Jlicutue geiJwrije (l'oumnl bezoek van gen. Marshall het Koreaanse front Verrassend aan ,Ik ga met lange vacantie, vergeef mij" - Guy Vogeler stortte na een verhoor van 78 uur in Kardelj: „In Joegoslavië dreigt „nieuw" Korea" Wist U ZATERDAG 9 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter., (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticli is ghebleoeti tnyn bert ia tcgfjenspoef Twee en dertigste Jaargang No 924S PRO JUVENTUTE (Voor de jeugd) In gecamoufleerde tent tijdens hevige beschieting Aanwijzing voor het begin van nieuw stadium in de oorlog? IN EEN GECAMOUFLEERDE TENT in Zuid-Korea. dicht bij het punt waar de Noordkoreanen op 25 Juni van het vorig jaar de 38e breedte graad overschreden, waardoor het „Koreaanse conflict" ontstond, hebben de Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall en enkele mili taire bevelhebbers een geheime conferentie gehouden. Aan de conferentie die voor Washington j of er een staken van het vuren zou ko en Londen als een verrassing kwam. men antwoordde de generaal: „Ik geloof werd deelgenomen door generaal Ridgway dat u dat aan Mao Tse-Toeng en Tsjoe (de opvolger van MacArthur), generaalen-Lai (de Chinese communistische lei- Van Fleet, de bevelhebber aan het front.ders moet vragen", i andere commandanten, onder wie de Marshall zeide te hopen, dat ook leden brigade-generaal van het Britse Gemene best. De gehele dag woedde een hevig artillerie-duel op korte afstand van de plaats waar de conferentie werd gehou den. Granaten van de Verbonden troepen raasden van grote hoogte neer op Tsjorwon en tussen de heuvels waarop zich de communisten hadden ingegraven. In bevoegde kringen te Washington wordt gezegd, dat uit het plotselinge be zoek van Marshall, waarvan we gisteren reeds in een deel van onze oplage mel ding konden maken, een nieuw offensief van de Verbonden troepen zou kunnen voortkomen. Ofschoon in officiële krin gen een volkomen stilzwijgen wordt be waard, wordt gemeld, dat het doel van* Marshalls reis geheel militair is. I Reuter herinnert er aan, dat generaal Collins, de stafchef van het Amerikaanse! leger, vorige week in de Senaatscommis- sie verklaarde, dat nieuwe richtlijnen voor de campagne in Korea werden opgesteld. I Deze zouden spoedig worden uitgegeven, j Waarnemers brengen Marshalls bezoek! met deze nieuwe instructies in verband.' Hoewel Collins in de commissie niet na-j der op de richtlijnen wilde ingaan, waren er van andere zijde aanwijzingen, dat het de bedoeling was een zo groot mogelijke druk op de Noordelijke linies te hand haven, tenzij de Noordelijken accoord gingen met een redelijke en sneUe rege ling. De voorbereiding van de richtlijnen, gepaard met het afslaan van het Noorde lijke voorjaarsoffensief en de nieuwe op mars van de V.N. ten Noorden van de 38ste breedtegraad, worden te Wash ington gezien als aanwijzingen voor het begin van een nieuw stadium in de Koreaanse oorlog. Voor zijn vertrek uit Korea zeide Marshall, die niet geinter- vie\yi mocht word an. dat de 36ste breed tegraad of dergelijke overwegingen niet belangrijk meer zijn. „Het leger zal op de doeltreffendste wijze worden ge bruikt", zo verklaarde hij. Op een vraag, de V.N., die thans nog niet in Korea vertegenwoordigd zijn, troepen zullen zenden. Daar wordt thans aan gewerkt. De minister was zeer onder de indruk van de goede samenwerking tuss diverse troepencontingenten. De naamste reden van z'n reis was zien, in hoeverre de eenheden te velde op sterkte gehouden worden en hoe het wisselsysteem voor de Amerikaanse troe pen werkt. Over beide punten