Maar wij denken er zó over de Alfred van Sprang zweefde 300 meter boven nachtelijk Korea „Je hoeft er niet absoluut gek voor te zijn, maar 't helpt als je 't bent" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 16 JU» IS* Stoute sprong uit vliegtuig (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) OP EEN VLIEGBASIS IN KOREA. HET IS AVOND. In kleine groepjes liggen de parachutisten in het gras van het vliegveld te wachten tot het helemaal donker is. Ze dragen allemaal een valscherm, dat strak om hun lichaam bevestigd is. De helmen hebben ze nog in de hand. Er wordt gerookt en verder gepraat over allerlei kleinigheden. „Tellen als je springt..." „Ja..." „En je hoofd in..." „Ja..." „Benen bij elkaar..." Het is korporaal Jim Kane, die me voor de zoveelste maal aan al die dingen herinnert. De hele middag hebben we samen de theorie van het parachutespringen doorgenomen. We hebben alle commando's tot in den treure herhaald. We hebben het springen en vallen in de zandbak gerepeteerd tot ik doodop was. Er blijft nu niets meer over dan alles in practijk te brengen. „Instappen Allen staan op en slenteren van de toestellen. Het valt niet de strakke en zware parachute het trapje op te klimmen. Maar elkaar hel pend komen ze allemaal toch boven. In het donker zoekt iedereen een plaats. De motoren beginnen al te draaien, taxiën naar de startbaan. We vliegen. Het is koud in het toestel.. De deuren aan weerskanten zijn verwijderd kille nachtlucht stroomt vrij binnen. De gcherpe kanten van de deuropening zijn met papierband beplakt om straks wondingen te vooorkomen bij het laten van het toestel. Stil zit iedereen op de metalen banken. Er wordt weinig gesprken. Men staart een beetje voor zich uit in het donkere vliegtuig of doet een dutje. En onwillekeurig dwalen de gedachten naar de komende sprong. Nie mand springt graag bij nacht. Men weet niet waar men terecht komt nig gelegenheid om eventuele obstakels uit de weg te gaan. Hoe voel je je „Hoe voel je jevraagt Jim. „Best...." zeg ik. Maar helemaal Is het toch niet. Het is geen kwestie bang zijn. De kans, dat de parachute niet open zal gaan, is minimaal. Met de uiterste zorg werden de valschermen ge pakt. Er komen zelfs röntgenstralen aan te pas om de verpakking te controleren. Prima kwaliteit nylon en ander materiaal is er in verwerkt. De constructie i dat de parachute zijn functie blijft vullen ook al scheuren enkele panelen uit. Maar al zou het dan toch nog mi: gaan, dan is er altijd nog de reserve, parachute. De kans, dat ook die zou wei geren, is bijna ondenkbaar. Daarover maak ik me dan ook geen zorgen. Maar wel over de mogelijkheid dat ik andere fout zal maken: bijvoorbeeld de lijn die de parachute uit het omhulsel moet trekken, vergeten, aan de kabel in het toestel vast te maken. Of bij het springen tegen de staart van het vlieg tuig terecht te komerv, Maar ook dat zijn slechté theoretische mogelijkheden. „Kauwgummibiedt Jim aa: „Graag Zenuwstillend Vier stukjes tegelijk steek ik in mijn mond. Ook de anderen nemen kauw gummi. Het verschaft een beetje aflei ding. En misschien is het ook wel zenuw- stillend. Op driehonderd meter hoogte met een parachute aan uit een vlieg tuig stappen blijft tenslotte altijd iets ongewoons. En er schuilt zeker een kern van waarheid in wat Jim er voor het vertrek over zei: Je hoeft er niet abso luut gek voor te zijn, maar dat helpt toch een boel als je 't bent. Een rood lampje flitst aan. Dat is de waarschuwing, dat springterrein naderen. Het is een strook bouwland langs een rivier. Er staat nig op om verwondingen aan op te lopen. Het enige i dijkje terecht komt i enkel breekt. Maar ploegvoor of op en een been of eei dat is het normale risico chutesprong. „Opstaan en vastmaken Allen staan op en bevestigen de haak