Ilicutuc geiterije GTouranl Koning George VI van Groot-Brittannië heeft volledig rust nodig Maak toch niet zon drukte over die paspoorten Duitse kranten zetten weer een „grosze Maul" op Wfst U WOENSDAG 6 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ172 per maand; ƒ0 40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9242 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilanloasticli l! «Mltom mjn fieri in Itjljtnspoti' Waarschuwing aan de regering Zijn gezondheid bron van grote zorg voor familie en artsen ERNSTIG BEZORGD maakt men zich de laatste tijd in Britse diploma tieke kringen over de gezondheidstoestand van Koning George. De berichten, die het Engelse volk van tijd tot tijd, maar de laatste weken veelvuldiger, vanuit Buckingham Palace bereiken, maken er gewag van, dat de Engelse Koning momenteel meer met zijn gezondheid worstelt, dan ooit. In Londense diplomatieke kringen zegt Buerger is n.l. nog steeds geen algehele men, dat de gezondheidstoestand van de genezingsmethode ontdekt. 1 Koning van Engeland een bron van grote Diplomaten, die nauw contact met het zorg vormt voor zün artsen en familie, hof onderhouden, zeggen, dat de Koning Tezelfdertijd hebben de hofartsen be- de laatste tijd aanvallen van zware ver- 'kendgemaakt, dat de ziekelijke Koning moeidheid heeft. lijdt aan een lichte longcatarrh, welke Die aanvallen kunnen een gevolg zijn volgens longspecialisten een lichte vorm van de enorme openbare verplichtingen, van longontsteking is. i waaraan hij per se de hand wil houden. De 55 jaar oude Britse monarch ziet Maar ook kunnen zij het sein vormen er „afgemat, vermoeid en oud" Uit, zei van een slechter worden van zijn alge een der gezanten, die hem onlangs na mene gezondheidstoestand als gevolg van een tussenpoos van enkele maanden te-.zijn beenkwaal. rugzag. Koning George, die de vorige week! voor Influenza behandeld is, moest van zijn voorgenomen-bezoek aan Noord-1 Ierland afzien. In zijn plaats zijn gegaan Koningin Elizabeth en Prinses Margaret. Verder zal de Koning bij het officiële bezoek, dat Koning Haakon van Noor wegen, zoals gemeld, momenteel aan Engeland brengt, vervangen worden door zijn broer, de Hertog van Glou- cester. 's Konings adviseurs hebben voor de toekomst voorgesteld een deel zijner openbare verplichtingen te doen over nemen door Prinses Elizabeth en Prins Philip. Daardoor zou hii meer rust kun nen nemen rust, die hij dringend I nodig heeft in verband met de ader- Infectie, die de bloedsomloop in een zijner benen belemmert. In verband daarmede zal Prins Philip in Juli eerder dan in de bedoeling lag ontheven worden van zijn ver- i plichtingen als officier van de konink lijke marine. In dat geval zal hij moedelijk met onbepaald verlof Groot-Brittannië terugkeren hetgeen betekent, dat hij zijn functie bij de marine-commissie zal behouden, zijn hal ve salaris van de marine doorbetaald krijgt en de vrijheid hebben zal o: zijn hoedanigheid van echtgenoot Prinses Elizabeth deel te nemen ceremoniële functies. Toch naar Australië De Koning moet op het ogenblik zijn kamer houden, maar ligt niet te bed. H\j ontvangt nog steeds bezoekers. Vier artsen behandelen hem. Een hun ner is een autoriteit op het gebied longziekten. De Koning en de Koningin zullen ln het begin van het volgende jaar eer bezoek aan Australië brengen. In hof kringen zegt men, dat dit voornemer nog steeds bestaat. Maar volgens d( diplomaten dringen vele van 's Konings adviseurs er bij hem op