten slotte wordt nu in het najaar de grond groeien nu eenmaal langzamer naar de volwassenheid dan mensen en dit eikje is nog maar in zijn puberteitsjaren. Dan is daar in het Sprielderbos het Solsche gat. Een prachtig stukje natuur schoon. deze waterplas in de diepte aan alle kanten omzoomd door hoog geboom te. Maar 's nachts is het hier niet pluis, want dit gat is ontstaan, doordat een klooster met goddeloze nonnen door de aardbodem verzwolgen werd. Rond het middernachtelijk uur zweven dan ook witte gestalten over het water en soms. als het heel stil is, kan men in de diepte de klok van de kloosterkapel horen luiden. Een eeuw achter Midden in de bossen ligt het gehucht Drie. dat volgens onze gastheer zijn naam dankt aan het feit. dat hier vroeger slechts drie huizen stonden. Het plaatsje is niet erg gegroeid, want nu staan er welgeteld"vijf. Eén hiervan is het „Bos huis" en het zal moeilijk zijn om een romantischer plekje op de Veluwe te vinden dan de binnenkamer van dit café- annex-snoepwinkel met zijn enorme schouw. De tegelwand en de oude borden zouden menige liefhebber van antiek doen watertanden en de statige Friese klok tikt de tijd zo langzaam weg, dat de olielamp boven de tafel niet vreemd aandoet. Het leven is hier minstens een eeuw achter bij dat in de grote stad. Boswachter worden In dit vertrek vertelt boswachter Mul der ons, hoe een jongen, die van het leven in de natuur houdt, het moet aan leggen om bosbouwkundig ambtenaar bij het Staatsbosbeheer te worden. Om toegelaten te worden tot de cursus van de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem, moet hij een jaar gewerkt hebben in de bosbouw of op een land bouwbedrijf en ook moet hij het diploma een landbouwwinterschool bezitten. Is hij voor het toelatingsexamen geslaagd, wordt hij te werkgesteld in land- of bosbouw. Dan gaat hij vijf maanden naar ursus voor theoretische studie. Ruim twintig vakken worden hier behandeld, grond, knabbelen er even aan en laten ze dan liggen. Moet je zien, hier ligt er een en daar en daar Zijn blik voorspelt de brutale knagers niet veel goeds, want zij worden niet onder „wild" maar onder „schadelijk ge dierte" gerekend en dus mogen ze het gehele jaar door geschoten worden. „Een inkele keer loopt er ook wel eens een ee door de jonge aanplant, maar dat is :en mooie stoffering van het landschap, vaarop veel prijs wordt gesteld. Deze vinter heb ik ook nog vijf wilde zwij nen geschoten," vertelt de heer Mulder, als we het over zijn jachtavonturen hebben. voor de zon en even later plenst de regen neer. De druipende bomen laten het ter met emmersvol op onze hoofden n stromen en zo komt er een eind aan i tocht door dit mooie land, waar nergens nijdige bordjes met „Verboden toegang" de wandelaar weren. Bij de boswachterij nemen we afscheid in onze gastheer, die zo met zijn bossen vergroeid, dat hij zelfs zijn laatste vacantie niet aan zee. maar in het Zwarte Woud heeft doorgebracht. Een mooi be roep is het zeker, dat beroep van bos wachter. Deze mensen moeten nog iets zich hebben van de geest der middel- »uwse bouwmeesters, die bouwden voor ■igheid en ijverig begonnen kathedraal, die ze nooit voltooid zou- Ook boswachter Mulder zal nooit een statig bos zien staan op de plaats waar zijn Douglassparren laat planten. Maar niettemin werkt hy met liefde oogstend wat zijn voorgangers plantten en zorgend voor wat zijn op- s Middags schuiven donkere wolken volgers oogsten zullen. Het Speulderbos by Drie. Dr Drees op 5 luli 65 jaar Défilé van arbeiders langs zijn woning Op 5 Juli zal de minister-president niet dichtgedekt met een naaldenbed, maar vermengen de naalden zich met de