Mcuipc gtihsdje (Couranl Vuil, moe en hongerig Trumans boodschappen aan Attlee Mossadeq werden verwisseld Engeland mag wel een minister sturen, doch als vertegenwoordiger der A.I. en Engeland laat te Washington een witte duif op Landsvrouwe op buitendag van clubhuisjeugd Tachtig apen en 150 vogels in vliegtuig gestorven Wist U MAANDAG 4 JUNI 195 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en tentie-afdeling: Tel. 22710 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. 6.1! ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (BiJ contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastfcb f« efx&fcoeo tnyn bert in tcgfjcnspott" Twee en 'dertigste Jaargang No 9241 Merkwaardige vergissing in oliekwestie Een merkwaardig spel van vergissingen heeft zich voorgedaan bij de nota van president Truman aan de Perzische premier Mossadeq inzake het oliegeschil met Engeland. In de eerste plaats kreeg de premier in plaats van het voor hem bestemde persoonlijke schrijven, een afschrift toegezonden» dat voor premier Attlee bedoeld was en eveneens een persoonlijk karakter droeg, De gezant had namelijk in plaats van de verwachte brief aan Mossadeq, een afschrift van de brief aan Attlee ont vangen en deze bij vergissing doorgezon den. Thans heet het, dat deze vergissing van geen betekenis zou zijn geweest, omdat beide nota's in de kern van de zaak gelijk waren. Hoe dit zij, in elk geval blijkt uit een verklaring, die pre mier Mossadeq in antwoord op Trumans nota aflegde, dat er van Amerikaanse zijde nog meer vergissingen schijnen te zyn gemaakt. Zo had Truman verklaard, dat Perzië de bereidheid had te kennen gegeven, het geschil te bespreken met die directeuren der Anglo Iranian, die tevens vertegenwoordiger der Britse regering zijn. Niets van waar, zeide Mossadeq. Voorts had Truman verklaard, dat Engeland zou hebben ingestemd met het beginsel der nationalisatie. Ook dat is onjuist, zeide Mossadeq. De pre mier maakte het bovendien duidelijk, dat men de Anglo Iranian precies zo zou behandelen, als de Britse regering met de Britse genationaliseerde maat schappijen doet. Ook zou hij volgens het grootste blad van Perzië, Etalaat, gezegd hebben, dat Perzië wel zou zorgen, dat de Britse vloot geen olie te kort komt. Hij waarschuwde Engeland, geen onaan vaardbare eisen te steUen, daar dit de Publiek te verbluft om dief te grijpen Bedrag van 5000 uit A'dams postkantoor gestolen Op het drukste uur van de dag twaalf uur 's middags heeft een dief Zaterdag in een vrij vol postkantoor aan de Koninginneweg te Amsterdam kans gezien zich half door een loket te wrin gen en ongeveer f 5500 uit de geldbak te grijpen. Iedereen zag de dief zijn slag slaan, maar was te verbluft een hand naar de man uit te steken. De dader glipte als een aal door de mensen en stoof naar buiten voor iemand van zijn verbazing was be komen. De chef van het postkantoor en iemand uit het publiek renden de straat op, doch hadden het nakijken. De man was op een fiets gesprongen en weggereden. Hij had in het postkantoor om een formulier gevraagd, dat de ambtenaar ergens anders- in de lokaliteit moest gaan halen. Intussen greep de dief het geld. Extra treinen voor wedstrijd NederlandNoorwegen Ten behoeve van de bezoekers van de interland voetbalwedstrijd Nederland Noorwegen zullen er Woensdag extra treinen naar Rotterdam lopen, o.a. van Den Haag en van Amsterdam naar de Maasstad. Ook een aantal treinen van de gewone dienstregeling zal te Rotterdam- Stadion stoppen. Derde radioprogramma op „televisiegolf"? De televisiezender Lopik zal straks voorlopig slechts anderhalf uur per dag gaan uitzenden, meldt de Volkskrant. Men overweegt in verband hiermee in radiokringen het denkbeeld om voor de overige uren van de dag ten gerieve der bezitters van televisie-ontvangers een derde radio-programma te gaan uitzen den. Dit Hilversum III