van de parachutelijn aan de stalen kabel, die van voor naar achteren door het vliegtuig loopt. Het gewicht springer trekt straks de parachute uit het omhulsel, waarna de lijn breekt de parachute vrij is. Met veel zorg wordt erop gelet of de haak goed Alfred van Sprang klimt met twee parachutes aan boord van t vliegtuig om de nachtsprong van i 187ste regiment parachutisten mee maken. de kabel zit en of de veiligheidssluiter dicht is. „Controleer uitrusting Iedereen kijkt of er iets ontbreekt de parachute van de man, die voor hem staat. „Meldt uitrusting in orde....!" Vanwege de herrie van de motoren geeft men de voor zich staande man flinke klap op het zitvlak als bewijs, dat alles in orde is. De voorste man meldt uiteindelijk de commandant, dat zijn rij klaar is om te springen. De spanning groeit met de minuut. Allen staan gereed voor de sprong. Eén voet vooruit. In de ene hand de haak met de parachutelijn. die op het ogenblik van springen naar staart van het toestel geschoven moet worden. Met de andere hand houdt men zich vast. De ogen zijn strak op de plaats gericht, waar het groene licht om te springen elk ogenblik kan aanflitsen, 'idere zenuw is gespannen. „Let op je voorman....!" schreeuwt Jim. Er staat één man voor me. Jim volgt direct achter me. Door de deuropening kan ik naar buiten kijken. De lichten huizengroepen en voertuigen op de wegen schuiven onder ons voorbij. Ver- s het donker. In de lucht pinken de boordlichten van de andere toestellen in de formatie. Maar veel gelegenheid om naar buiten te kijken, is er niet. De blik ken blijven bijna voortdurend op het groene licht gevestigd. Schok Het groene licht is aan en meteen schreeuwt de commandant het bevel om het toestel te verlaten. Een fractie van seconde later schuift de man voor door de opening naar buiten en ver dwijnt bliksemsnel in het donker. Meteen spring ook ik: handen op de reserveparachute voor de borst, hoofd naar beneden, benen bij elkaar. Een krachtige windstoot strijkt langs me Ik schiet omlaag. Van de verbouwe reerdheid vergeet ik tot drie te tellen. Jim heeft me dat keer op keer gezegd. Als je het toestel verlaat, tel ééndui zend, tweeduizend, drieduizend en als de parachute dan nog niet open is trek aan de handle van de reserve. Maar het eerste wat ik me realiseer is een enorme ruk aan mijn lichaam. De snelle val wordt abrupt gebroken. En even later zweef ik in de lucht. Een gevoel van rust vervult me. Ik buig mijn hoofd zover mogelijk achterover en zie boven me een kolossale bal van witte nylon. De hele sensatie herinnert me aan die tocht met een luchtballon over Den Haag met Boesman, die rustdie stilte iet zweven tussen hemel en aarde zonder het gedaver van vliegtuigmotoren. Er is overigens weinig te zien vanwege de duisternis. In de buurt hangen an dere parachutisten. In de verte verdwij- de vliegtuigen. Maar veel tijd om te kijken is er niet. De aarde nadert vrij snel. Alle aandacht moet nu op een goede landing geconcenttreerd worden. Benen bij elkaar „Benen bij elkaarnaar de horizon kijkenspieren ontspannenelle bogen en hoofd intrekkenherhaal ik in mezelf de instructie. Maar als ik er nog mee bezig ben, komen mijn voe ten al op de grond. Ik tracht zo goed mogelijk de val te verspreiden over de vlezige delen van mijn lichaam. In een seconde is echter alles voorbij. Languit lig ik in de rulle, droge akker. ..Niets gebroken Dat is de eerste gedachte, die door mijn hoofd flitst. En tegelijk geeft me dat een enorm gevoel van opluchting. Nu pas is alle spanning geweken. De sprong is voorbij en met goed gevolg Het schenkt me voldoening. Het losma ken van de parachute is het werk van niets. Volgens de voorschriften wordt het nylon opgevouwen en in de tas verpakt, die in het harnas mee naar beneden ge komen is. „Alfred