bladeren. De lucht kan daardoor beter toetreden en dat bevordert de humus- vorming." Hoe langer we door deze boswachterij dwalen, hoe duidelijker het ons wordt, ;en bosbouwkundig ambtenaar heel wat in zijn mars moet hebben om zijn werk op verantwoorde wijze te kunnen doen. Ook al heten deze mensen in de wandeling nog steeds boswachter, het is heus niet hun taak om achter stropers te jagen of ondeugende jongens ach ter de broek te zitten. „Ik ben wel onbezoldigd rijksveldwach- r en als ik een stroper bezig zie. laat ik hem niet lopen," zo zegt de heer Mul der. „Maar ik heb deze bevoegdheid toch voornamelijk om tegen houtdieven te kunnen optreden. Vooral als het hout ge kapt ligt. moet je wel op je qui vive zijn oor deze lieden." Romantische plekjes Er zijn veel romantische plekjes in de Speulder- en Sprielderbossen. Niet ver van de hoofdweg ApeldoornAmersfoort staat de Koningseik. De drie Koningen. an 1813 tot 1890 Nederland regeer den, kwamen hier dikwijls jagen en bij de Koningscik werden dan 's middags de tafels gedekt voor een lunch in de open lucht. De oude eik is gestorven, kwa jongens stookten een vuurtje in de half verrotte stam en slechts een geblakerde stronk rest thans nog van deze woudreus. e troonsbestijging van Koningin Wil- helmina werd echter een nieuwe eik ge plant en door een hekje beschermd houdt deze nog de oude traditie levendig. Een zou niet zeggen, dat dit spichtige boompje toch al de respectabele leeftijd, i tweede Luther zal op- De boswachter te midden van zijn zorgenkinderen: bomen en nog eens bomen. zoals bosgeschiedenis, houtteelt, landme ten en waterpassen, ontwatering enz. enz. Tijdens excursies wordt het geleerde toe gelicht. Dan volgt weer een periode van practisch werken, terwijl na een tweede vijfmaandelijkse cursus ten slotte het diploma behaald kan worden. Als de jongeman dan een tijdlang heeft gewerkt bij de aanplant, de verpleging oud bos en van jong bos enz., kan vorden aangesteld tot adspirant-bos- bouwkundig ambtenaar, waarna hij later boswachterij onder zijn beheer kan krijgen. Dan heeft hij de top bereikt, want de houtvester, die als hoofd van een hout- •sterij verschillende boswachterijen on der zich heeft en dus zijn superieur is, ioet bosbouwkundig ingenieur zijn en i Wageningen gestudeerd hebben. Vlak bij het „Boshuis" is de kwekerij, aar we natuurlijk ook een kijkje ne- en. In lange perken worden hier de I staat het boek van Franckens ongetwij- ?rschillende boomsoorten uitgezaaid om I *ehi bij dat van Thijs Booy ten achter- later in het bos te worden overgeplant. I De opzet is niet bijster sterk en vertoont. bed Douglassparrctjcs van waar het de R K kerk gebrek aan stijl •gt dc boswachter. Het isverwijt, zelf ook gebrek aan stijl, ook zijn 65ste verjaardag vieren. Ter gele genheid hiervan zal de Haagse Socialis tische Arbeidsbeweging langs zijD wo ning aan de Beeklaan 502 defileren. De stoet zal worden opgesteld en vertrekt van de Prinsegracht des avonds kwart acht. De voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer J. J Vorrink, en de voorzitter van bet NVV, de heer H Oosterhuis, zullen na afloop van het défilé de jubilaris toespreken. De N.V. Pletterij v/h L. I. Enthoven te Delft zal 7 pet uitkeren (als v. j.). De N. V. Allan en Co. te R'dam keert 4 pet uit (v. j. nihil). Fantast benadeelde PTT voor f 25.000 Richtte fabrieken op en reed in een grote slee Het was haast niet te geloven, wat de l-jarige A. v. L. na de bervrijding alle maal op touw gezet had. Vóór zijn grote verdiensten tijdens de bezetting werd hij aan een sigarenzaakje geholpen in Lei den. Hij breidde deze winkel uit met een postagentschap van de