zal dan gebruik moeten maken van dezelfde frequentie modulatie (zeer korte golf) als die waar mee de televisie werkt. Gedacht wordt op deze, voor de gewone radioluisteraar onbereikbare golflengte, klassieke muziek en andere op zeer hoog peil staande kunstprestaties uit te zenden, min of meer in navolging van Engelse „derde programma". Gebruik van koper wordt na 1 Juli beperkt Van zink en aluminium na 1 October Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt kan men dezer dagen het ver bod verwachten om na 1 Juli a s. koper te verwerken, wanneer dit door een an der non-ferrometaal vervangen kan wor den. Na 1 October a.s. zal een dergelijke regeling gelden voor zink en aluminium. In Amerika sneeuwde hel gisteren nog In Wyoming en in Noord-Colorado (V.S.) is dit weekeinde sneeuw tot 25 cm dikte gevallen. De temperatuur was on der het vriespunt. Het was de koudste Tuni-morgen sinds 79 jaar. Euwe won in New York van Fine In de eerste ronde van het internatio naal Wertheim Memorial Schaaktour- nooi, dat te New York wordt gehouden, won onze landgenoot dr Euwe in 37 zet ten van de Amerikaan Fine. Morrison, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken heeft de Britse ambas sadeur te Washington, Franks, opdracht en de mogelijkheid te onderzoeken of met de andere bondgenoten gezocht kan worden naar een oplossing. Waar schijnlijk zal dit gebeuren in de weke- bijeenkomst der 14 V.N.-landen, die troepen voor Korea hebben geleverd. Uit gaande huidige sterke positie der V.N.- troepen moet het volgens Engeland mo gelijk zijn 1. te bewijzen, dat de aggressie Korea verslagen is en 2. de Chinezen te overtuigen, dat-het niet ds bedoeling Noord-Korea tè veroveren. Overigens twijfelt men te Washington sterk aan de eventüele vredeswil der Chinezen. Te San Francisco is een Chi- ese radio-uitzending opgevangen, waar- it zou blijken, .dat Peking^de oorlog tot i 1952 denkt voort te zetten. Hoewel generaal"Wan Fleet een einde an de achtervolging der Chinezen had angekondigd, maakten de V.N.-troepën gisteren nog gemiddeld 7 km terreinwinst. Van Fleet heeft nader meegedeeld, dat zijn besluit om niet verder op te rukken, op militaire gronden berust. Het zou na- relaties bederven zou en herinnerde dit verband aan. hoe slecht de v houding tot Rusland geworden was, men dit olieconcessies geweigerd had. Intussen heeft de Anglo Iranian de uitnodiging aanvaard om onderhande laars naar Teheran te zenden en Perzië /an zijn kant te kennen dat Enge land gerust een minister mee mocht sturen, als deze maar niet kwam als re geringsvertegenwoordiger, doch als af gevaardigde van de maatschappij. De Perzen, zien de toestemming der Anglo Iranian als een erkenning van het be ginsel der nationalisatie, doch de maat schappij behoudt zich haar rechten voor Perzië's pogingen om andere buiten landse oliedeskundigen dan Britten te krijgen zijn in Zweden mislukt. Italië verklaart tevreden te zijn omdat het danks de nationalisatie zijn aandeel ct in de Perzische olie zal behou den. Evertsen tweemaal onder vuur Maar zonder ernstigs gevolgen „Die beschieting van Wonsan, de haven plaats van Oost-Korea, was wel het be langrijkste deel van onze Koreaanse tijd. De Evertsen vuurde toen wel 2147 gra naten af. Zelf kwamen we tweemaal on- vuur te liggen, maar zonder ernstige gevolgen." Dat vertelde de commandant van de torpedobootjager luit.-ter-zee le kl. D. J. van Doorninck, toen het schip Zaterdag de haven van Den Helder was binnengelopen en ook hier was begroet door vice-admiraal Van Holthe, bevel hebber der zeestrijdkrachten, en door schout-bij-nacht C. W. Slot, comman dant zeemacht Nederland. 