is hij te- Strijd om Tsjorwon Vanmorgen vroeg trokken geallieerde eenheden langzaam op naar twee belang rijke Noord-Koreaanse bases, terwijl er aanwijzingen waren, dat de vijand één dier bases Tsjorwon ontruimde voor de lange terugtocht naar het Noor den. De terreinwinst van de Verbondenen bedroeg achter een daverende artillerie gordel bijna vijf kilometer. Er zijn steeds meer aanwijzingen, dat Tsjorwon aan de Zuidelijkste punt de „ijzeren driehoek" ontruimd zal den. Indien de communisten Tsjorwon verliezen, zouden zij wellicht gedwon gen zijn 100 km naar het Noorden terug te trekken op een linie, die aan de Oost kust bij Wonsan verankerd zal worden. Een officier voegde hieraan toe: zullen het ten Zuiden van de Wonsan- linie niet kunnen uithouden. Indien wij Tsjorwon bezetten hebben wij hun goede weg van Oost naar West afgesneden op de grote vlakte waar de vijandelijke troe pen voor hun offensieven geconcentreerd werden". Door de Eeuwen Trouw in moeilijkheden? Ten gevolge van ondeugdelijk beleid by een opgezette hulpactie aan de Am- bonnezen zijn, volgens „Trouw" de stich ting „Door de Eeuwen Trouw" en het bureau van de Republiek der Zuid-Mo- lukken (R.M.S.) in grote moeilijkheden De organisaties zouden zich hebben laten beïnvloeden door een mysterieuze persoon, de Belg Sweers, die zich op wierp als organisator van hulp aan de Zuid-Molukken, waarvan kapitein Wes terling dan de leider zou zijn. Wel had men wantrouwen tegen Sweers, doch deze had zulke prachtige papieren (o.a. van Pandit Nehroe) en zulke goede relaties, vooral in Engeland, dat men ge loofde met een agent van de Engelse geheime dienst te doen te hebben, hoewel men wist, dat Sweers in België SS'er is Afgaande op het feit, dat Sweers, na door de Belgische politie te zijn gearres teerd. op verzoek van Engeland is vrij gelaten, schijnt hij inderdaad tot de En gelse Secret Service te behoren. Sweers zou, volgens Trouw, thans door de Engel sen worden gebruikt in Perzië. Door de kunstmatig bereikte zeer hoge waterstand van beproefde men gedurende 72 uur de nieuwe dijken va Tielse sluis (links). Op de achtergrond de heftoren vc die, eenmaal aangebracht, letterlijk het „sluitstuk" zal Nederlands werk. 10.40 m boven N.A.P., i de voorhaven bij de or de grote sluisdeur, Diplomaten-mysterie door telegrammen vergroot MacLean en Burgess ieder afzonderlijk naar Moskou? TOEWEL EEN UITGEBREID geheim politie-apparaat in werking is A gesteld, dat koortsachtig naar de verblijfplaats der twee verdwenen Britse diplomaten speurt, is het alles nog geheimzinnigheid rondom deze mysterieuze affaire, die een ernstige politieke achtergrond heeft, en nog ingewikkelder is geworden door de twee telegrammen, die de mannen heten te hebben verzonden. Het zijn deze telegrammen, die oorzaak zijn geweest van vele gissingen. In het ene telegram zegt de een, dat hij lange vacantie gaat Nabij Uhldingen en Radolfzell bouwde men aan de oevers van het meer van Constanz enige paalwoningen van het type, waarin onze voorvaderen uit het Stenen Tijdperk leefden. Jaarlijks komen vele toeristen er een kijkje nemen. Precies als bij de nazi's Olieraad kwam aan Blijde Perzen offerden schapen en koeien Als helden en overwinnaars zijn de vertegenwoordigers van de Perzische regering, die opdracht hebben de eigen dommen van de Anglo-Iraanse olie maatschappij over te nemen, gisteren in de olieprovincie Khoezistan ingehaald, aldus meldt radio-Teheran. Een grote menigte was samengestroomd om de de legatie toe te juichen. Men had tiental len schapen en koeien naar het station gedreven, waar zij