P.T.T., richtte vervolgens een sigarenfabriek op, een tabaksververij, een grossierdery en kocht een huis en een grote auto. Met dat postagentschap liep het enkele jaren geleden mis. Aanvankelijk vulde hij de tekorten nog aan doch allengs werden de bedragen groter. Met aange boden cheques manipuleerde hij op zo'n merkwaardige wijze, dat er op een zeker moment een tekort van bijna f 25.000 ontstond, alsmede een tekort in de post- zegelkas. Toen werd er ingegrepen. Twee jaar lang had hij dit gedaan, zon der dat men er iets van merkte. Dezer dagen stond L. voor de Haagse recht bank terecht om zich voor deze verduis tering en valsheid in geschrifte te ver antwoorden. Hij gaf alles toe. De O. v. J. eiste een jaar gevangenis straf m.a. De verdediger, mr C. H. D. Suermondt noemde Van L. een grote op timist, die dacht, dat alles hem zou luk- kén. Uitspraak 3 Juli. De aandeelhoudersvergadering van N.V. Kon. Pharm. Fabr. v/h Brocades- Stheeman en Pharmacia heeft het divi dend vastgesteld op 5 pet voor pref. en 8 pet voor gewone aandelen. „De knuppel in 't geboortevertrek" Tegen het giote moment woidt de man naar builen gestuurd TV"AAR IK MEEN is het in Holland geen probleem meer, of de man in de kraamkamer mag zijn, wanneer zijn vrouw zich daar bevindt en is het een uitgemaakte zaak, dat in de meeste inrichtingen daartoe verlof wordt gegeven. In Australië is deze kwestie echter actueel geworden, doordat zij aan de orde is gesteld door een Nederlands echtpaar, aldus meldt de Australische correspondent van de N.R.C.. Op de frontpagina van een der leidende bladen in Australië, „The Sydney Morning Herald", stond dezer dagen de foto afgedrukt van het echtpaar J. Curvers. Als 's mans leeftijd werd vermeld 30 jaar; hij is Nederlander, zijn vrouw, 26 jaar, is een Belgische. Zij zijn een jaar in Australië en mevrouw Curvers verwacht binnen drie maanden haar eerste kind. Aan de reporters van The Herald telde de heer Curvers, dat zyn vrou» hij zelf afkomstig zyn"van grote families Nederland en de vaders altyd in de kraamkamer aanwezig waren, wan kind werd geboren. De heer Curvers meer dan dertig ziekenhuizen in Australië gevraagd, of hij op het grote moment bU zyn vrouw mocht zyn. Men ond de vraag hoogst ongepast. Na de afwijzende antwoorden van ziekenhuizen probeerde Curvers een dokter te krijgen, de bevalling aan huis te verzorgen. Tien doktoren, die hij er om verzocht, eigerden, omdat zy geen helpster kun- en krijgen. „Maar zij probeerden ook iet er één te bespreken", voegde Cur vers aan zyn verklaringen toe. Wanneer nu geen enkel ziekenhuis deze vader in spe wil toestaan bij de ge boorte van het kind aanwezig te zijn, dan zal hy zelf in zyn woning als verloskun dige optreden, luidde de aankondiging. Gevaarlijk stadium in het Midden-Oosten Sowjet-Unie heeft •n gegeven, dat zij wel een conferentie >r ..Grote Vier" blijft begeren, •rbindt er de onmogelijke :n, dat het Atlantisch Pact als het tamste pun f op de agenda moet worden geplaatst. Zulks staat gelijk aan eer Het Pact immers betekent slechts een bescheiden poging om Russische militaire aggressie te kunnen Mocht thans een wereldcon flict uitbreken, dan zouden de Pact- es een Russische bezetting van ■Europese landen, w.o. Nederland, kunnen tegenhouden. Ten aanzien Corea blijft Washington ernstig reke ning houden met de mogelijkheid v breiding van het conflict, aangezi uit geheime militaire rapporten gebleken dat de Chinezen op uitgebreider schaal ;n luchtoffensief uiillen beginnen en in Noord-Korea bases worden aangelegd. Zulks zou tengevolge hebben, dat Ame rika met de andere Verbondenen 1ergaan tot het bombarderen van bases in