Uit het donker klinkt de stem van Jim. Hij is niet neergeko- voor de parachutisten om wat erva ring op te doen in het springen bij nacht over Koreaans terrein., in een stille hoek van het vliegveld stonden acht transportvliegtuigen, waaruit de deuren verwijderd warenin het gras er naast zaten ruim honderd man met helmen op en valschermen aan te wachten op het bevel in te stap peneen van hen was Alfred van Sprang: klaar om zijn eerste para chutesprong te maken. „Okey-doke Samen lopen we met de zware para chute op onze rug in de richting va seinlamp, die het verzamelpunt „Hoe is 't bevallenvraagt Jim. „Machtigzeg ik eerlijk. „Doe je 't nog eens „Als ik de kans krijg zeker De anderen komen van alle kanten n hun parachutes op het licht af. Men heel wat luidruchtiger dan vóór de sprong. Ervaringen worden uitgewisseld. Lachend en pratend klimmen allen op de wachtende vrachtwagens om naar vliegveld terug te rijden. Sprong nummer zoveel is weer achter Zwaar vermoeid, bestoven en vuil zit James Kelleker, een der eerste Ameri kaanse militairen die in Korea onder het vaandel der Verenigde Naties op trokken, bij het houtvuurtje, waarop hij zijn koffie warmt. Hoeveel mars kilometers wachten hem en zijn duizenden kameraden nog tot de vrede?.... Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Maak de harten van kinderen (en ouders warm Hiertiij enige reacties naar aanleiding van het artikel over de baldadigheid van de jeugd. Heeft een politie-agent moreel het recht een jongen te slaan? M i. moet ieder het zonder slaan afkunnen. Onderwij zers weten wel, hoe gemakkelijk je je in drift tot slaan laat verleiden. In de grond van de zaak is slaan een bewijs van onmacht, onmacht tot het vinden er het gebruiken van betere middelen. Bo vendien: men kan gemakkelijk te vei gaan, al zal een enkele flinke tik niet altijd kwaad kunnen en vaak vlugger helpen dan „betere" middelen. Het in beslag nemen van een hengel. Onderwijzers nemen ook wel eens iets in beslag voor bepaalde tijd. Leerlingen weten wel, dat ze dit of dat niet de school mogen meenemen en d het helemaal niet mogen gebruiken daar. Is een politie-agent ook paedagoog of mag hij dit niet zijn? Van het ant woord op deze vraag hangt het oordeel over in-beslag-neming af. Natuurlijk teruggave na verzoek. Regels en opstellen schrijven op het bureau. Dit heb ik vroeger vaak horen „roemen", toen men van „strengere" straffen tegenover de jeugd ging afzien. Vindt men het nu weer eens niet goed? Men moet toch wat doen om de jeugd aan het veystand te brengen, dat het vernielen van eigendom van een ander niet mag. Maar er zijn betere mid delen om dit doel te bereiken. Hierover Een eventuele boete door de ouders te betalen. Zo lang die betere middelen er nog niet zijn. of liever: nog niet ge bruikt worden, lijkt me dit middel nog zo gek niet. Vaak staan de ouders verschillig tegenover het vandalisme hun spruiten (als het maar buitenshuis gebeurt). Als het geld gaat kosten, zal die onverschilligheid misschien wat wy- Welke constructieve maatregelen zijn te nemen om de baldadigheid tegen te gaan? Het antwoord geeft eigenlijk Bal juw al in zijn artikel „Pro Juventute". Geef de jeugd ruimte om zich op een goede wijze te kunnen uitleven na de schooluren. Vlak bij onze school (Hoge Mors Oegstgeest) is een speeltuin op gericht. Er staan wat schommels en ippen, een zweefmolen, een glijbaan i een zandbak. Ik verzeker u. dat er iór schooltijd niet zo veel jeugd meer op het schoolplein speelt. Voor de oude onder haar is deze oplossing na tuurlijk niet afdoende; die moeten een stuk grond hebben, waar ze kunnen voetballen en sporten. Verder denk ik aan jeugdlokalen, aar spelen zijn, die gebruikt mogen worden, alles eventueel tegen kleine vergoeding, desnoods lidmaatschap der