't Belgisch Grootkruis voor minister Joekes Tijdens het diner ,dat door de Bel gische ambassadeur Zaterdag werd aan geboden t.g.v. het bezoek van de Bel gische minister van arbeid en sociale zorg aan ons land, werd medegedeeld, dat aan de Ned. minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, het grootkruis in de Kroonorde van België is toege in zijn dankwoord maakte minister Joekes bekend, dat de Koningin aan minister Van Daele het grootkruis in de orde O.N. heeft verleend. Maar of die de Chinese kooi mag binnenvliegen NA HET SUCCESVOL afweren van het Chinese lente-offensief, waarbij de Verbonden troepen weer hun oude stellingen om en nabij de 38e breedtegraad konden innemen, heeft Engeland, zoals we Zaterdag reeds in een deel onzer edities meldden, het initiatief genomen tot nieuwe vredes onderhandelingen. Koning George's long aangedaan Koning George van Engeland heeft be zoek ontvangen van zijn vier geneeshe ren, die tevreden zijn over de verbete ring in zijn toestand. een bulletin werd bekend gemaakt, een der longen van de koning, die op 25 Mei influenza heeft gekregen, een klein ontstoken plekje vertoonde. De woordvoerder van Buckingham Pa lace deelde mede, dat de koning, on danks de ingetreden verbetering, niet in staat zal zijn deel te nemen aan de plech tige ontvangst van koning Haakon van Noorwegen, die een officieel bezoek aan Engeland zal brengen. Zijn broeder, de Hertog van Gloucester, zal hem vangen. Acheson Vlootblokkade van China gaat niet door Inzake de door admiraal Sherman voorgestelde vlootblokkade van de ge hele Chinese kust, heeft minister Ache- son zich voor de senaatscommissie voor onderzoek nofal twijfelachtig uitgelaten Eerst verklaarde hij, dat deze zaak de voortdurende aandacht der regering had, maar later deelde hij mee, dat de blok kade niet kan doorgaan, omdat de V.S. er niet in geslaagd worden hun bondge- noqten tot economische restricties te be wegen. Acheson verklaarde zelf tegen stander te zijn van het afsnijden alle handel tussen Hongkong en het Chinese vasteland. Te Brussel is overleden oud-minis ter De Brouckere. die heftig gekant was tegen de terugkeer van Koning Leopold op de Belgische troon. melijk niet meer mogelijk zijn de vijand te omsingelen. Rondom Hwatsjon, Jang- sn Indje leverden de communisten hardnekkige vertragingsgevechten. De krachtige beschieting door de geallieer den heeft aan het Westelijk front de Chi- tegenstand aanmerkelijk verminderd. Door een tragische vérgissing zijn twee Amerikaanse transportvliegtuigen door gen luchtafweergeschut neergehaald. Zeven personen werden gedood. „We gens de nieuwe fase, waarin de strijd ge komen is", heeft Van Fleet een strengere lur ingesteld. Geen RAF-bommen meer op Helgoland Helgoland zal niet meer worden ge bombardeerd, op voorwaarde echter, dat de Duitse demonstranten het eiland zul len verlaten, aldus hebben de Britse auto riteiten in Duitsland toegezegd. Welk ter- de RAF nu voor haar oefenbombar dementen zal gaan gebruiken, is niet be kend gemaakt. De evacué's van Helgoland zullen proberen gedaan te krijgen voor de lente van volgend jaar naar hun eiland terug te keren. Wereldreizigers al een dag ingelopen De Engelse auto van het type Austin, aarmee twee chauffeurs en twee werktuigkundigen onder leiding van de Engelsman Alan Hess in dertig dagen i reis om de wereld hopen te maken, gisteren van Damascus naar Bagdad vertrokken. De wagen is een dag voor op het reisplan. Gistermorgen had het K.LM.-toestel Edam, dat de auto over zeetrajecten vervoert, de Austin naar Beiroet gebracht. T ROEMLOZE EINDE i een gezamenlijk communiqué delen de Indonesische en Nederlandse regerin gen mede, dat op 4 Juni de afvoer der Koninklijke Landmacht uit Indonesië is voltooid en dat tevens alle leden van het voormalige KNIL, voorzover niet over gegaan naar de Apri en gedemobiliseerd, aar Nederland zijn overgebracht. Kirk weer in Moskou De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Alan Kirk, is Zaterdag na een reis een week door West-Europa in Mos kou teruggekeerd. Droeve reis van generaal De Lattre Generaal De Lattre de