Jliruwc £ciJtsrt)e (üburmtl c- De jongste atoomproeven bekrachtigen de voorsprong van Amerika Reddingsploegen kwamen een kwartier na de explosie in actie MARGARET TRUMAN: Anglo Iranian nog slechts een „voormalige" maatschappij Jenever wordt waarschijnlijk 1.50 per liter duurder Wist U Credietcontröle DONDERDAG 14 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week AD VERTENTIËNƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twae #n 'dertigste Jaargang Wo 1 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantvaslicb Is ghebteoen myn bert lo tegenspeel" Heilsoldaten hoorden hun generaal De wereld staart naar Eniwetok De jongste proefnemingen op het afgelegen eiland Eniwetok, gelegen in de Stille Oceaan, hebben de Amerikaanse atoomdeskundigen nieuwe en nuttige gegevens verstrekt over de ontwikkeling van de waterstofbom. Zulks werd bekend gemaakt op een persconferentie, belegd door de commissie voor atoomenergie en het Amerik. departement van Defensie. Zoals men weet, werden de atoomproeven in April en Mei j.l. gehouden. Het is uiteraard van het grootste belang, dat Amerika ten aanzien van het atoomwapen een voorsprong blijft behouden op Rusland. De plaatsvervangende leider van de wetenschappelijke proeven op Eniwetok, dr Alvin Graves, verklaarde, dat nieuwe gegevens en een nieuw inzicht waren verkregen inzake de verschijnselen, welke het eerste stadium der ontwikkeling van een waterstofbom moeten optreden. Terwijl Gordon Dean, de voorzitter van de commissie voor atoomenergie te ken nen gaf, dat geen der berichten, als zou de V.S. de Waterstof hebben ontwikkeld, gebaseerd was op officiële uitlatingen,' vertelde dr Graves, dat hij van geluk mocht spreken, als slechts een paar proefnemingen resultaten hadden afge worpen. Generaal James Cooney, ver klaarde, dat hij herhaling bewezen was, dat stralingen het reddings- en herstel werk na een bovengrondse ontploffing van een atoombom, niet zouden vertra gen. De blijvende straling beperkte zich slechts tot een klein gebied. Luit.-generaal Quesada, die het com mando voerde over de afdeling, belast met het uitvoeren der experimenten, legde er de nadruk op, dat de vrees vooi aanwezige radio-activiteit het onmiddel lijke reddingswerk, ingeval van een aan val, niet mocht vertragen. Reddingsploe gen werden vijftien minuten na de ont ploffingen naar de gevaren-zone uitge zonden. waren voorts 110 vliegtuigen bij de proeven gebruikt en verscheidene straal vliegtuigen werden tot dicht bij de atoom ontploffingen gevoerd. Byna 9000 perso- waren bij de experimenten, die de uitgebreidste worden genoemd, welke totnogtoe gehouden zijn, aanwezig, vergden twee jaren van voorbereiding schatting zouden er nog wel twee jaar nodig zijn, om alle gegevens uit te Onder de rook van Bandoeng Nieuwe overval op West-Java Vier Nederlanders vermist Voor de tweede maal in deze week is er, naar Ass.. Press meldt, door gewa pende bandieten een overval gepleegd op een theeonderneming op West-Java. De Nederlandse administrateur en zijn gezin van drie personen zijn waar schijnlijk daarbij om het leven gekomen. Een bende van 400 man, met automati sche wapens uitgerust, heeft een aanval gedaan op Ardjasari, 16 km bezuiden Bandoeng. De arbeiderswoningen en kan toorgebouwen werden grotendeels met de grond gelijk gemaakt. Na een kort ge vecht sloegen 15 man politie, die de onderneming bewaakten, op de vlucht. De arbeiders vluchtten eveneens en ver telden de militaire politie, hoe tientallen gewapenden het huis omsingelden, waar in de ongewapende administrateur en zijn gezin vertoefden. Later op de dag zijn versterkingen van politie en leger uit Bandjaran naar Ardjasari gegaan, maar tot dusverre