Jlieitwo gtii isctfeGTouratil Britse regering heeit delegatie uit Perzië teruggeroepen Witte anjers bij monument van Willem II Leger van 3,5 millioen man binnen 2 jaar paraat Wist II DONDERDAG 21 JUNI 1951 Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENTIBN: ƒ0 18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9255 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .5tantpastfch fs gfjebleoea tnjn bert ia tcgljenspott" BEZWAREN TEGEN VERHOGING KINDERBIJSLAG De olievlek in het Midden-Oosten AchesonAmerika is verontrust en tevens zeer teleurgesteld DE BRITSE ONDERHANDELAARS worden uit Teheran teruggeroepen. Minister Morrison gaf in een politiek electrisch-geladen Lagerhuis et verontrustende nieuws, dat de Britse missie order had ontvangen, erzië te verlaten. In het Midden-Oosten staan troepen gereed, om de evens van Britse onderdanen te beschermen, mocht zulks noodzakelijk ijn. Er is weinig hoop, aldus Morrison, op een vreedzame oplossing van et Brits-Perzische geschil. De Britse leiders hadden een spoedbijeen- omst met de chef van de imperiale, generale staf. Sir William Slim. eslissingen zijn niet bekend gemaakt. De Amerik. min. van Buit .Zaken, lean Acheson, verklaarde, dat de situatie in Perzië een ernstige wen ing ten kwade heeft genomen. Amerika is verontrust en teleurgesteld. Dean Acheson speculeert er nog op, dat t Perzische regering haar houding zal srzien en voortgaan met onderhandelen, chter is er tot nu toe geen aanwijzing inwezig. dat de Perzen zich in dit con- :t wensen te matigen. De posten van Royal Air Force in het Midden-Oosten erdcn gealarmeerd, naar aanleiding van !t afbreken der olie-onderhandelingen. :portvliegtuigen en straal-jachtbom- enwerpers worden in gereedheid ge- ouden te Habbanija in Irak, Mafraq in irdanië. Nicosia op Cyprus, op Malta, Aden en te Fayid in de Suez Kanaal- e. waar hpt hoofdkwartier van de ritse grondr' ^Jkrachten in het Midden- losten gevcctiga is. In het Engelse Lagerhuis hebben de rvatieven de verzekering van Mor- geëist, dat de Britse belangen in niet „zonder meer" zullen worden igegeven. Nieuwe debatten staan voor deur. De Britse min. van Buit. Zaken telde mede, dat de kwestie wederom, en r „advies over de volgende stap aan het Internationale Hof van istitie in Den Haag zal worden voor- ilegd. Capituleren of evacueren De Perzische premier Mossadeq heeft in zün ziekbed af een radio-toespraak houden, waarin hy verklaarde: „Vyf- g jaren imperialisme in Perzië zijn van- ig geëindigd". Het eerder op de dag (gegeven decreet betekende het einde gaf te kennen, dat Perzië de Britse olie-missie met de uiterste welwil lendheid had ontvangen, maar de afge vaardigden hadden de feiten van de Per zische wet geheel genegeerd. De premier wetsontwerp indienen gericht te gen sabotage aan de olie-installaties. Politieke waarnemers wijzen er op, dat de Britse regering met de handen in het haar zit. Elke volgende stap kan de grootste consequenties met zich brengen. Capituleren of evacueren? Amerika voelt, gezien de huidige internationale span ningen elders, weinig voor militair in grijpen, maar Engeland kan genoodzaakt worden krachtdadig op te treden als de Britse onderdanen in Perzië gevaar lopen. Naar verluidt, zou ook Nederland geweigerd hebben, te treden in voorstel len van een Perzische delegatie, om Ne derlandse deskundigen aan te wijzen voor het leiden der genationaliseerde olie industrie. Olie-reacties Amerika over zijn Britse partner Generaal Hurley geeft het „imperialisme" de schuld De Amerikaanse generaal, Patrick Hur- y. heeft, aldus AFP, in een verklaring or de Senaatscommissies de Britten un hebzucht in Perzië" vergeten. Het