Dr KARL DUMONT: Opnieuw vertrouwen scheppen Vrouw, verdacht van moord, op vrije voeten gesteld NED. CHR. RADIO VERENIGING de N.C. R(adio) V. autotochten GERRIT KRA HfeiSSiyia NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 13 ÏUNI 19* Eerste Duitse ambassadeur Een moeilijke, maar zeer nobele taak, zegt deze Hugenotentelg WIT IS EEN MOEILIJKE, maar zeer nobele taak. het vertrouwen van Nederlandse volk weer te winnen", zegt dr Karl Dumont, wiens benoeming als eerste Duitse ambassadeur bü ons Hof binnenkort te verwachten is. „Maar ik h«t> in de korte tijd, dat ik hier consul-generaal was, al ervaren, dat in Nederland ern realistische geest heerst. WU hebben grote wederzijdse belangen. Er kan gelei delijk aan weer een sfeer van vertrouwen worden geschapen, die naar ik hoop tot hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen zal leiden". schoolorkestje, dat een werk van Mozart Dr Dumont zijn Franse n raadt zijn Hugenoten-afkomst huwde met een telg uit het geslacht van Prins C-antemir. een bekende familie in Tur kije, die in de 18e eeuw naar Roemenië ging. Zijn echtgenote, die Rooms-Katho- liek is, had nog de Turkse nationaliteit. Het echtpaar heeft geen kinderen. In Augustus 1914, bij het uitbreken van de oorlog tegen Rusland en Engeland, haalde hij zijn titel in de rechtsweten schappen. Toen de oorlog voorbij was. kwam hij in dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Van 1920 tot 1935 een uitzonderlijk lange tijd was hij attaché in Parijs, toen nog het politieke centrum, waar alle draden samenkwamen. Parijs: „de mooiste stad van de wereld", zegt dr Dumont. En zijn Franse periode komt ook uit in het ge sprek. dat een ANP-redacteur met de nieuwe ambassadeur had: het werd in het Duits gevoerd, maar al heel vlug en ongemerkt werd het in het Frans voortgezet. Geen nazi In 1935 werd dr Dumont teruggeroe pen naar Berlijn. HU bleef er slechts enkele jaren, want in 1938 werd Von Ribbentrop minister en die ontsloeg dr Dumont. Waarom? HU vertelt het rustig en zonder ophef. HU is nooit lid geweest van de nationaal-socialistische party- En zUn opvattingen bleken wel heel duide lUk in een rapport, dat hU uitbracht ovei de burgeroorlog in Spanje. HU bleek het niet eens te zUn met de politiek Hitler in deze kwestie. HU bepleitte samenwerking met Frankrijk en Enge land. Daarmee schreef dr Dumont zUn eigen vonnis. In 1939 keerde hij naar het ministerie terug. Maar hij werd als het ware ge- isoleerd gehouden. Hij mocht niet in de buitenlandse dienst worden opgenomen en kreeg zelfs geen paspoort. Tussan 1938 en 1943 werd hij enige malen door de Gestapo aangehouden. Men zocht naar een motief om hem blijvend te arreste ren. Zover is het niet gekomen. Maar iedereen wantrouwde hem. Dr Dumont verliet in 1944 het minis terie. Het werd toen ook voor hem een zeer moeilijke tijd. Van 1946 af was hy werkzaam in het bedrijfsleven, in Roer en Rijngebied. En sedert October 1950 is hij consul-generaal in ons land. De nieuwe ambassadeur kende Neder land alleen van een kort toeristisch be zoek voor de laatste wereldoorlog. Maar in de acht maanden, dat hy nu hier, werkt, heeft hU ons land reeds leren resteerd uitvoerde. Hij hoopte, dat de culturele banden met zijn land weer zouden worden aan geknoopt. „De muziek staat voor ieder open". Ambassadeur van Pakistan bij Peking Volgens Reuter zal Pakistan binnen enkele weken een ambassadeur by de regering van communistisch China te Peking benoemen. Communistische bladen in West- Duitsland verboden De Geallieerde Hoge commissie te Bonn heeft vyf