Mandsjoerije, waar McArthur en ook -generaal Wedemeyer voorstanders van aren. Terwijl Foster Dulles, Truman's speciale afgezant ter voorbereiding van Japans vredesverdrag, na zijn be zoeken aan Londen en Parijs iets opti mistischer gestemd naar Washington terugkeerde, staat het olieconflict tr Perzië op overkoken. De gehele Midden- Oosten politiek komt daardoor in eer kritiek stadium te verkeren. De Britse minister van Buitenl. Zaken verzekerde het Lagerhuis, dat alom in het Mid den-Oosten troepen gereed te grppen, want Britse levens verkeren tengevolge van de ge spannen toestand in Perzië in gevaar. Immers onbekookte fanatieke demon stranten gingen te Teheran reeds ovei tot baldadigheden, waar zy het gebouw Indien er geen veranderingen komen, zal een tweede Luther opstaan THIJS BOOY, die onlangs de houding i De eerste oplage bestaat uit vijftig van de kerk tegenover de jeugd enduizend exemplaren Maar Ghiele Fran- ir, het bijzonder de houding van vele ekens is pas tevreden, wanneer daarop predikanten aan een critiek heeft on-vijf herdrukken van hetzelfde aantal derworpen, heeft thans een R-K. collega l zullen volgen. „Dan eerst zal deze kla- gekregen. Er is namelijk (bij de Stich- ting „Het Katholieke Boek" te Amster dam i onder de sprekende titel ,.De ko gel door de kerk" verschenen „een zeer nstig woord tot alle katholieken roenstoot een beweging worden, door eindelijk de sleur en de dommel, het conservatisme en de verstarring, doorbroken zullen worden". Typerend voor dit R.K. boek is al da- Nederland". In dit geschrift van 198 delijk. dat de bezwaren van de schrijver bladzijden oefent een schrijver, die zich zich „natuurlijk" niet richten tegen de de schuilnaam heeft gekozen van Ghiele leer. maar alleen tegen menselijke zwak- Franckens, scherpe critiek op bepaalde heden. Als goddelijke instelling, zegt hy, verschijnselen binnen de R-K. kerk. Hij zal de kerk ondanks alle gebreken blij- gaat/ zelfs zover, te zeggen, dat, indien j ven bestaan. Maar daarnaast is de kerk geen radicale veranderingen worden ingevoerd, Er is in een deel van de R.K. pers op deze critiek weer een tamelijk felle tiek geoefend. Anton van Duinkerken schreef, dat de feiten, waarop de schrij er zijn boek baseert, oncontroleerbaar ïjn. Ook is er, merkt Van Duinkerken op. geen systematiek in het betoog, het :n klachtenboek geworden, naargees- /an voorkomen, vitzuchtig van toon, ■zeng van stijl, kleinmoedig van geest. lezing van de hartekreet van Ghiele Franckens moeten we een deel deze anti-critiek onderschrijven. Maar dat geldt dan cok voornamelijk de m g e v i n g In aanpak en in diepte behandeling van deze precai goed, dat hij dit zegt, want anders zouden misschien wel zo'n bosje loof hebben uitgetrokken in de verwachting aan het indereinde een smakelijk peentje te vin den. Dit groen lijkt meer op wortelloof dan op boom-in-wording. Een arbeider kruipt op z n knieën langs het bed om het onkruid zorgvuldig te verwijderen, want anders zou het de sparretjes ten slotte volkomen verstikken. Onze gastheer foetert luid op de konij- ?n, als hij langs de bedden loopt. „Die mormels trekken de boompjes uit de. Toch inh hierin, dat het tamelijk veelvuldig herhalingen vervalt. och mag dit niet betekenen, dat de dit boek daarom zon der betekenis zou zijn. Anton van Duin kerken vertelt, dat er in R-K. kringen druk gegist wordt, wie toch wel de schrijver is die zich achter deze schuil naam verbergt. Deze belangstelling wijst er reeds op, dat de schrijver hier instelling, die in de tijd menselijke maatschappij bestaat en dus voor verandering vatbaar is en al even zeer voor misbruiken. Het blijkt wel, dat de schrijver is