is niets vernomen over het lot van dit Nederlandse gezin. Russische eisen zijn onaanvaardbaar Dean Acheson zeer teleurgesteld Op zjjn wekelijkse persconferentie heeft de Amerik. min. van Buit. Zaken Dean Acheson, verklaard, dat de waarden der Russen, gesteld op d< ferentie der „plaatsvervangers" te Pa rijs, onaanvaardbaar zijn. Op die basis kan geen bijeenkomst van de „Grote Vier" plaats vinden. Er zijn geen nieuwe ,vredesvoelhorens" voor een regeling var het Koreaanse conflict geweest. Wij her inneren eraan, dat het al dan niet op de agenda plaatsen van het Atlantisch Pact te Parijs, één der voornaamste geschil punten was. De jongste zitting heeft gis teren slechts een paar minuten geduurd omdat geen der afgevaardigden het woord wenste. Dean Acheson toonde zich over de houding van Moskou zeer teleur gesteld. De Britse plaatsvervanger Da- vies heeft te kennen gegeven, dat het Westen vastbesloten blijft, om zijn de fensie tegenover de Sowjet-Unie krach tig op te bouwen. Drie doden op derde Veilig Verkeer-dag Ongelukken in Amsterdam, Rotter dam Venlo en Schin-op-Geul Ook gisteren, de derde dag van de Veilig Verkeer-week, zijn verkeersonge lukken met dodelijke afloop voorgeval len en wel in Amsterdam, Jtotterdam en Venlo. In de Roelof Hartstraat in Amsterdam werd gisteren de. bestuurder van een bakfiets aangereden door een vracht auto met aanhangwagen. De man is in de loop van de dag overleden. De negenjarige jongen J. P- Postuma uit de Stokroosstraat te Rotterdam klom gisteren op de Brielselaan op een lang zaam rijdende rangerende treinwagon. Hij viel er van af en kwam onder de wielen terecht. De jongen is later over- De vier-jarige J. S. uit Venlo kwam gisteravond al spelende op de Kalden- kerkerweg onder een zware vrachtauto terecht. Het kind werd onder een wiel op slag gedood. Dinsdag heeft een dronken chauffeur op de Provinciale weg bij Schin-op-Geul (L.) een vier-jarig meisje aangereden, dat vrijwel onmiddellijk is overleden- De chauffeur, W. uit Valkenburg, is ge arresteerd. De 21-jarige E. M. v. d. Pol uit de Fabristraat te Schiedam kwam gisteren tijdens werkzaamheden op zev hoogte in een loods van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij in aanraking met een electriciteitsdraad en viel neden. Hij werd door de electrische schok op slag gedood- werken. Slechts vier vliegtuigen, alle radiografisch bestuurd, gingen bij de proeven verloren. De atoomproeven op Eniwetok zijn een volledig succes geweest. De uitwerking der voornaamste explosies was vyf maal groter dan die, van een tot dusver tot ontploffing gebrachte atoombom. De gloed was zo groot, dat waarnemers er tydelyk door verblind werden op een af stand van 25 km, waarbij men zich nog voorzien had van speciale brillen. De proefbom werd van een zeer hoge toren tot exploïsle gebracht. Van deze toren werd naderhand geen spoor meer' gevonden en evenmin van die dieren op het eiland. Edward Hebert. lid van het Amerikaan- Huis van Afgevaardigden, is oogge tuige geweest van één atoom-explosie. Hij beschreef die als volgt: „Duisternis plotseling was alles licht. Door de groene bril had ik de zon enkele minuten tevoren als een klein stipje gezien, nu opeens een wonderlijke schitte ring". De voormalige voorzitter van de Amerik. „commissie voor de atoom energie", David Lilienthal, heeft in een radio-interview gezegd, geschrokken te zijn van de „bruikbare aanwijzingen", die het rapport de Russen heeft gegeven. Lilienthal noemde de onthullingen van dit rapport zelfs een verschrikkelijk ge- Gistermiddag ontvingen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op Soestdijk Margaret Truman. In de tuin van liet paleis kreeg de fotograaf