communistische bladen in West-Duitsland verboden, omdat zU het aanzien der Geallieerde strijdkrach ten hebben geschaad en haar veiligheid in gevaar gebracht Voor vyf andere communistische bladen gold rejds een tijdelijk verschyningsverbod. Marshall in Washington teruggekeerd De Amerik. minister van Defensie, George Marshall, is na een bezoek van zeven dagen aan Korea en Japan in Washington teruggekeerd. Hij verklaar de, dat de operaties der verbonden troe pen in Korea uitstekend verlopen. Hj; had na zyn bezoek aan Korea met gene raal Ridgway in Tokio kwesties behan deld, die alleen de Amerikaanse tnoe pen betroffen. Marshall prees »n -ver bazingwekkende ontwikkeling" van di artillerie met behulp van radar. Het geharrewar tussen Syrië en Palestina Syrië heeft bij Engeland. Amerika er Rusland geprotesteerd tegen net door de V.N. genomen besluit, waarbij aan Israël werd toegestaan, de droogleggingswerk zaamheden in het gebied van de Hoeleh- moerassen voort te zetten. Even; werd een protest bij de Veiligheidsraad ingediend. W.-Duitsland tegen prefabricated huizen De Westduitse minister voor woning bouw, Wildermuth, heeft verklaard, dat de „droom van het prefabricated huis uitgedroomd". Deze bouwwijze zou n melijk niet goedkoper en wel minder duurzaam zyn dan de oude bouwtrant. In 1950 heeft West-Duitsland 355.000 woningen gebouwd of herbouwd. Twee ter dood veroordeelde officie- in Guetemala, die ervan werden be schuldigd de regering omver te willen stoten, zyn uit de gevangenis ontsnapt. Twee Duitse diplomaten van het West duitse consulaat-generaal te Londen zou den, volgens de Daily Express, Engeland wegens de duurte hebben verlaten. Een mespuntje rottenkruid in stamppot Voor Haagse rechtbank vrijspraak geëist wegens gebrek aan bewijs (Van een onzer verslaggevers) In een kort requisitoir vroeg de officier van Justitie bij de Haagse recht bank, mr Tonckens, gistermiddag in de zaak tegen de 37-jarige mevrouw W. G. H. de Z., die beschuldigd werd haar echtgenoot, M. A. van Eeden, in Februari 1948 met vergif om het leven te hebben gebracht c.q. daartoe een poging te hebben gedaan, vrijspraak. De Officier van Justitie achtte moord niet bewezen. kennen en waarderen. Met veie persi lUkheden onderhoudt hU goede betrek- Muziek Dr Dumont heeft grote belangstelling voor onze 17e eeuwse schilderkunst. Zelf is hij voorts een muziekliefhebber. Op zijn 7de jaar leerde hij viool spelen, op zijn 10de piano, op zyn 13de waagde hy zich aan het componeren. En ten slotte dirigeerde hij op zyn zestiende jaar een leefde in onmin met haar man en daarom besloot zy hem in een opwel- van het leven te beroven. Zy deed mespuntje Rodent, een soort ratten- kruid, m de stamppot. Van E. werd ziek. Aanvankelijk dacht men, dat hy leed aan geelzucht. Hij werd in de Ramaerkliniek opgenomen en stierf op 5 Maart 1948. Een vriend van Z. werd later gear- ander strafbaar feit vertelde toen, dat hij eens bijna giftigd zou zijn. Zo kwam de zaak aan het rollen. Bij een sectie op het lijk werd echter niets gevonden door de deskundigen, dat grond zou kunnen ge ven aan de gedachte, dat van E. door vergiftiging om het leven zou zyn ge komen. Hoewel Z. toegaf haar echtge noot een dosis vergif te hebben toege diend, kon geen enkele deskundige verklaren, dat dit voldoende zou zijn geweest voor zijn dood. De O. v. J. meende op grond van deze verklaringen, dat een bewijs niet te leveren was en vorderde, vrijspraak. De vrouw stond echter ook nog te recht voor enkele diefstallen en voor het feit, dat zU f 300 had aangenomen, wetende, dat die