Jlieuuie £dtarl)e (Courant Britse Engelse garnizoenen moeten zich Suez-zone paraat houden olietankers zullen de haven Abadan in de mijden Moord op vaandrig Aernout staat buiten corruptie Verbondenen houden rekening met nieuw Rood offensief Wist U Voor de oude dag ZATERDAG 23 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0 40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9257 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoastic(i Is gbebleoca myn fieri in tegenspeel" Boswachter ziet seizoenen verglijden Stalin lonkt naai Mossader DE BRITSE GARNIZOENEN in de zone van het Suezkanaal worden met het oog op een eventuele noodtoestand in het Midden-Oosten gereed gehouden, aldus Reuter. Versterkingen worden in dit reusachtige woestijnkamp voor manschappen en wapentuig gelegerd. Er heerst enorme bedrijvigheid in kampen, arsenalen en op vliegvelden in de gehele Kanaalzone. Alle Britse en door Engeland gecharterde tank schepen ontvingen opdracht de Zuid-Perzische oliehaven Abadan niet meer aan te doen, hetgeen een nieuwe ernstige ontwikkeling betekent in 't conflict over de nationalisatie der Perzische olie. Het Kremlin tracht via de nationalistische Toedeh-partij invloed uit te oefenen op Mossadeq. Inmiddels heeft de Britse regering haar plannen voltooid voor de evacuatie van 3000 Engelsen uit Perzië, indien deze ge noodzaakt zouden worden de olievelden en raffinaderijen te verlaten. De voor malige „Anglo-Iranian" heeft geweigerd een Perzische eis in te willigen om het Engelse personeel op te dragen, de or ders van de nieuwe Nationale Olie Maat schappij op te volgen. De gezinnen van het Engelse personeel zijn thans voor de veiligheid samengebracht in het gebied van de grote raffinaderij te Abadan. In Teheran acht men het vrijwel zeker, dat de directeur van de voormalige „Anglo-Iranian", Sir Eric Drake, geen gevolg zal geven aan het Perzische ver zoek om in dienst te blijven van de nieuwe oliemaatschappij. Dit verzoek nu was gesteld in de vorm van een „ulti matum" van de Perzische regering, u, in van de Engelse employés geëist wordt, dat zij binnen zeven dagen schriftelijk moeten mededelen of zij voor de nieuwe „Nationale Olie Maatschappij" willen blijven werken. Een der redenen, om de Britse technici grote bezwaren hebben om in Perzische dienst over te gaan, is gelegen in de nieuwe sabotage- wet, waardoor zelfs de kleinste „vergis sing" als sabotage kan worden uitgelegd, het'geen gevangenisstraf tengevolge kan hebben. Uit Londen verluidt, dat de Sowj. Unie de Perzische premier Mossadeq heeft uitgenodigd, samen-te werken met de communistische Toedeh-partij, ten einde zich van de sympathie van hel Kremlin verzekerd te kunnen houden. Het Amerikaanse departement van Buit. Zaken heeft een informatief boekje ge publiceerd ever de achtergrond van Perzische geschiedenis en de huidi: moeilijkheden. Hierin staat o.a.: Temid- Gevolgen als olievoorraden worden afgesneden Motie der Conservatieven in Engelse Lagerhuis De Conservatieven zullen in het Engel se Lagerhuis een motie Indienen, die er bij de regering met kracht op aandringt, maatregelen te nemen ter bescherming van Britse levens en installaties in Per zië. Blijkbaar vinden zij de houding der Labourregering niet krachtig genoeg. In zake de Engelse olievoorziening heeft de Britse minister voor Brandstoffen, Philip Noel Baker, gezegd, dat als de olievoor raden in Perzië geheel zouden worden af gesneden, Britse maatschappijen bijna onmiddellijk 6 millioen ton ruwe olie uit andere sterlingbronnen zouden kunnen vinden. Tevens zouden zij nog eens 8 mil lioen ton in andere raffinaderijen over d£ gehele wereld kunnen bewerken. Des kundigen hadden hem medegedeeld, dat bij afsnijden van de Perzische olievoor raad 7.500.000 ton ruwe olie en 22 mil lioen ton geraffineerde producten ver loren zouden gaan. Ofschoon geen „ramp", betekent dit een verlies, dat de