ter ere van de gede legeerden werden geofferd. Verwacht wordt, dat de groep zich jnorgen naar Abadan, de zetel van de „Anglo-Iranian", zal begeven. Naar ver luidt zullen de besprekingen met de maatschappij echter niet voor Dinsdag a.s. beginnen. En aangezien dj Perzische regering gezegd heeft, dat de Britten niet met geweld verdreven zullen wor den, is het een grote vraag hoe de ten uitvoerlegging van de nationalisatie in haar werk zal gaan. De gouverneur-generaal van de olie provincie, noemde de aankomst van de olie-commissie de eerste stap van het Perzische volk op de weg naar de wel vaart. Met de nationalisatie wordt vol gens hem een zwarte bladzijde in de Iraanse geschiedenis gesloten en een gouden geopend. Kersen niet goedkoop dit jaar In de Betuwe verwacht men dat de kersen dit jaar ook in de kleinhandel niet bijzonder goedkoop zullen zijn. De plukkosten zullen 20 k 25 cent per kg bedragen. Wel waren de prijzen die voor de eerste grote kersenverkoping „op het hout" in Tiel werden geboden, belangrijk lager dan andere jaren. Standbeeld voor Smuts in Westminster De Britse regering zal in Westminster een standbeeld doen oprichten voor wij len generaal Smuts. Voorts zal een in zameling worden georganiseerd voor het vestigen van een leerstoel van Gemene best-studie te Cambridge ter nagedach tenis aan de grote Zuid-Afrikaanse staatsman. Diesel-treinstel ontspoorde bij Utrecht Een leeg diesel-electrisch treinstel is vannacht tijdens rangeren op het empla cement Utrecht ontspoord. Aan de spoor baan werd vry grote schade toegebracht; de schade aan het treinstel is gering. Het treinverkeer moest voor een belangrijk deel vele uren worden omgelegd. In de loop van vandaag werd de stremming opgeheven. En hij gaf, om van alles al te zijn, tenslotte maar toe MIJN BEKENTENIS IN HONGAKIJE." aldus heelt thans Robert Voffeler te Washington in een persconferentie verklaard, „was nonsens, maar er komt nu eenmaal een moment, waarop iemand, die door de communisten wordt verhoord, het totaal nutteloos acht de eisen van zijn verhoorders niet in te willigen. Men voelt immers toch aankomen, dat men ter dood wordt gebracht." Zoals men weet, was Vogeler destijds i naakt in ijskoud water ondergedompeld", in Hongarije tot 15 jaar dwangarbeid!Tijdens zijn gevangenschap had hij negen veroordeeld wegens „spionnage en sabo- kilo aan gewicht verloren. tage". Maar op 28 April j.L werd hij na| zeventien maanden eenzame gevangen-j schap vrijgelaten. „Men heeft het idee", zo zei Vogeler gisteren, „door iedereen verlaten te zijn, dat men in elk geval gedood zal worden en dat een zgn. „be kentenis" toch zal verschijnen. Daarom tekent men de onzin die wordt voorge legd". Hij vertelde nog, dat hij in Boeda pest 78 uur lang onafgebroken een „derde graads-verhoor" had moeten ondergaan. Slapen mocht hij niet. „Toen ben ik in gestort...." Daarop werd hem zijn zgn. bekentenis voorgelegd. Vervolgens is hij nog gedurende twaalf dagen zestien uur achtereen per dag verhoord. Was hij de uitputting nabij, dan kreeg hij koffie en sigaretten, waarin zich klaarblijkelijk krachtige, opwekkende middelen bevon- „Èens", aldus Vogeler, „werd Jk Middellandse Zee en in het andere zegt I de tweede, dat hij onverwacht had moeten vertrekken. „Het spijt mij verschrikkelijk, dat ik zolang niets heb la'en horen. Ik za scheep voor lange Middrllandse Zee-vacantie. Vergeef a.u.b., Guy". Zo luidt het ene telegram, dat uit Iwme zou zijn afgezon den. Om beide ft. grammen heeft men allerlei theoriën verweven, maar, in Lon den neemt de vrees wel toe, dat beide mannen met