Tassigny is per vliegtuig uit Indochine in Parijs aange komen met het stoffelijk overschot zijn 23-jarige zoon Bernard, die als lui tenant bij het jongste Vietminh-offensief gesneuveld. Vandaag zou Bernard worden begraven. „Kerel, wat ben jij groot geworden!" Zo begroette papa zijn zoontje aan de kade te Den Helder. Hr Ms „Evertsen" liep hier gisteren binnen, teruggekeerd van de gevechtsacties in de Koreaanse wateren. Een grote menigte familie leden en belangstellenden hebben de opvarenden enthousiast verwelkomd. Twee Ned. leeuwen in Leuven ontsnapt Personeelslid van Mikkenie ernstig gewond Twee leeuwen van het Nederlandse circus Mikkenie, dat op het ogenblik in de Belgische stad Leuven voorstellin gen geeft, zijn Zaterdagmorgen ont snapt. De dieren, die de kooi konden verlaten doordat een nieuwe assistent van een der dompteurs na het schoon maken het hek niet goed had gesloten, liepen voor de universiteit te wandelen. Het personeel slaagde er weldra in de leeuwen te vangen. De requisiteur H Dieterman uit Amsterdam werd hierbij aangevallen en moest zwaar gewond in ziekenhuis te Leuven worden opge- Deze week begin van aardbeiencampagne De aardbeiencampagne is wel laat dit jaar, maar als het weer goed blijft, kan de eerste aanvoer van dit seizoen aan het eind van deze week worden verwacht. Over veertien dagen zal het in het aard beiencentrum Beverwijk wel druk wor den. De perspectieven voor de uitvoer naar Duitsland zijn heel wat beter dan vorig jaar. Het gewis heeft rijk gebloeid en men rekent met e«n sterker vrucht dan verleden jaar. Nog steeds geen orders voor schoenfabrieken Er komen bij de schoenfabrieken nog steeds geen orders binnen. Bij Robinson Nijmegen werd vandaag niet gewerkt; deze week zal de fabriek slechts twee of drie dagen in bedrijf zijn. De wachtgeld regeling van deze fabriek is officieel goedgekeurd. Ook Swift verwacht zulks elk ogenblik. Prachtige schaaltjes van aardappelmeel In de Chemische Fabrieken N.V. te Veendam worden schaaltjes in duizend kleurschakeringen vervaardigd uit tar- zanith, een nieuwe grondstof die gehaald wordt uit aardappelmeel, het belangrijk ste product van de Veenkoloniën. Men er allerlei huishoudelijke en luxe werpen van persen. Zaterdag k^vam de duizendste kleurschakering van de pers, een gebeurtenis die met enig feest- vertoon gepaard ging. Bloembollenhuwelijk VoorhoutNorthumberland i, had drie jaar geleden* zijn adres in een doos met bloembollen, wel ke naar Engeland uitgevoerd zou wor den, gedaan. De 30-jarige Georgina Brown in Park Estate, Northumberland (Eng.) werkte bij de ontvangende firma en vond het kaartje. Zaterdag a.s. zullen Johannes en Georgina in het huwelijk treden, meldt Reuter. Margaret Truman in Londen aangekomen Margaret Truman, de 27-jarigé dochter an de Amerikaanse president, is Zater- ag per s^nip in Engeland aangekomen, aar zij negen dagen zal blijven. Daarna bezoekt zij Nederland. België, Luxem burg, Frankrijk en Italië. De gehele reis duurt zes weken. Om haar stem rust te geven, zal zij nergens zingen. Zeil scheren bij de kapper Steeds meer gaan de heren zich thuis scheren, nu de middelen daartoe zoveel verbeterd zijn. Een Haags kap per heeft er echter iets op bedacht om toch klanten naar zijn zaak te trekken. Hij kocht enige electrische scheerapparaten. zodat de klanten zich nu vlug zelf kunnen scheren voor het luttele bedrag van 2 dubbeltjes.. Toestand van Pétain „zeer hachelijk" In de toestand van ex-maarschalk Pétain is gisteren plotseling een vi gering ingetreden. Het algehele beeld van de lichamelijke gesteldheid van de 95-jarige voormalige maarschalk van het Franse leger, die zoals men weet in de gevangenis "bp eiland Jeu ziek ligt, wordt, zeer hachelijk genoemd. Koningin Louise van Zweden, die in een ziekenhuis te Stockholm verblijft, is in zoverre hersteld, dat zij weer rechtop in bed mag zitten? Het