aan gegrepen door de verontrustende ge loofsafval, met name in de grote steden En uit deze bezorgdheid groeit dan zijn critiek op bepaalde verschijnselen binnen de kring der geestelijkheid. Welke zijn bezwaren concreet genomen. Welnu, om enkele te vermelden: hij acht het bedenkelijk, dat er geen ximum leeftijd is, waarop een pastoor zijn emeritaat moet aanvragen. Er h vooral een schromelijk tekort aan huis bezoek. De spreekuren van de pastoor zijn vaak zo gesteld, dat slechts weinigen kunnen komen. En dan de bittere klacht, dat de pastoors dikwijls bijzondere be langstelling hebben voor kerkleden uit hogere standen en zich aan kerkledi uit lagere standen aanzienlijk minder gelegen laten liggen. el dat de schrijver niet gemakkelijk tot het uiten van critiek gekomen is. Ook hier openbaart zich een typisch R.K. trek. Ons goede Roomse volk schrijft hij, is niet opge voed in een sfeer van critiek op de pries- op het kerkelijk leven- Dan wijst hij er op hoe in de protestantse kerken de leden in de kerkeraden een critische en corrigerende taak hebben, het slot van zijn boek, J^UIDELIJK de trant van deze kerkeraden te bedoe len. In het algemeen wil hij in het kerke lijk leven de leek meer naar voren ge schoven zien. Nog veel te vaak komt het naar zijn ervaring voor. dat de pastoor van een lekenactie niet weten wil en op zijn best de leek wil gebruiken voor wat loopwerk. Wat de schrijver voorts bepleit is de stichting van kleinere parochies en klei nere kerken. Dat zal dan ook tot ge volg hebben, dat een kapelaan wat spoe diger pastoor kan worden, wat thans vaak lang op zich schijnt te doen wach ten. Maar welke bezwaren hij ook heeft, steeds klinkt daardoorheen de klacht over het geringe huisbezoek. De mensen verlaten de kerk eerst dan, wanneer zij zich door de kerk verlaten voelen. Daar om huisbezoek, ook door leden. Ook is er de klacht over de banken- verhuur en de kerkelijke belasting. Waarom, wil de schrijver weten, zijn er protestantse kerken, waar deze niet noodzakelijk blijken en waarom moeten ze wel gehandhaafd in de R-K. kerk, met alle vaak stuitende verschijnselen daar aan verbonden? In dit verband noemt hij het tarievenstelsel voor huwelijken en begrafenissen en hij brandmerkt dit stel sel als „ergerlijke obstakels op de weg naar een parochiale gemeenschap". "VT O ETEN wy nog meer klachten dit boek vermelden? Typerend ook is. dat een deel van de gelaakte schijnselen in verband wordt gebracht met de ongehuwde staat der geestelijken. En herinnerd wordt aan het woord van Pestalozzi, dat echtgenoot en kinderen de beste opvoeders zijn van de man. Wat de Protestant voorts interesseren moet. is wat de schrijver opmerkt over de aanstelling van kapelaans en pastoors. Daarin heeft, zoals bekend, de leek geen enkele stem. Onder Protestanten hoort nen wel eens de verzuchting, dat een .bisschop" nog wel eens nuttig werk :ou kunnen doen in het bevorderen van :en rouleersysteem voor predikanten. Maar de Prot. kerk kent nu eenmaal geen bisschop. Juist andersom is de klacht in dit boek: Het zou, meent de schrijver, geen kwaad kunnen als aan de parochies zelf een bescheiden advi serende stem zou worden verleend in een aangelegenheid die voor hen van levens belang is- Dit boek staat in het teken van de zurige wens. dat kerk en priester weer 't Verklaarde uitzicht den. De Britse mis sie, vol „goodwill" naar Teheran ver trokken. werd door de Britse minister Morrison teruggeroe pen. Al mocht dan de Amerikaanse min van Buitenl. Zaken, Dean Acheson, zijn teleurstelling en grote bezorgdheid uiten over de koppige houding der Perzische regering, welke tot het afbreken der onderhandelingen