Brits-Amerikaanse gehei men op weg zijn naar Rusland. De contraspionnage werkt in heel West-Europa en in het bijzonder rond de Middellandse Zee op volle toeren. De diplomatieke missies achter het IJzeren Gordijn hebben dringende orders gekre gen ogen en oren wijd open te houden. Uit het feit, dat de plaats niet bekend is gemaakt, vanwaar het ene telegram is verzonden, wordt wel afgeleid, dat beide Over de motieven, die tot desertie had den kunnen leiden, is inmiddels niet veel meer bekend geworden. Volgens een vriend van Burgess moet worden aange nomen, gezien hun idealen, dat zij op weg zijn naar Rusland. Hier staat tegenover, dat Burgess zijn uitgebreide kennis van het Marxisme steeds gebruikt heet te hebben om de Engelsen te helpen, de Russen bij diplomatieke onderhandelingen schaakmat te zetten. Burgess was door de Britse regering uit Amerika terugge- Veilig Verkeer. Zaak-Schallenberg in onderzoek Journalisten zullen gehoord worden In de zaak-Schallenberg is thans een gerechtelijk vooronderzoek tegen een onbekende dader geopend. Het ligt in de bedoeling daarbij enkele journalisten te horen, die over deze zaak publicatie hebben gedaan. In dit stadium, nu de zaak nog bij de rech tercommissaris aanhangig is, kunnen echter bezwaarlijk verdere medede lingen gedaan worden. Dit heeft mi nister Mulderije geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid Schoonenberg (Comm.). Plaatsvervangers waren weer bijeen De plaatsvervangers hebben gisteren hun besprekingen hervat. In Franse diplomatieke kringen wordt gezegd, dat de Westelijke vertegenwoordigers heden geen nieuwe nota zullen aanbiedei antwoord op de jongste Russische. De zitting werd verdaagd tot Maandag. V.N. op 6 November te Parijs bijeen De eerstkomende zitting van de alge mene vergadering der V.N. wordt 6 No vember te Parijs geopend, aldus heeft de heeft plaatsing voor a. zeer bekwame dobby- en jacquardwevers b. zes bekwame selfactor-spinners. Aanmelden aan de Fabriek bij de Personeelschef. roepen, omdat hij onlangs in een uur tijds drie keer door de politie was betrapt de aximum snelheid te hebben overtreden. Vast staat wel, dat beiden volledig op de hoogte waren van de BritsAmeri kaanse diplomatie, maar volgens het foreign office worden er geen documen ten vermist. De diplomatieke code zal niet worden gewijzigd. Leidse carillon gegoten Luiden de klokken op 3 October Naar wij vernemen zijn de klokken voor het nieuwe carillon van het Leidse Stadhuis te Heiligerlee thans alle gego ten. In totaal zijn het er drie-en-veertig. De grootste klok heeft een diameter van 1.37, de kleinste een van 17cm. Het eerste carillon telde 47 klokken, waar van nog drie aanwezig. Men verwacht, dat de klokken omstreeks September in Leiden zullen worden afgeleverd. Bommen op zandbanken, in plaats van op Helgoland De Britse hoge commissaris in West- Duitsland, Kirkpatrick, heeft de Duitsers voorgesteld om twee zandbanken in <i< Noordzee in plaats van Helgoland als doelwit te gebruiken voor oefenbombar dementen, zo is door geallieerde autori teiten medegedeeld. Het voorstel van Kirkpatrick was vervat in een brief d.d 5 Juni aan de Westduitse kanselier Adenauer. De zandbanken liggen ter hoogte van de Noordwestduitse kust er een flink eind van de scheepvaartroutes Tito vreest aggressie van Kominformlanden en wil Amerikaanse wapens kopen voor wapenhulp tot Amerika hebben gewend, aldus heeft de Joego slavische minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, in het parlement het verblijf in de V.S. toegelicht van de stafchef van het Joegoslavische