vrije wereld zich moeilijk kan veroor loven. Gromyko als „koopman" Bij het scheiden van de markt Maar de Rus heeft last van geheugenstoornis De Rus Gromyko, de Sowj et „plaats vervanger" op de Parijse conferentie, zal zo spoedig mogelijk naar Moskou terug keren. Bij het scheiden van de markt leert men de ware koopman kennen. Voor zover de Russische aard nog niet bekend was! Op een persconferentie, die een uur en 25 minuten duurde, heeft Gromyko zijn propaganda-program nog eens uitvoerig ontvouwd. De pers kreeg te horen: 1. De Westelijken zijn geheel verantwoordelijk voor het afbreken der onderhandelingen; 2. Zulks kan de toe stand in Europa noch de betrekkingen tussen de vier mogendheden verbeteren; 3. De Westelijken waren het roerend met elkaar eens; 4. Zij willen de huidige span ningen en de aggressie-politiek van het Pact handhaven; 5. De Westelijken wil len Westduitse soldaten als „kanonnen- vlees" gebruiken in een volgende oorlog. Enaldus nog steeds de zachtzin nige Gromyko, „het is alleen de Sowj et- Unie, die blijft strijden voor de vrede en de oorlogshitsende klieken van Ame rika, Engeland en Frankrijk ontmaske ren". Onze conclusie: Gromyko lijdt geheugenstoornis" of hij heeft de kerkers achter het IJzeren Gordijn nooit aan schouwd. In zijn diplomatiek woorden boekje komt het begrip „Russische ag- gressie" op Korea, in Perzië, Indo-China, Birma, Malakka etc. niet voor. Zijn ziens wijze is eentonig en bijzonder aandoen lijk! Koning Haakon weer in Oslo Koning Haakon van Noorwegen is gisteren in Oslo, aan boord van het Ko ninklijk jacht Norge, teruggekeerd zijn officiële bezoek aan Londen. Ernstige plaag van Coloradokevers Op zeer veel aardappelvelden in het Zuiden, midden en Oosten van het land worden sinds enige dagen larven vi Coloradokever waargenomen. Er zijn de laatste weken vele eitjes gelegd en bij aanhoudend warm weer moet dan ook op een zeer ernstige aantasting van de aard appelplanten worden gerekend. In het Westen en Noorden van ons land is de ontwikkeling iets minder ver. De bespui ting kan daar dus nog even wachten. Zoals men weet, wordt bij nalatigheid, zonder voorafgaande waarschuwing, pro ces-verbaal opgemaakt. de nationali satie heeft de Sowjet-Unie geduren- erfvijand van Perzë de toestand ten eigen bate uitgebuit, voornamelijk door de, door de commu nisten gecontroleerde, Toedeh-partij. De bedoeling is om ook dit land achter het „IJzeren Gordijn" te krijgen! Britse employés gefouilleerd door Perzische knapen! Leden van het Perzische „Nationalis tische Jeugdfront" te Teheran hebben Britse en Perzische employés var „Anglo Iranian" gefouilleerd, toen deze het hoofdkantoor der maatschappij ver lieten. Het jeugdfront verklaarde, zeker heid te willen hebben, dat geen belang rijke documenten uit het kantoor ge smokkeld zouden worden. Pondentegoed te Londen „bevroren" Perzië is thans wel bereid een lening van 25 millioen dollar van de Ameri kaanse Export- Importbank te aanvaar den. Premier Mossadeq heeft de Amerik. ambassadeur in Teheran, Grady, hiervan op de hoogte gesteld. In Engelse finan ciële kringen beweert men, dat de Britse autoriteiten onofficieel de Perzische pon dentegoeden te Londen, ad. 30 millioen pond, hebben „bevroren". Voorts zijn de posities aan de fronten ongeveer als volgt: In het W e s t e n vechten Geallieerde patrouilles bij Kae- song tegen de Noordelijken. In het Cen trum is slechts licht contact met de vijand, behalve ten Noorden van Indje, de Roden tegenaanvallen onderne- In het Oosten vechten de troe pen der V.N. tegen een Noordelijk batal- n ten Westen van Kansong. Volgens Reuter, zullen de Westerse Ge allieerden geen gemeenschappelijke „vre- desverklaring" uitg^ffin, naar aanleiding In Parijs is ondertussen helemaal geen hoerastemming. De conferentie van de Kleine Vier" is, na eindeloos en vruchteloos praten en tijd verknoeien, mis lukt. Gromyko verlaat hier het