van diefstal afkomstig waren. Voor deze misdrijven eiste de O. v. J. een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger, mr J. L. A. Vrijmoed, maakte bezwaar tegen het langdurige onderzoek. Hij meende, dart. een jaar rijkelijk lang was geweest. Hij vroeg de rechtbank om onmiddellijke invrij- heidsstelling, gezien het feit, dat ver dachte reeds anderhalf jaar in voorar rest had gezeten. Na raadkamer willigde de rechtbank dit verzoek in, na nog overwogen te hebben de gehele zaak terug te verwy- zen naar de instructie. Uitspraak 26 Juni. Riley verzoekt Egypte vrije vaart door Suezkanaal Generaal Riley, de stafchef der V.N- in Palestina, heeft een beroep gedaan op Egypte om de beperkingen op het door laten van schepen door het Suez-kanaal naar Israël op te heffen. Geeft Egypte hieraan geen genoor. dat zal de kwestie mogelijk voor de Veilig heidsraad komen. Egyptisch paar naar Capri Koning Faroek en de 17-jarige koningin Narriman van Egypte zijn gisteravond met het koninklijke jacht Fakir el Bihar van Catania op Sicilië op huwelyksreis naar het eiland Capri vertrokken. Het vaartuig wordt geëscorteerd door twee Egyptische oorlogsbodems. In het derne Caesar Augustus Palace Hotel op dit eiland is een hele étage met 50 kamers voor de koninklijke gasten en hun ge volg gereserveerd. Kort voor hun ver trek poseerden Koning Faroek er Koningin Narriman voor de persfotogra fen. Deze moesten allen hun naam er adres opgeven. Gezagvoerder van Edam was 2 dagen jarig Met guirlandes en een zoen van een Hoela-Noela-danseres werden pas sagiers en bemanning van de K.L M - Skymaster Edam en de Austin A-40 gisteren op Honoloeloe ontvangen. Zo als men weet. zyn het Nederlandse vliegtuig en de auto van de Engels man Alan Hess samen op een wereld- Doordat tijdens de vlucht van het e'land Wake naar Honoloeloe de in ternationale datumlijn werd gepas seerd. kon het gebeuren, dat gezag voerder J. Bak dit jaar twee maal jarig is geweest. Op 11 Juni vierde hU zijn verjaardag op Wake en een dag later, toen het vliegtuig op Hono loeloe arriveerde, was het nog 11 Juni Anders gezegd: De Edam arriveerde op Honoloeloe nog eer hij naar di: eiland vertrokken was Vulkaan na twee eeuwen weer in werking De vulkaan van Ilha do Fogo (Kaap Verdische eilanden), die twee eeuwen in rust is geweest, is in werxiag getre den. Op de uitbarsting volgden aardbe- ingen. De bevolking vlucht naar de kustplaats Sao Filipe om niet door de lavastroom gegrepen te worden. Er zyn iu toe geen persoonlijke ongelukken gemeld. De gouverneur treft maatregelen om een paniek te voorkomen en de mensen bij te staan. Italiaanse verkiezingen Communisten uit vele raden verdreven Omtrent de plaatselijke verkiezingen, die in Italië zijn gehouden, wordt nader gemeld, dat de Westerse democratische partijen gisteravond van een beslissen de overwinning op de communisten vele Italiaanse steden verzekerd waren- Ook in Florence en Turijn die voorheen rode bolwerken waren. Vergeleken met de in 1948 gehouden verkie-zingen, die de communisten grote winst brachten, heb ben zij echter niets van hun stemkracht erloren. Slechts door de nieuwe proce dure bij de verdeling der zetels, die erg nadelig voor de communisten is, zijn de roden uit vele provinciale raden verdwe- De neo-fascisten boekten grote winst. Deviezenpositie verbeterd Bankbiljettenomloop kromp in Voor het eerst na geruime tijd is er bescheiden verbetering onzer deviezen- positie met f 15 tot f993 min (metaal- voorraad bleef 1193 min). De kaspositie van het Ryk was vrijwel onveranderd. Het creditsaldo