leger, kolonel-generaal Popovic, die zoals wij gisteren reeds meldden, in Amerika onderhandelt voor de aankoop van wapens en militaire uitrusting. haven, wil dit blijven doen. Dat is de voornaamste reden waarom Tito thans Nog geen zeven maanden geleden heeft Tito verklaard, dat aankoop van onaf hankelijkheid van Joegoslavië zou wor den bedreigt. Dit ogenblik is nu blijk baar aangebroken, want minister Kardelj deelde aan de commissie voor Buiten landse Zaken mee, dat er een samenzwe ring op touw was gezet om in Joegoslavië een „nieuw Korea" te ontketenen door een of meer satellieten op Joegoslavië los te laten. Kardelj noemde geen namen, maar het was duidelijk dat met de aan- j stichter van de samenzwering Rusland bedoeld werd. Als bewijs van zijn bewering wees hij' op de grensincidenten die zich iedere dag voordoen, de oorlogspropaganda van de Kominformradio en de toenemende ver sterkingen van Hongarije, Roemenië en Bulgarije, waardoor de toestand aan de Noord- en Oostgrens van Joegoslavië te ernstig te noemen is. Niemand bedreigt deze landen, waarom dan die grotere be wapening? Dat kan alleen zijn om agres sie te plegen, aldus Kardelj. Het zou! daarom lichtzinnig zijn geen maatregelen I te nemen, meende hij. Joegoslavië, dat! zich tot dusver tegenover de aggressie i van de Kominform heeft kunnen hand-. het buitenland wapens tracht te ko pen voor zijn leger. Kardelj sprak ten slotte het vertrouwen uit. dat Joegosla- vie's strijd voor onafhankelijkheid be grepen en gesteund zou worden door de volken van de wereld. DAT de mijnenlegger Willem v. d. Zaan Vrijdag as. uit Den Helder naar de Ned. Antillen vertrekt ter aflossing van het fregat Van Speyk, hetwelk naar Nederland zal terugkeren. DAT de Sarangan morgen een grote partij dieren voor de dierentuinen te R'dam en Tilburg in de R'damse haven brengt, o.a. een tij*»er. 30 orang oetans en negen reuzenslangen. DAT de Gedep. Staten van Overijssel voorstellen ook het gebied rondom Hei- no. Raalte, Lemelerveld en Heeten, dat tut nu toe gratis afwatering had. onder het waterschap Salland te brengen, doch er felle tegenkanting te verwach- DAT onder de kippen van vier boe- ren-pluimveehouders in Ossendrecht (N.B. pseudo-vogelpest is uitgebroken. DAT vijftig havendeskundigen uit vele landen, na een congres in Brussel ons land bezochten, o.m. Den Helder. Friese waterwerken, de N.O Polder, IJssel- monde en A'dam. DAT de zevende driedaagse VVV- fietstocht door N.-Brabant op 19, 20 en 21 Juli van Den Bosch uit wordt gehou- DAT een „half-deck-bus" van de KLM, die cabines bevat op verschillende hoogte om ruimte voor vracht te sparen ei voldoende passagiers en vracht vooi DAT twee Tielenaren zijn gearresteerd wegens diefstallen in een loods op het spoorwegemplacement te Tiel. DAT de resultaten voor de Ned. deel- smers aan de internat, jaarbeurs in Toronto bevredigend waren. DAT het alg. orgaan voedselvoorzie ning op 28 Juni in Utrecht vergadert. DAT op 19 Juni het eeuwfeest wordt gevierd van de Fredericpolder op Zuid- Beveland (285 ha bouwland en 20 ha weiland). DAT de in Vlissingen gehouden verg. an de Federatie van Ned. rijwielpad- ar adhaesie betuigde met net verzoek an de AN W B. aan de minister, om bromfietsen ook toe te laten op wegen die met zwarte borden zijn aangegeven DAT het als vacantieoord ingerichte bunkerkamp te Sondel (Gaasterland) is overgenomen door de stichting Chr. recreatiecentra i-o. DAT de dir.