zal nog wel een week duren eer de 61-jarige koningin het ziekenhuis mag verlaten. „Kijk nou esde Koningin „Nou effies goed spelen," zeiden de jongens en ze gingen gewoon door HfATERDAGMIDDAG heeft de Koningin in gezelschap van haar particu- lier secretaresse, mevrouw N. Smit-A vis, een bezoek gebracht aan het eiland Van Brienenoord bij Rotterdam, waar voor ruim 500 jongens en meisjes en ongeveer 150 leiders en leidsters een ontmoetingsdag werd ge houden. Deze dag was georganiseerd door vijf landelijke organisaties en gaf de Koningin gelegenheid kennis te maken met het clubhuiswerk in zijn verschillende vormen. Deze instanties waren de Stichting Clubhuizen voor ongeorganiseerde beidersjeugd, R.K. internationale jongens meisjes-jeugdzorg, synodale corr Hervormde Jeugdraad, clubhuiswerk der Geref. Kerken en de Moderne Jeugd raad. De kinderen waren met bussen ge komen uit allerlei plaatsen, o.a. uit Den Haag, Leiden en Delft. Er waren 31 clubhuizen vertegenwoordigd. Staats secretaris Cals was met andere autori teiten aanwezig. Na de aankomst van de Koningin werd :n aantal bestuursleden en leiders haar voorgesteld. „Kijk nou es Men was nieuwsgierig naar de reactie an de jeugd voor wie het bezoek ge heim was gehouden. Maar dat viel bijzon nee. De herkenning was er al spoe dig. Een van de volleyballers zei tegen medestrijder: „Kijk nou es.... da": de Koningin", waarop de ander reageer de met een: „Nou effies goed spelen". vas de reactie waar men op had ge hoopt. De kinderen vonden het mooi, zij raakten er niet door uit hun spel. Er werd niet achter de Koningin gelopen. Allen gingen normaal door met ze mee bezig waren. H.M. ging bij het voetbalspel langs de zijlijn in het gras zitten, stond by het hoogspringen vlak by het touw en trad by de volks dansen welgemoed in de kring om mee te doen. In de avond zong zy in het openlucht theater van harte en spontaan de lied jes mee. De kinderen waren met de situatie geheel vertrouwd geraakt. Aan Op weg van Bangkok naar Amsterdam Bedienden op Cyprus eisten extra betaling om dode dieren te verwijderen (Van een onzer verslaggevers) fflACHTIG van de 621 apen en 150 van de 2432 vogels, die door de K.L.M. -■- Skymaster Zeeland van Bangkok naar Amsterdam werden vervoerd, hebben de reis niet overleefd, zo vernemen wij van de zijde van de K.L.M. Berichten uit Cyprus waar het toestel Vrijdagnacht stond als zou het grootste deel van de dierenlading tijdens het transport zijn gestorven, worden beslist ontkend. De heer Dirk Ritz, die het transport I van de machine onwel, maar was weer s K.L.M.-dierenoppasser begeleidde, j kerngezond toen hij gistermiddag op bleef tijdens het nachtelijk oponthoud op Schiphol uit het toestel stapte. (Reuter het vliegveld van Cyprus met het oog op j meldde uit Cyprus dat hy ernstig ziek in •oor' ziekenhuis was opgenomen). Er wa toen al tientallen dieren dood of stervende; door de hitte, schrijft Ass. Press. De dieren waren bestemd verschillende dierentuinen. Verschillende witkielen van het vlieg veld weigerden volgens Reuter de dode dieren uit het vliegtuig te halen, totdat hun extra betaling was aangeboden. De plaats waar het toestel gestaan had, werd later gedesinfecteerd. De vele apen en vogels, alsmede een tweetal jonge olifanten, die bestemd wa ren voor een dierenhandelaar in Tilburg, zijn daar in goede conditie aangekomen. De heer Lamping naar Oost en Midden-lava De Hoge Commissaris van Nederland, de heer Lamping, zal zich Dinsdag op reis begeven naar Semarang en Soera- baja voor een verblijf van enige dagen dat een particulier karakter draagt. Op het programma staan bezoeken aan enige ondernemingen en industrieën. Geen journalisten meer naar Praag, beveelt Amerika Zaterdag heeft de Amerikaanse rege ring het reizen van Amerikaanse onder danen naar Tsjechoslowakije, waar de correspondent van Associated Press. Wil liam