ouders. Speelweiden voor oudere jeugd, speeltuinen voor de jongere plus jeugd lokalen in iedere wijk. Dan maar een plantsoen minder of geen plantsoen óf plantsoen rondom een speelterrein. Bij dit laatste slaat men twee vliegen in één klap. Vooral voor de omwonenden is dit aantrekkelijker, maar ten tweede kunnnen de kinderen, die de speeltuin of speelweide gebruiken, verantwoorde lijk worden gesteld voor het behoud van de tuin. De tuinmannetjes in onder hen kunnen zich dan ook hier mooi uitleven. Wat kostelijk kan het sultaat niet worden. Te idealistisch? Stellig niet. Met de jeugd is zeer veel te bereiken. Bijna alles, want jeugd is nog kneedbaar. Maar van een stuk klei kun je een mooi voorwerp kneden, je kunt er ook een lelijk brok van maken. En nu het toezicht op dergelijke ter reinen en lokalen. Schakel de jeugd zelf in. Maak haar warm voor het idee. Laat haar om te beginnen niet de mooie speeltuinen binnenstappen, maar roep ze op om de tuinman te helpen, om te scha ven aan de wippen, om de schilders bij te staan. Kinderen (oudere en jongere) helpen zo graag, als men hen maar op de juitste wijze weet aan te pakken. Laat hen zelf eens wat bedenken. Het is dan veel meer „hun" speeltuingereedschap, „hun" bloemenperk, „hun" verf. Een straf is dan bij voorbeeld een of i dagen of weken niet in de tuin mogen komen of de schade door de ouders la ten herstellen. Er moet oppertoezicht zijn (maar op een afstand) van een wassene (liefst een of meer ouders, beurten). Er zou dan in elke buurt oudervereniging moeten zyn, waar deze dingen ter sprake zouden kunnen den gebracht. Over de oorzaken van het probleem nog dit: gebrek aan speelruimte en verkeerde opvoeding (het slechte beeld van de ouders, die een plantsoen als aan niemand en aan niets toebeho rende beschouwen, dus: van iedereen). Schuld der ouders? Ja, dat staat vast. Maar, hoe kan een roos groeien aan een brandnetel? Die ouders hebben hun in zicht, of liever het gebrek daaraan, weer te danken aan een vroegere gene ratie. Er is een groot gebrek aan op voeding tot mensen van karakter, tot „maatsehapelijk" burger, tot medemens. Hoe de ouders te bereiken? Schakel de Kerk in, de film, begin ouderavonden en wijksamenkomsten, niet met saaie spre kers, maan met een goede pakkende voorflim (liefst op dit gebied), b.v. een film als die over de Parijse boefjes, die ik onlangs zag. Zie je, ouders, zó gaan de kinderen doen, als we ze niet helpen hun vrije tijd goed te besteden. Wij ouders, wü allemaal in deze wük, moe ten trachten iets te bereiken. Wat den ken jullie er van? Wie wil helpen? Maar is het niet beter om jullie kinderen zelf te schakelen? Ja? Stuur ze dan die middag of avond hierheen. Ze krijgen eerst een mooie film te zien en dan zul- we ze warm maken voor het doel. Aan de uitgang alvast een collecte voor 't doel. Als de ouders met hun problemen komen (ook dit moet op zo'n wijkavond mogelijk zijn), hoe kan dan een leider zijn kans benutten: Waar een mens het eind van zijn mogelijkheden geko men is. kan nog gewezen worden op de grote Helper en Redder. Jezus Christus, op het gebed. Te idealistisch allemaal? Nooit kan 't geloof te veel verwachten. Een lezeres, die zich voor de jeugd interesseert LEIDEN Morsweg. (Door ons bekort.,Red. N.L.C.). Inschakeling van de jeugd zelf Is er niet iets voor te zeggen om de jeugd te laten mee-surveilleren, dus zo iets als kleine politiediensten te laten vervullen (geen verklikkertje-spelen na tuurlijk)? Hoe komt het, dat een kind. dat thuis niet graag helpt, op school „vliegt" voor de juffrouw? De m: van aanpak doet hier zo veel, zo alles. Laat de agent al surveillerend praten met zo'n klein politiemannetji (eventueel in costuum), hem laten op merken, wat mis is. Hieronder nog een klein versje, dat me uit de pen wil: Min vr(j 't groene der plantsoenen, Maar het „groen" der jeugd ga voo Zorg voor „fijne" speelterreinen. „Open" weiden voor jong-Leiden, Maar vooral! een open oor. Laat ze helpen: timm'ren. bouwen Waar de klacht over fatsoen? Voor hiin huis mee stenen sjouwen, Mee verzorgen hun plantsoen: Energie vraagt om: het doèn. LEIDEN Mej. K. Leer ze hun ouders en anderen respecteren Met aandacht las ik het interessante stuk over vandalisme en baldadigheid v de jeugd. Ik bezit zelf enige spruiten het is een dagelijks terugkerende zo de kinderen by te brengen een ieder zijn waarde te laten en eigendommen v anderen niet te beschadigen. Zelf strenge maar rechtvaardige vader gehad hebbende, is mij zéér veel bijgebleven tn vaders opvoedingstactiek. Spaar de roede niet, maar slechts bij noodzaak. Dwing ze met de ogen en leer ;e van het begin af hun ouders en andere .grote" mensen te respecteren. Dat was n het kort vaders gulden regel. Zaken doende bij een school, m-nkt men zeer veel kinderen en allerlei voor valletjes mee. Opmerkelijk is dit: Men haalt de kinderen er direct uit, van wie de ouders er de wind onder hebben. Een kind is een kind en wordt door kame raadjes gemakkelijk meegenomen. Maar plotseling laat men zijn vriendjes in de steek, omdat men de consequenties niet durft te aanvaarden; pa of moe mocht eens van het geval kennis nemen. Hieruit spreekt, dat de ouders een overwicht ten goede kunnen hebben. Wat te denken van opgewonden moeders en vaders, die een tot het uiterste gedreven onderwijzer met een veelheid van woorden ter ver- oording roepen, omdat zoonlief van de razend geworden paedagoog een tik voor zün broek heeft gehad? Dat zoontje laat zich in het vervolg door niemand neer berispen of terechtwijzen, met alle ;evolgen van dien. Ik laat de bevoegd heid tot straffen door de onderwijzer hier in het midden. Mö overkwam dit: Zaterdagmiddag en -avond zat mijn oudste sommen te maken, tot hü naar bed gecommandeerd werd. Zondagmorgen weer sommen maken tot het middageten toe. Geen trek in het hoofdpün en zwaar zuchten. Je af? Nee pa, deze bladzüde nog acht van die. Zal ik er een paar voor je maken? Graag! (met een zucht van verlichting). Ik heb een paar van die knapen van sommen gemaakt en vroeg terloops: krijgen ze allemaal zo veel huiswerk op? De aap kwam uit de mouw: het was strafwerk. Rommel van tafel, je werk in je tas voor zover het klaar is. een briefje van vader voor de onderwyzer en het mannetje de volgende dag naar school. Gevolg: een verbaasde onderwijzer, die al heel spoedig op be zoek kwam, omdat ik hem geschreven had. Mijnheer, als mijn zoon lastig is en straf verdient, geef hem voor de gehele klas dan de straf die naar uw mening nodig is, desgewenst een pak rammel, laat u gehoorzamen, want met sommen heeft u niet hém, maar het gehele huis houden, dat van zün Zondagsrust toch wel graag wil genieten. De onderwijzer stelde dit voorstel op prijs. Mijn tweede zoon werd thuisgebracht door een agent van politie. De 9-jarige :n lantaarn gehaald en met een kameraadje moest hij op Woensdagmid dag op het bureau in de Zonneveldstraat verschijnen om strafregels te schrijven. Met loden schoenen vertrok het span het bureau. Wie beschrijft echter mijn verbazing, toen zij anderhalf uur later fluitend en zingend terugkeerden en zeiden: Jofel geweest pa, wat een aardi ge agenten; geen strafwerk gehad, maar wel acht boterhammen opgegeten van agenten, die daar waren. De jongens hoeven een politieman niet als een boe- i, maar hier was geen respect gekweekt. Zeer veel werk presteert in onze buurt :n commissie, die een speeltuin in el kaar flanste met solide attracties, als mede een speelweide. De heren offeren veel vrije tüd op om de zaak in stand te houden en uit te breiden. Maar toch: elke straat heeft