-gen. van de Ned. P-T-T. gisteren met de gouverneur en de min- van Verkeer van Suriname telegram men wisselde" t.g.v. de indienststelling van de uitbreiding van het radiorelais station te Paramaribo. DAT het ministerie van Soc. Zaken van de BBC gramofoonplaten zal kopen voor de Eng les op emigrantenschepen. DAT de inspecteur der Nat. Reserve Donderdag as bij Arnhem het kamp Golflinks zal openen als oefenkamp voor de Nat. Reserve. DAT het regt. lichte luchtdoelart. Be tuwe te Haarlem Donderdag een eindpa- rade en ouderdag houdt. DAT hoofdcomm. Ravesloot op 16 Juni in Velsen een nieuw kampeerter-1 :in van de padvinders zal openen- I DAT de vliegbasis Gilze Rijen gis teren het vijfj- bestaan vierde met een ouderdag en vliegdemonstraties- DAT de Hoge Veluwe er nooit zo i ooi heeft uitgezien als in deze Juni-j dagen nu de rhododendronbossen bij het jachtslot, het museum en de Pampel volle bloei staan. DAT Gedep. Staten van Noord-Bra bant geen geldlening voor het Prot. Chr. Zuidned. Sanatorium te Breda willen garanderen, doch wel voorstellen f 10.000 bij te dragen in de bouwkosten. DAT de ver. Vacantie per flets, vorig jaar in Den Bosch opgericht, eind Juli tochten door 't hele land organi seert, o-m- van R'dam en Haarlem uit. I DAT de chauffeur J. V. uit Schoon hoven en zijn baas, de expediteur L. de B. uit Hoornaar, zijn gearresteerd daar in de wanden van hun vrachtwagen koffie werd gevonden, die vermoedelijk werd gesmokkeld, naar of van België of West-Duitsland. DAT de Comm. der Koningin in N. Brabant, prof. De Quay, gisteren het industriepark van Oudenbosch opende en de eerste steen legde voor twee nieu we fabriekshallen. DAT genietroepen uit Soesterberg (350 mant oefeningen houden op de Maas te Maastricht en volgende week en bijna 200 m lange Bailey-brug zul len bouwen over de Maas en het kanaal Luik-Maastricht. Zondagsrust ONLANGS heeft de regering een- ontwerp voor een nieuwe Zondags wet ingediend. Een overbodige weelde mocht dit niet heten. Onze huidige Zon dagswet dateert van 1815. Dit betekent niet. dat ze daarom verkeerd is. Maar ze wordt niet meer nageleefd. En dat is op zichzelf reeds een bedenkelijk iets. In een van zijn werken over de parle mentaire geschiedenis herinnert mr Oud aan het feit, dat in 1897 de burgemeester van Haarlem die Zondagswet van 1815 nog eens wil doen naleven. Wij zouden zeggen: het is niet slechts zijn volste recht, het is zelfs zijn plicht, want een te worden nageleefd en de burgemeester heeft hier een plicht voor zover hij bij de naleving van de wet be trokken is. Maarde regering nodigt dan in 1897 die burgemeester van Haar lem uit, zijn bemoeiingen in dit opzicht toch maar liever na te laten. Het moet wel ver gekomen zijn, wan neer de regering het maar beter oordeelt wanneer een bepaalde wet niet langer wordt nageleefd. Men zou zeggen, dat ze dan toch eerst deze wet moet zien inge- gen. Nu, een poging om tot een nieuwe Zon dagswet te komen, is in de parlementaire geschiedenis wel ondernomen. In 1920 dient Ruys een ontwerp in. In de toelich ting by dit wetsontwerp noemt de rege ring met name de gewijzigde sociale toe standen, die de behoefte aan een doel matige regeling van de Zondagsrust meer nijpend zouden hebben doen worden. Maar wet is dit ontwerp nooit geworden. Een kabinetscrisis verhindert althans voor het oog de behandeling, doch volgens mr Oud zou dé eigenlijke oorzaak van dit niet-afhandelen dieper liggen. Hy ziet hier verschillen binnen de rechtse par tijen. De Roomsen zouden in feite voor het ontwerp niet zo bijster veel voelen. THANS is het toch een Roomse mi nister. minister Van Maarseveen, wiens naam staat onder de toelichting bij het jongste ontwerp. Zal het verder ko- dan het ontwerp van 1920 en zal het