Palais de Rose, nadat hij in 74 zittingen „nee" gezegd had en de zaak der mensheid dwarsboomde. De Russische gedelegeerde stapt in zijn auto; grimmig, ongenaakbaarhij gaat zoals hij kwam Generaal Spoor bestreed misstanden s onaannemelijk dat vaandrig Robert C. L. Aernout, die in de nacht d 29 Februari 1948 in Lembang boven Bandoeng werd doodgeschoten, uit de weg zou zijn geruimd in verband met door hem ingesteld onderzoek naar corruptie", aldus de in October 1950 door er van Oorlog ingestelde com- n drie, die opdracht kreeg, een onderzoek in te stellen naar misstanden, welke zich in het voormalige K.N.I.L. zouden hebben voorgedaan. Deze commissie, bestaande uit de ad vocaat-fiscaal voor de zee en landmacht, J. Zaayer, voorzitter; en de hoofd ambtenaren van het ministerie van Oor- M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooien en mr J. Gast, is in een uit voerig rapport tot de algemene slotsom gekomen, dat er geen sprake is geweest bepaalde corruptieve toestanden in het leger in Indonesië als zodanig en dat het merendeel van wat hierover is ge publiceerd, op laster berust. Misstanden werden, zodra zij tot uiting kwamen, krachtdadig bestreden. Vooral de leger commandant, generaal Spoor, was een felle vijand van corruptie en placht aan klachten persoonlijk aandacht te besteden. Uit niets is gebleken, dat door samen spanning van hoge officieren onderzoe kingen naar corruptie zouden zijn tegen gewerkt, en dat personen die deze cor- suptie wilden bestrijden, uit de weg zou den zijn geruimd. imissie acht het derhalve hoogst onwaarschijnlijk, dat onder deze omstan digheden wijdvertakte knoeierijen in het leger zouden hebben bestaan. Bovendien kreeg zij alleen kennis van een inciden tele en individuele criminaliteit, iets wat men normaal overal kan verwachten. Zij is derhalve tot de conclusie gekomen, dat de tegen het leger in Indonesië en tegen enige met name genoemde officieren ge uite beschuldigingen elke zakelijke grond en redelijkheid missen, en moeten wor den gezien als de vrucht van een laster campagne. waarvoor zij de heer F. H. van der P., destijds in Indonesië vice- voorzitter van de Bond van Burgerper soneel in Militaire Inrichtingen, in bijzonder verantwoordelijk stelt. Volgens het oordeel van de commissie is deze thans op de centrale R.I.MI. werkplaats te Utrecht arbeidende ambte naar door zijn geestesgesteldheid onge schikt om in 's lands dienst werkzaam te zijn. Zij adviseert, hem aan een psychia trisch onderzoek te onderwerpen. Intussen acht de commissie de moord op Aernout niet geleverd, doch zij acht het uitgesloten, dat hij als een belang rijke bedreiging voor corruptieve ele menten kon worden beschouwd, en on aannemelijk, dat hij wegens een onder zoek naar corruptie zou 'zijn vermoord, commissie is tevens van oordeel, ran de weduwe van vaandrig Aer nout pensioen toekomt. Verder constateerde de commissie, dat r na de Japanse capitulatie een chaoti sche toestand heerste. Bovendien was :n goederenschaarste. waardoor het mogelijk werd, dat een politieman, die Chinezen en loods zagen leegstelen, f 10.000 in de hand gedrukt kon krijgen als hij zich even omdraaide. Voorts gebrek aan behoorlijk geschoold ad ministratief personeel. De corruptie be perkte zich tot individuele gevallen, waartegen behoorlijk is opgetreden. Bandoeng was een broeinest van gerod del. Daar was res.