gelegenheid, dit opgewekte plaatje te maken. een liet en vastberaden meisje Verrukt over Nederland en haar bezoek aan Soestdijk (Van onze verslaggeefster) op de stoep van de Tobias Asserlaan 4 „Wat is ze lief", werd er gisteravond gezegd, toen een handjevol journalisten het geluk hadden gehad een kwartiertje te mogen spreken met Margaret Truman de Amerikaanse presidentsdochter. „En wat zijn haar foto's een stuk minder aar dig dan de werkelijkheid", zei een ander. Zo is het, Margaret Truman is een van die persoonlijkheden, die iets ondefi nieerbaar charmants over zich hebben. Wat het precies is, valt moeilijk te zeg gen. Ze heeft heel lichtblauwe ogen en is zeer blank, wat door de diepe kleur paarsblauw van haar eenvoudige, maar uitstekend zittende japon, nog beter uit kwam. Ze was teruggekeerd van haar bezoek aan Soestdijk, waar zij door Koningin Juliana ontvangen was. De prisesjes Beatrix en Margriet waren er ook ge weest en Prinses Beatrix had vloeiend Engels gesproken. „Het was enig, zo hui selijk", vertelde Margaret. „Ik vind uw land erg mooi, vooral de vele ramen in ,'de huizen vallen me op, de huizen zijn open en daar houd lk van". Ze zou graag langer blijven maar moet weer binnen de zes weken uit en thuis zijn, daar haar nieuwe concerten wach ten. Het speet miss Truman de opening het Holland Festival te moeten maar ze moet Donderdag om half acht te Brussel aanzitten aan een diner minster Van Zeeland. Ze hoopt der door de Koningin-Moeder van Bel gië te worden ontvangen. Veel rust wordt haar op deze va tietrip niet gegund: „Ik zal proberen uit •usten als ik weer thuis ben", zegt lachend, „in elk geval was de reis e heerlijke verandering na het drukke s zoen dat ik gehad heb". Wanneer men wil uitvissen of zij bij m eventuele tweede reis bijv. ov jaar, nog als presidentsdochter zal zen, dan laat ze zich niet vangen. Even min laat ze zich verleiden om haar prij zend oordeel over Nederland verder te uiten dan het redelijke. zou graag eens gewinkeld heb ben, maar heb daar geen gelegenheid toe. Naar een zangleraar ben ik in Euro- pa heus niet op zoek, lk heb een uitste kende in New York". Wanneer iemand haar vraagt of z in Parijs ook kleren zal kopen, is het d: plomatieke antwoord „Ik hoop'wel een winkel te kunnen binnen lopen e ens rond te kijken, maar de New Yorkse ontwerpers zouden het niet leuk vinden als ik naar Parijs moest gaan mijn garderobe te kiezen". irgaret weet wat ze zeggen en r gen zal en vat deze Europese tour rleus on. „Een volgend maal kom ik wel eens stilletjes; ik ben blij dat ik de kans heb gekregen naar Europa te gaan en ik niét weten, hoe lk er anders ooit ge komen was". Danis het ons toegemeten kwartiertje n. De radio krijgt nog een paar n ten. Nog maar één avond en een halve dag resten Margaret voor Nederland. Ze wil die goed gebruiken en heeft dus geen tijd te verliezen. Post voor 70 pet binnen twaali uur besteld Bij de wederopbouw van het postver voer na de bevrijding is de P TT. i geslaagd de leuze ,.'s Avonds gepost, 's morgens besteld" met veel inspanning weer te verwezenlijken. Ruim 70 DCt van de totale hoeveelheid poststukken wordt in de eerste bestelling opgenomen. Aan de eis, dat iedei-een zijn post heeft ontvangen, eer hij naar zijn werk gaat, zou echter slechts kunnen worden vol daan door het aantal bestellers aanzien lijk uit te breiden, aldus minister Wem- mers in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de P.T.T.