leidde, zulks betekent nog niet, dat „in ieder geval" de Ver. Staten een eventueel militair ingrijpen der Britten, mochten Britse levens en ligendommen in gevaar komen te ver ieren. zullen steunen. Er zijn redenen genoeg, om bij Londen tot de uiterste gematigdheid aan te drin gen. De toestand in het Verre Oosten, de oorlog op Korea, de speciaal Franse moeilijkheden in Indo-China, de actie der Arabieren in Palestina, het falen der diplomatieke bemoeiingen op de confe rentie der „plaatsvervangers" te Parijs plaats het verstandige inzicht, dat men voor een wereldkriig nog niet gereed is, wettigen geen ex plosie in het Midden-Oosten. Wij, Nederlanders, hebben in Indonesië de zegeningen ervaren van het „ont waakte Oosten", waarbij Britten en Amerikanen „om redenen daarbuiten" er blijkbaar weinig voor voelden, het voor ons op te nemen. Op soortgelijke wijze ervaren nu dc Britten, hoe het nationa listische „ontwaakte Perzië" een streep haalt door hun rechtmatige belangen. Wederom rijst de vraag, in hoeverre Washington zich verplicht acht. even tueel Britse militaire actie te steunen, ook al lunchte, al bemiddelende, de Ame rikaanse gezant te Teheran, dr Grady, met de Sjah. Voorshands moet men wel conclude ren. dat in Perzië en daardoor in het gehele Midden-Oosten. Engeland en de andere Westelijken een diplomatiek échec lijden. Vermoedelijk zal het niet tot een gewapend ingrijpen komen, tenzij Per zische fanatici zich zullen vergrijpen aan het leven der Britten. Het is stellig te wijten aan de voortdurende spanning tussen Oost en West, dat de heren van Teheran de kans schoon zagen, zelf de olie-macht in handen te nemen. Voor l.ct Westen zal zulks een behoorlijke finan ciële aderlating betekenen, maar, als de Perzische regering zich niet kan ver zekeren van buitenlandse hulpkracht, voor een gezond technisch beheer der olie, dan zal de. volgens Mossadeq „uit gemergelde bevolking" van Teheran ei nog beroerder aan toe zijn. Terecht merkten Amerikaanse bladen zoals de .New York Times" op, dat Perzië het risico loopt van anarchie, bankroet en Russische penetratie, als Teheran de huidige koers blijft volgen met betrek king tot het nationalisatie-plan. Wij Ne derlanders hebben in het nieuwe Indo nesië gezien, hoe de zaken daar gekel derd zijn, hoe de inheemse bevolking het loodje moet leggen, toen de „ni. heren" meenden, zelf het heft in handen te kunnen nemen. Alsof daar geen jaren lange ervaring en eruditie voor nodig is De dwaasheid van de gehele oliekwes tie is des te groter, nu men in Engeland te laat ervaart, dat niet het „nationali satie-recht" het essentiële is, maar d« levering van de olie aan dc huidige Wes terse markten. Nu het Westen een ver- liespunt in Perzië geboekt heeft, is hel advies Van de „New York Times" aar Londen, in ieder geval geweld te voor komen, terwijl Teheran verstandig doet de belangrijke natuurlijke rijkdommen doen verspillen door onwetend heid en dwaasheid. De Amerikanen heb ben gemakkelijk praten, maar de Britten voelen deze olie-misère in de eerste Bovendien dreigt het nog grotere ge vaar van de Russische troepen aan de Perzische grens en Sowjet-penetratie, zoals wij die elders in de Aziatische ge bieden hebben gezien. Op Korea vechten de Chinezen voor de Russen; straks win nen de Perzische inheemsen olie voor Moskou! Wat wil er, n'en dcplaise het optimisme van Foster Dulles, in deze omstandigheden van een vergelijk over Japan, een vredesverdrag al dan niet met de Russen, terecht komen? Toen de directrice van kliniek in Sydney omtrent de kwestie werd geïnterviewd, erkende deze, dat in derdaad in Europa de man by de ge boorte van zyn kind aanwezig mag zyn, doch