-kapitein ir L. R. hoofd van de legertechnische dienst, een die als men tegen hem zeide: Mor gen moeten er 100 auto's zijn", er voor zorgde, dat die auto's er waren, maar men moest niet vragen hoe. Men sprak daar van de',.gang" van L. R. en heette, dat vaandrig Aernout door deze „gang" vermoord zou zijn, door It M. van C. Aernout was niet veiligheidsofficier, maar trad uit liefhebberij als informant op. Westerling, die bekend staat als Geen „vredesverklaring" der V.N. Amerikanen bombardeerden vliegveld Sinoeidjoe bij de Mandsjoerijse grens WAARNEMINGEN der Verbondenen tonen aan, dat de communistische strijdkrachten op Korea bezig zyn met voorbereidingen voor een nieuw offensief. Geallieerde vliegers maken melding van een zeer uitge breid verkeer door de tegenstander langs de wegen aan de Oostkust tussen Hamhoeng en Wonsan. Dit verkeer vindt zijn oorsrong bij de Mandsjoerijse spoorweg. Amerikaanse „Shootingstars" hebben het vliegveld Sinoeidjoe bij de genoemde Mandsjoerijse grens gebombardeerd. Vliegers hebben gemeld, dat startbanen en hangars getroffen werden. „Sabre-straaljagers" hebben boven Noord-Korea zware gevechten geleverd met „Migs". van het feit, dat een jaar geleden de vijandelijkheden op Korea begonnen zijn. Koningin en Prins ook naar Urk Het Koninklijk bezoek aan de Noord oostpolder, op 13 Juli, wordt onderbro ken voor een officieel bezoek aan Urk. De.Koningin en de Prins zullen van de landzijde Urk binnenrijden en komen dus niet, zoals de bevolking had gehoopt, met de Piet Hein. Vanavond zouden de vissersverenigingen reeds plannen voor vlootschouw bespreken. Prinses Wilhelmina in Noorwegen Prinses Wilhelmina, die zoals we reeds meldden gisteren per vliegtuig Soesterberg is vertrokken, is in Noor wegen aangekomen, waar zij een korte vacantie zal doorbrengen. Zij legde de af in de regeringsdakota, bestuurd door majoor G. Sonderman, die Donder dag in Luxemburg een kleine motorsto ring had. Steward viel op Schiphol uil vliegtuig Terwijl een Constellation op Schiphol tot voor het stationsgebouw taxiede, gleed de steward Van Buuren, die bij de deur van het vliegtuig stond opgesteld, giste ren plotseling uit en kwam hij na eer val van 216 meter uiterst onzacht op het beton terecht. Zijn vrouw, die dit af het terras van het bovenrestaurant zag gebeuren, rende onmiddellijk naai beneden. Gelukkig bleek de steward al leen een kniewond en een flinke buil op het hoofd te hebben opgelopen. volkomen betrouwbaar en doortastend man, was niet de figuur om het hem opgedragen onderzoek naar die moord te leiden. Toen de justitie optrad, kwam het onderzoek in normaler banen. De knoeierijen bleken op de keper be schouwd van weinig betekenis te zijn- Zulks werd door het Amerik. min. Buit. Zaken medegedeeld, na een bijeen komst van diplomaten uit de zestien lan den, die troepen op Korea hebben. Gisteren heeft de Russische afgevaar digde bij de Ver. Naties, Jacob Malik, document laten circuleren, waarvan memers denken, dat het een eerste aanduiding van Sowjet-voorwaarden het regelen van het Koreaanse conflict zijn. Dit document was samengesteld door leden van de commissie van de „Int. democratische Vrouwen' onlangs een reis door Noord-Korea heb ben gemaakt. Gezien het feit, dat o.a. ge- st wordt „alle buitenlandse troepen te- ig te trekken" maakt dit rapport met de voorwaarden geen schijn van kans. Spanje zal de uitvoer van wapens e unitie naar China en Noord-Korea ver bieden, evenals Columbia. Gaullisten willen regeren Doch geen alliage met de „Derde Macht" Generaal De Gaulle, leider van c R.F.P., de partij met het grootste aantal zetels heeft verklaard, dat de verant woordelijkheid voor de vorming van eer regering aan zijn parij toekomt. bereid samen te werken met alle partijen die hem willen steunen. Maar hij achtte het onwaarschijnlijk, dat de andere partijen aan de R.P.F. de leiding zouden willen geven. Degenen, die zon der de R.P.F. willen regeren, zullen ech ter weinig succes hebben, aldus De Gaulle. De kabinetten van de „Derde Macht" qualificeerde hij als „zwak besluiteloos." De fractie van De Gaulle zal derhalve, onder geen beding, stem men voor de formatie van een kabinet, steunende op de genoemde „Troisième Force". Het zal van.de omstandigheden afhangen of de Gaullisten bij trouwensmotie zich van stemming zullen onthouden of tegenstemmen. Hij bepleitte een krachtiger bestrijding van het communisme. Zo mogen de vak bonden, aldus