-oegro- ting 1951. Daartegenover zou dan echter staan, dat voor deze bestellers geen dag taak van normale duur kan worden ge vormd- Toch wordt er ondanks de vele organisatorische en financiële bezwaren naar gestreefd de bezorging zo vroeg mogelijk te laten plaats hebben, vooral in de zakenwijken. Perzië tapt alreeds uit het olievaatje Britse missie rondgeleid langs vervuilde en vervallen krotten van Teheran H.K.H. Prinses Wilhelmina woonde gisteren in het Paardebos te Baarn de Nat. velddag van het Leger des Heils bij. De Prinses verlaat na de samenkomst de tent. Op groente-export naar België Vaste heffing in plaats van minimumprijzen De minimumprijzen voor de export var Nederlandse groente naar België zijn gisteren opgeheven en vervangen door vaste heffing per dag, die de expor teurs moeten betalen. Hoewel dus de Bel gische markt nog steeds door een ver hoogd prijspeil wordt - beschermd, bete kent de nieuwe maatregel het einde var veel administratieve rompslomp voor dt Nederlandse veilingen. De militaire gouverneur van Abadan heeft opdracht gegeven over de „Anglo Iranian" voortaan slechts te schrijven als de „voormalige oliemaatschappij". Het in de Perzische taal versohijnende dag blad, waarvan de uitgifte wordt bekos tigd door de Brits-Iraanse oliemaatschap pij, moet zich aan dit voorschrift hou den. Anders zal de uitgifte van" hét blad worden gestaakt en de hoofdredacteur vervolgd worden. In opdracht der Per zische regering werd de Britse delegatie te Teheran rondgeleid door de achter buurten van de stad. De Engelsen zagen de vervuilde en vervallen krotten, waarin circa 500.000 inwoners van Teheran wonen. De voorzitter van de „Anglo-Iranian" heer Basil Jackson, verklaarde „dat het ontzettend was", aldus het betreffende Reuterbericht. Deze rondleiding was ken nelijk bedoeld om de verklaringen van premier Mossadeq te onderstrepen. Deze had namelijk verzekerd, dat de naasting der olie slechts werd uitgevoerd ten voordele van de arme Perzische bevol king. Perzië aldus Mossadeq, zal nu jaar lijks 120 imillioen pond sterling verdie nen met de genationaliseerde olie-in dustrie. Dit bedrag is achtmaal zo hoog als het inkomen, dat het land thans uit zijn oliebronnen ontvangt. Inmiddols heeft Perzië aan Zweden, België, Zwitserland, Frankrijk accoun tants gevraagd voor de raffinaderij te Abadan. Een Fransman is benoemd tot eerste accountant, maar Zweden en Bel gië hebben het verzoek afgewezen, Volgens Ass. Press is een Perzische grenssoldaat door de Russen neergescho ten en gedood, omdat hij zich aai Ter wille van de Benelux Eerste Kamer accoord met verhoging van de accijnzen (Van onze Parleonentsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming, met al leen de communisten tegen, ging de Eer ste Kamer gistermiddag accoord met het wetsontwerp tot goedkeuring van het Benelux-verdfig tot unificatie van ac cijnzen en het waarborgrecht, benevens de wijzigingen, die in verband met dit verdrag in de Nederlandse wetgeving moesten worden aangebracht. Tevoren hadden de heren Molenaar (V.VD.) en Van Santen (Comm.) nog eens gewezen op de bezwaren van de verhoging van de accijns op gedistilleerd (aanvankelijk tot f 475 en later, wan neer het basis-verdrag in zake de eco nomische unie het parlement is gepas seerd, tot f 596.50). Een liter jenever van 38 pet, die op het ogenblik nog ongeveer zes gulden kost, zal hierdoor plm. f 1.50 duurder worden. De heer Van de KLeft (Arb.) wees op het verheugende, dat nu weer een stap wordt gezet op de weg naar de verwezenlijking van de econo mische unie tussen de Benelux-landen, waarby heus wel enig risico mag wor den genomen. Minister Lieftinck onder schreef dit standpunt volkomen. Eveneens zonder hoofdelijke stemming, met alleen de communisten tegen, ver enigde de Kamer zich met de conclusies Verklaring bureau Zuid- Molukken Het bureau der Zuid-Molukken in Den Haag meldt dat het met de zaak-Sweerts in België niets heeft uit te