iperialisme en niet het communisme, dus generaal Hurley is verantwoorde- /oor de huidige moeilijkheden in Volgens hem had de „Anglo Ira- geweldige winsten opgestreken, ich zelfs vandaag nog kon het geschil vreedzame wijze bijgelegd worden, ir dan dienden de Britten en de bij de irzische olieindustrie geïnteresseerde nerikanen zich te gedragen, zoals de Staten in Saoedi-Arabië deden. Hur- y betoogde, dat men onmiddellijk n: n naar Perzië diende te zenden met epgaand begrip voor het streven it land. Volgens de „New York Times" ichts een wonder Perzië bewaren larchie, bankroet en het Sowjet-impe- ilisme. Het werkelijke belang is nie tionalisatie-recht, maar het voortduren n de levering der olie aan de huidige esters markten. Overigens ziel niet te tkennen, dat het Westen een verlies- nt in Perzië geboekt had. Dit zou ech- nog „verzacht" kunnen worden door ferm besluit van Engeland, om Eld te voorkomen, terwijl Mossadeq zich pest laten lelden door zijn „gezond ver »nd". Maar Amerika en Engeland vor één front! floskou verwerpt het Westelijke aanbod All. Pact moet op agenda der „Grote Vier" Rusland heeft eindelijk antwoord ge- ^en op de Westelijke nota van 15 waarin de Ver. Staten, Engeland h Frankrijk een conferentie der „Grote Ber" voorstelden. Volgens een Weste- |ke woordvoerder betekent dit antwoord tn verwerping. De Russen houden vast aan hun eis, ft 'het Atlantisch Pact op de agenda |oet worden geplaatst, omdat dit de be- Ingrjjkste kwestie is, gezien de gespan- fcn internationale situatie in Europa, terkwaardig genoeg, stellen de Russen kh voor, dat de „plaatsvervangers" hun tsprekingen voortzetten. In de betreffende nota, die door Gro- lyko aan de Westelijken overhandigd lerd, geeft Moskou zijn verbazing te tnnen over het feit, dat de Westelijken ft Atlantisch Pact niet bespreken wil- |n. De Russische nota wijst er op, dat t Sowjet-Unie „verdragen van weder- Idse bijstand" heeft met tal van landen Is China, Polen, Tsjechoslowakije, Hon- Mje, etc. maar ook met Frankrijk en hgeland. Rusland heeft er zijnerzijds ten enkel bezwaar tegen, dat deze ver ragen door de „Grote Vier" onder de )upe worden genomen. De enige bioscoop van Enkhuizen is iet ingang van heden gesloten. Tot dit pluit is de directie in overleg met de ed. Bioscoopbond gekomen omdat een krmakelijkheidsbelasting van 35 pet be laid moet worden en het gemeentebe- luur niet bereid was dit percentage te Magen. Triomftocht door Luxemburg Mantelcostuum van Koningin besmeurd door stofwolk in staalfabriek DE LAATSTE DAG van het Koninklijk bezoek aan Luxemburg is reeds aangebroken. Vanavond zullen Koningin en Prins per vliegtuig naar ons land terugkeren met een dankbare herinnering aan de hartelijke en overrompelende wijze, waarop zij door het Luxemburgse volk zijn ont vangen. Ook de dag van gisteren was een triomftocht. Een van de grootste ogenblikken was de bloemenhulde bij het standbeeld van Koning-Groot hertog Willem II, de over-grootvader van Koningin Juliana. Tijdens het bezoek van Koningin en Prins aan Luxemburg vormde de krans- legging op het graf van de gevallenen een ontroerend ogenblik. De vorstelijke gasten brengen hier een eerbiedig saluut aan de helden der vrijheid. Weer ernstig gewonden i naar Nederland (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) In het militaire hospitaal in Tokio bevindt zich thans soldaat W. Hageonan, die door het ontijdig ontploffen van een mijn het geziahtsvermogen en beide handen verloren heeft. Op korte termijn zal hij per vliegtuig lar Nederland worden overgebracht. Het is de bedoeling, dat zuster Koopman (één van de Nederlandse verpleegsters hier) hem naar Nederland zal