nam toe van f3,9 tot f4,6 min- Voorschotten in ïekening courant daalden f 10 tot f 174,6 min. de bankbiljettenomloop f 52 tot f 2697,6 min. De geldmarkt blyft zeer rustig, callmoney is overvloedig te krijgen op 1 pet, welk percentage lager zou zijn, indien de agent van de schatkist niet regelmatig geld uit de markt nam. zondere rekening van de scnalkist meerderde met f 33 tot f 1507 min, andere saldi waren bijna onveranderd, zodat op deze rekening uit andere noofde f 38 min gecrediteerd moet zijn. Diverse re keningen stegen met f 15 tot f289.3 min. Nadere gegevens hierover ontbreken. Van Den Haag naar Zaltbommel Nog verlies bij Klinker- Isoliet De Klinker Isollet N.V. te 's-Graven- 'nage boekte over 1950 f358.262 (v. j, f514 869) verlies na afschrijving. Het exploitatieverlies kromp in van f208000 tot f47.000. De vraag bleef aanhouden en men moest de afleveringen ran neren, ondanks vry scherpe verhoging van de verkoopprys. Door de beperkte productiecapaciteit was 't nog niet moge- lyk. een sluitende exploitatierekening te krijgen. De positie zal nog enige jaren moeilijk blyven, ook omdat uitgebreide voorzieningen nodig zijn om de pro ductie te verhogen. In de jaarvergade ring komt een statutenwijziging aa orde om als plaats van vestiging Aalst bij Zaltbommel te kiezen. Kon. R'damsche Lloyd Naar wij vernemen hebben commissa rissen van de NV. Koninklijke Rotter- damsche Lloyd besloten, 8 (8) pet divi dend uit te keren. Kort en Klein Namens de 26 Ned. deelnemers aa voedingsmiddelenbeurs te Chicago werd aan de president van het Nat. Veihond van Levensmiddelenhandelaren in V.S., Gerard Klomp, een Nederlander van geboorte, een bard van Delfts blauw aangeboden, -fr De Belgische ambassa deur E. Graeffe vereerde gisteren het kaasstadje Bodegraven met een bezoek. ■fa De Nederlandse sleepboot Thanus van L. Smit en Co uit Vlissingen heeft het Noorse ms Hallingdal (3200 brt.) 500 myl Oostelijk van New Foundland op sleep touw genomen en is thans met het schip, dat lichte motorschade heeft, op weg Bergen in Noorwegen. In Oostzaan heeft zich de pseudo-vogelpest uitgebreid onder het pluimvee van nog een drietal particulieren, Een 31-jarige Spaan; stoker van het ss Castillo Simancas is de Rotterdamse haven in het 9 met; diepe ruim gestort en in het ziekenhuis overleden. Gisteren is in de Statenzaal Utrecht een sohilderij van Kon: Juliana onthuld, geschilderd door Jan Boon uit Bilthoven. De 29-jarige e peditieknecht J. W. D. uit Rotterdam door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 1 jaar wegens diefstal van oun. 30 vater hars ter waarde van f 6000. De natio nale lathyrus-tentoonstelling te Baarn wordt gehouden 28. 29 en 30 Juni Astoria. Het Ryk heeft vergunning verleend tot het bouwen van de eerste Ned. Herv. kerk in de wyk Haarlem-Noord. De onsterlelijke sterren Kykt U 's avonds ooit wel eens omhoog naar de sterren? Naar „al deze onsterfelijke sterren hoog boven ons sterfelijk hoofd?" Er zijn er vol gens een Californisch astronoom min stens 100.000.000,000.000.000.000.000 Dit zyn afzonderlijke sterren, waar van sommige, aldus het bericht van Ass. Press, duizenden malen groter zyn dan de zon. Machinefabriek Frans Smulders De N.V. Machinefabriek Frans Smul ders te Utrecht boekte een exploitatie saldo van f391.878 voor aftrek van be lastingen en na vorming ener algemene reserve van f250.000. De resultaten laten 9 pet dividend toe, maar de wet slechts 8\i% (v. j. 9). De naaste toekomst wordt met vertrouwen tegemoet gezien. De leveringen overtroffen het peil van 1949 aanzienlijk. Nieuw-Guinea geschikt voor wolproductie? Twee jaar geleden heeft men bij wyze van proef 1000 schapen naar Australisch- Nieuw-Guinea gezonden en dezer dagen is de eerste wol daarvan op de markt te Sydney verkocht. 