aan, niet te gaan Uit vrees, dat zijn gestel de inspanning niet zal kunnen verdragen. Doktoren zeggen dat het voor mensen die zoals de Koning aan de ziekte var Buerger lijden, onverstandig is, zich bij zonder in te spannen In het bijzonder moeten langdurige staanperiodes meden worden om het zieke been zoveel mogelijk rust te kunnen geven. Doktoren wel tevreden De behandeling, die de Koning onder gaan heeft sinds de wintermaanden van 1948, toen men ontdekte, dat hij aan de ziekte van Buerger leed, heeft de bloed circulatie in zijn been helpen herstellen, Tot voor kort waren de medische autoriteiten tevreden over zijn gezond heidstoestand. Voor de ziekte van Baat het ot schaadt het? Europese valuta in het geding De Amerikaanse minister van Finan ciën, Snyder, heeft zich uitgesproken tegen een verhoging van de waarde der Europese valuta's. Deze zou volgens zijn oordeel nadelig zijn voor de gemeen schappelijke inspanning ten behoeve van de verdediging en voor de betrokken lan den zelf. Zoals men weet, had de econo mische commissie der Verenigde Naties voor Europa een dergelijke maatregel aanbevolen om de inflatie te keren, doch Snyder meent, dat dit de inflatie op de wereld zal verergeren. Hij ziet alleen heil in afschaffing van de beperkingen op de wereldmarkt. De zeven nazi's te Landsberg Advocaat doet nog een laatste poging Executie Vrijdagnacht? Warren Magee, de advocaat der zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmis dadigers in de gevangenis te Landsberg heeft gisteren bij het Amerikaanse op perste gerechtshof een laatste verzoek ingediend om verder uitstel van executie. Het jongste uitstel is gistermiddag afge lopen. De advocaat-generaal, Philip Perl- man, heeft zich ernstig verzet tegen het beroep van Magee, dat de terechtstelling mogelijk tot September kan uitstellen. Het hof is namelijk gisteren tot de herfst met reces gegaan In Landsberg houdt men er rekening mee, dat de terecht stelling in de nacht van Donderdag op Vrijdag zal kunnen plaats vinden. De vrouwen der ter dood veroordeelden is namelijk meegedeeld, dat zij voor de (derde) laatste maal hun echtgenoten bunnen bezoeken. Pétain heelt weer iets gegeten Volgens het gistermiddag uitgegeven bulletin over de gezondheidstoestand van maarschalk Pétain duurt de Maandag ge constateerde verbetering voort. De be jaarde maarschalk had een goede dag. Voor de eerste maal sinds Zaterdag heeft hy enig voedsel tot zich genomen. Taxi-boycot in Londen De Londenaren schijnen niet meer in «en taxi te willen rijden, nu de regering de tarieven met een derde heeft ver hoogd. Zij nemen nu bus of trein of gaan lopen en thans staan de taxi-chauffeurs de hele dag in het zonnetje shagjes te draaien Een Belgische Spitfire is gisteren neer gestort bij Vitrival. De piloot sprong wel uit het toestel, maar kwam om het leven toen zijn valscherm bleef haken en het vliegtuig tegen een boom te pletter vlooi» WIE „overstuur" Is, blijve van het stuur aft, Verbond voor Veilig Verkeer. Huiselijk talreel op Buckingham Palace Was kampcommandant misdadiger of plichtsgetrouw hoofdofficier? Na een uiterst fel requisitoir werd drie jaar tegen hem geëist EEN GEVANGENISSTRAF van drie jaar eiste de auditeur-militair bij de krijgsraad te Arnhem, jhr mr dr Van den Bosch tegen de van fraude en andere malversaties verdachte geschorste commandant van 01- debroek, overste C. T. N. Dit geschiedde gisteren aan het eind van een requisitoir, waarin hij de 52-jarige verdachte had