vergezel len. De toestemming hiervoor is reeds door Nederland verleend. Het ligt echter aan de beschikbare plaatsruimte in het vliegtuig of ze mee zal kunnen. Ook andere gewonden wachten op af voer naar Nederland. Onder hen bevin den zich korporaal Jorink, die eveneens door het ontploffen van een mijn beide handen verloren heefi, én enkele shock- gevallen. Twee Ned. deserteurs in Korea (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) Twee militairen van het Van Heutsz- bataljon, Kievit en Kerkhof, zijn al sinds enkele maanden spoorloos ver dwenen. Al eerder hadden ze zonder toestemming het bataljon verlaten. Toen zijn ze echter teruggekomen. De laatste keer heeft men hen van Tokio naar het bataljon in Korea op transport gesteld, maar ze zijn er nimmer aangekomen. Alle nasporingen zijn tot nu toe vruch teloos gebleven. Het Is niet onmogelijk dat de beide deserteurs kans hebben gezien naar Amerika uit te wijken. Minister In 't Veld: Tien pet minder roken en snoepen „Anders moet men mij niets verwijten" Wanneer op het gebruik van alcohol, tabak, snoep en andere luxe artikelen 10 pet zou worden bezuinigd, kon de woningbouw reeds uit het slop worden geholpen. Maar wil men iets dergelijks niet, dan moet men mij niets verwijten als er geen nieuwe woningen meer wor den gebouwd. Dit zei minister In 't Veld gisteren in Apeldoorn ter gelegenheid van de oplevering der 500ste montagewoning gebouwd aldaar door de N.V. Brede- rode's Bouwbedrijf te Utrecht, voor de woningbouwvereniging De Goede Wo ning. Over het aanbod van de levensver zekeringsmaatschappijen om f250 mil- lloen over een tijdvak van twee jaar beschikbaar te stellen, zei de minister, dat dit niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat kan betekenen. Uit een overzicht van de sociograaf drs H. Millenaar bleek, dat Apeldoorn op 1 Januari 1950 op de 90.000 inwoners een tekort van ruim 3,100 woningen had. Voor dit jaar zijn 730 huizen nodig, doch er is slechts een toewijzing van 250, waarvan er reeds 100 vorig jaar op voor schot gebouwd zijn. Aan de voet van dit standbeeld werd gistermiddag een fraai bloemstuk van witte anjers en blauwe irissen neerge legd. En het was onder gejuich en het geroep „Vive, Vive!" door het publiek, dat de Koningin en de Groothertogin aar het paleis terugwandelden. Eer de bloemenhulde werd gebracht, hadden de vorstelijke personen, zo als we gisteren nog in een deel van onze edities konden berichten, de staalfabrieken in Dudelange bezich tigd. Tijdens dit bezoek deed op een gegeven ogenblik een rollende rood gloeiende staalplaat een stofwolk om hoog dwarrelen, waardoor de gezich ten en kleren van de omstanders werden besmeurd. De Koningin was zichtbaar ontdaan. Zij zal haar man telcostuum chemisch moeten laten reinigen. Hollandse kok Na haar terugkeer te Luxemburg bood e Koningin de Groothertogelijke familie in de Nederlandse legatie een lunch aan aaraan nog een aantal andere zeer voor- ime persoonlijkheden aanzaten. De chef-kok vertelde ons, dat het menu bestond uit forel in gelei met een Sauce Ravigotte, ganzenborst l'Orange, har artisjokken met doperwtjes en als besluit een parfait van Hollandse aardbeien. Deze kok, die reeds veertig jaar de pollepel zwaait in een der be kendste restaurants van Luxemburg, ont popte zich als een volbloed Hollander. Hij heet Adriaan Boot en is uit Gouda afkomstig. Dat zijn kookkunst op prijs wordt gesteld, bleek wel uit het feit, dat hij ter gelegenheid van het bezoek van Koningin en Prins een hoge Nederlandse onderscheiding heeft ontvangen. Middags na het dejeuner had een kranslegging plaats op de Place de la Constitution, bij het monument voor de Luxemburgse