21 balen brachten pl. f 19.000 op. Er zullen nog 19 balen worden verkocht. Men hoopt nu op de hooglanden van Nieuw-Guinea een kudde van 20.000 schapen te Joegoslavische onderminister gearresteerd De Joegoslavische onderminister Financiën, Srzentic, is gearresteerd op beschuldigingen van samenwerking de Kominform. Belangrijke documenten over onderhandelingen tussen Joego slavië en de wereldbank zouden zyn verdwenen. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co.) UITGESPROKEN P P H C Stijn, kruidenier, Hoefkade 413, )en Haag. Cur. jhr mr J A Stoop. H A Swll- J Set Keijzer. Hille- ker. Leldseweg 163, Voorsch C de Vroom. OPGEHEVEN: W van Oostrom, Den Ha; Radio Bijl. Leiden; J M Foppele h/o „Sonora Den Haag: NV Handel Mij VERNIETIGD: J v d Ven MUTATIE: Faill. van J gom, mr E Wytema. Leidei Allan en Co's Kon. Ned Fabrieken van meubelen en spoorwegmaterieeel te R'dam zal de dividendbelasting her vatten en over 1950 4 pet uitkeren. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: jhr A. H. M. Sasse van Ysselt, deken en pastoor Oosterhout. len 3.90—5 80. doppers 6.20—6 70, alles per 10 kg. kassnljbonen 1.05—1.70. idem stek 0.80- 1.10, rabarber 6—10. andijvie 16—32. postelein 13—26, spinazie 78—23, uien 17—18, waspeen 29 alles per kg. tomaten A 1 10—1.40. idem C 90. Idem CC 50—70, Idem kriel 40—60. alles per kg, bloemkool I A 38—45. idem I 22—34. idem II 19—27. Idem III 9—17. idem stek 2— I 31—36, idem II 21—29. ld. tek 1 alles 100 •n 15. anjers 11 alles TER AAR. 12 Juni. 5.307.80, doppers 6.20 Visseiijgolijes Scheveningens onsportieve daad In ons Haagse zusterblad schryft een Scheveninger het volgende ingezonden stuk: „Na afloop van de haringrace 1951 moest ik denken aan het verhaaltje i de hengelaar, die er de hele dag op uit was geweest zonder iets te vangen toen maar in een winkel een grote s ging kopen. Immers, de schipper en be manning van de logger, die het eerst binnenliep met de zo begeerde Hol landse Nieuwe, werden gehuldigd en met cadeaux overladen. Op zich zelf is het idee van zo'n huldiging heel aardig, omdat hiermee symbolisch de hele vloot gehuldigd wordt hoewel m i. een hul diging en een geschenkuitdeling aan hoogste vanger meer op z'n plaats zijn. Dan immers zouden alle schepen dezelfde kansen hebben, met hun gelijk aantal netten en dus de snelheidsfactor zijn uitgeschakeld. Doch dit beoordelen liever de organisatoren van dit. festijn. Laakbaar vind ik echter, dat nu de i te beurt gevallen is aan de snelste „loper" van Scheveningen dezelfde van vorig jaar die nog niet voor de haringvangst was uitgerust, daar hij nog de trawlvis- serij beoefende. Dit is m i. een zeer on sportieve daad. De werkelyke haringvis sers. de delvers van het zeebanket, zyn hierdoor pijnlijk gepasseerd. De volgen de keer beter!! (Er zijn dus gelukkig toch ook nog Scheveningers, die het onsportieve van de daad hebben ingezien. Red. N.L.C.). Kleine opleving Door het geringe aanbod van gisteren was er een kleine opleving in de note ringen. De schelvis behaalde f 37 voor de grootmiddel- en f 45 voor de klein- middelsoorten. De wijting was iets duur der. hoewel nog vrij goedkoop met f 16.50 per kist. Voor de aangevoerde schol was goede belangstelling. De klein-middel- soorten varieerden van f 57 tot f 55 per kist. De kleine schol I kon ruim f 40 per kist bedingen. Ook de tongen enkele centen per kg. duurder. Grote tongen noteerden f 2,15 per kg. en kleine tong II f 0,80 per kg. Over 't geheel wa de vraag iets beter, zodat dit weer enige hoop gaf voor de schepen, die vandaag aan de afslag zullen komen. De totale aanvoer van gisteren beliep 373 kisten. De hoogste besommer was de HD 87 met f 7300. De aanvoer van vandaag Vandaag waren van de trawlers de afslag, de Bergen met 570 kiste 60 stuks stijve kabeljauw jes haring en De Hoop t van 250 kisten. 