staan. Het bestuur, welks samenstelling sedert 18 Febr. j.l. als volgt is: C. Wairata. K. J- Vigeleyn Nikijuluw (deze vertoeft thans in Amerika en wordt vervangen door Th. O. Kuhuwael) en J. Patty, heeft nimmer Sweerts of enig ander persoon aangezocht, illegale hulpacties ter bevrij ding der Republiek der Zuid-Molukken op touw te zetten. De algemeen gevolmachtigde van. de R.Z.M., P. W. Lokollo, kwam in opdracht zijner regering naar West-Europa om alle mogelijke hulp te halen. In deze hulp trachtte de heer Lokollo te voor zien door het organiseren van verbindin gen met Ambon. Derhalve moet het bu reau Zuid Molukken alle berichten te zijnen nadele afwijzen. de verzoekschrif ten in zake het adres van C. Baron van Breugel Douglas met betrekking tot zijn terugroeping als ambassadeur te Moskou. In deze conclusies wordt, zoals men weet, uitgesproken, dat de minister van Buitenlandse Zaken de beschuldigingen waarop de terugroeping is gegrond, moet intrekken. De Kamer vraagt de minister, haar mee te delen, op welke wijze rechtsherstel zal worden bevor derd. De heer Van de Kieft (Arb.) kon digde aan, bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken na der terug te zullen komen op de vraag, hoe de reohtspositie van de buitenlandse ambtenaren wordt geregeld. De Kamer komt opnieuw bijeen op Dinsdag 19 Juni. Dan komt eerst in be handeling de Communistische interpel latie over de handel met Rusland er dere Oost-Europese landen, vervolgens de begroting van Economische Zaken daarna de garantiewet voor ex-K.N.I.L.- militairen. „Hier die camera". zei koning Faroek Koning Faroek van Egypte, die mei zijn IS-jarige echtgenote Koningir, Narriman op de huwelijksreis is, i: gisteren op Capri aangekomen. Nau welijks aan land stelde hij zich in het bezit van een samera van een Britse toerist. Deze wilde een foto ni van de stoet van auto's, die Koning Faroek en Koningin Narriman hun gevolg naar het luxueuze Hotel Royal deden. De koning liet zijn stilhouden, stapte -uit, liep glim lachend op de stomverbaasde tc toe en ontnam hem zonder moeite zijn camera. Daarna reed de koninklijke stoet verder. Lachtend en schertsend met Koningin Narriman en zijn ge volg vroeg de koning om een filmrol, die in de camera paste. Hij verwijder de eigenhandig de oude film en deed er een nieuwe in. Vervolgens liet hij een politie-agent komen, die de camera aan haar eigenaar mi terugbezorgen. Bijna heel Capri was uitgelopen de koninklijke bezoekers aan haven te verwelkomen. DAT de generaal-majoor Opsomer. chef van de strijdkrachten te velde en zijn chef-staf het einde meemaakten van de oefening van de genieschool bij Maas tricht. DAT bij Rucphen (N-B.) een smokke laar werd gearresteerd en vier anderen hun fietsen, alsmede 17.000 boekjes Bel gische sigarettenpapier, achter lieten. DAT de Veenendaalse raad besloot tot aankoop van bouwgrond voor de kogel- lagerfabriek S-K F. te A'dam en er extra bouwvolume beschikbaar is voor wonin gen van arbeiders bij deze fabriek. DAT ten N. van Ede een complex be voorradingsmagazijnen voor het leger wordt gebouwd. DAT P- j. Kers jr, die van 1927 af zijn vermaarde radio-kooklessen heeft gege ven, afscheid van de microfoon heeft ge nomen daar hij- leider wordt van hel ontvangstcentrum van de Limburgse ko lenmijnen te Heerlen. DAT staatssecr. Muntendam gisteren in Franeker een rede hield t g-v. het 100-j. bestaan van de psychiatrische in richting aldaar. .vT te Straatsburg is opgericht een federatie van West-Europese bonden van veehandelaren met de Rotterdammer C. P. Alkemade als vertegenwoordiger van Nederland. DAT twaalf motorboten van het Britse leger tijdens een oefenreis van 15 tot 18 Juni en 17—18 Juli R'dam bezoeken