gevallen. Koningin en Prins legden een krans m witte anjelieren aan de voet van het gedenkteken. Azuurblauw baldakijn Nadat de Koningin later op de middag tydens een reeeptie op de Nederlandse kolonie nog haar warme voldoening had uitgesproken over het hartelijk welkom, dat haar en de Prins in het groothertog dom bereid werd, woonde zij 's avonds met de Prins in het Palais Municipal gala-voorstelling bij van het Luxemburg toneelgezelschap „Les Compagnons de la Scène". De vorstelijke gasten werden in de met fraaie bloemen getooide hal van het paleis door de burgervader van Luxemburg ontvangen. Langs een erewacht van 24 leden tran de militaire politie en gendarmes, groot tenue met sjako's, witte handschoenen en gepresenteerde ge weren, begaven de hoge bezoekers zich naar de theaterzaal, waar zij plaats namen in de met goud ver sierde zetels. Deze bevonden zich op een met veelkleurige anjers getooide verhoging achterin de zaal, die was overspannen met een baldakijn van azuurblauw fluweel. Tegen de ach tergrond hiervan was de Nederlandse eeuw aangebracht. De Koningin droeg een aqua-kleurlge ripszyden avondjapon, gegarneerd met parelmoerkleurlge paillette en een brede tullen shawl in dezelfde kleur. Op het hoofd droeg zU een tiara van diamanten. Prins Bernhard was gekleed ln het uni form van generaal der grenadiers. Een jeugdige actrice sprak, nadat het 'ilhelmus was gespeeld, de proloog uit, aarin zij in het bijzonder wees op de historische banden die beide vorsten huizen verbinden. Zij bracht in herinne ring, dat Koningin Wilhelmina lang durige bezoeken aan het kasteel Berg heeft gebracht. Tenslotte sprak zij enkele Volgende week begint de stroom van kersen Volgende week zal de kersencampagne in de Betuwe en het land van Maas en Waal beginnen. De Duitse kersen zijn bijna rijp, de meikersen beginnen reeds te kleuren. Men verwacht een goede oogst, want de kersen zitten dit jaar dik en zijn bovendien mooi groot. Geen liitverbod in ons land In verband met berichten over een op handen zijnd liitverbod kan medege deeld worden, dat het uitvaardigen van dergelijk verbod niet in het voor nemen der regering ligt. Twee minderjarige Amsterdamse jongens zijn door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 jaar wegens diefstal uit goederenwagons. woorden ter inleiding van de twee toneel stukken, die op het programma stonden. Het toneelgezelschap voerde een blijspel Molière in één acte: „La jaloesie de Barbouille" op en een stuk van de Luxemburgse auteur Edmond de la Fan- taine (18231891): „De Ramplassang". Bij het verlaten van het Palais Muni cipal namen de vorstelijke personen op nieuw ovaties in ontvangst van de me nigte, die de gehele avond het plein tegenover het theater had bevolkt. De vele honderden zagen him geduld be loond door het kleurrijke tafereel, dat zij te aanschouwen kregen, toen de be zoekers, van wie velen in praal-uniform, de marmeren trappen afschreden. Het was inmiddels al elf uur geweest. Een zonnig beeld van het Koninklijk bezoek aan Luxemburg. Onze Vorstin wandelt met de Prins door de straten, die omzoomd zijn met enthousiaste Luxemburgers. Marshall kondigt aan Gordel van nieuwe bases wordt aangelegd van Alaska tot Okinawa VOOR DE BOUW van een militair bolwerk in de gehele Westelijke wereld, heeft het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging het Congres verzocht een bedrag toe te staan van 6.561.262.000 dollar. Hierbij is o.m. inbegrepen het aanleggen van een keten van militaire bases in de halve wereld. Met het oog op de toenemende internationale spanning heeft, minister Marshall er op aangedrongen zo spoedig mogelijk over de toewij zing der