De Gaulle, voortaan niet langer als politieke organisaties optreden. Ambtenaren, die bij de vervulling hun taak tonen, in dienst te staan een „buitenlands mogendheid" moeten direct worden ontslagen. Het herbewa peningsprogram van het Pact moest wor den herzien. Frankrijk was in staat 10 divisies in Indo-China op de been te houden en tegelijkertijd 20 in Europa, doch niet in de huidige „politieke mische en sociale warboel." Gistermiddag zijn op het terrein van de kazerne van de Mijnen- veegdienst 19 officieren beëdigd door de commandant van de mijnendienst kapitein ter zee L. H. Quant. Na de beëdiging werd een driewerf „hoera" uitgebracht op de Koningin. Thans toegestaan: Hogere huur voor huizen gebouwd na 1940 Grens van 130 pet is vervallen Huizen, die na 26 December 1940 ge reed zijn gekomen en waarvoor bij de bouw in enigerlei vorm een financiële -loetkoming van overheidswege is toegekend, mochten tot nu toe geen huur opbrengen die hoger was dan de oude huurprijs van een soortgelijke woning, elke vóór die datum was gebouwd, ver meerderd met 30 pet. Deze grens van 30 pet komt echter met ingang van morgen te vervallen. De minister van Wederop bouw kan voortaan ook een hogere huur vaststellen. Dit blijkt uit een Kon. Be sluit, dat gisteren in het Staatsblad is afgekondigd. Onder het besluit vallen bijna alle woningen die na 1940 gebouwd want in de volkomen vrije particu liere sector zijn sinds het einde van de oorlog nog slechts 8000 woningbouwver gunningen verleend. Verdronken voor ogen van dochtertje Grijsaard (79 jaar) aangereden en overleden Vrijwel in het hart van Eindhoven is de 50-jarige M. F. gistermiddag bij het nmen in een diepe kuil langs de spoorlijn naar Den Bosch verdronken. Zijn dochtertje, dat aan de kant zat, zag haar vader plotseling onder water ver dwijnen. Zij riep onmiddellijk om hulp. De 'politie slaagde er in de man weer op het droge te halen, doch de levens geesten waren toen reeds geweken. De 79-jarige W. G. uit Hilversum, die Eindhoven op familiebezoek was, is gistermiddag, toen hij met kennissen op het fietspad buiten de stad wandelde, door een wielrijder aangereden. De grijs aard kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. In de spoelerij van de N.V. Gebr v. d. Bergh te Oss is de 20-jarige fabrieks arbeider Van de V. gisteren van een spoelmachine gevallen. De man werd be wusteloos naar het ziekenhuis vervoerd, hij bij aankomst bleek te zijn over- Het hagelde in Frankrijk een meter hoog Wervelwinden, gepaard gaande met slagregens, waardoor overstromingen ontstonden hebben grote schade aange richt in Noord- en Oost-Frankrijk, Er vielen hagelstenen ter grootte van de bekende kippeneieren. Zes uur na dt storm lag de hagel op sommige plaat sen bijna een meter hoog. Geheimzinnige zwerfster aangehouden Een donker getint „Italiaans" meisje van 18 a 19 jaar. dat volgens de politie ook wel eens een Nederlandse zou nen zijn, die haar identiteit geheim wil DAT in de gemeente Edam-Volendam de 12.000ste inwoner is geboekt. DAT de automatisering van de telefoon in Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Sprang-Kapelle, Waspik en Drunen op 17 Juli om 1 uur een feit zal zijn. DAT de papierindustrie Van Strati Boon in Den Dolder, waarvan i Haagse fabriek in 1935 door brand werd verwoest, op 30 Juni haar 50-j. bestaan viert. DAT in Buffalo (New-York State) Ned. consulaat wordt geopend en consul zal worden benoemd F. Visser 't Hooft, president van de Lucidol Cor poration. DAT de opleiding der cadetten van de Kon. Militaire Academie te Breda van Maandag tot Vrijdag a.s. wordt voltooid met de korpsoefening „Kreeft" tussen Venlo en Middelburg. DAT de politie-agent C. J. G. te Wor- merveer is geschorst wegens verdenking van gestolen goederen te hebben gekocht. DAT een delegatie van het Wereldver- bond van Diamantbewerkers na een be zoek aan Israël in ons land is terugge keerd. DAT te Emmeloord (N.