afgeschilderd als „een misdadiger", die grote schade heeft toegebracht aan het vertrouwen dat het Nederlandse volk in het leger heeft. charge optraden (o.a. generaal-majoor J. H. Droste, kolonel F. G. Dürst Britt, overste Wegerif) alsmede mr L. A. baron van der Feltz, ambtenaar O.M. te Zut- fen, en burgemeester De Vries van Doornspijk noemden overste N. een plichtsgetrouwe en hulpvaardige hoofd officier. Verdachte zelf ontkende alles wat hem ten laste was gelegd. Getuige overste C. J. S. van de mili taire administratie die het onderzoek naar de malversaties had ingesteld, kon niet tot vaststaande conclusies komen. Hij veronderstelde alleen de mogelijk heid, dat gefantaseerde gegevens waren gebruikt. De krijgsraad zal op een nader vast te stellen tijdstip uitspraak doen. Het verzoek van de verdediger tot on middellijke invrijheidstelling werd tot morgen in beraad gehouden. „Slechts door een voorbeeldige straf', aldus de auditeur, „kan dit vertrouwen worden hersteld." Vandaar dat hij op deze grond tot de genoemde zware eis kwam, waaraan hij nog koppelde ontslag uit de militaire dienst en het ontzeggen uit de bevoegdheid bij de- gewapende macht te dienen. Naar de mening van jhr Van den Bosch as tijdens de zitting gebleken, dat de vele geruchten over verdachte in niets overdreven waren. Er zou zelfs nog meer kunnen worden opgesomd, doch spr. had zich met de kern tevreden gesteld. Het ergste vond hij, dat verdachte zelf jarenlang lid van de krijgsraad is ge weest en deel nam aan de berechting van misdaden die hij zelf beging. Tegenover dit scherpe requisitoir stond het pleidooi van de verdediger, mr Hoo- genbergh uit Rotterdam, die van overste N. zei: „Hij is en blijft een fatsoenlijk mens, op wie de felle beschuldigingen zeker niet van toepassing zijn." Tijdens de zitting was dit gunstig oor deel ook al uitgesproken. Immers enige hoge officieren die als getuige dé- Benoemingen Eon. Ned. Akademie van Wetenschappen De Koningin heeft de navolgende be noemingen bekrachtigd aan de afdeling letterkunde der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam. Tot ge woon lid: prof. mr F. M. van Asbeck te Leiden, prof. dr J. G. van Gelder te Utrecht, prof. dr E. W. Hofstee te Wage- ningen, prof. dr W. C. van Unnik te Utrecht. Tot buitenlands lid: prof. dr W. Bannlngartner te Bazel, prof. dr E. Blancquart te Gent, prof. H. J. Rose, St Andreans universiteit (Schotland) en prof. H. B. Tom te Stellenbosch. Tot Kommandant Thykjaer bij de Koningin De Koningin heeft gisteren de nieu we commandant van het Leger des Heils in ons land, de heer E. Thykjaer. en zijn echtgenote op het paleis Soest- dijk ontvangen. Het echtpaar Thykjaer vertoefde ruim een uur ten paleize. Prinses Beatrix zag vondsten bij opgravingen De leerlingen van het Lyceum Soest- dijk. onder wie Prinses Beatrix, bezoch ten dezer dagen Mariënhof te Amers foort, waar de Rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek is onderge bracht Dr P Glazema, de directeur van de dienst, gaf de kinderen een les over de opgraving in Rhenen. De Rhenense vondsten werden bezichtigd. DE KONINGIN ONTVING AMBASSADEURS In het Paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag heeft Koningin Juliana gisteren de ambassadeur der V.S. en mevr. Chapin op de thee ontvangen te zamen met de Engelse ambassadeur en lady Nichols. Leuk, zo'n baantje bij de Djakarta Lloyd Op 1 Juni 3-1. is er een dag lang niet gewerkt op het schip Jenny, dat in char ter voo rde Djakarta