100 stuks stijve kabeljau wen en ook 150 kisten haring en makreel. De aanvoer van Donderdag Volgens voorlopige berichten zyn mor gen in IJmuiden te verwachten de Abra ham, met 400 kisten en 240 kantjes ha ring en de Sumatra waarvan nog geen aanvoeropgave is binnengekomen. Drie trekken voor één mand Dat het me: de vissery op de Noordzee slecht gesteld is, blijkt wel uit de vangst- berichten der trawlers, welke melding maakten, drie trekken te moeten doen voor een vangst van één mand vis. i 150 kist- In i uit Gisteren kwamen binnen de KW 72 en de KW 114 en naar zee vertrokken de KW 114, KW 72, KW 86, KW 90 en KW 85. De garnalenkotter IJM 249 braeht gis termiddag de IJM 226 in IJmiiidèn "bin nen met motorpech. snijbonen 1 25—1.40. Idem stek 80—90. stam- princessen 150. andijvie 9 ct. alles per kg. ;la 2 00—2 90 per 100 stuks. GROOT LESINSTITUUT in Zuid-H. vraagt ENERGIEKE KRACHTEN Boven 30 jr. die hun avond uren productief wensen te maken. Verefsten: represen- tatieve verschyning, grote verkoopkracht, leiding kun nende geven aan docenten. Soil. No R 3079 bur. v. d. bl. TER AAR Aan de school voor C.V.O. wordt voor direct gevraagd Tijd. Onderwijzer(es) Evenals andere jaren organiseert het plaatselijk com ook c'it jaar ten behoeve van de N.C.R.V.ers uit Leiden en Omstreken. DINSDAG 24 JUNI A.S. gaat de tocht via Den Haag. Rotterdam (Maastunnel), Dordrecht en Breda naar df Oisterwijkse Vennen. Bij voldoende deelname tevens op Dinsdag 7 Augustus a.s een GOOITOCHT met bezoek aan de N.C.R.V. Studio. Inlichtingen en opgaven alleen bij onderstaande adressen; C. M. Meyer Juff. Maashofje 5 (Kalvermarkt) W. P. Sweris Lindestraat 28 a S. Kloos 06- en Paardenlaan 33 L. Meyer Pieterkerkhof 38. Tel. 25765. Voor Leiderdorp: J de Vogel Patrimoniumpark 12 DE JEUGD VAN iM CL R KIT KRA ffig! DOOR P. H. FRUITHOF 8—12 JAAR Toen ik mijn kinderen vroeg: „Vinden jullie het een mooi boek?" antwoordden ze: „Nou, en of". Zelf vind ik het ook (J. v. H.) PRIJS GEB. f. 3.50 te lezen". (Vrij en Blij) Koop dit alleraardigste kinderboek bij Uw boekhandelaar cf bestelf het bij de N.V. GEBR. ZOMER l KEUNINGS UITGEVERSMAATSCHAPPIJ WAGENINGEN No. 0 126 Q/oed misschien niet Uw vader (en daar onder verstaan wij ook: huisvader), maar dan tocheen vader. Een van die millioenen vaders, die dag-in, dag-uit niet alleen de boterham aanslepen, maar ook het middageten. Die neertellen wat de schoenen van Henkie kosten en de huur en als er een grote, gele enveloppe komt met in de bovenhoek: „Dienst. Departement van Financiën" dan legt vader die op zijn schrijftafel, en niemand van het gezin denkt er meer aan behalve vader. Die ligt er 's nachts wel eens stilletjes wakker van. Zet die vader eens één dag in 't jaar in een koesterend zonnetje! Geef hem op Vaderdag, iets héérlijks: een doos (of een kistjeI) sigaren 1 Dét zal hem goed doen 1 Dét behoort tot het goede dezer aarde, dat vaders ver zoent met onbetaalde rekeningen en 1001 andere kopzorgen. Let maar eens op! Straks zegt hij van génser harte: is toch maar je ware!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4