-O. polder) een 25 meter hoge graansilo is gebouwd vol gens een geheel nieuw systeem, waarbij de bekisting voor het beton automatisch omhoog ging naarmate het werk vorder de. DAT de distillateur A. R. B. te Leeu warden, die Schotse whisky, aan de echtheid waarvan sterk werd getwijfeld in de handel heeft gebracht, door de po litierechter aldaar is vrijgesproken (eis f 10.000 boete). DAT in de vacature-L. ter Veld tot lid van de Prov. Staten van Groningen is benoemd S. R. Knottnerus (C.-H.) te Scheemda. DAT thans ook in Den Dolder een ga- val van pseudo-vogelpest is geconsta teerd. DAT een 18 a 19-j. meisje door de A'damse politie in bewaring is gesteld, daar zij zich uitgaf voor een Italiaanse doch slecht Italiaans sprak en volkomen onhandelbaar bleek. DAT de plannen om in de N.O.-polder bij het dorp Kraggenburg een „filiaal' stichten van het waterloopkundig labo ratorium te Delft, vaste vormen begin- DAT de groep Ned. vrijwilligers, die midden Juli naar Korea gaat, uit 250 man bestaat N-V.V. en K AB dezer dagen bij de regering heeft ingediend met betrek king tot de ouderdomsvoorziening, moet zonder enige reserve belangrijk worden genoemd. Wij hopen, dat dit voorstel de belangstelling zal krijgen welke het verdient dat het van alle Kanten ral worden bekeken en onderzocht en dat dit toch niet al te veel tijd in beslag zal nemen. Wie onder ons zal voor het vraag stuk van de ouderdomsvoorziening geen belangstelling hebben? Zeker, er bestaan op dit punt reeds voorzienin gen, al willen we werkelijk niet be- eren, dat de toestand ideaal is. Maar as de oplossing van het vraagstuk normale tijden al lastig, daar is nu el een bijzonder probleem bijgeko- en door de voortgaande ontwaarding in het geld. Het is al niet meer voldoende te eten. dat men bij het bereiken van een bepaalde leeftijd in het bezit wordt gesteld van een bepaalde som geids of ?eker pensioen krijgt. Want daar- is nog niet gezegd, wat men, op moment waarop men het krijgt, met dat pensioen kan doen. Wel wordt bijna voortdurend duidelijker, wat men steeds meer niet mee kan doen dan w e L iu in het voorstel van de Vakcentralen verheugd, is, hier in geslaagd is tot een gemeenschappelijk standpunt te ko- vcorts dat in dit voorstel zo vele gedachten worden teruggevonden, Christelijk-sociale kring in be schouwingen over dit onderwerp veel al gemeengoed waren geworden. DAT de kruiser Tromp met aan boord schout bij nacht A. de Booy, commandant het smaldeel V, van Dinsdag tot Don derdag in Vlissingen zal liggen. DAT het Deense schip Uranienborg in Delfzijl weer een lading Cubaanse suiker heeft aangevoerd. DAT tegen de Haarlemse P.T.T.-chauf- feurs G. E. K. en M. J. V., die busjes openbare telefooncellen hebben leeg gehaald, voor de A'damse rechtbank be vestiging is geëist van het rechtbank- innis (6 maanden). DAT voor het Arnhemse gerechtshof tegende Eerbeekse veekoper A. L., die dronken achter het stuur van zijn wagen heeft gezeten en door de Zutphense po litierechter tot 2 maanden, werd veroor deeld, bevestiging van dit vonnis is ge- DAT wegens smokkel van 20.000 kg koffie naar Duitsland voor de R'damst rechtbank tegen de 33-j. vertegenwoor diger J. B. te R'dam een is geëist en te gen de expediteur L. B. 8 maanden, waar van 3 voorw. DAT de rijkslandbouwconsulent ir R. P. Lamers voor drie maanden naar de Ver. Staten is vertrokken om de verde ling en teelt van conservenpeulvruchten te bestuderen. sioen doen bestaan uit twee ver schillende pensioenen, aan de ene kant het bedrijfspensioen en voorts het pensioen krachtens een algemene voorziening. Men lette op de volgordet Het bedrijfspensioen zal in dit voor een wettelijk vastgesteld mini- -bedrag moeten opleveren en het algemene pensioen zal dit moeten aan- Aanvullen tot wat? Tot een bepaald percentage van het gemiddeld arbeids loon dat genoten wordt op het tijd stip waarop het pensioen