Lloyd vaart omdat de salarissen ongeveer zes maanden lang niet waren uitbetaald. Maand hechtenis voor twee medici Twee Arnhemse dokters, J. J. H. en W. J. R., die onder invloed van sterke drank achter het stuur hadden gezeten en brokken gemaakt, werden door de rechtbank aldaar, veroordeeld tot een maand hechtenis. Duizenden op de vlucht voor de droogte De staat Ceara in Noord-Brazilië wordt op liet ogenblik door droogte geteisterd. In een telegram heeft de gouverneur van deze staat, Raud Rar- bosa, aan president Vargas verzocht, maatregelen te treffen teneinde de nood te lenigen. De gouverneur deel de mee, dat naar schatting driehon derdduizend inwoners hun haard steden verlaten hebben, omdat de voedselvoorraden snel verminde Vacantieplannen kunnen gehandhaaid De nieuwe zijn wel anders, maar in elk geval niet duurder (Van onzer verslaggevers) nieuwe paspoorten regeling toe- Sinds 23 Mei wordt, zo vernemen wij, gepast. Het paspoort, dat wij tot nu toe ontvingen was een voorlopig reis document. Het is thans vervangen door een nieuw, dat niet meer kost dan het oude paspoort, doch dat wel enkele veranderingen vertoont met het tot dusver gebruikelijke en dat bovendien een definitief paspoort is. Tot dusver had men een paspoort, geldig voor Europa óf voor „alle wereld- Het paspoort, dat men thans ontvangt is in eerste instantie geldig voor al die landen, waarvoor geen visum nodig is. Dat zijn: België, Luxemburg, Frank rijk plus Saargebied, Italië, Groot-Brit tannië en Noord-Ierland, Eire, IJsland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Zwit serland, Lichtenstein, Algiers, Tunis Nieuw-Zeeland. Wil men echter naar West-Duitsland, Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije, dan behoeft men een speciale aantekening in het paspoort. Men moet dan kunnen aantonen, dat men een aannemelijk reisdoel doende deviezen heeft. Het laatste om moeilijkheden, als zich met lifters voorgedaan hebben, tegen gaan. En zo kort na de plundering Wij zouden handelen in strijd met de beginselen van het Volkenrecht.... in het belang van een economische en politieke Europese samenwerking alle vergeldingsgedachten te laten vallen. Het blad meldt, dat het centrale verbond der Duitse vluchtelingen in een protest aan het Nederlandse beheersinstituut de teruggave heeft verlangd van de ver mogens der uit Nederland uitgewezen Duitsers. Spanje vraagt militair bondgenootschap Naast economische hulp De Spaanse ambassadeur in Amerika heeft in een redevoering gevraagd om een militair bondgenootschap en econo mische hulp van de Verenigde Staten. Hij voegde er echter aan toe, dat Spanje Bij de voorbesprekingen over de Duitse buitenlandse schulden met de Gealliëer- den te Bonn, hebben de Duitsers gepro testeerd tegen de behandeling van hel vroegere Duitse vermogen in het bui tenland, in het bijzonder in Nederland. Het standpunt der Duitse regerings kringen, weergegeven in een artikel de Hamburger Freie Presse is, dat de Nederlandse autoriteiten zich kenmer ken door een bijzondere activiteit. Ir scherpe bewoordingen wordt door het blad critiek uitgeoefend op de Neder landse wet tot beëindiging van de oor logstoestand, waarvan art. 4 volgens het blad een vereeuwiging beoogt var confiscatiemaatregelen, welke „lijnrecht in tegenspraak zouden zijn met de er kende beginselen van het volkenrecht" Deze wet zou kortzichtig zyn en de toe komstige betrekkingen tussen het Ne derlandse en het Duitse volk belasten. Het moet volgens