Oatis, zich sedert 6 weken in hech tenis bevindt, verboden. Dispuut kleurentelevisie De Radio Corporation of America heeft aangekondigd een mot haar kathodestraalbuis voor televisie in drie kleuren aan de Columbia Broadcasting System te zullen strekken. Deze buis vormde het mid delpunt van het reeds lange tijd du rende dispuut over kleurentelevisie. Het geheim van de buis zal ook wor den medegedeeld aan 231 fabrikanten van televisie-apparaten. Men wacht, dat de aanwending van deze buis in het kleurentelevisiesysteem van de C.B.S. de veel omstreden draaiende schijf zal gaan verdringen, aldus meldt de New York Times. DAT een uit elf leden bestaand gezin in Driehuis (gem. Velsen) zich „als één man" opgaf voor de hoornvliestrans plantatie van het Rode Kruis. DAT dr E. Kramer, de dir.-gen. van de energievoorziening. Zaterdag in Cuyk (N.-B.) de eerste propaangasinstallatie van Nederland in werking stelde. DAT R. Laan Sr bij zyn afscheid als voorz. van de Centrale bond van werk nemers in het transportbedrijf benoemd is tot ridder in de orde van O.-N. DAT admiraal b.d. Helfrich morgen avond voor de AVRO zal spreken Koninkrijk en Zeemacht. DAT de Fa Akker uit St. Jan Steen de vlasbewerkingsindustrie gaat over-, brengen van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Vollenhove. DAT door de 402 fabrieken, aangeslo ten bij de gewestelijke zuivelbonden die tezamen de F.N.Z. vormen, vorig jaar 3339 min kg melk werd verwerkt, d i. 290 min kg of ruim 9 pet meer dan in het jaar daarvoor. DAT er in ons land pl.m. 150.000 slechthorenden zijn. DAT het district Zuid-Holland voor de derde achtereenvolgende keer op het landelijk EHBO-congres in het bezit kwam van de wisselprijs. Het Vlaamse Kruis. DAT minister Mansholt thans op 14 Juni in Utrecht voor de stichting voor Ned. zelfstandige handel en industrie zal spreken over de landbouwpolitiek. DAT een 3 verdiepingen hoog oud huis in de Muiderstraat te A'dam Za terdag geheel is uitgebrand door explo derende benzine, en drie bewoners var de eerste etage op straat sprongen om i hun leven te redden. DAT Zuid-Holland op 31 December jj. 2.424.581 inwoners telde, waarvan 1.193.541 ïen en 1.231.040 vrouwen, terwijl Den Haag 571.853 en Rotterdam 684.658 inwo ners hadden. DAT de Nederlander B. H. Blanken berg, dir. van de chemische fabriek Noord-Holland te Beverwijk by Keulen by een auto-ongeluk om het leven is ge komen. DAT de ex-commandant van de leger plaats Oldebroek, overste Ch. T. N., die verdacht wordt bij de malversaties al daar betrokken te zijn geweest, morgen voor de Krijgsraad te Arnhem terecht zal staan. DAT een luchtketel van de moffelfa- briek der fa Knol te Appingedam Zater dag ontplofte, door het dak sloeg en grote schade, maar geen persoonlijke ongeluk ken veroorzaakte. DAT min. Joekes op 23 Juni in Grouw het Friesma-Hiem (voor ouden vai gen) zal openen. het einde van de dag kwam er een grote verrassing, toen HM. enige ge schenken uitreikte. Meisjes en jongens, hun clubhuis vertegenwoordigende, na men ze in ontvangst en bedankten met een handdruk. Enige meisjes boden op haar beurt de Koningin voor haar zelf en voor de prinsesjes speciaal voor deze dag vervaardigde halsdoeken aan, die zij zojuist ook hadden gekregen. Aanstonds knoopte ook H.M. haar doek om de hals. Tenslotte werd een grote stoet gefor meerd, die de Koningin naar de aan legsteiger begeleidde en er werd gejuicht totdat de boot uit het gezicht was ver dwenen. Het was een prachtig geslaagde dag. Openhartig gesprek In een gesprek dat onze Landsvrouwe van ongeveer 6 tot 7 uur met de jeugd leiders (sters) heeft gehad, werden met de grootste openhartigheid onderschei dene problemen toegelicht, in het bij zonder die van milieu en mentaliteit, de werkwijze van de clubhuizen en de vor ming van de leiders. Op de vraag van de Koningin of er enigszins voldoende krachten zijn, luidde het