an 18—20 Juni en 16—17 Juli Den Helder. DAT in Limburg in Mei 989.400 ton kolen is gedolven tegen 1.025-200 ton in April en per dag gemiddeld 39-600 en 41.000 ton. DAT min. Peters in zijn geboorte plaats Well een kermis op het kasteel zal bijwonen t.b.v. de verwoeste kerk. DAT op 14 Juni in verscheidene plaat sen de prijzen van de jeugdtekenwed- strijd van het Plan Marshall worden uitgereikt. DAT de eerste steigerpaal plechtig is geplaatst voor de herbouw van de koe pelkerk te Willemstad. DAT in A'dam proces-verbaal is opge maakt tegen enkele jongens, die gisteren brand stichtten in het perceel Roemer Visscherstraat 48, hetwelk al een half jaar leeg stond. DAT de dir. van het alg. mijnwerkers- fonds te Heerlen- mr F. B. M. Wobbe, benoemd is tot officier in de orde van Leopold II. DAT Gedep- Staten van Overijssel het Zwolse besluit om het sportfondsenbad door de gemeente te laten overnemen, niet heeft goedgekeurd. DAT tien steenkooldeskundigen van de OE.E.S. dezer dagen de Limburgse mijnen bezochten. DAT de Limburgse Comm. der Konin gin op 20 Juni in Heerlen een nieuwe coöp. zuivelfabriek zal openen. DAT gisteren het museum mr Simon in Gijn te Dordt na uitvoerige re. ratie officieel is heropend. DAT de KNAC min. Stikker heeft ge vraagd het gerucht over het afschaffen an het visum voor Oostenrijk per 1 nli, zo spoedig mogelijk te bevestigen. DAT de commissaris der Koningin Limburg met de gouverneur van Belgisch Limburg steenkolenmijnen in het grens gebied bezocht. DAT drie van de vier verdachten in d« zaak betreffende de muiterij op de Congostroom in A'dam tot 4 maanden werden veroordeeld en de vierde een straf ontliep wegens een fout in de dag vaarding. DAT bij de D.A.F. te Eindhoven eer nieuw type jeep van volledige Neder landse constructie wordt ontworpen. DAT te Eenrum de grote boerderij van de weduwe Vrieling is uitgebrand, door dat een knecht wat benzine had gemorst bij een hete motor. DAT in het dorpje Kortezwaag in Oost- Friesland een bijtschildpad is gevangen, welk Noord-Amerikaans dier op onver klaarbare wijze in Friesland verzeild is geraakt. DAT de e v. mode- en huishoudbeurs Femina van 28 Sept. t.m. 10 Oct. in de R'damse Ahoy'-hal wordt gehouden. Russische zijde van de grens zou hebben bevonden. Er wordt een onderzoek inge steld naar dit incident door een Perzi sche militaire Stichting van de Arbeid Nieuwe loonsverhoging niet nodig Onderzoek van S.E.R. naar beperking verbruik Van April op Mei zijn de prijzen on geveer even hoog gebleven, zo heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid voldoening vastgesteld. Daarom be hoefde de 5 procent verbruiksbeperking vrijwel niet te worden overschreden en geen aanleiding om de lonen te verhogen. Het bestuur van de stichting, die uit erkgevers en werknemers bestaat, zal overleg met de regering tot aan he1 begin van de winter de verhouding tus- lonen en prijzen gadeslaan en blijven overwegen of compensatie noodzakelijk zal zijn. Men blijft daarbij nog rekening houden met een verbruiksbeperking van 5 procent. Maar tevens meent het stichtingsbe stuur. dat een nieuwe analyse van de economische toestand van ons land nodig opdat aan de hand daarvan o.m. kan worden bepaald of de verbruiksbeper king van 5Vo wellicht behoort te wor den gewijzigd. Een dergelijk onderzoek ïaar de mening van de stichting door de S E R. moeten worden ingesteld. (In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken zegt minister Van den Brink o.a. dat hij juist dezer dagen tezamen met minister Joekes aan de S ER- heeft ve.rzocht over deze kwestie advies uit te brengen. Red.) De indexcijfers van het CBS. illus- eren het bovenstaande. Moest men op i April j 1. 