straks de wet van 1815 gaan vervangen? Bij het inwerking treden van deze wet, luidt een der artikelen in het jongste ontwerp, vervalt de wet van 1 Maart 1815. Dat betekent dus, dat hiermede aan de van 1815 ook officieel een einde komt. Dat zij bestond en toch niet werd nage leefd noemden wij bedenkelijk. Het ge- van een regering is kwalijk gebaat bij het bewust niet naleven van een wet, nog geheel afgezien van de inhoud der en van de belangrijke stof waarop zij betrekking heeft. men van oordeel, dat een wet ver ouderd is. dan mag men maar niet net doen alsof die wet niet bestaat, doch dan ren hebben te streven naar wetswij ziging of naar een geheel nieuwe wet. Dode wetten behoren niet'tè bestaan en als het goed is bestaan zij ook niet. De behoefte op dit terrein aan een wet die ook werkelijk wordt nageleefd heeft zich overigens niet het minst de laat ste jaren sterk doen gevoelen. Er zijn deze na-oorlogse jaren bij meer dan één gelegenheid klachten gerezen over de handhaving van de Zondagsrust. Die klachten betroffen bijvoorbeeld de ver voersmogelijkheden op de Zondag. En dan kwam al spoedig de vraag in het geding, welke taak de overheid in deze heeft. HET schijnt ons wenselijk toe. zo wy in enkele artikelen op dit belangrijke vraagstuk wat nader trachten in te gaan, waarbij wij vooraf willenbieden een envatting van het wetsontwerp, dat bij de Staten-Generaal is ingediend. Dat wetsontwerp zo is toch de be doeling zal binnen korter of langer jd aan de orde komen en het is goed, at men dan weet waarom het gaat. De regering heeft over dit vraagstuk ook overleg gepleegd met de onderschei den kerkgenootschappen. Een overzicht dit oveïleg is wel ter vertrouwelijke kennisneming aangeboden aan de Staten- Generaal. maar gepubliceerd is dit over zicht niet. Dit laatste menen wij te moeten be treuren. Wij veronderstellen, dat de kerk genootschappen voor hun zienswijze in deze ook voor hen zo belangrijke aange legenheid zeker zullen willen uitkomen. Daar behoeft niets geheimzinnigs in te zitten. Het wordt pas geheimzinnig op ;t moment waarop het. blijkbaar opzet- lijw, niet wordt gepubliceerd. Daarom zouden we het toejuichen, zo alsnog een weg kon worden gevonden tot publicatie over te gaan. uiteraard nadat hiertoe indien hieromtrent eerst andere afspraken zijn gemaakt -de no dige toestemming van de kerkgenoot schappen is verkregen. Want we vinden het wel belangwekkend, hoe de overneid over de Zondagsrust denkt, maar de in zichten van de kerkgenootschappen laten ons toch bepaald ook niet onverschillig. In een volgend artikel dan eers: een samenvatting van wat het nieuwe wets ontwerp ons brengen zal. Deze maand 800 emigranten door de lucht Op 28 Juni zal de K-LJvI. de tweede emigrantenvlucht van dit jaar naar Nieuw-Zeeland uitvoeren. Naar Mon treal worden deze maand twee extra vluchten gemaakt, die het totaal naar Canada op zes brengen. Acht vliegtuigen gaan met landverhuizers naar Australië. In totaal zullen in Juni 15 emigranten- vluchten worden gehouden, voor ruim 800 Nederlanders. WEERBERICHT De internationale leider van het Leger des Heils (Stichter William Booth), generaal Orsborn, kwam gis teren met zijn echtgenote op Schip hol aan. In de komende dagen zuilen zij bij vele Legermanifestaties tegen woordig z\jn. Meer bewolking Tot morgenavond verwacht i De Bilt: Geleidelyk toenemende be wolking. maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag: Zon A2120.58; Maan onder 0.26. op 9.37. Maandag: Zon 4.2020.58; Mean onder i 0.40, op 10.52. 12 Juni E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1