het blad in Nederland bekend zijn, dat de Nederlandse belan gen bij en in Duitsland veel groter zijn dan omgekeerd en de opbrengst van het geliquideerde Duitse vermogen kan slechts een fractie van de Nederlandse oorlogsschade dekken. Het grootste Westduitse dagblad Die Welt publiceer de eveneens een artikel tegen de*behan- deling van het Duitse vermogen in Ne derland en spreekt van een „merkwaar dige starheid" van het Nederlandse in zicht. Ook dit blad raadt Nederland aan, Voor schooljongens 25 jaar dwangarbeid Een Sowjet gerechtshof heeft 10 Oost- duitse schooljongens elk tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat zij bij herdenking van de verjaardag van president Wilhelm Pieck een stinkbom hadden geworpen. Dit werd op een pers conferentie door het parlementslid Her- bert Wehner meegedeeld, die zei, dat de Bondsdag zal protesteren tegen de vele terreur-vonnissen van dien aard, welke de Oostelijke zone tegen minderjarigen worden uitgesproken. DAT C. A Driessen en CC. Steens- ma namens de K-L.M. dezer dagen in Michigan het congres voor morele her bewapening zullen bijwonen. DAT de fl-j. Lambertus Tijssen, Gebrs. van Limburgstraat 13, Maastricht, sinds Zondagmiddag spoorloos is. DAT in Duitsland streng de hand wordt gehouden aan de verplichting om auto's van het NL-bord te voorzien. DAT een der zes in ons land bestaan de bereden pelotons der rijkspolitie, ge legerd in de ex-marechaussée-kazerne te Boxtel, gisteren aldaar werd geïnstal- DAT van de Lieftinck de adviezen ikraad en de S.E.R. over de erpen van het reeds ingediende correspondent: dr C. C. van Essen, dr J j wetsontwerp in zake toezicht op het J. Poelhekko en prof. dr S. Tromp, allen dietwezcn thans aan d« Tweede Kamer te Rome. I heeft toegezonden. DAT de 50 Eng., 6 Belg. en 6 Ned- invaliden die deelnemen aan de Zut- phen-rallye per motordriewieler, van daag door B. en W. van Zutphen wer den ontvangen en op 14 Juni waar schijnlijk voor de Koningin zullen défi- leren. DAT het s.s. Mecklenburg van 6 Juli tot 3 Sept. de zomertoeristendienst Vlis- singenFolkestone onderhoudt. DAT het in Vlissingen gebouwde ms Maipu op 9 Juni aan een Argentijnse rederij wordt overgedragen. DAT de vroegere tochtgenoten van Hans Kaart, Keiling, Bik, Ligthart. Vos en Zuidwijk. nog steeds optreden in een groot hotel in Mozambique «bij Oost- Afrika) DAT de twee laatste grote zeilschepen van de wereld, de Passat (3140 ton) en de Pamir (2800 ton), die in Antwerpen geleken met de verhoudingen waren opgelegd, gisteren Vlissingen pas- f948 slechts een schijnwinst Bij de seerden op weg naar Hamburg, waar er lezingen in 1948 voor het national" vermoedelijk koopvaardijschepen van lement van Rome verloren zij or c worden gemaakt. namelijk 400.000 niet zou streven naar verdragen met landen, die Spanje's samenwerking met terughoudendheid bezien. Ambassadeur Jose F. de Lequerica gispte de andere Europese landen, die Amerikaanse troepen wensen voor ver sterking van hun defensie. Hij zei, dat Spanje niet om Amerikaanse troepen zou vragen. Schijnwinst voor De Gasperi op Sicilië De einduitslag van de parlementsver kiezingen, die op Sicilië zijn gehouden, luidit als volgt: Christen-democraten 30 zetels (9 meer dan in 1947), communisten ook 30 zetels (winst 5), monarchisten en liberalen 9 zetels (verlies 8). neo-fascis- ten 11 zetels (geen). De tien overige zetels waren voor de kleine partijen, waaronder de sociaal-democraten. De de Christen-democraten is ver- De aantekening