haar voetbalmatch, tot groot gerief van de bewoners. Men vertikt het gewoon om naar de toegewezen ruimte te gaan, want „de straat is vrij" het getikte antwoord. Naar mijn bescheiden mening ligt de fout hoofdzakelijk daarin, dat de ouders te weinig weten waar en hoe hun kinde- zich vermaken, welke vrienden of vriendinnen ze hebben en hoe hun ge dragingen zün in de omgang met oudere mensen. Voorts meen ik, dat een kind met veel energie aan een taak moet worden geholpen, die hem of haar ligt. Ik denk aan breien, handwerken en moeder helpen voor de meisjes, en knut selen, timmeren en tuinieren voor de jongens. J Vi Leiden. De Ruyterstraat 31. Ze zitten 'm niet meer te knijpen Vroeger konden wij evengoedx uitge laten zijn en wij maakten het anderen zeg maar dikwijls, erg lastig. Maar er ook was, dat was angst straf. Enschaamte. Dit schynt te zijn. Wij dorsten niet thuis te komen na zo'n historie, omdat wisten, dat er wat voor ons op zat; wij dorsten niets terug te zeggen, als door een „grote" berispt werden; zaten wat men noemt in de knijp. Is het kind zich nu niet de meerdere in de „groten" gaa belangstelling (de kindVroeger minder notitie gaan? De wethouder van onderwüs, de heer Van Schaik. toont veel belangstel ling. In hem hebben we een pleitbezor- :r in de gemeenteraad. Wat doet de Leidse burgerij, wat de omstreken? Inlichtingen worden gaarne erstrekt door Mevrouw G. VAN DIJK-BOSMAN, Loslopende honden Naar aanleiding van uw stukje in dc krant, dat er zo veel dieren, zoals hon- ?n katten, worden vergeven, zou ii willen zeggen, dat dit toch eigenlijk geen wonder is. Ik heb zelf gezien, dat een stukje land, waarin bloemen en groen- nooi opkwamen, door een paar hon den totaal werd vernield. Er lopen hier Noordwijk zo verschrikkelijk veel honden rond. Daar moest wat meer naar orden gekeken vanwege de belasting Heeft iemand dan een hond. laat hij die dan thuis houden. Dan worden ze ten minste ook niet vergeven. Noordwijk aan Zee EEN LEZERES Opmerking van een wandelaar De schillenboer belt aan by een steun trekker. Tot mijn grote verbazing lagen tussen de schillen vier broden (waar onder enkele met schimmel) ter waar- in 0.60. Is men de tijd van de oor log vergeten? Leiden Van R., Nieuwe Rijn. Bruggen-misère II Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer D. Bergsma in de N.L.C. jl. Zaterdag zou ik willen opmerken, dat ik my daarmede geheel kan enigen. Het is zeer hinderlyk, dat lang moet wachten. Het heeft mü al lang verwonderd, dat 6chepen, met be stemming gasfabriek, eenmaal door de Havenbrug zijnde, vastlopen in de hinder- lyke hoek Oude SingelOude Heren gracht. Het kost veel moeite en geld om het schip weer vry te krygen. Ik vraag my af, waarom men van die hoek niet wat meters afhaalt. De grond daar heeft niet de minste waarde. Zou men daar bovendien een flink hek plaatsen en het water behoorlyk op diepte brengen, dan kunnen we van een hele verbetering spreken. K. OUWERKERK, Leiden. Oude Vest 215. Vleesleverantie op aanwij zing van M. H. II In de N.L.C. van j.l. Zaterdag las ik een stukje van een gegoede slager, die myns inziens weinig menslievend is. Wanneer ik op de plaats van die gegoede slager stond, dan zou ik in de eerste piaats be denken, dat mensen, die een bon van Maatschappelyk Hulpbetoon ontvangen, het vlees hard nodig hebben. Verder zou ie herinneren, dat mensen, die met bon komen, steeds klanten van me zyn geweest en ik zou het op prys stellen, i gevoelen door alle eeuw voor het hoe beter van aard het wordt. En 't is nog altyd zo. Baljuw zei: ze mogen niets, ook niet oetballen. Ik moet er om lachen. Ze doen het toch, avond aan avond (grote ren), dag aan dag (kleineren). Als ze j( ruit ingooien, even uit de spaarpot ha len (moeder geeft het ook wel) en klaar Kees; even later