gelden te beslissen. De Amerikaanse militaire leiders zijn voornemens in de 44 der 48 Ameri kaanse staten de inrichtingen van vloot, leger en luchtmacht uit te breiden of nieuwe installaties te bouwen, evenals in Japan en op de Philippijnen. Bijna De charmante Margaret Truman, die op het ogenblik de gast is van de Franse president Vincent Auriol, tijdens een diner te Parijs in gesprek met haar zo hoffelijke gastheer. DAT de herdenking van het 700-j. be staan der gemeente Bergambacht we gens gebrek aan belangstelling niet zal doorgaan. DAT dr N. J. Stekelenburg, van het K.N.I-L. m-i-v. 20 Juni is benoemd tot dirigerend militair apotheker met de rang van luit-kol. bij de Kon. Land macht. DAT van de grote boerderij van C. P- Th. v. d. Burg aan de Zwethkade in Schipluiden gisteren de schuren, een deel van de veestal en alle landbouw- materieel in vlammen zijn opgegaan. DAT de KN.A.C. heeft aangeraden nieuwe rijbewijzen reeds zes weken voor het verlopen van de oude aan te vra gen. daar de verlenging meer tijd vergt dan vóór het inwerkingtreden van de nieuwe verkeersregeling. DAT de houtopslagplaats van de fa L. Maat en Zn aan de Oosterstraat te Vlaardingen gisteren is uitgebrand, ver moedelijk door het exploderen van een vat ruberine (een soort mastiek). DAT de wed. M. C. Cox-van Bree te Geldrop op 20 Augustus 100 jaar hoopt te worden en een van haar dochters te Eindhoven op 1 September haar gou den bruiloft viert DAT 40 burgemeesters, directeuren van gemeentewerken an waterstaats- autoriteiten uit de drie Zuidelijke pro vincies op 4 Juli de Rheinische Kalk- steinwerke te Wulfrath (Duitsland) be zoeken. DAT de burgemeester van Cadiz, de Spaanse havenstad, die een studiereis door West-Europa maakt, gisteren werd ontvangen door burgemeester d'Ailly van Amsterdam. DAT het uitvoerverbod voor koper- houdende middelen ter bestrijding van plantenziekten is opgeheven voor zover dat naar gelang van de voorraadpositie, exportvergunningen kunnen worden verstrekt. DAT te A'dam de eerste steen is ge legd voor het nieuwe paviljoen van het Kabouterhuis der Stichting Dagverple- ging voor kleuters die lijden aan bloed armoede. opvoedingsmoeilijkheden ed. DAT aan de Maashaven te R'dam t-g-v. het 25j. bestaan van deze haven een vierdaagse jubileummarkt is geopend met o.a. 300 versierde kramen, een oud- Hollandse markt en een bloemenshow. DAT de scheepvaart onder de spoor brug over de Delfshavense Schie voor schepen met een doorvaarthoogte van meer dan 4.05 meter gestremd zal zijn van 11 t/m 20 Augustus, 1 t/m 10 Sep- I tember, 22 September t/m 1 October en 112 t/m 22 October. DAT in de bossen ten Zuiden van megen thans druk bosbessen worden geplukt en de eerste bessen f0,80 tot fl opbrachten terwijl een goede oogst wordt verwacht. DAT vandaag de vlag is gehesen op een blok van 62 woningen en een spaar bankbijkantoor aan de Dorpsweg en de Nachtegaalstraat in R'dam-Zuid. DAT mej. Bertha Winn, een gewezen onderwijzeres uit de Amerikaanse stad Seattle als eerste de zilveren medaille der gemeente Bloemendaal heeft ontvan gen omdat zij na de bevrijding ruim 8 ton kleren en voedsel zond- DAT de R'damse politie twee pro- viandboten met 160 000 gesmokkëlde si garetten in beslag heeft genomen en de drie broers S. alsmede de 26j. opkoper J. N. heeft gearresteerd. DAT vier sleepboten, die in de R'dam se Merwedehaven naast elkaar gemeerd lagen, gisteren by een aanvaring door het Zweedse schip Munkfors werden beschadigd. DAT de bijeenkomst der K- v. K. van de Ned. Belgische en Duitse Noordzee havens die van 26 tot 28 Juni zou wor den gehouden is utigesteld tot de tweede helft van September. DAT de commissaris der