antwoord ontkennend. lavasch Bank op rij geschoven De Indonesische regering is niet voor nemens. de Javasche Bank te nationali seren, doch eenvoudig haar als circula tiebank door een genationaliseerde maat schappij te vervangen. Dit is de conclusie uit een verklaring van minister Wibisono dat „in beginsel slechts de circulatiebank der Javasche Bank zal worden genationaliseerd. Het bankbedrijf zal als normaal particulier bedryf kunnen voortbestaan. Men kan voorstellen, dat aan de Javasche Bank „het charter wordt ontnomen" en dat „dé Javasche Bank als credietinstel- ling niet in de nationalisatteplannen wordt betrokken". Dé minister ontken de, dat de Bank Negara circulatiebank >u worden. Duitse delegatie naar Nederland Op uitnodiging van het Nederlandse Verbond van Werkgevers in Den Haag zal Duitse industriële delegatie onder leiding van de president ran het Duitse industriële verbond, Fritz Berg, binnen enkele dagen in Nederland komen voor algemene bespreking van de econo mische en sociale toestand in beide lan den. De vice-president van het verbond Otto A. H. Vogel, Augsburg, dr Schnei der, Düsseldorf, dr Eckhart, Dortmund. R. A. Stein. Keulen, de president van het werkgeversverbond dr Raymond. Wies- baden en dr Erdmann uit Wiesbaden ma ken deel uit van deze delegatie. Magere spaarvarken»jes te R'dam Bij de spaarbank te Rotterdam is ln 1950 f 0.7 millioen meer terugbetaald dan ingelegd. Dank zy de bijschrijving van rente over 1950 is het ingelegde bedrag van f 92,2 min niet lager dan een jaar geleden. Het Amerikaanse vliegdekachip Langley is aan Frankrijk overgedragen. Het zal voortaan Lafayette heten. Sirenes loeiden tevergeefs Drommen New Yorkers stortten zich in de prijzenoorlog De fabrikanten weigerden echter verdere „munitie" te leveren Nadat drie dagen lang de prUzenoorlog in New York had gewoed, stroomden ook Zaterdag de kopers toe, zonder zich te storen aan het geloei van de sirenes, die een luchtbeschermingsoefening aankondigde. De warenhuizen hadden zich reeds op de stormloop voorbereid. In de eerste plaats het grootste magazijn ter wereld. Macy's, dat zich niets aantrekt van de bedreigingen der fabrikanten om de leveranties stop zetten en verder geen „munitie" meer te verschaffen voor deze strUd. Eversharp gaf reeds te kennen, dat zij geen vulpenhouders en -potloden meer fabrikant Macy's leveren zal, Palm Beach-pakken zal spoedig de zelfde maatregelen treffen. Slechts enkele zaken tonen in deze omstandigheden de neiging terug te krabbelen, doch de mees te concurrenten zetten de strijd voort. Toen Macy's, Gimbel en andere waren huizen door hun voorraad zomerpakken en broodroosters heen waren, wierp het publiek zich op andere artikelen. Intussen gingen de prijzen Zaterdag et zo ver naar beneden als Donderdag. Ook waren er enkele winkels, die een tegenoffensief begonnen en de oude prij- Kort en Klein De C.O.P. (Contactgroep Opvoering Productiviteit) heeft t.g.v. de Verpak- kingsbeurs te Amsterdam een folder „Doelmatig verpakken" uitgegeven. De A.N.W.B. heeft zich tot Ged. Staten ge wend om de verbinding Schoonhoven Vianen, over de Noordelijke Lekdijk verbeterd te krijgen. <r Aan A. C. v. d. Have is op zijn verzoek m.l.v. i Juni jl. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oosterland. vroegen. Er zijn mede aanwijzingen, dat de kleinhandelaars aan het einde van hun kunnen zijn. Mede in verband met de uitputting van voorraden wordt er deze week een wapenstilstand verwacht. Intussen is de oorlog van New York overgeslagen naar een aDdere plaats, n.L Memphis in Tennessee, waar twee zaken sterke prijsdaling aankondigen. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Oosten van het land nu en dan veel bewolking met een kleine kans op onweer, elders droog en overwegend zon nig weer. Zwakke tot ma tige Noordelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1