22 pet meer betalen voor het op een huishoudboekje 1949 bere kende (gezinnen met bruto weekloon f 50f 60, gemiddeld 4 personen groot), op 15 Mei was dat nóg 22 (jn Maart 17, in Juni 1950 8). Het indexcijfer van groothandelsprijzen vertoonde van 31 Maart op 30 April een stijging van één punt (van 44 op .45 pet hoger dan in 1948). Stalen tentmasten van circus afgeknapt Jos. Mullens heeft weer 25 mille schade Gistermiddag is de grote tent van het Nederlandse circus Jos. Mullens op het Phoenixterrein te Haarlem door eën rukwind gegrepen. Twee van de vier stalen masten knapten af en de tent stortte in. Dertig werklieden werden onder de zeildoeklawine bedolven. Collega's trokken hen er onder vandaan; twee van de dertig bleken lichte ver wondingen te hebben opgelopen. Onder het talrijke publiek ontstond :n ogenblik een paniekstemming. De schade door dit ongeluk beloopt onge- 25.000, waarbij inbegrepen de entreegejden voor twee reeds uitver kochte voorstellingen, welke moesten worden afgelast. Men hoopte vandaag met een nieuwe tent te kunnen be ginnen. Zoals men weet, heeft vorig jaar in Utrecht een brand grote schade aan het zelfde circus aangericht. Dit is Benita Lasseter, die het oe- stond om de Geheime Dienst te ver schalken en van Frankrijk uit over Tokio door te dringen in Seoel, om dat zij haar man, die als majoor aan de Koreaanse strijd deelneemt, zo graag wilde ontmoeten. Zij heeft nu zijn dringende raad opgevolgd en is naar Tokio teruggekeerd. Beschonken chauiieuis worden thuisgebracht In Arnhem, waar aan de bepalingen va het nieuwe wegenverkeersreglement zee streng de hand wordt gehouden, aarzelt de politie volgens de Tel. niet orr café binnen te stappen, waarvoor auto geparkeerd staat. Zit de bestuurder van deze auto achter een borrel of een glaasje bier, dan wordt hem verboden met de wagen naar huis te rijden. Dergelijke maatregelen zijn van invloed op de omzet van verscheidene caféhou ders, die het van auto-rijdende klanten moeten hebben. Sommige caféhouder hebben nu autorijles genomen en als eei klant een beetje aangeschoten is, brengt de caféhouder hem met zijn eigen wagen wel even thuis. Een bank, zo heeft een grappenma ker eens gezegd, is een instelling, waar men u een parapluie leent als het weer is, om haar terug te vragen, leer het begint te regenen, maar „door de bank" hebben vooral ten onzent de banken recht op nog wel iets meer dan grapjes. Zy hebben ook recht op aardering. Banken plegen by ons serieuze instel lingen te zijn. De regering erkent dat ook, wanpeer zy nog wel in haar toe lichting bij het onlangs ingediende wets ontwerp dat een toezicht op het crediet- wezen wil invoeren het voorzichtige beleid der bankiers prijst. Aan dat be- zo geeft zy toe, is het te danken, dat het met banken zelden mis pleegt te gaan. Daar komt nog by, dat naar de rege ring zelf ook erkent, toezicht op het ere- dietwezen, zoals zij dit thans voorstelt, niet zal kunnen verhinderen, dat in indi- •iduele gevallen onjuiste gedragingen in het bankwezen aan de dag treden. Zo kan men zich gevoeglijk gaan af vragen, wat de regering dan wel met dit wetsontwerp beoogt. Zij prijst de ban- om het voorzichtige beleid, dat zij :-n. Zij geeft verder toe, dat toezicht niet zal betekenen, dat er geen fouten worden gemaakt. Toch wenst zy con- tróle op het credietwezen. Ziet zij niet in, dat deze conclusie wei nig logisch en weinig voor de hand lig gend moet heten? Waarbij dan nog komt en fout van een bank die onder con- tröle heet te werken, dubbel ernstig is. Want behalve de hank is dan ook de re gering in het geding. "TilT is intussen slechts een zijdelings punt, dat by dit wetsontwerp tot toezicht op het credietwezen aan de