Koningin mr dr F. Houben in Heerlen de nieuwe fa briek van de coöp. melkinrichting en zuivelfabriek De Mijnstreek en Omge ving heelt geopend. een vierde gedeelte van de uit te voe ren werken wordt geheim gehouden. Het grootste deel hiervan wordt door de luchtmacht uitgevoerd. Het door Mar shall aangkondigde programma is geba seerd op een leger ter sterkte van 3Vz millioen mannen en vrouwen, dat bin- 2 jaar paraat moet zijn. De Ameri kaanse minister zal het Congres zoeken vast een gedeelte van de ge vraagde gelden ter beschikking te stel len, opdat zo spoedig mogelijk met de uitvoering van het plan kan worden be gonnen. Er komen om. nieuwe bases op de eilanden Goeam en Okinawa. Ook Alaska zullen op grote schaal mili taire versterkingen worden aangebracht. Psychologische operaties President Truman heeft gisteren het voeren van de koude oorlog een raad opgericht, die ^psychologische operaties' zal beramen en coördineren. De raad wordt geleid door Gordon Gray, hoofd van de Universiteit North Carolina. Het Ned. P.T.T.-kabelschip De Pool ster is naar Engeland vertrokken om daar te helpen zeekabels te herstellen e vernieuwen. Beraad op komst De, critiek van prof. Duynstee en zijn medestanders op de K.V.P.. die naar hun oordeel te links georiënteerd zou zijn, heeft tot gevolg gehad, dat men zich thans binnen de K.V.P. nog eens algemene kwesties zal gaan beraden. Het eerste resultaat voor prof. Duynstee de zijnen is er dus. Intussen zijn er al weer enige nieuwe discussianten opgetreden. De heer De Bruyn, de voorzitter van de K.A.B., de Katholieke Arbeiders Beweging, heett zich in de discussie gemengd. Hij heeft uiteraard niet willen ontkennen, dat de K.A.B. een machtige organisatie is. In tegendeel, hij heeft nadrukkelijk ge waarschuwd, dat men niet moet probe ren de K.A.B. in een hoek te duwen. En terwijl volgens sommigen de sociale voorzieningen hebben geleid tot de zwa- lasten voor de maatschappij, stelde heer De Bruyn, dat de sociale zeker heid nog altijd niet groot genoeg is. Een andere discussiant is de Kath. erknemende middenstand. Uit deze kring is dezer dagen al evenzeer op de K.A.B. critiek uitgeoefend, hierop neer komend, dat op politiek terrein de door K.AJ. gevoerde loon- en belasting- politiek oorzaak is van wrijving tussen deze organisatie en de werknemende middenstand. Er zijn dus wel enige punten van con flict en het onderling beraad is lang niet ?n overbodige weelde. Prof. Duynstee enst een rechtervleugel binnen de K.V.P. en hij zowel als ondernemers en iddenstanders menen, dat de K.AJ3. een grote invloed heeft. Ook is men van oordeel, dat de K.V.P. teveel achter de ,%\d.A. aanloopt. De heer Andriessen, voorzitter van de K.V.P., heeft zich al gehaast dit te ont kennen en een aantal voorbeelden op gesomd, waarin de K.V.P. wel degelijk eigen geluid heeft doen horen. Hij krijgt nu weer verdediging uit een deel in de socialistische pers. Het Parool van gisteravond is name- jk van oordeel, dat de K.V.P. helemaal met achter de P.v.d_A. aanloopt. Het is juist andersom. „De K.V.P. is er de af gelopen jaren voortdurend in geslaegd te verhinderen dat er in Nederland so cialistische politiek gevoerd werd". Het is aan de K.V.P. te wijten, aldus dit rode blad, dat de regering steeds achter de feiten aankwam en van de ene neder laag naar de andere strompelde. Men ziet, dat de K.V.P. zo wel tussen twee vuren zit. Aan de ene kant zeggen prof. Duynstee en de zijnen, dat zij links is georiënteerd, aan de andere kant zeg gen de socialisten, dat zij niet links ge noeg is georiënteerd. Dat laatste verwijt wordt wel op een politiek bezien juist gekozen mo ment geuit. Want het ziet er naar uit, dat