weer volle actie hoor. Nu zijn het in de De Genestetstraat klei ne ruitjes, maar wat heb je er niet ellende van. Bal en glas lagen in mijn kamer en bal en glas gingen rakelings langs mij heen. Die opgeschoten lum mels doen toch zo woest. En de ouders zeggen gewoon: ga maar gerust ballen; het is niet bij henzelf. En de politie machteloos. Als er eentje komt. staan zoet met de handen op de rug. Als dc ouders het de jongens niet zo gemakke lijk maakten, gebeurde zoiets niet. Bij die ouders zelf gebeurt dit trouwens niet; dat is het mooiste nog van de zaak. Waarom moeten de jongens hele Zon dagen en lange kostbare avonden ver doen? Nu hebben ze de gelegenheid zich te ontwikkelen. Vroeger werd er op ge smaald. dat dit voor hen niet te berei ken was. Als er dan nog iets voor dc jeugd moet worden gedaan, laten dege nen, die er iets voor voelen, zich dan als leider of leidster opwerpen om deze jeugd aangenaam en vruchtbaar bezig te houden. Leiden. G. van H.B. Mytyl-stichting Leiden en omstreken Het artikel over de Leidse Mytyl- stichting, dat Dinsdag in de Nieuwe Leidsche stond, behoeft enige verdulde- lüking. Er wordt hierin gesproken 24 kinderen, waarmee de school geopend moet worden om subsidie te krygen de gemeente Leiden. Ook: dat er n 20 op de lyst staan. De zaak is echter deze: we kunnen de school practisch niet openen met meer dan tien kinderen. Immers te Amster dam heeft men op veertig kinderen zeven personeelsleden. Zo iets kan groeien, maar men kan zo groot niet beginnen Verlamde kinderen hebben behalve indi vidueel onderricht lichamelüke ver ging nodig. Verder heilgymnastiek spraak- en zwemles. Ook aan handenar beid moet veel aandacht worden besteed Men is in Amsterdam be.eid een goede ervaren leerkracht af te staan, maar de condities moeten behoorlük zyn. Aan deze onderwyskracht moeten minstens onderwyzeres en een kinderver zorgster worden toegevoegd. De kinderen achten vol verlangen. Wordt ln Leiden de tweede Mytylschool in ons land ge opend of moeten andere plaatsen voor Advertentie) SPROETEN? SPRUTOL BU weerbarstige: Sprutol-sterk die wat voor myn denkbeeld voelen, dan hoop ik dat in deze rubriek te lezen. Medewerking van autobezitters of tou ringcarexploitanten zou natuurlijk erg op prijs worden gesteld. Immers, het zou weer eens wat anders zyn. EEN MILICIEN Den Haag, van de lichting 1884 Emigratie-perikelen Een ieder, die belang heeft bij of be langstelling voor emigratie, zal het be kend zijn dat de adspirant-emigrant pas lichamelijk gekeurd wordt nadat de hele warwinkel, die aan emigratie vooraf gaat, is doorgeworsteld. Waarom gaat zo'n keu ring nu niet aan al het andere vooraf? Desnoods op eigen kosten. Immers, in dien men wordt afgekeurd, blijft de emi grant en niet alleen hem veel on nodig gedoe gespaard. Iets anders is na- tuurlyk, wanneer men de betrokkene nóg eens vlak voor zyn vertrek wenst te keuren. X. Y. Z. Ambonnezen of Ambonezen? In uw blad lees ik steeds „Ambonne zen" en ..Ambonnese", ofschoon Van Da- Ie gewaagt van „Ambonezen" en „Am- bonese". dus met één n- In tal van an dere bladen worden deze afleidingen van Ambon echter ook met dubbele n geschreven. Ook ik ben gewoon een dubbel n te schrijven. Wat is nu juist? F. S. (Van Dale heeft ongelijk, omdat de o van Ambon géén toonloze klinker is, zoals de i in monnik en de tweede e in lemmet. We moeten dus schrijven Am bonnezen, met dubbel n, maar monniken en lemmeten, resp. met één k en één t Red. N.L.C.). Advertentie MljNHARDTjES: sterke bestrijders van pijnen „Onnodige armoede" Onder het hoofd „Onnodige armoede" schreef de redactie onlangs, dat er on voldoende aandacht wordt geschonken aan de bereidheid van de vrouw om onder de gemeenschappelyke taak de schouders te zetten. In verband ook met wat u schrijft over de