orde komt. In feite reikt dit wetsvoorstel veel dieper. Het gaat niet alleen om toezicht op de banken, maar om het credietbeleid i de credietpolitiek in het algemeen. Wat wil dit wetsontwerp? Het wil con trole op het bankwezen mogelijk maken. Het vil iets negatiefs en het wil iets po sitiefs. Het negatieve is, dat naar het oordeel der regering de particuliere ban ken met de credietpolitiek welke zij me- i te moeten voeren het economischs monetaire beleid van de overheid niet behoren te kunnen doorkruisen. Met an dere woorden: in haar economisch en monetair beleid kan de regering de ban ken niet als dwarskijkers gebruiken. Dus worden zy uitgeschakeld, Maar..j n terstond weer te worden ingescha keld. Want de banken behoren niet al leen de regering niet tegen te werken, zy behoren, zo wil het dit ontwerp, inte gendeel algemeen geldende normatieve voorschriften te kunnen krijgen voor de wyze waarop zy hun bedryf voeren. T"\E minister van Financiën, thans reeds een man die men niet zo maar over het hoofd kan zien, wordt door dit wets voorstel nog eens een extra machtig man. En wel in bijzondere zin. Want wat hier aanhangig is, is een machtigings wet, die aan de minister zëer vérstrek- straks in zyn persoon twee functies zyn erenigd die zich kwalijk in één persoon erenigen laten. Immers, de minister 5 als minister zelf belanghebbende by de credietverlening, hij heeft zelf crediet nodig, maar aan de andere kant wil hij in staat gesteld worden, aanwijzingen te geven,omtrent de in het algemeen te voe- :n credietpolitiek. Er is wel gezegd, dat het financiële be id van de laatste jaren de regering niet tot de eerst aangewezene maakt om op de banken controle te gaan oefenen. Ge neesmeester, genees uzelf, zo zyn vele critici geneigd op te merken. Zeker is, dat deze wet, juist als machtigingswet, alles mogelijk kan maken. Bij zulk machtigigswet geeft men veel uit handen. Wat ligt daarbij voor de hand? Dat de beheersing van het bankwezen en van het credietwezen wordt dienstbaar ge maakt aan het regeringsbeleid. De ban ken, die naar het oordeel der regering haar politiek niet behoren te kunnen doorkruisen, lopen tegelijk daarmede het gevaar, dienstbaar te worden ge maakt aan de toenemende verstatelijking het leven. Want laten we niet voor bijzien, dat de banken tevens toegangs- •egen zijn tot handel en.industrie. Wij begrijpen, dat er toezicht behoort te zijn op het bank- en credietwezen. Maar waarom niet een onafhankelijk lichaam met die contröle belast? Er is op dit wetsontwerp reeds veel critiek geoefend. Er zal, vermoeden wij zo, door de geneesmeesters in het parlement nog wel aan gedokterd worden. De Valera weer Iers premier Coalitie van Costello gewipt Eamon de Valera, leider van de con servatieve partij is gekozen tot premier van Ierland, zulks met een meerderheid van vijf stemmen boven zijn rivaal John Costello. De stemmenverhouding was 74 stemmen vóór de Valera en 69 vóór Costello. Van 1948 af stond Costello aan het hoofd van een coalitie-regering, be staande uit zijn eigen partij (de recht* georiënteerde) „Fine Gael", de Ar beiderspartij, de Nieuwe Republikeinen, de Boerenpartij en de Onafhankelijken. De partij van de Valera vormde de sterkste groep in de Dail. De verkiezing van de Valera betekent, dat het land weer een regering van één partij krijgt. De Valera is tussen 1932 en 1948 even eens premier geweest. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk veel be wolking met enkele ver spreide buien. Meest matige Zuidelijke wind. Vrij warm •r (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrydag zon 4.1921.01: maan onder 1.24, op 16.12 uur. 19 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1