in Australië is dat nog nooit toege staan. De Australische vrouwen zouden dat niet willen, voegde de directrice er aan toe. Omstreeks het grote moment wordt de man weggezonden, hy maakt een wandeling, komt terug en krijgt een kop thee. terwyl hem het nieuws wordt verteld. Zo gaat het in Australië. Voor en tegen Nu is blijkbaar „de knuppel in de kraamkamer geworpen", want plotseling zijn vele vrouwen in de pen geklommen en schrijven haar mening in de kranten neer. Daar zijn Australische moeders bij, die zekere aantallen kinderen kregen zonder dat de man er bij aanwezig was. Sommigen vinden de idee belachelijk, doch anderen voelen met de Nederlandse a.s. moeder mee. Mevrouw H. Yorna, die mededeelt met een Nederlander getrouwd te zijn, had van haar man gehoord, dat misschien in het Zuidelijke gedeelte van Nederland mannen in de kraamkamer aanwezig mogen zyn, doch zeker niet in de Noor delijke provincies. Er zyn echter Nederlandse immigran tenmoeders, die mevr. Curvers bijvallen, doch de Australische mevrouw Collins vindt „manvolk" in de kraamkamer niets gedaan. Een andere Australische trekt van leer tegen de ziekenhuizen; toen haar baby geboren werd. was ze om ringd door mannen en vrouwen, allen studenten; zij ziet er geen bezwaar in als er „slechts" een echtgenoot b\j zou zyn. De discussie omtrent dit punt is nog niet ten einde, doch de ziekenhuisdirec ties hullen zich in stilzwijgen. Standpunt is standpunt en men schijnt niet van zins te zyn „over stag" te gaan. Zal de heer Curvers de oplossing der kwestie binnen drie maanden acuut maken? En moet hy voor onze immi grantenvrouwen in blyde verwachting, de .wegbereider" zijn? Zoek de professor I Het roemruchte adellijk huis der Lamarottes heeft eigenlijk maar één grote geleerde opgeleverd professor Eustatius, die omstreeks 1850 in het oerwoud verdween nader zullen komen tot het volk. En indien niet.Welnu, dan acht de schrijver het te vrezen, dat nog eens een tweede Luther zal opstaan. Deze waarschuwing weerklinkt op meer dan één bladzijde van dit boek. Dat hij nog niet is opgestaan de auteur wil dit nog alleen toeschrijven aan een sterk indifferentisme en vrij algemene lus teloosheid. Oppositie veronderstelt, meent hij, altijd nog actieve interesse- En het doel van zijn geschrift ziet hij hierin: een tweede Luther het gras voor de voeten weg te maaien in de gedaante van een 9 meter lange python en in de pijnlijke onzekerheid of deze soort gevaar- lijk was of niet. Typisch „De Lamarotte"! Tot op het laatste moment geen greintje geheugen voor dingen die er op éinkomen! De schilder opbellen? Ho maar. Dat wordt nu al eeuwenlang dom weg vergeten. Zie me zo'n kasteel eens aan. Het rimmelt van verve loosheid. De sneeuwstorm zwiept door de erkers. En witter dan wit wee klaagt het familie- spook: „Gedenk te verven! VeH met Hoger omzet De Gruyter P. de Gruyter en Zn N.V. te 's Her togenbosch had in 1950 ccn verhoogde omzet en groter productie in de fabrie- ken. Het aantal winkels is vermeerderd. Na afschrijvingen ad f 1.9i0.8) .run res- f2.9 (23» min exploitatiesaldo. Ge- declareert wordt 6 (6» op pref. aande- n. en prior-aandelen 7.2 (7.2» op pref. instdelende aandelen en 6 <6> pc: op vone Naar nieuwe rekening gaat f515.844 (365.723). Tot 10 October nog in blik verpakte artikelen De termijn waarin het aan kleinhan delaren nog is toegestaan artikelen in blik voor de binnenlandse markt af te leveren, is tot 10 October verlengd Zo als men weet. was het tijdvak reeds op 10 Mei Ji. afgelopen. De winkeliera kunnen dus thans hun voorraad m blik verpakte artikelen nog van de bank doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3