kost niet meer dan en kele kwartjes. Een „aannemelijk reis doel" is ook het maken van een vacantie- reis. Wie dus met een reisvereniging of particulier naar Oostenrijk wil reizen, ontvangt zonder meer een aanteke ning in zijn nieuwe paspoort. Gedurende het zomerseizoen blijven echter de oude passen, die niet ver lengd behoeven te worden, geldig. Daarin behoeven ook bij het reizen naar de z.g. visum landen, géén aantekeningen te Gistermiddag vergaderde de Raad van State voor het eerst met haar vier nieuwe leden (aangegeven door: n), die in deze zitting wer den beëdigd. Zittend v.l.n.r.: Jhr mr F. Beelaerts van Blokland (vice-president); dr J. W. Meijer Ranneft; mr J. M. R. van Angeren. Staand v.l.n.r.: H. F. M. baron van Voorst tot Voorst; mr P. W. J. H. Cort van der Linden ,n); mr J. H. Scholten; een referendaris; prof. dr G. A. van Poelje; mr P. C. Boele van Hensbroek (seer.); mr J. R. H. van Schaik (n); mr dr L. M. Deckers; J. Th. Furstner; prof. mr dr R. Kranenburg (n); een refe rendaris; mr W. F. Schokking; F. C. baron van Aerssen Begeren van Voshol (n). Vier sooiten paspoorten Ten aanzien van de geldigheid van het paspoort komt er een landen- indeling in vier groepen, namelijk 1. Landen, waarvoor voor Nederlan ders geen visumplicht bestaat 2. De bondsrepubliek Duitsland (W.- Duits'and), Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije (voor welke landen wel een visum Is vereist). 3. De overige landen van Europa (landen achter het IJzeren Gor dijn). 4. De landen in andere werelddelen. De nieuwe paspoorten zullen in de regel slechts geldig worden gemaakt voor de landen genoemd onder 1. worden gemaakt. In die regeling komt, deelde men ons van de zijde der pro vinciale griffie mee, ook gedurende dit vacantieseizoen geen verandering. Wie September zijn paspoort verlengen moet, zal een geheel nieuw paspoort ont vangen, dat uiteraard de mogelijkheid voor aantekeningen bevatten zal. Zij, die van het ene land naar het an dere reizen kunnen, als de aantekeningen de visumlanden hier al niet werden gemaakt, steeds bij een Nederlands con sulaat terecht. Voorts zal het nieuwe paspoort nog een derde groep kennen, nl. „de overige lan- van Europa", waarmee de landen achter het IJzeren Gordijn zijn bedoeld. reis daarheen kost een schriftelijk verzoek in tweevoud en het opgeven van het reisdoel. De vierde en laatste groep at de landen in andere werelddelen. Daarvoor moet men over voldoende de viezen beschikken. De emigrant "moet aantonen dat hij inderdaad zal vertrek ken. Verder kunnen zeelieden de aante kening krijgen. In officiële kringen Is men, in tegen stelling met andere berichten van mening, dat het vacantieverkeer door deze maatregelen geen enkele stagnatie zal ondervinden. Wat Zuid-Holland be treft zullen de kosten in de gemeenten Gouda en Vlaardlngen slechts hoger wor den, omdat aan die gemeenten de be voegdheid ontnomen is zelf paspoorten uit te geven. Overigens blijft alles zoals het is. Gouverneur Struycken naar de West vertrokken De nieuwbenoemde gouverneur der Ne derlandse Antillen, oud-minister mr A. A. M, Struycken, is gistermiddag met de KLM van Amsterdam naar zijn stand plaats vertrokken en wordt morgen in de Staten beëdigd. Met verwondering had hij kennis genomen, dat de Nederlandse textielindustrie slechts voor f 1.5 min le- tegen een jaarlijks verbruik van f 40 min op de Antillen. Naar zijn mening moest het door samenwerking mogelijk zijn, hierin verandering te brengen. Libanees kabinet biedt ontslag aan De premier van Libanon. Hoessein Eweini, heeft het ontslag van hemzelf en zijn kabinet ingediend, nadat het nieuw- gekozen parlement zijn eerste zitting had gehouden. Mej. A. Halbertsma wordt d© commandante van 't V.H.K. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt is binnenkort de benoeming te verwachten van mej. A. Halbertsma tot commandante van het V.H.K. in de plaats van mevrouw C. S. Smit-Dyserinck. Mej. Halbertsma heeft op het ogenblik de lei ding van het advies- en inlichtingenbu reau van de „Union des jeunes filles" te Amsterdam. Boedapest contra Belgrado De Hongaarse regering heeft de Joego slavische zaakgelastigde te Boedapest, Drenovski bevolen binnen 24 uur het land te verlaten. Dit als represaille op de aanvallen, die de Hongaarse zaakge lastigde te Belgrado te doorstaan zou hebben gehad. Vis trok jongetje in 't water De opening van het visseizoen is niet ongemerkt voorbijgegaan aan een tien jarig Rotterdams knaapje, dat gisteravond aan het hengelen was in het water van de Hoge Boezem. Hij kreeg beet, maar de karper, snoek, of wat het ook ge- t mocht zijn, trok zo hard. dat het jongetje in het water viel en enige malen kopje onderging. Een los werkman sprong hem na en bracht het ventje op het droge, maar de vis is ontkomen. Deense soldalen op bromlietsen? In Denemarken wordt de mogelijkheid bestudeerd van gebruik van bromfietsen het leger. Siamese tweeling geboren In Torrington (V.S.) is een Siamese tweeling geboren. De beide zusjes maken het volgens de doktoren goed en hebben geen speciale behandeling Zó moesten ze wel stikken Beesten in Skymaster waren van lucht afgesloten Doch de K. L. M. zegt dat zoiets als uitgesloten dient beschouwd Het sterven van de ongeveer 80 apen lading goed gestuwd, zodat de zuurstof 150 vogels in de K.L.M.-Skymaster Zeeland is te wijten aan gebrek aan lucht, zo heeft het hoofd van de vee- artsenijkundige afdeling van het vlieg veld Nicosia op Cyprus, de heer Robert Roe, gisteren verklaard. De dieren zijn volgens Roe de gehele nacht in het vlieg, tuig opgesloten geweest, terwijl er geen ventilatie was. Bij aankomst te Nicosia maakten zU het nog goed. De betrokken dieren moeten 's nachts zijn gestorven. Vele andere, die het zeer te kwaad had den, knapten weer op toen de deuren werden geqpend. Ook de grote dieren in minder goede conditie. De oli fanten zijn bv. tijdens het oponthoud in Nicosia losgebroken, terwijl zij gedurende de hele reis uit Bangkok geen moeilijk heden hadden veroorzaakt. Roe was van mening, dat in enkele kooien wellicht te eel dieren waren ondergebracht. In een verklaring van de K.L.M. wordt echter gezegd, dat verstikking als oor zaak uitgesloten moet worden geacht. De dierenverzorger heeft er voor ge- alle hokken kon bereiken. Dat grote hitte de oorzaak zou zijn is volgens de K.L.M. evenmin waarschijnlijk, gezien het gematigde subtropische klimaat op Cyprus. De K.L.M. acht het niet onmo gelijk, dat de verpakking niet aan de eisen heeft voldaan en de conditie van de dieren eveneens een ongunstige invloed heeft gehad. WEERBERICHT Kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt; Overdrijvende wolkenvelden, maar later ook af en toe i zonneschijn. Overwegend droog weer. Meest matige Noordelijke wind. Vooral morgen overdag lagere tem peraturen. (Opgemaakt te uur.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.2220 55: maaD 557—23.46. 12 Juni E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1