communisten is het jammer, dat we zover nog niet zijn. Maar waar zijn de vrouwen op een ver gadering van de kiesvereniging? Moeten ze daar niet in groten getale komen' Of ze welkom zouden zijn? Stellig, en ze zouden de mannen jaloers maken, die ook niet hard lopen. Ik zie het zó, dat van bovenaf sterke roep moet uitgaan, zowel tot mannen als tot vrouwen, om aanwezig te zijn. Dan kregen we keer vergaderingen als voorheen. En dan zou den er ook weer zaken gedaan kunnen worden. W. K. (Advert ent it) SIR MIY De volmaakte Import Virginia Cigarette Importeur: A. J. BLOK - SCHEVENINGEN als ze niet naar een andere slager liepen. Zulke klanten zou ik waarderen en Ik geloof, dat daarby het verschil tussen Volks- en gegoede zaken gerust achter wege kan blyven. Als ik u was, münheer D. de R. Jr, zou ik beter nadenken, ik zo'n klant wegstuurde. Hy of zy met een minderwaardigheidscomplex naar een andere slager, zich afvragend, of die hem of haar wel helpen zal. Be- grüpt U, mynheer De R., dat U niet veel bereikt met die kleinzielige gedachten? In de gevallen, waar U over schreef, kunt U tonen, dat U een gegoede slager bent. L. BOUMAN, Katwük aan Zee. Voorstraat 107. Waar zit lichting 1884 Nu we weer de tüd zün genaderd van uitstapjes voor jong en oud zou ik, als oud-milicien, die nog gediend heb on der de regering van koning Willem III, hier de vraag willen stellen of het mo gelijk zou zyn om nog een groep van deze miliciens by elkaar te krygen ten einde gezamenlyk een uitstapje te maken naar Soestdyk en daar ils huldeblük onze Koningin Juliana te defileren. Kon het zyn onder commando van of ficieren en onderofficieren uit die zelfde tyd. Misschien zyn er ook nor wel tam boers ui* die dagen. Ik twijfel er me* aan. dat ze nog best een mars kunnen 'laan. Een trom zou voor zo'n gelegenheid zeker te krygen zijn. Allen zouden dan hun paspoort of zakboekje mee moeten brengen als legitimatiebewijs. Daar er in Den Haag wellicht niet voldoende zul len zijn te vinden zouden ook de mili ciens uit Delft en Leiden mee kunnen doen, opdat we flink voor de -lag ko men. Mochten er onder de lezers zijn. Stem uit de frontlinie Mag het volgende uit een brief van een vrijwilliger in Korea dd. 5 Mei 1951 in de N.L.C. w orden opgenomen? „Ondergetekende zit nu in de frontlijn, in de voorste linies, nadat hy van 1946 eind 1949 als vrijwilliger in de „Oost" was geweest. Ik ben een doodgewoon iemand, zonder rang of stand. Van poli tiek heb ik geen snars verstand. Doch wel weet ik, dat als het zo door gaat in Holland, er weer hetzelfde zal gebeuren als in 1949. Een machteloos leger zodat de vijand het land kan binnendringen en zijn bewoners wegvoeren. Daarom haver nu doorvechten, dan wachten tot onze vijand nóg sterker is. Het is hier geen pretje voor ons. Allemaal willen ze naar Holland terug. Maar ondanks de kou en het zware leven dat we hebben, willen we toch vechten voor de vrede. We heb ben pas van j.l Donderdagmiddag 6 uur af tot Zondagmorgen 10 uur gelopen zon der eten en we hebben weinig geslapen. Nat en bek-af kwamen we aan. Maar 's Maandags om 5 uur in de ochtend moesten we opnieuw naar de voorste lijn toe. De meeste mensen, die altijd thuis zyn geweest en hun natje en hun droogje op tijd hebben gehad, zeggen, dat wij avonturiers en luilakken zijn. Laten ze maar eens 14 dagen by de troep komen en ook eens slapen in de open lucht, in de sneeuw, bij 28 graden vorst! Wy zyn oorlogsvrijwilligers en nemen het dan ock. wót er voorvallen moge. En we vragen geen aalmoes. Doch we willen wel. dat het Nederlandse volk wat meei respect voor een militair heeft Ook als het land niet direct in nood is. Want iedere jongen is een zoon van ons volk en hy is in dienst om dat volk te be schermen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3