de situatie binnen de K.V.P. wel dien aard is, dat de opmerkingen profè Duynstee indruk hebben ge maakt. En op dit ogenblik laat men aan de linkerflank buiten de K.V.P. de waar schuwing horen: weet wat u doet. Wat het gesprek tussen K.V.P. en ICAJ3. weer niet gemakkelijk zal maken. Er zal in de komende dagen van men als prof Romme weer een en ander worden gevergd. In de Volks krant van vanmorgen heeft hij geschre- dat hij het „gloeiend oneens" (een typisch Rommiaanse uitdrukking) is met hen, die vinden dat er van de so ciale zekerheden wel iets af kan. Maar hij zal de eenheid moeten ziente be- Wij twijfelen niet of hij daarin zal slagen. In de eerste plaats is het een heidsbesef onder het RJC. volksdeel krachtig en prof Romme heeft in dit opzicht wel een bijzonder talent De man die binnen de K.V.P. de een heid moet bewaren, aldus het Parool, kan nooit eens duchtig reactionnair of fiks radicaal zijn. Hij moet altijd ver zoenend en vaag spreken. Het blad ver wacht voor de komende tijd van prof. Romme dan ook nog heel wat „orato rische zonsverduisteringen". Zijn er, zo schrijft het blad, binnen de K.V.P. mensen, die menen dat prof Rom me teveel partijsaus geworden is, dan dienen ze te bedenken, dat een partij, die een dergelijke machtsconcentratie toelaat, daarvoor zelf verantwoordelijk is. Een het blad vindt het blijkbaar wenselijk om tegelijk even een verwijt te richten tot de leiding van de partij waarmee het zich het nauwst verwant voelt: „In de P.v.d.A. kan men trouwens dezelfde verzuchting slaken". Hoe het zij, het is wel duidelijk, dat in de ko mende tijd wel enige zorg zal worden besteed aan karakter en beleid van de K.V.P. en dat men daar zowel binnen als buiten de K.V.P. tamelijk scherp op zal toezien. Amerikanen bezorgd over Chinees luchtoffensief tegen bases in Zuid-Korea In dat geval 2ullen Verbondenen Mandsjoerijse strategische punten bombarderen A MERKAANSE MILITAIRE AUTORITEITEN, aldus Reuter, maken zich bezorgd over het opbouwen van een Chinese communistische luchtmacht in Mandsjoerijn en de mogelijkheid van een Rood luchtoffen sief tegen Geallieerde bases in Zuid-Korea. Elke uitgebreide luchtaanval der communisten, speciaal wanneer deze zou samengaan met een nieuw offensief door de grondstrijdkrachten, zal eventueel leiden tot Geallieerde bombardementen van bases in Mandsjoerije. Naar verluidt, hebben de Amerikanen ..strikt geheime" nieuwe plannen uitge werkt voor tegenaanvallen door de Ver bondenen, indien de Chinezen luchtope- raties op uitgebreide schaal beginnen. Uit meldingen van de Amerikaanse „Ge heime Dienst" is gebleken, dat de Chi nezen hun luchtmacht ln Mandsjoerije gestadig hebben uitgebreid met in Rus land vervaardigde „Mig 15" straaljagers. De Roden in Mandsjoerije zouden over 800 vliegtuigen beschikken. Ook wordt gewezen op het ernstige feit, dat de laatste tijd de luchtgevechten boven de Mandsjoerijse gren$ heviger worden. De communisten gaan er met spoed toe over een vijftigtal vliegvelden in Noord-Korea aan te leggen. Dit zijn de redenen waarom de Verbondenen met een plotseling Chinees luchtoffensief rekening houden. De Britse admiraliteit heelt medege deeld, dat een eenheid hefschroefvlleg- tüigen naar Korea zal worden gezonden, om met Amerikaanse toestellen samen te werken bij reddingswerk op zee. WEERBERICHT Warm weer Tot morgeavond verwacht De Bilt: Warm en overwe gend zonnig weer met een matige wind uit Oostelijke richtingen. Droog, behou dens een kleine kans op onweer in het Zuiden va* het land. (Opgemaakt om 10 uur). Vrijdag: Zon 4.1921.04; maan c® 23.41* onder 7.34 uur. Pp 26 Juni U&

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1