moet worden uitgekeerd. Gesteld dat in 1960 het ge middeld arbeidsloon van het pensioen is vastgesteld op 50, dan zal het pensioen 50 pet van f 80, dus f 4rf bedragen. Maar Jiet is een aanvulling van het minimum van het verplichte bedrijfs pensioen. In die gevallen waarin het bedrijfspensioen boven het minimum uitgaat, heeft dit tot gevolg, niet dat de aanvulling van het algemene pensioen lager wordt, maar dat het totale be drag van het pensioen hoger wordt TTIERUIT blijkt ook wel. dat ln dit pensioen, dat dus samengesteld Is uit twee pensioenen, te weten het be drijfspensioen en het algemeen, aan vullend pensioen, gekozen is zowel het stelsel van kapitaaldekking als het omslagstelsel Het bedrijfspen- zal, zo is de bedoeling, de weg ;n volgen van het betalen der uit keringen aan pensioengerechtigden uit de rente van het kapitaal, dat door de premiebetalingen is gevormd.. Maar het stelsel van de algemene ver zekering zal dat van omslagen moeten worden. Het bedrag dat op een ge geven moment in totaal ingevolge de algemene verzekering zal moeten wor den betaald, wordt dan omgeslagen over ale premiebetalenden. Men kan de betekenis van deze aan vulling. die dus langs de weg van een algemeen omslagstelsel verworven wordt, duidelijk inzien. Hierin zijn im mers de correcties te verwerken, die door stijging van prijzen of in het alge meen d'or een ar.dere waardering van het geld noodzakelijk kunnen worden. Zo komt het pensioen in een zekere vaste verhouding te staan tot de le vensomstandigheden Deze methode van het ..gemiddeld inkomen" wordt elders, b-v. in Zweden, reeds gevolgd. ^IEHIER enkele gedachten uit dit voorstel van de vakcentralen. Het is wel duidelijk, dat dit niet gaat in de richting van een staatspensioen, maar dat in dit voorstel de verzeke ringsgedachte is verwerkt. Zowel voor de bedrijfsverzekerine immers als voor de algemene aanvullende verzekering zullen premies moeten worden be taald. of de uitkering nu geschiedt rechtstreeks op basis van de aanspra ken voor het betaalde of op basis van de algemene omslag Voor loontrekkenden, zo is het voor stel, zal deelneming aan beide verze keringen verplicht moeten zijn. zelf standigen beneden een bepaald inkomen zullen wel moeten deelnemen aan de algemene verzekering, maar ten aanzien van het bedrijfspensioen behouden ze hun vrijwilligheid. De premies voor de algemene verzekering zouden langs de weg der belastingen kunnen worden ge ïnd. Naar onze mening verdient dit voor stel van de drie Vakcentralen nauwge zette overweging. En is het teveel ge vraagd. dat men, heeft men bezwaren, tevens doet uitkomen in welke richting men dan wèl een oplossing ziet voor het belangrijke vraagstuk: eon eerzame ver zorging van de oude dag? houden, is te Amsterdam tijdelijk in het huis van bewaring ondergebracht. Zij meldde zich dezer dagen bij de politie onderdak en verklaarde een Itali- e te zijn en Mazzini te heten. Haar Italiaans was uitgesproken slecht. Het meisje zei echter, dat zij sinds haar twaalfde jaar niet meer in haar vader land was geweest. Na jarenlange om zwervingen met een zeeman zou zij in Schotland terecht zijn gekomen en daar na. sinds een half jaar geleden, clande stien in Rotterdam hebben gewoond. Pa pieren had zij niet bij zich en ook een bedrag aan geld van enige betekenis kon zij niet overleggen. Daar zij volkomen onhandelbaar was en zich erg aggressief gedroeg, is zij vastgehouden. WEERBERICHT Enkele opklaringen Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Vooral aan vankelijk op vele plaatsen nog enkele buien met kans op onweer, maar later ook opklaringen. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind uit Westelijke richtin gen. Gematigde temperaturen. ZON EN MAAN Zondag: Zon 4.20—21.04; maan op 0.0, onder 10.32. Maandag: zon 4.20—21.04; maan op 0.08, onder 11.54. Op 26 Juni LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1